Bfijmvers, GEEN ONMONDIGHEID MEER VAN DE LANDBOUW! Zeeuwse Almanak IN 1953 KAN MIDDEN-ZEELAND GAS UIT SLUISKIL KRIJGEN DIRECTEUREN EN DIRECTRICES N.O. NAAR ZEELAND 2 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT WOENSDAG 11 JUNI 1952 DE ZEEUWSE C.B.T.B. in 1951. Het betalen van zwarte lonen nog steeds een groot kwaad. „In 1951 kregen we het zoveelste lesje! Wat waren we bezorgd in het voorjaar toen het maar bleef regenen en niet gezaaid en geplant kon wor den. We zagen al een mislukte oogst en een slechte bedrijfsuitkomst. Be houdens voor een enkele streek is het toch een goed boeren, en tuinders- jaar geweest. We zijn veel te bezorgd geweest en denken nog altftd dat het van ons afhangt. God gaf ons echter iedere dag wat we nodig hadden, ja meer dan dat". Met deze ernstige woorden wyst de secretaris van de Zeeuwse Clir. Boeren- en Tuindersbond, drs. J. J. Knibbe in zijn jaarver slag op de tekortkomingen welke ookhet werk van de Zeeuwse C.B.T.B. en z(|n leden individueel weer heeft aangekleefd. vodje papier maar een duidelijke af spraak, die nagekomen moet worden. Zij biedt de landarbeider een behoor lijke rechtspositie, hetgeen ook van belang is voor de werkgever. Het be talen van zwart loon en het wegko pen van arbeiders van elkaar is een groot kwaad. Er komt geen arbeider méér door en bovendien is het funest voor de geregelde arbeidsverhoudin gen. Solidariteit is ook op dit terrein geboden. Hiermee zijn de belemme rende factoren, o.a. door de D.U.W. teweeggebracht, niet weggeredeneerd. Er zijn grote bezwaren aan deze dienst verbonden, bezwaren die soms de goede arbeidsverhoudingen in de agrarische wereld verstoren. De se cretaris deelde mee, dat hiernaar mo menteel een diepgaand onderzoek wordt ingesteld. Verder worden in het verslag de boeren opgewekt zo goed mogelijk hun medewerking te verlenen aan de uitvoering van de 1 Juli a.s. in wer king tredende Werkloosheidswet, al wordt hierdoor de post sociale voor zieningen aanmerkelijk verhoogd. De landarbeider is nu behoorlijk met so ciale voorzieningen omringd. Ge hoopt wordt dat de arbeidslust door dit alles niet afneemt en dat de ar beider zijn afhankelijkheid van zijn God even sterk blijft gevoelen. Moeizaam is er getracht te komen tot de oprichting van een Chr. Stich-" ting voor School- en Beroepskeuze. Het is helaas niet gelukt een Chr. Stichting op brede basis op te rich ten. Er is reeds een Algemene Stich ting tot stand gekomen en ook een Chr. Stichting, gebaseerd op de Chr. organisaties uit school- en bedrijfs leven in Zeeland. Over de uitvoering zijn nog geen nadere definitieve me dedelingen te doen. Het ledental van de Zeeuwse C.B. TJB. bleef ongeveer constant en be weegt zich rond de 1100 leden. De verhouding met de jongerenorgani saties was weer uitstekend en de af delingen van de Chr. Plattelands vrouwenbond vertonen een gezond leven. Het land- en tuinbouw- alsme de het huishoudonderwijs vormde weer een belangrijk deel van het werk van de Zeeuwse C.B.T.B. De scholen blijken in een behoefte te voorzien. Het financieel overzicht kon met een batig slot worden afgesloten. De contributieafdracht aan de afdelin gen is verlaagd van 20 tot 15 cent per H.A. om de begroting sluitend te krijgen. Een kleine verhoging per H.A. zou een mooiere oplossing zijn geweest. Het verslag besluit met de opmer king dat de taak van een Chr. orga nisatie in een zich ontkerstenende wereld steeds groter wordt. God laat nog de gelegenheid om te getuigen. „Moge de Pinkstergeest ons en per soonlijk en als organisatie bezielen tot grootse daden". Ook als Zeeuwse CJ3.T.B. werden opnieuw rijke zegeningen ontvangen. De organisatie mocht haar werk rus tig voortzetten op het brede terrein van de ingewikkelde maatschappij. Vele en velerlei vraagstukken hiel den de aandacht gespannen in de plaatselijke en gewestelijke afdelin gen, provinciaal en landelijk. Vooral via de Stichting voor de Landbouw was de C.B.T.B. nauw betrokken bij het land- en tuinbouwbeleid. De on mondigheid van de landbouw be hoort gelukkig tot het verleden. O.m. werd een gerechtvaardigd verlangen naar voren gebracht om de landbouw meer invloed te geven in de vaste en agrarische commissie van de Pro vinciale Planologische Dienst. Men zal op de bres moeten staan om zorgen dat met de kostbare, schaarse cultuurgrond zo zuinig mogelijk wordt omgesprongen, ook in Zee land. Dit is nationaal-economisch van zeer grote betekenis. Werkgelegen heid, prodöctie en deviezen spelen hierbij een grote rol. De samenwer king in de Stichting voor de Land bouw in Zeeland is goed. C.A.O. GEEN VODJE PAPEEB. Een ernstige waarschuwing liet de secretaris horen t.a.v. de naleving van de C.A.O. Een C.A.O. is geen De veertarieven op de Westerschelde. Er komen maandabonnementen. Op vragen van het lid der Eerste Kamer de heer Kramer (Arb.). naar aanleiding van een persbericht be treffende het voornemen der rege ring oip voor de veerdiensten over de Westerschelde nog deze zomer weer een volledig tarief in te voeren, heeft de minister van Verkeer en Waterstaat geantwoord dat hij heeft kennis genomen van een bericht in de „Nieuwe Rotterdamse Courant" van 9 Mei 1952 volgens hetwelk hij tijdens een bezoek enkele dagen te voren aan Zeeland gebracht heeft medegedeeld, dat de regering van plan is, voor de veerdiensten over de Westerschelde nog deze zomer weer een volledig tarief in te voeren, zodat dan alle personen en dat ook voor rijwielen zul len hebben te betalen. De minister deelt dan het volgen de mede: In verband met de toestand van 's lands financiën is verdere inperking van de sinds de bevrijding enorm gestegen en gestadig groeiende ex ploitatiekosten van de veren over de Wester-Schelde noodzakelijk. Een spoedige invoering van nieuwe tarie ven, die van de thans geldende in zover verschillen, dat het tarief voor passagiers in de eerste klasse hoger wordt dan het geldende en dat voor het tot dusver kosteloze vervoer van passagiers in de tweede klasse, van rijwielen en van motorrijwielen zal moeten worden betaald, komt met het oog daarop gewenst voor. Als richtlijn voor de passagiers-tarieven dient te worden aangehouden, dat de tarieven voor de tweede klasse niet hoger worden dan die voor vervoer met openbare vervoermiddelen, zoals bus, trein over afstanden, gelijk aan de vaarafstanden der veerboten. Ten einde te voorkomen, dat deze maat regel de passagiers, die regelmatig van een der bedoelde veren gebruik maken, op groot financieel nadeel zou komen te staan, zal de moge lijkheid tot het nemen van maand abonnementen worden geopend. Om trent een en ander is nog overleg faande met Gedeputeerde Staten van eeland. Aangezien het exploitatieverlies voor het lopende jaar volgens ra ming meer dan 2.000.000 zal be dragen, wordt het niet verantwoord geacht met de invoering der bedoel de nieuwe tarieven te wachten tot dat de Kamer in October weer bij een zal zijn. HEEL LANGZAAM De man tobde ergens mee; dat sag je dadelijk. Hij was gezeten aan een tafeltje in de Middelburgse stations restauratie en hij had iets over zich, dat mensen soms hebben, die de weg niet weten. Zijn blikken dwaalden onophoudelijk heen en weer en ble ven tenslotte op ons ritsten. Hij aar zelde nog; nam toen een besluit en sprak 07ts aan. En wat. hij ons vroeg, deed oiis wel een ogenblik verstijfd terneer zitten. Wa7it nu kimt ge nog zoveel gewend zijn, maar tenslotte zijn er grenzen aan het menselijk vermogen tot be heersing. Daar vroeg me die man, min of meer toch in koelen bloede, of wij geen weg wisten om hem zonder pas poort over de grens te helpen. En toen wij informeerden, waar de reis dan tbél heen was, antwoordde de Nederlander en houdt u vast, gij Zeeuwen, en vooral: gij Zeeuwsch- Vlamingen „Ik moet naar Oost burg Diep bedroefd hebben wij onze landgenoot uitgelegd, dat hij voor Oostburg geen paspoort nodig had en dat hg er (nu nog) zélfs zonder veer geld kon komen Toen zijn wij langzaam gaan, héél langzaam, en erg gedachten verzonken Mangaangebrek in suikerbieten. De landbouwvoorlichtingsdienst deelt mede, dat de laatste weken, me de tengevolge van de droogte, in ver schillende percelen suikerbieten man gaangebrek optreedt. Het gebrek openbaart zich doordat de bladeren een steile stand vertonen waarbij de bladranden lepelvormig omkrullen. Ze worden geelachtig geaderd, wor den wit en later meer bruin, met vlek jes op de buitenste bladeren. De vlek jes verdrogen en er komen kleine gaatjes in het blad. Het verschijnsel komt het meest voor op humus- en kalkrijke 'gronden, vooral op ge scheurde weilanden. Men kan dit gebrek op vrij eenvou dige manier bestrijden door 't strooi en van 25 kg. mangaatsulfaat per ha. in een periode dat directe regenval is te wachten, daar dit anders onwerk zaam is. Om een dergelijke kleine hoeveelheid gemakkelijk te verdelen, verdient het aanbeveling deze met zand of een kunstmeststof te vermen gen. Bij uitblijven van regenval kan men dit gebrek ook bestrijden door het gewas te bespuiten met een op lossing van 10 kg. mangaansulfaat op 800 liter water per ha., in welk laatste geval men een snellere wer king heeft. LANGE AFSTANDSGASVOORZIENING VORDERT. Watergasfabriek te Goes. Hoewel na de min of meer spectaculaire buislegging door de Wester schelde tussen Baarland en de Griete, voor het oog een stilstand is ingetre den in de voorbereidingen voor de lange afstandsgasvoorzienïng van Mid den Zeeland, wordt hieraan druk doorgewerkt. Momenteel is men bezig aan het uitstippelen van het tracé dat met de buisleiding gevolgd zal wor den. In grote lijnen zal hierbij de vol gende route aangehouden worden: Van Sluiskil langs de Groeneweg naai- de Griete. Op Zuid-Beveland wil men van Baarland langs de dijk voor bij Hoedekenskerke gaan, vervolgens in Noordelijke richting af te buigen om dwars over de Langeweg te 's-Gravenpolder ongeveer bij de Groe de provinciale weg tussen 's-Graven polder en Kloetinge te bereiken. Via de Buys Ballotstraat zal de leiding waarschijnlijk de spoorbaan aan de in rlo nioiiw als het warel ingeblikt" in de nieuwe „all-metal"-verpakking HIMIilBHIMaHIfW'a JAARLIJKS CONGRES. Vereniging van directies van Nijverheidsscholen houdt bijeenkomsten in Middelburg en Domburg. Steeds meer worden in Zeeland congressen en jaarvergaderingen gehouden van landelijke verenigingen en bonden. Dat was vorig jaar zo en in 1952 is het al precies eender. Zo zal op Vrijdag en Zaterdag 20 en 21 Juni a.s. op Walcheren het congres worden gehouden van de Vereniging van directies van Nijverheidsscholen in Nederland, welke instelling elk jaar een z.g. zomer- congres organiseert. Tot nu toe was deze bijeenkomst nog niet in Zeeland gehouden, maar mede dank zij de activiteit van de heer E. Visscher, direc teur van de Technische School te Middelburg, werd vorig jaar besloten om dit keer naar Zeeland te trekken. Het congres begint Vrijdagsmörgens de Concert- en Gehoorzaal te Mid delburg om tien uur, waar de voor zitter van de vereniging, de heer J. H. L. van Kimmenaede. directeur van de Technische School te Nijmegen het openingswoord zal spreken. Om 11 uur is er daarna een belangwekkende cau serie door de inspecteur-generaal van het Nijverheidsonderwijs, mr. ir. M. Goote, die zal spreken over de oplei ding van de leerkrachten bij het Nij verheidsonderwijs en over de her oriëntering, noodzakelijk voor de in functie zijnde leerkrachten, in ver band met de modeme onderwijsopvat- tingen. Het gemeentebestuur van Mid delburg zal de dames en heren, die aan dit congres deelnemen, officieel in het gemeentehuis ontvangen om half één, waarna er voor hen gelegen- Grensoverschrijding bij het Zwin. Door de minister van justitie is be paald, dat in de periode van 25 Mei tot 30 September tussen 8 uur 's mor gens en 8 uur 's avonds personen van Belgische en Nederlandse natio naliteit de Nederlandse grens mogen overschrijden tussen grenspaal 366 en 369 om zich te begeven in het gebied, dat aan de andere zijde wordt be- ?:ensd door het Afwateringskanaal luisRetranchementCadzand-ha- ven. Deze personen moeten voorzien zijn van geldige grensoverschrijdings documenten. Het bedoelde gebied omvat het Zwin en enig bijgelegen terrein. heid is het stadhuis te bezichtigen. De heren vertrekken hierna naar Vlissingen voor een uitvoerig bezoek aan de fabrieken van de Kon. Mij. „De Schelde". Zij zullen verwelkomd worden in het Scheldekwartier, waar hun tevens een koffiemaaltijd wordt aangeboden. Een ingenieur van het bedrijf zal een inleiding over de maat schappij houden. De dames luisteren ondertussen naar een lezing van de heer H. Pieters over Walcherens ver leden en heden, waarna een rondgang over het eiland volgt. Om 7 uur is er een gemeenschappelijke maaltijd in het Badhotel te Domburg, waar 's Za terdags de algemene vergadering wordt voortgezet. Er staan o.a. lezin gen op het programma, zowel voor de heren als voor de dames. Voor de laatsten worden o.a. onderwerpen be handeld, die met het huishoudonder wijs te maken hebben. Verwacht wordt, dat in totaal een honderd vijf tig leden van de Vereniging aan dit Congres in Zeeland zullen deelnemen. Eindexamen Middelbare Handelsdagschool Middelburg. Te Middelburg slaagden voor het eindexamen Middelbare school met vierjarige cursus mej. M. P. Annot, Oostkapelle. mej. M. de Leeuw, Middelburg en de heren Z. C. van Damme, Kortgene, A. J. Dek. Kruiningen, L. de Hamer, Arnemui- den, H. F. Geervliet en E. A. L. Peek te Middelburg. Aardbeien worden niet meer doorgedraaid. De Zeeuwse aardbeientelers die vorige week plotseling voor het on aangename feit werden geplaatst dat een deel van hun producten werd „doorgedraaid", d.w.z. tegen een ophoudprijs uit de markt geno men moesten worden, zijn voorlopig weer uit deze impasse geraakt. Vrijdag trad een herstel van de prijzen in en hoewel deze hogere prijzen in de hierop volgende da gen niet ten volle werden gehand haafd, wordt thans toch meer be taald dan de minimumprijs. De weinige mandjes die nu soms nog wox'den ..doorgedraaid" zijn van zeer inferieure kwaliteit. Deze voor de kweker verheugende wending is een gevolg van de grote vraag uit het binnenland o.a. de grote steden, terwijl thans ook voor export naar Duitsland wordt aange kocht. Zuidzijde volgen tot aan de nieuwe Bergweg te Goes, waar de spoorlijn en de Patjjnweg worden gekruist. Langs Heernisseweg, Oostsingel en J. A. v. d. Goeskade bereikt de leiding dan de Goese gasfabriek. Van hieruit vervolgt zij haar weg langs de 'sHeer Hendrikskinderendrjk en de rijksweg naar 'sHeer Arendskerke. Daar wordt een eind de spoorbaan gevolgd en daarna langs polderdij ken ter hoogte van de Sloedam weer naar de spoorbaan. Deze wordt tot aan Middelburg gevolgd, waar een zinker door het kanaal zal moeten worden gelegd ter voorziening van Middelburg. Voor de gaslevering aan Vlissingen zal de leiding verder langs de zuidzijde van het kanaal worden gelegd om tenslotte daar eveneens weer met behulp van een zinker, de Vlissingse gasfabriek te bereiken. Over de aanleg van deze leiding wor den nog besprekingen met verschil lende instanties gevoerd, zodat moge lijk hier en daar nog wijzigingen aan gebracht zullen moeten worden. De aankoop van de buizen, welke een diameter van ca. 25 cm. znllen hebben, is reeds geschied. Wanneer deze arriveren zal wellicht nog in Juli of Augustus met de aanleg be gonnen kunnen worden, zodat moge. lijk begin 1953 met de gaslevering vanuit Sluiskil een aanvang kan wor den gemaakt. Zoals bekend, zal tevens op het Goese gasbedrijf een watergasappa- raat worden geplaatst. Dit apparaat zal 30 k 35.000 m3 watergas per dag kunnen produceren, zodat het moge lijk zal zijn bij eventuele calamiteiten aan de leiding vanuit Sluiskil, de gasvoorziening vanuit Goes kan plaats vinden. Tevens zullen hiermee zo nodig spitsen in het gasverbruik opgevangen kunnen worden. De bouw van deze watergasfabriek zal echter eerst kimnen beginnen, wanneer de lange afstandsgasvoorziening een feit is. De toestellen zullen nl. in een bestaand gebouw van het Goese gas bedrijf worden ondergebracht dat thans nog benut wordt voor de g fabricage. KUNST. Avondmuziek, Grote kerk Goes* In de Grote Kerk van Goes is men gisteren met de „Avondmuziek" be gonnen, dat wil zeggen elke Dinsdag avond, evenals vorig jaar, een half uur kerkelijke kunst in klank. De titel van deze reeks kleine concerten is niet nieuw Buxtehude was reeds beroemd door zijn „Abendmu- siken" maar toch had men geen betere naam kimnen kiezen. Men vindt in dit woord de stille rust van de avond en de schoonheid van de geordende klank, twee elementen, die men gisteravond in de oude Ma ria Magaalenakerk aantrof en die zich met de gothiek verenigden tot een sfeervolle eenheid. Dat wij thans van deze concerten reeks melding maken, is omdat de eerste avond een officieel tintje kreeg door een hartelijk begroetings woord door de voorzitter van de or gelcommissie, ds. H. M. Strating en een korte toespraak van wethouder J. J. van Melle namens het gemeen tebestuur. Daarna speelde de organist Adri- aan Kousemaker koraalvariaties van Buxtehude en Karl Hoyer en debu teerde het Goese Kamerkoor met twee cantaten. Ongetwijfeld bete kende Buxtehude een stijlvol begin van deze Avondmuziek, omdat daar mede teruggegrepen werd naar een vroeg hoogtepunt in deze oude Pro testantse kerkmuzikale traditie. De beide orgelvariaties, zowel van Bux tehude als van Hoyer, kregen een uitnemende vertolking. Het Kamer koor, dat mede begeleid werd door een klein strijkorkest, stelde deze eerste keer niet teleur en bewees reeds nu tot goede dingen in staat te zijn. Noodzakelijk zal het evenwel zijn om de koorklank zodanig te for meren, dat daarin geen enkel indi vidueel geluid meer is te herkennen. Dirigent Kousemaker is daartoe ech ter met zijn zangers een goede weg ingeslagen. De Paascantate van Bri- ner, waarmede deze avond werd be sloten, bleek een fris werkje, niet revolutionnair, doch met een eigen geluid. Dft belangstelling was bevredi gend.- de K. 19 Juli weer Scheldebeker- zwemwedstrijd Rinus Daatselaar kan niet aan tie start verschijnen. Op Zaterdag 19 Juli zal Vlissingen weer zijn jaarlijks groot zwem-eve- nement beleven: de internationale Scheldebeker-zwemwedstrijd, de elf de in de langzamerhand reeds zeer respectabel geworden reeks, welke ongetwijfeld weer duizenden belang stellenden naar de Vlissingse boule vards zal lokken. Zoals gewoonlijk is het aantal deel nemers weer bepaald op 20 maxi maal. De inschrijving sluit op 5 Juli a.s. De start is omstreeks 12 uur in 1 de middag bij de vuurtoren van Nieu- wesluis. Het Scheldebeker-comité is re geruime tijd in de weer met de voor bereiding van de omvangrijke organi satie, waarbij het wederom de mede werking geniet van de Marine, het Nederlands en het Belgisch loods wezen, de Zeevaartschool, de Vlis singse en de Middelburgse Reddings brigade, het bureau voor de medische sportkeuring, de Zwemclub „De Zee hond", de Zeeverkenners. Bij de deelnemers zal zich ditmaal niet de winnaar van de beide laatste wedstrijden Rinus van Daatselaar be vinden, daar deze op Tweede Pink sterdag een ernstig motorongeval is overkomen. Dit betekent, dat Rinus van Daatselaar thans niet door voor de derde maal als winnaar uit te ko men, de beker definitief in zijn bezit zal krijgen. Pogingen worden gedaan om twee Engelse zwemmers voor de wedstrijd te laten overkomen. De Stoomvaart- Mij. Zeeland biedt hiervoor de over tocht aan. Oesteryerzending in Mei. De oesterverzending heeft in Mei 1952 als volgt bedragen: Nederland 2163 stuks (4500); België 46.440 stuks (36.650)Duitsland 6250 stuks (5495); Frankrijk 5500 stuks (geen). Totaal 60.353 stuks (46.645). De tus sen haakjes geplaatste cijfers geven de aantallen van Mei 1951 aan. Onderwijzersexamens. Te Middelburg slaagden voor het onderwijzersexamen de volgende leer lingen van de Rijkskweekschool: de dames A. N. Q. Bax, N. E. Blankert, Vlissingen, S. Engelsma, Middelburg, I. Geers Middelburg. H. A. Haver- hoek, Goes, J. Hoste, Oostburg. MOTOKVOETBALWEDSTRIJD TE GOES. Zaterdag 21 Juni a.s. wordt te Goes een motorvoetbalwedstrijd ge speeld. Het is dc eerste maal, dat een dergelijke wedstrijd in Zeeland wordt gehouden. De organisatie is in handen van de MAC Inter-Scal- des. Op en om de boerderij. BIJEENKOMST OP HEDENESSE. Op het jeugdcentrum „Hedenesse" werd voor de Hervormde landbouwers van West Zeeuwsch-Vlaanderen een bijeenkomst belegd, welke onder lei ding stond van de heer M. de Bruijne uit Zuidzande en waarop ir. M. A. Geuze uit Poortvliet sprak over ,.Op en om de boerderij, vroeger en nu". Spreker belichtte de geestelijke kant van het leven op de boerderij, welke niet los te denken is van het dagelijk se werk. Ook werd de verhouding werknemerwerkgever in dit opzicht aan een beschouwing onderworpen en ir. Geuze trok voorts een vergelij king tussen het vroegere leven van rust en het tegenwoordige dynamische boerenleven. Tenslotte werd ook nog gewezen op de verantwoordelijkheid, die de kerk te dragen heeft tegenover het gehele volksleven. Bijna 200 personen woonden deze bijeenkomst bij, onder wie burge meesters, wethouders, predikanten en leraren van landbouwscholen. Ondernemers autobusdiensten bijeen op Schouwen. Onder leiding van de directeur va- de R.T.M., dr. H. J. van Zuylen en de directeur van de Z.V.T.M., ir. J. F. de Nie, bracht de afdeling au tobus-diensten van de Nederlandse vereniging van transportonderne ers een bezoek aan Zierikzee ter gele genheid van haar jaarlijkse excursie en reünie, waarvoor ditmaal Schou wen was gekozen. Het gezelschap, dat met twee autobussen om onge veer 4 uur arriveerde, werd door de burgemeester van Zierikzee, jhr. mr. J. Schuurbeque-Boeije, in het stad huis verwelkomd. Spreker herinner de eraan, dat Zierikzee in de tijd van de strijd met Vlaanderen het „Kraai ennest" werd genoemd om de ster ke ligging, maar nu heet „De Parel aan de OosterscheMe." Hij wees ver der op de stedebouw naar oude trant, waarover de heer P. van Beveren later tijdens een rondgang door de stad zou vertellen en op de mooie natuur, waaraan Westen Schouwen zo rijk is. De burgemeester vestigde hierbij de aandacht op de mogelijk heden, welke deze streek biedt aan vacantiegangers, vooral ook wat de hotel-aceommodatie aangaat. Het stadsbestuur zal aan de gasten een boekje uitreiken, uitgegeven tijdens het elfhonderdjarig bestaan van Zie rikzee. Uit naam van de toeristen deelde de heer Van Zuylen mede, dat men er naar streeft het vreemde- linsrenbezoek aan Schouwen-Duive- land te stimuleren. De voorzitter van de plaatselijke V.V.V., de heer P. Heering, sprak namens de contact commissie net gezelschap tóe en zei- de het te zullen toejuichen, wanneer zou blijken, dat de toering-cars de voorkeur genieten boven de tram. Hierna werd een verversing aange boden en bezichtigde men gezamen lijk het stadhuis. Later vertrok het gezelschap naar Haamstede waar in de „Schouwse Boer" na een geza menlijk diner de nacht werd doorge bracht. Vrijzinnige Zondagsscholen. Te Goes werd onder leiding van ds. W. C. F. Metz uit Middelburg een bij eenkomst gehouden van Vrijzinnige Zondagsscholen in Zeeland en West- Brabant. Vertegenwoordigd waren Aarden burg (Ned. Herv.), Aardenburg (Doopsgez.)Retranchement, St. Kruis, Terneuzen, Vlissingen, Middel burg. Goes en Bergen op Zoom. Het doel van deze bijeenkomst was het uitwisselen van ervaringen, spe ciaal over het lied en de vertelling. De voorzitter, ds. Metz, hield een inleiding over de nieuwe liederenbun del „Kinderen van één Vader", een uitgave van de N.V.V.Z. Ter sprake kwamen de voorgeschie denis, de indeling en de keuze der liederen, terwijl er gewezen werd op de liederen voor jonge kinderen, de vele Kerstliederen, Oud-Nederlandse liederen, de uitstekende verzorging en de fijne illustraties. Verschillende liederen werden ge zongen. Vervolgens bracht mej. C. C. M. M. Barends uit Middelburg een uitvoerig verslag uit over de verrichtingen van de diverse Zondagsscholen. Na de broodmaaltijd hield mej. M. Hegberg uit Goes een boeiende cau serie over de kunst van het vertellen. Hierop volgde een geanimeerde ge- dachtenwisseling. Met een opwekking om de landelijke bijeenkomst in het Oolgaarthuis te Arnhem bij te wonen, werd deze ge slaagde dag besloten. Slachtoffer van auto-ongeluk op Tholen overleden. In de nacht van Maandag op Dins dag is in het Algemeen Burger gast huis te Bergen op Zoom de heer v. d. K. uit Oud Vossemeer overleden aan de verwondingen, die hij Zondagmid dag opliep, toen hij met zijn auto tus sen Oud Vossemeer en Tholen tegen een boom reed. BENOEMING. Met ingang van 15 Juni a.s. is be noemd tot adjunct-commies 2e klasse ter provinciale griffie van Zeeland de heer W. L. M. Groffen te Vlissingen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1952 | | pagina 2