BEVELANDS ONDERWIJZEND PERSONEEL IN GOES BIJEEN WEK DE GAL IN UW LEVER OP ODD. Zeeuwse Almanak REDER WILDE SLEEPBOOT NAAR BELGIE SMOKKELEN WALCHEREN 2 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT ZATERDAG 14 JUNI 1952 114e JAARVERGADERING. Lezingen over V.G.L.O. en linkshandigheid. Vele onderwijzers en onderwijzeressen bevolkten Vrijdag de grote zaal van de „Prins van Oranje" te Goes, waar de Ver. v. Onderwijzers in Z. en N. Beveland haar 114e algemene vergadering hield. Naast enkele huishoudelijke zaken werd de aandacht bepaald bjj een tweetal belang wekkende vraagstukken, nl. het V.G. L.O.-experiment en de linkshandig heid. Voorts was er een interessante tentoonstelling van boeken op onder wijsgebied. schonken aan het karakter en de so ciale opvoeding van de leerling. Er wordt meer begrip aan het kind ge toond, hetgeen van groot belang is. Op de leeftgd van 12-15 jaar kan veel bedorven worden, doch anderzijds veel geluk gebracht worden. Uitein delijk kan uit dit laatste dan ook een gelukkige maatschappij voortvloeien. LINKSHANDIGHEID. De voorzitter, de heer J. E. Hart- hoorn uit Goes, sprak een openings woord, waarna de huishoudelijke za ken werden afgehandeld. Het verslag van de secretaris, de heer F. J. A. L. Visser uit Goes, behoefde geen schok kende gebeurtenissen te vermelden. De rekening van de penningmeester, de heer J. C. M. Mazure, eveneens uit Goes, gaf een batig slot van 33.05 aan. Beslot enwerd met ingang van volgend jaar de contributie te verho gen tot 3 per jaar. Als bestuurslid werd herkozen de heer J. Glerum, Yerseke, terwijl in de vac. L. H. Lange, werd benoemd de heer A. Markusse te Kats. Hierna hield de heer G. J. van Lie- re, onderwijzer bij het V.G.L.O te Goes, een interessante lezing over „het V.G.L.O.-experiment". Jarenlang was dit onderwys een groot zorgen kind en stiefkind, doch sedert 1950 gaat het een plaats innemen tussen de andere scholen. De jeugd tussen 12 15 jaar wil men hier passend on derwijs geven. Het V.G.L.O. moet geen eindonderwijs zijn, doch er zal rekening gehouden moeten worden, dat het een inrichting wordt waar al le leerlingen na het g.l.o. zullen pas seren, om extra geobserveerd en ge selecteerd te worden. Aan de hand van een rooster en een expositie van leermiddelen en werkstukken, zette de inleider uiteen hoe met de vakken rekenen en taal voorop, verschillende expressievakken worden gegeven, waarbij aan de kinderen een vrij gro te mate van vrijheid wordt gegeven. Er wordt hierbij veel aandacht ge- Advertentie U suit 's morgens „kiplekker" uit bed springen. Elke dag moet uw lever een liter gal ln uw Ingewanden doen stromen, andera verteert uw voedsel niet, het bederft U raakt verstopt, wordt humeurig en loom. Neem de plantaardige CARTER'S LEVERPILLETJES om die liter gal op te wekken en uw spijsvertering en stoelgang op natuurlijke wijze te regelen. Een plantaardig zacht middel, onover troffen om de gal te doen stromen. Elat Carter's Leverpllletjea. De gerepatrieerden. 1) In de middagbijeenkomst hield de heer A. Tonneman, oud-onderwijzer bij het openbaar B.L.O. te Amster dam, een inleiding - over „Linkshan digheid en daarmee samenhangende verschijnselen". Zowel de inhoud als de wijze waarop deze causerie, door spekt met humor, werd gebracht, deed de aandacht van de toehoorders wel zeer geboeid houden. De links handigheid, een bij uitstek erfelijke aanleg, vormt voor de betrokken mensen een ernstige handicap. Met tal van voorbeelden uit het alledaag se leven toonde spr. dit aan. Als oor zaak noemde de heer Tonneman, dat er een verschil in kwaliteit tussen de twee hersenhelften bestaat. Wanneer de rechter hersenhelft sterker is, treedt de linkshandigheid op. Uitvoe rig wees spr. op diverse moeilykhe- den welke kunnen optreden, zoals stotteren en stamelen, wanneer de linkshandigheid wordt verdrongen. Daarom achtte de heer Tonneman het alleen verantwoord om een links handig kind rechts te maken wanneer dit over een normale intelligentie e.d. beschikt. Kinderen die bijv. stotteren, nerveus zijn of gemakkelijk afgeleid worden, kan men beter links laten. Met een dankwoord van de voorzit ter, werd deze geslaagde dag beslo ten. Zangconcours te Borssele. Het jaarlijks zangconcours van de Zeeuwse Zangersbond „Zang Vere delt", zal Zaterdag 21 Juni a.s. ter gelegenheid van het 60-jarig bestaan van de Gemengde Zangvereniging „Tot Oefening en Ontspanning'' te Borssele op een terrein van de heer P. Dekker aan de Monsterweg al daar worden gehouden. Niet minder dan 24 verenigingen met 800 k 1000 zangers en zangeressen hébben voor dit festijn ingeschreven. Des morgens om tien uur zal eerst een officiële ontvangst ten gemeen tehuize plaats vinden. Na-het zingen van het bondslied, zal vervolgens om half elf naar het terrein worden afgemarcheerd, waar om elf uur het concours een aanvang neemt. Na afloop zal dc burgemeester van Bors sele, de heer P. J. Domlnicus, de prijzen uitreiken. Des avonds zullen ae koren van Borssele en 's-Heeren- hoek nog optreden, gevolgd door een concert van het muziekgezelschap „OJ3LK." uit Borssele. De jury voor het concours bestaat uit de heren Isr. J. Olman uit Den Haag en Osc. van Hemel uit Hil versum. Advertentie TTlllfl- Krabben en peuteren Mi 1 maakt de kwaal steeds lUTSlan erger. De helder vloeibare tUMMU3 DJXD. dringt diep in de poriSn door, zuivert, ontsmet en geneest de huid. geneesmiddel tegen (Slot van CHRISTELIJKE NAASTENLIEFDE. Ten slotte sprak aalmoezenier H. Th. E. Beel uit Maastricht over „On ze plicht tot helpen", die hét een uiting van Christelijke naastenliefde noemde, als ons volk zich met hard en ziel wijdt aan liefdevolle zorg en bijstand voor de gerepatrieerden. Hg sprak de hoop uit, dat Zeeland deze taak zó zal verstaan, dat de gerepa trieerden steeds zullen terugdenken aan de liefde, waarmede zij in Zee land bejegend zijn. Deze Provinciale Dag was met het doel de aanwezigeó tot daadwerkelij ke gerepatrieerdenzorg te prikkelen georganiseerd door de werkgroep Zeeland van de C.C.K.P. en de Stich ting Zeeland voor Maatschappelijk en Cultureel Werk. De voorzitter van deze Werkgroep, de heer C. Lijnzaad, nuinAANtv->Pwiw<-rM opende de bijeenkomst met een wel-""^aandoeningen komstwoord. Dit was gericht tot de Commissaris der Koningin in Zee land, jhr. mr. A. F. C. de Casembroot en diens echtgenote, minister Beel, de heer Kieverom, secr.-gen. van het mi nisterie van Overzeese Gebiedsdelen, het Kamerlid, mr. W. F. E. baron van der Feltz, de leden van Ged. Staten mr. dr. A. J. J. M. Mes en A. Schout, alsmede tot 25 Zeeuwse burgemees ters, een aantal leden der Prov. Sta ten, de vertegenwoordigers der gees telijkheid, der instanties voor sociale zorg en der vrouwen- en buurtvereni gingen. De Commissaris der Koningin sprak een slotwoord, waarin hy de sprekers en de organisatoren dankte en met name hulae bracht voor het uitstekende werk, dat de heer S. J. G. van Leeuwen, inspecteur van de Dienst Maatschappelijke Zorg van het Min. van Binnenl. Zaken, voor de gerepatrieerden verricht. Ten slotte sloot de heer Lijnzaad de bijeenkomst. Proberen blijft begeren! Candidaat-notarissen conmsseerden te Middelburg. Uitvoerige debatten over pae-adviezen. Ruim 200 leden van de „Broeder schap der candidaat-notarissen" wa ren Vrijdagmorgen in de grote zaal van het Schuttershof te Middelburg bijeen voor het houden van hun al gemene vergadering. De voorzitter van de Broederschap, de heer W. Udo uit Den Haag. hield een uitvoerige openingsrede, waarin hij woorden van welkom sprak o.a. tot de vertegen woordigster van de minister van Justi tie, mej. mr. C. A. Appelboom en tot de voor. en secr. van de Zeeuwse Ka mer. van Toezicht op notarissen en candidaat-notarissen, mr. C. R. F. van Roggen en mr. J. A. E. Rink. Der tra ditiegetrouw werd een telegram aan H. M. de Koningin gezonden, waarin de verknochtheid van de Broeder schap aan het Huis van Oranje tot uitdrukking werd gebracht. Met ge voelvolle woorden herdacht de heer Udo de overleden oud-voorzitter, wij len de heer G. H. M. van Arendonk uit Breda, die korte tijd notaris in Deventer was. Te zijner nagedachtenis werden enkele ogenblikken stilte be tracht. In de openingsrede van de heer Udo werd uitvoerig aandacht geschonken aan de zaken, waarmede het hoofdbe stuur zich het afgelopen verenigings jaar had beziggehouden, veelal pro blemen, die met de interne organisatie van het notariaat verband hielden. Zo was o.a. aan de minister van Justitie geadviseerd het aantal standplaatsen uit te breiden, terwijl voorts o.m. aan dacht geschonken werd aan moeilijk heden van financiële aard bij de aan vaarding van een ambtspraktijk. Na de rede van de voorzitter werden de prae-adviezen behandeld, die spe ciaal voor deze vergadering waren uit gebracht en die handelden over het „fideicommis de residuo". Tal van sprekers namen in de morgenvergade ring deel aan het debat over dit voor het notariaal belangrijke onderwerp, waarna in de middagvergadering de prae-adviseurs, dr. J. R. H. Buining uit Den Haag en prol mr. A. Pitlo uit Amsterdam de sprekers uitvoerig van antwoord dienden. In deze middagvergadering werd tot lid van het hoofdbestuur gekozen de heer A. G. Boogaard uit Utrecht. Voorts werden enkele huishoudelijke zaken afgedaan. 's Avonds verenigden de deelnemers zich in het Domburgs Badhotel aan een feestelijke maaltijd, waarbij te vens vele genodigden aanzaten. Van daag staat een boottocht op het pro gramma van Veere naar Zierikzee. Wederom verlies op het Prov. Gasbedrijf. Gedeputeerde Staten van Zeeland hebben aan de Provinciale Staten de balans per 31 December 1951, de re kening van baten en lasten en de re kening van kapitaals-inkomsten en -uitgaven over 1951 van het Provin ciaal Gasbedrijf in Zeeland aangebo den. Hieruit blijkt o.m., dat het ver lies ruim f 14.000.— lager is dan het vorig jaar. terwijl men er in geslaagd is ook dit jaar binnen'het raam van het geschatte begrotingstekort f 3500 extra af te schrijven. Het totale ver lies bedraagt over 1951 volgens de re kening van baten en lasten f 83.470.37- In de afwikkeling van de oorlogs- en bezettingsschade kwam in het afge lopen jaar geen noemenswaardige ver andering. BEERTJES Ze hadden er een vrij lange reis voor gemaakt Ma, Pa en de kinde ren. Hélemaal uit België, weliswaar op de grens van Zeeuwsch Vlaande ren, maar dan toch uit België waren ze naar Groede gekomen. Naar het hertenkamp, dat niet slechts herten zou bevatten, maar een attractie te meer zoals die kennis uit Zeeuwsch- Vlaanderen hen had vertéld. Er zouden, zo had de man gezegd, in ,JDe Groé' twee pasgéboren beer tjes te bewonderen zijn. >yAmai", riep moeder uit en „amai, amai" riepen de kinderen en toen was er geen houden meer aan. Met broodjes en koffie zijn ze op pad ge gaan. Om in de Groe de herten en beren te kunnen bewonderen. Wél, de herten hébben ze gezien. En ook een soort beertjes. Maar niet de soort, die zij gedacht hadden te zien Want de beertjes, die hun Zeeuwsch-Vlaamse kennis had be doeld, waren twee menselijke beer tjes. De pasgeboren tweeling van de familie De Beer ECONOMISCHE POLITIERECHTER. Zaadhandelaar kreeg 1000.boete voor verkoop van ongekeurde tarwe. Voor de economische politierechter te Middelburg stond Vrijdag terecht de reder YV. H. de R. te Maassluis. Hem werd tenlaste gelegd, dat hy de sleepboot „Res Nova HT' naar België wilde laten slepen door bemiddeling van T. d. G., die eveneens terecht stond. De officier van Justitie eiste te gen De R. 3000 of 4 maanden en tegen De G. 2000 of S maanden. De G. had van De R. de opdracht het schip naar België te laten bren- fen, aangenomen. Het was zyn be- oeling de „Res Nova HT' met één van zijn eigen boten over te brengen, doch er was op dat ogenblik geen schip vry. Daarom charterde hy ie mand die dit karweitje voor hem kon opknappen. De verdachten zeiden van mening te zyn, dat zij geen vergunning nodig hadden omdat net een schip was, dat een Belgische meetbrief had en in Antwerpen te boek was gesteld. Naar het oordeel van de economische poli tierechter beslist niet de meetbrief KERKNIEUWS GEREF. KERK. (art. 31 K.O.) Ds. J. ten Hove, predikant te Ter- neuzen, heeft het oeroep naar de Geref. kerk (art. 31 K.O.) te Mus sel niet aangenomen. over de vraag, of het schip Belgisch is, maar de plaats waar de eigenaar of reder gevestigd is. Het was kennelijk de bedoeling van de verdachten om het schip voor sloop naar België te brengen, daar de schrootprijs in België hoger lag dan in Nederland. Beide verdachten werden veroor deeld tot 1000.— boete of 1 maand hechtenis. Voor de eerste verdachte bovendien met verbeurdverklaring. ONGEKEURDE TARWE. De economische politierechter te Middelburg veroordeelde voorts de zaadhandefaar C. N. O. te Schoondy- ke tot 1000,— boete of 3 maanden hechtenis, alsmede het storten van een waarborgsom van 3000.—, proeftijd 3 jaar, omdat hij als hande laar tarwe verkocht, terwijl deze niet door de N.A.K. te velde en op de par ty was goedgekeurd. De firma A. V., brandstoffenhandel te Temeuzen, had eierkolen afgele verd tegen 3,88 de 50 kg. De toe laatbare prijs, vastgesteld in de Prij- zenbeschikking Kleinhandel vaste Brandstoffen 1951, bedroeg op dat tijdstip 5,80 per 75 kg. By een controle by een slijter die de kolen van bovenstaande firma be trok klopte het gewicht met. Het scheelde weliswaar niet veel, doch het netto gewicht was niet juist. De firma werd veroordeeld tot 500. boete plus het storten van een waar borgsom van 2000.— met 2 jaa» proeftyd. Examens verplegend personeel „Vrederust". Op 9,10 en 11 Juni werden de over gangsexamens voor het verpleegpcr- soneel, alsmede het eindexamen in de geloofsleer gehouden op de stichting Vrederust te Bergen op Zoom. Aan het overgangsexamen van het eerste naar het tweede leerjaar na men deel 3 broeders en 22 zusters. Van deze slaagden dé broeders J. v. d. Ouden, J. C. Prent en H. Roze- muller en de zusters M. T. M. Bguger, W. den Boer. B. Broer, C. J. v. d. Dorpel, T. Douna, W. M. Fossen, A. G. Goossen, T. J. H. van Hal, D. L. Heynsdijk, J. J. Jager. G. M. Jeroen- se, A. M. Karremans. S. Koster, A. E. Luijks, J. T. P. v. d. Maale, M. J. v. d. Maale, C. Neve, C. Quist, M. Schults, H. M. Ufkes, A. v. d. Weerd en A. Wiskerke. Het overgangsexamen van het tweede naar het derde leerjaar werd gedaan door 3 broeders en 13 zus ters. Geslaagd zijn de broeders H. Bouwman, H. Sakko en D. Verweij en de zusters A. Blankenburgh, W. Buys, A. H. Geuze, P. den Hamer, J. de Jonge, C. A. Luijks, A. E. de Meulmeester, A. S. v. d. Veer, N. W. in 't Veld en C. B. Wagenaar. Door 4 broeders en 25 zusters werd het overgangsexamen van het eerste naar het tweede leerjaar in de Theo logische vakken afgelegd. Van hen zijn geslaagd de broeders: H. Sakko, J. C. Prent en H. Rozemuller en de zusters S. van Dijke, J. Tevel, W. den Boer, C. J. v. d. Dorpel, Tj. Douna, W. M. Fossen, A. G. Goossen, T. J. H. van Hal, D. J. J. van Hatem, D. L. Heijnsdijk, J. J. Jager, M. J. v. d. Maale, C. Quist, A. J. Santema, J. Schuiteman, M. Schults, A. v. d. Weerd, J. L. Wisse en A. Wiskerke. Aan het overgangsexamen van het tweede naar het derde leerjaar in de Theologische vakken namen deel 1 broeder en 11 zusters. Geslaagd zijn de zusters: A. Blankenburgh, W. Buys, A. H Geuze, G. E. Gouw, P. den Hamer, J. de Jonge, A. E. de Meulmeester, M. S. v. d. Veer, W. Veerhoek, N. W. in 't Veld en C. B. Wigenaar. Het eindexamen in de geloofsleer werd afgelegd door 3 broeders en 27 zusters. Van hen slaagden de broe ders H. Bouwman en J. de Jonge en de zusters: J. Anthonisse, J. Cop- poolse, A. Daane, M. den Engelsen, P. J. Gaakeer J. M. Heijboer, W. Hoogteyling, J. J. Kabout, L. van Keulen, A. H. Koljjn, J. Kop, P Los, L. A. van Maastricht, M. G. v. d. Mast, C. Neve, G. M. A. Post, Th. T. Sandee, A. v. d. Vegte, N. Vermaas, E. van Vlaanderen, N. J. Westhoeve, J. C. Wouters en S. E. Zwartbol. Chr. Grafische Bond De Ned. Chr. Grafische Bond zal Maandag 16 Juni a.s. zijn 50-jarig be staan te Amsterdam op feestelijke wij ze herdenken. In een fraai uitgevoerd gedenkboek heeft de bondsvoorzitter de lotgevallen van de laatste 25 jaar beschreven, waarin ook woorden van waardering worden gewijd aan de heer A. S. Boone, bonds-secretaris, af komstig uit Middelburg, die tijdens de bezettingsjaren overleed. Aan alle bij de Bond aangesloten gepensionneerden zal een jubileum- gave van f 40.worden verstrekt, welk bedrag door de leden vrijwil lig is bijeengebracht. Vanwege het bondsbestuur zal aan alle 5000 leden een souvenir aangeboden worden. Vacanlietoeslag voor alle werk nemers bi] polders en waterschappen. Op verzoek van de minister van Binnenlandse Zaken geven Gedepu- teex-de Staten van Zeeland aan de be sturen der polders of waterschappen en aan de besturen van de calamiteu- ze polders of waterschappen in Zee land in overweging voorzieningen te treffen voor de uitkering van de va- cantie-toeslag aan het daartoe in aan merking komende personeel. In tegenstelling tot vorige jaren, zal bij de uitkering geen wedde- of loon grens worden gesteld, zodat iedere werknemer voor deze toeslag in aan merking komt. In afwachting van het desbetreffen- de koninklijk besluit zal de toeslag bij wijze van voorschot uitgekeerd dienen te worden. Het wegschap voor Walcheren. In aansluiting op reeds eerder door ons gepubliceerde berichten, waarvan het laatste reeds in Februari j.l., kun nen wij thans melden, dat de herver kavelingscommissie Walcheren thans een voorstel heeft ingediend bij Ge- dep. Staten van Zeeland voor de op richting van een wegschap voor Wal cheren, teneinde het onderhoud van de wegen bij één instantie onder te brengen. Alvoréns Provinciale Staten van Zeeland een desbetreffend besluit kunnen nemen, moet met de gemeen tebesturen en de Polder Walcheren overleg gepleegd worden. Zoals wij reeds gemeld hebben wil men het be heer over de wegen in handen bren gen van een publiekrechtelijk lichaam voorzover de wegen niet bij provincie of rijk in beheer zijn dan wel bin nen de kommen der gemeenten liggen. De gemeentebesturen en de Polder Walcheren zullen het nieuwe weg schap financieren. Het zal opgericht worden voor het herverkavelingsblok. CONTACTCOMMISSIE VOOR PROV. STOOMBOOTDIENSTEN. Er kan worden overgegaan tot sa menstelling van een contact-commissie met betrekking tot het functionneren van de Provinciale Stoombootdiensten, zo delen Gedep. Staten mede aan de Provinciale Staten van Zeeland en zij verzoeken Prov. Staten een 7-tal leden en plaatsvervangende leden aan te wijzen. Het besluit tot het instellen van zulk een commissie verkreeg ko ninklijke goedkeuring. FAILLISSEMENTEN Gedurende de maand Mei werden in Zeeland 3 faillissementen uitgespro ken hetzelfde aantal als in Mei van het vorig jaar. Het faillissement van M. de Paepe te Schoondijke werd op geheven wegens gebrek aan actief. Van G. v, Koeveringe te Waarde is het faillissement geëindigd door het verbindend worden der uitdelingslijst met een uitkering van 82,32 Het omhoogvaren van de „Thomas N. Epiphaniade". Loods niet ten volle verantwoordelijk. De raad voor de scheepvaart heeft uitspraak gedaan in de zaak over het Griekse stoomschip „Thomas N. Epi phaniade", dat op 19 Januari 1952 tij dens slecht zicht op een paalhoofd bij Westkapelle liep. Na een uitgebreid onderzoek is de raad tot de conclusie gekomen dat het aan de grond lopen van het schip moet worden geweten aan een vergissing van de Nederlandse loods W. M., die het licht van het Zui- derhoofd bij Westkapelle in een in vallende zware sneeuwbui hield voor lichtboei Oostgat no. 2. De raad was van oordeel, dat de loods in dit geval niet de nodige voorzichtigheid heeft betracht door op volle kracht te la ten doorvaren. Het was naar de me ning van de raad beter geweest te wachten tot de bui zou zijn overge trokken. Bij zijn beslissing houdt de raad echter rekening met het feit. dat de loods onder moeilijke omstandighe den voer. M. stond namelijk alleen in het stuurhuis op de uitkijk en kon met de stuurman en de roerganger geen gesprek voeren, daar hij het Grieks niet voldoende beheerst. Op deze wij ze was het mogelijk dat verkeerd is gestuurd, zonder dat de loods daar voldoende controle op had. Ter zitting merkte de loods nog op, dat hij bij het opgeven van de koers in het En gels door de roerganger in het Engels werd geantwoord. Later is echter ge bleken, dat deze man geen Engels ver staat. Vervoer van jonge wilde eenden op moeders rug. Mijn verzoek om mededelingen van waarnemingen betreffende het ver voer van jonge wilde eenden op de rug van de moeder heeft aardige re sultaten opgeleverd. Een kantonnier van de Prov. Wa terstaat zag, hoe een wilde eend te water ging, haar jongen op de rug liet plaats nemen en daarna het ka naal door Walcheren overzwom, ter wijl de woerd zolang aan de overzijde bleef staan. De heer Van de Kreke te Wol- phaartsdijk zag pl.m. 1927 het ver voer van jonge wilde eenden op de rug van de moeder vanaf het nest uit een knotwilg bij Oud-Sabbinge en de heer Karsten merkte dit op in de Rijksdomeinen van Schouwen. De waarnemingen zullen worden doorge geven. Hartelijk dank voor de mede werking. Z. Middelburg Dertig jaar N.C.V.B Middelburg. Te Middelburg werd onder grote belangstelling het dertig jarig be staan herdacht van de plaatselijke afdeling van de Ned. Christen Vrou wenbond. De Concert- en Gehoor- 1 was geheel bezet met leden en belangstellenden, toen de .presidente, mevrouw R. BlaauwMulder, de feestelijke byeenkomst opende met een hartelijk welkomstwoord, waar bij zij in het bijzonder begroette mevrouw S. C. de Casembrootba ronesse van der Feltz. Spr. getuigde van de grote blijdschap voor al het geen men in de afgelopen jaren van God had ontvangen in deze afdeling, zowel in dagen van vreugde als ln dagen van droefheid. De secretaresse, mevrouw E. Strubbevan Veen, gaf een historisch overzicht over de der tig jaren, tijdens welke periode vier presidenten optraden: de opricht ster, mevrouw PetermeyerDönsel- mann, mevrouw Brouwer, mevrouw van den Berg en de huidige presi dente, mevrouw Blaauw. Voorts gaf zij een uiteenzetting van het maat schappelijk werk, dat door de afde ling werd verricht. De Bondspresi dente mevrouw M H. Albronda v. d. Nagel, hield een sympathieke toespraak, waarbij zij de gelukwen sen van het hoofdbestuur overbracht. Voorts vermeldde het programma declamatie door de heer J. Oosterwel- der („Het offensief in de Zwartebyl- steeg' zang, volksdans, samenzang, een toespraak door de presidente van het Gewest Zeeland, mevrouw J. de Jong-Bikker, gelukwensen van diver se afgevaardigden, een declamato- rium en een slotwoord door mevrouw A. G. de Pagter-Ribbe. De afdeling Middelburg van de N.C.V.B. heeft op waardige en stijlvolle wijze haar ju bileum gevierd. OORLOGSTUIG ONTDEKT. Op een terrein van een Middel burgse handelaar in oud ijzer, werden enkele onderdelen ontdekt van V-l's, handgranaten en pantservuisten. De man waarschuwde de politie, die op haar beurt de Mijnopruimingsdienst alarmeerde. Deze dienst belastte zich met het opruimen van het gevaar lijke oorlogstuig. WEDVLUCHT „ZEELANDIA". De postduivenhoudersvereniging „Zee- iandia" te Middelburg hield een wed vlucht vanuit St. Quentin (Fr.), afstand 186 km. In concours waren 152 duiven. De eerste tien prijswinnaars waren: B. de Poter 1 en 8; P van Sabben 2; L. van Geel 3- G. Verburg 4 en 9; J. P. Davidse 5; A. Hooftman 6; M. Vader 7; J. Kruft 10. Vlissingen 93 ARBEIDERSWONINGEN TE VLISSINGEN. Naar wij vernemen zal volgende week te Vlissingen een begin worden gemaakt met de bouw van 93 arbei derswoningen aan de Hogeweg. Dezer dagen ontving de woning bouwvereniging „Gemeenschappelijk Belang" hiertoe de vergunning. De op dracht is verleend aan het aannemers bedrijf Van Loon te Vlissingen en men hoopt nog dit jaar met de bouw ge reed te komen. FLATGEBOUW OFFICIEEL IN GEBRUIK GENOMEN. Vrijdagmorgen is te Vlissingen het nieuwe tlatgeoouw aan de Paul Kru- gerstraat, dat gebouwd werd in op dracht van de woningbouwvereniging „Gemeenschappelijk Belang", offi cieel geopend, in tegenwoordigheid van o.a. de burgemeester van Vlis singen, mr. B. Kolff, enkele ambtena ren van gemeentelijke diensten en het bestuur van de woningbouwver eniging. In een door de firma H. H. de Klerk en Zonen, in samenwerking met di verse andere Vlissingse firma's, inge richte modelwoning, heette de voor zitter van de woningbouwvereniging, de heer J. Marijs, het gezelschap wel kom en herinnerde in een korte toe spraak aan de grote vooruitgang in de woningbouw gedurende de laatste 7 jaren. Burgemeester Kolff beantwoordde de toespraak van de heer Marijs en loofde in het bijzonder de activiteit van de woningbouwvereniging „Ge meenschappelijk Belang". Mr. Kolff sprak zijn vreugde uit over de tot standkoming van dit fraaie flatge bouw, waarmede in een grote behoef te werd voorzien. „Het bouwen van middenstandswoningen was nodig" aldus de burgemeester. Het gezelschap, dat de belde mo delwoningen bezichtigde, was una niem vol bewondering voor deze fraaie huizen, die onder architectuur van het architectenbureau Götzen te Vlissingen werden gebouwd door het aannemersbedryf Van Loon, eveneens te Vlissingen. De door de diverse firma's verzorg de interieuren, die een keurige indruk maakten, waren voorzien van schil derijen, vervaardigd door de kunst schilder Frans Maas. Vlissingse Sportweek. BOKSEN EN TURNEN OP DE GROTE MARKT. Zelden zullen zoveel huismoeders hebben gekeken naar boksende jon gelui, die om het hardst streden om punten te halen, als Donderdag avond rondom de pomp op de Grote Markt te Vlissingen. Wat leefde de jeugd mee, de kleine jongens en niet te vergeten de kleine meisjes! Maar niet alleen bokssport viel er op deze avond te genieten. Er was voorts een grootscheepse gymnastiekdemonstra- tie. De gymnastiekverenigingen VTV en Oranje-Nassau waren, voorafge gaan door de signaalafdeling van VTV, afgemarcheerd van de Bonedij- kestraat en kwamen na een rond wandeling door de stad tegen half acht op de Grote Markt aan. Het was een lust om te zien, al die turners en turnsters, die daar by de pomp him uiterste best deden om een toonbeeld van sieriykheid en gratie te vormen. Geopend 'werd met de knotsoefenin gen, dezelfde oefeningen waarmee de meisjes van VTV op het K.N.G.V.- Bondsfeest een pry's wisten te beha len. Voorts bracht ook het hoogbrug heren en het paardspringen de han den op elkaar. Zeer zeker is deze sportavond op de Grote-Markt een der waardigste gedeelten geworden van de Sportweek. Er was veel pu bliek aanwezig. KORFBAL EN JEUGD VOETBAL. Toen de zware regenbui Vrijdag avond een beetje gezakt was, kwa men de korfbaltwaalftallen van Mad- ioe en Swift n aan de Bosweg in het veld Voor de rust was Swift II iets sterker en ook het schieten was by de Middelburgers zuiverder. Spoe dig werd de stand door Snoep en mej. Riemens dan ook 2—0, waarna mej. v. d. Voonde en Geldhof er voor half-time nog 40 van maak ten. Met deze stand werd gerust. Na de rust heeft Madjoe Swift II goed partij gegeven. Door een fout in de Swift-defensie bracht mej. Aerssens de stand op 41, maar Swift n liet door mej. Vader 51 noteren. Madjoe wist daarna nog door de Vuyst en Francke tot 53 in te lopen maar verder werd er niet gescoord. Ondanks het slechte weer was er tamelijk veel belang stelling. Op een ander terrein aan de Bos weg speelden twee jeugdelftallen van Vlissingen en De Zeeuwen tegen elk aar. Deze wedstrijd, die door veel publiek werd bijgewoond, stond op behoorlijk peil. Voor de rust slaag de De Zeeuwen er in door Klopmeij- er de score te openen (01). On danks de vele aanvallen van Vlissin gen bleef deze stand tot aan de rust gehandhaafd Na de rust ver grootte Lems voor De Zeeuwen de voorsprong (02), maar de Nooijer wist vlak voor het einde de achter stand te verkleinen (12). Met deze stand kwam het einde. Veere LEONARDO DA VINCI IN VEERE. Van Maandag tot en met Donderdag zullen in het museum De Schotse Hui zen te Veere reproducties ten toon ge steld worden van werken van Leoar- do da Vinei. Het ligt in het voornemen deze zo mer een tentoonstelling te organiseren van werken van mevr. Lucy van Dam van Isselt. JEUGDIGE DRENKELING JUIST OP TIJD GERED. Toen een paar meisjes te Veere aan het zwemmen waren, ontdekten zij in het water plotseling het lichaam van een jongetje, dat later de vierjarige Marinus C. bleek te zyn. Een van de meisjes dook on verschrokken het kleine kereltje na, terwijl het andere meisje in de "huurt hulp ging halen. Na enige moeite slaagde men er in de drenkeling op het droge te brengen, wadr bleek dat de hulp nog maar net op tijd was gekomen. De heer J. A. Mol slaagde door toepassing van kunst matige ademhaling de levensgeesten weer op te wekken, waarna de klei ne Marinus die waarschijnlijk bij het spelen is te water geraakt, naar huis kon worden vervoerd. VOETBAL Protest van Hermes-D.V.S. afgewezen. De protestcommissie van de K.N. V.B. behandelde het protest van Hermes DVS tegen de twee doelpun ten van Willem II in de wedstrijd, welke 8 Juni in de competitie om het kampioenschap van Nederland werd gespeeld en welke ontmoeting in een 21 overwinning voor de Til- burgenaren eindigde. Volgens de Schiedammers zou het eerste doelpunt in buitenspel positie zyn gescoord, terwijl bij de tweede foal van de Tilburgenaren de bal, ij een even van te voren genomen vrije schop, niet stil zou hebben ge legen. Het protest is afgewezen en de uitslag 21 vnor Willem II blijft dus gehandhaafd.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1952 | | pagina 2