PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Eind 1953 half millioen Duitsers voor Europees leger op de been Gerepatrieerdenzorg in Zeeland heeft nog steeds problemen 0E BILT NEDERLANDS LUNAPARK VOND ROEMLOOS EINDE IN EGYPTE 195e Jaargang-No. 139 Dagblad uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie F. van de Velde en F. B. den Boer. Adj. W. de Pagter. Hoofdred. G. BalHntijn. PL verv.: W. Leertouwer en H. A. Bossharat. ABONNEMENTSPRIJS 44 ct per week, f 5.45 p. kw., fr. p. p. I 5.70 per kw. Losse nummers 10 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Zaterdag 14 Juni 1952 ADVERTENTIEPRIJS 22 cL per mm- Minimum p. advertentie f J.— Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) van 1—5 regels t L—Iedere regel meer 20 cent. „Brieven of adres Bureau van dit Blad" 25 cent meer. Giro nr. 250300 P.Z.C. Mlddolburg. <b-g'g 2861 of 2160> M'burg Londense Kaal 29. teL 2077 en 2924; Goes L. Vorststr. 63, teL 2475 (b.g.g, 2228); Oostburg: Finlandstraat 2, telef. 16. Temeuzen: Brouwerijstr. 2; Zterikzee N Bogcrdst» c ici. tel. 26. OPTIMISTISCHE VERKLARING VAN THEODOR BLANK. Nieuwe stakingsgolf in W.-Duitsland voorlopig afgewend Theodor Blank, Adenauers gevolmachtigde voor veiligheidszaken, heeft Vrijdag medegedeeld, dat West-Duits land in 1953 een contingent voor het Europese leger van rond een half millioen man op de been zal hebben. Blank baseerde zyn prognose op de verwachting, dat alle betrokken lan den het legerverdrag voor het einde van dit jaar zullen hebben geratifi ceerd. Duitsland zou daarin volgens hem voorgaan en hy koesterde geen twijfel dat het parlement in Bonn het verdrag midden Augustus zal heb ben aanvaard. Het zou Duitsland niet meer dan twaalf maanden kosten zijn twaalf divisies volledig op de been te brengen, met dien verstande dat deze divisies dan pas in de helft van 1954 strijdvaardig zouden zijn. Als voor waarde voor een zo snelle uitvoering der verdragen noemde Blank, dat eerst beslist zou worden over het lot van die Duitse gevangenen, die dooi de Duitsers niet als oorlogsmisdadi gers worden beschouwd. „Wanneer dit niet gebeurd is kan men van geen Duitser verlangen, dat hij de uniform aantrekt", aldus Blank. Blank heeft zijn optimistische tijd- prognose gesteld op een ogenblik, waarop zich in Bonn vele hindernis sen voor een spoedige ratificatie der Europese verdragen opstapelen. D,e Bondsregering heeft Vrijdag in haar officiële bulletin nogmaals de wens uitgedrukt tot een ratificering voor de parlementaire vacantie. De belangrijkste hindernis voor een snelle ratificering zal wellicht de Landenkamer of Bondsraad blijken te zijn, waarin de regering niet over meerderheid beschikt. In Bonn en in de Duitse pers zyn talrijke stemmen opgegaan, die zich tegen een overijld tempo verzetten en die het Franse initiatief om voor de aanvaarding der verdragen nog tot een bespreking met Rusland te ko men krachtig ondersteunen. De dreiging van een nieuwe sta kingsgolf in West-Duitsland is voor lopig afgewend door een overeen komst, die Vrydag tussen Adenauer en de president van het Duitse vak verbond, Fette, werd bereikt. Besloten werd, dat het hangende ontwerp voor een bedrijfswet door een commissie uit leden van de Bondsdag en van het vakverbond zal worden besproken, alvorens het in het parlement zal worden behandeld. Hangende het thans ingeleide over leg heeft het vakverbond toegezegd dat verdere demonstraties en stakin gen ten gunste van een volledige me dezeggenschap der arbeiders zullen worden afgelast Geen invoer van Perzische olie in Italië. Beslag op olielading van „Rose Mary De Engelse regering heeft Vrydag bij de Italiaanse regering stappen gedaan in verband met een plan tot invoer van Perzische olie in Italië. Een Italiaanse maatschappij was voornemens de olie te raffineren en dan door te verkopen aan Zwitser land. Het tankschip „Rose Mary" is met een lading olie onderweg naar Ita lië. In een hoofdartikel in de „Daily Telegraph" wordt er op gewezen, dat ae waarde van de ruwe olie, die door het tankschip wordt vervoerd, van weinig betekenis is, maar dat het precedent van onmetelijk belang is wanneer aan de „Rose Mary" zal worden toegestaan de olie af te le veren. Inmiddels heeft de Italiaanse re gering de Britse regering de verze kering gegeven, dat geen invoerver gunningen voor de olie zullen wor den verstrekt De Anglo Iranian heeft bevolen, dat het schip zich naar Aden moet begeven, waar beslag op de olie zal worden gelegd. Sluiting van Fordfabrieken over twee weken? De leiding -der Ford-fabrieken heeft meegedeeld, dat zy over twee weken zal beginnen haar fabrieken in de Ver, Staten te sluiten, tenzij er een einde komt aan de staking in de Amerikaanse staalindustrie. Ford heeft meer dan 100.000 werk nemers. Truman: „Rassenkwestie oorzaak van veel moeilijkheden". President Truman heeft Vrijdag in een toespraak tot afstuderehden aan de negeruniversiteit in Washing ton verklaard, dat vele moeilijkhe den in de wereld van heden hun oor zaak vinden in verkeerde denkbeel den omtrent rassuperioriteit. Volgens hem hebben de Ver. Sta ten de afgelopen jaren goede vor deringen gemaakt ten aanzien van het geven van meer rechten en ge lijke kansen aan' negers en andere minderheidsgroepen. Er moet echter nog veel meer gedaan worden, zo meende Truman. Rovers waren de baas in hotel. Drie gewapende rovers hebben Donderdagnacht een New Yorks ho tel drie uur lang beheerd en 25 gas ten, die het hotel binnenkwamen' of het hotel verlieten beroofd. De dienstdoende nachtportier en de liftjongen sloten zij in een kamer op, waarna een van hen zich over de ontvangst van de gasten ontfermde, een tweede de lift en de derde man de telefoonpost bediende. Alle gasten, die zich vertoonde, werden beroofd en in een kamer op gesloten. De man aan de telefoon post zorgde ervoor, dat de gasten, die dat opgegeven hadden stipt op tijd werden gewekt omberoofd te worden. De buit was 500 dollar aan geld en 2500 dollar aan juwelen. Huis bij Toulon bleek arsenaal. In een huis op 60 km afstand van Toulon heeft de Franse politie Vrij dag een grote hoeveelheid wapens en - springstoffen gevonden. De vondst bestond uit machinepistolen, geweren revolvers, granaten en munitie De eigenaar van het huis, een communst van Italiaanse afkomst, is aangehou den. Ook het vacantieoord Saint Tropez bij Toulon werd door de politie be zocht. Hier werd een communist ge arresteerd, die Donderdagavond een betoging leidde. Hij was Donderdag avond reeds gearresteerd, doch on der druk van de betogers moest hij vrijgelaten worden. Gratie verleend aan Haarlemse politie-inspecteur Aan de insDecteur van de gemeen tepolitie te Haarlem, G. van S. M., die twee jaar geleden in hoger be roep werd veroordeeld tot een ge vangenisstraf van een maand, is bij koninklijk besluit gratie verleend. Hij werd destijds gedagvaard onder ver denking „een politiedossier over de Velser-affaire door niet bevoegde te hebben laten inzien". De rechtbank sprak hem vrij, doch het gerechts hof te Amsterdam veroordeelde hem. De Hoge Raad verwierp het cassatie beroep. De inspecteur heeft zijn werk zaamheden by de Haarlemse politie verleend. VOOR EEN APPEL EN EEN El VERKOCHT. Materiaal ter waarde van een half millioen verloren. Er bestaat geen hoop meer, dat het kostbare materiaal van de Verenigde Amusementsbedrijven,-dat destyds voor een luna-parke.vpeditie naar Egyp te werd verscheept, naar Nederland zal terugkeren. Ook de uitrusting van de kleine ondernemers, die zich by de expeditie hadden aangesloten, moet als verloren worden beschouwd. De w aarde van de gezamenlijke uitrusting, bestaande uit een aantal bedrijven van de V.A.B, en kermisspullen van kleinere exploitanten, werd in 1946 op een half millioen galden geschat. Het materiaal verkeert in een der gelijke deplorabele toestand, dat het de kosten van transport waarschijn lijk niet waard zou zijn. Alleen een „Parijse ketel" ter waarde van 25 mille is naar Nederland terugge voerd. Het treurig overblijfsel van het Nederlandse lunapark is thans voor een appel en een ei verkocht aan de heer Halim, destijds organisator van een wereldtentoonstelling in Caï- n October 1946 gingen de heren Hommerson, Janvier en Vermolen naar Egypte om zich op de hoogte te stellen van de mogelijkheden en een half jaar daarna vertrok de expeditie bestaande uit 45 Nederlandse man nen, vrouwen en kinderen. In 1947 kon vier maanden met succes worden gedraaid, maar in de herfst gingen vele vrouwen en kinderen weer naar Nederland terug, daar de draai- en zweefmolens, autoscooters en schiet tenten toen al werkloos op een veld aan de Nijl bij Cairo stonden. In de zomermaanden van 1947 draaiden nog duizenden Egyptenaren in de draaimolens rond en zelfs konin°' Fa- roek en de jonge koning van Irak za ten in de autoscootei's, maar toen in nieuwe Uniform-Overall, die door de toekomstige categorieën van de B.B. (Burgerlijke Beschermers (sters) zal worden gedragen. Voor de mannen bestaat de kleding uit een blauwe overall van bijzondere makelij en de vrouwen gaan een blauwe blouse en een blauwe rok dragen, hetgeen heel flatteus staat. Behalve een helm hebben de mannen een pet, die overeenkomst vertoont met het „vechtpetje" van de Neder landse Marine en de vrouwen dragen eveneens een pet, doch wat strakker van lyn dan die der mannen. Schou der-epauletten in verschillende kleu ren geven de tak van dienst aan. Cairo niet begonnen kon worden, doordat geen werkvergunning kon worden verkregen, slonk de spaarpot uit Alexandrië met de dag. Arabie ren, met stokken gewapend, deden een aanval op het lunapark, maar dat was nog niets vergeleken bij de ver rassing, die daarna volgde: er kwam een aanslag van 130.000.voor achterstallige belasting en hoe de Ne derlanders, die onderling ook al on enigheid hadden gekregen, ook pro testeerden, het geld moest er komen. Dat betekende een roemloos einde van de expeditie van een Nederlands lunapark in Egypte en de overdracht van het materiaal aan de heer Halim heeft nu aan alle onzekerheid over het lot van de onderneming een einde gemaakt. Buurvrouw vermoordde vier-en-halfjar«fr meisje. Afschuwelijk drama te Rijsel Vrijdag is te Rijsel het lijkje ge vonden van het vier-en-Jialfjarig meisje, Joelle Ringot, dat sinds eni ge weken werd vermist. Het stoffe lijk overschot bleek begraven te zrjn in de tuin van een buurvrouw. Hoe wel zij eerst verklaarde, dat het kind by het spel een ongeluk was overkomen, bekende zij later het meisje te hebben vermoord, omdat zij daarmede haar neefje wilde bescher men. met wie het meisje had ge speeld. Aan het onderzoek heeft een aan tal telepathen deelgenomen onder wie de Nederlander Peter Hurk os. Indertijd is de buurvrouw de voog dij over een kind ontnomen, ortidat men bij het kind een verwonding aan de mond had waargenomen, waarschynlyk met een mes of een schaar toegebracht. Minister Stikker over het huizenbezit in het buitenland Snélle beslissinge'n vaak vereist. Minister Stikker heeft de commis sie van rapporteurs uit de Eerste Kamer geantwoord over het huizen- bezit in het buitenland van het mi nisterie van buitenlandse zaken. Wat de aankoop van de nieuwe ambtswo ning voor de gezant te Caracas be treft, deelt de minister mede, dat de oude ambtswoning aldaar zeer duur in onderhoud was. Het oude feboüw werd tegen een aannemelijk od van de hand gedaan en een nieuw gekocht. In wezen heeft hier een vervanging van een rijksgebouw voor een ander plaats gehad, met een bate voor de Staat van meer dan 50.000. Te Rome kon aan de aankoop van een woning voor de gezant niet worden ontkomen in verband met het opzeggen van de huur van de oude woning. Huren van een andere woning was niet mogelijk en toen zich een gelegenheid voordeed een woning te kopen is dit gebeurd. Aan gezien vaak snelle beslissingen ge nomen moesten worden, was het on vermijdelijk het budgetrecht van de volksvertegenwoordiging niet op de juiste wijze in acht te nemen als ook de minister zou wensen. Een derge lijk geval deed zich ook voor met huizen in New Delhi. De minister heeft zich beraden op welke wijze in dit soort zaken met het budgetrecht rekening kan worden gehouden zonder dat afbreuk wordt gedaan aan de mate van bewegings vrijheid. De minister meent na overleg met zijn ambtgenoot van Financiën ten deze een oplossing te mogen aanbe velen in deze zin, dat telkenjare op de buitengewone dienst 2, kapitaals uitgaven van de begroting, een stel post voor de aankoop van zodanige panden wordt uitgetrokken. Gromyko ambassadeur te Londen. Radio Moskou heeft meegedeeld, dat de Russische plaatsvervangende minister van buitenlandse zaken, An drei Gromyko, is benoemd tot am bassadeur te Londen. Hy is als zo danig de opvolger van Georgi Za- roebin die ambassadeur te Washing ton is geworden. De hevigste sprinkhanenplaag sedert 81 jaar bedreigt uitgestrekte gebie den in Afrika, het Midden Oosten en Zuid-Azië met hongersnood. Hoe erg deze invasie van sprinkhanen is kan men zien op de foto. Muren en ramen van een Iraans huis zyn met zwermen van insecten bedekt. Engeland antwoordt niet. De Britse procureur-generaal sir Lionel Heald heeft Vrijdag voor het Internationale gerechtshof in Den Haag verklaard, dat Engeland niet zal antwoorden op de redevoering van de Perzische minister-president Mossadeq over het Brits-Perzische oliegeschil. Volgens de procureur- generaal hield Mossadeq zich in zijn redevoering bijna uitsluitend bezig met aangelegenheden die niet met de kwestie te maken hebben. De gijzeling van de h^er Hommerson. Ned. Federatie van Journalisten had onderhoud met minister. Het dagelijks bestuur van de Fe deratie van Nederlandse Journalis ten heeft Vrijdagmiddag naar aan leiding van de verlenging van de gijzeling van de heer A. H. Hommer son een onderhoud gehad met de minister van justitie, mr. H. Mulde- rye, tijdens welk onderhoud het fe deratiebestuur aan de minister heeft gevraagd te willen bevorderen, dat aan de gijzeling van de heer Hom merson een einde wordt gemaakt. De vertegenwoordigers der Federa tie zrjn daarbij uitgegaan van de vaststelling dat de erkenning van de zwijgplicht der journalisten door de overheid een vraagstuk is, dat ten principale nader overleg door alle partijen vereist, doch dat han gende deze kwestie gijzeling van een journalist, die de naar de algemene opvatting in zijn beroep geboden zwijgplicht in acht neemt, noch in principe, noch in concreto tot een oplossing kan leiden. Met volledig begrip voor de mo tieven. die de vertegenwoordigers van de Federatie van Nederlandse jour nalisten tot hun verzoek heeft be wogen, heeft de minister ernstige overweging van de mogelijkheden, die hem ten dienste staan, toege zegd. EEN PROVINCIALE DAG. Kerkelijk en particulier initiatief doen veel goed werk Voor Welke ontzaglijke problemen overheid en particuliere instellingen zich nog steeds gesteld zien bij de gerepatrieerdenzorg bleek wederom dui delijk op de Vrijdag te Middelburg gehouden Provinciale Dag voor Gerepa trieerdenzorg. De minister van binnenlandse zaken, prof. dr. L. J. M. Beel, trof reeds dadelyk in zyn openingswoord de roos, toen hij, hulde betuigend aan wat met name het zwaar getroffen Zeeland voor de gerepatrieerden deed, toch opmerkte, dat assimilatie der gerepatrieerden slechts mogelyk zal zijn ten koste van nog aanzienlijk grotere offers, dan ons volk zich reeds getroost heeft. Vooral het huisvestingsprobleem baart zeer veel zorg. Zeeland stelde 500 woningen voor gerepatrieerden beschikbaar, maar niet overal was het zo en toch is, zo lang er geen normaal gezinsleven is, geen vrucht dragend sociaal werk mogelijk. Duizenden gezinnen staan dientenge volge aan ernstige geestelijke en mo rele gevaren bloot. Bovendien is juist na het betrekken van een eigen wo ning hulp en steun van kerkelijke en particuliere instellingen meer dan ooit nodig, omdat de gerepatrieerde gezinnen dan op eigen wieken moeten drijven. Minister Beel deed daarom een beroep op allen zich bewust te zyn van de grote verantwoordelijk heid, die de zorg voor de gerepatri eerden op de schouders van ons volk legt. Grote waardering sprak de mi nister daarbij uit voor wat de Dienst voor Sociale Zorg, kerken en particulieren reeds voor de gerepatri eerden deden. TAL VAN PROBLEMEN. De voorzitter van het Centraal Co mité van Kerkelijk en Particulier Ini tiatief voor Sociale Zorg ten behoeve van gerepatrieerden (C.C.K.P.), de heer J. Moora, behandelde hierna de talloze problemen meer in detail. Hoewel de overheid zich belast heeft met de materiële zorg voor de gere patrieerden, zijn de maatregelen op sociaal terrein dikwijls nog slechts noodoplossingen. Definitief zullen de oplossingen pas worden als een nor maal gezinsleven mogelyk is ge maakt. Zonder opneming der gerepa trieerden in het arbeidsproces is as similatie ook niet mogelyk. Gelukkig daarom, dat steeds meer werkgevers inzien, dat zij nut kunnen hebben van de rjjke ervaring, waarover de gere patrieerden vaak beschikken. Helaas komt emigratie voor de gerepatrieer den nauwelijks in aanmerking. Nieuw Guinea en andere Oosterse landen zijn gesloten en naar andere landen is emigratie pas mogelijk als de gerepa trieerde zich volledig heeft aangepast in Nederiand. Ook de rijpere jeugd, niet zelden moreel en geestelijk „van de wijs ge raakt" door het jarenlang in de ver drukking zijn van opvoeding en nor maal gezinsleven, vormt een pro bleem, evenals de zogenaamde moei-. i lijke gezinnen, voor welke laatsten oprichting van observatiecentra en tehuizen in overweging is. Ook beoogt men de stichting van enkele tehuizen voor gerepatrieerde bejaar den. Zeer veel nadruk legde spr. op de voorlichting van gerepatrieerde ge zinnen. Juist als zij op eigen benen gaan staan is deze broodnodig en hier ligt voor de vrouwenverenigingen een zeer belangrijke taak. Een goede buurvrouw is voor een gerepatrieerd gezin van enorme waarde. Ten slotte betoogde spreker, dat de assimilatie zich zeër langzaam voltrekt. Gelukkig worden de eerste resultaten van alle inspanning daar toe zichtbaar, maar by duizenden is nog niets bereikt. Vermoedelijk zal het assimilatieproces dan ook arbeid vragen van meer dan één generatie. DE TAAK DER OVERHEID. Het Tweede Kamerlid H. J. W. A. Meyerink sprak over de taak van de overheid ten opzichte der gerepatri eerden. De laatste decennia heeft de overheid een steeds meer verzorgen de taak gekregen en jegens de gere patrieerden is die zeer belangrijk. Daarbij moet een maximum van be grip voor de speciale problemen der gerepatrieerden en him vaak volko men andere geestelijke instelling ge toond worden. Grote aandacht moet de overheid besteden aan het onder wijs van de jeugd. Inschakeling van het psychotechnisch onderzoek achtte spr. van belang. Voorts wees de heer Meyerink op de noodzaak na te gaan of aan de gerepatrieerden door de staat vergoeding kan worden gege ven voor de tijdens de oorlog geleden materiële schade, nu Japan deze niet vergoedt (Zie slot pag. 2) Frankrijk wil zijn invoer verder beperken. De Franse ministerraad heeft be sloten, dat de invoer uit de landen der O.E.E.S. in het derde kwartaal van dit jaar ongeveer 57 millioen gulden lager zal zijn dan in het twee de kwartaal. Deze nieuwe invoerbe perking zou vooral betrekking heb ben op textielgoederen. Truman erelid van Purmerendse pijprokersclub. De heer N. G. Klijzing, zoon van opa Klijzing, de wereld kampioen pijproken en voor- zitter van de pijprokersclub ,,De gesellighe dampkring" te Purmerend, heeft dezer dagen een brief van het State De partment te Washington ont vangen, waarin medegedeeld wordt, dat president Truman zeer gaarne liet erelidmaat schap van de pijprokersclub te Purmerend aanvaardt. De president heeft een pijp ont vangen, waarop het wapen van Purmerend staat afge beeld en die als clubpijp wordt gebruikt door allen die by de ^club zijn aangesloten. KORTE PREDICATIE DE ONTMOETING ,jZie een mens, die mij gezegd, heeft, alles wat ik gedaan heb; is deze niet de Christus?" Joh. 4:29. Iemand te ontmoeten is altijd weer boeiend. Niet met de bekende koetjes en kalfjes, maar dan elkaar langzaam benaderend in zijn^verleden, zoals dit ons nu gevormd hèeft. Zo gezien ont moeten wij elkaar niet eens veel. Zo stootte Christus indertijd ook door in zijn eerst zo gezapig praatje over 't drinkwater met de Samaritaan- se vrouw tot de kern van haar leven: haar (slechte) verleden. Die ontmoe ting was niet meer te ontgaan: Zie een mens, die mij gezegd heeft, alles, wat ik gedaan heb; is deze niet de Chris tus? Zo ontmoette ze tegelijk zichzelf, hardhandig maar bevrijdend. Vreemd, hoe komt 't toch. dat onder het lezen van dit rubriekje met dit verhaal bij U iets bezig is open te gaan van uwverleden? Allicht; want U stuit op Christus, en we besef fen, dat dan, waar dit ook in ons leven gebeurt, dit leven op het spel staat. En dan behoeft die ontmoeting hele maal niet op zo'n bijzondere manier te gebeuren. Cod ontmoet ons evenzo midden in de gewone dingen van het leven. Hij komt in uw man, vrouw, kind, ouders; zijt ge. werkelijk gezin? God ontmoet U in zijn vraag over «to werk, geld. Ga heen, roep uw buur man, arbeider, werkgever, collega, medemenshoe zijn die verhoudingen? Hy ontmoet U in de samenleving, in uw verwachting, uio geloof, uw strijd; leeft dit nog? Dit alles is nooit neu traal. Ga heen, breng uw verleden; durf de ontmoeting met Mij aan. En tegelijk: durf eerlijk uzelf te ontmoe ten. Wij vrezen, want altijd komen er gens schuld, tekort, onvoldaanheid te voorschijn. Maar deze ontmoeting is verrijkend, bevrijdend. Terwijl de moderne film en roman onze levensverlegenheid al leen maar cynisch ontleedt zonder meer, is dit de solidair bewogen liefde van God, die in Christus onze schuld draagt, ons leven redt en nieuw maakt, en over alle dingen die niet meer zijn, wat ze moesten zijn, een glanzende vreugde legt. God is met ons in Chris tus, die onze diepste nood heeft over wonnen. In deze geloofsontmoeting wordt uw leven, gezin, bezit, werk, vreugde, strijd, verwachting en toe komst goed, gaaf, menselijk, gered, de moeite waard. Kortgene. G. v. Schuppen. VERWACHTt MINDER WARM. Geldig tot Zaterdagavond: Wisselende bewolking niet hier en daar enige buien. Zwakke tot ma tige wind in hoofdzaak uit Weste lijke richtingen. Minder hoge tempe raturen overdag.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1952 | | pagina 1