KAPPIE en het verlaten eiland Si RECHTSPERSOONLIJKHEID VOOR UNIVERSITEITEN EN T.H. tcuavs in een 3^C©f©«l©g» PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT VRIJDAG 20 JUNI 1952 WETSONTWERP HOGER ONDERWIJS Gelden ten behoeve van studenten voor collectieve voorzieningen Het door de minister van onderwys, kunsten en wetenschappen, prof. F. J. Th. Rutten, ingediende wetsontwerp inzake het hoger onderwas, behelst o.m. het verlenen van rechtspersoonlijkheid aan de Rijksuniversiteiten cn aan de Technische Hogeschool. Deze regeling houdt in, dat deze Instellin gen in de toekomst eigen vermogen en eigen inkomsten zullen hebben en dat zij uit de Rijksdienst gelicht zullen worden. Aan de Rijksuniversiteiten zal enerzijds een grotere mate van zelfstan digheid worden gegeven, maar anderzijds zijn een aantal beperkende bepa lingen In het nieuwe ontwerp opgenomen. In bepaalde nader aan te wijzen studiekringen zal de studie met een baccalaureaatsexamen, af te leggen ongeveer een half jaar na het candi- daatsexamen kunnen worden afge sloten. Hierdoor wordt aan de be hoefte van een korte en toch weten schappelijke opleiding voldaan. Hei ontwerp voorziet in een rege ling, waardoor degenen, die tweemaal voor eenzelfde examen zijn afgewezen of een examen niet binnen twee maal de daarvoor door de faculteit vast te stellen noimale studieduur hebben Bepaalde bevoegdheden blijven aan de centrale overheid voorbehouden, •zoals het benoemingsrecht van hoog leraren en lectoren, terwijl ter ver vanging van de wegvallende prae- ventieve contröle, een strenge repres sieve contróle zal worden opgenomen, Bepaalde besluiten omtrent het ver mogen van de universiteit zullen aan goedkeuring onderworpen worden. Voorts zal er een hoge academische raad worden ingesteld, ter bevorde ring van een nauwere samenwerking tussen alle universiteiten en hoge- scholen. De belangrijkste taak van de afgelegd, van verder examen doen ae raad is het adviseren over een te'.- kunnen worden uitgesloten. Door het instellen van nieuwe or- kens voor vier jaren op te stellen ontwikkelingsplan voor het van rijks wege aan universiteiten en hogescho len gegeven hoger onderwijs. Dit ont wikkelingsplan wordt door de minis ter van onderwijs tezamen met zijn ambtsgenoot van landbouw opge steld. Door de grotere zelfstandigheid van de universiteit, wordt de verant woordelijkheid van het college van curatoren verzwaard. In verband hiermede zal het mogelijk gemaakt worden aan de president-curator een bezoldiging toe te kennen, zodat de ze een groot deel van zijn tijd aan de vervulling van zijn functie kan wijden. Voorts zal de rector magni ficus en een door de senaat aan te wzen lid de vergaderingen van cura toren bijwonen en een adviserende stem daarin hebben. Tevens zal een vertegenwoordiger van de weten schappelijke staf worden toegelaten. In de doelstelling van het hoger onderwijs komt voorts duidelijk tot uiting, dat de opleiding mede gericht is op het bevorderen van maatschap pelijk verantwoordelijkheidsbesef. STUDIEGELDEN. In verband met de gewijzigde maat. schappelijke structuur en de moeilij ke financiële omstandigheden van vele studenten is opgenomen, dat voor collectieve voorzieningen ten behoeve van studenten (o.m. bu reaux voor studenten belangen, ge zondheidszorg, lichamelijke opvoe ding en sport) gelden op de begroting van de universiteit moeten worden uitgetrokken. KERKNIEUWS NED. HERV. KERK Ds B. G. A. v. d. Wiel, Ned. Herv. predikant te Tholen heeft bedankt voor een beroep uit Ernst in Gelder land. Vergoedingen aan gemeenten voor B.B. vragen 50 millioen. Bij de organisatie van de bescher ming burgerbevolking zijn enkele onderdelen, waarvoor aan de ge meenten vergoedingen zijn toege dacht, aldus de memorie van ant woord van de regering aan de Eerste Kamer. Zo wordt de vergoeding voor de commandovoering geraamd op 560.000 per jaar, die voor opslag en onderhoud van materieel 112.000. Een bedrag van millioen gulden wordt als vergoeding gegeven voor tijdelijke versterking van de ge meentepolitie gedurende een deel van 1951, 1952 en een deel van 1953. Voor de bouw van schuilplaatsen en voor de opleiding van personeel zijn bedragen uitgetrokken van respectie velijk 5000.000.en 5.093.651. Bovendien wordt materieel zoals brandspuiten en brandslangen, medi sche- en reddingsuitrustingen en persoonlijke uitrusting van rijkswege aan de gemeenten en kringen in bruikleen verstrekt. Deze aanschaf fingen zullen over de jaren 1951 tot en met 1953 ongeveer 50.000.000. van het rijk vergen. WEER VLAS NAAR DUITSLAND De Westduitse autoriteiten hebben een bedrag van 13,45 millioen DM be schikbaar gesteld voor invoer uit Ne derland, waarvan 12,6 millioen DM voor kaas. 350.000 DM voor melkpro ducten, 400.000 DM voor vlas en vlas garens en 100.000 DM voor hout waren. ganen als interfaculteiten en subfa culteiten wordt de starheid van het bestaande faculteiten-systeem met de daaraan verbonden bezwaren broken. Advertentie De verschuivingen in de Tweede Kamer De eJcpiM Virginia Veteranenlegioen richt petitie tot régering Een deputatie van de stichting Ve teranen Legioen Nederland "heeft aan minister-president Drees een pe titie aangeboden. In deze petitie, die lertekénd door 9.671 Nederlan ders, wordt de regering verzocht aan haar houding inzake de positie van de dertien Nederlanders, die in Indo nesische gevangenissen verblijven, meer kracht bij te zetten. Mocht hierdoor geen direct resultaat worden bereikt, aan verzoeken de onderte kenaars van de petitie de regering om met de meeste spoed deze kwestie op international niveau te willen brengen. Voordat uitsluitsel van de Indonesische regering is verkregen verzoeken de ondertekenaars geen onderhandelingen of besprekingen te voeren met de Indonesische regering door- I met betrekking tot* een eventuele wij ziging in de onderlinge verhouding. Advertentie moei lij"1 'n Drank om 'n dronk op uit te brengen! liler exd. f|„ Uit de distilleerderijen van de Erven Lucas Bob, Amsterdam Schiedam LAATSTE NIEUWS. Rusland verwerpt Zweeds protest Wysjinsky heeft gisteravond aan de Zweedse ambassadeur te Moskou een nota overhandigd. Daarin wordt ge zegd dat de Zweedse nota's van 16 en 18 Juni over „het schenden van Sow- jet-gebied door. Zweedse militaire vliegtuigen" in strijd zijn met de fei ten. De Zweedse verklaring dat een Catalina-vliegtuig alleen maar bo ven de internationale wateren gevlo gen had en niet dichter bij Russisch grondgebied was geweest dan 15 myl stemde niet met de waarheid over een. De Catalina was binnen de vier myl van Russisch grondgebied toen lijj werd ontdekt door Russische vlieg tuigen. De Sovjet-Unie verwerpt het Zweed se protest met beslistheid en eist dat de Zweedse regering maatrege len neemt om nieuwe gebiedsschen- dingen te voorkomen. Huisvredebreuk in woning van burgemeester De Amsterdamse rechtbank heeft de 42-jarige W. K. uit Weesp veroor deeld tot een gevangenisstraf van zes weken wegens huisvredebreuk in de woning van burgemeester mr. J. C. Bührmann. De veroordeelde was op 10 Mei jl. in benevelde toestand het huis binnengegaan om er tegen te prote steren, dat hij op een zg. zwarte lijst was geplaatst met als gevolg, dat vergunninghouders hem ter plaatse geen sterke drank meer mochten ver kopen. Hoewel de burgemeester hem twee maal gelastte de woning te verlaten, gaf hij hieraan geen gevolg waarom de burgemeester zijn ongenode gast zelf uit de woning moest verwijderen. Installatie nationale commissiè vluchtelingenhulp In de Statenzaal van de provinciale griffie te Utrecht zijn Donderdag in aanwezigheid van H. M. de Koningin de raad van advies en aanbeveling en het werkcomité van de nationale commissie voor vluchtelingenhulp geïnstalleerd. De installatietoespraak werd gehouden door de voorzitter, van 't werkcomité, de lieer L. -Neher. Koningin Juliana, die 't bescherm vrouweschap van de commissie heeft aanvaard, zeide, dat de hulp slechts een druppel op de gloeiende plaat be tekent, maar zij toonde zich toch ver heugd. zoveel commissieleden bij el kaar te zien, want daaruit blijkt dat het probleem leeft bij het Nederland se volk, aldus Koningin Juliana, die haar toespraak eindigde met de wens, dat op de arbeid van de commissie veel zegen zal mogen rusten. Sombere verwachtingen in de Indonesische cultures Voor de landbouwondernemingen op Java en Sumatra ziet men in de kringen van ondernemers en planters de toekomst donker in. Men houdt er rekening mede dat tenzij er een ver andering ten goede zou optreden in de prijzen op de wereldmarkt, een deel der producten, en wel die van de z.g. zwakkere producten, binnen kort de strijd zal moeten staken. Naast de dalende wereldprijzen wordt als een van de oorzaken voor de moeilijkheden, waarmede men thans in landbouwkringen algemeen te kampen heeft genoemd de omstan digheid, dat Indonesië op het ogen blik te duur produceert. Toch onderhandelingen over grenscorrecties Van officiële Duits zijde wordt thans toegegeven, dat sedert enige tijd door Nederlandse en Duitse instan ties de mogelijkheden onder de loupe worden genomen om tot een weder zijds bevredigende regeling te komen van de tussen beide landen nog steeds hangende grensproblemen. De mogelijkheden, die thans worden on derzocht betreffen een nieuwe grens regeling voor de Dollart en een her ziening der „kleine grenscorrecties". De Nederlandse grensverlangens ten aanzien van de Dollart zijn in Duits land tot dusverre op heftig verzet ge stuit, omdat men vreest voor verzan ding van de haven van Emden, ware neer de Dollart ingepolderd zou wor- m. Dr. Rudolf Beckmanh, voorzitter van de Bentheimse grenscommissie, hee.ft verklaard, dat de,bij Nederland voegde gebieden geen ruilobject nnen zijn ter vervulling van andere Nederlandse wensen. De gebieden ware door „eenzijdig optreden" van Nederland in andere handen overge gaan en dienden daarom' aan Duits land teruggegeven te worden. 50.000 anjers voor P E -fonds van Nederlandse bloemisten De Nederlandse bloemisterij heeft niet minder dan vijftigduizend anjers ter beschikking gesteld van het Prins Bernhard-fonds. De levende anjers zullen door de collectanten naast de bekende Anjerspeldjes aan het publiek worden aangeboden op Zaterdag 28 Juni. De verkoop van de witte anjers, die een proefkarakter draagt, zai hoofdzakelijk geschieden in een aantal grote plaatsen van ons land. Ter toelichting op bovenstaand overzicht van de ontwikkeling der partyverhoudingen in de Twee de Kamer sinds 1918, moge dienen dat in de eerste plaats is gelet op het verloop van de politieke hoofd, stromingen in ons land, n.L anti-revolutionnairen, chr. historischen, communisten, liberalen, Rooms-Katholie- ken en socialisten, aan te geven met vermelding van de voornaamste namen waaronder deze stromingen in de loop der jaren optraden. Voorts zyn ook partijen in enkele gevallen tot kleine groepjes verenigd, opgenomen. Tenslotte is melding gemaakt van enkele belangrijke politieke gebeurtenissen, zoals de invoering van het al gemeen mannenkiesrecht in 1918, het vrouwenkiesrecht in 1921 en de oorlogstoestand van 1940-1945, na afloop van welke met name in socialistische kringen een grote reorganisatie plaats vond, waarbij de Vryz. Dem. bond, de Chr. Dem. party en de S.D.AA». alsmede enkele kleinere groepen tot oprichting van de P.v.d.A. besloten. Officier van justitie in zaak-Hommerson in appel De officier by de rechtbank te Amsterdam is in appél gegaan tegen de beschikking van die rechtbank van" 18 Juni jl. waarbij werd afgewe zen het door het O. M. aanhangig ge maakte verzoek tot opheffing der gij zeling van de Zaanse journalist A. H. Hommersom Meisje wilde niet emigreren De rijkspolitie heeft de 18-jarige Maria Heemskerk uit Aalsmeer, die Woensdag de ouderlijke woning had veriaten ten einde zich aan emigra tie naar Canada te onttrekken, in Zoeterwoude, waar zij bij kennissen verbleef, aangehouden. Het meisje is naar de ouders te ruggebracht, die „nu wel zullen zor gen dat Maria niet opnieuw de gele genheid krygt te ontsnappen." RN EEN GOEDE DAAD.... ORANJEBOOM BIER! Zuid-Afrika heeft een aantal in En geland gepaatste bestellingen geannu leerd wegens lange vertraging in de le vering door Engelse fabrikanten. De be stellingen zijn thans in andere landen ge plaatst 0 De Belgische spoorwegen wil len de tarieven voor het vracht- en goe derenvervoer met 5 tot 25 pet verhogen 0 In het noorden van Australië verbran den de boeren dagelijks honderden stuks vee, die van honger zijn omgekomen als gevolg van de droogte. In Zuid-Cost Australië daarentegen sterft het vee door een teveel aan water en zijn ook dui zenden mensen dakloos geworden door overstromingen. 0 Amerika heeft het Russische voorstel aanvaard tot terugga ve van 186 schepen, die in de laatste oor log op grond van de leen- en pachtwet aan Rusland zijn geleverd. 0 In de Ar- gentijnsche stad La Plata is een staking begonnen, die is uitgeroepen als een „daad van verzoening" jegens Eva Pe- ron. Men acht haar beledigd doordat een plaatselijke voetbalclub 2000 exem plaren van een boek van haar hand in een vochtige kelder had laten beschim melen. 0 Ministers van buitenlandse za ken van vijf midden-Amerikaanse repu blieken zullen in October bijeenkomen om te spreken over midden-Amerikaan se samenwerking op buitenlands politiek, en handelsgebied. 0 Op 26 Juni zal mr. Soesanto Tirtoprodjo, de waarnemende 41. Ze kwamen dagen te laat bij het eiland Lawaï aan, waar het jacht van Kalief Hatsjie Ben Ras aan de grond was gelo pen. Kappie, Signer Rivaldi en de maat stonden op de brug, toen ze het eiland naderden en ze schrok ken heel erg, toen ze niet alleen het jacht maar ook een andere sleepboot zagen. „Carambissima!" kreet Signor Rivaldi. „Een an dere sleepbootvaartuig!" „Wel-aile-haaien-nog- antoe!" riep Kappie. „Wy zijn te laat!" „Daar heb je de ellende weer!" riep de maat. „Ze zijn dat jacht al aan het losmaken. Ik zie de sieepirus; „Allemaal die schuldfout van die man van de vuurllchttoreriDaar gaan onze geldcenten en onze goudstaven!" Signor Rivaldi rukte zyn hoed van z'n hoofd en begon die van zenuwachtigheid en woede op te eten. „Deze reis is mislukt!" zei Kappie somber. „En zo is het maar net!". Hoge Commissaris van Indonesië in Den Haag naar Suriname gaan voor een ver blijf van een week. 0 De Westduitse re gering zal binnenkort Israël een voor stel doen voor herstelbetalingen in goe deren aan de Joodse wereldorganisatie. Dit aanbod zal waarschijnlijk iets bene den het bedrag van 500 millioen dollar blijven, dat gevraagd werd door de Jood se organisatie. 0 De minister-president van Irak, Noe- ri al Said is onderweg naar Lausanne, waar h(j een onderhoud zal hebben met koning Talal. 0 De Jordaanse minister president Aboe el Hoeda Tawfiq zal vol gende week naar Zwitserland reizen ten einde te trachten koning Talal te over reden in Zwitserland of in Amman in een ziekenhuis te gaan. 0 De agendacommis sie van het Westduitse parlement is er niet In geslaagd tot overeenstemming te komen over een datum voor het Bonds dag-debat over de ratificatie van de Conventie van Bonn en het E.V.G.-ver drag. 0 Op het Deense eiland Fünen is een „internationale conferentie" over Duitsland begonnen, welke is uitgeschre ven door de communisten. De conferentie zal elders worden voortgezet, daar De nemarken weigerde visa te verstrekken aan afgevaardigden uit Duitsland, Tsje- cho-Slowakije en Polen. Ook Nederland was op Fünen vertegenwoordigd. 0 De Duitse bariton Heinrich Schlusnus is Donderdag op 63-jarige leeftijd aan een hartverlamming overleden. 0 Volgens het C.B.S. bedroeg de waarde van de ge- impoi'teerde goederen in Mei 1952 f 719 millioen gulden, ter wijl er voor f 636 millioen werd geëxporteerd. De verhou ding tussen de in- en uitvoer, welke vo rige maand opvallend gunstig was, Is weer ongunstiger geworden. 0 De Rotter damse politie heeft een 36-jarige bakker aangehouden, die ervan verdacht wordt verschillende personen voor een totaal van ongeveer f 3000.— te hebben opge licht. Veiligheidsraad over bacteriologische! oorlogsvoering De Veiligheidsraad heeft het debat geopend over de Russische beschul diging. dat de strijdkrachten der Ver. Naties op Korea een bacteriologische oorlog voeren. Er werd een agenda goedgekeurd met als punten een uit nodiging aan alle landen om het protocol van Genève tegen het ge bruik van gas en bacteriologische wapens te tekenen «en de toelating van 14 landen tot de Ver. Naties. Van de elf leden van de raad hebben alleen de V.S. en Brazilië het proto col nog niet getekend.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1952 | | pagina 6