NIEUWS UIT ZEELAND Zufin Zijpe WALCHEREN HET VERLIES OVER 1951 DER PROV. STOOMBOOTDIENSTEN DONDERDAG 12 JUNI 1952 PROVINCIALE ZEEUW8B COURANT 3 P.Z.E.M. maakte in 1951 winst van ruim 5 ton. Lasten namen mei slechts 13 toe. Verschenen is het verslag over 1951 van de N.V. P.Z.E.M. te Mid delburg. Hieruit blijkt dat, mede dank zij de krachtige toeneming van de ontvangsten van 6.395.008,83 in 1950 tot 1.800.507,58, een stij ging van bijna 22 (vorig jaar 15 een netto winst werd gemaakt van 535.581,21 (vorige jaar 238.153,49). De lasten namen met slechts ruim 13 toe (vorig jaar 26 en be droegen, incluis vervroegde afschrij vingen, 6.978.379,32. voorgesteld wordt om de winst zoveel mogelijk in het bedrijf te la ten. Een uitzondering wordt gemaakt ten aanzien van het fonds voor on rendabele uitbreidingen, waarvoor met het oog op de verminderde mo gelijkheden, welke zich ongetwijfeld in de volgende jaren zullen voordoen, een dotatie van 75.000 wordt voor gesteld. Het alsdan van de winst overblijvende bedrag ad 460.581,21 ware toe te voegen aan de egalisa tiereserve. die daardoor tot 1.198.734,70 zal stijgen Ook dit jaar vertoonde het debiet der maatschappij een stijging, welke echter geringer was dan het vorig jaar. In totaal werden opgewekt en in gekocht 81.344.874 kWh. hetgeen ca. 9,3 meer was dan in 1950. Het is duideljjk aldus het verslag, dat zolang de Centrale Zeeland nog niet in werking is, van enig soulaas voor het productie-apparaat nog niet kan worden gesproken, ondanks de groter hoeveelheden ingekochte energie. Deze hoeveelheden namen n.l. met 21,2 toe, van 9.712.157 kWh in 1950 tot 11.772.152 kWh in 1951. waarvan een aroot gedeelte werd geleverd via de provisorisch in ge bruik genomen schakelinrichting te Goes. Ook werd aanmerkelijk meer stroom ingekocht van de centrale der Compagnie Neerlandaise de 1' Azote te Sluiskil. Uitvoerig wordt in het verslag stil gestaan bij de vorderingen van de Bouw der Cen trale Zeeland Uit het overzicht van het perso neel blijkt, dat de Maatschappij in totaal 535 werkkrachten in dienst heeft, waarvan 420 in vaste in 115 in losse dienst. De normale uitbreidingen en net- verbeteringen werden ook in 1951 tot stand gebracht Nieuwe overeen komsten voor grootverbruik werden afgesloten, o.a. met een belangrijke industrie in de Kanaalzone in Zeeuwsch-Vlaanderen. De indruk be staat, dat ernstige klachten over de spanningstoestand van de netten in het algemeen gesproken tot het ver leden behoren en dat de ondernomen en onderhanden zijnde werken in staat zullen blijken enkele plaatse lijke moeilijkheden definitief op te lossen. Evenals vorig jaar is deelgenomen aan de z.g. piekbeperkingsacne. Naar de mening van de directie zijn de maatregelen voldoende doeltreffend geweest om het gestelde doel te be reiken. Vrouwenpolder SAMENSTELLING STEMBUREAUX In de gemeente Vrouwenpolder werden de stembureaux als volgt sa mengesteld: Vrouwenpolder: N. Me- J. Janse en S. Maas; Gapinge: S. P. Wouters en G. de' Visser, A. P. Wouters eh G. de Vos. Plaatsvérv. Anth. Sturm. RUNDERKEURING. Te Vrouwenpolder werd de jaarlijkse rundveekeuring gehouden. De uitslag is als volgt: Aangevoerd 2 stieren: le prijs Dorus, eig. A. Maas. 2e prijs Frans, eig. S. de Bruyn. le kalfskoeien: Betsy, eig. M. J. de Vlieger, 77 pnt., prijs Z.L.M, Bontje, eig. S. de Bruyn, 75 pnt. Elza, eig. Abr. Mesu, 74 pnt. 2e kalfskoeien: Aaltje, eig. Chr. Frangois, 80 pnt. Sul, eig. A. van Tatenhove, 79 pnt. Moortje, eig. A. Mesu, 78 pnt. Doortje, eig. S. de Bruyn, 7G pnt. Nelly, eig. A. C. Goedbloed, 76 pnt. Mina, eig. S. de Bruyn, 76 pnt. 3e kalfskoeien: Starre, eig. Chr. Geerse, 80 pnt. Marijke, eig. M. J. de Vlieger, 80 pnt. Lena, eig. J. Moens, 80 pnt. De Klei ne I, eig. M. J. de Vlieger, 78 pnt. Snel van Elsdijk, eig. Chr. Geerse, 78% pnt. Roelands Lutti, eig. Abr. Maljaars, 78 pnt. Mieke, eig. Abr. Mesu, 76 pnt. Nelly, eig. Abr. Mesu. 75% pnt. Trijntje, eig. Abr. Mesu, 75 pnt. 4e kalfskoeien: Fokje, 13, eig. M. J. de Vlieger, 81 pnt., prijs Coöp. Eiland Walcheren. Moor, eig. Abr. Maljaars, 81 pnt. Anke, eig. Abr. Mal jaars, 79 put. Emma, eig. A. Maas. 78 pnt. Starre, eig. Jac. Louwerse, 77 pnt. Neel- tje, eig. S. de Bruyn, 77 pnt. Bontje, eig. Abr. Mesu, 77 pnt. Oudere koeien: Hiltje 21, eig. A. van Tatenhove, 83 pnt., prijs Coöp. Melkfabriek. Frida, eig. A. Mesu, 83 pnt., prijs Z.E.C.O.V.A. Juweeltje, eig. A. C. Goedbloed, 81 pnt. Alida, eig. A. van Tatenhove, 81 pnt. Corrie, eig. A. Maas, 81 pnt. De Kleine XI, eig. M. J. de Vlieger, 78% pnt. Emma, eig. J. Moens, 78 pnt. Kalfvaarzen: 1. Hiltje, eig. A. van Tatenhove. 2. Juliaan 9, eig. Chr. Geerse. 3. Emma, eig. A. Mesu. 4. Coba, eig. A. Maas. 5. Bertha, eig. A. C. Goedbloed. 1-jarige vaarzen: 1. Grietje, eig. S. de Bruyn. 2. Moortje, eig. S. de Bruyn. 3. Pietje, eig. S. de Bruyn. 4. Els, eig. J. Moens. Arnemu'rlen WEDVLUCHT „VOORWAARTS" De postduivenhoudersvereniging „Voorwaarts" te Arnemuiden nam met oude duiven deel aan een wed vlucht uit St. Quentin. Onderstaande eigenaren behaalden met him duiven de volgende prijzen: C. de Nooyer 1; B. de Ridder 2; M. Meulmeester 3,10; Caljouw 4; J. Dingemanse 5; M. Schroevers 6; M. Meulmeester Az. 7; J. Marijs 8; Z. Schroevers 9. Burgerlijke Stand Bevallen: S. M. Onderdijk—Kromhout, z.; P. J. Vogelaarde Vos, z. Getrouwd: Izaak Abraham Melse, 23 j. en Elisabeth Wouters, 20 j. WIELRENNEN Voorting won Amsterdam- Arnhem-Amsterdam. VERHELST UIT AXEL ELFDE. De wegwedstrijd Amsterdam- ArnhemAmsterdam voor amateurs over een afstand van ongeveer 260 km. is gewonnen door de Haarlem mer Adri Voorting in 6 uur 53 mi nuten en 2 seconden. Hij won de sprint van het peloton, waarin Ver- helst uit Axel de elfde plaats be zette. Tweede werd van der Linden. Helmond, derde Gelissen uit Beek. Marktberichten 0 VISMIJN TE VEERE. 11 Juni. Export garnalen, aanvoer 154 kg., 7892. Handels garnalen, aanvoer 2795 kg., 4047. Schar, aanvoer 167 kg., 16—42. Bot, aanvoer 424 kg., 16—32. Schol, aanvor 14 kg., 38. Middel tong, aanvoer 71 kg., 67—139. Rog, aanvoer 181 kg., 16 —27. Griet, aanvoer 2'/-. kg., 73—93. Vis iever, aanvoer 2 kg., 106. Ongesorteerde vis, aanvoer 27 kg., 16—29. Herder, aan voer 2 kg., 98. |l-genda MIDDELBURG. Donderdag. Electro-bioscoop. Verdi's La Traviata, 7, 9.15 uur. Stadhuis Markt: Officiële ontvangst Congres Broederschap candidaat-notarissen, 8.30 uur. Middelburg KLEUTERS MAAKTEN EREPOORT. Te Middelburg trad Woensdag middag in het huwelijk mej. J. Hoek man, onderwijzeres van de kleuter school van 't Zand, met de heer C. W. Wolf. De kleuters wilden zich bij dit blijde gebeuren niet onbetuigd la ten en waren met fraai-versierde bogen naar het stadhuis getogen om voor hun „juf" een lange erepoort te maken Bruid en bruidegom betraden door deze poort met hun gasten onder grote belangstelling het stadhuis. Het was een alleraardigst tafereeltje, waarbij de kleuters vrijwel allen op hun tenen stonden om de bozen zo hoog mogelijk t.e houden. Menige vreemdeling trok haastig zijn foto toestel om de gothiek van het stad huis, het bruidspaar en de vrolijke kleuterschaar op een plaatje te ver enigen. FEESTAVOND NED. CHR. BOND VAN OVERHEIDSPERSONEEL. Woensdagavond hield de Ned. Chr. Bond van Overheidspersoneel een feestavond in de Schouwburg te Middelburg. De afdelingsvoorzitter, de heer C. de Bruin, sprak een ope ningswoord en het hoofdbestuurslid Heuvelhof richtte zich met een kor te felicitatie tot de leden in verband met het 'vijfjarig bestaan van de bond. Hierna werd onder regie van de heer J. Huser een blijspel in drie bedrijven opgevoerd „De nieuwe vee arts." De actrices en acteurs oogstten met dit vrolijke spel een uitzonderlijk succes, waarvoor zij aan het eind van de avond welverdiende dank woorden in ontvangst mochten ne men. Voor de dames waren er bo vendien bloemen en voor de heren een klein souvenir. LEZING MIDDELBARE MEISJESSCHOOL. In de gymnastiekzaal van de Mid delburgse R.H.B.S. werd Woensdag avond een bijeenkomst gehouden, tij dens welke dr M. van Crevel, direc teur van de 'Nieuwe Meisjesschool in Den Haag, een interessante cau serie hield over de Middelbare Meis jesschool. Voor de pauze werd door de leerlingen van de Middelbare M. M. S. een keurig programma afge werkt, bestaande uit goede muziek (met toelichting door de meisies!), declamatie o.a. van Duitse en Fran se poëzie, een Engelse sketch, als mede vlotte toespraakjes, waarinde meisjes o.m. iets van hun clubwerk vertélden. Dr. M. van Crevel gaf allereerst een kort overzicht van de geschie denis van het meisjesonderwijs, waar bij hij wees op de rol, die de vrou wenemancipatie in dit verhand heeft gespeeld. Langzamerhand is men zich er van bewust geworden, dat voor het meisje een eigen leerplan en een eigen didactiek noodzakelijk was. Ligt bij een H.B.S. en bij een gymnasium het accent op de exacte vakken en de oude talen, bij de mid delbare meisjesschool is het leemlan gericht op de moderne talen en het Nederlands, met de nadruk op de literatuur in verband met de aesthe- tische vorming. Spreker wees er op, dat hierbij artistieke richting van belang is, zodat ook onderwezen wordt in muziek en muziekgeschie denis, kunstgeschiedenis en hand werken Tenslotte kunnen de exacte vakken'niet gemist worden doch zy nemen een bescheiden plaats in. Dr. van Crevel wees er op, dat er zes examenvakken zijn, namelijk de vier talen, aardrijkskunde en geschiede nis, terwijl het einddiploma een groot aantal rechten geeft. Dr. van Cre vel betoogde, dat het diploma zeker niet als minderwaardig^ is te be schouwen, vergeleken by het H.B.S.- diploma, terwijl bovendien vaststaat, dat slechts een klein percentage van de bezitsters van een gvmnasium- of H.B.S.-diploma universitaire stu dies gaat volgen Dr. van Crevel werd ingeleid door de directeur der school, ir. J. Ph. van Dalsum. PORTEMÖNNAIE'S EN VULPENNEN. Bij de politie te Middelburg zijn als ge vonden aangegeven en aldaar terug te be komen: nummerplaat L-23062, reclame- boeken, rechter bruine handschoen, brui ne herenportemonnaie, licht bruine por- temonnaie, kinderbril, gummi regenjas. Bij particulieren zijn de volgende voor werpen in bewaring: sleutel en tang, ha mer, rubber kniesteun van motor, beige kinderportemonnaie, bruine ball-pointpen, kinderportemonnaie, armband kettinkje, gevlamde grijze vulpen, gebloemd kussen, bruine heren portemonnaie, badhanddoek, rood geblokte tas met inhoud, vulpen, bruine muts, blauw kindertasje, bruine actetas, motorhandpomp, heren polshorlo ge met lederen bandje, zilveren clips van stropdas, blauwe sjaal, kinderzonnebril, rood driewielig kinderrijwieL Jubileum H. Kloote le Bruinisse. 40 JAAR. IN DIENST VISSERIJ POLITIE. Heden herdenkt de heer H. Kloote te Bruinisse de dag waarop hij 40 jaar geleden in dienst kwam bij de vissery- politie op de Zeeuwse stromen. De heer Kloote begon zijn loopbaan toen het bij de visserijpolitie nog bijna al lemaal zeilvaartuigen waren, als knecht op het vaartuig „Ibis". Reeds een jaar later ging hij van dit schip over naar de „Zwaluw", die gedomi cilieerd was te Veere, In 1914 nam hij dienst op de „Rapter", het wachtschip op Yersekse bank, vanwaar hij in 1915 terugkeerde op de ,,Ibis", welk schip hij in 1917 weer verliet om dienst te gaan doen op de „Sperwer". Tot 1919 bleef hij op dit schip, waarna hij over ging naar de „Fing". Op dit schip bleef hij tot 1922, hij werd toen bevor derd tot schipper en kreeg het bevel over de „Ibis". Via de „Meeuw" en de „Arend" kwam hij in 1940 terecht op „Sperwer", gestationneerd te Zie- rikzee, op welk schip hij nog steeds dienst doet. Van 1922 af heeft de heer Kloote te Bruinisse gewoond. De be doeling van de heer Kloote is, eerst op 1 October a.s. zijn jubileum te vieren, daar dit de dag is waarop hij vóór veertig jaar zijn vaste aanstelling in dienst der visserijpolitie verkreeg Staatk. Geref. Partij hield verkiezingsbijeenkomst. In de Bogardzaal te Middelburg hield de afdeling Middelburg van de Staatkundig Gereformeerde Party Woensdagavond een bijeenkomst, waar als spreker optrad de heer P. Kuyt, directeur van de kweekschool te Krabbendijke Na gemeenschappelijk zingen, las ds. L. Rijkens voor uit de Schrift, waarna hij voor ging in gebed. In een korte inleiding zei ds. Rij kens o.m.; dat ons land bestuurd dient te worden naar Gods Woord en Wet. Vervolgens was het woord aan de heer Kuyt. die sprak over Mede-verantwoordelijkheid voor de regering des lands, ook in verkie zingstijd." Spr. wees allereerst op de ernst van de a.s. verkiezingen en ging'ver volgens uitvoerig in op de geest van het humanisme die, aldus de heer Kuyt. na dc bevrijding in grote mate vaardig werd over ons land. „De mens wil de mens redden", zo sprak de heer Kuyt, maar naastenliefde moet gegrond zijn op de liefde tot God. Sprekende over de grote voor uitgang op wetenschappelijk en tech nisch gebied in de laatste eeuw, merkte spr. op dat de mens thans doodsbenauwd is om onder zijn ei gen bouwsel verpletterd te worden en by herhaling wees de heer Kuyt op het grote gevaar van de voort schrijdende ontkerkelijking, ook in Zeeland. Hij laakte de traagheid, waarmede ons volk thans leeft en het feit, dat, de aardse zaken meer en meer het hart van de mensen ste len. ,,De kleine S.G.P., die zich meer dan 25 jaar aan de beginselen der reformatie hield, deed recht" aldus spr., die tenslotte de beginselen van de S.G.P. in het kort uiteenzette en met nadruk betoogde, dat het van so groot belang is om met ernst aan de verkiezingen deel te nemen, om dat men om der wille van de cons ciëntie de overheid zal hebben te gehoorzamen, haast God. VOETBAL Xerxes en 9 H.C. naar Middelburg. Op uitnodiging van de buurt vereniging t Zand. Zaterdag 28 Juni zullen de Weste lijke eerste klassers Xerxes en DHC een wedstrijd spelen op het gemeen telijk sportterrein te Middelburg op uitnodiging van de buurtvereniging 't Zand. De baten van deze wedstrijd zijn bestemd voor het jeugdwerk dezer vereniging, terwijl ook een be drag afgestaan zal worden voor de Stichting 1940—1945. De buurtvereniging heeft boven dien de v.c. Middelburg bereid ge vonden een voorwedstryd te organi seren, terwijl voortè de medewerking gevraagd zal worden van een mu ziekcorps. Verder hoopt men evenals vorig jaar, toen ook een ontmoeting tussen twee eerste klassers werd ge organiseerd, de hulp van tal van par ticulieren te ontvangen. Om de en tree zo aantrekkelijk mogelijk te maken, zal behoudens toestem ming van het college van B. en W. elk toegangsbiljet tevens als gra tis lot dienst doen. Rijkslandbouwconsulenten komen naar Zeeland De landelijke zomerbijeenkomst van de Rijkslandbouwconsulenten wordt dit jaar gehouden in W.Z. Vlaanderen en wel op 12 en 13 Juni. Donderdag wordt te Oostburg verga derd, waar behalve twee Nederlandse sprekers ook een tweetal Belgische collega's een inleiding zal houden. In zonderheid zal het grasland en het groenvoederonderzoek de belangstel ling hebben. Na afloop wordt een rondrit door W. Z. Vlaanderen ge maakt, waarna de eerste dag besloten wordt met een gezamenlijke maaltijd in hotel „De Blanke Top" te Cadzand, gevolgd door een filmvertoning. De landbouwer J. van Dijke te Groede zal namelijk een film van zijn eigen be drijf vertonen. De tweede dag wordt een bezoek ge bracht aan het bedrijf van de heer Van Dijke, aan de proefboerderij te Eekloo (E.) en tenslotte aan de fa briek van de Compagnie Néerlan- daise de 1' Azote te Sluiskil. De man, die rondging om steun voor Joden. Voor het Gerechtshof te 's-Graven- hage verscheen Woensdag G. J. H., die in appèl was gekomen tegen een von nis van de rechtbank te Middelburg van één jaar en zes maanden gevan genisstraf, hem opgelegd wegens op lichting, meermalen gepleegd. II. was in de provincie Zeeland spe; ciaal bij predikanten rondgegaan om hulp en steun voor gerepatrieerde Jo den. Hij had zich zelf een legitimatie- kaart verschaft, want hij had hele maal geen opdracht om voor gerepa trieerde Joden te collecteren. De pro cureur-generaal noemde 't weinig sym pathiek, wat appellant had gedaan en vroeg bevestiging van de opgelegde straf. De raadsman mr. M. C. de Graaf, zeide dat H. geen beroepsmisdadiger was, maar dat hij tot zijn daad was gekomen om dat hij zonder middelen van bestaan was. Hij pleitte daarom clementie. Uitspraak over 14 dagen. Vierdaagse ruiterkamp op Schouwen. Door dc gewestelijke bond van landelijke ryverenigingen in Zeeland wordt een vierdaagse ruiterkamp georganiseerd van Woensdag tot en met Zaterdag a s. op de kampeer boerderij „Bonafide" te Renesse, waar vijftien „amazones" en heren hun intrek namen. Zij werden wel kom geheten door de kampleider, dr. G. Wagenaar uit Goes. Vandaag Donderdag zal onder leiding van de heer A. A. Lijsen een trip gemaakt worden naar de Domeinen. Vrijdag zal men vanwege de landelijke fede ratie een film maken van de ruiters in actie in de duinen onder het mot to „oriëntatierit". Zaterdag keren de ruiters naar hun woonsteden te rug. WAARSCHUWING In de Provinciale Zeeuwse Courant van Vrijdag j.l. kwam een advertentie voor, waarin flinke meisjes voor de huishouding voor Canada werden ge vraagd. Op verzoek van de Rijkspoli tie te Middelburg adviseren wij even wel op deze advertentie niet te reflec teren alvorens inlichtingen te hebben ingewonnen bij een Canadees Consu laat of de Canadese Ambassade. Advertentie EN AVO Veeraarkthalien Rotterdam Vrijdagmiddag en avond. VAN TOT 80 pet. van de bevolking van Hein- kenszand heeft aan het bevolkingsonder zoek op t.b.c. deelgenomen. De collecte voor de sanatoria „Sorme- vanck" en „Zonnegloren" te Stavenisse heeft f 55.91 opgebracht. De heer W. de Cocq, werkzaam als locale kracht aan het PTT-kantoor te Aardenburg, is met ingang van 1 Juni 1952 benoemd tot schrijver in vaste dienst aan dit kantoor. Dames te Hoek brachten f 700 bijeen voor een reisje voor de ouden van da gen. De reis zal op Dinsdag 17 Juni gaan naar Brugge en Blankenberghe. Te Hoek werden in de maand Mei 1369 baden genomen. De reisclub Stroodorpe te Sluiskil maakte Dinsdag j.L haar jaarlijkse dag trip. Ditmaal ging de tocht naar Dinant de grotten van Han. Met ingang van 1 Juli a.s. werd be noemd tot adspirant-agent bij de gem een- te-poli tie te Terneuzen, de heer J, J. Maat te Kruiningen. In de komende dagen zal een aantal meisjes te Sint Annaland een collecte houden ten bate van de vereniging „Kin- derzorg" welke haar tehuizen heeft te Middelburg en te Serooskerke (W.). De kinderen van de buurtvereniging „Eensgezindheid" te Wemeldinge maak ten een reis naar Hulst waar een bezoek aan de speeltuin werd gebracht. Verder werd Terneuzen bezocht en Cadzand, waarna via Vlissingen de tocht naar huis werd gemaakt. Op haar jaarlijkse trip bezocht de Evangelische Vrouwenvereniging te We meldinge dit keer Doorn. De terugtocht werd gemaakt via Utrecht. De collecte voor het Ned. Rode Kruis heeft te Borssele f 100,81 opgebracht. Tot tijdelijk onderwijzeres aan de Openbare lagere school te Borssele werd benoemd mej. Van Espen uit Goes. De voetbalvereniging S.D.O. te Anna Jacobapolder speelde een vriendschappe lijke wedstrijd tegen een elftal uit Brui nisse. De eindstand was 54 in het voor deel van de thuisclub. Te Eindhoven slaagden aan het mode instituut mevr. H. Cuppens—Geurs voor het examen coupeuse, de dames C. Klap- Dalebout en A. v. d. Berg (met lof) te Middelburg en voor het examen costu- mière mej. A. Fetf, eveneens te Middel burg. In de haven van Scherpenlsse werd een schip geladen met grasmeel, bestemd voor Noorwegen. De heer A Hage, vroeger te St. Maar tensdijk, behaalde dezer dagen het poli- tiediploma. Tevens werd hij vast aange steld bij de gemeente-politie te Delft. De reisvereniging .Juliana" te Kloetin- ge heeft Woensdag per autobus een uit stapje gemaakt naar de provincie Utrecht. 2.051.612.53 VAN HET RIJK. De provincie betaalt f 155.000 Gedeputeerde Staten van Zeeland hebben aan de Provinciale Staten toege zonden de jaarstukken van de provinciale stoombootdienstcn over het jaar 1951. De algemene exploitatierekening vermeldt een nadelig exploitatie saldo van 2.207.120,09, dat is ruim 70.000.— meer dan de oorspronkelij ke raming. Van dit tekort wordt gedragen door het rijk voor een bedrag van 2.051.612.53 en het restant van ruim 155.000.door de provincie. Dit laatste bedrag omvat do tekorten op het veer ZierikzeeKatsevcer 185.006.13), KortgeneWolfaartsdijk 7535,17) en VeereKamper land 12.966,26). Het nadelig saldo, dat teniaste van het R|)k komt, bestaat uit 956.747.03 voor het veer VlissingenBreskens, 257.180,79 voqr Terneu zen—Hoedekenskerke en 746.350,09 voor het veer Kruiningen—Perkpol- der. Op de balans staan per ultimo 1951 Je schepen te boek voor 3,4 miUioen gulden, de gebouwen voor 664.o00 en er is een post oorlogsschade van 8,1 millioen, waartegenover onder de passiva aan oorlogs-schadeuitke- ringen 5,3 millioen is vermeld. Het in de vaart houden van de schepen kostte in totaal 2,4 mil lioen, waarvan de Prins Bern- - .n<i 1f.AOA Cl O O Ol hard in 1951 heeft gekost 484.939.91 en de Koningin Juliana 480-92o. Van de aanlegplaatsen vergde Vlis singen het grootste bedrag aan on derhoud namelijk 51.834.83: Bres kens kostte 42.558,58; Kruiningen 50 795,64 en Perkpolder 42.620,79. foor geheel Zeeland kostte de ex- iloïtatie van de aanlegplaatsen 388.062,10. DE INKOMSTEN. Wat de inkomsten van de veren Advertentie Ned. Mij. voor Nijverheid en Handel bestaat 175 jaar. VIJF PRAE-ADVIEZEN. Vandaag en morgen viert de Maatschappij voor Handel en Nijver heid haar 175-jarig bestaan. In de jaarlijkse ver Ting van de Maat schappij, welke gehouden wordt te Haarlem, zal een vijftal prae-advie- zen worden uitgebracht. Ir. F. J. Philips behandelt „De roeping van de arbeid en de taak van de leiding." Dr. B. W. Kranen burg prae-adviseert over: „Maat schappelijke structuurwijzigingen", „de vooropleiding in het onderwys" heeft dr. B. C.J. Lievegoed gekozen. Dr. A. Plesman stelt in zyn prae-ad- vies „De opleiding in 't bedrijfsleven" vast, dat gezin en school destijds een betere kans hadden dan thans om hun werking uit te oefenen. Tenslotte behandelt mr. K. P. van der Mandele: „De toekomst van Ne derland." Willen wy onze persoonlijkheid ook in het economisch leven weer tot gelding laten komen, dan kan dit, naar ae mening van prae-adviseur. alleen dan geschieden, wanneer wij als toekomstige ondernemingsvorm de stichting kiezen, de werkgemeen schap, die niet op winstbejag maar op wederkerige bijstand is geba seerd en waarin ieder èn deelgenoot én medewerker is. De stichting biedt de zekerheid, dat aile winst ten behoeve van allen gekapitali seerd zal worden. Amsterdamse Beurs 10 Juni 11 Juni Bank v. Ned. Gem. 4% 100% 100% Bank v. Ned. Gem. 0-5-10 104 104 Nederland 1951 (3%) 96 96 Nederland 1948 (3%) 87% 87% Nederland 1947 (3%) 3 88% 89 Nederland 1937 3 89 88% Dollarlening 1947 3% 92% 92% Investeringscertificaten 3 90% 90% Nederland 1962-64 z.b. 3 90% Nederland 1962-64 m.b. 3 90% 90% Nederland N.W.S. 2% 73% 73% Ned. Indië 1937 A3 89% 89V4 Grootboek 1946 3 88% Nat. Handelsbank 90% 90% Ned. Handelmij. 141 140 A.K.U. 130% 130% Bergh's en Jurgens 243% 244% Calvé-Delft 108% 108% Centrale Suiker 168 165 Kon. Ned. Hoogovens 137% 138% Unilever 164% 164% Ned. Kabelfabriek Philips 14534 146% Wilton-Feijenoord 150 150 Billiton 170% 168 Kon. Petroleum Mij. 293% 294% Amsterdam Rubber 77% 79 Holland Amerika Lijn 145% 147 Kon. Paketvaart 115 114 Rotterdamse Lloyd 114 114 Ned. Scheepvaart Unie 129 129 Stv. Mij. Nederland 135 135% H.V.A 84% 85 Deli-Batavia Mij. 91 94% Deli Mij. 71 73% Baltimore-Ohio 23 Missouri K.T. 6% 7bied 7 York Central 20% 20% Pennsylvania 20% 20 Anaconda 44% 43% Bethlehem Steel 49% ~48%e.d. General Motors 55% 55% Intern. Nickel 44% 44% Kennecott 77 77 Republic Steel 41% 40% U.S. Steel 39% 23% North American Cy. 21% 21% Mi dcon tinental 68% 67% Shell Union 79% 79% Tide Water 24 23% In de algemene beurssituatie is Woens dag weinig verandering gekomen. Er was slechts geringe ondernemingslust en de koersen handhaafden merendeels het vo rig peil. In vrijwel alle hoeken bleven de om zetten, ondanks de later iets oplopende koersen, betrekkelijk gering. Dinsdag is de handel op de aandelenmarkt nog mee gevallen, met een totaal van f 1.120.000 Obligaties kwamen ver boven de f2 mil lioen uit. In rentespaarbrieven, die van daag een half procent disagio behielden, is gisteren meer omgezet dan Maandag. n.L voor f135.650. Premieleningen waren weinig veranderd. betreft werd in 1951 een totaal be reikt van 722.489,83, waarvan de drie veren over de Westerschelde leverden 402.925,09 (passagiers 76 805 80), Zierikzee-Katseveer 165.570.82 (passagiers 129.452,28) Kortgene-Wolfaartsdijk 129.939,02 (passagiers 52.720,28) en Vecre- Kam^erland 24.054,90 (passagie*- Het6blijkt, dat van de passagiers op het veer VlissingenBreskens ongeveer 1 op de 10 reist in de eer ste klasse, op het veer Terneuzen Hoedekenskerke 1 op de. 6 dat de eerste klassepassagiers op het veer KruningenPerkpolder een te ver waarlozen minderheid vormen, maar dat op het veer ZierikzeeKatseveer iets minder dan de helft van de pas sagiers de eerste klasse prefereert. Voor het autovervoer taat Vlis singenBreskens bovenaan met een opbrengst van ruim 156.000 daar na volgt KruiningenPerkpolder met ruim 134.000, dan Kortgene Wolfaartsdijk met 24.000. Zierik zeeKatseveer met 20.000 en Ter neuzenHoedekenskerke met 16.000. Er moeten meer goedkope arbeiderswoningen gebouwd worden. Minister In 't Veld sprak voor aannemers- 1955 wordt voor het bouwbedrijf een kritiek jaar. Dan loopt het mili taire programma af en zal de her bouw van boerderijen en van vele ver woeste stadskernen grotendeels vol tooid zijn. Dit zei minister in 't Veld in een rede, welke hij Woensdag te Amsterdam hield in de vergadering van de Nederlandse Aannemers- en Patroonsbond. De bewindsman deelde verder me de, dat het in 1955 mogelijk zal wor den de woningbouw verder op te voe ren tot ongeveer 65.000 woningen per jaar. Een woningbouw op zo grote schaal kan ter inhaling van het te kort slechts volgehouden worden tot 1960. Wil men dan opnieuw een inzin king voorkomen, aldus mr, in 't Veld, dan moet op grote schaal de krotop ruiming worden aangepakt De minis ter dacht aan tenminste 20.000 krot woningen per jaar. Om een dreigend overcompleet aan duurdere woningen te voorkomen, is het noodzakelijk, dat de particuliere houw zich meer gaat toeleggen op de bouw van goede en goedkope ar beiderswoningen, aldus de minister. Nagekomen advertenties. Heden overleed plot seling onze lieve Man en Vader, Behuwd- en Grootvader, OLTMAN WOLTERMAN, in de ouderdom van 64 jaar. Goes: G. J. WOLTERMAN- HENKEL TH WOLTERMAN. Melbourne (Austr.) H. WOLTERMAN. B. WOLTERMAN— WOODS. PATRICA. ANN. Goes, 11 Juni 1952. Leliestraat 58. De crematie zal plaats hebben te Velsen a.s. Zaterdag na aankomst van trein 12.01 uur. halte DriehuisWester- veld. Hiermede vervullen wij de treurige plicht kennis te geven van het plotseling overlij den van onze geliefde Broeder en Zwager JAN DE KUIJPER, in de ouderdom van bijna 67 jaar. Namens de Familie, Nisse: C. DE KUIJPER Wolfaartsdijk t RL P. DE BLAEU— DE KUIJPER A. DE BLAEIJ. Nisse JOS. DE KUIJPER Nisse, 11 Juli 1952. A.R. KIESVERENIGING „NEDERLAND EN ORANJE" TE VLISSINGEN. Bij gunstig weer spreekt PROF. GERBRANDY om 8 uur hedenavond op de NIEUWE MARKT. Het Bestuur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1952 | | pagina 3