NIEUWS UIT ZEELAND Ziutn Zijpe WISSEL SCHOUWEN EERSTE KAMER HEEFT CRITIEK OP AANKOOP PANDER-PAND WOENSDAG 11 JUNI 1952 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Onderlinge veeveuekerïng „Walcheren'". Onder voorzitterschap van de heer L. J. Lorier, vergaderde de onder linge vee-verzekeringsmaatschappij „Walcheren". De voorzitter sprak in zijn openingswoord er zijn blijdschap over uit, dat de vereniging in het afgelopen jaar voordelig kon werken, terwijl zij 'bovendien in ledental toe nam. Uit het verslag van de pen ningmeester, de heer Joh, Marinissen, bleek dat er in kas een saldo was van 796,42. Voor kalfvee is een premie betaald van lJ/2 en voor jong vee slechts van 1 Er waren 1540 stuks vee verzekerd. Het aan tal ongevallen bedroeg 37, waarbij 12 stuks jong vee. Er traden 17 le den toe terwijl door overlijden, ver trek enz. 5 leden van de ledenlijst werden afgevoerd. De premie werd voor kalfvee op 1 vastgesteld en voor jongvee op yz De maxi mum-taxatieprijs voor kalfvee werd op 1100 vastgesteld, met een uit kering van 80 In verband met de uitbreiding van de vereniging werd het salaris van de secretaris penningmeester verhoogd, terwijl dat van de commissarissen werd gewij zigd. De heren D. Gideonse te Veè- re en J. de Visser te Serooskerke (W.) werden herkozen. Als commis saris-schatter werd herkozen de heer J. J. Geerse te Middelburg. SCHOHWFN FN DUIVELAND RAAD ZIERIKZEE. Drie Ion voor woningbouw. Speelterrein voor de jeugd. Onder voorzitterschap van burge meester jhr. mr. J. Schuurbeque- Boeije kwam de raad van Zierikzee in openbare vergadering bijeen. De raad had al vroeger creaiet verleend 22.000 voor het aanschaffen van een brandweerwagen. Thans kon de voorzitter mededelen, dat het ge lukt was een proto-type voor het Rijk ontworpen aan te kopen. Op 27 Juni a.s. zal wederom een raadszit ting gehouden worden, waarin be handeld zal worden het uitbreidings- filan en een nieuwe gemeenschappe- ijke regeling voor het B.L.O., waar bij Zierikzee de bevoegdheid be houdt te benoemen. Van G.S. was goedkeuring ontvangen op de huur- bepaling van de duplex-woningen a 5,05 per week exclusief water en voor de eengezinswoning a 7 per week. Voor de aanleg van een ten nisveld was een stuk weiland aange kocht van de R.T.M., welk besluit inmiddels is goedgekeurd. De op brengst van de "nationale woning- bouwlening was voor Zierikzee 259.125 waarbij nog 55.000 komt van de door de levensverzekeringen en het pensioenfonds geleende gelden aan de N.V. Bank voor Nederland se gemeenten. In principe besloot de raad om de Kau-brug te vervan gen door een nieuwe. Wethouder R. Gerritsen wees erop, dat reeds in 1950 door de directeur van de Cen trale Dienst geadviseerd was tot af sluiting eri herstellen, men is hierop toen niet ingegaan. Aan de Centrale Dienst zal nu om advies gevraagd worden, waarna de commissie van fabricage haar houding kan bepa len. Tot leerling-tekenaar bij de Cen trale Dienst Noord Zeeland op ar beidscontract werd benoemd de heer A. Brand naar aanleiding waar van de heer J. G. L. Simmers in overweging gaf, de commissie uit te breiden, daar geen enkele vertegen- woordigeer van de grootste voetbal vereniging nl. „Zierikzee" hierin zit ting heeft. Deze kwestie zal nader bekeken worden. Tot curator van het Zierikzee lyceum werd benoemd dhr J. J. v. d. 'Ende. Aan de plaatselijke voetbalvereniging Mevo werd ^100 subsidie voor het jaar 1952 verleend inplaats van 500 zoals door de club werd aangevraagd. De vereni- fing Simavi zal met ingang van 952 een jaarlijkse bijdrage van 10 ontvangen. Het kleuteronderwijs in Zierikzee zal in het vervolg 20 per leerling ontvangen. Dit komt voor ongeveer 370 leerlingen neer op een bedrag van 7400, circa 2000 meer dan voorheen het geval was. Als staan- respectievelijk ligplaatsen voor woonwagens en woonschepen werd aangewezen, 's-Heer Lauwen- dorp voorbij het eerste weegje en de Oude Haven binnen de kleine klap- brug. De heer J. W. v. d. Doel wens te enige soepelheid bij de behande ling van uitzonderingsgevallen. De voorzitter deelde mede dat het in de bedoeling van de regering schijnt te liggen de woonwagens tc concentre ren od verschillende plaatsen in Ne derland. De afschrijving van wonin- gen naar beheersvordering-wonmg- bedrijf, zal om technische redenen gewijzigd worden op voorstel van het Rijk en G.S. De raad besloot mede werking te verlenen aan de R.K., school bij het aanschaffen van hand leidingen en boeken voor Bijbelse ge schiedenis en een kaart, maar voor le aanschaf van 230 werkboeken rerd geen medewerking verleend. Nadat een daartoe strekkend voor stel was goedgekeurd, werd het her stel van ae beschoeiing aan de En gelse Kade onderhands aanbesteed èn gegund aan de N.V, van Splun- der's aannemersbedrijf in Ridder kerk samen met M. de Oude en K. T. de Jonge te Zierikzee RONDVRAAG. Bij de rondvraao- informeerde de heer J. W. v. d. Doel naar het speel terrein voor 'de jeu<"d, dat nog steeds op zich laat wachten, terwijl toch het tennisveld met zoveel spoed in gereedheid is gebracht. Mr. C. J. B. du Croo zeide in dit verband, dat het oag gevallen is op een terrein, maar dat men hierbij niet overijld te werk mag gaan. Er blijken na melijk heel wat moeiliikheden te be staan. Hierop ontstond enige discus sie, waarbij de heer R. Gerritsen tenslotte opmerkte, dat gedacht is aan een terrein bij de kleuterscho len, maar de mogelijkheden van deze plaats moeten nog bekeken worden. Wethouder A. M. de Boer bracht in het midden, dat het „Groentje" zal worden geëgaliseerd, zodat de jeugd hier voorlopig weer kan spelen. De heer Simmers wees nog op de on houdbare stank van de gracht bij de Hoofdpoortstraat. De kinderen in deze buurt worden er ziek van en het proviand voor de volgende dag bederft er. In verband met het rio leringsplan kan momenteel het euvel echter nog niet verholpen worden, aldus deelde de voorzitter mede. Verschillende leden klaagden hierna nog over de Ronde Weel als stort plaats van het huisvuil. Deze klach ten achtte wethouder de Boer echter overdreven. Nadat nog was gespro ken over de toestand van de muziek tent, de bank op het Kraanplein en het onderhoud van de vuilniswagen, trok de raad zich in besloten zitting terug. BEZOEK GENTSE BANKETBAKKERS. De banketbakkersbond uit Gent heeft dezer dagen een bezoek ge bracht aan Zierikzee, waar het 50- jarig bestaan van de bond werd ge vierd. De gasten werden in het hotel Van Oppen ontvangen door de voor zitter van V.V.V., de heer P. Hee- ring en door de heer Saltzherr Krips, namens de directie van de Koninklij ke fabriek voor bakkerijgrondstoffen „Zeelandia" gefeliciteerd met het ju bileum. De archivaris, de heer P. van Beveren, leidde het gezelschap rond en gaf uitleg bij het bezoeken van het museum. THOLEN Premiekeuring rundvee te St. Annaland. Te Sint Annaland werd de jaarlijkse premiekeuring van melkvee en stieren gehouden. De uitslag is als volgt: Stie ren: 1. Willem, eig. W. A. Boogaard, le prijs, 70 pnt.; 2. Jocosadina, eig. J. Akkermans, 2e prijs: 3. Lucius, eig. J. F. Brooijmans. 2e prijs: 4. Frans. eig. G. Dorst, eervolle vermelding. Melk koeien: Doortje, eig. Gebr. van Engelen, 81 pnt.; Bontje, eig. Gebr. van Engelen, 79 pnt.; Emma, eig. Gebr. van Engelen, 77 pnt.; Koba, eig. Gebr. van Engelen, 77 pnt.; Mina, eig. Gebr. van Engelen, 76 pnt.; Willy, eig. Andr. Breure, 79 pnt,; Betsie, eig. Andr. Breure, 78 pnt; Tientje, eig. Andr. Breure, 78 pnt.; Truus, eig. Andr. Breure, 77 pnt.; Em ma, eig. G. Dorst, 78V2 pnt.; Corrie, eig. G. Dorst, 78 pnt.; Sonja, eig. G. Dorst, 78 pnt. Scherpenisse AANBESTEDING. Te Scherpenisse werden aanbesteed werken aan de waterkering van het calamiteuze waterschap Scherpenisse, bestek rio. 106. Er werd als volgt in geschreven: A. J. Blijlevens, Breda, f 66,800; Joh. Moerland, St. Annaland f 65.760; W. v. d. Berg, Bruinisse, f 65.120; L. v. Boven, Ellewoutsdijk, f 64.920. J. F. \*^Tens, Ossenisse, f 64.900; K. Lukasse en W. Sponselee, Walsoorden, f 64.800; J. M. Dekker, Brouwershaven, f 64.800; L. v. Pope- ring, Bruinisse, f 64.750; W. v. Vossen, St. Annaland, f 64.680; M. v. d. Velde, Bruinisse, f 64.666; Sponselee en Lu kasse. Kloosterzande, f 64.600; D. C. v. d. Werf, Scherpenisse en A. v. d. Werf, St. Maartensdijk, f 64.280. St. Annaland RAADSVERGADERING. De raad van St. Annaland zal Don derdag a.s. om 11 uur in openbare vergadering bijeenkomen. WEDVLUCHT QUIEVRAJN Door de concourscombinatie „Schou wen en Duiveland" werd deelgenomen aan de wedvlucht Quievrain. De eer ste prijzen werden door onder star.. personen met hun duiven be haald 1. en 7. C. N. Botting te Schudde- beurs; 2. C. Kloet, Zierikzee; 3. en 18. J. Verwijs, Zierikzee; 4. en 19. J. M. Kloet, Brouwershaven; 5. en 16. P. Flikweert, Zierikzee; 6. en 11. H. Slagboom, Zierikzee; 8. en 13. F. D. Hillebrand, Zierikzee; 9. J. Stoutjes- dijlc, Zierikzee; 10. J. van Beveren, Zierikzee; 12. A. J. Flikweert, Zonne- maire; 14. G. van der Wielen, Brou wershaven; 15. J. Pankow, Zierikzee; 17. H. Wilbrink, Zierikzee en 20. J. Koster, Zierikzee. RAAD RENESSE. Voor MEUBELEN naar „DE MAGNEET" Brouwershaven, tel. 76 Nicuwerkerk, teL 55 Vraagt inlichtingen binnen. (Zie onze speciale etalage van woningtextiel). Bruinisse VUILSTOKTINGSVERBOD INGESTELD De Algemene Politieverordening der gemeente Bruinisse is aangevuld met een artikel 105 d., waarbij het verboden wordt, zich op andere wijze te ontdoen van huisvuil, keukenafval, tuinafvallen en brandstofresten, bin nen een bepaalde lering in de ge meente dan via de officiële Reini- gings- en Vuilophaaldienst. Modder, privaatmest en dierlijke meststoffen, vallen buiten dit ver bod. MET MOTORFIETS GESLIPT De heer Jac. Kok Kz-, thans wo nende in de Noord Oostpolder, kwam per motorfiets zijn te Bruinisse wo nende ouders bezoeken. In de buurt van Gorinchem slipte hg echter en verwondde zich zodanig, dat genees kundige hulp moest worden ingeroe pen. Ook de motorfiets was bescha digd, zodat de reis op andere wijze moest worden voortgezet. Serooskerke TOREN KREEG NIEUWE WIJZERPLAAT. Op de merkwaardige scheve toren van Serooskerke (Sch.), die jaarlijks door vele vreemdelingen wordt be zocht, is thans 'n nieuwe wijzerplaat aangebracht. De uitvoering van de cijfers en de wijzers in bladgoud stelt zowel de inwoners als de omwoners van het dorpje tot ver in de omtrek in staat de juiste tijd van de glinste rende plaat af te lezen. Ellemeet VEELBELOVEND MUZIEKFEEST. Het belooft tijdens het muziekfeest, dat op Zaterdag a.s. te Ellemeet zal worden gehouden in het anders zo rustige dorpje een gezellige drukte te worden. Het voorbereidend comité onder voorzitterschap van de heer A. J. Goossens, heeft bergen werk verzet om deze dag te doen slagen en een blik in het programma is voldoende om een ieder ervan te overtuigen dat dit inderdaad het geval zal zijn. Ih totaal zullen 14 muziekgezelschap pen aan het feest deelnemen. Van huiten Schouwen Duiveland komen „St. Jores" uit Dordt, „Eendracht" uit Scherpenisse, „O.B.K." uit Sta- venisse en „Kunst naar Kracht" uit Poortvliet. Zaterdag om 10 uur zal het plaatselijk muziekgezelschap „Kunst na Arbeid" de verschillende korpsen der gasten aan de tramhalte verwelkomen, waarna gezamenlijk een muzikale wandeling door de ge meente wordt gemaakt, naar het ter rein van de feestelijkheden. „Kunst en Eer" uit Zierikzee zal 's avonds het feest met een concert besluiten. Op het terrein zelf is gezorgd voor een goede accommodatie voor de be zoekers en gedurende de gehele zal Ellemegt met vlaggen zij.i tooid. Rioleringsplan in stadie genomen. Plaats parkeer terrein nog niet bepaald. De raad van Renesse kwam onder voorzitterschap van burgemeester mr. G. F. Lunsïngh Tonckens in ver gadering bijeen. Allereerst werd het rioleringsplan in studie genomen, dat werd toegelicht door de heer A. J. Argelo. Deze merkte daarbij op, dat het mogelijk is het rioolwater te doen afvloeien naar de polder zon der pompinstallatie. Het plan voor ziet in een eventuele toekomstige rioolwaterzuiveringsinstallatie. Ver scheidene leden gaven hun visie op het plan. waarbij tot uiting kwam. dat de nieuwe riolering zeer gewenst is. De raad besloot voorts z.h.s. een pachtovereenkomst voortijdig te be ëindigen op grond van een deskun dig rapport. Tot leden van het alge meen bestuur Stichting Rusthuizen Westelijk Schouwen werden voor de tijd van vier jaar benoemd de heren J.Stevense en mr. G. F. Lunsingh Tonckens en* tot plaatsvervangende leden de heren M. C. v. d. Bout en H. J. Simons. Tegen een besluit, om bij de hoek Lange BeekeKromme Beeke een parkeerplaats in t.e richten, waren enkele bezwaren naar voren geko men. De heer L. Kouwen vond de plaats minder geschikt uit verkeers- overwegingen, waarna de voorzitter zei, deze aangelegenheid in handen te willen geven van de schoonheids commissie. Voorstellen van B. en W. over de vacantie-uitkering, een tijdélijke uit keringsregeling in verband met de inwerkingtreding van de werkloos heidswet en de nationale woning bouwleningen werden aanvaard. Het tot op heden voor Renesse ingete kende bedrag is 15.700. Besloten werd het pad Kijkduin Zeerust als voet- en rijwielpad in gebruik te nemen; het pad is door de Domeinen aan de gemeente in huur gegeven. Voor de Nat. Reserve zullen schietbanen beschikbaar ge steld worden. B\j de ronr" ag stelden de raads leden vragen over wegverbeteringen, onderhoud van gemeentegebouwen, de mogelijkheid van het openen van een kleuterschool en de aanleg van proefstroken voor een sportterrein. Noordgouwe WEDVLUCHT De uitslag van de postduivenhou- dersvereniging „De Reisduif" van Noordgouwe en omstreken luidt: 1. 3. en 8. C. N. Botting; 2. en 6. J. M. Kloet; 4. 10. en 18. A. J. Flik weert: 5. G. van der Wielen; 7. G. Flikweert; 9. en 14. P. van Waveren; 11. en 15. P. Flohil: 12. T. M. Dale hout; 13. P. B. ten Haaf; 16. L. van der Werf; 17. en 19. J. Folmer en 20. C. J. Overweel. Uit het zakenleven IJSSALON. De ijssalon van de heer H. de Vos aan de voet van de duinen bij de speeltuin te Renesse heeft een aan zienlijke uitbreiding ondergaan. In de plaats van de oude salon is thans een nieuwe ruimte ingericht waar 'n groot aantal bezoekers een plaats kunnen vinden. Ook bij ongunstig weer kan men nu aan de duinen te terecht voor een rustig zitje. KERKNIEUWS Classicale vergadering De Classicale vergadering der Ned. Herv. Kerk kwam bijeen ln het verenigingsgebouw tc Zierikzee. Als praeses werd herkozen ds. E. S. _j Lint te Sint Philipsland. Verder werden gekozen of herkozen: als as sessor as. J. M. Barendrecht te Noordgouwe als scriba ouderling J. C. de Kooü te Sint Philipsland, met als secundus en tertius as. M. J. v. Wijck te Zonnematrp en ouderling L. Uijl te Zierikzee. In het breedmo- deramen werden gekozen als tertius- oudeiiing C. M. Evertse te Haamste de, als predikant-lid dr. Sperna Weiland te Brouwershaven, met als secundus en tertius ds. J. v. Vliet te Haamstede en ds. A. P. Nauta te Eikerzee, als diaken-lid P, J. v. d. Doe te Zierikzee, met als secundus en tertius H. M. v. d. Klooster te Burgh en A.'v. d. Maas te Sir Jans- land. Als quaestor werd gekozen de heer A.* Vermaas te Zierikzee, met als secundus en t.ertius de heren M. A. Jumelet te Bruinisse en W. Berre- voets te Serooskerke. In de Prov. Kerkvergadering werden gekozen als tertius-predikant ds. J. D. v. Dijk te Sint Annaland en als tertius-ouder- ling L. Klink te Sir Jansland. Ge kozen werd als secundus-ouderling kerkvisitator J. Boogert te Nieu- werkerk. Ook in verschillende commissies werden benoemingen gedaan. In de Clas^. Jeugdcommissie mevr. Nauta te Eikerzee en dr. J. Spema Weiland te Brouwershaven. In de classicale Zendingscommissie mevr. v. Vliet te Haamstede mevr. Vervaat te Elker- se en ds J. Swaak te Burgh. Als verbindingspersonen met de sectie ..Kerk en strijdkrachten" werden benoemd ds. M. J. Baren drecht te Noordgouwe, ds. B. G. A. v. d. Wiel te Tholen en ds. F. A. v. Liere te Renesse. In de Thoolse sec tie van de Class. Jeugdcommissie, op deze vergadering ingesteld, werden gekozen: mevr. v. Doorn te Scher- benisse. mevr. de Lint te Sint Phi lipsland, ds B. G. A. v. d. Wiel te Tholen. ds. J. Brons te Scherpenisse, H. Rol te Tholen. K. Koetsdijk te Stavenisse. A. Deurloo te Tholen, J. Nelisse te Sint Maartensdijk en J. Overbeeke t.e Sint Annaland. In de morgenvergadering waren aanwezig ds. A. W. M. Odé en ds. S J. M. Hulsbergen. resD. praeses en scriba van de Prov. Kerkverga dering. die spraken over het provin ciaal kerkcentrum, dat begin Sep tember zal gaan functionneren. In de middagvergadering hield dr. H. Schroten van Rotterdam een in leiding over „Moeiliikheden rondom de Doopsbediening. Hii zette uiteen, dat een Christus-beliidende volks kerk ernst moet .maken met het doopbevel en dus met de kinderdoop, maar ook met. het leerbevel. Ook sprak hii over de doopzitting en al lerlei vragen die zich daarbij voor doen. Ne de discussie, die op deze inlei ding volgde, werd de vergadering gesloten."Dr. Schroten ging voor in dr.v.^o-ebed. PRAKTIJI{ VERSUS WET. Minister Joekes kreeg niet de steun van de P.v.d.A. (Van onze parlementaire redacteur) Minister in 't Veld, gelijk hij Dinsdagmiddag l» de Eerste Kamer ver- klaarde, is in de Tweede Kamer door de felle crltiek op de aankoop van liet Pander-pand overrompeld, maar thans had liy zich ernstig In dit vraag stuk verdiept, zozeer zelfs, dat de heer ir. E. H. A. Krauyvanger (Iv.V.P.) hel betoog van de minister met een proel>chrift vergeleek. Biet deze gede gen uiteenzetting boekte de minister tevens het succes, dat een reeds in verregaande staat van voorbereiding zijnde motie door mr. W. C. Wende- laar (V.V.D.) In overweging werd gehouden. De Kamer keurde het be treffende wetsontwerp tenslotte met 33 tegen 8 (AR. en C.P.N.) stemmen goed. Dit betekent niet, dat in de Eerste Kamer geen critiek is geuit, integen deel, vooral in eerste termijn maak ten de heren Wendelaar en Tjalma (AJL) zeer ernstig bezwaar tegen de door de minister gevolgde proce dure, welke huns inziens een vol strekte miskenning betekent van het alleroudste recht van de Staten Ge neraal: het budgetrecht. Indien de Kamer hiertegen haar stem niet zou verheffen zou zij „tekort schieten in KORFBAL COMPETITIE SDKB De uitslagen luiden: lc klasse: Die Goüwe IDSS I 6 2; OWK IStrandvogels I 33; Uni- tas IBurgh I 46; Velocitas I— DSS I 3—1. 2e klasse: Burgh IIBrouwersha ven I 36; DES IStormvogels I 4—2. Res. 2e klasse: Burgh IVStrand vogels II 33; Velocitas nZwalu wen II 61; Zeemeeuwen II DOSKO II 5—0. Res. 2e klasse B: Brouwershaven H Unites II 3—6. Junioren: Groep A: Stormvogels Zeemeeuwen 13. Groep B: OWK DSS 7—1. DSS LEED TWEE NEDERLAGEN De korfbalclub DSS uit Nieuwer- kerk speelde twee wedstrijden, welke beide werden verloren. Velocitas won met 3-1 van de DSS-ers. Voor de rust speelde Velocitas een betere par tij en nam dan ook een 2-0 voor sprong. Na de rust had DSS een licht veldoverwicht, doch het schot was onzuiver. Velocitas liep tot 3-0 uit, alvorens mej. Slootmaker voor DSS de eer redde (3-1). Van Die Gouwe werd met 62 verloren. In de eerste helft was Die Gouwe iets sterker. Van Putten en Koopman zorgden voor 2-0, waarna v. Klinken tegenscoorde (2-1)''. Na de rust liep Die Gouwe uit tot 5-1, waarna v. Popering er 5-2 van maak te. Het einde kwam met 6-2. STORMVOGELS BESLOEG DES De korfbalvereniging DES uit Sir- jansland speelde een wedstrijd tegen Stormvogels. Stormvogels nam reeds spoedig de leiding door Fonteine. DES kwam hierna fel opzetten en de verdediging der gasten kreeg het zwaar te verduren. Piet Zandijk slaagde er in de gelijkmaker in de korf te werken (1-1). Van Nïeuwen- huijze bracht de stand op 2-1, maar Smalheer bracht de balans weer in •evenwicht (2-2). Cor Dalebout ver- T-lr; •*-> ?."ore 'V. 3 2. Piet v. d. - l .e de zeg° vr" j.g o .an 0- 'Hn v' Marktberichten VEILING ST. MAARTENSDIJK. 10 Juni. Aardbeien 45—50. Aanvoer .300 kg. VEILING ZUID BEVELAND. 10 Juni. Grote vellingKruisbessen 12.9017.90. Aardbeien voor het vat: Je- cunda 68.90. Mad. Moutot 56.20. Kleine veiling: Aardbeien A 6166. id. B 45—59. Early Rivers 62—89. Luikenaars 23—25. Rode bessen 85—127. Goudreinetten 62—72. Jonathan 51—83. St. Kerny 22. Groenten: Bloemkool A 27—50. id. B 16 —23. id. C en D 8—17. Komkommers A 30—31. id. B 26—28. id. C 24. Kropsla 2—3. Tuinbonen 37—38. Spitskool 13—15. Spina zie 25. Doperwten 3946. Peulen 130—140. Postelein 31. Rabarber 19—20. Nieuwe aardappelen 22—24 idem drielingen 20— 22. idem kriel 17—19. Bospeen 18—34. Ra dijs 4. Kroten 13—28. VEILING ZIERIKZEE. 9 Jurii: Asperges 54132. Late aard appelen 11,50—13.30. Vroege aardappe len 16—23. Aardbeien 61—98. Doperwten 4146. Postelein 29—34. Peulen 60—70. Rabarber 9—11. Perziken 9—13. Kropsla 3—7. Bloemkool 4—38. Komkommers 1322. Bospeen 52—53. Boskroten 7—12. Alles per 100 kg. stuks o£ bos. VEILING ZUID-HOLL. EILANDEN. 9 Juni. Fruit. Aardbeien I 99—1.23; idem II 51—91. per kg.; idem 18—29 per doos; Rode bessen 37 per doos: Perziken 11 21 per stuk. Aardappelen: grote 21—25; po ters 19—23: kriel 17—19, alles per kg. Groenten: Andijvie 2435; Bloemkool I A 21—38; idem II B 13—18; Snijbonen 1—1.50; Stamprincessen 28—34; Doperwten 48; Peulen 2332; Komkommers 512; Groene kool 1113; Spitskool 1821Bos peen 3038; Waspeerr 3847; Rabarber 4 4.40 per 100 kg.; Selderij 9.409.60 100 kg.; Stoofsla 10—18; Sla 19—32; To maten 93—1.28; Uien 12—16, alles per kg., per stuk of per bos. VEILING BERGEN OP ZOOM. 10 Juni. Asperges. Aanvoer 8400 kg. AAI 200; AAII 180; AAIII 170; AI 200; AH 180; AIII 160; BI 180; Bil 130; Bill 130; Cl 110; CII 75; Dl hol 50; DII stuk 50; DIII ondereind 41; E stek enz. 64. Groenten en fruit: Aardbeien 45—78. Kersen 51—77. Aardappelen 11—20. Erw ten 24—25. Conventie van Bonn moet spoedig bekrachtigd worden Acheson: „Van vitaa. belang voor Amerika's vrijheid". De Amerikaanse minister van bui tenlandse zaken, Acheson, heeft voor de commissie voor buitenlandse be trekkingen van de Amerikaanse Se naat gepleit voor een zo spoedig mo gelijke bekrachtiging door de V.S. van de met West-Duitsland gesloten „con ventie van Bonn". Acheson zeide, dat deze overeen komsten in sterke mate het Ameri kaanse streven bevorderen om de eenheid onder en de kracht van de vrije staten zo groot mogelijk te ma ken. Een voortduring van de bezet ting van West-Duitsland, zou volgens Acheson, een negatieve en zelfs ver lammende uitwerking hebben op het voortschrijden in democratische rich ting, aldus Acheson, die zeide, dat het uitstrekken van de NATO-waarborgen tot West-Duitsland ook tussen deze staat en de V.S. nauwe betrekkingen doen ontstaan. Dit is nodig en van vitaal belang voor de Amerikaanse veiligheid. Minister Acheson verklaarde verder, dat een aanval op West-Duitsland niet een automatisch betrekken van de V. S. in een oorlog zou betekenen. Hij geloofde, dat het niet verstrekken aan West-Duitsiand der genoemde waar borgen neer zou komen op een „open lijke uitnodiging" aan de communis ten om dat land aan te vallen. Brood een cent duurder. Margarine goedkoper- Tengevolge van de wijzigingen in de C.A.O. voor de werknemers in het bakkerij bedrijf, die hebben geleid tot een verbetering van de arbeidsvoor waarden en het invoeren van een be- drijfspensioen, zijn de kosten van de bereiding van het brood gestegen. Naar minister Mansholt mededeelt, zal de maximumprijs voor het volks brood met ingang van vandaag dan ook met één cent per brood van gram verhoogd worden, terwijl een verhoging van de (vrije) witbrood- prijs met één cent per brood van 800 gram redelijk wordt geacht. Ter compensatie van de hieruit voorvloeiende hogere gezinsuitgaven worden de producenten van margari ne, bak- en braadvet en spijsolie ir. staat gesteld hun producten van van daag af 8 cent per kilogram goedko per af te leveren. Schoonzoon stak zijn schoonvader met mes. Een 30-jarige Rotterdamse schilder heeft zijn 45-jarige schoonvader tij dens een woordenwisseling met een mes in de linkeronderarm en de rech terhand gestoken. Direct daarna vluchtte de dader uit het huis van zijn schoonvader wierp het mes in een rioolput. Kort daarop werd de schilder in zijn wo ning gearresteerd. De kleding, die hij had gedragen en waaraan bloed kleei - de, had hij reeds in een emmer water gezet. VAN TOT Gedurende de zomermaanden zijn aan de grenspost Sint Anna ter Molden gedetacheerd de beide grenskommiezen J. P. Reynen en F. P. Wullaert, beiden uit Stampersgat. Te Den Haag slaagde voor het exa men assistent bij 's Rijks Belastingen en domeinen, de heer G. Meesen te Oost- burg. De collecte voor de Stichting 1940— '45 heeft te Wolfaartsdijk in totaal op gebracht f513,60. Het kantoorpersoneel van de C.N.A. en de Cokesfabriek te Sluiskil bekamp- ten elkaar op het voetbalveld. De C.N.A. won met 5—2 na een aantrekkelijke wedstrijd. Voor het examen 3e stuurman grote handelsvaart slaagde de heer J. v. d. Peyl, leerling van de „De Ruyterschool" te Vlissingen. De collecte ten bate van het Ned. Rode Kruis heeft in Ellemeet opgebracht f 46.50 en in Elk--rzce f70,75. IT i dochtertje van de heer A. T. te ■•■•aland viel bij het spelen in de haven. Een schipper van een nabij ge meerd schip slaagde "erin het kind op het droge te brengen, zodat de kleine met de schrik en een nat pak vrijkwam. Aan de gemeente-secretarie te Arne- muiden is tot le ambtenaar benoemd de heer P. Dekker, thans klerk le klasse ter gemeente-secretarie te Kapelle. Ter bestudering van de aardbeien- cultuur werd door de tuinbouwverenl- ging te Kapelle een excursie gemaakt naar Zundert, waar verschillende bezoe ken werden gebracht aan aardbelenteelt- bedrijven. De Pinkstercollecte voor de Zending in de Ned. Herv. Kerk te Kapelle heeft opgebracht f 393,93. Op de eerstvolgende bijeenkomst van de vakbond R.K. Overheidspersoneel te Vlissingen. zal het zilveren K.A.B.-injigne worden uitgereikt aar. de heren F. Schets, A. H. v. d. Linden, J. W. de Vries en A A. Boussen, die allen reeds meer dan z jaren zijn aangesloten bij de Kathoii-.V arbeidersbeweging. plichtsbetrachting" meende de libe rale afgevaardigde. Ook de heer Kraayvanger had critiek op de trage behandeling van deze kwestie, maar kon zich aan de andere kant zeer goed voorstellen dat de eisen van een goed beleid de minister noopten tot een overschrijden van zijn formele be voegdheden. Minister in 't Veld ging in zijn antwoord uitvoerig in op dit zo belangrijke vraagstuk. Op welke wijze moet een oplossing worden ge vonden voor conflicten tussen het ge schreven recht en de eisen van een doelmatige bestuurspractijk? De mi nister toonde aan de hand van tal van voorbeelden aan, dat dergelijke, bijna niet te vermijden conflicten schier dagelijks voorkomen en dat de aankoop van het Pander-pand der halve allerminst een uitzondering vormt. Zo is binnenkort het crediet voor de restauratie van het huis „Ten Bosch" uitgeput. Wat moet de rege ring dan doen? De werkzaamheden stopzetten, of achteraf bewilliging van de Staten Generaal vragen, daar een tijdige behandeling van een aan vullende begroting onmogelijk is met het oog op de verkiezingen Voor het ?ehele uiterst ingewikkelde en be langrijke probleem moet een oplos sing worden gevonden welke en de positie van de regering én de rechten van de Staten Generaal in beginsel onaangetast laat. Het zal echter, al dus de minister, zeer moeilijk zijn in deze de juiste grens te trekken. P. v. d. A. TEGEN. Vervolgens behandelde de Kamer de wetsontwerpen tot: herziening van de uitvoeringsorganisaties der sociale verzekering, wijziging van de ziektewet en wijziging van de kinder bijslagwet. De wetsontwerpen werden aangenomen met aantekening, dat de P. v. d. A. en de C.P.N. geacht willen worden te hebben tegengestemd. De heer Schipper (A.R.) was van oordeel, dat niet gewacht kan worden tot de P.B.O. volgroeid zal zijn. De uitvoering der sociale verzekering is z.i. een taak der bedrijfsschappen. De heer Oosterhuis ,.(Arb.) ver klaarde, dat het oorspronkelijke 'ont werp in grote trekken de instemming van zijn partij had. Hij betreurde het, dat met de beslissing van de Tweede Kamer van een stuk unificatiege dachte weinig is terecht gekomen. De administratie, welke louter tech nisch is, moet z.i. centraal geschie den. De tijd zal waarschijnlijk leren, dat die methode beter gevolgd had kunnen worden. Spr. verklaarde, dat zijn fractie haar steun niet aan het ontwerp kan geven. Minister Joekes betbogde. dat het ontwerp belangrijke aanvullingen ten aanzien der sociale verzekering brengt. De staatssecretaris van Sociale Za ken, de heer Van Rhijn, gaf een ge schiedkundig overzicht van de sociale verzekering en zeide, dat er geen aanleiding was het wetsontwerp, na de amendering door de Tweede" Ka mer, terug te nemen. De Kamer komt Dinsdag 17 Juni weer bijeen. SCHAKEN Terneuzen verloor van De Pion, Zoals bekend zijn de schaakvereni gingen Terneuzen, De Pion uit Rot terdam en Ruy Lopez uit Voorburg in de promotie-competitie naar de 2e klasse van de KJN.S.B. precies gelijk geëindigd, zodat de competitie in zijn feheel moest worden overgespeeld, erneuzen begon deze competitie slecht, want in eigen huis werd met 36 verloren van De Pion. Eén partij werd afgebroken, welke vermoedelijk nog een puntje voor Terneuzen zal opleveren. Marsilje een stapje dichter bij de titel. In de wedstrijden om hef persoon lijke jeugdkampioenschap van Zee land kwam Marsilje weer een stapje dichter bij de titel, want hii bracht zijn naaste concurrent, Duvekot, een nederlaag toe. Duvekot won van Snip en de afgebroken partij tegen Woud stra wist hij eveneens op zijn naam te brengen. De Wolf behaalde zijn eerste zege, waarvan Woudstra de dupe werd. De stand is nu: Marsilje 5 uit 6; Duvekot 4 uit 6; Woudstra 2 uit 5; Snip 1% uit 5; de Wolf 1% uit 6. DE EERSTE KLASSERS De eerste klassers speelden hun zesde ronde. Woudstra won van FJis- sebaalje, terwijl Breel en Goedbloed remise speelden. De andere partijen moesten worden afgebroken. De af gebroken partij uit de vijfde ronde tussen Breel en v. d. Voorde eindigde eveneens in remise, waardoor de stand nu is: Niemarkt, 4 uit 5; L. J. Woudstra 3 uit 4; Flissebaalje 2% uit 4; Breel 2% uit 6; de Koning'2 uit 3; Goedbloed 1% uit 3; van Bel- zen 1 uit 1; van Noupen 1 uit 4; van de Voorde uit 3; Holster 0 uit 3. DE HOOFDKLASSERS In de vijfde ronde won J. Woudstra van J. J. v. d. Hagen, terwijl de par tij tussen drs. Scheltens en drs. Ver burg moest worden afgebroken. De stand is hier: J. L. Woudstra 3 uit 4: M. J. Quakkelaar 2H uit 3; G. G. Boon 2 uit 3; drs. J. Scheltens 1 uit 3; J. J. v. d. Hagen 1 uit 4; drs. M C. Verburg uit 3.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1952 | | pagina 13