NIEUWS UIT ZEELAND Zioin Zijpe WALCHEREN EERSTE KAMER HEEFT CRITIEK OP AANKOOP PANDER-PAND WOENSDAG 11 JUNI 1952 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 3 Onderlinge veevei zekering „Walcheren". Onder voorzitterschap van de heer L. J. Lorier, vergaderde de onder linge vee-verzekeringsmaatschappij ..Walcheren". De voorzitter sprak in zijn openingswoord er zijn blijdschap over uit, dat de vereniging in het afgelopen jaar voordelig kon werken, terwijl zij bovendien in ledental toe nam.' Uit het verslag van de pen ningmeester, de heer Joh. Marinissen, bleek dat er in kas een saldo was van 796,42. Voor kalfvee is een premie betaald van IV2 en voor jong vee slechts van 1 Er waren 1540 stuks vee verzekerd. Het aan tal ongevallen bedroeg 37, waarbij 12 stuks jong vee. Er traden 17 le den toe terwijl door overlijden, ver trek enz. 5 leden van de ledenlijst werden afgevoerd. De premie werd voor kalfvee op 1 vastgesteld en voor jongvee op V2 De maxi mum-taxatieprijs voor kalfvee werd op 1100 vastgesteld, met een uit kering van 80 In verband met de uitbreiding van de vereniging werd het salaris van de secretaris penningmeester verhoogd, terwijl dat van de commissarissen werd gewij zigd. De heren D. Gideonse te Vee- re en J. de Visser te Serooskerke (W.) werden herkozen. Als commis saris-schatter werd herkozen de heer J. J. Geerse te Middelburg. Middelburg LEZING MIDDELBARE MEISJESSCHOOL. Hedenavond zal in de R.H.B.S. te Middelburg een bijeenkomst worden gehouden, tijdens welke dr. M. van Crevel, directeur van de Nieuwe Meisjesschool te Den Haag. een le zing zal houden over „de Middelba re Meisjesschool." DP leerlingen van de M.M.S. te Middelburg zullen een zelf opgesteld programma ten beste geven en in de pauze is er gelegen heid om de door de meisjes gemaak te handwerken te bezichtigen. AANBESTEDING. Te Middelburg werd aanbesteed namens N.V. Westindische Bananen Import Compagnie v.h. A. G. v. d- Horst Jr. te Rotterdam door archi tect J. B. van Wuijckhuijse, de bouw van een bananenrijpinrichting met magazijn en twee bovenwoningen aan de hoek van het Plein 1940 en de Gortstraat te Middelburg. Er werd als volgt ingeschreven: fa. J. Petri, Vlissingen 80.832; fa. Geuze. Middelburg j 76.838; fa. Van Schaik en Gilde, Middelburg 79.965; fa. P. Voet. Kloosterzande 88.700; fa. Jozïasse. Middelburg 84.943; fa. D v. d. Poel. Oudelan- de 80.990; fa'. Dekker, Middelburg f 82.990; fa. de Bruijne en van Riet, Goes 88.850; fa. J. M. Goedemondt, Vlissingen 84444: fa. J. Geschiere, Middelburg 81.500; fa. J. v. d. Linde, Kloetinge 80.845; fa. Van Wieringen, Alfen a.d. Rijn 82.237. De gunning werd aangehouden. VEILIG VERKEER MIDDELBURG. De Vereniging voor Veilig Verkeer te Middelburg heeft in een vorige ver gadering besloten de burgemeester van Middelburg, mr. dr. N. Bolke- stein, het ere-voorzitterschap der ver eniging aan te bieden. Deze heeft het ere-voorzitterschap inmiddels aan vaard en zou in de gisteravond gehou den bestuursvergadering geïnstalleerd worden, doch door afwezigheid van de burgemeester, die verhinderd was, kon deze plechtigheid niet doorgaan. In deze bestuursvergadering werd het verslag uitgebracht van de examen commissie, die het jongste verkeers- examen voor Middelburg en voor de dorpen heeft afgenomen. Uit dit ver slag bleek, dat slechts één leerling, die examen deed, geen enkele fout maakte in het practisch en schriftelijk examen. Van de totaal 429 leerlingen, die schriftelijk examen hebben ge daan, zijn er uiteindelijk 266 voot hun diploma geslaagd. Op de dorpen meld den zich 146 leerlingen voor het schriftelijk examen, van wie er 112 slaagden. Van deze 112 hebben er 83 per rijwiel aan het practisch verkeers- examen deel genomen, van wie er 63 slaagden, 6 deden het voetgangers examen en slaagden allemaal. In de stad Middelburg namen 283 jongelui aan het schriftelijk verkeersexamen deel, van wie 270 slaagden. Hiervan deden er 217 practisch examen per rij wiel, van wie er 163 slaagden, 40 de den het voetgangersexamen, van wie er 34 slaagden. Bepaald is, dat de uit reiking der diploma's plaats zal heb ben op Woensdag 18 Juni in de bo venzaal van de sociëteit. Vermoedelijk zal een goochelaar aan deze uitreiking zijn medewerking verlenen. Tenslotte werd besproken de vraag, of ook in Middelburg, evenals dat in andere plaatsen geschiedt, moet worden over gegaan tot het geven van verkeers- onderwijs aan militairen. Besloten werd. dat het dagelijks bestuur hier over contact op zal nemen met de gar nizoenscommandant. JAARVERGADERING BUURTVERENIGING. De buurtvereniging Vlasmarkt, Kromme Weele en omgeving verga derde in het Schuttershof te Middel burg onder voorzitterschap van de heer J. Vos. Uit het financieel over zicht van de penningmeester bleek, dat er in kas een batig saldo was. De penningmeester werd décharge verleend. Het jaarverslag van de se cretaris herinnerde o.a. aan het werk dat voor de kinderen werd gedaan. In principe werd besloten tot het organiseren van een feestavond bui ten bezwaar van de kas. Men zal onderzoeken of met eigen krachten iets goeds bereikt kan worden. Door extra bijdragen hoopt men in staat te zijn de kinderen op een reisje naar het dierenpark in Tilburg te kunnen tracteren. De periodiek aftredende bestuurs leden werden herkozen. Aan de win keliers van de Vlasmarkt zullen ver sieringsattributen worden afgestaan om de straat tijdens de Vlaamse da gen een feestelijk aanzien te geven. l^-genda VLISSINGEN. ndaag: Alhambra: „Bom Yesterday" (18 j.), 7 en 9 uur; Luxor: „Het ei land der Pygmeeën" (14 j.), 8 uur; Cosy Corner: Trio Poljoni 3—6 en 811.30 uur; Sportterrein Bosweg: Atletiekwedstrijden met Panny Blankers-Koen, Slijkhuis en Harting. 7 uur. Morgen: Alhambra: „Wijlen Edwina Black", (18 j.), 7 en 9 uur; Luxor: Als vandaag, 8 uur; Cosy Corner:" Trio Poljoni 3—6 en 8—11.30 uur; C.C.-club 124 uur; Jeugdgebouw Geref. Kerk: Prof. Gerbrandy over „Het na-oorlogse politiek beleid en de komende jaren", 8 uur. GESLAAGD. Het diploma Ziekenverpleging A behaalden in het Gasthuis te Mid delburg de zusters M. J. Boogaard, M. N. de Bruine, A. Dieleman, B. S. Haak, S. C. Heyboer C. Jobse en A. J, Theune. Voor de aantekening Kraamverpleging slaafden de zusters G. Burger, A. M. van der Horst, G. J. Markus en J. J. Noordhoek. CONCERT. Vrijdag a.s. heeft de muziekvere niging .^Excelsior" te Middelburg op het Molenwater een concert on der leiding van de heer J. J. Laroes. Het programma luidt als volgt: The Gladiator, mars. Sousa; Ou verture „Drusus", Jakma Sr.; Strauss- walsenpotpourri. Maas; Serenade na- politaine, Winkler-Molenaar; Men- delssohn-fantasie. Flories; Appèl aux trompettes, mars, Ney; The Middy, mars, Alford; Sympathie, wals Mez- zocapo; Abendklocken. Ruh; Ope rettefantasie „The Geisha", Jones v. Leeuwen en De Opmars van Cori. Vlissingen EENHEIDSDIPLOMA E.H.B.O. Voor het examen ter verkrijging van het eenheidsdiploma EH.B.O., dat werd afgenomen door de dokto ren D. N. van Gelderen en J. R. v. d. Borgh, slaagden onderstaande leer- lingen-scheepswerktuigkunde van de „De Ruyterschool" te Vlissingen; J. Abrahamse, L. Allersma, F. v. Ba len, N. Dekker, A. J. M. Dudink, C. v. Duuren, A. E. A. Elants, W. Groene- veld, H. Hagenauw, J. E. Hartzuiker, J. Heinekamp, B. G. Hogeweg, C. F. de Jong, J. Kooiman, H. Masdorp, H. R. Meyjes, W. C. J. Peters, Th. G. Raterink, W. A. C. van Rooy, W. J. van Smeerdijk, J. F. Spaans, H. Ste- geman, J. W. Stortelers, J. Tamboer, J. L. v. d. Werff. SOCIAAL WERKSTER BENOEMD. Het bestuur van de Stichting voor Maatschappelijk Werk en Gezinsver zorging op het platteland van Wal cheren. benoemde tot maatschappelijk werkster mej. A. Sinke te Vlissingen. VERKIEZINGSVERGADERING P. v. d. A. De Vlissingse afdeling van de P. v. d. A. hield haar tweede verkiezings vergadering, waarin als spreker op trad mr. J. A. W. Burger, oud-minis ter van binnenlandse zaken. Hij zeide in de aanvang van zijn be toog, dat de P. v. d. A. in de laatste regeringen de stuwkracht is geweest om de sociale verzekeringen doorge voerd te krggen. De Indonesische kwestie noemde hij de belangrijkste, welke de laatste regeringen te be handelen kregen. Komende tot de vorming van een nieuw kabinet, con stateerde hij, dat in Nederland niet geregeerd kan worden zonder een co alitie en dat betekent een compromis. Hoewel de P. v. d. A. slechts over 27 Kamerzetels beschikte, heeft zij niet geaarzeld door dr. Drees het ambt van minister-president te laten aanvaarden. Pogingen worden thans aangewend om de P. v. d. A. uit een nieuw mini sterie te weren, maar de politici zul len zich daarover nog wel eens be denken. Spr. stipte aan. dat minister Lief- tinck tot een sluitende begroting kran en maakte enkele korte op merkingen ove- de s>-beid van de an dere P. v. d. A.-ministers. Tenslotte betoogde hij, dat het program van de P. v. d. A. zoals dat is neergelegd in de „Weg naar de Vrijheid tot heil kan strekken van het gehele Neder landse volk. Na de rede werden vragen gesteld van A.R. en van communistische zij de. Ter afwisseling trad het politiek- satirieke cabaret „De rode vagebon den" op. De bijeenkomst stond onder leiding van de heer M. J. van Poelje. HULDIGING F. L. DELNAD. De afd. Vlissingen van de R.K. Bouwvakarbeidersbond heeft de heer F. L Delnad gehuldigd, die 25 jaar penningmeester is geweest. Met een toepasselijk woord wero hem door de weleerw. kapelaan v. Haastert het zilveren insigne met oor konde aangeboden. De heer J. v. d. Vate, afdelings voorzitter, huldigde de jubilaris voor zijn ijver en toewijding en prees vooral zijn accurate administratie. Namens bestuur en leden bood spr. hem een prachtige rooktafel aan en bloemen voor mevr. Delnadv. d. Dood. Voor het hoofdbestuur sprak de heer Spoor, voor de Vlissingse K.A.B. de heer F. Schets en als vriend de heer J. dc Mooij. Alle sprekers boden geschenken aan. De heel Delnad dankte hartelijk en verklaarde zich bereid nog langer zijn beste krachten te geven. O.- en W.-Souburg WEDVLUCHT. De postduivenhoudersvereniging „De Luchtbode" uit Souburg nam met een aantal duiven deel aan een wedvlucht uit Sint Quentin. Onderstaande eigena ren behaalden met hun duiven de vol gende prijzen: J. Florisse 1 en 19: A Rïekwel 2 en 12; L. Marinessen 3; A. Ver- couteren 4 en 7; J. Hoogesteger 5; C. Meulmeester 6; J. J. Sponselee 8: J. Leehr 9 en 10; J. de Nooijer 11; H. Meulmeester 13; H. Cijsouw 14; C. de Kraker 15; L. Wallenburg 16; A. Lou- werse 17; J. Bouman 18; J. Meulmeester 20. Fedde Schurer naar Middelburg. Op Maandag 23 Juni zal op uitnodi ging van de P.v.d.A, afdeling Mid delburg en de Prot. Chr. Werkge meenschap dezer partij in het Schut tershof te Middelburg spreken de Friese journalist Fedde Schurer. Hij zal spreken over „Waarom ik als Christen lid van de P.v.d.A. ben". Voorts zal het woord gevoerd worden door oud-minister mr. J. W. Burger. Marktberichten VISMIJN VEERE. 10 Juni. Export garnalen, aanvoer 468 kg., 60. Handels garnalen, aanvoer 1566 kg.. 4762. Schar, aanvoer 521 kg.. 25— 34. Bot, aanvoer 720 kg.. 16—28. Schol, aanvoer 143 kg., 2834. Middel tong, aan- ,voer 92 kg.. 67—138. Rog. aanvoer 81 kg. 21—30. Visiever. aanvoer VA kg., 106. On gesorteerde vis, aanvoer 41 kg., 16—21 Tarbot, aanvoer 4*6 kg 140. VEILING „WALCHEREN". 9 Juni. Nieuwe aardappelen: Bonken 30—31. Grote 23—26. Drielingen 21—24 Kriel 1022. Aanvoer aardappelen 9 ton Fruit: Dutch Evern 6295- Madame Moutöt 5199. Madame Lefeber 5674 Oberschlesiën 6679. Laxton 8692. Ju- cunda 6585. Perziken per stuk 19. Ro de bessen per doos 3739. Tomaten 42- 1,31. Groenten: Sla 2—9. Bloemkool A 20—41. idem B 10—22. idem C 8—13 idem D 812. Komkommers A 2932 idem B 29—31. idem C 16—28. Bospeen 1948. Boskroten 1320. Bosradijs 3— 6. Andijvie 1635. Spinazie 3653. Pos telein 47—53. Doppers 60—69. Tuinbonen 19—48. Rabarber 16—25. Dubbele Prin- cessen 1,71—1,82. Snijbonen 1.00—1.78 Spitskool 1827. Savoyekool 17—25. Burgerlijke Stand DOMBURG. H. Bevallen: A. Vreeke—Burgers. C. Goedbloed—van Loodewijk. z. Getrouwd: H H. F. Fastenau. 25 j. en S. C. Rosendaal. 26 j. Overleden: A. Roelse. 81 j., echtgenoot van J. Gabriëlse; J. Gabriëlse. 76 j., we duwe van A. Roelse; M. P. Moggré, 37 j.. echtgenote van J. Passenier. WESTKAPELLE. - Bevallen: A. Hengst—Roosse. z.; C. Min- derhoud—Christiaanse. z.; A. Hengst Minderhoud. z.; K. RoelseMinderhoud, z.; L. Boelhouwers—v. Vaardegem, d.; A. LouwerseHengst, d.; R. T. de Witte de Rijcke, d. Getrouwd: P. Steijn, 44 j. en C. van Lindt van Erk, 35 j.; I. Verstraate, 24 j. i W. Lievense, 20 j. Overleden: J. Westerbeke, 86 j., we duwnaar van K. Daane. VLISSINGEN. Bevallen: J. GroesserBaas, z.; M, A. Janssen—de Quelereij, z.; S. M. v. Gils— Heijman, z.; C. M. van der Welle—Sturm, d.; L. de BruijneRoggeman, d.: C. C. MeijerJonkman, z.; M. Kiewïet—Stra- tyl. d.N. Joosse—de Rijcke, z.; C. Sinke -van Belzen. d.L. TeelerBakker, d A. Vermeulenvan Eekelen, d. Overleden: C. A. Tax, 53 j., echtgenote in A. Volmer; W J. Bouwens, 85 j-, echtgenoot van W. M. van den Berge. Ondertrouwd: A. C. de Meijer. 26 j. en S. J. Schilleman, 20 j.: P. W. Luyk. en M. A. van Dorsselaar, 33 j H. A. J. de Baare, 22 j. en S. C. Minderhoud. 20 j. Getrouwd: P de Witte. 36 j. en J. C, Jansen. 37 j.; A. Tabak, 21 j. en E Bos. 20 j.: E. Czajka, 27 j. en M. van der Burgh. VROUWENPOLDER. Bevallen: M. GoedbloedGoedbloed. d.: M. JanseOsté. z. HOCKEY „Vlissings hockey-elftal" versloeg Middelburg Het programma van de Vlissingse Sportweek werd Dinsdag voortgezet met een hockeywedstrijd tussen het eerste elftal van de Middelburgse mixed hockeyclub en een elftal, be staande uit spelers van de Zeevaart school, de COAK en van de MMHC Het combinatie-elftal slaagde er in deze wedstrijd, die op een der bij ter reinen aan de Bosweg werd gespeeld, met 31 te winnen. De partijen wo gen volkomen tegen elkaar op. De burgemeester van Vlissingen mr. B. Kolff, deed de eerste slag met de stick voor Middelburg, waarna zich een spannende strijd ontspon met de mixed-boys iets meer in de aanval Toch kwam het eerste doelpunt van de stick van een Middelburger. Na fraai voorhoedespel wist Francke de score te openen (01). Niet lang daar na was het Kolster, die de partijen op gelijke voet bracht (11). Enkele minuten later vergrootte Grondveld de voorsprong voor „het Vlissings elf tal" (12, met welke stand de rust aanbrak. Na de rust had Middelburg een licht veldoverwicht, maar de voorhoe de bleek verder onproductief. Ook de Vlissingers kwamen er af en toe aar dig door. Het zuivere schot ontbrak evenwel ook hier, totdat tenslotte Vos, aan alle onzekerheid een einde maak te en de mixed-boys een 31 over winning bezorgde. Scheepvaartberichten Vlissingen aangekomen, 9 Juni: Masi- lia van Sundsvall. Yombe van Antwer pen. 10 Juni: Viking van Aantwerpen. Vlissingen vertrokken, 9 Juni: G. Sa- dikoglu naar Santos. Masilia naar zee. Fanny Brunner naar zee. 10 Juni: Yom be naar Duinkerken. Viking naar Karl stad. Vlissingen gepasseerd naar Antwerpen, 9 Juni: Maart je van Sint Brien naar Gent. Citadel van Par. Manoeran van Amsterdam. Molenkerk van Hamburg. 10 Juni: Trompenburg van Figeholm. Tamo van New Port News. Gesina van Londen. E. en A. Scheer van Fleetwood. Mudo van zee naar Gent. Vlissingen gepasseerd van Antwerpen. 9 Juni: Raki naar Southampton. Santa Lucia naar Lissabon. Nooröwijk naar Casablanca van Gent. Caribia naar De nemarken. Arkeldijk naar Rotterdam Haarlem naar Rotterdam. Ma raat V Queensborough. 10 Juni: Demo craat naar Gravesund. Lekkerkerk naai Hamburg. KERKNIEUWS Classicale vergadering N.H. kerk te Zierikzee. De Classicale vergadering der Ned. Herv. Kerk kwam bijeen in het verenigingsgebouw te Zierikzee. Als praeses werd herkozen ds. E. S. de Lint te Sint Philipsland. Verder werden gekozen of herkozenals as sessor as. J. M. Barendrecht te Noordgouwe als scriba ouderling J. C. de Rooij te Sint Philipsland, met als secundus en tertius as. M. J. v. Wijck te Zonnemairp en ouderling L Uijl te Zierikzee. in het breedmo- deramen werden gekozen als tertius- ouderlin C. M. Evertse te Haamste de, als predikant-lid dr. Sperna Weiland, te Brouwershaven, met als secundus en tertius ds. J. v. Vliet te Haamstede en ds A. P. Nauta te Eikerzee. als diaken-lid P. J. v. d. Doe te Zierikzee, met als secundus en tertius H. M. v. d. Klooster te Burgh en A. v. d. Maas te Sir Jans- land. Als quaestor werd gekozen de heer A. Vermaas te Zierikzee. met als secundus en tertius de heren M. A. Jumelet te Bruinisse en W. Berre- voets te Serooskerke. In de Prov. Kerkvergadering werden gekozen als tertius-predikant ds. J. D. v. Dijk te Sint Annaland en als tertius-ouder- ling L. Klink te Sir Jansland. Ge kozen werd als secundus-ouderling kerkvisïtator J. Boogert te Nieu- werkerk. Ook in verschillende commissies werden benoemingen gedaan. In de Cl?*c. Jeugdcommissie mevr. Nauta te Eikerzee en dr. J. Sperna Weiland te Brouwershaven. In de classicale Zendingscommissie mevr. v. Vliet te Haamstede mevr. Vervaat te Eiker zee en ds J Swaak te Burgh. Als verbindingspersonen met de sectie „Kerk en strijdkrachten" werden benoemd ds. M. J Baren drecht te Noordgouwe. ds. B. G. A. v. d. Wiel te Tholen en ds. F. A. v. Liere te Renesse. In de Thoolse sec tie van de Class. Jeugdcommissie, op deze vergadering ineesteld, werden gekozen: mevr. v. Doom te Scher- oenisse. mevr de Lint te Sint Phi lipsland. ds B. G. A. v. d. Wiel te Tholen. ds. J Brons te Scherpenisse. H. Rol te Tholen. K. Koetsdük te Stavenisse. A. Deurloo te Tholen. J. Nelisse te Sint Manrtensdük en J. Overbceke te Sint Annaland. In de morgen verga dering waren aanwezig ds. A. W. M. Odé en ds, S. J. M. Hulsbergen, reso. praeses en scriba van de Prov Kerkverga dering die spraken over het. provin ciaal kerkcentrum, dat begin Sep tember zal gaan functionneren. In de middagvergadering hield dr. H Schroten van Pot'erdam een in leiding over ..Moeilijkheden rondom de Doopsbcdiening. "Hh" zette uiteen, dat een Christus-belndende volks kerk ernst moet maken met het dooobeve' en dus met de kinderdoop, maar ook met. het leerbevel. Ook sprak hij over de doopzit.ting en al lerlei vragen die zich daarbij voor doen. Ne de discussie, die op deze inlei ding volgde, werd de vergadering geslote". Dr. Schroten ging voor in d~«ik«rebed. PRAKTIJK VERSUS WET. Minister Joekes kreeg niet de steun van de P.v.d.A. (Van onze parlementaire redacteur) Minister in 't Veld, gelijk hU Dinsdagmiddag in de Eerste Kamer ver klaarde, is in de Tweede Kamer door de felle critick op dc aankoop van het Pander-pand overrompeld, maar thans had hjj zich ernstig In dit vraag stuk verdiept, zozeer zelfs, dat de heer Ir. E, H. A. Kraayvanger (K.V.P.) het betoog van de minister met een proefschrift vergeleek. Met deze gede gen uiteenzetting boekte de minister tevens het succes, dat een reeds in verregaande staat van voorbereiding zijnde motie door mr. W. Wende- laar (V.V.D.) in overweging werd gehouden. De Kamer keurde het be treffende wetsontwerp tenslotte met 33 tegen 8 (A.R. en C.P.N.) stemmen goed. Dit betekent niet. dat in de Eerste Kamer geen critiek is geuit, integen deel, vooral in eerste termijn maak ten de heren Wendelaar en Tjaima (A.R.) zeer ernstig bezwaar tegen de door de minister gevolgde proce dure, welke huns inziens een vol strekte miskenning betekent van het alleroudste recht van de Staten Ge neraal: het budgetrecht. Indien de Kamer hiertegen haar stem niet zou verheffen zou zij „tekort schieten in FlintS W 7FM&ND Jolson zingt opnieuw Jolson sings again, Amerikaanse film van Henry Levin. Een vervolg, eveneens in kleuren en groots geënsceneerd, op de sym pathieke. nog niet vergeten film „The Jolson Story", waarin de „come back" van de grote zanger Al Jolson het hoofdthema vormt. De botsing van zijn artistenloopbaan en zijn hui selijk geluk doet in het begin nogal geforceerd aan, maar vooral het tweede deel van deze rolprent is zeer goed. Larry Parks speelt andermaal de man, die „Sonny Boy" en zovele andere klassiek geworden liedjes over de gehele wereld beroemd maak te, maar Jolson zingt ze zelf. Barbara Hale en William Demarest spelen de andere hoofdrollen in deze film, die anderhalf uur prettig amusement biedt. (Electro, Middelburg.) Het eiland der pygmeeën (Pygmy Island). Amerikaanse film van Wil liam Berke. Sinds hij opgehouden is Tarzan te spelen, maakte Johnny Weissmüller een reeks van oerwoudfilms, waarin hij wederom de heldenrol, doch dit maal die van zekere Jungle Jim, ver tolkt, In „Eiland der pygmeeën" redt hij als aanvoerder van een Ameri kaanse expeditie een ondernemende jongedame, die in dienst staat van het Amerikaanse leger en weet hij een bende, welke een vreemde mo gendheid dient, onschadelijk te ma ken. Alleen voor de liefhebbers. (Luxor, Vlissingen.) Officiële publicaties GEMEENTE VLISSINGEN. GEEN SPREEKUUR. ■i wethouder van onderwijs te Vlis singen maakt bekend, dat hij heden ver hinderd, is spreekuur te houden. Conventie van Bonn moet spoedig bekrachtigd worden Acheson: „Van vitaa belang vooi Amerika's vrijheid" De Amerikaanse minister van bui tenlandse zaken, Acheson. heeft voor de commissie voor buitenlandse be trekkingen van de Amerikaanse Se naat gepleit voor een zo spoedig mo gelijke bekrachtiging door de V S. van de met West-Duïtsland gesloten „con ventie van Bonn". Acheson zeide. dat deze overeen komsten in sterke mate het Ameri kaanse streven bevorderen om de eenheid onder en de kracht van de vrije staten zo groot mogelijk te ma ken. Een voortduring van de bezet ting van West-Duitsland, zou volgens Acheson. een negatieve en zelfs ver lammende uitwerking hebben op het voortschrijden in democratische rich ting, aldus Acheson. die zeide. dat het uitstrekken van de NATO-waarborgen tot West-Duitsland ook tussen deze staat en de V.S. nauwe betrekkingen doen ontstaan. Dit is nodig en van vitaal belang voor de Amerikaanse veiligheid. Minister Acheson verklaarde verder, dat een aanval op West-Duitsland niet een automatisch betrekken van de V. S. in een oorlog zou betekenen. Hjj geloofde, dat het niet verstrekken aan West-Duitsland der genoemde waar borgen neer zou komen op een „open lijke uitnodiging" aan de communis ten om dat land aan te vallen. Brood een cent duurder. Margarine goedkoper- Tengevolge van de wijzigingen in de C.A.O. voor de werknemers in het bakkerijbedrgf, die hebben geleid tot een verbetering van de arbeidsvoor waarden en het invoeren van een be- drijfspensioen, zijn de kosten van de bereiding van het brood gestegen. Naar minister Mansholt mededeelt, zal de maximumprijs voor het volks brood met ingang van vandaag dan ook met één cent per brood van 800 gram verhoogd worden, terwijl een verhoging van de (vrije) witbrood- prrjs met één cent per brood van 800 gram redelijk wordt geacht. Ter compensatie van de hieruit voorvloeiende hogere gezinsuitgaven worden de producenten van margari ne, bak- en braadvet en spijsolie in staat gesteld hun producten van van daag. af 8 cent per kilogram goedko per af te leveren. Schoonzoon stak zijn schoonvader met mes. Een 30-jarige Rotterdamse schilder heeft zijn 45-jarige schoonvader tij dens een woordenwisseling met een mes in de linkeronderarm en de rech terhand gestoken. Direct daarna vluchtte de dader uit het huis van zijn schoonvader en wierp het mes in een rioolput. Kort daarop werd de schilder in zjjn wo ning gearresteerd. De kleding, die hij had gedragen en waaraan bloed kleei - de, had hij reeds in een emmer water VAN T 07 Gedurende de zomermaanden zijn aan de grenspost Sint Anna ter Muiden gedetacheerd de beide grenskommiezen J. P. Reynen en F. P. Wullaert, beiden uit Stampersgat. Te Den Haag slaagde voor het exa men assistent bij 's Rijks Belastingen en domeinen, de heer G. Meesen te Oost burg. De collecte voor de Stichting 1940— '45 heeft te Wolf aartsdijk in totaal op gebracht f513,60. Het kantoorpersoneel van de C.N.A. en de Cokesfabriek te Sluiskil bekamp- ten elkaar op het voetbalveld. De C.N.A won met 5—2 na een aantrekkelijke wedstrijd. Voor het examen 3e stuurman grote handelsvaart slaagde de heer J. v. d. Peyl. leerling van de „De Ruyterschool" te Vlissingen. De collecte ten bate van het Ned. Rode Kruis heeft In Ellemeet opgebracht f46.50 en in Eikerzee f70,75. - Het dochtertje van de heer A. T. te Sint Annaland viel bij het spelen in de haven. Een schipper van een nabij ge meerd schip slaagde erin het kind op het droge te brengen, zodat de kleine met de schrik en een nat pak vrijkwam. Aan de gemeente-secretarie te Arne- muïden is tot le ambtenaar benoemd de heer P. Dekker, thans klerk le klasse ter gemeente-secretarie te Kapelle. Ter bestudering van de aardbeien cultuur werd door de tuinbouwvereni- ging te Kapelle een excursie gemaakt naar Zundert. waar verschillende bezoe ken werden gebracht aan aardbeienteelt- be drijven. De Pinkstercollecte voor de Zending in de Ned. Herv. Kerk te Kapelle heeft opgebracht 333,93. Op de eerstvolgende bijeenkomst van de vakbond R.K. Overheidspersoneel te Vlissingen. zal het zilveren K.A.B.-insigne worden uitgereikt aan de heren F. Schets, A. H. v. d. Linden. J. W. de Vries en A_ A. Boussen, die allen reeds meer dan 25 jaren zijn aangesloten bjj de Katholieke arbeidersbeweging. plichtsbetrachting" meende de libe rale afgevaardigde. Ook de heer Kraayvanger haa critiek op de trage behandeling van deze kwestie, maar kon zich aan de andere kant zéér goed voorstellen dat de eisen van een goed beleid de minister noopten tot een overschrijden van zijn formele be voegdheden. Minister in 't Veld ging in zijn antwoord uitvoerig in op dit zo belangrijke vraagstuk. Op welke wijze moet een oplossing worden ge vonden voor conflicten tussen het ge schreven recht en de eisen van een doelmatige bestuurspractijk De mi nister toonde aan de hand van tal van voorbeelden aan, dat dergelijke, bijna niet te vermijden conflicten schier dagelijks voorkomen en dat de aankoop van het Pander-pand der halve allerminst een uitzondering vormt. Zo is binnenkort het crediet voor de restauratie van het huis „Ten Bosch" uitgeput. Wat moet de rege ring dan doen? De werkzaamheden stopzetten, of achteraf bewilliging van de Staten Generaal vragen, aaar een tijdige behandeling van een aan vullende begroting onmogelijk is met het oog op de verkiezingen Voor het gehele uiterst ingewikkelde en be langrijke probleem moet een oplos sing worden gevonden welke en de positie van de regering én de rechten van de Staten Generaal in beginsel onaangetast laat. Het zal echter, al dus de minister, zeer moeilijk zijn in deze de juiste grens te trekken. P. v. d. A. TEGEN. Vervolgens behandelde de Kamer de wetsontwerpen tot; herziening van de uitvoeringsorganisaties der sociale verzekering, wijziging van de ziektewet en wijziging van de kinder bijslagwet. De wetsontwerpen werden aangenomen met aantekening, dat de P. v. d. A. en de C.P.N, geacht willen worden te hebben tegengestemd. De heer Schipper (A.R.) was van oordeel, dat niet gewacht kan worden tot de P.B.O. volgroeid zal zijn. De uitvoering der sociale verzekering is z.i. een taak der bedrijfsschappen. De heer Oosterhuis (Arb.) ver klaarde, dat het oorspronkelijke ont werp in grote trekken de instemming van zijn partij had. Hij betreurde het, dat met de beslissing van de Tweede Kamer van een stuk unificatiege dachte weinig is terecht gekomen. De administratie, welke louter tech nisch is, moet z.i. centraal geschie den. De tijd zal waarschijnlijk leren, dat die methode beter gevolgd had kunnen worden. Spr. verklaarde, dat zijn fractie haar steun niet aan het ontwerp kan geven. Minister Joekes betoogde, dat het ontwerp belangrijke aanvullingen ten aanzien der sociale verzekering brengt. De staatssecretaris van Sociale Za ken, de heer Van Rhrjn, gaf een ge schiedkundig overzicht van de sociale verzekering en zeide, dat er geen aanleiding was het wetsontwerp, na de amendering door de Tweede Ka mer, terug te nemen. De Kamer komt Dinsdag 17 Juni weer bijeen. SCHAKEN Terneuzen verloor van De Pion Zoals bekend zijn de schaakvereni gingen Terneuzen, De Pion uit Rot terdam en Ruy Lopez uit Voorburg in de promotie-competitie naar de 2e klasse van de K.N.S.B. precies gelijk geëindigd, zodat de competitie in zijn geheel moest worden overgespeeld. Terneuzen begon deze competitie slecht, wamt in eigen huis werd met 36 verloren van De Pion. Eén partij werd afgebroken, welke vermoedelijk nog een puntje voor Terneuzen zal opleveren. Marsilje een stapje dichter bij de titel. In de wedstrijden om het persoon lijke jeugdkampioenschap van Zee land kwam Marsilje weer een stapje dichter bij de titel, want hij bracht zgn naaste concurrent, Duvekot, een nederlaag toe. Duvekot won van Snip en de afgebroken partij tegen Woud stra wist hij eveneens op zijn naam te brengen. De Wolf behaalde zijn eerste zege, waarvan Woudstra de dupe werd. De stand is nu: Marsilje 5 uit 6; Duvekot 4 uit 6; Woudstra 2 uit 5; Snip 1% uit 5; de Wolf iy> uit DE EERSTE KLASSERS De eerste klassers speelden hun zesde ronde. Woudstra won van Flis- sebaalje, terwyl Breel en Goedbloed remise speelden. De andere partgen moesten worden afgebroken. De af gebroken partij uit de vijfde ronde tussen Breel en v. d. Voorde eindigde eveneens in remise, waardoor de stand nu is: Niemarkt,-4 uit 5; L. J. Woudstra 3 uit 4; Flissebaalje 2% uit 4; Breel 2% uit 6; de Koning 2 uit 3; Goedbloed 1% uit 3; van Bel zen 1 uit 1; van Noppen 1 uit 4; van de Voorde uit 3; Holster 0 uit 3. DE HOOFDKLASSERS In de vijfde ronde won J. Woudstra van J. J. v. d. Hagen, terwijl de par tij tussen drs. Scheltens en drs. Ver burg moest worden afgebroken. De stand is hier; J. L. Woudstra 3 uit 4; M. J. Quakkelaar 2% uit 3; G. G. Boon 2 uit 3; drs. J. Scheltens 1 uit 3; J. J. v. d. Hagen 1 uit 4; drs. M C. Verburg \'2 uit 3.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1952 | | pagina 3