WISSEL SCHOUWEN BEVELANDS ONDERWIJZEND PERSONEEL IN GOES BIJEEN WEK DE GAL !N UW LEVER OP D.D.D. Zeeuwse Almanak REDER WILDE SLEEPBOOT NAAR BELGIE SMOKKELEN SCHOUWEN EN DUIVELAND 2 PROVINOI ALB ZEEUWSE OOURANT ZATERDAG 14 JUNI 1952 114e JAARVERGADERING, Lezingen over V.G.L.O. en linkshandigheid. Vele onderwijzers en onderwijzeressen bevolkten Vrijdag de grote zaal van de „Prins van Oranje" te Goes, waar de Ver. v. Onderwijzers in Z. en N. Beveland haar 114e algemene vergadering hield. Naast enkele huishoudelijke zaken werd de aandacht bepaald by een tweetal belang wekkende vraagstukken, nl. het V.G. L.O.-experiment en de linkshandig heid. Voorts was er een interessante tentoonstelling van boeken op onder wijsgebied. 1 De voorzitter, de heer J. E. Hart- hoorn uit Goes, sprak een openings woord, waarna de huishoudelijke za ken werden afgehandeld. Het verslag van de secretaris, de heer F. J. A. L. Visser uit Goes, behoefde geen schok kende gebeurtenissen te vermelden. De rekening van de penningmeester, de heer J. C. M. Mazure, eveneens uit Goes, gaf een batig slot van 33.05 aan. Beslot enwera met ingang van volgend jaar de contributie te verho gen tot 3 per jaar. Als bestuurslid werd herkozen de heer J. Glerum, Yerseke, terwijl in de vac. L. H. Lange, werd benoemd de heer A. Markusse te Kats. Hierna hield de heer G. J. van Lie- re, onderwijzer bij het V.G.L.0 te Goes, een interessante lezing over „het V.G.L.O.-experiment". Jarenlang was dit onderwijs een groot zorgen kind en stiefkind, doch sedert 1950 gaat het een plaats innemen tussen de andere scholen. De jeugd tussen 12 15 iaafwil men hier passend on derwijs geven. Het V.G.L.O. moet geen eindonderwijs zijn, doch er zal rekening gehouden moeten worden, dat het een inrichting wordt waar al le leerlingen na het g.l.o. zullen pas seren, om extra geobserveerd en ge selecteerd te worden. Aan de hand van een rooster en een expositie van leermiddelen en werkstukken, zette de inleider uiteen hoe met de vakken rekenen en taal voorop, verschillende expressievakken worden gegeven, waarbij aan de kinderen een vrij gro te mate van vrijheid wordt gegeven. Er wordt hierbij veel aandacht ge- Advertentie U «uit 'b morgens „kiplekker" uit bed springen. Elke dag moet uw lever een liter gal In uw Ingewanden doen stromen, anders verteert uw voedsel niet. het bederft. U raakt verstopt, wordt humeurig en loom. Neem de plantaardige CARTER'S LEVERPILLETJES om die liter gal op te wekken en uw spijsvertering en stoelgang op natuurlijke wijze te regelen. Een plantaardig zacht middel, onover troffen om de gal te doen atromen. Eist Carter's LeverplUetjes. De gerepatrieerden. (Slot van pag. 1) CHRISTELIJKE NAASTENLIEFDE. Ten slotte sprak aalmoezenier H. Th. E. Beel uit Maastricht over „On ze plicht tot helpen", die het een uiting van Christelijke naastenliefde noemde, als ons volk zich met hard en ziel wijdt aan liefdevolle zorg en bijstand voor de gerepatrieerden. Hij sprak de hoop uit, dat Zeeland deze taak z6 zal verstaan, dat de gerepa trieerden steeds zullen terugdenken aan de liefde, waarmede zij in Zee land bejegend zyn. Deze Provinciale Dag was met het doel de aanwezigen tot daadwerkelij ke gerepatrieerdenzorg te prikkelen georganiseerd door de Werkgroep Zeeland van de C.C.K.P. en de Stich ting Zeeland voor Maatschappelijk en Cultureel Werk. De voorzitter van deze Werkgrcjpp, de heer C. Lijnzaad, opende de bijeenkomst met een wel komstwoord! Dit was gericht tot de Commissaris der Koningin in Zee land, jhr. mr. A. F. C. de Casembroot en diens echtgenote, minister Beel, de heer Kieverom, secr.-gen. van het mi nisterie van Overzeese Gebiedsdelen, het Kamerlid, mr. W. F. E. baron van der Feltz, de leden van Ged. Staten mr. dr. A. J. J. M. Mes en A. Schout, alsmede tot 25 Zeeuwse burgemees ters, een aantal leden der Prov. Sta ten, de vertegenwoordigers der gees telijkheid, der instanties voor sociale zorg en der vrouwen- en buurtvereni gingen. De Commissaris der Koningin sprak een slotwoord, waarin hij de sprekers en de organisatoren dankte en met name hulde bracht voor het uitstekende werk, dat de heer S. J. G. van Leeuwen, inspecteur van de Dienst Maatschappelijke Zorg van het Min. van Binnenl. Zaken, voor de gerepatrieerden verricht Ten slotte sloot de heer Lijnzaad de bijeenkomst. schonken aan het karakter en de so ciale opvoeding van de leerling. Ei wordt meer begrip aan het kind ge toond, hetgeen van groot belang is. Op de leeftyd van 12-16 jaar kan veel bedorven worden, doch anderzijds veel geluk gebracht worden. Uitein delijk kan uit dit laatste dan ook een gelukkige maatschappij voortvloeien. LINKSHANDIGHEID. In de middagbrjeenkomst hield de heer A. Tonneman, oud-onderwijzer bij het openbaar B.L.O. te Amster dam, een inleiding over „Linkshan digheid en daarmee samenhangende verschijnselen". Zowel de inhoud als de wijze waarop deze causerie, door spekt met humor, werd gebracht, deed de aandacht van de toehoorders wel zeer geboeid houden. De links handigheid, een by uitstek erfelijke aanleg, vormt voor de betrokken mensen een ernstige handicap. Met tal van voorbeelden uit het alledaag se leven toonde spr. dit aan. Als oor zaak noemde de neer Tonneman, dat er een verschil in kwaliteit tussen de twee hersenhelften bestaat. Wanneer de rechter hersenhelft sterker is, treedt de linkshandigheid op. Uitvoe rig wees spr. op diverse moeilijkhe den welke kunnen optreden, 'zoals stotteren en stamelen, wanneer de linkshandigheid wordt verdrongen. Daarom achtte de heer Tonneman het alleen verantwoord om een links handig kind rechts te maken wanneer dit over een normale intelligentie e.d. beschikt. Kinderen die bijv. stotteren, nerveus zijn of gemakkelijk afgeleid worden, kan men beter links laten. Met een dankwoord van de voorzit ter, werd deze geslaagde dag beslo ten. Proberen blijft begeren 1 Zangconcours te Borssele. Het jaarlijks zangconcours van de Zeeuwse Zangersborid „Zang Vere delt", zal Zaterdag 21 Juni a.s. ter gelegenheid van het 60-jarig bestaan van de Gemengde Zangvereniging „Tot Oefening en Ontspanning" te Borssele 'op een terrein van de heer P. Dekker aan de Monsterweg al daar worden gehouden. Niet minder dan 24 verenigingen met 800 a 1000 zangers en zangeressen hebben voor dit festijn ingeschreven. Des morgens om tién uur zal eerst een officiële ontvangst ten gemeen tehuize plaats vinden. Na het zingen van het bondslied, zal vervolgens om half elf naar het terrein worden afgemarcheerd, waar om elf uur het concours een aanvang neemt. Na afloop zal de burgemeester van Bors sele, de heer P., J. Dominicus, de prijzen uitreiken. Des avonds zullen de koren van Borssele en 's-Heeren- hoek nog optreden, gevolgd door een concert van het muziekgezelschap „O.K.K." uit Borssele. De jury voor het concours bestaat uit de heren Isr. J. Olman uit Den Haag en Osc. van Hemel uit Hil versum. Advertentie Hllld- Krahben -li maakt de Ultslao «rger- De helder vloeibare 3 D.D.D. drin de huid. GENEESMIDDEL TEGEN HUIDAANDOENINGEN Candidaat-notarissen congresseerden te Middelburg. Uitvoerige debatten over pae-adviezen. Ruim 200 leden van de „Broeder schap der candidaat-notarissen" wa ren Vrijdagmorgen in de grote zaal van het Schuttershof te Middelburg bijeen voor het houden van hun al gemene vergadering. De voorzitter van de Broederschap, de heer W. Udo uit Den Haag, hield een uitvoerige openingsrede, waarin hij woorden van welkom sprak o.a. tot de vertegen woordigster van de minister van Justi tie, mej. mr. C. A. Appelboom en tot de voor. en secr. van de Zeeuwse Ka mer van Toezicht op notarissen en candidaat-notarissen, mr. C. R. F. van Roggen en mr. J. A. E. Rink. Der tra ditiegetrouwwerd een telegram aan H. M. de Koningin gezonden, waarin de verknochtheid van de Broeder schap aan het Huis van Oranje tot uitdrukking werd gebracht. Met ge voelvolle woorden herdacht de heer Udo de overleden oud-voorzitter, wij len de heer G. H. M. van Arendonk uit Breda, die korte tijd notaris in Deventer was. Te zijner nagedachtenis werden enkele ogenblikken stilte be tracht. In de openingsrede van de heer Udo werd uitvoerig aandacht geschonken aan de zaken, waarmede het hoofdbe stuur zich het afgelopen verenigings jaar had beziggehouden, veelal pro blemen. die met de interne organisatie van het notariaat verband hielden. Zo Was o.a. aan de minister van Justitie geadviseerd het aantal standplaatsen uit te breiden, terwijl voorts o.m. aan dacht geschonken werd aan moeilijk heden van financiële aard bij de aan vaarding van een ambtspraktijk. Na de rede van de voorzitter werden de prae-adviezen'behandeld, die spe ciaal voor deze vergadering waren uit gebracht en die handelden over het „fideicommis de residuo". Tal van sprekers namen in de morgenvergade ring deel aan het debat over dit voor het notariaal belangrijke onderwerp, waarna in de middagvergadering de prae-adviseurs, dr. J. R. H. Buining uit Den Haag en prof. mr. A. Pitlo uit Amsterdam de sprekers uitvoerig van antwoord dienden. In deze middagvergadering werd tot lid van het hoofdbestuur gekozen de heer A. G. Boogaard uit Utrecht. Voorts werden enkele huishoudelijke zaken afgedaan. 's Avonds verenigden de deelnemers zich in het Domburgs Badhotel aan een feestelijke maaltijd, waarbij te vens vele genodigden aanzaten. Van daag staat een boottocht op het pro gramma van Veere naar Zierikzee Wederom verlies op het Prov. Gasbedrijf. Gedeputeerde Staten van Zeeland hebben aan de Provinciale Staten de balans per 31 December 1951, de re kening van baten en lasten en de re kening van kapitaals-inkomsten en -uitgaven over 1951 van het Provin ciaal Gasbedrijf in Zeeland aangebo den. Hieruit blijkt o.m., dat het ver lies ruim f 14.000.lager is dan het vorig jaar. terwijl men er in geslaagd is ook dit jaar binnen het raam van het geschatte begrotingstekort 1 3500 extra af te schrijven. Het totale ver lies bedraagt over 1951 volgens de re kening van baten en lasten f 83.470.37. In de afwikkeling van de oorlogs- en bezettingsschade kwam in het afge lopen jaar geen noemenswaardige ver andering. BEERTJES Ze hadden er een vrij lange reis voor gemaakt. Ma, Pa en de kinde ren. Helemaal uit België, weliswaar op de grens van Zeeuwsch Vlaande ren, maar dan toch uit België waren ze naar Oroede gekomen. Naar het hertenkamp, dat niet slechts herten zou bevatten, maar een attractie te meer zoals die kennis uit Zeeuwsch- Vlaanderen hen had verteld. Er zouden, zo had de man gezegd, in ,J)e Groetwee pasgeboren beer tjes te bewonderen zijn. „Amai", riep moeder uit en „amai, amairiepen de kinderen en toen was er geen houden meer aan. Met broodjes en koffie zijn ze op pad ge gaan. Om in de Groe de herten en beren te kunnen bewonderen. Wel, de herten hebben ze gezien. En ook een soort beertjes. Maar niet de soort, die zij gedacht hadden te zien Want de beertjes, die hun Zeeuwsch-Vlaamse kennis had be doeld, waren twee menselijke beer tjes. De pasgéboren tweeling van de familie De Beer namelyk ECONOMISCHE POLITIERECHTER. Zaadhandelaar kreeg 1000.boete voor verkoop van ongekeurde tarwe. Voor de economische politierechter te Middelburg stond Vrijdag terecht de reder W. H. de R. te Maassluis. Hem werd tenlaste gelegd, dat hy de sleepboot „Res Nova Hl" naar België wilde laten slepen door bemiddeling van T. d. G., die eveneens terecht stond. De officier van Justitie eiste te gen De R. 3000 of 4 maanden en tegen De G. 2000 of S maanden. De G. had van De R. de opdracht het schip naar België te laten bren gen, aangenomen. Het was zijn be doeling de „Res Nova Etl" met één van zijn eigen boten over te brengen, doch er was op dat ogenblik geen schip vrij. Daarom charterde hij ie mand die dit karweitje voor hem kon opknappen. De verdachten zeiden van mening te zyn, dat zy geen vergunning nodig hadden omdat het een schip was, dat een Belgische meetbrief had en in Antwerpen te boek was gesteld. Naar het oordeel van de economische poli tierechter heslist niet de meetbrief Advertentie. KERKNIEUWS GEREF. KERK. (art. 31 K.O.) Ds. J. ten Hove, predikant te Ter- neuzen. heeft het beroep naar de Geref. kerk (art. 31 K.O.) te Mus sel niet aangenomen. over de vraag, of het schip Belgisch is, maar de plaats waar de eigenaar of reder gevestigd is. Het was kennelijk de bedoeling van de verdachten om het schip voor sloop naar België te brengen, daar de schrootprijs in België hoger lag dan in Nederland. Beide verdachten werden veroor deeld tot 1000.boete of 1 maand hechtenis. Voor de eerste verdachte bovendien met verbeurdverklaring. ONGEKEURDE TARWE. De economische politierechter te Middelburg veroordeelde voorts de zaadhandelaar C. N. O: te Schoondjj- ke tot 1000,boete of 3 maanden hechtenis, alsmede het storten van een waarborgsom van 3000. proeftijd 3 jaar, omdat hij als hande laar tarwe verkocht, terwijl deze niet door de N.A.K. te velde en op de par ty was goedgekeurd. De firma A. V., brandstoffenhandel te Terneuzen, had eierkolen afgele verd tegen 3,88 de 50 kg. De toe laatbare prijs, vastgesteld in de Prij- zenbeschikking Kleinhandel vaste Brandstoffen 1951, bedroeg op dat tijdstip 5,80 per 75 kg. Bij een contröle by een slijter die de kolen van bovenstaande firma be trok klopte het gewicht niet. Het scheelde weliswaar niet veel, doch het netto gewicht was niet juist. De firma werd veroordeeld tot 500. boete plus het storten van een waar borgsom van 2000.met 2 jaar proeftijd. Examens verplegend personeel „Vrederust". Op 9, 10 en 11 Juni werden de over gangsexamens voor het verpleegper- soneel, alsmede het eindexamen in de geloofsleer gehouden op de stichting Vrederust te Bergen op Zoom. Aan het overgangsexamen van het eerste naar het tweede leerjaar na men deel 3 broeders en 22 zusters. Van deze slaagden de broeders J. v. d. Ouden, J. C. Prent en H. Roze- muller en de zusters M. T. M. Byager, W. den Boer, B. Broer, C. J. v. d. Dorpel, T. Douna, W. M. Fossen, G. Goossen, T. J. H. van Hal, D. L. Heynsdyk, J. J. Jager, G. M. Jeroen- se, A. M. Karremans, S. Koster, A. E. Luijks, J. T. P. v. d. Maale, M. J. v. d. Maale, C. Neve, C. Quïst, M. Schults, H. M. Ufkes, A. v. d. Weerd en A. Wiskerke. Het overgangsexamen van het tweede naar het derde leerjaar werd gedaan door 3 broeders en 13 zus ters. Geslaagd zijn de broeders H. Bouwman, H. Sakko en D. Verweij en de zusters A. Blankenburgh, W. Buijs, A. H. Geuze, P. den Hamer, J. de Jonge, C. A. Luyks, A. E. de Meulmeester, A. S. v. d. Veer, N. W. in 't Veld en C. B. Wagenaar! Door 4 broeders en 25 zusters werd het overgangsexamen van het eerste naar het tweede leerjaar in de Theo logische vakken afgelegd. Van hen zyn geslaagd de broeders: H. Sakko, J. C. Prent en H. Rozemuller en de zusters S. van Dyke, J. Tevel, W. den Boer, C. J. v. d. Dorpel, Tj. Douna, W. M. Fossen, A. G. Goossen, T. J. H. van Hal, D. J. J. van Hatem, D. L. Heijnsdijk, J. J. Jager, M. J. v. d. Maale, C. Quist, A. J. Santema, J. Schuiteman, M. Schults, A. v. d. Weerd, J. L. Wisse en A. Wiskerke. Aan het overgangsexamen van het tweede naar het derde leerjaar in de Theologische vakken namen deel 1 broeder en 11 zusters. Geslaagd zijn de zusters: A. Blankenburgh, W. Buijs, A. H. Geuze, G. E. Gouw, P. den Hamer, J. de Jonge, A. E. de Meulmeester, M. S. v. d. Veer, W. Veerhoek, N. W. in 't Veld en C. B. W^génaar. Het eindexamen in de geloofsleer werd afgelegd door 3 broeders en 27 zusters. Van hen slaagden de broe ders H. Bouwman en J. de Jonge en de zusters: J. Anthonisse, J. Cop- poolse, A. Daane, M. den Engelsen, P. J. Gaakeer, J. M. Heyboer, W. Hoogteyling. J. J. Kabout, L. van Keulen, A. H. Kolijn, J. Kop, P. Los, L. A. van Maastricht, M. G. v. d. Mast, C. Neve, G. M. A. Post, Th. T. Sandee, A. v. d. Vegte, N. Vermaas, E. van Vlaanderen, N. J. Westhoeve, J. C. Wouters en S. E. Zwartbol. Chr. Grafische Bond De Ned. Chr. Grafische Bond zal Maandag 16 Juni as. zijn 50-jarig be staan te Amsterdam op feestelijke wij ze herdenken. In een fraai uitgevoerd gedenkboekheeft de bondsvoorzitter de lotgevallen van de laatste 25 jaar beschreven, waarin ook woorden van waardering worden gewijd aan de heer A. S. Bopne, bonds-secretaris, af komstig uit Middelburg, die tijdens de bezettingsjaren overleed. Aan alle bij de Bond aangesloten gepensionneerden zal een jubileum- gave van f 40.worden verstrekt, welk bedrag door de leden vrijwil lig is byeengebracht. Vanwege het bondsbestuur zal aan alle 5000 leden een souvenir aangeboden worden. Vacantietoes'lag voor alle werk nemers bij polders en waterschappen. Op verzoek van de minister van Binnenlandse Zaken geven Gedepu teerde Staten van Zeeland aan de be- Het omhoogvaren van de „Thomas N. Epiphaniade". Loods niet ten volle verantwoordelijk. De raad voor de scheepvaart heeft uitspraak gedaan in de zaak over het Griekse stoomschip „Thomas N. Epi phaniade", dat op 19 Januari 1952 tij dens slecht zicht op een paalhoofd bij Westkapelle Hep. Na een uitgebreid onderzoek is de raad tot de conclusie gekomen dat het aan de grond lopen van het schip moet worden geweten aan een vergissing van de Nederlandse loods W. M., die het licht van het Zui- derhoofd bij Westkapelle in een in vallende zware sneeuwbui hield voor lichtboei Oostgat no. 2. De raad was van oordeel, dat de loods in dit geval niet de nodige voorzichtigheid heeft betracht door op volle kracht te la ten doorvaren. Het was naar de me ning van de raad beter geweest te wachten tot de bui zou zijn overge trokken. Bij zijn beslissing houdt de raad echter rekening met het feit. dat de loods onder moeilijke omstandighe den voer. M. stond namelijk alleen in het stuurhuis op de uitkijk en kon met de stuurman en de roerganger geen gesprek voeren, daar hij het Grieks i niet voldoende beheerst. Op deze wij ze was het mogelijk dat verkeerd is gestuurd, zonder dat de loods daar voldoende contróle op had. Ter zitting merkte de loods nog op, dat hy bij het opgeven van de koers in het En gels door de roerganger in het Engels werd geantwoord. Later is echter ge bleken, dat deze man geen Engels ver staat. Vervoer van jonge wilde eenden op moeders rug. Mijn verzoek om mededelingen van waarnemingen betreffende het ver voer van jonge wilde eenden op de rug van de moeder heeft aardige re sultaten opgeleverd. Een kantonnier van de Prov. Wa terstaat zag, hoe een wilde eend te water ging, haar jongen op de rug liet plaats nemen en daarna het ka naal door Walcheren overzwom, ter wijl de woerd zolang aan de overzijde bleef staan. De heer Van de Kreke te Wol- phaartsdijk zag pl.m. 1927 het ver voer van jonge wilde eenden op de rug van de moeder vanaf het nest uit een knotwilg by Oud-Sabbinge en de heer Karsten merkte dit op in de Ryksdomeinen van Schouwen. De waarnemingen zullen worden doorge geven. Hartelijk dank voor de mede werking. - Z. De Waterleiding Mij. sturen der polders of waterschappen! tkerk heeft in een vergadering beslo- pn aan Ho hoclnrpn vpn Ho oalamifon- m<„AAl.Bn nm en aan de besturen van de calamiteu- ze polders of waterschappen- in Zee land in overweging voorzieningen te treffen voor de uitkering van de va- cantie-toeslag aan het daartoe in aan merking komende personeel. In tegenstelling tot vorige jaren, zal bij de uitkering geen wedde- of loon grens worden gesteld, zodat iedere werknemer voor deze toeslag in aan merking komt. In afwachting van het 'desbetreffen de koninklijk besluit zal de toeslag bij wijze van voorschot uitgekeerd dienen te worden. Het wegschap voor Walcheren. In aansluiting op reeds eerder door ons gepubliceerde berichten, waarvan het laatste reeds in Februari j.l., kun nen wij thans melden, dat de herver kavelingscommissie Walcheren thans een voorstel heeft ingediend bij Ge- dep. Staten van Zeeland voor de op richting van een wegschap voor Wal cheren. teneinde het onderhoud van de wegen bij één instantie onder te brengen. Alvorens Provinciale Staten van Zeeland een desbetreffend besluit kunnen nemen, moet met de gemeen tebesturen en de Polder Walcheren overleg gepleegd worden. Zoals wij reeds gemeld hebben wil men het be heer over de wegen in handen brem gen van een publiekrechtelijk lichaam, voorzover de wegen niet bij provincie of rijk in beheer zijn dan wel bin nen de kommen der gemeenten liggen. De gemeentebesturen en de Polder Walcheren zullen het nieuwe weg schap financieren. Het zal opgericht worden voor het' herverkavelingsblok. CONTACTCOMMISSIE VOOR PROV. STOOMBOOTDIENSTEN. Er kan worden overgegaan tot sa menstelling van een contact-commissie met betrekking tot het functionneren van de Provinciale Stoombootdiensten, zo delen Gedep. Staten mede aan de Provinciale Staten van Zeeland en zij verzoeken Prov. Staten een 7-tal leden en plaatsvervangende leden aan te wijzen. Het besluit tot het instellen van zulk een commissie verkreeg ko ninklijke goedkeuring. FAILLISSEMENTEN Gedurende de maand Mei werden in Zeeland 3 faillissementen uitgespro ken hetzelfde aantal als in Mei van het vorig jaar. Het faillissement van M. de Paepe te Schoondijke werd op geheven wegens gebrek aan actief. Van G. v. Koeveringe te Waarde is het faillissement geëindigd door het verbindend worden der uitdelingslyst met een uitkering van 82,32 Schouwen en Duiveland. De jaarlijkse aandeelhoudersverga dering van de N.V. waterleidingmaat schappij „Schouwen Duiveland", wel ke onder voorzitterschap van de heer R. Gerritsen te Zierikzee werd ge houden, heeft door uitgebreide discus sie over voorstellen van de gemeente Ouwerkerk een zeer geanimeerd ka rakter gedragen. Na een kort welkomstwoord her dacht de vergadering' op verzoek van de voorzitter wylen de heer A. C. v. d. Have, in leven burgemeester van Oosterland, die meer dan twintig jaar deel uitmaakte van de raad van beheer der N.V. en in deze functie veel voor de maatschappy heeft tot stand gebracht. Tevens heette de voorzitter de nieuwe burgemeester van Ooster land, de heer S. W. A. Laurense, van harte in deze vergadering welkom. Spreker betreurde het, dat de heer W. Baas, burgemeester van Kerkwer- ve, in verband met zyn benoeming te St. Laurens, zich uit het bestuur van de N.V. gaat terugtrekken, hy wens te de heer Baas geluk met zijn benoe ming tot burgemeester van St. Lau rens. Het voorstel tot verhoging der watertarieven met 25 zal na mach tiging door de directeur-generaal van de prijsbeheersing moeten worden doorgevoerd, temeer daar de regering weinig haast maakt met een beloofde bydrage. Opgemerkt werd, dat een verhoging van 25 zeer redelijk is, waarschijnlijk ligt echter vry spoedig nog een verhoging van het tarief in het verschiet. Het ligt in de bedoe ling de wijziging per 1 Juli 1952 te doen ingaan. De heer W. Baas. die wees op de recente verhoging van het tarief en van de meterhuur, zag liever eerst een rapport uitgebracht door een bedrijfseconoom en^ meende in het andere geval zyn stem aan het voorstel te moeten onthouden. Nadat over een en ander nog uit voerig was gedelibereerd werd het voorstel ter vergadering met de stem van burgemeester Baas tegen, aan genomen. DE LEEFTIJDSGRENS. De raad van de gemeente Ouwer- ten tot het verzoeken om drastische wijzigingen in het reglement van de N.V. Men wil de raad van beheer doen bestaan uit enkel vertegenwoor digers der bestui-en van de aandeel- houdende gemeenten, waarby de mo gelijkheid moet openblijven in raad twee deskundigen voor het voe ren van een rationeel beleid op te ne men met een adviserende stem. Ver der stelde Ouwerkerk voor voor het lidmaatschap van de raad van beheer een grens vast te stellen zó, dat een lid van de raad van beheer ophoudt lid te zijn, zodra hy ophoudt lid te zijn van het bestuur van een aandeelhou- dende gemeente. Dit komt er echter op neer, dat een burgemeester reeds op 65-jarige leeftijd de read van be heer moet verlaten omdat hij dan wordt gepensionneerd en dat een ge meenteraadslid zitting kan hebben in de raad van beheer zolang het dat verkiest. De verschillende zyden van het voorstel werden bekeken en be sproken. Wethouder C. P. Kuyper van Ouwerkerk verdedigde in een gloed vol betoog de handhaving van de voorgestelae toevoegingen aan het reglement, waarby nu werd naar vo ren gebracht de aanvulling, dat per sonen van 70 jaar of ouder niet be- of herbenoembaar zyn in de raad van beheer. De meeste pei-sonen spraken zich tenslotte uit voor de zitting van vi tale personen in de raad van beheer en, zoals wethouder Kuijper het stel de, personen van 70 jaar beschikken nu eenmaal niet meer over voldoende vitaliteit. Met 37 tegen 21 stemmen werd het gehele voorstel aangeno men. Tot lid van de raad van beheer in de vacature van de heer A. C. van der Have werd hierna benoemd, bur- femeester J. Romeyn van Ouwer- erk. Toen men aan het einde van de vergadering nogmaals terugkwam op het aanstellen van een bedryfseco- noom bleek dat hieraan 10 a 12,000 kosten zyn verbonden. ^genda zierikzee: Concertzaal, Zaterdagavond 14 Juni, 8 uur. Zondagmiddag 15 Juni, 3 uur, Zondagavond, 15 Juni, 8 u.: „Sinbad the Sailor", 14 j. Concertzaal, Dins dagavond 17 Juni, 8 uur. Donderdag avond, 10 Juni, 8 uur: „De berg der verschikking", 14 J. haamstede: Bioscoop hotel Bom, Zaterdagavond 14 Juni, 8 uur. Maandagavond 16 Juni, 8 uur: „Horizon in vlammen", 18 j. Premiekeuring voor merries te Zierikzee. De Kon. Ver. „Het Nederlandsche Trekpaard" hield Vrijdag een premie keuring voor merries fe Zierikzee. De uitslagen waren: 2-jarige mer ries, geboren 1950. Grote maat: 1. Oda van Oost-Hoeve. eig. J. der Weduwen, Kerkwerve; 2. Nellie van Steenzwaan, eig. A. N. Steendijk, Nieuwerkerk; 3. Olga van Oost-Hoeve, eig. J. der We duwen, Kerkwerve. 3-jarige merries, geboren 1949. Grote maat: 1. Bina van de Spaanse Zee, eig. J. W. van Oeve- ren, Capelle by Zierikzee; 2. Eva, eig. J. Deïst, Nieuwerkerk. 4-jarige mer ries, geboren 1948. Kleine maat: 1. Grada van Steenzwaan, eig. A. N. Steendijk, Nieuwerkerk. 510-jarige merries, geboren 19471942. Kleine maat: 1. Irena van Oost-Hoeve, eig. J. der Weduwen, Kerkwerve; 2. Ber tha, eig. J. der Weduwen, Kerkwerve; 5—10-jarige merries, geboren 1947— 1942. Grote maat: 1. Hilda van Noord- hoek, eig. P. J. van Schelven, Drei- schor; 2. Flora van Steenzwaan, eig. A. N. Steendijk, Nieuwerkerk. THOLEN GESLAAGD VOOR KLEUTERONDERWIJZERES. Voor het op 13 Juni te Rotterdam afgenomen examen kleuteronderwij zeres, slaagden mej. J. van Ast uit Scherpenisse, kleuteronderwijzeres te Stavenisse; mej. J. Slager van Scherpenisse en mej. M. Jansse, onderwijzeres aan de Christelijke kleuterschool te Tholen. Stavenisse prémiekeurïnG voor stieren en fokvee. Te Stavenisse werd de jaarlijkse pre miekeuring gehouden. De aanvoer was groter dan vorig jaar, n.L 18 koelen en 3 stieren. Prijzen waren als volgt: Stieren: 1. Blanksma's Adema 2, eig. C. J. B. Gaakeer, le prijs. 2. Nico, eig. C. J. B. Gaakeer, le prijs. 3. Ter Sted Gerard, eig. C. Stedijk Lz., le prijs, le kalfs- koeien: 1. Aaltje, eig. C. Steendijk Lz„ 78Vi pnt. 2. Kleine 54, eig. C. Steendijk, 78 pnt. 3. Tietje, eig. C. Steendijk, 78 pnt. 4. Adda, eig. C. Steendijk Lz., 76»/a pnt. 5. Corrie. eig. P. J. Hage. 76 pnt. 6. Ada, eig. Anth. Klippel, 76 pnt. 2e kalfs- koeien: 1. Elsje, eig. C. J. B. Gaakeer, 79 pnt. 2. Mina, eig. P. J. Hage, 78V2 pnt. Gezina, eig. C. J. B. Gaakeer, 78'/i pnt. Renske 27, eig. C. J. B. Gaakeer, 78 pnt. 5. Mina, eig. C. Steendijk Lz., 77 pnt. 6. Mina, eig. Anth. Klippel, 77 pnt. 7. Geery, eig. C. Steendijk Lz„ 76 pnt. 3e kalfskoeien: 1. Mientje, eig. C. J. B. Gaa keer. 80 pnt. Oudere koeien: 1. Dora, eig. P. Hage en Zn., 82 pnt. 2. Fransje, eig. C. J. B. Gaakeer, 81 pnt. 3. Roza. eig. C. J. B. Gaakeer, 78 pnt. Vaarzen: 1. Nora, eig. Anth. Klippel, eervolle vermelding. GEVONDEN VOORWERPEN Bij de postcommandant der Ryks- politie te Stavenisse zijn inlichtingen te verkrygen over de volgende gevon den voorwerpen: 1 paar glacé dames handschoenen, kleur zwart, en 1 bruin lederen kinderportemonnaie met inhoud. Kantongerecht Zierikzee Veroordeeld werden wegens overtre ding van: Wegenverkeersreglement: Aa. S„ te Nieuwerkerk: f 10 ss. 5 d.h.; J. S„ zonder beroep te Nieuwerkerk: 3 ss. 3 d.h.; L. C., landarbeider te Bruïnis- se: f 4 en f 4 ss, 2 en 2 d.h.; J. C. M„ commissionnair te Bruinlsse: f 7.50 ss 5 d.h.; Ha. S„ kinderjuffrouw te Zierikzee: f 3 ss. 3 d.h.; M. C„ smid te Oosterland: f 6 ss. 3 d.h.; C. M. B., landbouwer te Oosterland: f 3 ss. 3 d.h.; H. J. C., los werkman te Bruinisse: f 6 ss. 3 d.h.; W. W., groenteboer te Zierikzee: f 3 ss. 3 d.h.; J. W. v. d. H„ landarbeider te Oos terland: f 3 ss. 3 d.h.; I. D., aannemer te Bruinisse: f 10 ss. 5 ,d.h.: B. d. Z.. opperman te Zierikzee: f 4 en 4 ss. 2 en 2 d.h.; Ma. Ja. C., echtgenote van R. R. te Renesse: f 4 ss. 4 d.h. Wegenverkeerswet; D. P. J„ monteur te Bergen op Zoom: f 20 ss. 10 d.h.; M. K.. motor- cn rywiel- handelaar te Haamstede: f 15 ss. 10 d.h.; C. J. d. J., adjunct-automobielexpert te Groningen: f 20 ss. 10 d.h. Jachtwet 1923: M. P. d. V., landbouwer te Haamstede: f 10 ss. 5 d.h. Vissexijwet: C. H. v. d. K., chauffeur te Zierikzee: f 6 en f 6 ss. 3 en 3 d.h. en verb. verkL kruisnet. Alg. PoL Verordening Noordgouwe: J. J. S., koopman te Zierikzee: ontslag van rechtsvervolging. Alg. Pol. Verordening Zonnemaire: J. W. L„ typograaf te Zierikzee: f 4 ss. 4 d.h. Art. 425 Wetb. v. Strafrecht 2e lid (niet voldoende zorg dragen voor het onschadelijk houden van een onder zijn hoede staand gevaarlijk dier): J. T. G„ hotelhouder te Zierikzee: f 10 ss. 5 d.h. Art. 437 Wetb. v. Strafrecht: (niet on verwijld aantekening houden in opko- persregisters) J. R„ opkoper te Zierikzee: f 5 ss. 5 d.h.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1952 | | pagina 14