Strijd tegen sprinkhaan, mot en microbe verfilmd GROOTSTE GEBOUW IN EUROPA STAAT TE ROTTERDAM PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT DINSDAG 10 JUNI 1952 LANDBOUWVIJANDEN Nr. 1—10. Men zocht de „sterren" onder de „femmes fatales" der natuur (Van onze correspondent). NEYVYORK. MeiWjj zijn dezer dagen te gast geweest in een onge- bruikelyko filmstudio. Waar geen prima-donna's vóór (en later achter) de camera's scènes spelen of maken, waar geen legioen extra's rond- dwarrelt in de hoop een bijverdienste in de wacht te slepen en waar geen van de acteurs zich ook maar een zier aantrekt van enige Instruc tie van regisseur of cameraman. De filmstudio staat niet bekend als het eigendom van drie magische letters als M. G. N. of R. K. O.: het is de studio van moeder natuur. Het Amerikaanse Departement van Landbouw heeft hierin letterlijk gegrasduind. Equipes journaalfilm-makers zjjn erin gezonden op jacht naar sprinkhanen, motten en microben. Zy zyn teruggekeerd met een reeks fascinerende documentaires, die van het grootste belang zijn voor de landelijke bevolking, aangezien zij een uitstekende voorlichting geven omtrent landbouwproblemen. Tegelijkertijd wekken zij bij de toeschouwer de indruk, waarmee o.a. een boer uit Wisconsin, die by de vertoning naast ons zat, naar huis terugging: „wat hebben wü toch een actieve en goede regering, die op al deze punten de aandacht vestigt", een sentiment, waarover een veelgeplaagde overheid zich in een verkiezingsjaar slechts kan verheugen. Een aantal van deze rolprenten is louter propagandistisch van inhoud: zy betreffen b.v. de school-lunch pro gramma's waarvoor de overheid een grote hoeveelheid levensmiddelen be schikbaar stelt, die zij nu eenmaal onder de verschillende landbouw- steunwetten moet afnemen. Maar verreweg de beste onder deze films gelden de veldslagen, die het departe ment in samenwerking met boer en houtvester levert tegen de landbouw- vijanden: de sprinkhaan, de Tussock moth (een insect, dat het gebladerte van bomen inclusief de naalden van pijnbomen eet en in één seizoen het bos evenzeer toetakelt alsof het door brand was geteisterd) en de brucella abortus microbe („een vriendelijke naam voor een moordenaar", zegt de commentator ,,die het op moeder- en kalf heeft gemunt"). Deze documen taires zijn er evenals tal van an dere over het voorkomen van erosie, het „scheuren" van land, het verdel gen van onkruid, het gebruik maken van het gunstige bevloeiingssysteem telkenmale op gericht de toeschou wer een indruk te geven van de aard van het kwaad, de consequenties er van, de remedie er voor of het voor komen er van. Sprinkhanen bv. komen in vrijwel elk der 48 staten van Amerika op ge zette tyden voor. Een plaag in drukwekkend als dat verschijnsel filmisch moge zijn is veelal de voorbode van andere rampen geble ken. Toen in het 'begin van de derti ger jaren de prairies in het midden des land door droogte werden getrof fen en „dustbowl" werden, waarin mens noch dier in leven kon blijven, was eerst de weerstand van de grond verminderd door een sprinkhaan- plaag. Sindsdien hebben Amerikaan se landbouwdeskundigen alles in het werk gesteld om de omstandigheden, waaronder een dergelijke plaag zich kan voordoen, te bestuderen en pre ventieve maatregelen te nemen. Jacques Duclos, de leider van de communisten in Frankrijk, die door de Parjjse politie gevangen is gezet ngeklaagd ais aanstichter van de laatste relletjes in Frankrijk. Westerse ministers nemen wereldsituatie onder de loupe Speciaal Korea en „koude oorlog" in Europa. Een woordvoerder van het Ameri kaanse ministerie van buitenlandse zaken heeft Maandag te Washington medegedeeld, dat minister Acheson, die 22 Juni a.s. uit Washington naar Londen zal vertrekken, waar hij de volgende dag wordt verwacht, in de Britse hoofdstad besprekingen zal voe ren met zijn Britse en Franse colle ga's Eden en Schuman. Er zal, naar verwachting, van gedachten worden gewisseld over de algemene wereld situatie, waarbij vooral aandacht zal worden geschonken aan het vraag stuk Korea en het verloop van de „koude oorlog" in Europa. Er zijn nog geen definitieve data vastgesteld voor de bezoeken, die Acheson zich voorstelt aan Berlijn en Wenen te brengen. Aardgas aangeboord in kop van Overijssel. Bij een boring door de Nederland se aardoliemaatschappij Coevorden- Gramsbergen by De Krim in de kop van Overijssel is Maandag op onge veer 2700 meter diepte gas aange troffen. De betekenis van deze vondst zal door verdere proefnemingen die nen te worden onderzocht. De productie waartoe mama sprink haan in staat is, varieert tussen 5 en 50 eieren per generatie soms zyn er twee generaties per jaar. Weers omstandigheden en andere klimaats- en natuurverschijnselen zijn er oor zaak van dat soms gehele generaties sprinkhanen worden verdelgd, maar soms ook vervaarlijk gedijen. Wan neer dit laatste enige malen achter een is geschied en één moeder-sprink haan een nageslacht van 50x50x50 heeft veroorzaakt, dan is een „plaag" bjjna onvermijdelijk. Vandaar, dat naar analogie met bosbrandwachters een legioen wa kers tegen sprinkhanen in het ge weer komt zodra een plaag dreigt. Bovendien gaan ieder seizoen over- heids-speurders er op uit om na te gaan, hoe productief mama sprink haan is geweest. De maatregelen bestrijding met DDT en andere mo derne chemicaliën die tijdig ge lijk uitgebeeld en zonder enig hinder lijk vertoon van reclame krijgt men de modernste apparatuur te zien, die de meest doeltreffende bespuiting van broedplaatsen garandeert. FILMDRAMA Een waar filmdrama (met een happy ending, gelukkig) is de ware gebeurtenis op de boerderij van de familie Wilson waar „brucellosis" de ziekte, waarover wij hierboven reeds I I schreven, een deel van de veestapel had aangetast. Het afschrikwekkend voorbeeld voor de Wilsons is de boer derij, die aan hun land grenst; déör heeft dezelfde microbe enige jaren tevoren de gehele veestapel geïnfec teerd, met het resultaat dat de boer zijn land haastig moest verkopen en aan de rand van de bedelstaf werd gebracht. De moderne landbouwvoorlichting komt echter de Wilsons te hulp: slechts drie koeien blijken geïnfec teerd te zijn. Door tijdig alle desin fecterende maatregelen te treffen kunnen grotere rampen worden voor komen. Tot 1945 moest er van elke tien koeien in de V.S. één als gevolg van brucellosis worden afgemaakt. Thans is de omvang van het kwaad reeds gehalveerd; slechts één op de twintig wordt er het slachtoffer van. Doch de deskundigen zijn hiermee niet tevreden en. zoals de film trou wens aantoont, de laboratoria zijn druk doende door inenting van het vee met beter serum de brucella-mi- crobe onder bedwang te krijgen. Ruim 60 mlllioen Amerikanen op het platteland krijgen deze films ieder jaar ónder ogen. Zij worden te gen de kostprijs van de filmcopie ter beschikking gesteld van verenigingen en universiteiten. Menig bioscoopdi recteur ten plattelande beschouwt het als een nuttige geste tegenover zyn publiek om deze films in hetzelfde programma te draaien als de „thril lers" van Humphrey 3ogaert of de charmes van Lana Turner. De lijst van landbouwfilms groeit met de dag. Buitenlanders, die be langstelling voor deze producties aan de dag leggen, zullen met openarmen ontvangen worden en beladen met filmrollen huiswaarts kunnen keren: Amerika's landbouwdeskundigen zijn graag bereid hun technische kennis met de gehele wereld te delen (Nadruk verboden i Amerikaans hulpprogram definitief goedgekeurd Bijna 614 milliard dollar voor hulp aan hei buitenland. De Amerikaanse Senaat heeti Maandag het programma voor mill taire en economische hulp aan hei buitenland tot een bedrag var 6.447.730.750 dollar definitief goedge keurd en naar het Witte Huis gezon den voor de handtekening van presi dent Truman. Het eindbedrag is bijna anderhalf milliard dollar minder dan de door Truman gevraagde 7.9 mil liard. Minder Franse strijdkrachten in Indo-China nodig De Franse minister voor Indo- Chinese zaken, Letourneau, heeii verklaard, dat het thans, voor de eerste maal sinds het in 1946 uit breken van de vijandelijkheden in In do-China, mogelijk is ae sterkte dei Franse expeaitionnaire strijdkrach ten in Indo-China te verminderen. Minister Letourneau waarschuwde tegen voorbarig optimisme en zeide, dat het nog enige jaren noodzakelijk zal zijn Franse strijdkrachten in In do-China te legeren. Toen de „Spin" het eerste ontwerp van de Fokkerfabrieken, zich op het platform in de zon stond te koesteren, kwam juist het nieuwste product van deze fabrieken, de F. 14 binnen en nam plaats naast zyn „voorvader". Zowel de oude pionier als de jongste „telg" trokken veel belangstelling; op de Achtergrond van de foto ziet men de nieuwe straaljagers, die op het ogenblik in de Fokkerfabrieken vervaardigd worden. EEN STAD IN HET KLEIN. Initiatief van een koopman (Van onze speciale verslaggever) In Rotterdam, de gehavende werkstad, is een bouwwerk bijna voltooid, dat het grootste bouwwerk van Europa genoemd wordt. Het is het inder daad gigantische Groothandelsgebouw, vlak naast het nog altijd geha vende Delftse Poortstation, welke aanloopplaats voor de treinen te zijner tijd op ongeveer dezelfde plek vervangen wordt door een hypermodern centraal station. Het merkwaardige is, dat dit Groothandelsgebouw aan de buitenkant niet doet vermoeden, dat het inderdaad gigantische afmetingen heeft. En toch heeft het die. Een lengte van 220 meter bij een breedte van 85 meter en een zeven-verdiepingenhoogte van dik veertig meter, zyn af metingen, die in Europa werkelijk niet geëvenaard worden. Mormoonse krekel, een van uo -..moe ten waartegen de stryd van het De partement van Landbouw in Amerika gericht is. Het diertje treedt als ac teur op in de film, die men van de bestrijding heeft laten maken. tfaeuavs In een M©f©«l©|9 Op 12 Juni a.s. wordt het nieuwe ge bouw van het Instituut voor de bewa ring en de verwerking van tuinbouw producten te Wageningen geopend door minister Mansholt. In de Staatslo terij viel op no. 16160 een prijs van f20.000. Koning Boudewijn van Bel gië heeft bij zijn officiële bezoek aan Luik de eerste steen gelegd voor het eerste nationale gedenkteken voor ver zetshelden.. De regering van Israël heeft bekend gemaakt, dat op het in omloop zijnde geld en op de bank deposito's een verplichte lening van 10 procent zal worden geheven en dat zij een wetsontwerp voorbereidt, vol gens hetwelk een soortgelijke heffing van 10 procent zal worden gevraagd op onroerend bezit. Deze maatregelen zouden noodzakelijk zijn voor de stabilisatie van de valuta. Nabij Wolfskehlen, ten Zui den van Frankfort, op de plaats waar ver leden jaar een uitbarsting van aardgas voorkwam, heeft men thans olie gevon den. ©Bij Kon. Besluit is mr. B. I. Zijlstra, vice-president van het gerechtshof te Den Haag, benoemd tot Ridder in de Orde van de Nederlandse Leeuw. O De Belgische regering zal binnenkort de inschrijving openstellen van een nieuwe obligatiele- Documenten in kippenhok te Toulon. Agenten van de militaire contra- spionnage hebben in de stad Toulon interessante documenten gevonden in het kippenhok van de Franse com munist Marius Bertrand. Gevonden zijn o.m. de gegevens over het geheime marinelaboratorium van Brux bij Toulon, waar nieuwe ra darinstallaties voor bestrijding van duikboten worden beproefd. Voorts kwamen een kaart van de havenwer ken van Toulon, een plan voor sabo- tering van de electriciteitsvoorzie- ning van Toulon, bijzonderheden over militaire convooien naar Indo-China en richtlijnen voor het organiseren en drijven van een spionnagebende aan het licht. De agenten van de Franse contra- spionnagedienst hebben 5 personen aangehouden en zyn op zoek naar een aantal personen, die, naar men aan neemt, zijn ondergedoken. Conflict tussen politie en pers. De gemeentepolitie van Leeuwar den heeft zich door enkele in het Fries Dagblad en de Leeuwarder Courant geplaatste artikelen derma te gekwetst gevoeld, dat zij geen me dewerking aan de berichtgeving in deze bladen wenst te verlenen. De bladen op hun beurt nemen de offici ële berichten van politiezijde niet meer op. De aanleiding tot de maatregel van de politie schynt gezocht te moeten worden in enkele artikelen in ge noemde bladen, waarin werd geschre ven dat de politie te Leeuwarden te streng optreedt en te veel bekeurin gen maakt. Ook werd de burgemees ter ondemocratisch optreden toege dacht en werd gewaagd van spannin gen in het politiekorps. niiig, die haar, naar verwacht wordt 3 tot 4 milliard francs zal opbrengen. De Rotterdamse politie heeft een horlogema ker aangehouden, die de horloges van zijn klanten beleende. De man had een groot aantal lommerdbriefjes thuis. Kolonel Selo heeft Maandag een nieuwe Syrische regering gevormd. In een overzicht, dat Maandag bij de opening der conferentie van de Raad van Voedsel- en Landbouworganisatie der Verenigde Naties werd bekend gemaakt, wordt medegedeeld, dat een groot deel der wereld nog honger lijdt en onder voed is. In de gemeenten Heerbroek, Nieuwland en Neerkerk zijn vorige week veertig gevallen van' varkenspest gecon stateerd. In Den Haag bestaan plannen om het park „Marlot" voor de tijd van 2 maanden in te richten als een sprookjes- tuin. Ter gelegenheid van de open stelling van het Amsterdam—Rijnkanaal, werd Maandag te Amsterdam een inter nationale kolendag gehouden. De samen komst was niet bedoeld als conferentie, doch als een gelegenheid tot contact tus sen Nederlanders en Duitsers, die nauw betrokken zijn bij het internationale ko- lentransport en de kolenhandel. Beneluxlanden confereren over ruilverkaveling. De hoofdafdeling „Ruilverkave ling" der Nederlandse Heidemaat schappij houdt op 12, 13 en 14 Juni a.s. in hotel Mastbos te Breda een ruilverkavelingscongres van de lan den van de Benelux. Op het congres zullen tal van in leidingen worden gehouden. De heer H. D. Louwes zal het congres openen. Hoe groot het gebouw is merkt men echter pas goed, wanneer men de zwaarste vrachtauto's met aan hangwagens als speelgoeddingetjes naar binnen ziet rijaen. Drie prachti ge autobanen lopen dwars door het gebouw. Eén leidt naar de kelder, waar onder meer een garageruimte fevonden is met stalling voor vier- onderd auto's. De tweede weg blijft op de begane grond, maar langs de derde baan rij den de wagens via een snel stijgen de, prachtig geconstrueerde op zuilen rustende oprit, rechtstreeks naar de los- en laadkaden van de magazijnen op de eerste verdieping. Drie autoba nen zijn hier dus boven elkaar gesta peld. Totale lengte van deze banen 1,2 kilometer. ENKELE CIJFERS. Er zijn meer cijfers, die een indruk geven van de hoe-grootheid van dit natuurlijk uiterst modern ingerichte handelsgebouw. Voor het maken van de bouwput werd 86.000 m3 grond uitgegraven. Anders gezegd, 34.400 autoladingen. In file geplaatst zou den deze auto's de afstand Rotterdam Groningen overbruggen. 6.500.000 kg betonijzer werd erin en eraan verwerkt, 20.000 m2 glas, 2000 schokbetonnen en houten kozij nen, 13.500 m2 dakbedekking. Twin tig liften, waarvan een groot aantal Koreaanse parlementsleden zouden omgekocht rijn. Om regering van Synghman Rhee ten val te brengen- In de omgeving van president Rhee is vernomen, dat het proces, dat wordt voorbereid tegen de elf gearresteerde Zuidkoreaanse parle mentsleden en tegen een aantal nog niet gearresteerden aan het licht zal brengen, dat oppositieleden van com munistische zijde geld hebben ont vangen om de huidige regering ten val te brengen, aldus wordt uit Poe- san gemeld. De voor het omkopen van oppositieleden gebezigde gelden zouden afkomstig zyn uit Noord-Ko- rea en Japan. In kringen van de oppositie ont kent men niet gelden ontvangen te hebben, maar deze zouden niet van communistische zy'de afkomstig zijn. zo groot is en zodanig hefvermogen heeft, dat er rustig een volbeladen vrachtauto mee naar de zevende ver dieping gedragen zou kunnen wor den, doorbor.n het. Zo nodig kan dit aantal verdubbeld worden, want de liftkokers zijn al by voorbaat ge maakt. De inhoud van het gebouw bedraagt 466.000 m3, terwijl de totale vloeroppervlakte 120.000 m2 is. DE INITIATIEFNEMER. Zo zouden we door kunnen gaan met liet noemen van grote getallen, die óns voorstellingsvermogen te bo ven gaan. Laten we liever vertellen, hoe deze schepping van architect H. A. Maaskant van het bureau ir. W. van Tijen en H. A. Maaskant tot stand gekomen is. Ook dat is een in teressant hoofdstuk. Het initiatief tot de bouw is namelijk uitgegaan van een groep groothandelaren, wier pak huizen en kantoren in de binnenstad in 1940 verwoest werd. Na overleg met de Kamer van Koophandel heeft de groothandelaar F. Pot jr. het idee geopperd om efficiënte redenen de handen ineen te slaan en gezamenlijk een huis te bouwen waar alle getrof fen groothandelszaken met heel hun hebben en houden in ondergebracht zouden kunnen worden. Honderd twintig zaken hebben op dit ogenblik al een plaats gekregen of ruimte toe gewezen gekregen. BEGINDATUMS. Dank zij de medewerking van de overheid en van de Herstelbank bij de financiering van het plan, kon op 18 Mei 1947 de eerste van de 3.100 pa len, waarop het gebouw rust, in de grond worden geslagen, daar waar vroeger de Rotterdamse diergaarde gevestigd was. Aan het einde van dit jaar hoopt men dat het hele pand ge reed zal zijn. Op dit ogenblik zijn er nog onge veer duizend bouwvakarbeiders in aan het werk. Het grote restaurant op de eerste verdieping boven de noofdingang is nog niet klaar, noch heeft de hoofdingang zelf de aankle ding, die hij te zijner tijd zal moeten hebben. Aan de rotonde op het dak, waar straks cabaretvoorstellingen gegeven zullen kunnen worden, wordt ook nog gebouwd en gewerkt. Maar duizend arbeidersze zijn nauwelijks terug te vinden in het nog onafgewerkte gedeelte. En zo is het eigenlijk ook met de 5500 men sen, die dagelijks in deze kleine stad employ vinden. Het Groothandelsgebouw te Rotterdam, het grootste gebouw van Europa. Eerste Kamer over herziening omzetbelasting. Vele leden niet accoord met huidige systeem van heffing. Verschenen is het voorlopig ver slag van de commissie van rappor teurs uit de Eerste Kamer over het ontwerp van wet tot technische her ziening van enige tabellen voor de omzetbelasting. Enige leden achtten de wijze, waarop in de laatste jaren de be lastingwetgeving wordt herzien, on bevredigend. Vele andere leden verklaarden, zich met het huidige systeem van heffing van de omzetbelasting niet te kunnen verenigen en de aanvaar ding van een ander stelsel gewenst te achten. Enkele leden betreurden, dat de voorgestelde technische herziening van enige tabellen voor de omzet belasting hoofdzakelijk artikelen be treft, welke voor de minst bemid delden onbereikbaar zijn, zodat deze categorie, indien het ontwerp tot wet wordt verheven, geen baat zou heb ben bij de belastingverlaging, er uit voortvloeiende. Het had de bijzondere aandacht van deze leden getroffen, dat bijv. buurtverenigingen, die uitstapjes of reisjes voor kinderen uit de arbei dersklasse organiseren, omzetbelas ting moeten betalen over de bijdra gen, welke ten behoeve van die kin deren behoren te worden gestort. Hierin brengen de ontworpen bepa lingen geen verandering. Verscneidene leden achtten termen aanwezig voor het maken van en kele opmerkingen naar aanleiding van de heffing van de omzetbelas ting in het algemeen. Zo zouden enigen hunner gaarne vernemen, wanneer de indiening van het door de minister aangekondigde ontwerp- omzetbelastingwët 1952 tot vrijstel ling van omzetbelasting in de klein handel kan worden tegemoet gezien. Ettelijke leden spraken hun leed wezen er over uit, dat de minister niet genegen blijkt, stelselmatig on derzoeken te doen instellen naar de toestand van alle bedrijfstakken, welke in de laatste tijd door een verhoging van de omzetbelasting zijn getroffen. „Haagse Post" in andere handen. Voor de tweede maal in ruim een jaar tyd is de „Haagse Post" van eigenaar verwisseld. Het zal thans worden uitgegeven door de N.V. Europese Fubliciteits Maatschappij in oprichting, onder redactionele leiding van mr. G. B. J Hiltermarfh, vroeger verbonden aan het weekblad „Elsevier" en van de heer H. A. Lunshof van „De Te legraaf". aldus verneemt Het Pa rool. De nieuwe directie welke thans wordt gevoerd door de heer J. B. Th. Spaan, vroeger werkzaam bij de radio-nieuwsdienst, heeft al het per soneel schriftelijk ontslag aangezegd met ingang van 1 Juli. De heer Krop, die tot nu toe <3e directie voerde van de nog maar pas opgerichte N.V. De Haagse Post, welke thans weer in liquidatie zal gaan, verklaarde dat het ontslag van het gehele personeel uitsluitend een formaliteit is. De heer Krop zal wel aan het blad verbonden blijven maar niet als di recteur. Weer bomaanslagen in Tunesië. In de Arabische wijk van Sfax in Tunesië is Maandag een transforma tor in de lucht gevlogen door het ontploffen van een daarin geplaatste granaat. Een gedeelte van de Ara- i bische en Europese wiik is van stroom verstoken. De schade schat men op een millioen francs. In de Arabische wijk van Tunis werd een bom geworpen uit een auto, waar door twee Arabieren werden gewond. Een tweede bom richtte verwoestin gen aan een gebouw in die wiik. Hevige storm woedde boven New York. Boven New York heeft Maandag I een plotseling opgestoken hevige storm gewoed die gepaard ging met stortregens en windvlagen, waarbij de wind zich verplaatste met een snelheid van 135 kilometer per uur. Op 't dak van een uit vier verdie pingen bestaand huis in Manhattan oevond zich een man die meer dan 'londerd kilo woog. Hij werd door le storm meegevoerd en viel dood. Duizenden bomen werden ontworteld, terwijl in tienduizenden woningen je electriciteit werd uitgeschakeld. Tijdens de storm was het in New York City bijna nachtdonker j In de West-Brabantse gemeente Ze venbergen is op een drietal boerderijen I pseudo-vogelpest geconstateerd.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1952 | | pagina 6