NIEUWS UIT ZEELAND MERRIE-PREMIEKEURINGEN IN TERNEUZEN EN AXEL EERSTE KAMER HEEFT CRITIEK OP AANKOOP PANDER-PAND Wissel Zeeuws -Vlaanderen WOENSDAG 11 JUNI 1952 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Merriekeuringen in Westelijk Zeeuwsch-Vlaanderen. Onder matige belangstelling werden te IJzendijke de jaarlijkse merriekeuringen gehouden in aanwezigheid van jhr. J. van Vredenburch en andere autoriteiten op het gebied van de paardenfokkerij. De uitslag was: 2-jarige merries, kleine m.: 1. Quitta, eig. Stallen de Dobbelaere, IJzendijke; 2. Hersa van Stroopuit, eig. Cyr. Plasschaert, IJzendijke; 3. Nora van de Angelinapolder, eig. A. P. de Dobbe laere, IJzendijke. 2-jarige merries, grote maat: 1. Lia van Veerhoek, eig. A. J. E. Temmerman. Hoofdplaat; 2. Olga, eig. CL v. d. Hauwe- Breijaert, IJzendijke; 3. Bea van Reigers hoeve, eig. G. Doens. IJzendijke. 3-jarige merries, kleine maat: 1. Rosa van Plakkebord, eig. A. J. E. Termote, IJzendijke; 2. Caroline van Bovenhof, eig G. Doens, IJzendijke; 3. Bernadette v Zeldenrust, eig. Gebr. Mullaert, Biervliet. 3-jarige merries, grote maat: 1. Olga. eig Gebr. Buijsse, IJzendijke; 2. Ola v. d. Jo- zinahoeve. eig. Cam. van de Hauwe-Burm, IJzendijke; 3. Garcia, eig. Cam. Wijffels, IJzendijke. 4-jarige merries, kleine maat: 1. Stella eig. G. van de Vijver; 2. Oio, eig. Stallen de Dobbelaere, IJzendijke; 3. Tinie d'Ami- ce, eig. Gebr. A. en J. Haverbeke, Bier vliet; 3e prijs: Thérise d'Amice, eig. A. J. Haverbeke, Biervliet 4. Flora van Tivoli, eig. Jacq. Wijffels, IJzendijke; 5. Blanca, eig. Jac. den Hamer, IJzendijke. 4-jarige merries, grote maat: 1. Caline van Plakkebord, eig. A. Termote, IJzen dijke; 2. Annie van Reigershoeve, eig. G, Doens, IJzendijke; 3. Skoda v. d. Jozina- hoeve, eig. Cam. v. d. Hauwe-Burm, IJzendijke; 3. Ivonne, eig. Eug. van Dam me, IJzendijke; 4. Hermine van de Jozina- hoeve, eig, Cam. v. d. Hauwe-Burm. IJzendijke; S.Flavie van Cora, eig. Ed. Deveneijns, IJzendijke. 510 jarige merries, kl. maat: 1. Ni- nette, eig. Stallen de Dobbelaere; 2. Ger- da, eig. Jogch. Dieleman. Biervliet; 3. Rita van Schoondijke, eig. A. J. Verhage- Hoste, Schoondijke; 3. Laura, eig. Eug van Damme, IJzendijke; 3. Netty, eig. Stallen de Dobbelaere, IJzendijke; 3. Bel lefleur, eig. A. en J. Haverbeke, Bier vliet; 4. Medusa, eig. Cam. Wijffels, IJzen dijke: 4. Nora van Naron, eig. Eug. van Damme, IJzendijke; 4- Jozina van Jozina- hof, eig. Cam. van de Hauwe-Burm, IJzendijke; 4. Jo, eig. Stallen de Dobbe laere, IJzendijke; 5. Vera van Jozina- hoef, eig. Cam. v. d. Hauwe-Burm, IJzen dijke; 5. Mascotte, eig. A. P. de Dobbe laere, Biervliet. 5—10-jarige merries, groote maat; 1. Jo- sephina v. d. Middelhorst, eig. A. J. Ver- hage-Hoste, Schoondijke 2. Liliane, eig. Stallen de Dobbelaere, IJzendijke; 3. Nel ly, eig. Jacq. Wijffels. IJzendijke; 4. Irene, eig. Cyr. Plasschaert. IJzendijke 5. Flora van 't Grenszicht, eig. Alb. van Waes Goossens, IJzendijke. 7FEUW*rM V! A ANDFREN RAAD SLUIS. Parkeerterrein zal opgeknapt worden. Dinsdagavond vergaderde de ge meenteraad van Sluis onder leiding van burgemeester P. F. van Hoote- gem. De vereniging „Koningin Wil- helmina-fonds" kreeg een halve cent per inwoner subsidie ten bate van de kankerbestrijding. De verordening tot toekenning van een vacantiegra- tificatie aan het gemeentepersoneel in 1952 werd goedgekeurd. Het plaat selijk Oranje-comité krijgt 200. subsidie over het jaar 1952. De heer J. Bauer te Sluis zag zijn verzoek om gebruik van gemeentegrond ingewil ligd. Hij mag een benzinestation plaatsen. De toewijzing geschiedde voor de tijd van vijf jaar met een op zeggingstermijn van zes maanden en voor de prijs van 10.per jaar. Het onderhoud van de grond moet ten genoege van de gemeente ge schieden. Het verzoek van de heer P. Quataert om toewijzing van grond achter zijn huis werd verworpen met vijf tegen één stem, daar de raad van oordeel was, dat hier de belangen van anderen geschaad worden. Eenzelf- de verzoek was ingekomen van de heer J. Dufossé. Na enige discussie besloot de raad op voorstel van wet houder J. P. J. Wage dit punt nader met belanghebbende te bespreken en tot een volgende zitting aan te hou den. De stichting Kath. maatschap pelijke gezinszorg uit Aardenburg kreeg 100.subsidie ten behoeve van haar werk te Heille. Aan de wed. J. F. Bauer werd op haar verzoek een premie toegekend voor woningsplit sing van 60 van 3495.Adhae- sie werd betuigd aan de adressen van de gemeenteraden van Terneu- zen en Hulst voor de handhaving van de vrije veren over de Westerschelde. Bij de rondvraag~wees de heer S. van Hal op de slechte toestand van het parkeerterrein. Dit moet nodig gemaaid worden. De voorzitter ant woordde, dat dit de volle aandacht van het college heeft en dat maaien geen zin heeft, doch bespuiten beter en doeltreffender is. Dit zal dan ook geschieden. SCHOOLZWEMMEN Evenak. de voorafgaande jaren zal de schoolgaande jeugd van Sluis weer in de gelegenheid gèsteld wor den deel te nemen aan het school zwemmen in klasseverband. Een daar toe dienend wisselrooster werd in middels vastgesteld, zodat reeds deze week een aanvanp- met het zwemmen gemaakt kan worden. WEDVLUCHT „TOT WEERZIENS". De postduivenhoudersvereniging „Tot Weerziens" uit Sluis nam Zondag l.L met 127 duiven deel aan de prijsvlucht op Arras. De hoogste snelheid bedroeg 1311.4 meter per minuut. De prijzen werden als volgt behaald: O. de Meyer 1; P. de Brock 2; A. v. d. Bussche 3 en 10; P. Groosman 4; P. Maenhout 5 en 6; H. Bogaard 7; O. de Clerck 8; C. v. d. Walle 9. Terneuzen GESLAAGD. Voor het onlangs te 's Gravenhage gehouden examen voor assistent van 's Rijksbelastingen slaagden o.a.: G. Altena, A. v. Asperen, J. J. Bodelier, J. W. Boerman, J. O. de Bokx, J. P. Bos, E. J. Cornelis, D, A. Duijnhou- wer, F. H. Haers, R. E. van Hoecke, J. Jobse, G. de Koning, L. Langhout, M. Meerman, G. Meesen, H. L. de Meijer, G. Mol, A. Noteboom, A. Ouwendgk, J. J. Prinse, P. L. A. Rom- mers, R. Schellekens, J. Schoenmaker, E. M.. Verdurmen en J. A. de Visser, allen ressorterende onder de Inspec tie der Invoerrechten en Accijnzen te Terneuzen. KOOKDEMONSTRATIE. Door 't gemeentelijk gasbedrijf Ter nezenAxel werden Dinsdag in „du- Commerce" te Terneuzen twee de monstraties gegeven met het doel te tonen welke de juiste en meest eco nomische wijze van koken en van doorlopende warmwatervoorziening is. De belangstelling hiervoor was zo groot, dat des avonds vele dames moesten worden teleurgesteld. Na een inleidend woord van de heer P. A. Ie Feber, directeur van het gemeen telijk gasbedrijf, werd door een kook- lerares koken en bakken gedemon streerd op normale kooktoestellen, waarbij door middel van een gasmeter met grote wijzerplaat, het gasverbruik vanuit de zaal was te controleren. Door verscheidene installateurs was een aantal gascomforen, fornuizen, ovens, doorstroomapparaten, geijsers, enz., tentoongesteld. EXPOSITIE VAN KINDER SPEELGOED. In hotel des Pays Bas te Terneuzen, werd Dinsdagmiddag een door de on langs na de voorjaarsbeurs opgerichte fabrikantencombinatie „Faco" geor ganiseerde expositie op het gebied van kinderspeelgoed gehouden. Ieder der twaalf deelnemende fabrikanten uit alle delen van het land is gespeciali seerd in een bepaald soort speelgoed en zo waren er stands te bezichtigen van mandwerk, boetseermateriaal, poppen, leermiddelen voor het fröbel onderwijs, gezelschapspelen enz. De bedoeling van de Faco is door deze gecombineerde expositie de clientèle de winkeliers meer service te bieden bij het doen van haar inkopen. De expositie zal achtereenvolgens een twintigtal plaatsen in alle delen van het land bezoeken. Terneuzen kreeg Dinsdag de primeur. WINKELIERS VERGADERDEN. Onder leiding van de heer H. Rib- bens vergaderden Dinsdagavond in ,,'s Lands Welvaren" de winkeliers, die deelnemen aan de door de mid denstandsvereniging „Terneuzen Klimop" in het leven geroepen spaar kas. De voorzitter deed mededeling, dat dezer dagen van de minister van eco nomische zaken toestemming werd verkregen tot het exploiteren van de spaarkas, waarna de technische uit voering daarvan in den brede werd bespsoken. Staande de vergadering gaf zich nog een aantal winkeliers als lid van dé spaarkas op. Eede AANBESTEDING. Door architect ir. W. J. Bruijnooge uit Schoondijke werd te Eede aanbe steed het bouwen van een schuur aan de Brieversweg in opdracht van de heer E. H. Raes. De aanbesteding had het volgende resultaat: Claeijs, Aardenburg. f9020; Bossand, Oostburg. f8607; Kriekaert, Hengst dijk, f8225; L. de Bruyn, Sluis f7875; Verhulst. Oostburg, f7845; v. d. Elzen, Sluis, f7815; Hendrikse, Eede, f7000; Standaert. Eede, f6540. De begroting van de architect be droeg 7795. Clinge GEBREK AAN EEN KIOSK Hoewel ons dorp Clinge kan bogen op 'n bloeiende fanfare, ontbreekt de zo nodige kiosk. Van veerkeersoogpunt uit gezien, behoort een vaste kiosk in het cen trum van onze gemeente tot de on mogelijkheden. Door het bestuur van de fanfare is daarom aan de gemeenteraad een verzoek gericht om een verplaatstba- re kiosk aan te schaffen. Marktberichten VEILING ZUID BE VEL AND. 10 Juni. Grote veiling Kruisbessen 12.9017,90. Aardbeien voor het vat: Je- cunda 68.90. Mad. Moutot 56.20. Kleine veiling: Aardbeien A 6166. id. B 45—59, Early Rivers 62—89. Luikenaars 23—25. Rode bessen 85—127. Goudreinetten 6272. Jonathan 5183. St. Remy 22. Groenten: Bloemkool A 2750, id. B 16 —23, id. C en D 8—17. Komkommers A 30—31, id. B 26—28, id. C 24. Kropsla 2—6. Tuinbonen 37—38. Spitskool 13—15. Spina zie 25. Doperwten 39—46. Peulen 130—140. Postelein 31. Rabarber 19—20. Nieuwe aardappelen 2224. idem drielingen 20 22. idem kriel 1719. Bospeen 1834. Ra dijs 4. Kroten 1328. VISMIJN VEERE. 10 Juni. Export garnalen, aanvoer 468 kg., 60. Handels garnalen, aanvoer 1566 kg., 47—62. Schar, aanvoer 521 kg., 25— 34. Bot, aanvoer 720 kg., 1628. Schol, aanvoer 143 kg., 2834. Middel tong, aan voer 92 kg., 67—138. Rog, aanvoer 81 kg 21—30. Visiever, aanvoer V/s kg., 106. On gesorteerde vis, aanvoer 41 kg., 16—21. Tarbot, aanvoer 4% kg., 140. VEILING „WALCHEREN». 9 Juni. Nieuwe aardappelen: Bonken 30—31. Grote 23—26. Drielingen 21—24. Kriel 1022. Aanvoer aardappelen 9 ton. Fruit: Dutch Evern 6295. Madame Moutöt 5199. Madame Lefeber 5674. Oberschlesiën 6679. Laxton 8692. Ju- cunda 6585. Perziken per stuk 19. Ro de bessen per doos 37—39. Tomaten 42— 1,31. Groenten: Sla 2—9. Bloemkool A 20—41. idem B 10—22. idem C 8—18. idem D 812. Komkommers A 2932. idem B 2931. idem C 1628. Bospeen 1948. Boskroten 1320. Bosradijs 3 6. Andijvie 1635. Spinazie 3653. Pos telein 47—53. Doppers 60—69. Tuinbonen 1948. Rabarber 1625. Dubbele Prin- cessen 1,711,82. Snijbonen 1.001,78. Spitskool 18—27. Savoyekool 17—25 Axel JAARVERGADERING FRÖBELSCHOOL. Onder leiding van de heer P. J. Olijslager hield de Vereniging voor Fröbelonderwijs in de Nieuwstraat te Axel in het schoolgebouw haar jaar vergadering. De secretaris, de heer J. Blok, gaf een bondig overzicht waar uit o.a. waardering bleek voor de ver hoging der jaarlijkse gemeentesub sidie van f 11,25 op f 15. Door de voorzitter werd in zijn kwaliteit van waarnemend penning meester verslag over de financiën uitgebracht. De uitgaven bedroegen f 3923.98 en de ontvangsten slechts f2954,40, zodat er een nadelig slot werd geboekt van £969,58. Voor het lopende verenigingsjaar werd een tekort geraamd van f 1067 Een commissie zal nu de slechte financiële toestand onder de 1 oupe nemen en binnen zeer afzienbare tijd met ingrijpende voorstellen in een spe ciaal te beleggen algemene vergade ring komen. Door de vergadering werden in deze commissie gekozen de heren: C. de Putter, R. de Ridder en A. H. van der Lee. Doordat de voorzitter zich niet meer herkiesbaar stelde wegens drukke werkzaamheden werd in diens plaats gekozen de heer A. H. van der Lee. In de plaats van de aftredende heer De Jager, die zich niet meer herkies baar stelde en de heer J. de Fouw werden gekozen de heren R. de Ridder en C. de Putter. Een obligatie van f 100 ten name van de heer G. S. Blankert werd uit geloot. In de kascommissie voor 1952 wer den benoemd de heren J. C. Witte en Jac. Scheele. Bij de rondvraag sprak de scheiden de voorzitter een woord van waarde ring voor de aangename samenwer king die hij gedurende verscheidene jaren van zijn medebestuurders mocht ondervinden. Hij hoopte dat men on der zijn opvolger weldra uit de fiuan- ciële impasse zal geraken, waarin de vereniging zich bevindt. Ossenisse VEEKEURINGEN. Ie kalfskoeien: 1. Bet je. eig. Ed. de Waal, 80 pnt.; 2. Anna. eig. Wed: Pol spoel.. 75 pnt. 2e kalfskoeien: 1. Erna en 2. Gretha, eig. Ed. de Waal. 84 en 79 pnt. 3e kalfskoeien: 1, Marie. 2. Roza en 3. Celina, eig. Ed. de Waal. 82. 79 en 78 pnt. 4e kalfskoeien: 1. Martha, eig. Ed. de Waal, 83 pnt. Oudere koeien: Mina, eig. Wed. Polspoel, 81 pnt. Kloosterzande VEEKEURINGEN. Stieren: Sikkema van Catalljnhof. eig. A. D. H. Verschueren, le prijskl.; Dia mant van Lidie, eig. Th. de Cock, le prijsklasse, lo kalfskoeien: 1. Anna, eig. R. van Waterschoot, 80 pnt.; 2. Diana 1. eig. A. D. H. Verschueren, 80 pnt,; 3. Alida, eig. Wed. Dieleman, 80 pnt.; 4. Anna, eig. Gebr. Kuypers, 79 pnt.; 5. Ju liana, eig, J. Vincke, 78 pnt.; 6. Liza, eig. Th. de Cock, 78 pnt.; 7. Jenny 2, eig. G. J. van Kampen, 78 pnt.; 8. Lina, eig. R. van Waterschoot, 77 pnt.; 9. Nellie, eig. J. F. van Waterschoot, 76 pnt.; 10. Mina, eig. J, C. de Jonge. 74Va pnt.; 11. Ada, eig. J. de Koeyer, 70 pnt. 2e kalfs koeien; 1. Elza 1, eig. A. D. H. Verschue ren. 82 pnt.; 2. Laura, eig. A. D. H. Ver schueren. 79 pnt.; 3. Gretha. eig. J. Vincke. 78 pnt.; 4. Eva, eig. J. de Koeyer, 77 pnt. 3e kalfskoeien: 1. Opperhans Sonja Puk, eig. A. D. H. Verschueren. 80 pnt.; 2. Doutje A16. eig. A. D. H. Verschueren, 80 pnt.; 3. Mina, eig. J. C. de Jonge. 78 pnt. 4e kalfskoeien: 1. Do- ra, eig. P. de Koch, 82 pnt.; 2, Flapper 15. eig. A- D. H. Verschueren, 80 pnt. Oudere koeien: 1. Beatrix, eig. E. Mar- kusse. 82 pnt.; 2. Juliana, eig. E. Mar- kusse. 81!i pnt.; 3. Liza, eig. J. F. van Waterschoot. 81 pnt.; 4. Irene. eig. E. Markusse, 81 pnt.; 5. Guusje, eig. Baron H. A. A. Collot d'Escury. 80 pnt.; 6. Elza, eig. C. van Waterschoot. 79 pnt.: 7 Liza 2. eig. Baron H. A. A. Collot d'Es cury, 79 pnt. Verder werden nog voorgebracht de K.L-stier voor Oost-Zeeuwsch-Vlaande ren Rotterda Sikkema met 17 afstamme lingen. De afstammelingen van deze sterke diepe stier vertoonden zeer veel adeL Over het algemeen dieren met goe de ribwelving en sterke lendenen. Goede beenstand en bij de vaarzen beste ont wikkeling van de uier. Een groep run deren waar veel verwachting in zit voor de toekomst! Hulst PRIESTERWIJDING Aan de heer A. van Lierop, een zoon van dokter van Lierop, uit Hulst werd op Zaterdag 7 Juni in 't Groot- Seminarie te Hoeven de Priesterwij ding toegediend. Zondag 20 Juli zal hij in de Willebrordusbasiliek te Hulst zijn eerste plechtige H. Mis op dragen. In de ouderlijke woning te Hulst wordt op die dag een receptie gehouden. Breskens WEDVLUCHT „NOG SNELLER". De postduivenhoudersvereniging „Nog Sneller" te Breskens hield een v/edvlucht op Arras. Hoogste snelheid 1309 meter. De prijzen werden als volgt verdeeld: Vermeulen-Verduijn 1; Z. I. Porreij 2 en 3: P. v. d. Walle 4; I. Porreij 5; P. Buize 6 en 7; J. Faas 8 en 9; M. Faas 10. Te Terneuzen. werd Dinsdagmorgen, uitgaande van de Kon. Ver. „Het Neder landse Trekpaard", afd. Zeeland, een premiekeuring voor merries gehouden. De uitslagen waren 2-jarige merries, klein: 2. Gretha van Terneuzen, eig. J. J. Huijssende Bruij- e, Terneuzen. 3. Clairona v. d. Zwaan, eig. H. M. de Regtde Kraker, Terneu zen. 4. Ria, eig. P. Dieleman. Hoek. Groot I. Marie v. Willemskerke, eig. A. Tollenaar, Hoek. 2. Ida, eig. P. J Dieleman, Zaamslag. 3. Cantorine van 't Windgat, eig. J .de Regt. Zaamslag. 3-jarige merries, klein: 1. Nora, eig. P. Dieleman. Hoek. 2. Juliana van Wil lemskerke, eig. A. Tollenaar, Hoek. 3. Mia v. d. Vergaertpolder. eig. P. de Jongede Kraker. 4. Flora v. Othene, eig. J. B. Dhijvetter, Hoek. 5. Bella, eig. J. de Regt—Dieleman. Zaamslag Groot1. Paula v. Stoppeldijk, eig. O. Verbist, Boschkapelle. 2. Alwina, eig. M. Wauters. Sas van Gent. 3. Juliana v. Zaamslag, eig. A. Haak. Zaamslag. 4. Leny v. Zorgvliet, eig. L. W. de Regt. Zaamslag. 5. Astrid van Leonard, eig. A. J. Goethals. Sas van Gent. 4-jarige merries, klein: 1. Sarina van Sluiskil, eig. J. v. Hoeve. Sluiskil. 2. Bea van Kijkuit, eig. A. Haak. Zaamslag. 3. Astrid van Stoppeldijk, eig. J. A. Dees. Zaamslag. 5. Frida van 't Windgat, eig J. de RegtDieleman. Zaamslag. Groot: 1. Olga van Othene, eig. Joh. Dekker, Zaamslag. 2. Sarina van Molen hoek, eig. M. Wauters. Sas van Gent; 3. Lea van Pauw vliet, eig. A. van Hoeve, Zaamslag. 5-10-jarige merries, klein: 1. Esperan- ce van Pauwvliel, eig. A. van Hoeve, Zaamslag. 2. Maria Christina van Jaap, eig. M. Dieleman, Zaamslag. 2. Flora van Zaamslag. eig. A. Haak, Zaamslag. 3. Oda van Dierkensteen, eig. L. W. de Jonge, Hoek. 3. Harolda, eig. F. J. de Ruiter. Sluiskil. 3. Astrid v. d. Belt, eig. J. B. Dhijvetter. Hoek. 3. Bella v. Othene, eig. Joh. Dekker, Zaamslag. 4. Erna v. Coegorspolder. eig. P. Dieleman. Hoek, 4. Martha van Zuiddorpe, eig. H. de Jon ge, Hoek. 4, Orva, eig. F. P. Dieleman, Hoek. 4. Reina v. Melo, eig. P. Dieleman, Hoek. 5. Marijke, v. Zorgvliet, eig. L. W. de Regt, Zaamslag. 5. Cora, eig. J. de Koeijer, Zaamslag. 5. Trixie v. d. Punthoeve, eig. M. Dieleman, Zaamslag. 5. Irma v. Zorgvliet, eig. L. W. de Regt, Zaamslag. 5. Solina van Graauw, eig. P. V. Oteghem, Hoek. Groot1. Jabina van Sluiskil, eig. J. van Hoeve, Sluiskil. 2. Laura v. d. Zwaan, eig. H. M. de Regt—de Kraker, Terneu zen: 3. Hilda, eig. H. de Jonge, Hoek. 3. Metha v. Othene, eig. P. F. Dieleman— Jqnsen, Hoek. 3. Martha van Zaamslag, eig. A. Haak, Zaamslag. 4. Tosca van Hoek, eig. A. B. W. Kindt, Hoek. 4. Cas- torina v. d. Zwaan-, eig. H. M. de Regt— de Kraker, Terneuzen. 5. Clairona van Zaamslag, eig. Jac. HaakDees, Zaam slag. 5. Elza, eig. P. Dieleman, Hoek. 5. Dora van Terneuzen. eig. J. J. Huijssen- de Bruijne, Terneuzen. TE AXEL. Dinsdagmiddag werd te Axel een keu ring gehouden. De uitslagen waren hier: 2-jarige merriers, klein: 1. Junon van Coegors, eig. P. A. P. Dieleman, Zaam slag. 2. Honda v. Duboishoeve, eig. W de Hamer. Axel. 4. Aida van Coegors, eig. gebr. Dieleman. AxeL Groot1. Hilda van Zuiddorpe, eig. A. C. Puylaert, Zuiddorpe; 2. Elsa, eig. A. L. Scheele, Axel. 3. Vera van Annie, eig O. Kerckhaerl, Westdorpe. 4. Mirza v Oudenpolder, eig. A. G. J. v. Waes, Zw-1 dorpe. 3-jarige merries, klein: 1. Mirza v Ronde Putten, eig. M. v. Fraaijenhove, Axel. 2. Mirza van Duboishoeve, eig. W. L. den Hamer, Axel. 3. Ina van Graauw, eig. P. A. P. Dieleman, Zaamslag. 4. Donna van Antoon, eig. A. E. Goethals, Westdorpe. 4. Clara, eig. A. G. Gerpen- tier, Zuiddorpe. Groot 1. Lassie van Melo, eig. J. A. Quaak, Axel. 2. Marianne van Axel, eig. Iz. de Feijter—de Mul, AxeL 3. Elegante, eig. gebr. Laurels, Westdorpe. 4-jarige merriers: klein: 1. Hermine van Coegors, eig. P. A. P. Dieleman. AxeL 2. Frida van Elfridus, eig. A. G. Cer- pentier, Zuiddorpe. 3. Nicole van Zuid dorpe. eig. M. A. B. Puijlaert, Zuiddorpe. Groot Addy van Annie, eig. O. Kerck- haert, Westdorpe. 2. Olga v. d. Zeedijk, eig. kinderen H. Daelman, Westdorpe. 3. Sonja van Nico. eig. A. E. Goethals, Westdorpe. 4. Nelly van Passluis, eig. wed. C. H. v. Waes, Westdorpe. 5. Her mine. eig. P. Tollenaar—de Feijter, Axel. 5. Annie, eig. A. J. de Smet, Westdorpe. 510-jarige merries, kfein: L Evina van Catharinahoek, eig. wed. Jac. De Feijter. Boschkapelle. 2. Annie van Pas- sluis. eig. wed. C. H. v. Waes. West dorpe. 2. Elegante van Coegorpolder, eig. P. A. P. Dieleman. Zaamslag. 3. Conny van Marquis, eig. A. v. WaesBaecke, Westdorpe. 3. Mina van Zuiddorpe, eig. A. G. J. v. Waes, Zuiddorpe. 4. Clairona van Luntershoek, eig. A. E. Goethals. Westdorpe. 4. Rosette van Passluis, eig. wed. C. H. v. Waes. Westdorpe. 5. Nel lie. eig. W. Koster, Overslag. 5. Jeanne v. d. Melo, eig. J. d' Hert, Westdorpe. Groot 1. Fanny, eig. C. v. Overloop, Zuiddorpe. 2. Ruda v. Nita, eig. kinderen C. J. Staal. Westdorpe. 2. Jenny v. Stel la. eig. C. v. Overloop. Zuiddorpe. 3. Carla v. Marquis, eig. A. E. Goethals, Westdorpe. Flora van de Zeedijk, eig. E. A. J. Dieleman, Westdorpe. 3. Judith v. de Zeedijk, eig. J. A. Quaak, AxeL 4. Gamine van Zuiddorpe, eig. M. A. B. Puijlaert, Zuiddorpe. 4. Clairona v. Du boishoeve, eig. W. L. den Hamer, AxeL De volgorde, waarin de gelijkluidende prijzen in eenzelfde klasse staan geno teerd, duidt aan, aan welke prijs in zo'n geval de meeste waarde wordt toege kend. PRAKTIJK VERSUS WET. Minister Joekes kreeg niet de steun van de P.v.d.A. (Van onze parlementaire redacteur) Minister in 't Veld, gelijk h(j DLnsdugmiddag in de Eerste Kamer ver klaarde, is in de Tweede Kamer door de felle critlek op de aankoop van het Pander-pand overrompeld, maar thans had hg zich ernstig in dit vraag stuk verdiept, zozeer zelfs, dat de heer Ir. E. H. A. Kraavvanger (K.V.P.) het betoog van de minister met een proefschrift vergeleek. Met deze gede gen uiteenzetting boekte de minister tevens het succes, dat een reeds in verregaande staat van voorbereiding zijnde motie door mr. \V. C. Wende- laar (V.V.D.) in overweging werd gehouden. De Kamer keurde het be treffende wetsontwerp tenslotte met 33 tegen 8 (A.R. en C.P.N.) stemmen goed. Dit betekent niet, dat in de Eerste Kamer geen critiek is geuit, integen deel, vooral in eerste termijn maak ten de heren Wendelaar en Tjalma (A.R.) zeer ernstig bezwaar tegen de door de minister gevolgde proce dure, welke huns inziens een vol strekte miskenning betekent van het alleroudste recht van de Staten Ge neraal: het budgetrecht. Indien de Kamer hiertegen haar stem niet zou verheffen zou zij „tekort schieten in Conventie van Bonn moet spoedig bekrachtigd worden Acheson: „Van vitaa belang vooi Amerika's vrijheid" De Amerikaanse minister van bui tenlandse zaken. Acheson. heeft voor de commissie voor buitenlandse be trekkingen van de Amerikaanse Se naat gepleit voor een zo spoedig mo gelijke bekrachtiging door de V.S. van de met West-Duitsland gesloten „con ventie van Bonn". Acheson zeide, dat deze overeen komsten in sterke mate het Ameri kaanse streven bevorderen om de eenheid onder en de kracht van de vrije staten zo groot mogelijk te ma ken. Een voortduring van de bezet ting van West-Duitsland, zou volgens Acheson. een negatieve en zelfs ver lammende uitwerking hebben op het voortschrijden in democratische rich ting, aldus Acheson, die zeide, dat het uitstrekken van de NATO-waarborgen tot West-Duitsland ook tussen deze staat en de V.S. nauwe betrekkingen doen ontstaan. Dit is nodig en van vitaalbelang voor de Amerikaanse veiligheid. Minister Acheson verklaarde verder, dat een aanval op West-Duitsland niet een automatisch betrekken van de V. S. in een oorlog zou betekenen. Hg geloofde, dat het niet verstrekken aan West-Duitsland der genoemde waar borgen neer zou komen op een „open lijke uitnodiging" aan de communis ten om dat land aan te vallen. Brood een cent duurder. Margarine goedkoper- Tengevolge van de wijzigingen in de C.A.O. voor de werknemers in het bakkerijbeargf, die hebben geleid tot een verbetering van de arbeidsvoor waarden en het invoeren van. een be- drijfspensioen, zijn de kosten van de bereiding van het brood gestegen. Naar minister Mansholt mededeelt, zal de maximumprijs voor het volks brood met ingang van vandaag dan ook met één cent per brood van 800 gram verhoogd worden, terwijl een verhoging van de (vrije) witbrood- prijs met één cent per brood van 800 gram redelijk wordt geacht. Ter compensatie van de hieruit voorvloeiende hogere gezinsuitgaven worden de producenten van margari ne, bak- en braadvet en spijsolie in staat gesteld hun producten van van daag af 8 cent per kilogram goedko per af te leveren. Schoonzoon slak zijn schoonvader met mes. Een 30-jarige Rotterdamse schilder heeft zijn 45-jarige schoonvader tij dens een woordenwisseling met een mes in de linkeronderarm en de rech terhand gestoken. Direct daarna vluchtte de dader uit het huis van zijn schoonvader en wierp het mes in een rioolput. Kort daarop werd de schilder in zijn wo ning gearresteerd. De kleding, die hij had gedragen en waaraan bloed kleei - de, had hij reeds in een emmer water Gedurende de zomermaanden zijn aan de grenspost Sint Anna ter Muiden gedetacheerd de beide grenskommiezen J. P. Reynen en F. P. Wullaert, beiden uit Stampersgat. Te Den Haag slaagde voor het exa men assistent bij 's Rijks Belastingen en domeinen, de heer G. Meesen te Oost burg. De collecte voor de Stichting 1940— '45 heeft te Wolf aartsdijk in totaal op gebracht f513.60. Het kantoorpersoneel van de C.N.A. en de Cokesfabriek te sluiskil bekamp- ten elkaar op het voetbalveld. De C.N.A. won met 5—2 na een aantrekkelijke wedstrijd. Voor het examen 3e stuurman grote handelsvaart slaagde de heer J. v. d. Peyl, leerling van de „De Ruyterschool te Vlissingen. De collecte ten bate van het Ned. Rode Kruis heeft ir. Eremeet opgebrach 46.50 en in EU: 70.75. K t doch: c ue .heer A. T. te Sint Anna'nnd ?iel by het spelen in de haven. Een schipper van een nabij ge meerd schip slaagde erin het kind op het droge te brengen, zodat de kleine met de schrik en een nat pak vrijkwam. Aan de gemeente-secretarie te Arne- muiden is tot le ambtenaar benoemd de heer P. Dekker, thans klerk le klasse ter gemeente-secretarie te Kapelle. Ter bestudering van de aardbeien cultuur werd door de tuinbouwvereni- ging te Kapelle een excursie gemaakt naar Zundert. waar verschillende bezoe ken werden gebracht aan aardbeienteelt- bedrijven. De Pinkstercollecte voor de Zending in de Ned. Herv. Kerk te Kapelle heeft opgebracht f393,93. Op de eerstvolgende bijeenkomst van de vakbond R.K. Overheidspersoneel te Vlissingen, zal het zilveren K.A.B.-insigne worden uitgereikt aan de heren F. Schets, A. H. v. d. Linden. J. W. de Vries en A. A. Boussen, die allen reeds meer dan 25 jaren zijn aangesloten bij de Katholieke s rbei dersbeweging. plichtsbetrachting" meende de libe rale afgevaardigde. Ook de heer Kraayvanger had critiek op de trage behandeling van deze kwestie, maar kon zich aan de andere kant zeer goed voorstellen dat de eisen van een goed beleid de minister noopten tot een overschrijden van zijn formele be voegdheden. Minister in 't Veld ging in zijn antwoord uitvoerig in op dit zo belangrijke vraagstuk. Op welke wijze moet een oplossing worden ge vonden voor conflicten tussen het ge schreven recht en de eisen van een doelmatige bestuurspractijk De mi nister toonde aan de hand van tal van voorbeelden aan. dat dergelijke, bijna niet te vermr ien conflicten schier dagelijks voorkómen en dat de aankoop van het Pander-pand der halve allerminst een uitzondering vormt. Zo is binnenkort het crediet voor de restauratie van het huis „Ten Bosch" uitgeput. Wat moet de rege ring dan doen? De werkzaamheden stopzetten, of achteraf bewilliging van de Staten Generaal vragen, daar een tijdige behandeling van een aan vullende begroting onmogelijk is met het oog op de verkiezingen Voor het gehele uiterst ingewikkelde en be langrijke probleem moet een oplos sing worden gevonden welke en de positie van de regering én de rechten van de Staten Generaal in beginsel onaangetast laat. Het zal echter, al dus de minister, zeer moeilijk zijn in deze de juiste grens te trekken. P. v. d. A. TEGEN. Vervolgens behandelde de Kamer de wetsontwerpen tot: herziening van de uitvoeringsorganisaties der sociale verzekering, wijziging van de ziektewet en wijziging van de kinder bijslagwet. De wetsontwerpen werden aangenomen met aantekening, dat de P. v. d. A. en de C.P.N. geacht willen worden te hebben tegengestemd. De heer Schipper (A.R.) was van oordeel, dat niet gewacht kan worden tot de P.B.O. volgroeid zal zijn. De uitvoering der sociale verzekering is z.i. een taak der bedrijfsschappen. De heer Oosterhuis (Arb.) ver klaarde, dat het oorspronkelijke ont werp in grote trekken de instemming van zijn partij had. Hij betreurde het, dat met de beslissing van de Tweede Kamer van een stuk unificatiege- dachte weinig is terecht gekomen. De administratie, welke louter tech nisch is, moet z.i. centraal geschie den. De tijd zal waarschijnlijk leren, dat die methode beter gevolgd had kunnen worden. Spr. verklaarde, dat zijn fractie haar steun niet aan het ontwerp kan geven. Minister Joekes betoogde, dat het ontwerp belangrijke aanvullingen ten aanzien der sociale verzekering brengt. De staatssecretaris van Sociale Za ken, de heer Van Rhijn, gaf een ge schiedkundig overzicht van de sociale verzekering en zeide, dat er geen aanleiding was het wetsontwerp, na de amendering door de Tweede Ka mer. terug te nemen. De Kamer komt Dinsdag 17 Juni weer bijeen. SCHAKEN Terneuzen verloor van De Pion Zoals bekend zijn de schaakverem gingen Terneuzen, De Pion uit Rot terdam en Ruy Lopez uit Voorburg in de promotie-competitie naar de 2e klasse van de K.N.SJ3. precies gelijk geëindigd, zodat de competitie in zgn geheel moest worden overgespeeld. Terneuzen begon deze competitie slecht, want in eigen huis werd met 36 verloren van De Pion. Eén partij werd afgebroken, welke vermoedelijk nog een puntje voor Terneuzen zal opleveren. Marsilje een stapje dichter bij de titel. In de wedstrijden om het persoon lijke jeugdkampioenschap van Zee land kwam Marsilje weer een stapje dichter bij de titel, want hij bracht zijn naaste concurrent, Duvëkot, een nederlaag toe. Duvekot won van Snip en de afgebroken partij tegen Woua- stra wist hij eveneens op zijn naam te brengen. De Wolf behaalde zijn eerste zege, waarvan Woudstra de dupe werd. De stand is nu: Marsilje 5 uit 6; Duvekot 4 uit 6; Woudstra 2 uit 5; Snip 1% uit 5; de Wolf iy2 uit 6. DE EERSTE KLASSERS De eerste klassers speelden hun zesde ronde. Woudstra won van Flis- sebaalje, terwijl Breel en Goedbloed remise speelden. De andere partijen moesten worden afgebroken. De af gebroken partij uit de vijfde ronde tussen Breel en v. d. Voorde eindigde eveneens in remise, waardoor de stand nu is: Niemarkt, 4 uit 5; L. J. Woudstra 3 uit 4; Flissebaalje 2\'-> uit 4; Breel 2% uit 6; de Koning 2 uit 3; Goedbloed 1% uit 3; van Bel- zen 1 uit 1; van Noppen 1 uit 4; van de Voorde uit 3; Holster 0 uit 3. DE HOOFDKLASSERS In de vijfde ronde won J. Woudstra van J. J. v. d. Hagen, terwijl de par tij tussen drs. Schellens en drs. Ver burg moest worden afgebroken. De stand is hier: J. L. Woudstra 3 uit 4; M. J. Quakkelaar 2*£ uit 3; G. G. Boon 2 uit 3; drs. J. Schellens 1 uit 3; J. J. v. d. Hagen 1 uit 4; drs. M. C. Verburg uit 3.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1952 | | pagina 11