Op het Damrak hangt de wereld in rekken aan de muur C NcleJcp J KELDERMANS-FAMILIE WORDT IN MECHELEN HERDACHT n: icutvs ZATERDAG 14 JUNI 1952 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 5 VAN ACHT TOT TIEN Babylonische spraakverwarring op enkele vierkante meters (Van een speciale verslaggever). Amsterdam, Juni ,,Got a home Journal for me vraagt een Ameri kaan met het bekende accent. Hij had ook Punch kunnen vragen, of Gla mour of Berlingske Tidende. Want de voorraad kranten en tijdschriften die zich in de zaak van de Internationale Couranten- en Tijdschriften im port bevindt, is zeer omvangrijk en zou menig polyglot doen watertanden. Van 's morgens acht uur tot 's avonds tien uur wordt hier de wereld uit gestald, of die nu Le Monde, The World of II Mondo heet. Spanjaarden, Grieken en Zweden tasten met zoekenden ogen langs de rekken naar een dagblad, een tijdschrift of zomaar een stuk verpozing. De bonte kranten koppen aan de ingang noden tot een binnenstappen in deze aparte sfeer; slechts enkele passen van het Amsterdamse asphalt waant men zich in New York, Stockholm of Rome. Al naar gelang uw fantasie reikt en er vreemdelingen binnenkomen. „Hoe lang bestaat dit bedrijf reeds?" vragen we aan de heer J. van Gel deren, die deze zaak op het Damrak drijft. ..Dat zal ongeveer veertig jaar zijn. Mijn vader is er mee begonnen en nu is het uitgegroeid tot een zaak met veertig man administratief personeel. Er komt enorm veel kijken voor de registratie en expeditie van al de bla den. Momenteel krijgen de Engelse gasten in de Amsterdamse hotels des door ANTH. VAN KAMPEN. morgens bij het ontbijt hun krant, welke zij soms nog eerder hebben dan him landgenoten thuis. Een moment „Here you are, sir", zegt Van Gel- deren tegen een buitenlander, terwijl hij hem de (^Herald Tribune" over handigt. „You' had the winner to-day „No luck", zegt de man spijtig, „May be to-morrow Een vaste klant, die ook in den vreemde nog even een gokje waagt op zijn favoriet. GOEDKOPE TIJDSCHRIFTEN. „De meeste bladen", vervolgt ..kran tenkoning" Van Gelderen, „hangen de ochtend na hun verschijnen al in de rekken. Dank zij het luchtvervoer kan het transport snel geschieden. Som mige mensen verbazen zich er wel eens over, dat de buitenlandse bladen duurder zijn dan ze in het land van origine kosten. Achttien francs staat er op een Frans blad. Dus dat wordt ook achttien cent, redeneren ze dood leuk. De Fransman zelf begrijpt heel goed, dat hij voor 23 cent eigenlijk heel goedkoop zijn krantje in Neder land kan kopen. Invoerrechten, weel debelasting, transportkosten, enz., moeten toch allemaal in die prijs ver rekend worden. Wist u dat de „Satur day Evening Post" soms drie- a vier weken van te voren wordt gedrukt en hier naar verhouding zeer goedkoop Het eiland Madagaskar is het voor naamste reservaat van de resten van de Aepyornis, een reusachtige loopvo gel, die nog in historische tijden dit eiland heeft bevolkt, doch door de in heemse bevolking werd uitgeroeid. In zijn doen en laten geleek het dier veel op de struisvogels, doch hij overtrof de ons bekende soorten aanzienlijk in grootte, want zijn hoogte was onge veer 2li> meter. Een ei van de Aepyor nis bevindt zich in het Britse Museum en heeft, over de lengte van de schaal gemeten, een omtrek van bijna 80 cm. Wanneer ik U de vraag zou stellen, of zich bij uw keukengerei een pan be vindt van 12 liter, kunt U hierop ver ontwaardigd antwoorden, dat U een huishouden heeft, doch niet het beheer voert over een gaarkeuken. Welnu, de inhoud van het ei van de Aepyornis is ruim 12 liter en kan 140 kippeneieren bevatten. Het is deze vogel, de Aepyornis, waarin men 't oerbeeld van de legen darische vogel Rock heeft menen te herkennen. Toch is deze „Madagaskar-struisvo- gel" nog geenszins de grootste vogel, welke op dit ondermaanse heeft ge leefd. In Nieuw-Zeeland kwam, even eens in historische tijden nog voor de Moa, óók een vogel van struisvogel achtige allures, waarvan de grootste exemplaren een hoogte van ongeveer 4 meter moeten hebben bereikt. Dit dier is nog niet zo lang geleden uitge roeid door de Maori's en het enige wat ons aan hem herinnert zijn de been- derresten, veren, huiddelen en eier schalen, wlke men tot in onze dagen van deze reusachtige loopvogel heeft aangetroffen. De grootsite reus onder de loopvo gels heeft echter in Zuid-Amerika ge leefd. Zijn totale hoogte moet wat ge ringer geweest zijn dan die van de Moa, maar daar staat tegenover dat hij veel zwaarder gebouwd was en een kop had zo groot als dat van een paard, voorzien van een geweldige hoekige snavel ter scherpte van een bijtel. Hiermede moet deze Phororha- cos zijn tegenstanders ongetioijfeld aan stukken hebben geknipt. Van enig verband tussen de Nieuw- Zeelandse Moa en de Zuid-Ameri kaanse Phororhacos met de Arabische vogel Rock kan uiteraard moeilijk sprake zijn, zodat we mét de kenners zullen aannemen, dat de Aepyornis van Madagaskar bij de geboorte van deze legendarische Oosterse vogel heeft te peet gestaan. En nu we de ondergrond van deze legende hebben aangewezen, is het wellicht ook belangwekkend de ge schiedenis van Ali Baba op te diepen uit de oude Egyptische geschiedenis. H. Pétillon. op de markt komtO, dat is vast een Italiaan." Zonder verder enige aanduiding te hebben dan het gezicht van de man, vraagt de heer Van Gelderen de bin nenkomende in het Italiaans, wat hij wenst Het is zonder meer raak, en de man steekt in zijn radste Italiaans van wal. ,.I1 Mondo?" Alstublieft. „Buena sera", zegt de Romein en wordt weer opgeslokt in de Amster damse stroom van alle dag. „Er is vrijwel geen vreemdeling, die niet in zijn eigen taal wordt aange sproken en bediend", zegt polyglot Van Gelderen. „Gedurende de vele ja ren, dat ik hier sta heb ik heel wat talen leren spreken door de constante omgang met buitenlanders. Het ge beurt herhaaldelijk, dat de ruimte bij na te klein is om de klanten te be vatten; Zweden, Portugezen, Engel sen, Italianen, Finnen, enfin noem maar op, alles praat dobr elkaar. Dan wordt het zaak om snel te reageren en over te schakelen op een andere taal. Het is prachtig werk en ik zou het niet graag voor iets anders willen verwisselen". „Wat voor soort bladen verkoopt u het meest?" „De in de Engelse taal geschreven bladen doen het heel goed. Dat wil niet zeggen, dat ze altijd door Engel sen of Amerikanen worden gekocht; ook Nederlanders en mensen van an- deze nationaliteiten zijn afnemers". TOERISTENVERKEER. „U heeft hier een aardige graadme ter voor het toeristenverkeer. Wat zijn uw indrukken daarover?" „Eerlijk gezegd vind ik dat het toe ristenverkeer naar Nederland niet bij zonder groot is. Daarbij komt, dat er een groot onderscheid moet worden gemaakt tussen de toeristen. Een groot deel van -de Amerikanen, dat hier komt, bestaat uit verlofgangers uit Duitsland. Deze jongens moeten van hun soldij de toerist uithangen, het geen niet altijd vlot gaat. Na de oor log komen hier wel meer Fransen dan voorheen en ook de Scandinaviërs be zoeken ons land vaker, vooral de Zweden. Wat mij bijzonder opvalt, is het enthousiasme van de buitenlan ders over Nederland; ze vinden het hier allemaal even prachtig en inte ressant. MENSENKENNIS. Bij de ingang staan twee dames in een tijdschrift te bladeren. „Finnen", zegt Van Gelderen. Hij spreekt de da mes in het Zweeds veelal hun spreektaal aan. Zij antwoorden ech ter in het Engels. „Opmerkelijk", zegt hij even later, „maar de meeste Scan dinaviërs reager en traag. Misschien ligt dat wel in de aard van het Noor den, maar als je ze in hun landstaal aanspreekt, duurt het vaak geruime tijd voordat ze het merken en van het Engels afstappen. „War so god", zegt hij tegen de da mes die nu hun keuze hebben ge maakt, „Det blir trettiosju cent Stomverbaasd kijken ze hem aan en bevestigen even later de vraag, of ze uit Finland komen. Ze begrijpen er niets van, hoe deze Nederlander dat kan zien. Voor alle zekerheid schik ken ze hun keurige haar nog wat net ter. alsof dat de reden was. „Laatst kwam hier een Italiaan, die in zijn beste Frans iets probeerde aan te duiden. De man stond te zweten en te hakkelen en bracht er niets van te recht. Ik liet hem even zijn gang gaan, omdat het bepaald een leuk gehoor was. Toen vroeg ik hem in het Itali aans, wat hij wenste. De man was daarop zo verbaasd, dat hij me opeens in vloeiend Frans zijn verlangens te kennen gaf. De heer Van Gelderen heeft een speciale feeling voor het onderschei den van vreemdelingen; hij pikt zelfs een Australiër tussen de Engelsen vandaan. We gaan een weddenschapje met hem aan, maar natuurlijk houden we een Portugees voor een Spanjaard of een Zwitser voor een Canadees. „Dat is een ras-echte Amerikaan", zeggen we opeens heel zeker, als er een in Yankee-stijl geklede heer bin nenkomt. „Ik zal het maar op een Zweed hou den", zegt Van Gelderen. Als de man begint te praten knauwt hij onvervalst Amerikaans. „Eindelijk raak", denken we. Dan vertelt de man echter, dat hij al een jaar of twintig in de States woont, maar van nationaliteit eigen lijk een Zweed is (Nadruk verboden). ïieKenu beeld uit de grote siaU Kranten en tijdschriften uit alle delen van de wereld te kust en te keur. Rhee brengt „Stem van Amerika" tot zwijgen. De Zuidkoreaanse regering heeft de uitzendingen van de „Stem van Amerika" over de tien stations van de Zuidkoreaanse radio verboden. Zij beschuldigt de „Stem van Ame rika er van. dat deze beledigende en tegen de Zuidkoreaanse regering gerichte opmerkingen maakt. In de arie uitzendingen, die de „Stem van Amerika" per dag ver zorgt, waren de laatste tijd verschei dene uittreksels opgenomen van ar tikelen in Amerikaanse en buiten landse bladen waarin aanvallen wer den gedaan op president Singman Rhèe en critiek werd geoefend op de recente politieke ontwikkelingen in Zuid-Korea. ZEEUWSE AANGELEGENHEID Nog altijd prijkt de glorie van dit geslacht op de Middelburgse Markt. Wzich in de geschiedenis van het Middelburgse stadhuis verdiept, komt steeds weer de naam Keldermans" tegen. Vele leden dezer familie hebben zich met het stadhuis beziggehouden: Andries. Mattheus, Jan, An- thonis Rombout, kortom een geheel geslacht heeft zijn beste krachten aan dit schone bouwwerk gegeven en daarbij vooral deel gehad aan het totstandkomen van de ryke versieringen van de gevels. Nog altijd getuigt het Middelburgse stadhuis op ae Markt van de glorie der Keldermansen en nu dezer dagen in Mechelen een grote herdenking van deze bouwmeesters wordt ge houden, kan met recht worden ge zegd, dat dit niet alleen een Vlaam se aangelegenheid is. maar ook een Zeeuwse, temeer omdat ook Zierik- zee, Veere en Hulst van de diensten der Keldermans-familie gebruik ge maakt hebben. De eerste telgen van dit kunstzin nig bouwmeesters-geslacht kan men niet beschouwen als architecten in de huidige betekenis van het woord. Wellicht is het beter hen te zien als artistieke ambachtslieden, die met in een Het centraal stembureau heeft be kend gemaakt, dat er bij de ingeleverde lijsten van candidaten voor de verkie zing der Eerste-Kamerleden geen ongel dige waren. Een tijger jong heeft Don derdagavond onrust veroorzaakt onder de bevolking van het „Reuzencircus", dat thans in Zutphen staat. Het ontsnapte uit zijn kooi en ging in een kooi, waar een giraffe lag,, slapen. Dit beest schrok zo. dat het naar de straat vluchtte. Daar ving het circuspersoneel de giraffe, die zich te goed deed aan wat sla-afval bij een groentewinkel. 0 Een vertegenwoordiger van een Amsterdamse juweliersïirma liet op de Veldweg bij Bussum zijn koffer met een inhoud ter waarde van f 15.000. staan. De vertegenwoordiger miste zijn koffer eerst toen hij in Hilversum was. Eige uren later kwam een man op het Bussumse bureau van politie met de ver miste koffer, die hij had vergeten, toen hij in zijn auto was gestapt. 0 In de nacht van Donderdag op Vrijdag zag een Haagse politie-agent een man bij een automaat staan. Toen de agent wilde vra gen wat er aan de hand was, sprong de man op een fiets en ging er van door. Men kreeg hem echter te pakken en toen bleek, dat hij 42 doosjes sigaretten bij zich had. Bij een huiszoeking werden duizenden sigaretten aangetroffen. Q Een van de drie Westberlijners, die Dinsdag aan de grens van de Britse sec tor door Oostberlijnse politie werden ge arresteerd, i3 Vrijijdag vrijgelaten. De andere twee, journalisten, zijn nog steeds spoorloos. Een Duitse vrouw, die Donder dag aan de Franse seetor-grens weid ge arresteerd, is eveneens vrijgelaten. Alexander Fanjoesjkin, voorheen Rus sisch ambassadeur in de V.S., is be noemd tot ambassadeur in China. Pan- joesjkin wordt te Washington opgevolgd door Zaroebin, voorheen ambassadeur In Engeland. 0 Tengevolge van de gebeurtenissen in Bolivia in April van dit jaar, heeft de gezant van Bolivia bij ons Hof. de heer J. Ortiz Linares, zijn functie neergelegd. Het gezantschap is voorlopig gesloten in afwachting van een nadere beslissing der Boliviaanse regering. 0 Zes personen zijn Vrijdag om het leven gekomen tengevol ge van een ontploffing in een tunnel te Conakr (Frans West-Afrika). Vermoed wordt, dat dynamiet, dat gebruikt werd voor de tunnelbouw, door blikseminslag geëxplodeerd. Het Leidse raadslid O. F., dat deze week gearresteerd is is Vrijdag op vrije voeten gesteld, in af wachting van een nader onderzoek. De Nationale Woningraad zal op Vrijdag 27 en Zaterdag 28 Juni a.s. te Hilversum een congres houden. President Peron van Argentinië heeft voorspeld, dat er een oorlog zal komen, die mischien 5 of 6 jaar zal duren. Ar gentinië. aldus Peron, moet daarom in staat zijn, zelf te produceren, wat het nodig heeft in geval van oorlog. Ten nadele van een gieterij te Hengelo werd tien ton gietijzer gestolen. Dr. J. G. ten Houten, directeur van het instituut voor plantenziektekundig onderzoek, prof. dr. T. A. Thung, hoofd van de irro- logische afdeling en dr. H. J. de Fluiter, hoofd van de entomologische afdeling van dit instituut, zullen een studiereis naar de V.S. maken. Het doel is zoveel mogelijk inlichtingen te verzamelen over de bestrijdingsmogelijkheden' van plan tenziekten, waarvan men hier in ons land nog onvoldoende afweet. Kleine hond beet De Rijkspolitie te Purmerend heeft een hond gegrepen, die de afgelopen dagen in deze omgeving bijna 50 konijnen van het leven heeft be roofd. In de nacht beet hij de bees ten die in hokken verbleven de keel af. na de hokken te hebben vernield. Het was een klein zwart keffertje, dat onmiddellijk is afge maakt. Het beest probeerde zich, toen de jacht op hem werd ingezet, nog te redden, o.a. door drie kwar tier in een sloot te blijven zwemmen, maar uiteindelijk moest hij de strijd opgeven. Staking Indonesische bedienden opgeheven. De staking van de Indonesische be dienden van de Rotterdamse Loyd, die veertien dagen heeft geduurd, is geëindigd Zoals bekend is, was het geschilpunt de toekenning van de gratificatie ter gelegenheid van Lebaran, het einde van de Islamiti sche vasten, dat op 24 Juni a.s. valt Inmiddels zijn in Indonesië officiële richtlijnen over het toekennen dezer gratificatie bekend gemaakt en de Llovd heeft in overeenstemming met deze riohtli: 'en haar voorstellen ge daan Deze voorstellen zijn thans door 1 is aanvaard. name op het terrein van de decoratie een groot meesterschap bezaten. Zo werden Andries en Mattheus in 1456 in de Middelburgse stadsrekeningen nog „steenhouders" en „loofwerc- kers" genoemd. Andries was ook de gene, die voor de „tabemacelen" zorgde in het Veerse stadhuis, waar in later de beelden van de heren van Veere geplaatst werden. Ook hier dus versieringsarbeid en geen ruim te-scheppend werk. Anthonis, de zoon van Andries, ging echter meer in de „moderne" richting: hij ont wierp de toren van de St. Rombouts- kerk te Mechelen, zijn geboorteplaats, en hield toezicht op de bouw. Zijn broer Rombout heeft eveneens tal van bouwwerken of gedeelten daar op zijn naam staan. Om zijn grote verdiensten werd hij zelfs in de adel stand verheven. Hij werkte samen met een ander talentvol bouwmeester, nl. Domincus de Waghemaker, met wie hij o.a. het stadhuis te Gent ont wierp. EXPOSITIE In de vaderstad van de Kelder mansfamilie wordt thans een grote tentoonstelling gehouden ter gelegen heid van het feit, dat vijfhonderd jaar geleden de eerste steen gelegd werd voor de Romboutstoren. Voor deze expositie werden ook uit Zeeuw se archieven bijdragen geleverd. Voorts staan o.m. op het programma: een historische optocht, beiaardcon- Kardinaal Michaël von Faulhaber Kerkvorst van grote allure overleden. Met Kardinaal Michaël von Faul haber, die dezer dagen op 83-jarige leeftijd in München is overleden, is niet alleen een kerkvorst van grote allure, maar ook een zeer fijn-voe lend en mede daardoor algemeen zeer gewaardeerd mens heengegaan. Voor de niet-katholieke mens was de kardinaal in de eerste plaats de man, die zich terstond na het aan de macht komen van de Nazi's scherp van Hitier en de zijnen heeft gedistancieerd, die in de bakermat van het Nazi-dom, Beieren steeds luide zijn ernstige bezwaren tegen de leer en dq practijken van het na. tionaal-sociahsme heeft 1Ai~' Botsing in het Kanaal had grote ramp kunnen worden. Naar ons thans van bevoegde zij de wordt verklaard, had de botsing in het Kanaal tussen het Ameri kaanse munitieschip „Princeton Vic tory" en het Britse tankschip „Bri tish Strength", volledig geladen met benzine (niet olie), een grote ramp kunnen worden. De botsing gebeur de Woensdagochtend in dichte mist in het Kanaal. Het tankschip voer schuin op de stuurboordzijde van het vrachtschip in en scheurde bo ven de waterlijn een gat van een meter bij 1.75 in ruim drie. In dit ruim waren 65.000 voor het Nederlandse leger bestemde anti- tankraketten voor 3.5 inch Bezoe- ka's geladen. Weliswaar waren deze niet van de ontstekingsapparatuur voorzien doch zo verklaarde men ons, een val van een hoogte van twee a drie meter op een betonnen vloer zou een dergelijk projectiel tot ontploffing kunnen brengen. Onder het ruim drie bevond zich een lading van 7600 ton zwaar-ex plosieve stof, bestemd voor de Ame rikaanse troepen in Duitsland. Men is van oordeel, dat. indien beide schepen met een kleinere hoek- op elkaar gevaren zouden zijn, een enorme ontploffing gevolgd zou zijn. Het is een wonder dat de benzine niet tot ontploffing is gekomen. Amerikaans Superfort in Atlantische Oceaan gestort. Donderdagavond is een Amerikaans Superfort met elf man aan boord in het van haaien wemelende zeegebied 75 mijl ten Westen van Kwajalein (Marshall-eilanden) gestort. Slechts één man is gered. en die dientengevolge gegolden als een van de meest strijd bare tegenstanders van Hitier en zijn volgelingen, in wier ogen hg dan ook altijd een gehate figuur is ge weest. De kardinaal heeft de gevolgen van zijn moedige houding menigmaal persoonlijk moeten ondervinden: zijn huis werd bekogeld en te pas en te onpas 'doorzocht als ware bij een gevaarlijk samenzweerder, de Nazi- philosoo'f Alfred Rosenberg wijdde in zijn boek „Duisterlingen van onze tijd" een heel hoofdstuk aan Von B'aulhaber en menigmaal werd de kardinaal in ernstige moeilijkheden gebracht door het optreden van Ge stapo of W.A. Maar hij wist van geen wijken, bleef voortgaan met zijn preken en had op Rosenbergs aan tijgingen maar één coriimentaar: „ik zou me geschaamd hebben .als hij me geprezen had." Na de val van Hitier heeft Von Faulbaber ondubbelzinnig getoond, ondanks alles door een ~rote liefde voor zijn land en zijn volk gedreven te zijn. Hij schaarde zich terstond onder hen. die de grote schuld van Duitsland erkennende begrip vroegen voor de misstappen van het Duitse volk en de wereld smeekten de vluchtelingen en de slachtoffers van de oorlog in een geest van Chris telijke barmhartigheid te helpen. De laatste jaren van zijn leven was de gezondheidstoestand van de kardinaal van dien aard. dat hij zich niet langer intensief met het bestuur van zijn aartsbisdom (München) kon bezig houden. Hij was de oudste in rangorde der nog in leven zijnde kardinalen, de enige, die nog door de in 1915 overleden Paus Bene- dictus XV werd gecréeerd. Het aan tal kardinalen, dat normaal 70 be draagt, is door zijn heengaan ge slonken tot 46 Honderden boeken gingen in vlammen op. PAKHUISDRAXD IX AMSTERDAM. Het Amsterdamse pakhuis „De Sparreboorn" tussen Leidse straat en Nieuwe Spiegelstraat is Vrijdag avond grotendeels uitgebrand. Het vuur vond een welkom voedsel in 3e honderden en honderden boeken van een bekende Amsterdamse boekhandel, die zowel een winkel als een opslagplaats in „De Spar reboorn" heeft ondergebracht. Vooral de nieuwe boekhandel werd ernstig getroffen, doch ook ging een niet onaanzienlijk deel van het an tiquariaat van de boekhandel jam merlijk in de vlammen op. Drie brandweerlieden werden on wel door de verstikkende rook en moesten behandeld worden. Klompenindustrie kampt met: De Nederlandse klompenindustrie heeft op het ogenblik te kampen met ernstige afzetmoeilijkheden, welke, naar het zich laat aanzien, verschei dene slachtoffers in deze sector zal maken. De afgelopen kwakkehvinter en het droge voorjaar zijn niet gunstig ge weest voor de afzet van klompen hier te lande. Verscheidene fabrikanten zijn met grote voorraden blijven zit ten en zij zien zich voor de vraag ge steld of 't beter is de productie tijde lijk stop te zetten. Ook doet zich een „kopersstaking" voor. Grossiers en winkeliers kopen niet. omdat ze ver wachten, dat de klompenprijzen nog verder zullen dalen. Motor- en duorijder gedood bij botsing. Bij een botsing tussen een motor en een vrachtauto Vrijdagavond te Barger Oosterveld in de gemeente Emmen, is de bestuurder van de mo tor, de heer H. B. uit Nieuw Dor drecht op slag gedood. De duopassa gier, de heer w H. uit dez-lfde plaats, overleed korte tijd later. De bestuurder van de vrachtauto bleef ongedeerd Het wereldgebeuren Stem van Amerika moet zwijgen Zowel van het militaire, als van het diplomutieke front in Ko rea zgn in de afgelopen dagen berichten tot ons gekomen, die er op wijzen, dat de activiteit in dit ge bied een niet onaanzienlijke opleving vertoont. Sedert ongeveer een week is op het ogenblik een veldslag aan de gang, welke in de nieuwsberichten als „een vun de hevigste van het jaar" wordt gekenschetst en volgens de eerste meldingen hebben dc troe pen van de Verenigde Naties daarbij reeds enige successen geboekt De strjjd speelt zich af in een sector, die ongeveer 80 kilometer ten Noorden van Seoul ligt en de verbondenen moeten er in geslaagd zijn enkele be langrijke heuveistellingen te verove ren en wat nog veel meer zegt stevig in handen te houden, ondanks verwoede tegenaanvallen van de communisten. Slachtoffers z|jn er in tussen natuurlijk alweer bij honder den gevallen. Waar deze nieuwe militaire opera ties op zullen uitlopen, valt natuur lijk moeilijk tc voorspellen, maar het is toch niet onwaarschijnlijk, dat wy hier enig verband mogen zoeken met de hervatting van dc wapenstil standsbesprekingen in Pan Moen Djon. Al dagenlang komt men daar niet verder dan tot dagelijkse bespre kingen van luttele minuten, gevolgd door een communiqué, dat dan onver stoorbaar blijft vermelden, dat „geen vorderingen werden gemaakt" en het is dus lang niet uitgesloten, dat de verbondenen zouden trachten door enige vergroting van de militaire druk, hun tegenstanders wat gevoe liger voor redelijke voorstellen en suggesties te maken. Door dit alles heen speelt de kwes tie met Syngman Rhee, de pre sident van de Z.-Koreaanse repu bliek, die er blijkbaar niet tegen op ziet om zijn wankele positie te hand haven met behulp van weinig demo cratische middelen. Zowel door pre sident Truman als door tal van an dere mogendheden, de organen van de Verenigde Naties inbegrepen, is hij nu reeds b|j herhaling tot de orde ge roepen, maar tot dusver heeft hij nog niet getoond zich daarvan heel veel te willen aantrekken. Integendeel: zijn jongste reactie op het Ameri kaanse vermaan moge misschien de schijn van een loffelijke en fiere on afhankelijkheidszin in zich hebben, in feite is dit verbod voor de Ameri kaanse radio-uitzending „De Stem van Amerika" om nog langer van de Zuid-Koreaanse zenders gebruik te maken toch maar weinig anders dan een vrij brutale uitdaging aan het adres van een mogendheid, die tot nu toe meer dan wie ook heeft bijge dragen en geofferd om de onafhan kelijkheid van het land tegenover communistische indringers te verze keren. Mogelijk is deze „Stem van Amerika" voor Syngman Rhee als een slem v«o het (politieke) geweten en in dat geval kunnen we ons heel goed indenken, dat de president er alles voor voelt om deze stem het zwijgen op te leggen. Ook het bezoek van de Engelse minister van defensie, Lord Alexander, en de staatssecreta ris van buitenlandse zaken, Selwyn Lloyd, aan Seoul trekt op het ogen blik vanzelfsprekend sterk de aan dacht. In gezelschap van de opperbe velhebber van de verenigde strijd krachten in het Verre Oosten, zijn beide staatslieden Vrijdag in de Ko reaanse hoofdstad aangekomen en z|j hebben daar ook reeds een bespre king gehad met de leider van de de legatie voor de wapenstilstandsbe sprekingen, generaal Harrison. Ook dit contact lijkt er wel op te wijzen, dat de verbondenen het maanden lang onderhandelen zonder tot een werkelijk resultaat te zijn gekomen, beu zijn geworden, en dat er hun veel aan gelegen is door verhoging van de druk de Noordelijken de ernst van de toestand duidelijk te maken. Reuter meent, dat het er in de eerste plaats om zou gaan de communisten ervan te weerhouden een nieuw offensief te beginnen, maar deze veronderstelling lijkt ons toch niet geheel en al over eenkomstig de werkelijkheid. Want wanneer de Noordelijken werkelijk zouden menen voldoende sterk te zijn om met 'n redelijke kans op enig suc ces een nieuw offensief te beginnen, zullen zij daarvan toch alleen met militaire machtsmiddelen, en niet met een diplomatieke reis van wie dan ook, te weerhouden zijn. In deze richting wijst óók de mili taire activiteit van de afgelopen week, waarbij ontegenzeggelijk het initiatief aan de zijde van de troe pen der Verenigde Naties is geweest. Wanneer zij er in slagen dat initiatief in handen te houden, lijkt ons dit meer kansen te bieden op gunstige beïnvloeding van de onderhandelin gen in Pan Moen Djon, dan het be zoek van Lord Alexander en Selwyn Lloyd aan Seoul, ook al is een direct contact tussen politieke leiders en de onderhandelaars natuurlijk niet van elk belang ontbloot. Eisenhower wil opruiming houden. Eisenhower heeft verklaard dat, als hij tot president zou worden ge kozen, hij de gehele democratische regering te Washington zou oprui men, met inbegrip van het ministe rie van buitenlandse zaken. Een ge heel nieuwe regering was nodig. Grootste luchtaanval in Indochinese oorlog. 54 Franse jagers en 20 bommen werpers hebben Vrijdag een van de drie grootste aanvoerwegen van Chi na naar Indo-China aangevallen. Deze operatie is de grootste luchtaan val in de Indochinese oorlog ge weest. Bunkerprijzen verhoogd. In het grootste gedeelte van de we reld, ditmaal met uitzondering van Amerika en de Perzische Golf. zijn de zer dagen de bunkerprijzen voor de schepen opnieuw gestegen en wel met ongeveer f 4.per ton. Een half jaar geleden werden de prijzen reeds drastisch verhoogd. Deze prijsstijging zal de jaarlijkse exploitatiekosten der rederyen niet weinig vermeerderen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1952 | | pagina 5