PROVINCIALE ZEEUWSE COURAHT Eisenhower volgt nieuwe tactiek in verkiezingsveldtocht Mechelen herdacht het geslacht Keldermans M BILT EEN MILLI0EN COMMUNISTEN GEVECHTSKLAAR IN KOREA ARGENTIJNS SCHIP ZOU MET MAN EN MUIS VERGAAN ZIJN 195e Jaargang-No. 140, Dagblad uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant Directie F. van de Velde en F. B. den Boer. Adj. W. de Pagter. Hoofdred. G. Ballintijn. PL verv.: W. Leertouwer en H. A, Bosshardt. ABONNEMENTSPRIJS 44 ct. per week, f 5.45 p. kw., fr. p. p. f 5.70 per kw. Losse nummers 10 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Maandag 16 Juni 1952 ADVERTENTIEPRIJS 22 ct per mm. Minimum p. advertentie t 3.— Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) van 1—5 regels t L—Iedere regel meer 20 cent „Brieven of adres Bureau van dit Blad" 25 cent meer. Giro nr. 359300 P.Z.C.. Middelburg. Bur. Vlissingen Walstr. 58—60, teL 2355 4 lijnen (b.g.g. 2861 of 2160) M'burg Londense Kaai 29, teL 2077 en i 24; Goes L. Vorststr. 63. tel. 2475 (b.g.g. 2228); Oostburg: Finlandstraat 2, telet 16. Teraeuzen- Brouwerljstr. 2; Zlerlkzee_N_J3oge^ ONGEHOORD POLITIEK PRECEDENT GESCHAPEN „Ike" negeerde door politieke raadgevers opgestelde redevoering Eisenhower is Zaterdag zijn grote verkiezingsveldtocht in de Verenigde Staten begonnen. Hy sprak in Detroit voor een menigte van veertig dui zend toehoorders, die hem met een donderend applaus begroetten. De toe spraak, die zyn politieke raadgevers tevs-rsn in voorzichtige bewoordingen hadden opgesteld, om daarmede zo min mogelijk groepen van kiezers in het harnas te jagen, hield Eisenhower in zyn zak en hij sprak de menigte voor de vuist weg toe. In ronde woorden stelde „Ike" de kiezers op de hoogte van zyn inzichten ten aanzien van de tot stryd aanleiding gevende punten der Amerikaanse politiek. Het uitspreken van een rede die door raadgevers is opgemaakt, is een oude politiek, die altyd door de Amerikaanse presidentiele candidaten is gevolgd. Het „politieke democratische imperium" onder Roosevelt en Tru man was op deze tactiek gebaseerd. Nu Eisenhower het over een andere boeg heeft gegooid, is hiermede een ongehoord politiek precedent gescha pen. Eisenhower reed in een open auto naar de vergaderplaats. Hij werd bij zijn tocht door de straten van De troit door ongeveer honderdduizend mensen gadegeslagen. De ex-gene raal was in burger. Hy sprak twin tig minuten. „Ik heb niemand ook maar enige toezegging gedaan", zei- de Eisenhower. „Het is absoluut noodzakelijk, dat de Amerikaanse fe derale regering wordt gewijzigd. Sprekend over de corruptie en de bestrijding daarvan zeide hij: „Er bestaan vele manieren om een einde te maken aan corruptie in regerings kringen; en ik verzeker IJ dat wij dat kunnen'. Hij voegde-hieraan toe: „Dit geldt evenzeer voor voorverkie- zingen... en voor Texas, waar ik van daan kom". Deze laatste opmerking wordt opgevat als gericht te zijn aan het adres van Tafts aanhangers, die er door de volgelingen van Eisenho wer van zijn beschuldigd gepoogd te hebben republikeinse afgevaardigden in Texas „te stelen". VECHTCAMPAGNE Eisenhower verzekerde zijn toe hoorders, dat, indien hij door de re publikeinse partij candidaat voor het presidentschap zou worden gesteld, zij er op kunnen rekenen, dat hij een „vechtcampagne" zou voeren. De bes te waarborg hiervoor is, aldus Eisen hower, dat vechten 40 jaar laiig mijn beroep is geweest. Over de vraag waarom het Ameri kaanse leger in de tweede wereldoor log Berlijn niet zelf heeft bezet, in- plaats van het aan de Russen over te laten, antwoordde Eisenhower: „On ze politieke bazen hadden ons mili tairen medegedeeld, dat wij op een 320 k.m. ten westen van Berlijn lo pende linie moesten halt houden. NIET BERISPT Eisenhower heeft Zondag op een persconferentie ontkend, dat hij door zijn politieke adviseurs „berispt" zou zijn door bij zijn toespraak van Zaterdag geen gebruik te maken van de voorbereide tekst. Hij had goede hoop, dat het niet nodig zou zijn meer troepen naar Europa te zenden en dat zelfs troe len in het buitenland terug zouden :unnen keren. Indien Engeland en Amerika de ontwikkeling in Duitsland steunden zou er geen gevaar zijn voor een Duitse overheersing van Europa, al dus Eisenhower. Over de staking by de Amerikaan se staalbedrijven verklaarde „Ike" „Het is buiten kyf, dat wy bij de poging, om dit vraagstuk op te losr sen, een staaltje van onbekwaam lei derschap hebben gezien". Brits vliegtuig in het Kanaal neergestort. Zes van de acht inzittenden om het leven gekomen. Een Brits vliegtuig van het type .Consul", van de Britse luchtvaart maatschappij „Morton Air Services", dat met zes passagiers en twee be manningsleden op weg was naar de motorrennen te Le Mans, is Zaterdag in het Kanaal neergestort. Een Ame rikaanse vrachtboot heeft vijf over levenden van het toestel opgepikt, doch drie van hen zijn naderhand overleden. Na uitgebreide opsporings werkzaamheden heeft men de hoop op het levend terugvinden van de drie overigen opgegeven. Venezuela breekt met Sowjet-Unie. Venezuela heeft zijn diplomatieke betrekkingen met de Sowjet-Unie ver broken. Dit is Zaterdag officieel te Caras medegedeeld. De aanleiding hiertoe is de Russi sche weigering om een 10 Juni j.l. in gediend Venezolaans protest te aan vaarden tegen het optreden van twee Russische diplomaten op het Venezo laanse vliegveld van Maiquetia, op 7 Juni jl. Deze weigering wordt een be lediging voor Venezuela geacht. In het Venezolaanse protest werd verklaard dat de beide Sowjet-diplo- maten „door toepassing van geweld hebben gepoogd de vrijlating van een Russisch echtpaar te bewerkstelligen, dat met een K.L.M.-vliegtuig op de genoemde luchthaven was geland". Het echtpaar werd er van verdacht betrokken te zijn in ondergrondse po litieke bedrijvigheid. Volgens het Sow jet-Russische pers bureau Tass zou de Sowjet-Unie de diplomatieke betrekkingen met Vene zuela hebben verbroken. De Sow jet-Russische plaatsvervan gende minister van buitenlandse za ken Goesef heeft in een nota aan de Venezolaans zaakgelastigde te Mos kou gemeld, dat de Sowjet-Unie haar zaakgelastigde en ambassade-personeel uit Venezuela terugroept. De Sowjet- Unie verwacht, dat het personeel van de Venezolaanse ambassade te Mos kou het land onmiddellijk zal veria- Koopman zou Bey van Tunis hebben willen vergiftigen. Franse kringen sceptisch tegen over beweerde samenzwering. De 37-jarige tweede zoon van de Bey van Tunis, prins Mhamed, die als zeer anti-Frans bekend staat, heeft verklaard, dat een Tunesische koopman in textiel zekere Moham med Atsjoeri, door personeel van het bureau van de Franse resident-gene raal en door leden van de Franse geheime dienst zou zijn betaald, om zyn vader te vergiftigen. Hij zou dit hebben moeten aoen met een be paald, wit uitziend poeder. De politie heeft Atsjoeri gearres teerd. De Franse openbare aankla ger te Tunis heeft persoonlijk de leiding van het onderzoek naar de beweerde poging om de Bey te ver giftigen. In kringen van het bureau van de Franse resident-generaal staat men echter sceptisch tegenover de mededelingen van priiis Mahmed, Windhoos in Medan maakte 1500 mensen dakloos Een plotselinge hevige windhoos heeft Donderdag ernstige schade ver oorzaakt in de haven van Belawan. De dakbedekking van de goederenloods der K.P.M. werd weggeblazen. Boven Medan heerste een windhoos, die ve le kleine huizen vernielde en 1500 mensen dakloos maakte. GROTE AANVAL OP KOMST Onderaardse loopgraven tegen A-bom aanvallen. Een Amerikaanse commandant heeft aan de Britse minister van defen sie, Alexander, die een bezoek aan Korea brengt, meegedeeld, dat de Chi nezen, in Nfiord-Korea al zes weken bezig zijn met het aanleggen van on deraardse loopgraven in harde klei en in de rotsen. Men gelooft, dat deze loopgraven bestand zijn tegen aanvallen uit de lucht en met artillerie. De diepte ervan heeft officieren van de Ver. Naties in de mening gesterkt, dat zy worden aangelegd als schuilplaatsen tegen aanvallen met atoom bommen. De communisten hebben thans een millioen manschappen in Noord-Korea gereedstaan, welke binnen enkele dagen een grote aartval zouden kunnen verrichten. Generaal Van Fleet is van oordeel, dat de V.N. linie niet doorbroken zou worden door een grote aanval, doch bevelhebbers aan het front tonen zich bezorgd door het feit, dat er thans veel onervaren manschappen aan de zijde der Ver. Naties staan. In de heuvels bij Tsjorwon aan het westelijke front woedt reeds een he vige strijd, waarbij een Chinees ba taljon aanvankelijk enig succes be haalde, doch later voor herhaalde aanvallen der geallieerden moest wij ken. KOJE Amerikaanse soldaten hebben in het afgelopen weekend enkele hon derden anti-communistische gevan genen in veiligheid gebracht en een groot aantal communistische leiders in aparte verblijven van het krijgs gevangenkamp ondergebracht. De geallieerden herstelden de orde bij twee incidenten, namelijk toen krijgs gevangenen massazang op een ver boden tijdstip aanhieven en toen Noordkoreanen weigerden vingeraf drukken te laten nemen. Generaal Van Fleet heeft zijn instemming be tuigd met de doeltreffende wyze, waarop generaal Boatner, de nieu we kampcommandant, de zuiverings actie in het kamp leidt. DE TOESTAND IN ZUID KOREA De Zuidkoreaanse nationale verga dering zal het huidige politieke ge schil rechtstreeks met het volk moe ten regelen, aldus president Syngman Bebroede eieren als „verjongingsmiddel" Dc politie te Wenen voert op het ogenblik een actie tegen de verkoop van bebroede eieren, waarvan het gebruik wordt aangeprezen als middel voor verjonging en voor de bestrij ding van allerlei ziekten, zoals rheumatiek, te hoge bloeddruk, kaalheid en kanker. Duizenden eieren, die minstens negen da gen in een broedmachine heb ben gelegen, werden in beslag genomen. Deze eieren, „hor moneneieren" genoemd,wor den ook gebruikt bij het berei den van gezichtscrème. De maatregelen van de po litie hebben protesten van dui zenden vrouwen tot gevolg, die haai- „kuur" willen voortzetten. Ook enige restauranthouders, die deze „hormoneneieren" op het menu hadden gezet, hebben klachten ingediend. Rhee, die voorts zeide er geen heil in te zien om zelf voor te nationale vergadering te verschijnen. Rhee wil de nationale vergadering vervangen door twee kamers en de president la ten kiezen door het volk, inplaats van door het parlement. Beide voorstel len zijn echter verworpen. Op Zuid Korea binnenkomende bui tenlandse dag- en weekbladen is cen suur ingevoerd. Nieuws, dat nadelig is voor Syngman Rhee wordt ge weerd. Er wordt onder meer cen suur uitgeoefend op de Amerikaanse weekbladen „News-week" en „Time" en op Japanse dagbladen. Tijdens de communistische relletjes op 28 Mei j.l. te Parijs, die op verschil, lende punten van de stad, doch vooral in de buurt van de Place de Ia Republique plaatsvonden, werd Jacques Duclos, secretaris van de commu nistische partij in Frankrijk, gearresteerd en onder beschuldiging van een complot tegen de veiligheid van de Franse staat te hebben gesmeed in de gevangenis „de la Santé" ingesloten. Jacques Duclos (zittend) tijdens het verhoor door de rechter van instructie Jacquinot. Mossadeq keert Vrijdag terug naar Teheran. UITSPRAAK VAN INTERNATIONAAL GERECHTSHOP NIET VOOR 15 JULI. Volgens de correspondent van Bei- ga in Den Haag zal de Perzische pre mier, Mossadeq, Vrijdag as. naar Te heran terugkeren. De debatten over de bevoegdheid van het Internationaal Gerechtshof zullen waarschijnlijk Woensdag wor den besloten. In Perzische kringen verwacht men dat het Hof niet voor 15 Juli a.s. zijn uitspraak zal doen. „Frankrijk moet zelf voor zijn verdediging zorgen". Generaal De Gaulle, leider der R.P. F., heeft in een te Bayeuxdoor deze partij gehouden bijeenkomst onder meer verklaard: „Het is meer dan ooit noodzakelijk dat Frankrijk er voor zorgt een afdoende en parate lands verdediging te hebben. Deze moet echter op zodanige wijze tot stand worden gebracht, dat er geen spra ke van kan zijn dat Frankrijk, onder het voorwendsel der geallieerde een heid, onder buitenlandse overheersing komt te staan. Frankrijk moet ten alle tijde verantwoordelijk blijven voor zijn eigen landsverdediging". Oost-Berlijn zonder posi De postverbinding tussen de Wes telijke sectoren van Berlijn en de Oos telijke sector, waarheen ook post voor de Oostduitse zone wordt gezonden, is Zaterdagavond verbroken naar aanlei ding van het aanhouden van een post wagen door de Oostduitse politie. In de loop van de week zullen over de kwestie der postverbinding be sprekingen worden gehouden, zo heb ben Westberlijnse postambtenaren ver klaard. Spaak sprak te Genua De Belgische staatsman Spaak heeft in een door hem. in het kader van het vorderen van de Europese éénheidsge- dachte te Genua gehouden toespraak aangedrongen op het'spoedig bijeen komen van een Europese grondwetge vende vergadering. Wil Oost-Duitsland diplomatieke betrekkingen met Nederland? Volgens de „Kölnische Rundschau", een blad dat goede contacten met kanselier Adenauer heeft, wenst de Qpsfduitse regering diplomatieke be trekkingen aan te knopen met de Scandinavische landen, Nederland, België en Zwitserland. Aanvankelijk zou men handels missies in de hoofdsteden der ge noemde landen willen vestigen die later de status van gezantschap of ambassade zouden krijgen. Telegrafist van „Foreign Office" gearresteerd. William Marshall, een telegrafist bij de Britse radiodienst van het mi nisterie van buitenlandse zaken is ge arresteerd. Hij wordt er van verdacht inlichtingen te hebben verstrekt aan de tweede secretaris van de Russische ambassade te Londen. Marshall heeft o.m. gewerkt op de Britse ambassade te Moskou. De telegrafist werd aangehouden toen hij in gezelschap was van een functionaris van een buitenlandse am bassade. Deze beriep zich op zijn on schendbaarheid en verdween. Naar in gewoonlijk welingelichte kringen ver luidt zou de betrokken functionaris be horen tot de staf van de Russische am bassade. Marshall zeide bij zijn arrestatie, dat hij onschuldig was. ACHTTIEN ZEELIEDEN VERDRONKEN? Indonesische kustvaarder bij Aden gezonken De Argentijnse vrachtvaarder „Lucho 4" is voor de kust van Zuid Ar gentinië, r.aar men aanneemt, met man en muis vergaan. De bemanning die uit achttien koppen bestond, zou, toen het schip zich reeds in zinken de toestand bevond, nog in de boten zijn gegaan, maar sindsdien is niets meer van het schip en zijn bemanning vernomen. Vliegtuigen, die ter ver kenning waren uitgevlogen, hebben de omtrek van de ramp afgezocht, maar er was geen spoor van het schip of zijn opvarenden te bekennen. teruggekeerd naar Aden. De reis van de twee schepen vlotte niet erg. In verschillende havens lagen de sche pen verscheidene dagen en even voor Port-Said kreeg de „Boebara" ma- chineschade en een Engels schip sleepte het vaartuig naar Port-Said. Onderdelen voor herstelling moesten per vliegtuig worden aangevoerd. Ook de „Tongkol" moest in Port-Said in reparatie. AANVARING Vrijdag zonk na een brand in de machinekamer op ongeveer 140 mijl ten oosten van Aden het voor Indo nesië bestemde kustvaartuig „Boe bara". in de nabijheid van dit schip bevond zich de „Tongkol", waarmede de „Boebara" in convooi naar Indo nesië voer en dit schip heeft de be manning aan boord genomen en is Kfel gelegd voor eerste atoomduikboot. Te Groton in de Amerikaanse staat Connecticut is Zaterdag de kiel gelegd voor de eerste door atoomkracht voortbewogen onderzeeboot „Nauti lus". In een toespraak noemde president Truman de „Nautilus" de voorloper van door atoomkracht voortgedreven koopvaardijschepen en vliegtuigen. Het is nog niet bekend wanneer de onderzeeboot in de vaart zal komen. De „Nautilus" zal met een snelheid van ruim twintig knopen onder wa ter kunnen varen. Een paar pond uranium zullen ruim voldoende zijn voor een reis van duizenden kilome ters op topsnelheid. De boot zal onbe paalde tijd onder water kunnen blij ven en dank zij de atoommotor geen enkele invloed ondervinden van de atmosfeer der aarde. Zelfs luchttoe voer van boven water is niet nodig. De motor van de „Nautilus" zou voor de vloten der wereld een even grote omwenteling betekenen als 120 jaar geleden de eerste oceaanstomer", dus Truman. HERLEVEND VERLEDEN Unieke tentoonstelling met vele Zeeuwse aspecten (Van onze speciale verslaggever.) Tinkelend klonk Zondagmiddag te Mechelen de beiaard in de hoge Rom- boutstoren en even later bimden vjjf zware slagen over de oude hoofdstad van de Nederlanden. Als grote regendruppels schenen de bronzen tonen uiteen te spatten op de duizenden, die op de Markt waren samengedromd en die ryen dik stonden in de smalle straten. Vyf uur Dat was het ogenblik, waarop men in Mechelen reeds wekenlang had ge wacht, het tijdstip, waarop de grote historische optocht zou beginnen ter ere van de befaamde bouwmeestersfamilie Keldermans, die ook in Zeeland zoveel tot stand bracht. Klaroengeschal weerklonk, lands knechten marcheerden het oude marktplein op en in de verte werden reeds de golvende banieren zichtbaar van de vorsten, die eeuwen geleden aan de voet van Keldermans toren voorbijtrokken en er geschiedenis maakten. De deuren van het stadhuis gingen wyd open: vele autoriteiten begaven zich naar de ere-tribune. Te midden van het deftig zwart en van het blauw en grijs der hedendaagse uniformen schitterde het rode habijt van de kardinaal-bisschop Van Roey. Vrolyk wapperden vaantjes in de Mechelse kleuren van de gothische en barokke gevels, terwijl zich bij dit rijke kleurengamma flonkerende schoonheid van de middeleeuwse kle dij voegdeMechelen, werkplaats van de Keldermansen, bracht op nieuw het verleden tot leven. BAZUINEN Weer klonk bazuingeklank en daar kwam Philips de Goede aangereden, de zware keten van het Gulden Vlies rond de hals en omringd door een tal rijk gevolg. Achter hem volgde een groep communemeesters, schepenen en leden van het Kapittel, verzameld rond de eerste steenlegging van de Romboutstoren, thans vijfhonderd jaar geleden. Ook het hoogste rechts college van de Nederlanden liet zich niet onbetuigd: de Grote Raad, ge mijterde abten en rechtsgeleerden in rode toga's, trok plechtig voorbij. Snel volgden de groepen op elkaar, Maxi- mihaan en Karei V, Margaretha van York, de Keldermansen zelf, kortom het gehele verleden van Mechelen en van de lage landen marcheerde langs het stadhuis en het standbeeld van Margareta van Oostenrijk, langs de Romboutstoren en de kathedraal Muziekkorpsen in oude kledy speel den meerstemmige composities uit de 15e en 16e eeuw en daartussen zag men een stel vrolijke poorters, die een Sinjoorken zo hoog jonasten, dat de vonken uit de electrische tramdraden sprongen. De aanraking van het ver leden met het heden was blijkbaar niet zonder gevaar DE „ECHTE" HISTORIE Maar toch vond men in deze op tocht nog niet de „echte" historie want daarvoor zag men teveel prui ken en schmink, lage heren-schoenen en nylon-kousen. Neen, om de ge schiedenis écht te beleven moest men naar de Mérodestraat gaan, waar in de Stedelijke feestzaal enkele uren te voren de tentoonstelling „Toren en Keldermans" was geopend. Uit aller lei prentenkabinetten, musea, archie ven en particuliere verzamelingen waren hier documenten en afbeeldin gen bijeengebracht over de famine Keldermans. Ook uit Zeeland was veel ingezonden, zodat het geen won der was, dat men bij een bezoek aan deze tentoonstelling steeds weer op Zeeuwse namen stuitte. Middelburg, Veere, Hulst, Zierikzee, Goesmen vond deze namen terug in de lijvige folianten, waarin eeuwen geleden ijverige stadhuisklerken met overga ve met de ganzeveer schreven, men vond ze terug in de kleurige schilde rijenreeks en de prachtige foto's, waarop de monumenten van Kelder mans zijn afgebeeld. (Zie slot pag. 2) Het Britse vrachtschip „Baron Douglas" kwam in de nacht van Vrij dag op Zaterdag in het Kanaal in aanvaring met de Joegoslavische Het koopvaarder „Korenica". Engel se schip, dt zware averij opliep, moest Zaterdag op het strand Dij Hastings aan de grond worden gezet. De „Ko renica" werd slechts licht beschadigd en kon de reis voortzetten. Verzet op Ceram nog niet geheel gebroken. Gevechtstroepen trachten zich te verenigen. Volgens Indonesische parlementsle den, die een bezoek hebben gebracht aan Hoenitetoe op Ceram, bestaat op Ceram geen georganiseerde tegenstand meer. Deze is in verschillende groe pen uiteengevallen, die thans doende zijn zich te verenigen- In het gebied van Hoenitetoe zouden de volgelingen van dr. Soumoki! gebruikt worden om tegen de 3?.N.I. te vechten met pijl en boog als Wapen. Soumoktil leidt de Westelijke en Manoesama de Ooste lijke groep op Ceram, aldus het rap port van de Indonesische parlements leden. In het rapport wordt voorts ge zegd, dat de werkelijke macht echter ligt in handen van de leiders van ge vechtsgroepen^ van wie Nussy, voor malig sergeant van de groene ba retten van het K.N.I.L. het beruchtst is om zijn wreedheden en sadisme. De groepen zouden pogen zich in Oost- Ceram te verenigen. Aardappeltelersconflict met Plantenziektenkundige dienst. In Almelo hebben zich ongeveer 75 aardappeltelers verzet tegen een maat regel van de Plantenziektenkundige dienst, die hun, in het belang van de bestrijding der aardappelmoeheid, heeft gelast de aardappelen op hun percelen te trekken. De aardappeltelers protesteerden en weigerden de aardappels te trek ken, ook toen de politie hun dit ge lastte. Toen de aardappeltelers weigerach tig bleven, zijn werklieden in opdracht van de Plantenziektenkundige dienst met het trekken van de aardappelen begonnen. Een verzoek aan minister Mansholt om te bemiddelen in het geschil heeft tot resultaat gehad, dat de Planten ziektenkundige dienst opdracht is ge geven de maatregelen voorlopig op te schorten. VERWACHT: Geldig tot Maandagavond: Wisselende bewolking met enkele verspreide buien. Koud weer met zwakke tot matige wind tussen Noord-West en West.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1952 | | pagina 1