PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Truman vraagt staalfabrieken machtiging om de op te vorderen Goede oogstvooruit zichten voor de Zeeuwse fruitkwekers BILT Kantlijn H AAP VERORBERDE IN VLIEGTUIG KOSTBARE PARKIETEN PIET BRUIN HOORDE 4 JAAR TEGEN ZICH EISEN 195e Jaargang-No. 136 Dagblad uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie F. van de Velde en F. B. den Boer. Adj. W. de Pagter. Hoofdred. G. Ballintijn. PL verv.: W. Leertouwer en H. A. Bosshardt. ABONNEMENTSPRIJS 44 ct. per week, f 5.45 p. kw., fr. p. p. f 5.70 per kw. Losse nummers 10 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Woensdag 11 Juni 1952 ADVERTENTIEPRIJS 22 ct. per mm. Minimum p. advertentie t 3.— Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) van 1—5 tegels f L—Iedere regel meer 20 cent. „Brieven of adres Bureau van dit Blad" 23 cent meer. Giro nr. 358300 P.Z.C.. Middelburg. Bur. Vlissingen Walstr. 58—60, teL 2355 4 lijnen (b.g.g. 2861 Of 2160). M'burg Londense Kaai 29, tel. 2077 en 2924; Goes L. Vorststr. 63, tel. 2475 (b.g.g. 2228); Oostburg: Finlandstraat 2. telcf. 10, Tenieuzen: Brouwerljstr. 2; Zierlkzee N. Bogerdstt C 160 tel. 26. „VREDE OF OORLOG STAAT OP HET SPEL". Beslag geen middel om oplossing in conflict af te dwingen Onmiddellyk nadat Dinsdag de voorzitter van de bond van arbeiders in de Amerikaanse staalindustrie, Murray, had verklaard, dat de staking in deze industrie zou worden voortgezet, heeft Truman het Congres verzocht om een wetgeving, die hem in staat zal stellen beslag te leggen op de staalindustrie en de staking te stuiten, die reeds meer dan een week duurt. De president verzocht het Congres snel te handelen, daar „de kwes- Jie van vrede of oorlog op het spel staat en staal een vitale factor in deze Truman zeide machtiging te wen sen om de staalfabrieken op te vor deren en te exploiteren totdat de in dustrie en de vakbeweging haar ge schil over lonen, het verplichte lid maatschap van een vakvereniging en dergelijke hebben bijgelegd. De be oogde wet zou de eigenaars een rede lijke compensatie moeten geven voor de tijd, dat de regering hun eigen- et A.R.-lid der Eerste Kamer, de Rerjers. is een strijdbaar man. Bij de behandeling van de begroting van justitie in de Eerste Kamer attaqueerde hij de minister van justitie zeer fel over de manier, waarop diens departement de zaak Menten heeft afgewerkt. De minister gaf een verre van bevredigend ant woord, waarop de heer Reijers niet van repliek kon dienen, omdat hij plotseling ernstig ziek was geworden. Uitstel betekende echter in dit geval geen afstel,' want men heeft gisteren kunnen lezen, dat de heer Reijers als nog van leer getrokken is en de mi nister van justitie opnieuw zeer felle verwijten heeft gemaakt. Onder meer luidde de beschuldi ging, dat de minister zich niet per soonlijk van deze zaak op de hoogte heeft gesteld, maar is afgegaan op wat zijn ambtenaren hem vertelden. Bovendien was er wederom het ver wijt, dat de ware schuldigen de hand boven het hoofd wordt gehouden en dat de justitie de zaak Menten een- en de arbeiders een beloning voor hun hoofd wenst te houden. Het zijn zeer ernstige verwijten, die juist door de zijde, waarvan zij komen, niet met een Jantje van Lei den mogen worden afgedaan. Bovendien raakt het gebeurde de integriteit van onze democratische staat. Reeds enige tijd geleden werd het zeer ernstige vermoeden uitgespro ken dat de minister van oorlog zijn post pas in handen krijgt, als zij ge censureerd is door zijn ambtenaren. Nu verklaart de heer Reijers dat de ambtenaren van de minister van justitie hem welbewust vals voorlich ten om bepaalde personen buiten schot te houden. Is dat waar? Als het waar is, dient dc bezem met kracht gehan teerd te worden. Want even schade lijk voor de democratie als commu nistisch drijven en rechts-radicalisme is corruptheid van het ambtenaren corps. Wat te denken van de geruchten over besprekingen tussen Ne derland en West-Duitsland over teruggave van de grensgebie den. die na de oorlog bij Nederland werden gevoegd? Behoren zij inder daad naar het rijk der fabelen te worden verwezen? Wij geloven dit niet. Wij achten het waarschijnlijk, dat er officieus wel degelijk contact bestaat tussen Nederlandse vertegenwoordigers en Duitse autoriteiten en dat dit con tact wel degelijk betrekking heeft op de grenscorrecties. Het Nederlandse volk zou er trou wens niet rouwig om behoeven te zijn, als die correcties ongedaan wer den gemaakt. De gebieden hebben niet veel om het lijf. Zij zijn een voort durende aanleiding tot Duitse hate lijkheden. Zij belemmeren een nor maal economisch handelsverkeer, waarmede Nederland sterker is ge baat dan Duitsland, dat door Ameri ka en Engeland wel op het paard ge holpen wordt. Als er dan bovendien tegenover de teruggave van de grensgebieden nog een recht tot inpolderen van de Dol- lard komt te staan, ach maak die cor recties dan maar ongedaan. Niemand zal er een traan om la ten. Bij alle zoeken naar middelen om de talrijke ongevallen met straaljagers te doen verminde ren, trekt een beschouwing in de R. K. Volkskrant de aandacht De ongevallen met de straaljagers zijn een bittere consequentie van de wijze waarop en het tempo waarin een luchtmacht moet worden opge bouwd. zo schrijft dit blad; de mi nister schuift veel op gebrek aan luchtervaring bij de jonge vliegers en wil daarom hun diensttijd verho gen tot vijf zes jaar, maar het blad wijst ook nog op iets anders: „Het is een bekend verschijnsel, dat vele vliegers de hen toegekende bre vet-toelage besteden aan ontspan ning welke zij meer dan vele andere beslist nodig hebben. De voortdui'ende spanning, waaronder straaljager-pi- loten verkeren, vraagt natuurlijker wijs om een tegenwicht. Dat de vlie gers hun toelage bijvoorbeeld niet gebruiken voor eeh vliegrisicoverze- kering mag dan al niet verstandig zijn, in ieder geval is het te begrijpen. Bovendien is de salariëring van de Luchtmacht niet van dien aard, dat zij evenredig is aan de verantwoor- dom beheerde rechtvaardige werk. De president zeide verder, dat het beslag op de industrie niet zou moe ten worden beschouwd als een mid del om een oplossing af te dwingen. De omstreden kwesties dienden door rechtstreekse onderhandelingen op gelost te woi'den. Het Congi'es zou herzieningen van lonen en ax*beids- omstandigheden zolang de regering de staalfabrieken in beheer had niet moeten verhinderen. „Wij zijn met andere vrije landen bezig de militaire vex-dediging van de vrije wereld op te bouwen", aldus Truman. „Wij moeten deze kracht opbouwen als wij een redelijke kans willen hebben om een wereldooi'log te voorkomen. Wij kunnen dit echter niet doen zonder staal". Het is thans de plicht van het Congres aan een uiterst ernstige toestand het hoofd te bieden, aldus Truman. Sowjet-Unie verwerpt Westelijk ontwapeningsplan. Jacob Malik heeft Dinsdag in de ontwapeningscommissie der V.N. meegedeeld, dat de Sowjet-Unie het Westelijke plan om maxima te stel len aan de strijdkrachten der grote mogendheden verwerpt, omdat dit naar haar mening „onpractisch" is en niet de luchtmachten en de atoom wapens der betrokken landen in aan merking neemt. Volgens Malik wordt in het Wes telijke voorstel gesproken van „strijd krachten" met inbegrip van parami litaire eenheden, terwijl niet speciaal lucht- en vlootstrijdki-achten worden genoemd. Strubbeling over autoweg Helmstcdt-Berliin. Russen verbieden Amerikanen daar te patrouilleren De Russen hebben Dinsdag de eis gesteld, dat de Amerikaanse bezet tingsautoriteiten onverwijld zullen ophouden met het uitzenden van ge wapende patrouilles op de autoweg tussen Helmstedt en Berlijn, De Rus- se. hebben verklaard in het vex-volg tegen de Amerikaanse patrouilles te zullen optreden. AUSTRALIË'S PREMIER IN ONS LAND. „Geen betere immigranten dan de Nederlandse". Met twee uur vertraging arriveerde Dinsdag tegen het middaguur Schiphol een K.L.M.-toestel uit Londen, dat de minister-president van Aus tralië, Robert Menzies en zyn echtgenote, naar ons land bracht. Dc vertra ging was te wijten aan een Duitse herdershond, die tezamen met een aap en een party parkieten deel uitmaakte van de vliegtuiglading. Toen het toestel, waarmede Menzies naar Londen vloog, op Airport wilde landen, brak de hond los uit zijn krat en vernielde, rondspringend door het bagage ruim, de dozen waarin de parkieten waren ondergebracht. Van de vogels ter waarde van f 50.per stuk, viel een aantal ten prooi aan de aap, die rondvliegende parkieten op behendige wijze met zyn door de tralies van de kooi gestoken lange armen wist te vangen en ze smakelijk verorberde na ze van de kleurige verentooi ontdaan te hebben. Toen de heer Menzies op Schiphol Parijs, waar hij twee dagen zal vex- uxt het toestel stapte, kon hij door de blyven. vertraging de aanwezige journalisten slechts kort te woord staan. De heer Menzies vertelde, dat hij zeer ingenomen is met de Nedexiand- se emigranten. „Er zijn geen betere". Toen filmmensen hem verzochten om iets dichter bij de camera te komen, zei de heer Menzies: „ik ben een ver legen man, ik ben een politicus" stapte meteen in de gereedstaande auto, waarmee hy naar Den Haag vertrok. Daar heeft de Australische hoge gast een bezoek gebracht aan dr. W. Drees. De lunch gebruikte de heer Menzies met dr. Drees en minis ter D. U. Stikker. Vandaag gaat de heer Menzies naar Paleis Soestdijk, waar hij op uitnodi ging van H.M. de Koningin de lunch zal gebruiken. Des middags om lxalf drie vertrekt hij van Schiphol naar De heer Ch. Weiter Alleen opa Klijzing De heer Ch. J. I. M. Welter van de K.N.P. heeft in een te Haarlem uit gesproken verkiezirigsrede verschil lende socialistische uitspraken geci teerd, waarin te kermen werd gege ven dat het regeringsbeleid in belang rijke mate door de socialisten is be paald. Over de heer Romme zeide spreker, dat deze er aan heeft meege werkt, dat er in Nederland een ma laise-stemming heerst. Ik ben zo zeide de heer Weiter het geweten van de K.V.P. en van de heer Romme. „Het is niet plezierig wanneer het geweten spreekt". Na over de figuur van dr. Drees te hebben uitgeweid, waarachter hij de schaduw van het mislukte lndiëbeleid bespeurde, kwam de heer Weiter tot de conclusie, dat Nederland niets meer heeft waar het trots op kan zijn, uitgezonderd opa Klijzing. delijkheid die zij ten opzich te van de Luchtmacht waar van zij een kostbare opleiding ont vingen ten opzichte van hun ma chine en ten opzichte van hun mede piloten dragen. Het gevolg is dan ook, dat een groot aantal vliegers slechts of in het geheel niet verze kerd is. Een hogere toelage of een ruimere salariëring is niet alleen een evenre- diger waardering voor verrichte ■orestatiès en gedragen verantwoorde lijkheid, het is echter ook een middel om de vliegers te bewegen tot het vrijwillig aanvaarden van een langer dienstverband. Het is dit langere dienstvei'band immers, dat de minis ter ziet als een mogelijkheid tot ver mindering van het aantal ongeluk ken". Inderdaad: er valt wat voor te zeggen. Voor de aankomst van de Austra lische minister-president deed het gerucht de ronde, dat hij H.M. de Koningin zal uitnodigen een offici eel bezoek aan Australië te brengen. Toen hem hiernaar werd gevraagd, aarzelde hij een ogenblik en zei „Daar kan ik niets over mededelen". De bemanning en ander personeel had na de landing van het vliegtuig een tijd lang werk om de veroorzaak te ravage op te redderen en nog rondvliegende parkieten te vangen. De door de Duitsers aan het einde van de Badweg te De Koog op Texel aangelegde betonnen dam wordt thans door de Opruimingsdienst van de Rijkswaterstaat verwijderd. Ruim 5 millioen kiezers zullen ter stembus gaan. Naar wij bij informatie vernemen bedroeg op 1 Januari jl. het aantal 23-jarigen en ouderen iix Nederland 5.984.906 Deze zijn niet allen kies gerechtigd. Bij de laatste twee ver kiezingen bedroeg het aantal kiesge rechtigden van hen die 23 jaar of ouder waren 95.5 Dit percenta- fe kan ook voor de komende ver- iczing veilig worden aangehouden. Bij de verkiezing van 1948 bedroeg het totaal aantal kiezers 5.433663, het aantal uitgebrachte geldige stemmen was 4.032.959. Een aantal van 344.081 kiesgex-echtigden had niet aan de stemming deelgenomen (6.3 Telt men hierbij de blanco en overige ongeldige stemmen, dan kwam het stemrecht van 5Ó0.704 kiesgerechtigden niet tot zijn recht (9.21 Thans zullen kiesgerechtigd zijn ongeveer 5.71 millioen personen. Zou hiervan ook dit jaar 9.21 afvallen, dan zullen dus ongeveer 5.185.000 stemmen geldig zijn. Houdt men het percentage van 6.3 aan voor de kiesgerechtigden die niet aan de stemming deelnemen. dan zullen ongeveer 5.350.000 kiezers naar de stembus gaan. De kiesdeler voor de komende ver kiezing zal een getal worden dat niet ver ligt van 51.800. Koningin Zain wenst baar niet te ontmoeten. Eerst moet Palal's toestand verbeterd zijn. Uit gewoonlijk betrouwbare bron te Lausanne wordt vernomen, dat koningin Zain van Jordanië onder behandeling van een Zwitserse vrou wenarts staat. Zij zou koning Talal niet willen ontmoeten voor zijn toe stand is verbeterd. Naar verluidt is zij bereid met de koning naar Jor danië terug te keren indien hij er in toestemt zich daar onder genees kundige behandeling te stellen. Zij zou niet van plan zijn voor onbe paalde tijd in het buitenland te blij ven en naar Jordanië willen terug keren. Koning Talal zou hebben verklaard, dat er een samenzwering bestaat om hem van de troon en in een kli niek gevangen te houden. De 17-jarige kroonprins van Jor danië, Hoessein,is Dinsdag per vlieg tuig uit Genève naar Londen ver trokken om zijn studie te Harrow voort te zetten. Oostduitse raoio-station blokkeert zich thans zelf. Nu de Engelsen net beleg van het Oostduitse radio-sta tion in de Britse sector van Bei-lijn hebben opgeheven, is het personeel van het radio- station klaarblijkelijk zodanig aan de ontstane toestand ge wend, dat het de blokkade zelf voortzet. Aan zeven Duitsers, waaron der een man die geregeld als koerier tussen de Oostduitse autoriteiten en het radio-stati on optreedt, is de toegang ge weigerd. Ook vier werknemers van het radio-station, twee mannen en twee vrouwen werd de toegang ontzegd. Twee vrouwen, blijkbaar echtgenoten van zich in het gebouw bevin dende employé's, gaven Dins dag bij de poort een grote zak met groenten af. Zij mochten ïvenwel niet binnengaan. „DROMER" IN VERDACHTENBANK. Het geld zou hem in Tunis zijn ontstolen De 22-jarige ex-ambtenaar van Publieke Werken der gemeente Amster dam, Pieter Jan Bruin, die tussen 1 en 10 Mei van het v.orige jaar door op geraffineeule wijze te manoeuvreren met girobiljetten de gemeente Am sterdam voor 113.000 wist op te lichten, stond Dinsdagmiddag na 8 maanden in voorarrest te hebben doorgebracht onder grote belangstel ling terecht voor de Amsterdamse rechtbank. Mr. J. Hartsuiker, de officier van Justitie, betitelde in zyn requisitoir Piet de Bruin als „een dromer" en eiste tegen de jongeman een gevange nisstraf van 4 jaar met aftrek van het voorarrest. Op de vraag van de pre sident, mr. J. Meihuizen, waar het geld was gebleven, antwoordde Piet Bruin dat hem dit ontstolen was in een hotel in Tunis. Mr. J. de Jong becx-itiseerde in zijn pleidooi het systeem bij het gemeen te girokantoor, dat feilloos geacht werd, maar dat integendeel „betrek kelijk gemakkelijk te bedriegen was". Hij vroeg tenslote clementie voor zijn cliënt. In zijn laatste woord maakte Piet Bruin zyn vroegere collega's veront schuldiging over de last, die hij hun had bezorgd. De rechtbank zal uitspraak doen op 24 Juni a.s. Zoals bekend kon Piet Bruin, de jongen met de afstaande oren, na een jacht die 80 dagen duurde, gearres teerd worden in La Ciotat aan de Franse Riviéra. Maar bij zijn arrestatie had hij geen afstaande oren. Een Franse commissaris van politie, die de ar restatie verichtte, zag terstond, dat Piet Bruin de geniale inval had gehad zijn afstaande oren met een stukje pleister strak naar achteren te plak ken. Daardoor was zijn signalement verminkt. De commissaris rukte de pleisters weg en voor hem stond Piet Bruin, de jongen met de flaporen, op wie slechts een gering deel van de geroofde som werd gevonden Mr. J. Hartsuiker maakte in zijn requisitoir aanmerking op de pers, die naar zijn mening in de berichtge ving over deze verduistering te uit voerig is geweest. Hij besprak hoe vex'dachte in Mei van het vorig jaar twee weken lang heeft gesimuleerd hij liep gedurende die tijd met ver bonden arm in een draagband en besprak voorts de details, waarop Bruin met zorg en overleg zijn van te voren beraamd plan heeft uitge- voerd. De officier betwijfelde of het geld Piet Bruin in Tunis is ontstolen. Voor de officier tot zijn eis kwam werden de directeur van het gemeen te girokantoor en de chef van de boekhouding van Publieke Werken als getuigen gehoord. TOEREKENINGSVATBAAR. Over Bruin zijn twee psychiatri sche rapporten uitgebracht, een op last van de Justitie door dr. Tame- nons Bakker en een tweede op ver zoek van de verdediger, mr. Jeljer de -Jong, welk rapport werd uitge bracht door dr. v. d. Velde. Beide rap porten dekken elkaar vrijwel en ko. men tot de conclusie, dat, ondanks vele moeilijke en nerveuze eigen schappen, Bruin volledig toereke ningsvatbaar moet worden geacht. NOG MEER APPELS EN PEREN DAN VORIG JAAR? Langdurige droogte was voor ondiep- wortelende gewassen ongunstig Wanneer de Zeeuwse fruitkweker door zyn boomgaard loopt en de rijk met wassende vruchten beladen bomen aanschouwt, kan hy met voldoe ning de komende oogst afwachten. Ondanks de droogte, die voor de ondiep- wortelende gewassen minder gunstig was, zyn de perspectieven hoopvol. Over het algemeen kan van de appels en peren zelfs een zeer grote oogst verwacht worden, die de topoogst van vorige jaren minstens zal evenaren en misschien nog zal overtreffen. Wat de ontwikkeling van het fruit be treft is er dus geen reden tot klagen. De grote vraag voor de teler of de vele zorgen, welke hy ook nu weer aan zyn gewassen heeft besteed, uitein delijk bevredigende financiële vruchten zullen afwerpen, blijft echter voor. alsnog onbeantwoord. Dit zal de tijd moeten leren. Zoals reeds opgemerkt, is de lang durige droogte voor de ondiepworte- lende gewassen ongunstig geweest. De aardbeien waarvan aanvankelijk een grote oogst werd verwacht, zijn veelal niet voldoende kunnen uitgroei en. Bovendien wordt de oogst ongun stig beïnvloed doordat op verschillen de percelen plotseling een aaltjes ziekte optrad. De bladstand van de zwarte bessen op de lichtere gronden is door het gebrek aan voldoende wa ter veelal slecht. Bovendien hebben deze bessen over het algemeen sterk geruid, zodat een slechts middelma tige tot goede oogst verwacht kan worden. By de rode bessen is dit in het bijzonder het geval bij de Jonk heer van Tets. De frambozen hebben hier en daar te kampen met stengel ziekte en de droogte, doch niettemin kan op een goede oogst gerekend worden. Ook van de rijkbloeiende bramen zyn de oogstvooiaiitzichten zeer gunstig. Bij de kruisbessen wordt de kilo-opbrengst ongunstig beïnvloed door het droge weer. De kersen vallen op sommige plaatsen tegen als gevolg van te sterke rui, zodat de oogst niet zo groot zal zijn als eerst werd ver wacht. De vruchtzetting bij de prui men was zeer goed en er wordt dan ook op een grote oogst gerekend. APPELS EN PEREN. De appels en peren staan er uitste kend voor. De vruchtzetting bij de appels was over het algemeen zeer goéd. hoewel de jonge bomen van de goudreinet iets achter bleven. Ook de sterappel gaf een matige vrucht zetting. Er trad weinig rui op, zodat nog stei'k gedund zal moeten worden. De peren geven eveneens reden tot tevredenheid, hoewel er meer rui dan bij de appels voorkwam. Bij de Bonne Louise d'Avranches, de Clapp's Fa- vourite en de Comtesse de Paris was dit plaatselijk zo sterk, dat de oogst van deze rassen daar bepaald zal te- lenrstellen. ZIEKTEBESTRIJDING. Over het algemeen is de natuur tot dusver de teler dus goed gezind ge weest. Toch is het niet zo, dat de kweker het cadeau krijgt, want o.m. de ziektebestrijding vraagt weer zijn volle aandacht. Er is druk gespoten moeten worden. De schurftaantas- ting "was wel minder dan voxng jaar en beperkte zich tot dusver in hoofd zaak tot enkele schurftgevoelige pe- renrassen en bij de appelen tot een lichte aantasting op het blad. Mits men paraat blyft is hier geen reden tot ongerustheid. Er trad een zeer ernstige spintaantasting op, doch af gaande op de ervaringen van vorige jaren, is men vroeg met de bestrij ding begonnen. Hierdoor kon de eer ste spint gelijktijdig met de zaagwesp worden opgeruimd. Voorts zijn de bladrollers evenals vorig jaar goed vertegenwoordigd. Behoudens plaatselijk vrij ernstige schade te Philippine en tussen Kat- tendijke en Wemeldinge heeft de Zeeuwse fiuitteelt niet van hagelval te lijden gehad. Voordat het fruit ge oogst wordt kunnen zich uiteraard nog verseliillende tegenslagen voor doen, doch nogmaals: de Zeeuwse te ler kan tot dusver tevreden zyn over de ontwikkeling. Elf doden door instorting van een huis. In een voorstad van Milaan is door een gasontploffing een huis van drie verdiepingen ingestort. Elf personen, onder wie zes vrouwen, zijn om het leven gekomen. Vijf pei-sonen werden ernstig gewond. De ontploffing zou zijn veroor zaakt, toen één der bewoners in de nabijheid van een lekkende gasbuis een lucifer aanstak. Plan om Perzische regering omver te werpen Samenzwering ontdekt. In Teheran is Dinsdag een samen zwering tegen de Perzische regering ontdekt. Volgens de Perzische pers zouden vijf kolonels van het Perzische le ger zijn gearresteerd op beschuldi ging van samenzwering om de rege ring van dr. Mossadeq omver te wer pen. Volgens het Perzische dagblad „Nabard" zouden de samenzweerders in verbinding hebben gestaan met de communistische Tehoeden-partij die in Perzië buiten de wet is' gesteld- De pers meldt: De sjah van Perzië, die met vacantie te Ramssar aan de Kaspische zee vertoeft, zou met spoed naar Teheran zijn teruggereisd, toen hij van de samenzwering hoor de. DE VERWACHT, ZWAAR BEWOLKT. Zwaar bewolkt met hoofdzakelijk in de Noordelijke helft van het land enige regen of motregen. Matige, in het Noorden van het land tijdelijk kx-achtige Westelijke wind. Iets lage re middagtemperaturen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1952 | | pagina 1