Fantastische race tussen Harting en Wim Slijkhuis Jimmy Brown en de bende van Dolle Dirk BOEKEN AANTAL AANMELDINGEN IS DE 30.000 REEDS GEPASSEERD DONDERDAG 12 JUNI 1952 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Ovaties voor zegevierende Harting! Niet voor Fanny Blankers-Koen, maar voor Hans Harting daverde Woensdagavond de meest enthousiaste ovatie over het Vlissingse sport veld. Acht lopers startten er voor de 3000 meter, die het hoofdnummer vormde. Na nog geen duizend meter liepen er nog maar drie aan de kop: Slijkhuis, Hans Harting en de Belg Langlcriet. Weer een zes honderd me ter verder kon deze laatste het hoge tempo niet meer bybenen en moest lossen en daarna ging de stryd uitsluitend tussen Slykhuis en Harting. Beurtelings namen beiden de kop en naarmate de afgelegde afstand gro ter werd steeg de spanning. Toen er nog ongeveer 600 meter te lopen waren, trachtte Starting zich los te maken van Slykhuis. Hy nam de kop en probeerde met snelle, lange passen een voorsprong te verwerven. Even lukte dat, maar Slykhuis her stelde zich en kreeg weer aansluiting. En juist toen iedereen zich afvroeg, of hij nu zelf een aanval in zou zetten en daarbij Harting zou passeren, zette Harting zyn tweede poging in om los te komen van Slijkhuis. Het lukte! Het werden twee, drie meters, toen zes meters. Maar bij het ingaan van de laatste bocht zette Slykhuis zyn befaamde sprint in. Zienderogen won hy terrein, maar Hartings voorsprong was te groot om hem nog in te halen. De tijd van beiden was voor een grasbaan uitstekend. Voor de twee de maal had Harting Slykhuis geklopt! uit de nationale ploeg en een Zeeuw se pop voor Fanny Blankers. De bur gemeester van Vlissingen, mr. B. Kolff, complimenteerde het district Zeeland met deze geslaagde wedstrij den en de winnaars met hun goede prestaties. DE UITSLAGEN. De uitslagen luiden: 60 meter meisjes B: 1. B. v. d. Wey- den. Mar., 9.2 sec. 2. R. Peters, Mar., 9.2 sec. 80 meter Jongens A. 1. Zwartepoorte, Hellas, 9.8 sec. 2. G. de Roo, Hellas, 10 sec. 3. Overgouw, Hellas, 10 sec. 100 meter heren A.B. 1. J. v. d. Meu- len, V L, 11.2 sec. 2. K. Vroon, Celebes, 11.6 sec. 3. J. Johanisse, Hellas, 11.6 sec. 4. B. Bosch, EMM, 12.3 sec. 800 meter heren 1. H. de Kroon, Trekv. 2.-.-. 2. A. Kist, A.A.C., 2.1.3. 3, J. Booy, Mar.. 2.1.5. 4. A. Bilius, de Z.. 2-4.5. 3000 meter heren. 1. Hans Harting, A. A.C., 8.43.6. 2. W. Slijkhuis, Trekv., 8.43.8. 3. Langkriet, België, 9.10.2. 4. P. v. Acker, Mar.. 9.30.2. 5. H. Witte,'* Mar., 9.47.1. 6. W. Steyns, Mar., 10.12.2. 7. E. Steyns, Mar., 10.41.—. 4 x 100 meter dames 1. F. Blankers- KoenL. v. d. Meyden: T. Haasdonk N. Laurens 50.8. 2. A. PlompenL. Min- derhoud; P. BrouwerW. Lust 52.6, 80 meter meisjes B. 1. W. Cijsouw. Mar.. 11 sec. 2. A. Plompen-, EMM, 11 sec. 3. E. Wijgman, Mar. 11 sec. 4. F. Vaarzon Morel, EMM, 11.3 sec. 5. N. Laurens, Mar., 11.5 sec. 100 m. dames 1. F. Blankers Koen. Sa- gitta, 11.8 sec. 2. P. Brouwer, Celebes, 12 sec. 3. W. Lust, Zaanland, 12.5 sec. 4. L. v. d. Meyden, Olympia 48, 12.6 sec. 5. L. Minderhoud, de Z., 12.9 sec. 6. T. Haasdonk, Hellas, 13.1 sec. 100 meter heren C: 1. A. de Bart, de Z., 12.1 sec. 2. A. W. Smits, de Z., 12.5 sec. 3, J. Helmich, Mar., 12.5 sec. 1500 m. heren: 1. G. Dobbelaere, Mar., 4.7.3. 2. Herman Harting, A.S.C., 4.9.4. Walker, de Z., 4.21.3. 4. W. v. Splunder, de Z.. 4.22.3. 5. D. Haak, Mar., Dobbelaere wint spannende 1500 meter. Fanny Blankers-Koen won vanzelf sprekend de 100 meter dames, maar Puck Brouwers en Willy Lust gaven uitstekend partij. Een hartelijk ap plaus beloonde de snelste moeder ter wereld voor haar keurige prestatie. Ook haar tijd, 11.8 sec., was voor een grasbaan uitstekend. DE 800 EN 1500 METER. De 800 meter was uiteraard een aangelegenheid voor de sterren H. de Kroon en Kist met als goede tegen standers Booy en Billius als Zeeuwse representanten. Gedurende de gehele race speelden de beide laatstgenoem den een grote rol: Billius handhaafde zich zelfs geruime tijd op de tweede plaats. Maar Kroon was niet te bena deren en Kist wist zich met een goe de sprint de tweede plaats te verze keren. Booy werd derde en Billius vierde. Zeer spectaculair was de 1500 me ter, waarin Herman Harting voort durend de kop had. Tactisch liet Staf Dobbelaere hem die, er zorg voor dragend als een schaduw achter de A.A.C.'er te blijven hangen. In de laatste bocht zette hy zijn aanval in en passeerde Harting onberispelijk. DE ANDERE NUMMERS. Het speerwerpen was voor Lutke- veld met een worp van bijna 60 me ter, terwijl de tweede plaats voor de Middelburger Wolthers was met ruim 40 meter. De andere nummers waren aan vulling. Men zag de damesinternatio nals nog aan het werk in twee ge mengde estafetteploegen, er was een 100 meter heren zonder sterren en verder waren er enkele juniorennum mers, die zeer het aankyken waard waren. Zeeland telt onder zijn jeug dige mannelijke en vrouwelijke athle- ten krachten, die bij goede training beloften inhouden. Jammer was het, dat de geluidsin stallatie niet werkte. Daardoor was het volgen van de wedstrijd voor het publiek moeilijk. Gelukkig, dat de be langstelling voor de wedstrijden groot was: op die manier kunnen de ze avondwedstrijden een waardevolle traditie worden. Alle hulde aan het district Zeeland van de K.N.A.U., dat deze wedstrijden organiseerde. Er waren bloemen voor de dames In Brits Guiana leeft een vreemd soortige vogel, die weliswaar onder verschillende namen bekend staat, doch die we hier bij de meest gebrui kelijke zullen noemen, t.w. Hoatzin. Deze vogel bouwt zijn nest in over het water hangende takken, hetgeen een groot gevaar voor de jonge vogeltjes zou moeten betekenen. Immers, een val uit het nest zou met een zekere dood gelijk staan. Maar de jonge Hoat zin is tegen dit gevaar gewapend. Nog vóór de jonge vogels in staat zijn vliegoefeningen te ondernemen, klauteren en scharrelen zij tussen de takken rond met 'n verbazingwekken de handigheid, hierbij de poten, de bek en de vleugels als hulpmiddelen gebruikend. Zeker, ook veel andere vogels gebruiken bek en poten om te klimmen, denk maar eens aan de pa pegaaien. Maar in tegenstelling tot alle andere vogels zelfs de volwassen Hoatzin kunnen de jonge Hoatzins hun vleugels voor dit doel bezigen. De vleugels van de jonge vogels eindigen 7i.l. in uitsteeksels, die we als vingers zouden kunnen betitelen en die ook inderdaad grijpbewegingen mogelijk maken. Bovendien zijn de „duim" en de „wijsvinger" voorzien van klauwen, die hun in staat stelt zich stevig in het hout der bomen vast te grijpen. De hand-vorm van de vleugel is in het beginstadium zeer uitgesproken, doch naarmate de veren van het jonge dier zich beter ontwikkelen,.vervaagt deze vorm geleidelijk. Als de vleugels voldoende ontwikkeld zijn om een val te breken en het dier in een glijvlucht tot het beoogde doel te brengen, zijn alleen nog de klauwen zichtbaar, want deze moeten nog dienst doen om de vogel naar boven te doen klauteren. Naarmate de vleugels zich echter vol lediger ontwikkelen, en het vliegen daarmede gelijke tred houdt, verdwij nen echter ook deze, nu nutteloos ge worden, klauwen, zodat de vleugels van het volwassen dier zich tenslotte in niets onderscheiden van elke ande re normale vleugel. Na het bovenstaande zal het U wel licht niet eens verbazen, dat er een vogel bestaatdie tanden in zijn maag heeft? H. Pétillon.1 Jan Blankers aan het woord Over de wedstrijden en Helsinki. Laat Zeeland op deze manier maar doorgaan, verklaarde de athle- tiekexpert Jan Blankers over de gis teravond door het district Zeeland van de Kon. Ned. Athletiek Unie ge organiseerde wedstrijden. Men zorgt voor een paar sterren en geeft verder de gewestelijke krachten hun kans om zich eéns met de groten te me ten. Dat kan stimulerend werken en is voor het publiek attractief. In ieder geval bereikt men er mee, dat men een massale belangstelling trekt en dut is de beste propaganda voor de athletiek DE 1500 EN DE 3000 METER. De 1500 meter en de 3000 meter waren natuurlijk de mooiste races. Dobbelaere toonde zich een tactisch loper en hij verdiende zijn overwin ning vólkomen. Hy liep regelmatig en in goede stijl en op het juiste mo ment viel hij Herman Harting aan, die op dat moment geen voldoende reserve had om zijn aanval te kun nen weerstaan. De tijd van beiden was voor een grasbaan zeer goed. Ook het duel tussen Slijkhuis en Hans Harting was, aldus Blankers, van de bovenste plank. Bij het be oordelen van de uitslag mag men echter niet vergeten, dat Slijkhuis uitsluitend voor de 1500 meter traint, het Olympische nummer, waarop hij uit zal komen. Harting loopt nog steeds andere afstanden en traint daar ook voor, maar de 3000 meter is helaas geen Olympisch nummer. Niettemin was het een fantastisch mooie finish. HELSINKI IN ZICHT. Op de vraag, of hij Harting een kans geeft op de 1500 meter in Hel sinki, haalde J an Blankers zijn schou ders op. In het begin van het seizoen heeft Harting een zeer goede 1500 meter gelopen in een buitengewoon fraaie tijd, maar die prestatie heeft hij niet herhaald. Je weet het natuurlijk nooit: misschien komt hij, hoewel hij geen sprint heeft, in Hel sinki toch tot nieuwe topprestaties, maar de kans is niet denkbeeldig, dat hij er al in de serie uitgelopen wordt. Jammer, dat hij niet reeds verleden jaar voor de 5000 meter is gaan trainen. Dat wordt zijn beste numiqer en zijn kansen liggen daar hoger.' Toch is zyn uitzending alles zins gerechtvaardigd. Harting is jong. De kanis zeer klein, dat hij met het athletieken zal ophouden. Hij heeft nog een pracht toekoyist voor zich. En voor die toekomst kan hij in Helsinl veel ervaring opdoen. De Australische minister-president, de heer Robert Menzies, is Woensdag, vergezeld van zyn echtgenote, door H. M. Koningin Juliana ten paleize Soestdijk in audiëntie ontvangen. De Australische ambassadeur, de heer Alfred T. Stirling en mevrouw Stilrling waren eveneens de gasten van H. M. Op (ie foto zien we van rechts naar links: H. M. Koningin Juliana, Robert Menzies Alfred Stirling, mevrouw Stirling, Z.K.H. Prins Bcrnhard en mevrouw Menzies. 4.24.8. 6. L. Woltering, de Z., 4.40.—. Speerwerpen-heren: 1. N. Lutkeveld, A. P.G.S., 59.40 m. 2. J. Wolthers. EMM, 40.03 3. A. W. Smits, de Z.. 35.79 m. x 100 meter heren: 1. KistKroon Vroonv. d. Meulen, 46. 2. Zeeland Jo hanisseBosch—de BartSmits. ^Keuros In een ^©led©p Tokio zal spoedig groter zijn dan New York. In Juni telde de bevolking van To kio 7.835.000 zielen. De directeur-gene raal van de raffinaderijen te Abadan, ge neraal Riaki, heeft „om gezondheidsrede nen" ontslag genomen. De Turkse pre mier, Menderes, en zijn minister van bui tenlandse zaken, Kupsulu, hebben de En gelse uitnodiging om 7 Juli naar Londen te komen aanvaard. Het Haagse Ge rechtshof heeft Woensdag de heer H. L., hoofdredacteur van de inmiddels opgehe ven „Leidse Post" veroordeeld tot f 300 boete, subsidiair 1 maand hechtenis, ter wijl hij van een gedeelte van de ten laste- legging werd vrijgesproken. L. had inder tijd In de „Leidse Post" een paar artikelen doen opnemen waarin de oud-hoofdcom missaris van politie te Bandoeng en oud- president werden beschuldigd steekpen ningen van' Chinezen te hebben aangeno men. Woensdag werd aan presidet Soekarno het honderdduizendste radiotoestel over handigd, dat was gefabriceerd door de radiofabriek van Philips te Soerabaja. Door de „National Film Board" te Cana da wordt in ons land een documentaire film gemaakt over een Nederlands gezin. dat straks naar Canada gaat emigreren. Het 32ste regiment infanterie, met andere wapens versterkt tot een regi mentsgevechtsgroep van ongeveer .6000 man. oefent op het ogenblik tegen een Belgische regimentsgevechtsgroep, ter sterkte van 4000 man rond de Belgisch- Nederlandse grens tussen Eindhoven en Leopolsburg. Deze oefening duurt tot 13 Juni en draagt de codenaam „Uilenspie gel". De onderhandelingen over de Joodse schadevergoedingen tussen West- Duitsland, het wereld-Jodendom en Israël zullen in de laatste week van Juni wor den hervat. De opperbevelhebber van het Perzische leger heeft categorisch de berichten tegengesproken als zouden vijf kolonels gearresteerd zijn in verband met een complot, om de regeringMossadeq omver te werpen. Het blad „Nabard", dat deze geruchten had afgedrukt, zal vervolgd worden. De Britse en Europese kampioen middengewicht, Randolph Turpin, heeft te Londen de Britse en Empire- titel halfzwaargewicht gewonnen door een overwinning op Don Cockell. De scheidsrechter staakte het op 15 ronden bepaalde gevecht in de elfde ronde. DE EMIGRATIE NAAR AUSTRALIË. Maximale vervoerscapaciteit voor 1952 niet voldoende Het aantal aanmeldingen voor emigratie naar Australië heeft de 30.000 overschreden en daarmede een zodanige omvang aangenomen, dat reeds thans vaststaat, dat de maximale vervoerscapaciteit voor 1952 niet vol doende zal zijn. De commissaris voor de emigratie acht het dan ook gewenst, mede op grond van het feit, dat de voorwaar den tot emigratie naar Australië voor 1953 nog niet bekend zijn. er .de aan dacht van belanghebbenden, die zich na 15 Juni aanmelden, op te vestigen, Instituut voor rationele suikerproductie. Woensdagmiddag werd onder zeer grote belangstelling van genodigden uit binnen- en buitenland het nieuwe gebouw van het Instituut voor Ratio nele Suikerproductie te Bergen op Zoom door de minister van landbouw, de heer S. L. Mansholt, officieel ge opend. Er waren ruim 125 genodig den,, vertegenwoordigers uit de sui kerfabrieken en suikerteelt, buiten landse gasten van soortgelijke insti tuten uit Engeland en België en ver tegenwoordigers van de landbouw hogescholen. In zijn openingswoord wees dr. ir. S. D, Huizinga op het grote belang van het Instituut voor de Nederland se boeren en voor de suikerfabrieken. Verschillende problemen zijn nog niet opgelost. We noemen slechts de bieten moeheid (suikeraaltje) verge- lingsziekte, waarvoor het Instituut nog alle krachten moet inspannen. Daarna opende de minister het In stituut officieel door een gedenk plaat te onthullen. De minister wees er in zijn toe spraak op, dat men wat het rassen vraagstuk betreft, de laatste jaren niet meer vooraan in de rij staat en dat zint Nederland maar slecht. Men zal zich daarom tot het uiterste moe ten inspannen om de achterstand, welke geconstateerd is, in te halen, hetgeen van buitengewone betekenis voor de teelt in het algemeen kan worden genoemd. Het verheugde de minister ook, dat dit instituut tot voorlichting dient van de boer. On derzoekingen doen, best, maar als de resultaten niet by de boeren terecht komen, dan worden de onderzoekin gen steriel gemaakt. Vervolgens werd het woord nog ge voerd door de burgemeester van Ber gen op Zoom, ir. Witte, door de heer O. S. Rose, „agricultural development officer" van de „British Sugar Cor poration", namens de buitenlandse instituten op het gebied van de sui kerbietenteelt, door prof. A. Kruit hof, rector magnificus der Landbouw hogeschool en tot slot door ir. H. Rietberg, directeur van het instituut voor de rationele suikerproductie. Met een rondgang door het gebouw werd de opèningsplechtigheid beslo ten. 115. Het was een stevige deur die Jimmy moest rammeien, maar na er driemaal zijn mach tige schouders tegen aan gedrukt te hebben, be gaf het ding zich toch. Er weerklonk een hard gekraak, de planken weken terug en het volgende ogenblik kon Jimmy het vertrek binnen stappen. „Daar ben ik", zei hij vrolijk, „mag ik de heren geluk wensen met hun bevrijding?" „En mag ik U", zei Tinus Tent, die van het vijftal het wel- bespraakst was, „hartelijk dank zeggen voor het openduwen van deze deur. Wij zijn U bijzonder erkentelyk, want we hadden zo langzamerhand de moed al opgegeven." Alle vijf gaven zij Jimmy de hand, maar deze wimpelde deze overmaat aan dankbaarheid af. ,,'t Heeft niets te betekenen, heren", zei hij. „Ik heb alleen maai- gedaan wat commissaris Kwabberteen mij heeft opgedragen Hij is de man geweest, die deze hele bevrijding heeft op touw gezet en die de bende van Dolle Dirk heeft ontmaskerd". De agenten Wim Wiebel en Barend Bonnemans keken Jimmy met grote ogen aan. „Is dit allemaal het werk geweest van Kareltje Kwabberteen?" vroeg Wim Wiebel op 'n hoogst ongelovige toon. „Hoor 's meneer, U kan ons véél op de mouw spelden, maar dht niet. Mens, 't is de grootste labberdoes van heel Mui- dermonde en die zal de bende van Dolle Dirk ont maskerd hebben, la-me-nie-lache!" „Ja, laat ons niet lachen", zei Barend Bonnemans. „Wat U daar vertelt bestaat eenvoudig niet. Weet U wel. dat hij en hy alleen de schuld van alles is. Dat wij hier half verhongerd zijn, hebben we aan hem te danken." dat geen enkele zekerheid omtrent hun acceptatie of vertrek kan wor den gegeven. Wensen zij hun aanvra ge toch in te dienen, teneinde de pri oriteit van hun volgnummer bij even tuele behandeling te behouden, dan zal deze aanvaard worden. Het bo venstaande is niet van toepassing op gevallen van gezinshereniging en op degenen, die over goedgekeurde huis vestingsverklaringen beschikken. Reeds thans kan worden medege deeld, dat ten aanzien van personen, werkzaam in de metaal-industrie en de agrarische sector, alsmede huis houdelijk personeel, aangenomen mag worden, dat deze groepen in het pro gramma 1953 een hoge prioriteit zul len hebben. RUMOER OM DE TROON VAN JORDANIË Overbruggingsregeling en sociale bijstand. De minister van sociale zaken en volksgezondheid heeft in antwoord op het voorlopige verslag der commissie van rapporteurs uit de Eerste Ka mer over het „ontwerp van wet hou dende een overgangsregeling betref fende de verzekering krachtens de werkloosheidswet" medegedeeld, dat hij bereid is een aantal verbeteringen in de geldende overbruggings- en so ciale bijstandsregeling te overwegen. Voor wat de overbruggingsregeling betreft, ligt het in de bedoeling om naast de verlenging van de uitfee- ringstermyn tot 21 weken de in deze regeling genoemde maximumbedra gen te verhogen. Ten aanzien van de sociale bystandsregeling ligt het In het voornemen de uitkeringsbedragen te verhogen mede door de bereke ningswijze van de uitkeringen enigs zins te herzien. De minister meent, dat het verze keringsbeginsel, dat aan de werkloos heidswet ten grondslag ligt met zich medebrengt, dat er verschil in uitke ring moet blijven bestaan tussen de uitkeringen aan hen, die wel, en aan hen, die nog niet in de verzekering zijn opgenomen. Inmiddels het zij nogmaals her haald is de regering bereid ver beteringen in de bestaande overbrug gings- en sociale bystandsregeling aan te brengen, onder andere door' verhoging van het plafond van de nonnen van de overbruggingsuitke ring met 1 per dag. Nieuwe expeditie naar vliegtuigwrak in oerwoud. De president van Brazilië heeft order gegeven, een nieuwe expeditie te zenden naar het wrak van de „Stratoeruiser" „Good Hope" van de Panameriean Airways, om de lijken van de 41 passagiers en de 9 leden der bemanning te bergen. Het toe stel stortte op 29 April neer in het Braziliaanse oerwoud, 1600 kilome ter ten Noorden van Rio de Janeiro. De vijftig slachtoffers onder wie tien Amerikanen, een Nederlander en een Franse vrouw, werden enige dagen na het ongeluk by het wrak Begraven. Op het gerucht, dat zich aan boord van het toestel een fortuin aan dia manten bevond spoedden zich, naar verluidt, vele groepen avonturiers, naar de plaats van het ongeluk. Het weieidgeti Talal en Zaïn Dc gebeurtenissen van de laatste dagen rond de figuur van koning Talal van Jordanië hebben weer eens de aandacht gevestigd op de bij zondere positie, welke het land van deze vorst in het Midden-Oosten in neemt. Jordanië is onder Talal's voor ganger. de vorige zomer vermoorde koning Abdoellah. steeds in vrij ster ke mate op de hand van Engeland ge weest en toen Talal de troon na de ge welddadige dood van zijn vader moest bestijgen, rezen er aanvankelijk heel wat bedenkingen omdat dc nieuwe vorst nu eenmaal niet als een vriend van de Engelsen bekend stond. De ko ning is ziek, zijn geestvermogens zijn tè zeer gestoord dan dat hij de troon zou kunnen aanvaarden, zo heette het bij hen, die een eventuele ommezwaai in de buitenlandse politiek van Jorda nië ongaarne zouden zien, en men be lastte Talal's halfbroer Hoessein met een regentschap, dat overigens ten slotte toch maar kort heeft geduurd. De „toestand" van de jonge koning, die in Zwitserland verpleegd werd. bleek nog al mee te vallen, zijn poli tieke gezindheid eveneens en toen hij een maand later door Hoessein uit Zwitserland was afgehaald, begon hij zijn regering met het uitvaardigen van verschillende maatregelen, welke er in feite op neer kwamen dat hij een deel van zijn macht aan het parle ment en de regering van Jordanië overdroeg. Alles scheen dus volkomen naar wens te gaan en zelfs van de nerveu ze toetand van de koning hoorde men verder maar weinig. Deze leek trou wens zo werd althans in die dagen gefluisterd alleen maar te wor den veroorzaakt door de omstan digheid, dat zijn gemalin, de mooie koningin Zaïn, het voornemen te ken nen had gegeven haar huwelijksban den met Talal te verbreken. Aan deze geruchten moet men on willekeurig terug denken bij het lezen van de berichten over het plotseling verdwijnen van de koningin uit Lausanne, waar zij met koning Ta lal vertoefde, en haar weigering om de koning weer te ontmoeten, zolang diens gezondheidstoestand niet verbe terd zou zijn. Zij zou desnoods wel met haar gemaal naar Jordanië willen te rugkeren, maar alleen wanneer deze zich bereid verklaarde zich daar on der medisch toezicht te stellen. Dat een dergelijk medisch toezicht tevens een bepaalde politieke controle zou in houden, lijkt onder de gegeven om standigheden wel voor de hand te lig gen. Maar zulke dingen schijnen in de politieke wereld van het Midden-Oos ten. waar men omtrent de problemen van koningschap en democratie wel een iets andere opvatting heeft dan in West-Europa, nu eenmaal gebruikelijk te zijn. Ook in de Arabische Liga is echter lang niet alles koek en ei en. de huurlieden van koning Talal zou den stuk voor stuk maar al te graag zien, dat de moeilijkheden zouden uit lopen op een verzwakking van de po sitie van Jordanië, waarvan zowel Irak als Egypte zouden kunnen profiteren door een vereniging van hun land met het gebied van Jordanië te forceren. Wijlen koning Abdoellah liep zelf reeds met dergelijke plannen rond, maar hij had daarbij het oog op een vereniging van Jordanië met Irak, en misschien ook met Syrië, onder zijn heerschappij. Op het ogenblik is het Irak, dat dit zelfde plan tot het vor men van één groot Hasjemitisch Rijk niet ongaarne verwezenlijkt zou zien en dat in de moeilijkheden met ko ning Talal wellicht een kansje ziet om deze verwezenlijking weer een stapje naderbij te brengen. Ongetwijfeld zou ook Engeland een dergelijke ontwik keling niet betreuren, omdat zij wel licht de zeer wankelbare politieke ver houdingen in elk van de drie kleine staatjes op den duur zou doen verke ren in een heel wat solieder steunpunt voor de Engelse politiek in het Mid den-Oosten. Maar aan de andere kant ligt ook Egypte op de loer en reeds kan men hier en daar de mening beluisteren, dat het koning Faroek niet onwelge vallig zou zijn Jordanië aan zijn rijk te binden, waardoor de Egyptische po sitie in de Arabische 'wereld en dus ook tegenover Londen weer aan zienlijk versterkt zou worden. Hoe het ook zij, achter de schijnbaar zo weinig betekenende „ziekte" van Talal en de moeilijkheden tussen de koninklijke echtelieden van Jordanië, gaat een wereld van problemen schuil, waarvan de oplossing op dit moment in geen enkel opzicht valt te voorzien, maar die voorlopig toch zeker onze aandacht zal blijven vragen. VAN: CHARLES DICKENS In de serie Prisma-boeken van de uitgeverij „Het Spectrum" te Utrecht zijn thans zes deeltjes verschenen van de wei-ken van Charles Dickens. Zo als bekend, verzorgt deze uitgeverij een populaire uitgave van Dickens' complete werken en iedere drie we ken verschynt een nieuw deel. Na het eerste deel van „De nagelaten papie ren der Pickwick Club", is nu ook net tweede deel verschenen, eveneens in een vertaling van Godfried Bomans. Voorts verschenen in twee delen „Kleine Dorit" (vertaling G. J. Weru- meus BuningEns ink)„Oliver Twist" (vertaling C. J. Kelk) en „In Londen en Parijs" (vertaling Hans van Haaren). Al deze werkjes zijn verlucht met de oorspronkelijke pren ten en maken een voortreffelijke, zeer verzorgde indruk. De werken van Charles Dickens mogen genoegzaam bekend veronder steld worden; voldoende zij, dat de vertalingen over het algemeen van goed gehalte zijn. Voor velen wordt de gelegenheid geschapen zich een complete Dickens aan te schaffen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1952 | | pagina 5