De loodsen op Westerschelde hebben een te zware dienst wi ENGELANDS GOUD- EN DOLLAR- VERLIES IS GERING VRIJDAG 13 JUNI 1952 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT MLN ZIT IN EEN IMPASSE. Reeks van ernstige ongevallen geeft te denken (Vervolg van pagina 1.) De situatie by het Loodswezen op de Westerschelde is evenwel nog droeviger dan in ons overzicht op pag. 1 van dit blad werd beschreven. Er worden ook dagelyks vier Nederlandse binnenloodsen (als zgn. ge detacheerde loodsen) per trein naar Antwerpen vervoerd om het betrek kelijk kleine aantal schepen, dat Nederland toch nog af mag loodsen te bedienen. Zodoende is er, zoals vanzelf spreekt, een levendig passagiersverkeer per trein of per vaartuig, van de Nederlandse en Belgische loodsen ont^ staan. Dit verkeer het spreekt evenzeer vanzelf is uitermate inefficiënt en kost beide gouvernementen handen vol gelds. Er voegen zich echter bij genoemd nadeel enige andere, die onaanvaard baar zijn en wijziging van bedoelde overeenkomst dringend noodzakelijk maken. Ie. Van de loodsen wordt het uiterste gevergd om deze inefficiënte loodsregeling op gang te houden. Weliswaar is voor ae loodsen een al leszins behoorlijke rusttijdenregeling ontworpen, doch in hun dienstperiode zijn het aantal loods- en passagier- reizen te groot en de tussenliggende rustperioden te kortstondig dan dat deze omstandigheden niet ongunstig zouden inwerken op hun dienst- prestaties. Legio zijn de gevallen dat de dienst doende loodsen zich vermoeid melden en daarna rust nemen. Uiteraard worden de loodsen die tot het uiterste volhouden hiervan de dupe. Betwijfeld moet worden of zij wel steeds physiek in staat zijn naar behoren hun löods- taak te vervullen. ERNSTIGE ONGEVALLEN De ernstige ongevallen op dé Schelde van recente datum geven in dit verband reden tot nadenken. 2e., Van de bemanningen van de afhaalvaartuigen, die de passagiers- dienst naar en van 't kruisend loods- vaartuig verzorgen, wordt evenzo het uiterste gevergd. Werkuren van »70 tot 90 per week behoren niet tot de uitzonderingen. Deze afhaalvaartuigen varen bij de huidige regeling zeker 50 pet meer, dan bij een behoorlijke, economische regeling noodzakelijk zou zijn. Virginia grote doos van 100 stuks f. 4.- i/oor l/drié?' Toch is 't zo I «I 281. Iemand die zich niet met duiven occupeert, staat te duizelen van het aantal variëteiten dat hem, hetzij op tentoonstellingen, hetzij in het film- nieuws wordt voorgetoverd. Toch ligt de zaak voor Nederland betrekkelijk eenvoudig. De tamme duivenrassen stammen af-van de Rotsduif die langs de kusten van de Middellandse Zee tot in het Himalayagebergte wordt aangetroffen. De meest bekende orvder de Nederlandse duiven zijn dan verder de Houtduif, de kleinere Holenduif en de Tortelduif, welke laatste in de lente hier verschijnt, doch ons land vóór het verstrijken "ban de zomer weer verlaat. Maar hiermede is de orde der dui ven, die zich over de gehele wereld heeft verspreid, uiteraard niet uitge put. Een merkwaardige soort moeten we hier even de revue laten passeren, n.l. de Vruchtenduiven. Hieronder ko men vele grotere soorten voor in de tropen en in het bijzonder in het Oos telijk deel van Indonesia en Nieuw- Guinea. Waar de Vruchtenduiven zich mee voeden is niet zo moeiljjk te raden. Ik had het tenminste direct in de gaten! Maar een merkwaardigheid die niet zo direct uit de naam valt af te leiden, is dat deze dieren gekenmerkt worden door een maagwand, die van tandach- tige uitsteeksels is voorzien. Met dit gebitf' dat zich in de maag bevindt, zijn de dieren in staat kei-harde pitten te vermalen, zodat het daaruit vrijko mende voedsel door de maag en de zeer korte darm kan worden verteerd en opgenomen. Wellicht herinnert U zich uit de Arabische verhalen van Sinbad de Zeeman nog wel de reuzenvogel Rock. Mocht dit niet het geval zijn, laat mij dan uit het geheugen mogen citeren dat de afmeting van dit beest volgens Oosterse verbeeldingskracht ongeveer overeenkwam met een Constellation en dat de eieren voldoende woonruim te bevatten om te kunnen concurreren met een flatgebouw in een grote stad. Hoewel dit beeld ongetwijfeld niet geheel met de werkelijkheid in over eenstemming is, zo mag toch worden aangenomen dat aan deze fantasie vogel een werkelijk bestaande vogel ten grondslag heeft gelegen. H. Pétillon. 3e. Door het overmatig drukke gebruik, dat van de afhaalvaartuigen moet worden gemaakt, gevoegd bij de omstandigheid dat geen loodsen aan de dienst onttrokken kunnen worden, zijn voor de loodsen de oefenreizen (dit zijn reizen die met een afhaal- vaartulg naar weinig bevaren vaar waters worden gemaakt) vervallen. Dit is voor loodsreizen op de Zuid hollandse en Zeeuwse stromen reeds schadelijk gebleken toen aan het licht kwam, dat zij zich op deze vaar waters niet meer deskundig voelden, 4e. De Nederlandse rederijen heb ben steeds geprofiteerd van de mo gelijkheid Vlissingse zeeloodsen naar Amsterdam en Rotterdam te ontbie den, om wat vooral bij slecht zicht en stormachtig weder van groot be lang kan zijn het overnemen van deze loodsen bij de kruispost te ont zeilen. Brj dp huidige regeling kan aan de hier bedoelde verzoeken der rederijen geen gevolg meer worden gegevi 'e loodsen hebben op hun eigen standplaats de handen meer dan vol- GEBREK AAN LOODSEN 5e. Meermalen komt het voor, dat de schepen op de rede van Vlissingen ten anker moeten ko men wegens gebrek aan loodsen. In Antwerpen komt dit euvel voor al op de Zaterdagen voor. 6e. het ëraisl m dat van Nederlandse zijde bij during een beroep op de Belgische dienst wordt gedaan om bij afwezig heid van Nederlandse loodsen voor laatstgenoemden in te vallen. Dit werkt onenigheid tussen de loodsen van beider nationaliteit ten zeerste in de hand. België moet omgekeerd ook wel eens bij uitzondering een be roep doen op de .Nederlandse dienst. 7e. Nedex'land lijdt ernstig finan cieel nadeel door de huidige regeling. Ontvangt het 27 pet van alle ingeko men loodsgelden op de Schelde, de uitgaven voor het onderhouden van een loodspost in zee, alsmede voor het onderhouden van de afhaal- dienst zowel ter zee als ter rede zijn ten naaste bij 50 pet. Bovendien geven beide landen ex- horbitant hoge bedragen uit aan reis- en verblijfkosten der loodsen als een direct gevolg van de huidige regeli"'- De uitgaven verbonden aan de exploitatie van de 1oor1"?.fha?'" ------ tuigen zijn in verband met de hui dige regeling buitengewoon hoog. Werd nl. in poolverband gevaren met een vaartuig voor beide diensten (ge middeld werd dan één reis per dag gemaakt) thans zijn twee Belgische afhaalvaartuigen en een Nederlands afhaalvaartüig voortdurend in de weer om öf loodsen naar zee te voe ren öf loodsen terug naar de wal te brengen. HOE UIT DE IMPASSE TE GERAKEN. Voorop dient te staan dat de dienst efficiënt moet worden gemaakt. En dat kan op eenvoudige wyze. Van verschillende kanten uit de loodsdienst, zowel van Nederlandse als van Belgische zijde beluisterden wij in dit verband voor de hand lig gende mogelijkheden. I. HERSTEL VAN POOLVERBAND. Bij dit systeem rouleren Nederland se en Belgische loodsen op één beurt rol. In volgorde van de zich ter be- loodsing meldende schepen wordt de ze beurtrol afgewerkt. De op de lood sen toepasselijke regelingen moeten hier derhalve geünificeerd worden. Zoals reeds eerder opgemerkt kleef den aan dit systeem in het verleden meerdere gebreken. Uit een oogpunt van effiency beschouwd, werkte het; systeem echter vrij goed. Vooral t.a.v. de dienst- en rusturen van de lood- sehi H. BENADERD POOLVERBAND. Bij dit systeem wordt dagelijks na gegaan welk aantal Nederlandse en welk aantal Belgische loodsen in de verhouding 27-73 aan de beloodsing kan deelnemen. Men past derhalve de verhouding eerst toe, nadat is vastgesteld welke loodsen wegens verlof, rust, ziekte of anderszins aan beide kanten aan de dienst onttrok ken zullen zijn. Daarna komen de ter beschikking staande loodsen op één beurtrol, diè in volgorde wordt afge werkt. Als voordeel springt bij deze rege ling naar voren dat geen nadere ver rekening tussen beide diensten be hoeft te volgen. Elke dienst behoudt de ingevorderde loodsgeleden als zijn de automatisch verdeeld in de ver houding 2773. Administratief zijn bij deze rege ling echter dagelijks weerkerende be sognes te verwachten. TTT SEMI-POOLVERBAND OP VERHOUDINGSBASIS. Dit systeem beoogt aan de belde loodskruisposten de loodsen achter eenvolgens op de inkomende schepen te plaatsen in de verhouding 2773. Men beloodst b.v. achtereenvolgens 4 schepen met Nederlandse loodsen, daarna achtereenvolgens 10 (of 11) met Belgische loodsen. Elk aldus beloodst schip behoudt voor de volgende loodstrajecten (VlissingenAntwerpen (Gent) Antwerpen (Gent)—Vlissingen; Vlissingennaar zee dezelfde loods- nationaliteit, die het aanvankelijk vèrkreeg. Door dit systeem wordt bereikt dat de loodsen, zowel Nederlandse- als Belgische, alle trajecten in beide richtingen beloodsen. De onproductie ve passagiersreizen vervallen hierme de. Door het aantal dagen dat de af haalvaartuigen op beide loodsposten dienst hebben te doen ook te verde len in de verhouding 2773, ver krijgt men dat de Nederlandse af- haaldienst bijv. 8 achtereenvolgende dagen de dienst onderhoudt en de Belgische afhaaldienst 21 dagen. Door tenslotte de exploitatie-on- kosten van de Nederlandse en Belgi sche loodsvaartuigen tevens in de verhouding 2773 te brengen, zou de huidige zwaardere belasting van Ne derland daarmede worden opgeheven. Er zijn ongetwijfeld nog andere mogelijkheden voorhanden. Legt men zijn oor te luisteren dan is er onder de loodsen van beider nationaliteit veel animo voor de onder I en II genoemde. Die onder UI genoemd heeft onder de zeeloodsen meer aanhangers dan onder de binnenloodsen. Deze tot in uiterste consequenties doorgevoerde regeling op procentuele basis gaat de meeste loodsen niet ver genoeg t.av. het herstel van het oude poolverband. Hun conclusie luidt: In poolverband waren onze diensttijden gunstig. Thans zijn deze zeer ongunstig. Waarom niet teruggekeerd naar een systeem dat bewezen heeft goed te zijn? En waarom een semi-poolver- band te verlangen dat zovele onzeke re factoren in zich bergt en dat nog nimmer op zyn mérites werd getest Wjj ontkomen niet aan de indrnk, dat de loodsen hier te veel het accent leggen op de dienst- en rusttijden doch te weinig de administratieve en financiële voordelen in hun beschou wing opnemen. Wat trouwens min of meer voor dc hand ligt. Niettemin wil het ons als zeer wenselijk voorkomen dat men de mensen van de practijk eens aan het woord laat. Men beschikt by het loodswezen over een staf van loodscommissaris- sen die een ryke ervaring van de loodsdienst heeft, alsook over een korps ervaren loodsen dat een ge zond oordeel heeft over de mogelyk- heden op zyn terrein. Premier Nehroe waarschuwt Premier Nehroe van India heeft, in het parlement te New Delhi verklaard dat het ..ongewenst" is. dat de Ver. Naties met president Rhee van Zuid- Korea samenwerken. Hij was onge rust over bepaalde binnenlandse ont wikkelingen in Zuid-Korea. Voorts sprak Nehroe zich uit tegen elk kolo niaal bestuur en leverde critiek op het Atlantisch Pact en de Ver. Na ties, omdat zij op indirecte wijze be schermers van het kolonialisme wa ren geworden. India nam het ernstig op, dat de Veiligheidsraad tegen de wens van alle Aziatische en Afrikaan se landen in, had geweigerd de kwes- tie-Tunesië te bespreken, aldus Neh roe, die een beroep deed op de Azia tische landen om te verklaren, dat zij, wat er ook gebeuren mocht, niet aan een oorlog zullen deelnemen. Nehroe zeide, dat er misschien wel eens een tijd zou komen, dat deze landen uit de Ver. Naties zouden tre den, een besluit, dat hij ernstig zou betreuren. Japan zal lidmaatschap der V.N. aanvragen. Volgens het Japanse persbureau Kyodo zal Japan tegen het einde van de volgende week een aanvraag in dienen om lid van de Verenigde Na ties te mogen worden. Het parlement heeft een en ander reeds goedge keurd. R.M.S. troepen practisch uitgeschakeld. Op de eilanden Ambon, Haroekoe! en Saparoea zyn volgens de Indone sische regering de troepen van de Republiek Zuid-Molukken „volledig uitgeschakeld". Op Ceram verblijven nog enkele eenheden, maar deze zou den gebrek hebben aan alles wat no dig is voor het voeren van een gueril- la-strijd. BUTLER IS TEVREDEN. Bevan kijkt door een zwarte bril. De Engelse minister van financiën, Butler, heeft Donderdag in het La gerhuis eer. belangrijke verklaring afgelegd over de stand van Engelands monetaire reserves en over de positie van het pond sterling. Normaal wordt een overzicht van de stand van zaken gegeven aan het einde van ieder kwartaal, maar de sedert enige tyd cireulercnde onrust verwekken- deg eruchten over een snelle daling van de Engelse reserves, hebben hem er toe genoopt onverwijld opheldering van de situatie te geven. Butler deelde mede, dat de goud- en dollarreqerves van het sterlinggc- bïed sinds 2/z maand zyn gedaald met 10 mlllloen pond sterling. Dit ver lies, aldus Butler, staat in scherpe tegenstelling tot het verlies van 334 millioen pond sterling in het laatste kwartaal van 1951 en van 227 millioen pond sterling in het eerste kwartaal van 1952. In antwoord op een vraag van Hugh Gaitslcell, die tijdens het La- bourbewind minister van financiën was, deelde Butler mede, dat in de af gelopen twee en een halve maand een bedrag van 100 millioen dollar is ont vangen als eerste tranche van de Amerikaanse defensiehulp, die dit jaar in totaal 300 millioen dollar zal bedragen. Bevan, de leider van de linkervleugel der Labourpartij con stateerde naar aanleiding van de me dedeling, dat de daling van de goud en dollarreserves zonder Amerikaan se hulp dus niet 10 millioen pond sterling, doch 40 millioen pond ster ling of meer zou hebben bedragen. Hij verklaarde verder, dat de gerin ge onrvang van het goud- en dollar- verlies in de afgelopen maanden het resultaat is van systematische inte ring op de Engelse voorraden grond stoffen en hij verzocht de minister van financiën omtrent deze voorra den nauwkeurige gegevens te ver- Vraag uw winkelier niet gewoon om bananen, maar verlang uitdruk kelijk FYFFES, de beste. Herkenbaar aan het blau we etiket op iedere kam. ht mét blauw etikei op iédere kam H ICUU1S in een 0 Door kortsluiting ontstond Donder dag brand in een meubelfabriek in het Hortusplantsoen te Amsterdam, brandweer wist de brand tot. de zolder verdieping te beperken. 0 Tegen de monteur P. S. uit Sassenheim, die Don derdag terecht stond voor de Haagse arrondissements-rechtbank, omdat hem poging tot doodslag op zijn echtgenote ten laste was gelégd, werd een gevange nisstraf van acht maanden met aftrek en voorwaardelijke ter beschikkingstel ling van de regering met een proeftijd drie jaar geëist. 0 De Nederlandse gezant in Venezuela, dr. H. Riemens, heeft verklaard, dat het opzetten van een Nederlandse boerenkolonie in dat land of het beginnen van een landbouwbedrijf door individuele Nederlandse boeren een riskante onderneming is, behalve voor kapitaalkrachtigen. 0 Volgens medede ling van het Zuid-Koreaanse ministerie defensie zijn ongeveer 70 gewapen de communistische guerilla's in het ge bied van Poesan doorgedrongen met de opzet regeringsfunctionarissen te ver moorden en de stroom van militaire voor raden voor de Ver. Naties te onderbre ken. 0 Het Amerikaanse Huis van Afgevaar digden heeft een eind gemaakt aan TTu- mans bevoegdheid tot het onteigenen van de spoorwegen in geval van nood. In totaal werden twaalf noodbevoegdheden geschrapt en 48 verlengd. 0 President Truman heeft te kennen gegeven, dat hij gaarne militaire vertegenwoordigers van vijf neutrale landen naar Korea zou la ten gaan om met eigen ogen te zien hoe communistische krijgsgevangenen worden behandeld. 0 De Engelsman Sir Richard Paget heeft een nieuwe vinger gebarentaal voor doven ontworpen; hierbij spellen de vingers de woorden niet, maar beeldt elk gebaar een geheel Woord uit. Fage's vocabularium omvat 3000 woorden. 0 Eisenhower heeft verklaard het mo gelijk te achten, dat de vrees voor oor log binnen 2 of 3 jaar zou worden weg genomen. In die tijd zou de economische en militaire opbouw diïr niet-commu- nistische landen een toestand scheppen, waarin de vrede kan worden bewaard. 0 Op 83-jarige leeftijd is kardinaal Faulhaber, aartsbisschop van MüncheiT, overleden. 0 In Napels is weer eens een verbocX'n opslagplaats van wapens en munitie ontdekt. De regering verdenkt de communisten er van dergelijke voorra den aan te leggen met het oog op een mogelijke opstand. 0 Het nieuwe station van Den Bosch is onofficieel in gebruik gesteld. 0 De Oostduitse regering heeft Donder dag met een nieuwe verordening de op 26 Mei afgekondigde veiligheidsmaatrege len voor de strook langs de zónegrens van kracht verklaard voor geheel Oost- Duitsland. 0 Bij de Parijse politie zijn 22 functionarissen geschorst en 50 overge plaatst „in het belang van de veiligheid". 0 Binnenkort zal tot deblokkering kun nen worden overgegaan varr een groot deel van de geblokkeerde gelden van het gemeentefonds der jaren 1949 en 1950 voor de aflossing van gemeentelijke vlot tende schuld. 0 De autogeen-lasser V. uit Leiden, die boeken tot een bedrag van f 1000 had gestolen, hoorde een jaar met aftrek tegen zich eisen. V., die eind diploma 5-jarige H.B.S. heeft, verdiende voor de oorlog zijn broqd met vertaal werk en na de oorlog, toen hij als poli tiek delinquent uit een kamp was gekc- i men, kreeg hij een opleiding tot lasser. „Willem Ruys" voer voor een mensenleven. Ruim acht uur na het vertrek van de „Willem Ruys" uit Aden open baarde zich by de 22-jarige vierde stuurman A- B. v. d. E. een hevige darmbloeding. Na consult met enige artsen besloot men naar Aden terug le keren, omdat het de enige kans was het leven van de stuurman te redden. In Aden werd hrj naar een ziekenhuis vervoerd en Donderdag kreeg men bericht dat zijn toestand zeer redelijk was. 0 Minister Mansholt heeft Donderdag te Wageningen het nieuwe gebouw van het instituut voor bewaring en verwerking van tuinbouwproducten geopend. 0 De Franse minister van landsverdediging. Pleven, heeft verklaard, dat het aandeel, dat de Franse strijdmacht thans levert voor de Europese verdediging, nog niet groot genoeg is. maar zeide ook, dat de regering dit jaar niet overweegt een lan gere diensttijd dan 18 maanden in te voeren. 0 Het conflict tussen de Leeuwarder po litie en de „Leeuwarder Courant" en het „Friese Dagblad", dat was gerezen naar aanleiding van ten opzichte van de po litie critische artikelen in beide bladen, is thans opgelost 0 In de kombuis van de Nederlandse onderzeeboot O 21 heeft een korte tijd brand gewoed, toen het schip zich ter hoogte van Cherbourg voor de Fransche kust onder water bevond. Nadat sleepboten de O 21 naar Cherbourg hadden gesleept, bleek bij aankomst het vuur reeds gedoofd te zijn. 0 De Rotter damse Lloyd zal aan d elndonesische be dienden, die enige, .tijd geleden wegens het niet ontvangen van een Lebaran-gra- tificatie in staking gingen, deze gratifi catie toch uitbetalen volgens uit Djakar ta ontvangen richtlijnen. strekken. Butler ging op dit verzoek niet in en volstond met te zeggen, dat Bevan moedwillig de economische si tuatie van Groot-Brittannië zwart afschilderde. In financiële kringen te Londen werd naar aanleiding van de mede delingen van Butler opgemerkt, dat de.goud- en dollarreserves thans nog ongeveer 1.675 millioen dollar bedra gen, en dat er nog een behoorlijke marge is tot het punt. waarop de si tuatie wanhopig zou worden. D' Het weieidgebeuren Anna Pauker e aandacht is dezer dagen weer getrokken door een reeks van zuiveringen in de Oost-Europese landen. Een aantal onverdachte com munistische leiders is uitgeschakeld of op de achtergrond gedrongen en het betreft waarlijk geen onderge schikte figuren. Anna Pauker. de Roe meense minister van buitenlandse za ken en vice-premier, hoort er zo goed bij als de Tsjechoslowaakse vice-pre mier Jan Sevcik en een aantal ande re. Moskou-getrouwe figuren. We geloven niet dat men er in de ze gevallen komt met de gemakkelij ke verklaring, datf ze zich hebben schuldig gemaakt aan een Titoïstisch nationaal-communisme. Men kan zich dat van een type als Anna Pauker eenvoudig niet voorstellen. Zij is het levende voorbeeld van een commu niste, die overal en altijd het natio nale zal achterstellen bij het interna tionale, voor wie de revolutionnaire idee geen grenzen heeft. Niettemin wordt ze beschuldigd van afwijkin- fen van de partijlijn en van steun aan e (afgezette) ministers Luca en Ge- orgescu, die monetaire hervormingen zouden hebben gesaboteerd, de ont wikkeling van de industrie zouden hebben tegenhouden en de vorming van collectieve boerderijen zouden hebben verhinderd enzovoort. Men zal het blijkbaar nog eens met haar aanzien, omdat ze haar fouten heeft erkend en verklaard heeft voor de beslissingen van de partij te zullen vechten. Zou de verklaring van wat ons in het Westen als een raadsel voor komt, niet in dit laatste schui len? Anna Pauker is een vrouw, die evenals zovele van haar mannelijke collega's, die een grote rol hebben gespeeld m de communistische ont wikkeling. als strijdbare figuur bijna haar hele leven lang is ingegaan te gen een bestaand systeem en daarvan de gevolgen heeft ondervonden. Het zit in haar aard een fel standpunt te bepalen en zelfstandig te oordelen. Natuurlijk gaat ze daarbij uit van de doctrine, waar ze altijd achter heeft gestaan, maar in de communistische praktijk worden evenals in alle an dere, van dag tot dag maatregelen en beslissingen gevraagd, die nu een maal een persoonlijk eiement leggen in het doctrinaire inzicht. ie uit de voortdurende bewe ringen zou concluderen, dat het „kraakt" in de satelliet- landen, trekt vermoedelijk een ver keerde conclusie, ook al zijn het nog zo vooraanstaande communisten, die van het toneel verdwijnen. Er zijn natuurlijk wel gevallen,' waarin van rechtstreeks verzet tegen de nationa le onderschikking sprake is, maar dat zal wel geen regel zijn. Aanleiding zal meestal zijn de innerlijke nood zaak, voortspruitend uit het systeem, om de absolute, onpersoonlijke disci pline voortdurend te verscherpen. Of een voortzetting daarvan tot" in het oneindige mogelijk is, is natuurlijk een andere vraag. Tenslotte zijn het mensen, die een sj'steem dragen, en er kunnen psychologische spanningen ontstaan, die ook de meest perfecte machinerie in het ongerede kunnen doen geraken. De angst daarvoor be staat zeker en die lokt steeds scher- ler selectie uit. Tot men op een punt :omt, waarop die .selectie zichzelf verstikt, tenzij men op tyd de bakens verzet, wanneer dat althans nog mo gelijk is. Het heeft er echter niet veel van of men het moment daarvoor al gekomen acht. De secretaris van de jubilerende Maatschappij voor Nijverheid en Handel, J. Bierens de Baan, is benoemd tot officier in. de Orde van Oranje Nassau. SSNBOEK OVER, DE PAPOEA'S Bij de uitgeversmaatschappij W. de Haan N.V. te Utrecht verscheen van de hand van de Zweedse schrijver Eric Lundquist „Papoea's waren mijn makkers". Het is het boeiende ver haal van een tocht, die hij in 1940 op Nieuw-Guinea maakte, in opdracht van een Nederlandse houtaankap- maatschappij op Java. De schrijver geeft een duidelijk beeld van het leven in de oerbossen, van de mentaliteit der Papoea's en van opwindende, maar uiterst ver moeiende jachtpartijen. Ook wordt de fantastisch rijke flora en de fauna niet vergeten. Het boek is bovendien verlucht met enkele tientallen foto's welke Lundquist op zijn exploratie tocht zelf heeft gemaakt.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1952 | | pagina 5