Nieuws in een fó©f©d©p KAPPIE en het verlaten eiland BETER LANDBOUWONDERWIJS DEED PRODUCTIE STIJGEN ALS HET HART SPREEKT.... MINDER ADMINISTRATIEVE ROMPSLOMP VOOR WERKGEVERS PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT WOENSDAG 11 JUNI 1952 HOE HET GROEIDE Eerste Zeeuwse landbouwschool werd in 1893 te Goes geopend Ttydens een Dinsdagmiddag in het moderne gebouw van de prachtig ge outilleerde Rykslandbouwwinterschool te Schoondijke gehouden persconfe rentie, heeft de directeur dezer school, de heer L. van Dijk, een uiteenzet ting gegeven over de ontwikkeling op het gebied van het landbouwonder. wys, en in het bijzonder van het l.b.o. in Zeeuwsch-Vlaanderen. Daar was het de heer Vorsteman-van Oyen, die in 1878 te Oostburg startte met het houden van veertiendaagse lezingen op landbouwgebied en thans in 1952 telt Zeeuwsch-Vlaanderen vier lagere landbouwscho len en twee rijksiandbouwwinterscholen, waar de boeren van de toekomst in de gelegenheid worden gesteld de kennis op te doen, die het boeren bedrijf onder de tegenwoordige tijdsomstandigheden vergt.. Een theoreti sche scholing weliswaar, maar volkomen op de practijk afgestemd. Einde 1949 bedroeg de bruto-land- bouwproductenwaarde voor West Zeeuwsch-Vlaanderen bijna 32.5 mil- lioen gulden en om deze cijfer reeks te besluiten in 1950 waren in West Z.-Vlaanderen 4030 manlijke en 1090 vrouwelijke krachten in de land bouw werkzaam, tegen 824 mannen in de industrie, en tenslotte ronken er op gezette tijden in dit gebied al lee» 600 tractoren De eerste Rijkslandbouvvwinter- school in Zeeland kon in 1893 te Goes geopend worden, met aan het hoofd de heer I. G. J. Kakebeeke en daar naast waren het de dorpsonderwij zers, die de eerste en krachtige stoot hebben gegeven tot de ontwikkeling van het landbouwonderwijs. Zij toch begonnen met het geven van elemen taire cursussen en brachten op die manier het landbouwonderwijs bij de boeren. Belangrijke data voor het l.b.o. wa ren uiteraard 1863, toen bij de wet op het middelbaar onderwijs werd beslo ten, dat er een landbouwschool moest komen en 1886, toen er ook voor het l.b.o. een inspecteur werd aangesteld en toen een staatscommissie deze vorm van onderwijs over het gehele land krachtig stimuleerde. Reeds in 1907 kon men constateren, dat de door het onderwijs opgedane kennis profijten begon af te werpen. De land bouw ging vooruit! In 1918 ontstonden de lagere land bouwscholen en in 1920 kon wat Z. Vlaanderen betreft een dergelijk in stituut te Axel worden geopend; in 1924 gevolgd door Schoondijke en drie jaar geleden volgden Aarden burg en Kloosterzande. In 1920 kreeg Hulst zijn Rijkslandbouwwintersehool en in 1942 volgde West Zeeuwsch- Vlaanderen, met het instituut te Schoondijke. Bjj het onderwijs onderkent, men, aldus de heer Van Dijk, twee funda menten: het natuurwetenschappelijk gedeelte en het economisch gedeelte en vooral dit laatste heeft zich na de oorlog krachtig ontwikkeld. SPREKENDE CIJFERS. Enkele sprekende cijfers om de practische resultaten te doen uitko men? Over alle kleigebieden van Ne derland steeg de tarwe-opbrengst in 75 jaar van 1750 kg. tot 3500 kg. per ha.! De melkproductie bedroeg in 1910 per koe, per jaar 2530 kg. (3.1 vetgehalte)in 1940 was de produetie gestegen tot 3720 kg. (3.6 vetgehal te). In de jaren 19081917 bedroeg de suikerbietenproductie 5060 kg. per ha.; in de jaren 19281937 evenwel 6490 kg. per ha. „Over het algemeen kan men reke nen, dat de productie jaarlijks met 1 toeneemt", aldus de heer Van Dijk, „en naar schatting zal over on. geveer 15 jaren het maximum be reikt zijn". KERKNIEUWS GEREF. GEMEENTE. Bedankt voor Ridderkerk: J. B. Bel te Krabbendijke. GEREFORMEERDE KERKEN. Beroepen te Hillegersberg: ds. R. A. Flïnterman te Goes. KERK EN BELASTINGGELD. Het heeft grote kans, dat er binnen kort een wet zal worden aangenomen, welke met terugwerkende kracht tot 1 Januari j.l. belangrijke faciliteiten verleent aan de belastingbetaler voor bedragen, die zijn gestort voor ker kelijke en liefdadigheidsdoeleinden. Volgens deze wet mag bij het invul len van het aanslagbiljet, zij een zui ver inkomen tot f 5000, van het be lastbaar inkomen worden afgetrok ken, wat men besteedt voor deze doel einden boven de f100 tot een maxi mum van 5 procent van het zuiver inkomen. Bij een inkomen boven de f5000 dat. wat men besteedt boven de 2 procent eveneens tot een maxi mum van 5 procent. Enige voorbeel den ter verduidelijking: zuiver inko men f4000: 5 procent is f200, waar van f 100 afgetrokken mag worden van het belastbaar inkomen; (loon belasting van f4000, gehuwd plus 1 kind f277,86; (loonbelasting van f3900, gehuwd plus 1 kind f256,80. Zuiver inkomen f 10.000; 5 procent f 500, waarvan f300 afgetrokken mag worden van het belastbaar inkomen (loonbelasting van f 10.000, gehuwd plus 1 kind f 1820,40; (loonbelasting van 9700, gehuwd plus 1 'kind f 1741,20). De aftrek kan alleen wor den toegestaan, wanneer de bewijzen voor de gegeven bedragen (kerkelijk hoofdgeld, contributies e.a.) kunnen worden overgelegd (giro-strookjes, kwitanties enz.). Giften via collecten kunnen derhalve niet in aftrek wor den gebracht. GEMENGDE HUWELIJKEN. Van de huwelijken die in 1950 in de Geref. Kerken in Nederland ge sloten zijn, was bijna 20 procent ge mengd. Wat de doopsbedieningen be treft, werd slechts een betrekkelijk gering deel der kinderen in de eerste week na de geboorte gedoopt; het overgrote deel werd gedoopt in de tijd tussen de eerste en de vierde week; de practijk van de ,,vroeg- doop" blijkt hier dus terug te lopen. FILMKEURING. De classis Stadskanaal der Gere formeerde Kerken zal de synode ver zoeken de Filmkeuringsraad te vra gen om te willen tegengaan, dat er films vertoond worden, die in strijd zijn met de christelijke zede in het algemeen en met name met de hei ligheid van de Bijbel, zoals „Simson en Delila" en „David en Bathseba". VELE FACETTEN. De vele facetten van het landbouw bedrijf maken een middelbare land- bouwscholing beslist noodzakelijk, al dus de heer Van Dijk, en hij illu streerde zijn mening door op enkele van die facetten te wijzen, zoals ken nis van plantenziekten, bodem- en bemestingsleer en vooral ook het voor de boer in deze tijden zo be nodigde economisch inzicht. Al deze facetten worden op de rijksiandbouwwinterscholen belicht door een kleine staf van uiterst des kundige docenten en met name ook voor wat betreft Schoondijke met behulp van moderne leermidde len. Schoondijke kan zich op dit gebied op een bijzonderheid beroemen: een ingenieus apparaat, dat de gang van het grondwater by drainage demon. Streert. In geheel Nederland bestaan slechts drie van dergelijke instrumen ten en dat van Schoondijke zal te be zichtigen zyn op de grote Z.L.M.-ten- toonstelling, die deze maand te Axel wordt gehouden. En tenslotte kent het instituut te Schoondijke een proeftuin, die enig is in Zeeland en waar de leerlingen elk gewas in zijn groei kunnen volgen, onder de meest uiteenlopende om standigheden. Er is veel, zeer veel veranderd sinds j de dagen van de dorpsonderwijzers... Getuigen ran Jehova in het gelijk gesteld. Beslissingen van Hoge Raad. Opnieuw heeft de Hoge Raad der Nederlanden in een door Getuigen van Jehova in cassatie aanhangig gemaakte zaak beslist, dat gij ten onrechte waren vervolgd op grond van een gemeentelijke verordening, die in strijd moet worden geacht met artikel 7 van de Grondwet: de vrij heid van drukpers. Het vorige jaar trachtte een aan tal Getuigen van Jehova in de stra ten van Deventer hun tijdschrift „De Wachttoren" aan het publiek te ver kopen. Agenten der politie maakten tegen deze colporteurs proces-verbaal op en op 6 Augustus van het vorig jaar legde de kantonrechter hun een geld boete van 2 of 1 dag. Hij grond de deze veroordeling op een artikel van de gemeentelijke politieverorde ning. In dit artikel staat onder meer, dat het verboden is, tenzij met ver gunning van B. en W., bij of ter ge legenheid van het op straat venten of verspreiden van gedrukte of schriftelijke stukken of vliegende blaadjes deze hoorbaar aan te neve len. De Hoge Raad heeft nu bij de be handeling in cassatie van deze zaak beslist, aat bovengenoemde passage van de verordening te Deventer on verbindend moet worden verklaard, aangezien deze in strijd is met dé Grondwet. Eind October aardgas naar Twentse industrieën De aardgasleiding van het gebied TubbergenDenekamp naar de Twentse industrieën zal eind October gereed zijn, zodat dan met de leve ring van het aardgas begonnen kan worden. De leidingen van het gebied rond Wanneperveen naar Heerenveen en naar Zwolle—Deventer zullen ein de van dit jaar gereed zyn. Ook daar zal dan met de levering worden be gonnen. Het ontslag van Van Breugel-Dougias. (Van onze parlementaire redacteur). Zonder discussie en zonder stem ming (communisten tegen) nam de Eerste Kamer Dinsdag de conclusies, voorgesteld door de commissie voor de verzoekschriften met betrekking tot de brief van de minister van Buitenlandse Zaken, inzake het ont slag van baron Van Breugel Dou glas, oud-ambassadeur te Moskou, aan. Deze conclusies spreken o.m. uit, dat de Kamer is teleurgesteld over de wijze waarop de minister meent te kunnen reageren op de in Maart jl. door de Kamer gedane uit spraak met betrekking tot deze kwes tie en dat zij van de minister meent te mogen verwachten, dat deze er kent, dat de door zijn ambts-voor- ganger voor deze beslissing opgege ven motieven onvoldoende waren. Feuilleton door Renée Shann 29 Woedend stoof Joan haar moeder voorbij en de kamer uit, rende de gang door, de brede eikenhouten trap op en naar haar eigen kamer. Daar sloot ze de deur en wierp zich op het bed, het lichaam schokkend van het snikken. Hoe lang ze zo bleef liggen, wist ze niet en- evenmin hoorde ze eerst het lichte kloppen op haar kamerdeur. Langzamerhand echter drong het tot haar wat verdoofde zintuigen door. Ze vermoedde, dat iemand naar haar toe gestuurd was. „Ga weg", riep ze boos. „Joan, er is thee in de bibliotheek". Het was de rustige kalmerende stem van juffrouw Newcombe, dat wist ze reeds. O, juffrouw Newcombe was een beste, het enige werkelijke menselijke wezen in dit zo ellendige huis! Desondanks wilde Joan haar nu niet zien. Ze wenste niemand te zien, Benny uitgezonderd. En als ze niet naar hem toe mocht, zou ze hier blij ven liggen tot de dood! „Joan, ik verzoek je, me binnen te laten." Joan slikte haar tranen in en schoof het haar van 't voorhoofd naar achteren. „Neen", antwoordde ze. „Kom nou", riep Barbara zachtjes. „Als je me weg wilt hebben, zal ik geen minuut blijven". Met tegenzin stond Joan op en ont sloot de deur. „Ik kom niet beneden", zei ze ver drietig. „Moeder is zo hatelijk tegen me geweest". Barbara wist, dat Joan en haar moeder ruzie hadden gehad. Dat had zij wel bemerkt uit de manier, waar op mevrouw Melrose haar had ver zocht, eens te gaan zien, of Joan ook boven was. Haar stem had hard en koud geklonken, haar ogen hadden kil als marmer gèstaan. „Wil ik wat thee voor je hier bren gen?" vroeg Barbara. ,,'t Zou me te veel schokken", zei Joan, melodramatisch 't hoofd schud dend. „O, neen, dat zou het niet", verze kerde Barbara luchtig, ,,'t Zal je in tegendeel waarschijnlijk helemaal op knappen. Nu, ik ga beneden iets voor je halen en zal ook wat van de cho coladecake meebrengen, die de keu kenmeid gemaakt heeft. Die cake smaakt zo lekker, dat je ze wel moet eten, of je wilt of niet". HOOFDSTUK V De dagen gingen voorbij. Er kwam een specialist, die Heather nauwkeu rig onderzocht. Hij wilde haar geval nader bekijken, zei hij, en enige proe ven nemen, een nieuw soort behande ling proberen. Een behandeling, die nog in de kinderschoenen stond, om 't zo eens uit te drukken, maar toch reeds prachtige resultaten had opge leverd. Intussen zou Heather daar voor naar Londen moeten gaan. Toen Joan dit hoorde, kwam ze op nieuw met haar denkbeeld, om er een flat te nemen. Waarom zouden ze zich niet allemaal een poosje in de hoofd stad vestigen? Als Heather daarheen ging, waarom zou zij, Joan dan op Lawnside moeten blijven Bij zichzelf had ze al uitgemaakt, dat dit niet zou febeuren. Als haar moeder naar Lon en vertrok en juffrouw Newcombe eveneens Heather vergezelde, moest de jongste dochter ook van de partij zyn. Mama zou toch niet denken, dat papa gezelschap nodig had? Die zou het best alleen af kunnen. De bedien den waren voor hun taak berekend. En Benny was immers ook te Lon den COMMISSIE STELT VOOR Enkele tientallen millioenen besparing voor bedrijfsleven. Een door de ministers van Financiën en Sociale Zaken ingestelde com missie, die tot taak had de mogelijkheid te onderzoeken van een coördina tie van de heffingen voor de sociale verzekeringen en do belastingen, heeft thans een rapport uitgebracht, waarin voorstellen worden gedaan voor een aanzienlijke vereenvoudiging van de administratieve werkzaamheden voor de werkgevers. De commissie is eenstemmig van oordeel, dat wijziging van de onhoudbare toestand noodzakelijk is. Een woordvoerder van het ministe rie van Financiën heeft op de voor stellen van de commissie een toelich ting gegeven. Hij deelde mede, dat thans maatregelen worden voorbereid om op grond van de voorstellen tot een wettelijke regeling te komen. Thans moet de werkgever, die de administratie perfect wil uitvoeren, niet minder dan 60 kolommen op ver schillende staten invullen. De nieuwe regeling zal er een aanmerkelijke vereenvoudiging in brengen. Als een voorbeeld van de besparingen, welke door een vereenvoudiging worden Verlenging van Noord- atlantisch Verdrag. Volgens gezaghebbende bron in Londen is het waarschijnlijk, dat de looptijd van het Noordatlantisch Ver drag zal worden verlengd van 20 tot 50 jaar. De stoot tot officiële verlenging van het verdrag zou zijn gegeven door Schuman, de Franse minister van buitenlandse zaken Naar verluidt is de bedoeling der verlenging de le vensduur van het verdrag gelijk te maken aan die van het E.V.G.-ver- drag". De meeste van de 14 leden van de N.A.T.O. hebben reeds behoudens (larlementaire goedkeuring, in ver enging van het verdrag toegestemd. Slechts Portugal zou zich niet zö lange tijd militair willen binden. Hamburg wordt de béleeiste havenstad Elk schip, dat de haven van Hamburg bezoekt, zal voortaan een. feestelijk welkom en uit geleide ontvangen bij de in gang van de haven. Men wil de ze oude hanzestad „de beleefd ste havenstad ter wereld" ma ken. Het plan stamt van Otto Behnke, eigenaar van een ha vencafé en „Hansea", een offi ciersclub van de koopvaardij, hielp hem dit te verwerkelijken. Wanneer een schip de haven nadert, wordt zijn nationale vlag aan een mast bij de in gang van de haven gehesen en uit luidsprekers zal het volks lied klinken van het land, waar dit schip thuis hoort. Vervol gens zal een Duitse ex-zeeman het schip door de luidspreker in het Duits en Engels begroe ten. Tenslotte wordt het lied „Hamburg stad aan de Elbe" gespeeld. Bij het vertrek is er weer dezelfde plechtigheid. Voor de bezoekers van zijn café zal Behnke plaats van herkomst en bestemming der schepen noemen en een be- schi*yving van het schip geven. De dag na het bezoek van de spe cialist vroeg mevrouw Melrose aan Barbara: „Zou U bereid zijn, juf frouw Newcombe, een tijdje naar Londen te gaan, als we besluiten Heather daarheen te zenden?" „Natuurlijk, mevrouw". „Ik vraag het, omdat ik meende, dat U juist graag buiten zou willen blijven". „O, ik houd van buiten, maar 't kan me heus niet zoveel schelen waar we zyn. En als er kans is, dat de behandeling Heather zal doen her stellen „Dr Risling schijnt er veel hoop op te hebben En natuurlijk wensen haar vader en ik, dat het zo gauw mogelijk geprobeerd wordt. Over enkele dagen zou ik meer horen. Ik wilde maar, aat Heather wat beter meewerkte". Mevrouw Melrose had op een toon, die geprikkeldheid verried, gespro ken. Barbara had die toon de laatste dagen vaker opgemerkt. Zij zelf was nog niet in enig conflict met de vrouw des huizes betrokken geraakt, maar vormde dan ook een uitzonde ring op alle andere gezinsleden. Ze schreef dit toe aan geluk en aan het feit, dat ze met de uiterste tact te werk was gegaan, doch rekende er op, dat ze ook wel eens aan de beurt zou kunnen komen, 't Leed geen twij fel, of men moest jegens mevrouw Melrose zeer behoedzaam optreden. (Wordt vervolgd) verkregen, zeide de woordvoerder, dat één handeling minder voor de 400.000 werkgevers 150 millioen boekjaren per jaar uitmaakt met een besparing van 7% millioen gulden. Hij schatte de totale besparing voor het bedrijfsleven op enkele tientallen millioenen gulden. Moeilijkheden bij Ballet der Lage Landen. Groep gehalveerd. Het Ballet der Lage Landen heeft zichzelf wegens financiële moeilijk heden, een ernstige adex-lating moe ten toedienen. Acht van de zestien leden van het ballet zijn ontslagen. In de afgelopen maanden heeft het gezelschap geleefd op de hoop. dat een spoedige subsidie van het Prins Bernhardfonds in de verwachting lag. Op 6 Juni deelde het P. B.- fonds mede, dat tot het verlenen van een niet onaanzienlijke subsidie besloten was. Tot uitkering hiervan kon echter nog niet worden overge gaan, omdat net P. B.-fonds als voorwaarde voor het verlenen van de subsidie stelt, dat ook de over heid door een financiële bijdrage van haar belangstelling blijk geeft. De leiding van de groep heeft ge meend niet verantwoord te zijn tot dat tijdstip de huidige lasten te dra gen en is daarom tot genoemde maatregel overgegaan. Het tekort over de periode van 1 September 1951 tot én met 30 April 1952 bedraagt omstreeks tien rulle. Directeur van Zuid- Hollandse Beleggings Mij. blijft in arrest. Het gerechtshof te 's-Gravenhage heeft in raadkamer de beschikking van de arrondissementsrechtbank be vestigd, waarby de heer L. J. S., di recteur van de Zuidhollandse Beleg gingsmaatschappij, in arrest werd gesteld. S. blijft dus in arrest. Zoals men zich herinneren zal, is S. op 18 Februari jj. gearresteerd, ver dacht van malversaties by de N.V. Nederlandse Wetenschappelijke Boek handel. Hij wordt er o.m. van ver dacht, met de balansen te hebben ge knoeid, waardoor gelegenheid werd geschapen tot het aantrekken van kapitaal. De malversaties schijnen een bedrag van enkele honderddui zenden guldens te betreffen. Enige tijd geleden werd S. in vrijheid ge steld, totdat hij half Mei opnieuw werd gearresteerd. LEZERS SCHRIJVEN... (Opname van Ingezonden stukken bete kent niet, dat de redactie met de inhoud instemt. Plaatsing geschiedt bulten ver antwoordelijkheid der redactie. De redac tie behoudt zich het recht voor ingezon den stukken te bekorten, of- plaatsing te weigeren. Over deze rubriek wordt geen correspondentie gevoerd. Stukken, waar van naam en adres van inzender onbe kend zijn, worden niet opgenomen. Niet geplaatste stukken worden niet terugge zonden). VERKIEZINGEN EN PROPAGANDA Naar aanleiding van uw Kantlijn van Woensdag 4 Juni jl. wil ik en kele opmerkingen maken Inderdaad ben ik het met U eens, dat ons volk voor deze Verkiezingen niet warm loopt. Dit is niet alleen beschamend: dit is onverantwoorde lijk! Nu gaat U de P.v.d.A. noemen de partij die het meest actief is. Zij komt met allerlei plannen voor een goede toekomst. Ik ben er volkomen van overtuigd, dat zij daarmee ons volk wil dienen. Maar die plannen zijn tevens een middel om de aan dacht van ons volk af te leiden van een hemelschreiend onrecht, dat de Ambonezen is aangedaan, van een ongerechtige financiële politiek, die het bedrijfsleven grote belemmeringen in de weg legt. Tevens is het mij niet duk'-'-'k. waarom een regeringspar tij zoveel propaganda moet voeren: als het goed is, 1rii alleen maar te wh'zen op het beleid, dat zy nu zeven laren h-°ft -evoerd. Maar dat kan de P. v. d. A. ten enen male niet! Vervolgens zegt U, dat nog geen enkele partij on behoorlijk niveau critiek heeft geleverd op de plannen der P. v. d. A. Laat ik U enkele brochures noemen waarmee ik te vens bewijs, dat de P. v. d. A. geen alleenrecht op activiteit heeft: (Ik mag de brochures wel van harte bij U aanbevelen!) Om de Christelijke vrijheid voor mens en samenleving, dr. J. Schou ten: Onbloedige revolutie? R. Gos- ker; De tragiek der Partij van de Arbeid. R. Gosker. Voorts no- de volgende brochures: Over de drempel, H. Algra; In de strijd der beginselen, prof. dr. K. D te: Calvinistische reformatie, H. Algra; Het kapitalisme R Gosker; De Christen en de politiek, prof. dr. S. M. Zuidema; De A. R.-partij en de Middenstand, H. v. Eijsden; De kracht der zwakhe^ dr. J. Schouten. Al deze brochures (het z™n ze lang nog niet allemaal!) zijn uitgegeven door ze^e en schrijve één partij: de Antirevolutionaire partij! Biezelinge C. BALKENENDE Middenstand boekte grotere omzetten in April. De maand April is voor de midden stand gunstiger geweest dan de maand daarvoor. Belangrijke omzet stijgingen werden geboekt in tal van winkels in duurzame consumptiegoe deren als textiel schoeisel, meubelen en rijwielen. Uiteraard is het voor barig uit het omzetverloop geduren de een maand reeds definitieve con clusies te trekken. Toch kan worden waargenomen, dat vooral in duurza me consumptiegoederen een zeker omzetherstel is opgetreden, hetgeen er op zou kunnen wijzen, dat aan de periode van zeer lage omzetten voor lopig een einde is gekomen. Men dient echter in aanmerking te nemen, dat het zonnige weer ïh April mede invloed heeft uitgeoefend op de hoog te van de omzetten in een aantal branches. 0 Uit een stand op de tentoonstelling „De Rfjn in de R.A.I." te Amsterdam is een model van het schip „Dromedaris", waarmede Jan van Riebeeck naar de Kaap voer. gestolen. Bovendien werd 'n koperen kaartpasser ontvreemd. 0 De rechtbank te Amsterdam heeft vijf in woners van het Gooi veroordeeld tot straffen variërend van vier maanden voorwaardelijk tot anderhalf jaar met aftrek, omdat zij aardleidingen langs de spoorbaan BaarnHilversum hadden ge sloopt. 0 De Hoge Raad heeft een cas satieberoep verworpen van C. D. H.. Hij werd wegens het organiseren van voet- balDools veroordeeld tot geldboeten van f500 en f250. 0 Het Hoog Militair Ge rechtshof heeft de vroegere K.N.I.L.- sergèant De K. uit Tilburg tot een jaar gevangenisstraf veroordeeld met ontzet ting uit de militaire dienst wegens en kele misdrijven, die hij had gepleegd 0 Dinsdag heeft minister Wemmers de nieuwe Friese brug over het Noord- Hollands kanaal te Alkmaar in gebruik gesteld. 0 Een 26-jarige Pool, die een Utrechts meisje met messteken had ver wond, omdat zij de verloving had uit gemaakt, werd veroordeeld tot twee jaar met aftrek. 0 In België sterven jaarlijks bijna 13.000 personen aan kan ker of andere kwaadaardige gezwellen. De plaatsvervangende bevelhebber de Turkse troepen op Korea, kolo nel Noeri Pamir is op 5 Juni gedood door granaatscherven. 0 Bij Kirkenes in Noord-Noorwegen is een monument 33. Kappie stormde met de maat het dek op, waar Signor Rivaldi ook aanwezig was en Kappie zag, dat het waar was, wat de maat gezegd had. De „Kraak" draaide in een kring om zyn eigen as heen! „Klont, wat heb je ge daan?" riep Kappie. „Alleen maar het an ker opgehaald!" piepte de maat „Het is ver schrikkelijk! Het schip zal breken! Erger kan het niet!" Maar het kon nog er ger, want direct daarna kwam Ah Sing het dek op hollen naar hen toe. „M'n fornuissie!" riep hij terwijl hij naar een gat in de wand wees. Stom verbaasd zagen ze alle maal dat uit dat gat langzaam het fornuis naar buiten kwam, alsof het door iemand ge schoven werd. Maar er was niemand, en dat was het erge. Na enige minuten zwijgend te hebben ge- keken, barstten de maat en Signor Rivaldi in een soort geloei uit. Het was net het geluid van twee zieke koeien. Tenslotte omhelsden ze elkaar van angst. „Kalmte!" commandeerde Kappie, „Kalmte, klonten!" Maar zelf was hij ook diep onder de indruk over hetgeen er gebeurde. onthuld voor de Russische soldaten, die in 1945 bij de bevrijding van dit lands deel zijn gevallen. 0 De Britse minister van defensie Lord Alexander is in Tokio aangekomen. De Arnhemse rechtbank heeft conform de eis de winkelier G. T. E. te 's-Heerenberg vrijgesproken. Hij had een foto gemaakt van een jonge dame met een kinderwagen, zonder toe stemming van dit meisje. Hiermede zou verdachte de auteurswet hebben over treden. Het vonnis van de kantonrech ter te Terborg, luidende flOO of 25 da gen hechtenis, werd nietig verklaard. Het Britse vliegdekschip „Campania" met aan boord de eerste, in Groot-Brit- tannië vervaardigde atoombom, is ver gezeld door het fregat „Plym" uit de Britse oorlogshaven Portsmouth naar het tachtig kilometer ten Noordwesten van Australië gelegen onbewoonde eiland Monte Beilo vertrokken, waar de bom tot ontploffing zal worden gebracht. 0 Twee duizend werknemers van de „British Overseas Airways Corporation" zijn een langzaam-aan-staking begonnen, omdat de BOAC-leiding weigerde een salaris verhoging toe te staan. 250 werknemers van de „British European Airways" heb ben zich solidair verklaard met hun col lega's van de BOAC. 0 Dinsdag werd te Utrecht de tweedaagse zes en tachtigste jaarvergadering van de Nederlandse Zon dagsschoolvereniging aangevangen. On geveer 1600 Zondagsschoolleiders en -leidsters nemen aan deze bijeenkomst deeL Gevangenen wilden zich van Kojé meester maken. Zoals bekend zijn bij de laatste on geregeldheden op Koje een Ameri kaans soldaat en 32 gevangenen ge dood. Er werden veertien Amerikanen en 139 gevangenen gewond. Zesduizend Amerikaanse 'en Neder landse troepen hebben opdracht ge kregen 6400 gevangenen over te bren gen naar een ander kamp. De meeste gevangenen lieten zich echter niet rustig overbrengen en trokken zich terug in loopgraven. Zij staken en kele gebouwen in brand, waarin zich petroleum en benzine bevond, waar op de soldaten het kamp binnentrok ken. Blijkens in een afdeling gevonden bewijsmateriaal, hadden de commu nistische gevangenen plannen ge maakt om de kampleiding uit te scha kelen en zich meester te maken van het gehele eiland Koje. De voorberei dingen daartoe verkeerden reeds in vergevorderde staat.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1952 | | pagina 6