Veerboot „Noord Beveland" werd te water gelaten Zutin Zijpe Zeeuwse Almanak FRANKRIJK WEERT NOG STEEDS DE ZEEUWSE MOSSELEN BRANDWEERWEDSTRIJDEN TUSSEN 13 CORPSEN 2 PROVINOI ALE ZEEUWSE COURANT MAANDAG 16 JUNI 1952 JfU EEN BOOT STRAKS EEH BRUG" Mevr. Lockefeer hanteerde de bijl. Met een kort, resoluut gebaar hakte Zaterdagmorgen mevrouw M. C. L. Lockefeer-v. d. Walle, echtgenote van het lid der Ged. Staten van Zee land, de heer A, L. S. Lockefeer, de kabel door, welke het traditionele „laatste beletselvormde, dat de nieuwe veerboot, de „Noord-Beveland" nog verhinderde in haar element te glijden. Even leek het daarna, of me vrouw Lockefeer aarzelde, maar direct daarop zwaaide de champagnefles met een sicrlyke boog tegen de achtersteven om daar in schuim en scher ven uiteen te spatten: de „Noord-Beveland", die aldus zyn doop had on dergaan, gleed onder de tonen van stoomfluiten en sirenes van de helling der IJselwerf te Gorinchem het water van de Merwede ln, daarmede haar vaart aanvangende, die straks zal moeten resulteren in een snellere en vooral betere verbinding tussen Noord- en Zuid-Beveland. te begrijpen, dat de N.-Bevelanders naar een brug blijven uitzien. Na mens het provinciaal bestuur zeide hij tenslotte hartelijk dank voor de vlotte bouw en de prettige ontvangst bij deze plechtigheid. HET NIEUWE SCHIP. Hier volgen nog enkele bijzonder heden over het nieuwe schip. De leng te over alles bedraagt 40.40 m., de breedte 12 m. en de holte in de zijde 2.5 m. Het schip is vrijwel geheel gelast. Het vrije dekoppervlak van het hoofd- dek bedraagt circa 350 m2 en ter plaatse van de opritten is het geschikt voor 40 tons trailers, terwijl naast dit gedeelte het dek berekend is op 20 tons wagens. De voortstuwing geschiedt door een Deutz-dieselmotor van 250 pk. Tal van Zeeuwse autoriteiten wa ren voor deze plechtigheid naar Go rinchem gereisd. Zij werden ten kan tore van de N.V. Bijkers Aannemings bedrijf, Ysselwerf, te Gorinchem, ver welkomd door de directeur, de heer E. Huizinga. Wij zagen o.a. de Com missaris der Koningin in Zeeland, jhr. mr. A. F. C. de Casembroot, het voltallige college van Ged. Staten, de griffier der Staten, mr. J. Pilaar, de directeur der Pr'ov. Stoombootdien sten, de heer G. de Jonge, de hoofd ingenieur-directeur van Rijkswater staat in Zeeland, ir. Th. Heyblom, de hoofdingenieur-directeur van de Prov. Waterstaat, ir. H. D. J. Swaters, de heer J. W. Hupkes, lid van de direc tie der N.V. Kon. Mij. „De Schelde" en verder van dit bedrijf de heren ir. H. C. Wesseling, commissaris, en E. Niemeijer, hoofdingenieur, en ten slotte de heren J. Visser van de Rijks- scheepvaartinspectie, en J. van Tuinen van de 1ste afd. der Provinciale Grif fie. VLOT VERLOOP. De tewaterlating, die prompt op het vastgestelde uur geschiedde, had een bijzonder vlot verloop en het nieu we schip voor de Zeeuwse wateren was weldra opgevangen door enige sleepboten, die er voor zorgden, dat het gemeerd werd. Na de tewaterlating verenigde men zich in de cantine van het bedrijf, waar eerst enige verfrissende dranken werden aangeboden en daarna eer. lunch, waarvan de verse zalm een voor Gorinchem en de Merwede ver maarde delicatesse een algemeen geapprecieerd onderdeel vormde. TOESPRAKEN. Tijdens de lunch werden enkele toe spraken gehouden. De heer G. Huizinga, directeur van de werf, verwelkomde zijn Zeeuwse gasten en verzekerde hen, dat zijn be drijf gaarne de Zeeuwse belangen heeft willen dienen. Hij dankte in het bijzonder voor de tijdens de bouw on dervonden medewerking, zeide voorts mevr. Lockefeer zeer erkentelijk te zijn voor de wijze waarop zij de haar toebedeelde taak had willen vervullen, en sprak ten slotte zijn beste wensen uit voor een „goede vaart" van het nieuwe schip. Mevrouw Lockefeer bood hij het zilveren bijltje aan, waar mede zij de kabel had doorgehakt, en bovendien overhandigde hij haar een fraaie gouden sierspeld met camee als herinnering aan deze dag. NAAKT EN MET KNOTSEN. De Commissaris der Koningin jhr. Eindexamens M.O. Voor het eindexamen aan het opèn- baar lyceum te Terneuzen, afdeling Hogere Burgerschool B zijn geslaagd: A. P. van Baal. te Axel; P. M. Diele- man, Sas van Gent; H. F. A. Doppe- gieter, Terneuzen; J. M. Elenbaas, Zaamslag: M. M. Elenbaas, Zaamslag; W. de Feijter, Axel; E. C. S. de Kam, Terneuzen; J. H. W. Pestman. Ter neuzen; A. P. Vernimmen, Terneuzen. Te Middelburg slaagden voor het eindexamen Rijkskweekschool voor onderwijzers (essen): mej. C. de Voogd, Oostkapelle; mej. H. A. de Vos, Vlis- singen, de heer Th. J .J. Boogaard, Vlissingen; L. J. van Boven, Ellc- woutsdijk; B. Eversdijk,' Kloetinge; J. van Gelderen, Vlissingen. Voor het eindexamen aan het Zie- rikzeese lyceum, afdeling H.B.S. A slaagden: de heer H. C. Lucas en de dames P. J. A. Schell, jkvr. H. C. J. Schuurbeque Boerje en M. v. d. Straa- ten, allen te Zierikzee. Afgewezen: 1 candidate. mr. A. F. C. de Casembroot,. knoopte aan bU de welkomstwoorden van de heer Huizinga die had gewaagd van de reis „helemaal uit Zeeland" welke de gasten hadden willen maken. Hy noehide deze woorden tiiperend voor de opvattingen, welke in Holland nog als eens ten opzichte van Zeeland blijken te heersen en gaf de verzeke ring, dat Zeeland toch geen oord meer is, waar men „naakt en met knot sen" rondloopt. Ook de wens, dat de boot een .,lang leven" beschoren zou worden, moest de commissaris even corrigeren. De Noord-Bevelanders aldus jhr. de Casembroot hopen in elk geval op een kort leven, want die willen een brugDe Commissaris bracht dank voor de snelle wijze, waarop de bouw werd aangevat en zeide verheugd te zijn, dat de proef vaart reeds in Augustus kan worden gemaakt. Tot de gemeente Gorinchem sprak hij woorden van dank voor de zeer prettige wijze, waarop deze een van haar veerboten heeft beschikbaar gesteld wanneer daaraan voor de ver binding met Noord-Beveland behoef te zou zijn. De burgemeester van Gorinchem, jhr. mr, R. J. L. Ridder van Rappard, gewaagde in een geestige toespraak van de historische, zakelijke en vriendschapsbanden tussen zijn stad en het gewest Zeeland, waarna het lid van Ged. Staten, de heer A. L. S. Lockefeer, mede namens zijn echtge note dank zegde voor de hartelijke ontvangst en gewaagde van de sym boliek, die schuilt in het feit. dat een Zeeuwsch-Vlaamse de-pur-sang hier de tewaterlating verrichtte van een schip, dat bestemd is voor „overig Zee land". Hij noemde dit schip voor de verbinding met Noord-Beveland een belangrijke verbetering, ook al is het Weg met onhandige likdoornringen en gevaarlijke scheermesjes. Een nieuw vloeibaar middel; NOXACORN. neemt de pijn weg in 60 seconden. Eeltplekken en eksterogen verschrompelen met wor tel en aL Bevat gezuiverde wonderolie, jodium en het pijnstillende benzo- calne. Een flesje NOXACORN Antisep tisch Likdoornmiddel van t 1.35 be- Bpaart U veel ellende. Mulo-onderwijzerr te Goes bijeen. Zaterdagmiddag hielden de beide verenigingen van MULO-onderwijzers in hotel „Centraal" te Goes hun jaarlijkse gecombineerde vergade ring. In deze bijeenkomst, welke ditmaal onder leiding stond van de heer Ysselsteyn uit Middelburg, werd het schriftelijk gedeelte van het Mulo-examen 1952 besproken. Na afloop hielden beide vereni gingen nog een afzonderlijke verga dering. De afd. Zeeland van de Ver. voor Mulo behandelde onder voorzitter schap van de heer J. E. Velthuyzen uit Terneuzen. enkele huishoudelijke zaken. Zo bracht de wnd. penning meester, de heer Gossije uit Oost burg een financieel verslag, terwijl ook een verslag werd gegeven van de algemene vergadering te Hilver sum. Ook de vereniging voor Chr. Ulo behandelde enkele huishoudelijke za ken, waarbij vooral aandacht ge schonken werd aan de wijziging van de statuten. AL WAS ER.... Ge moet daar toch wel bewondering voor hebben. Voor een jongeman, die zich een koekblik om de schouders hangt en dan bezwaard met stenen af daalt tot ver onder de waterspiegel, om aldaar dan een kwartier te toeven, levende van de lucht die hij via een fietspomp tot zich neemt. Wij weten niet welke motieven aan deze afdaling ten grondslag hebben gelegen, maar het getuigt in ieder geval van onder nemingslust om met een zaag op een koekblik los te trekken, het pasklaar te maken en er dan mee te water te gaan. En niet slechts té water, maar ónder water en dan maar liefst een kwartier. Een koekblik met een kijkglaasje, een gordel met stenen en een fiets pomp Bü het begin van deze week gaat ónze bewondering dan ook uit naar die jongeman in Sluis. Niet naar Eisen hower, Slijkhuis of ■.opa Klijzing, maar naar die onbekende knaap daar in dat pittoreske Sluis, die daar de ganse duikerswereld met moderne zuurstof apparaten, kïkkerpakken en hoe al dat technisch materiaal heten mag, be schaamd maakt. Door met een koek blik en een fietspomp onder te duiken. Al was er goud uit dat water te ha len; UH7 deden het hem niet na... Herlevend verleden in Mechelen. (Slot van pag. 1) Nergens echter trof men een prent aan, waarop een of meer Kelderman- sen zelf waren te vindenPortret ten van deze begaafde bouwmeesters zyn niet voorhanden, maar dat was ook niet nodig! Uit de reeksen ver geelde documenten, uit de schilder stukken en uit de foto's en uit de prachtige afbeelding van de Rom- boutstoren, welke de gehele expositie beheerste, spraken de grootheid en de artistieke kracht van dit geniale ge slacht beter dan uit welk portret ook. En zij kwamen zelfs tot uitdruk king in de gedecideerde handtekening van de grote Rombout Keldermans op een contract van de abij van Ton- gerloo. Bij zijn naam heeft hij enkele versieringen getekend en zij zijn zo ritjk als de gevel van het Middelburg se stadhuis DE OPENING Bij de opening van de tentoonstel ling werden er vriendelijke dankwoor den gesproken voor de hulp, die de organisatoren van zovele zyden had ontvangen. Uit Zeeland werden bij- diagen ingezonden door de Provin ciale Bibliotheek, heit Museum te Goes, de archieven van Axel, Goes, Hulst, Middelburg, Veere en Zierik zee, alsmede de Oudheidkundige Kring „De Vier Ambachten", Hulst en het Zeeuws Genootschap. Het col lege van B. en W. van Middelburg was bij de opening aanwezig, evenals de bibliothecaris van de Provinciale Bibliotheek, de heer H. Pieters, en de archivaris van Goes en Hulst, de heer G. Stadermann. Excursiegids Zeeland. De rijkslandbouwvoorlichtings- dienst in Zeeland liet een handig ex cursiegidsje verschijnen, waarin men belangrijke gegevens vindt voor het maken van excursies op landbouwge bied in deze provincie. Een hoofd stukje „proefvelden" geeft een op somming van alles wat Zeeland op dit punt te bieden heeft, waar men de velden kan vinden, wat er op die velden staat en bij wie men nadere in lichtingen kan krijgen. Het hoofdstukje bedrijven vermeldt behalve het voorbeeldbedrijf op Wal cheren ook een aantal particuliere be drijven, die men na overleg kan bekijken. Tenslotte wordt onder het opschrift „diversen" nog opsomming gegeven van bezienswaardigheden op het gebied van gewassen, landbouw industrie, cultuurtechnische werken enz. Een nuttig gidsje, dat ongetwijfeld de reislust zal stimuleren! Kindje onder een vallende fiets gedood. Zaterdagmiddag was de heer M. uit Bergen op Zoom in een schuur tje bezig zijn fiets schoon te maken waarbij een klein dochtertje hem wilde helpen. Even daarna werd er febeld en ging de heer M de voor- eur van zyn woning opendoen. Toen hij na enige ogenblikken in het schuurtje terug kwam bleek de fiets omgevallen te zijn. Het voer tuig was boven op heE kind terecht gekomen waarbij het zo ernstig aan het hoofdje was verwond dat het kort daarna overleed Vlas en vlasgarens naar West-Duitsiand. De Westduïtse autoriteiten hebben een bedrag van 400-000 DM beschik baar gesteld voor de invoer van Vlas en vlasgarens uit Nederland. J. Doarlein ridder Militaire Willemsorde. Voor het eerst in de geschiedenis van het eiland Aruba is Woensdag j.l. aldaar de hoogste onderscheiding, de Militaire Willemsorde, uitgereikt en wel aan de kapitein der mariniers J. Dourlein, afkomstig van Walche ren. De hoge onderscheiding werd in het nieuwe Wilhelminastadion te Oranjestad door de gouverneur' der Nederlandse Antillen, die speciaal voor deze gelegenheid naar Aruba was overgekomen, uitgereikt. Kapitein Dourlein verwierf de on derscheiding als commandant van een infanteriecompagnie, onderdeel van het derde infanterie-bataljon van de mariners-brigade, in het tijdvak Mei 1946 tot December 1947 in 'Oost- Java. De mutatie spreekt van voor treffelijk voorbeeld voor zyn man schappen uitnemend beleid, besluit vaardigheid, doortastendheid en gro te moed. Kapitein Dourlein treedt thans op als commandant van het detache ment mariniers op Aruba. HET NIEUWE MOSSELSEIZOEN. Kwekers hebben geen gelijke kansen. Onder leiding van de heer A. de Koning vergaderde te Bruinisse de mos- selkwekersvereniging Algemeen Vissersbelang. In behandeling kwam de mossellevering 1952-1953 naar aanleiding van de gehouden besprekingen te Bergen op Zoom door de adviescommissie de Waddenzee werden geleverd, staat een levering aan Zeeuwse mosselen van 242,000 tonnen. Deze cijfers zijn op het oog bevredigend, -maar er mag niet uit het oog worden verlo ren dat 50 bedrijven in Zeeland het gemiddelde leveringspercentage van 43% vafl hun standaardcapaci- teitscijfer niet haalden. Voor deze kwekers is het afgelopen seizoen dus niet gunstig geweest. Het gemiddelde leveringspercenta ge bedroeg voor Zeeuwse mosselen 43 en voor Waddenzeemosselen 48 RESERVEFONDS. Het besluit van het Aan- en Ver koopkantoor, om van het bedrag, dat op de prijs der mosselen is inge houden een reservefonds te vormen van f 100.000.verwierf de goedkeu ring der vergadering. Een bedrag van f 20.000.zal bovendien gereser veerd worden, voornamelijk voor ge noemde 50 kwekers, die het gemid delde niet hebben gehaald. By de rondvraag werd aangedron gen op spoedige openstelling van het nieuwe mosselseizoen, terwijl gewe zen werd op de hoge exploitatiekos ten, voor leveringen uit de Wadden- In Bergen op Zoom waren verschil lende voorstellen binnen gekomen, die hoofdzakelijk konden worden ver deeld in drie groepen. a. de leveringen van mosselen uit de Waddenzee, los te maken van de bestaande standaard-capaciteitscij- fers. b. de leveringen van Waddenzee mosselen niet te doen geschieden op basis van de standdaardcapiciteits- cijfers, doch de levering gelijkelijk te verdelen over de groepsgenoten. c. de kwekers in 1952-1953 zoveel mogelijk te laten kweken (eventueel tot een hoog maximum van b.v. 8000 ton) en de levering in 1952-1953 als basis te nemen voor nieuwe stand- aardcapaciteitscyfers, voor levering uit de Waddenzee. Tegen elk der voorstellen zjjn gro te bezwaren in te brengen. De gedachte, die voorzit by. het voorstel a., dat alle kwekers in de Waddenzee gelylce kansen hebben gehad is onjuist. Hier spelen kwali teit van percelen, het beschikbaar hebben van een geschikt vaartuig en het begin van dè exploitatie en der gelijke een grote rol. Ook het voorstel b., de gelhke ver deling over de groepsleden, stuit op zeer sterke tegenstellingen tussen de ze leden, terwijl het voorstel c., over productie iii de hand werkt, en bij dit voorstel weer geen rekening ge houden wordt met het feit, dat niet alle kwekers gelijke kansen hebben. Reeds nu bestaat eén tekort aan goe de percelen, het uitgeven van nieu we percelen is niet meer mogelfc'k, iets wat in verband met het geven van gelijke kansen aan iedere groep noodzakelijk zou moeten zym DE WADDENZEE MOSSELEN De vraag naar Waddenzeemosse len was in het afgelopen seizoen groot, omdat Frankrijk uitsluitend Waddenzeemosselen wilde accepte ren. Er werden naar dat land ruim 267.000 tonnen mosselen geëxpor teerd. Van Nederlandse zijde is er bij de Franse regering regelmatig op aangedrongen, ook Zeeuwse mosselen te accepteren. Zodra Frankrijk voor deze aandrang bezwykt, zullen waarschijnlijk minder Waddenzee mosselen worden uitgevoerd. Het wordt dan ook niet raadzaam geacht om op grond van de huidige omstan digheden een nieuw leveringssy steem op te bouwen. Ook de vergade ring kon de juiste oplossing niet vin den en sloot zich aan bij de conclusie van Bergen op Zoom, dat naar bevind van zaken zal worden behandeld. Naast de 267.000 tonnen, die van WATERFESTIJN IN SLUIS. Met internationaal karakter De jaarlijkse internationale brandweerwedstrjjden te Sluis zjjn Zater dagmiddag weder met veel succes gehouden. Zowel uit België als uit West Zeeuwsch Vlaanderen bestond er voor dit brandweerevenement levendige belangstelling. Voor de tweede keer in successie wist Sluis In de B-afdeling beslag te leggen op de eerste prys. Winnaar in de A-afdeling werd het corps van het Belgische plaatsje Marke. De wedstrijden stonden onder lei< ding van de heer G. Kortus, direc teur van het brandweerwezen te Breda, die na het openingswoord van burgemeester P. F. van Hootegem, een toelichting gaf op het wedstrijd program. Uitgevoerd moesten worden een serie behendigheidsopgaven, die geënsceneerd waren als moeilijkhe den bij een brand. De wedstrijd werd afgewisseld met een demonstratie van de brandweer te Knokke, die een volautomatische ladder demonstreerde, waarin een liftinstallatie met een stijghoogte van 30 meter. De prijzen werden tenslotte uit gereikt in het R. K. Jeugdhuis, waar de heer Kortus allen dankte, die aan Twee gewonden bij auto botsing. In de nacht van Zaterdag op Zon dag is op de grote verkeersweg van Bergen op Zoom naar Steenbergen een ernstig ongeluk gebeurd. De heer J. L. H uit Sint Maartensdijk kwam met een auto van de richting Steenbergen gereden. Ter hoogte van het café de „Handwijzer" op het kruispunt naar Lepelstraat, stond een auto van de heer L. K. uit Kwadendamme geparkeerd aan de rechterzijde van de weg en hier reed de heer H. in volle vaart bo venop. De schok was zo hevig dat de geparkeerde wagen naar de an dere zijde van de weg werd geslin gerd terwijl de auto van H. een hele t maakte. ie heer H. bekwam een ernstige hoofdwonde en snij- en schaafwon den en klaagde over inwendige po nen. Een mede-passagier, de heer J. N. uit St. Maartensdijk had een gro te hoofdwonde die hevig bloedde, een lichte hersenschudding en hy klaagde ook over inwendige pijnen. Dokter Ensink verleende eerste hulp waarna de gewonden naar hun woonplaats werden vervoerd. Beide wagens waren aanzienlijk bescha digd De rijkspolitie stelde een on derzoek in naar de schuldvraag. De a.s. verkiezingen in Zeeland. Het blijkt thans, dat in Middelburg by- de a.s. Tweede Kamerverkiezin gen 301 niet in Middelburg woonach tig? personen zullen kiezen, terwijl 205 Middelburgers hun stemplicht el ders zullen vervullen. Van de moge lijkheid om bij volmacht te stemmen zal door 217 kiezers gebruik worden gemaakt. In Goes zullen 130 kiezers elders stemmen, terwijl van elders 90 kiezers in Goes stemmen. Bij volmacht zullen 170 kiezers hier stemmen. In Vlissingen zullen bij volmacht 320 kiezers stemmen, terwijl elders 205 kiezers hun stem zullen uitbrengen. Van andere plaatsen zullen 500 kie zers in Vlissingen stemmen. D. van Gelder uit Veere exposeert in Amersfoort Verscheidene Nederlandse kunste naars exposeren thans in Amersfoort. Onder hen bevindt zich de Zeeuwse graficus Dirk van Gelder uit Veere, die de ontwerper is van de Zomer- postzegels 1952. In Amersfoort expo seert hy o.m. een serie landschappen van Zeeland, die hy in opdracht van de regering maakte. VAN TOT EXAMEN FRÖBELONDERWIJZERES. Dezer dagen behaalden de vol gende dames, die allen hun oplei ding ontvingen aan de opleidings cursus, vefbonden aan de Christe lijke Kweekschool te Middelburg, het diploma voor onderwijzeres by het Chr. Voorbereidend Onderwijs: mei. A. Aarnoutse, Koudekerke; mej. J. Beghtel, Wïssenkerke; mej. J. Boojj, Axel; mej, S van de Bos- se, Gapinge; mej. C. P. Dourleyn, Middelburg; mej. M. E, Flipse, St. Laurens; mej. C. F, Jacobse, Mid delburg; mej. D. S. Jansen Hoek; ïej J. C. de Looff, Kamperland; „ïej." J. M. Moens, Middelburg; mej. A. J. Munter. St. Laurens; mej, C. L. Poppe, Vlissingen; mej. L. E. Schout, Vlissingen; mej. J. Steke- tëe, Souburg; mej^ M. Vlieger, Me- liskerke mej. E. C. den Engelsman, Middelburg. Tot waterbouwkundig ambtenaar in vaste dienst, met standplaats Tiel is be noemd de heer Joh. Bijnagte uit Scher- penisse, thans tijdelijk in eenzelfde be trekking te Souburg. Aan de veiling te Scherpenisse wer den de eerste aardappelen van de nieuwe oogst aangevord door de landbouwers L. Andriesse en W. Vroegop. Tot halte-toezichthouder aan de brug te Sluiskil is benoemd, de heer Aug. Pop pe, voorheen te Philippine. Te Sluiskil vergaderde hot bestuur van de onderlinge paar den verzekerings maatschappij. Ter vergadering werd het jaarverslag opgesteld voor de algemene ledenvergadering, welke op 10 Juli a.s. zal worden gehouden. De heer A. A. Ligtendag uit St. An- naland, thans commies te Nispen, slaag de dezer dagen voor assistent bij de Rijks belastingen. De collecte, welke te St. Jansteen werd gehouden ten bate van de Stich ting 1940—1945 heeft f 1064,19 opgebracht. De opbrengst van dc collecte voor de blinden „De Fakkels Bijeen" was te St. Laurens f 48.89. De collecten voor de diaconie en kerkvoogdij in de Ned. Herv. kerk te Kapelle, hebben in Mei opgebracht f 237.56 en f 198.81. In de gemeente Ovezande was de opbrenst collecte Rode Kruis 102,70 en van de collecte Chr. Blindenhulp 22,50. De reisvereniging van de Tervatense weg te Kloetinge heeft Vrijdag per auto bus een uitstapje gemaakt naar Rotter dam en Alphen aan de Rijn. Het comité dat zich belast met het or ganiseren van de jaarlijkse rijtoer „Ouden van Dagen" te RiUand-Batk besloot dit jaar met de Ouden van Dagen een reis te maken naar Oisterwijk en omgeving op 3 Juli a.s. Ieder van 70 jaar of ouder mag deze reis meemaken. Ter dekking van de kosten zal op de burgerij een be roep worden gedaan. Het echtpaar A. D. Clemmtck—Van Ertvelde in de De Feijterstraat te Ter neuzen viert Dinsdag 17 Juni a.s. zijn diamanten huwelijksfeest. De afdeling Koudekerke van de ver eniging „De Macht van het Kleine", wel ke vereniging zich ten doel stelt hulp te bieden aan epileptici, bestaat dezer da gen 25 jaar. Voor de lichting 1953 werden te Oosterf land negen van de twaalf dienstplichtij- gen goedgekeurd. De Chr. Vrouwenvereniging „Martha" te Oosterland maakte haar jaarlijks uit stapje ditmaal naar het eiland Walche ren. In Kortgenc gaf het circus Renz enige voorstellingen, waarvan vooral de school jeugd heeft genoten. De opbrengst van de in de zendings- week te Koudekerke in de Ned. Hervorm de Kerk gehouden collecte bedroeg het dubbele bedrag van vorig jaar. In Zoutelande leverde de Rode Kruis- collecte een bedrag van f 56.50 op. Voor het in Koudekerke gehouden ver- keersexamen slaagden 11 van de 12 can didates In Brouwershaven is een afdeling van de V.V.D. opgericht, met in het bestuur de heren P. W. Bazen, voorzitter; A, Gast, secretaris: H. J. Gast, penningmeester en J. v. d. Sluis en O. van Nieuwenhuize, leden. Zes personen werden te Brouwersha ven goedgekeurd voor de dienstplicht. Een moest er worden afgekeurd. Dit betrof de lichting 1953, Twee tijdelijk ongeschik- ten van de lichting 1952 werden nu goed gekeurd en voor de lichting 1954 werden tien personen ingeschreven. Teneinde de ouden van dagen te Oos terland een uitstapje te bezorgen, zal door de Oranjevereniging deze week een collecte worden gehouden. De Pinkstercollecte der Ned- Hervorm de Kerk bracht te Kats 149.94 op. De heer Abr. A. Ligtendag, vroeger te St. Annaland en thans commies bij de be lastingen te Nispen, slaagden voor het examen assistent bij de Rijksbelastingen. Bij voldoende deelname zal de afde ling St. Annaland der Z.L.M. op 27 Juni het welslagen van de wedstrijd mede werkten in het bijzonder de comman dant van de brandweer te Sluis, de heer H. F. Boogaard voor zijn uitste kende organisatie. De heer J. Geers, inspecteur van het brandweerwezen in West Vlaan deren (B.) reikte aan de heer Kor tus een herinneringsmedaille uit. By monde van de heer Benois uit Hullegem werd medegedeeld, dat bur gemeester P. F. van Hootegem tot erelid is benoemd van de West Vlaam se brandweerbond. Geruimen tijd ble ven de brandweermensen met hun genodigden nog ongedwongen bijeen. Des avonds was gezorgd voor een muzikale noot door een concert op de markt. De wisselprijs voor de groepscom mandanten een vaantje met brandweerembleem - ging voor groep A. naar de groepscommandant van Waterlandkerkje. Voor de corpsen was de uitslag: afdeling A. 1. Marke (wisselbeker), 2. Brugge (verg. medaille), 3. Hulle gem (zilv. medaille), 4. Avelgem (br medaille) en 5. Nieuwpoort. Afdeling B: 1. Sluis (wisselbeker), 2. Aardenburg (verg. med.), 3. Bres- kens (zilv. medaille), 4. Waterland kerkje (br. med.) 5. Oostburg, 6. Schoondijke, 7. Caazand en 8. Groede. Het was een goedgeslaagde wed strijd, waarop alle deelnemers met voldoening kunnen terugzien. Onfortuinlijke zwemmer door broer gered. Bij het zwemmen in het Kanaal door Walcheren stootte de 25-jarige C. v. D. uit Middelburg met zijn hoofd op een scherp voorwerp en geraakte be wusteloos. Het ongeval werd gelukkig tijdig bemerkt en een broer van v. D. slaagde er in hem op het droge te brengen. Met een diepe hoofdwonde en een zware hersenschudding moest het slachtoffer naar het Gasthuis te Mid delburg worden overgebracht. Advertentie. Nu nog maar 'n scheut of 'n steelt... Maar straks weet D zich geen raad meer van de slopende Rheumatischs pijnen. Begin daarom vandaag de beproefde Kruschen kuur. De zes minerale zou ten van Kruschen geven Uw bloedzui verende organen nieuwe kraolrt en energie. Onzuiverheden in Uw bloed worden verdreven en daarmede de oor zaak van die ondragelijke rheumatiék. Een aanvaring bij Hansweert. VERSCHILLENDE OORZAKEN Over de aanvaring van de door de „Cornelis" gesleepte „Thea Eduard" met de door de „En Avant" (kapitein J. T. G.) gesleepte bak „L1" op 26 Ju li 1951 voor de naven van Hansweert deelde de commissie binnenvaart- rampenwet na een ingesteld onder zoek dezer dagen haar bevindingen mede. De sleepboot „En Avant", wel ke met drie beladen bakken uit de richting Terneuzen de haven van Hansweert zou binnenlopen, slaagde er niet in zodanig te manoeuvreren dat een aanvaring met de sleep van de „Cornelis", de „Thea Eduard", kon worden vermeden, toen deze in de richting Terneuzen de haven uit voer. De conclusie van genoemde commissie is, dat de „En Avant" zich op een plaats bevond waar zij met haar sleep niet had mogen komen. De „En Avant" heeft, zo gaat het oor deel van de commissie verder, geen acht geslagen op de eisen van goed zeemanschap. Uit de verdere opmer kingen van de commissie blijkt, dat ook de sleepboot „Cornelis" niet ge heel vrijuit gaat. Dit bootje was na melijk te zwak, om ten allen tijde met een dergelijke sleep voldoende te kunnen manoeuvreren. Het was nog mogelijk geweest een aanvaring te voorkomen indien de „Cornelis" by het uitvaren van de haven naar bak boord had afgehouden zodra de „En Avant" in zicht kwam. De commissie maakt de kapitein van dit verzuim echter geen verwijt. Duikerspak van koekblik Deze week kon men te Sluis een jongeman waarnemen, die de duik sport beoefende en daarbij ruim een kwartier onder water bleef! Een moderne uitrusting had hij daar niet voor nodig. Een groot koekblik uitgezaagd en voorzien van een kijk glaasje, over de schouders, wat slan gen en een fietspomp voor de lucht toevoer en een gordel met stenen als ballast waren voldoende Deze amateur-duiker trok uiteraard de nodige belangstelling. a.s. een autobus inschakelen voor het vervoer naar de tentoonstelling te Axel Te Brouwershaven zijn twee zoge naamde armenwoningen gereed geko men. De leerlingen van de openbare lagere school te St. Annaland zullen op 25 Juli een reisje maken naar Amsterdam, waar Schiphol en Artis bezocht zullen worden, en naar Den Haag. Te Sluis bracht de Rode Kruis-collecte bedrag van f 207.54 op. - De wachtmeester J. J. de Mees ter, van de groep Axel post Sluiskil, slaagde voor het politiediploma.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1952 | | pagina 2