MAJORCA LOKT DE ZEEUWEN ONWEERSTAANBAAR AAN Qoud uit het mater DE NEDERLANDSE MAIS ALS GRONDSTOF VOOR INDUSTRIE Zeeuwse Almanak DE RIOOLWATERZUIVERING TE GOES STRAKS EEN FEIT 2 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT DINSDAG 10 JUNI 1952 DE VACANT1E NADERT Voor vele plannenmakers is het zonnige Spanje favoriet Naar welk land gaat de meeste belangstelling uit van de Zeeuwen, die plannen smeden voor een buitenlandse vacantiereis Wjj hebben het de V.V.V.-kantoren in Middelburg en Vlisslngen gevraagd en kregen een verrassend antwoord: Spanje is favoriet en wel met name Majorca, het grootste eiland van de Balearengroep. Vorig jaar werden maar enkele reizen naar dit sprookjesachtig mooie eiland In de blauwe Middellandse zee gearrangeerd en de jaren daarvoor geen één maar nu blijken eens klaps velen in Majorca met zijn steile kusten en schilderachtige baaien, zyn olijfbomen en wyngaarden, het ideale relsdoc te zien. Dit geldt dan voor Middelburg, want voor Vlissingen komt Engeland op de eerste plaats, daarna komen tezamen Zwitserland en Oostenrijk, met als volgende land: Duitsland. -k Frankrijk zal deze zomer weer velen uit Zeeland mogen be groeten. Parijs en de RivPra genie ten de voorkeur en de Franse Alpen trekken degenen aan, die Zwitserland te duur vinden. Ook in Middelburg zijn inlichtingen Ingewonnen over reizen naar Engeland, maar de interesse voor dit land is toch niet zo groot als vorig jaar. Wellicht is het feit, dat de vacantiegangers in Londen ditmaal geen „Festival of Britain" wacht, hieraan niet vreemd. Oosten rijk ideaal vacantieland, is, evenals de vorige jaren, zeer in trek en ook zul' n talrijke -i de 1 Iglsche Ardennen en Luxemburg gaan ver kennen. Het zijn vooral de trekkers en kampeerders, die voor deze Bene- lux-landen belangstelling hebben. Scandinavië, waar toch ook veel te genieten valt, blykt absoluut niet in tel te zijn; er zijn althans nog geen inlichtingen over ingewonnen. De Rijn daarentegen blijkt weer op velen een magnetische aantrekkingskracht uit te oefenen: aanvraag op aanvraag komt binnen van plannenmakers, die persé dit jaar met schone herinnerin gen aan en kiekjes van de Lorelei, de Drachenfels en Wiesbaden een nieuw werkjui» aanvangen. Op alle mogelijke manieren wordt het reizen naar het buitenland ge makkelijker gemaakt. De Zeeuwen, die hun vacantie in eigen land doorbrengen, blijken, als men afgaat op het aantal folders, dat afgehaald is, voorkeur te hebben voor Zuid-Limburg, de Veluwe, de Achterhoek en Amsterdam. V.V.V. heeft ook vele aanvragen voor kam- peerkaarten en 1-~- daaraan snel vol doen nu de A.N.W.B. een filiaal heeft in Sluis. ZIJ, DIE KOMEN Het personeel in de Verkeershui- zen te Middelburg en Vlissingen werkt momenteel weer onder hoogspanning. Iedere post brengt stapels verzoeken ui'- 'nnen- en bui tenland om inlichtinren over Wal cheren en de Walcherse kust. Er is reeds druk besproken voor de tweedè helft van Juli en de maand Augustus. Vooral voor de kust bestaat belang- stelling en de zomerhuisjes vliegen Advertentie weg, figuurlijk gesproken dan. Uit Engeland komen vele aanvragen van inwoners van Folkestone die de sportsmen willen vergezellen en van toeristen die in ieder geval naar het buitenland willen, doch met him 25 aan reisdeviezen geen trips naar Zuid-Frankrijk Zwitserland of Italië meer kunnen bekostigen. Uit Duits land zijn nog maar enkele aanvragen ontvangen, hoewel ons land toch weer vele toeristen over de Oost grens lokt. Voor Middelburg en Vlis singen is hét verheugend, dat deze steden in N.-F'-ankrijk een steeds grotere bekendheid gaan, genieten, niet alleen bii de dagjesmensen, maar ook bij de „logeerklanten". Het personeel in de Verkèershuizen is blij met de drukte, die persoonlijke bezoeken, brieven en telefoontjes hen veroorzaken. Maar ook zij moe ten wel eens „nee" verkopen, b.v. laatst, toen een een dame het kan toor te Middelburg binnenstapte en vroeg: „Geeft U mij eens een visum voor West-Duitsland!" Ge kunt van V.V.V. véél verwachten, maar niet «Llles Duizenden hebben an de achter ons liggende maanden ge noten van. de Zeeuwse streekroman „Goud uit het Water" van Kees Heemskerok, die ons blad als week-feuilleton publi ceerde. Naarmate het verhaal vorderde, werd het boeiender en velen vroegen ons dan ook, of het mogelijk zou zijn „Goud uit het Waterals één geheel te verlcrygen. Inderdaad overwegen wy deze roman uit de oesterwereld als overdruk ook in boekvorm te doen verschijnen. Tevoren 'lienen wij evenwel althans enigermate te weten, of daarvooi nderdaad voldoende belangstelling bestaat. Reeds thans stellen wij daarom de mogelijkheid open om ,Goud uit het Water" te bestellen. Wie voor 15 Juli intekent op „Goud uit het Water" in boek vorm, zal in het bezit van dit boek kunnen komen tegen de verlaagde prijs van ƒ2,75. Voor bestellingen na 15 Juli zal de prijs f2 per exemplaar bedragen. Bestellingen kan men reeds thans doen door onderstaand biljet ingevuld toe te zenden aan de Administratie der Pro vinciale Zeeuwse Courant te Middelburg, Vlissingen, Goes, Zierikzee, Oostburg of Terneuzen. Het aantal bestellingen kan mede van invloed zyn op hel besluit om „Goud uit het Water", een der beste romans, die de laatste jaren over Zeeland verschenen, al dan niet in boek vorm te doen verschijnen. BESTELBILJET Ondergetekende verklaart hierbij tegen de intékeningsprijs van ƒ2.75 te bestellen de Zeeuwse roman „Goud uit het Water" van Kees Heemskerck. Ondertekening: FILMVERTONING TE TERNEUZEN. Van betekenis voor Zeeland In aanwezigheid van een groot aantal genodigden, onder wie de Com- missaris der Koningin in de provincie Zeeland, jhr. mr. A. F. C. de Casem- broot, het lid van Gedep. Staten, mr. dr. A. J. J. M. Mes, een groot aantal Zeeuwse burgemeesters en vooraanstaande figuren uit de agrarische we reld, zoals vertegenwoordigers der Z.L.M., N.C.B., C.B.T.B., rijkslandbouw- voorlichtingsdienst enz., werd in het „Luxor" theater te Terneuzen een door de N.V. „Stijfsel en Glucosefabrielt" te Sas van Gent georganiseerde bijeenkomst gehouden, waarop de film werd vertoond „Nederland verbouwt mais voor de industrie". Dr. J. A. de Bas sprak daarbij een inleidend woord, nadat de directeur der stijfsel- en glucosefabriek, de heer P. J. Spooren- berg, de aanwezigen had verwelkomd. 'n héérlijke drank uit zuiver fruit ooievaar Wij hebben een lcort, maar hevig onderhoud gehad met een opgewon den ooievaar. Het dier had de rubriek ,jKleintjes" in de P.Z.C. van Zater dag gelezen en daarin de advertentie aangetroffen van een rusthuis uit Middelburg. .Dit rusthuis vroeg na melijk nette ooievaars, met beroeps ijver, plichtsgevoel en honger, voor de vijver Onze ooievaar verscheen Maandag morgen op de redactie. Niet om zich aan te melden voor het rusthuis, maar om te protesteren. Aanvanke lijk heerste er onder de gehuwde re dactieleden enige ontsteltenis -by de verschijning van de legendarische vo gel men kan nooit weten maar al spoedig bleek waar het om ging. ,J2en ooievaarzo sprak de statige vogel, „een ooievaar treedt niet in loondienst; dat'dienden de mensen toch te wetenWaar zou het heen moeten, als iedereen zn eigen ooie vaar maar in vaste dienst kon ne men; waar, zo vraag ik u, waar zou het verrassende element blijven? Bah! En dan straks zeker een vakvereniging, een collectieve arbeidsovereenkomst, rentezegels, ziekenfondscoupons en heel die rata plan. Bah, ge moet daar liever niet aan denken „Ooievaar-lepelaar", begonnen wij voorzichtig en noemden het beestje eerbiedig bij z'n volle naam, „ooie vaar-lepelaar, loopt ge niet wat hard van stapel? Het gaat vermoedelijk alleen om het collectief vangen van ,Ja, ja," klepperde hij driftig, „ja, ja, kikkers vangen. Lamenielaclie. Kikkers vangen, haha En de rest En weg beende hij. Op de trap hing nog lang zijn holle schaterlach. Wij geloven niet, d:tt het rusthuis veel aanbiedingen zal krygen Dr. De Bas wees er op, dat de maiszetmeelindustrie, vertegenwoor digd door de N.V. „Stijfsel- en glu cosefabriek" te Sas van Gent en de N.V. „De Bijenkorf" te Koog aan de Zaan in 1949 begon maiscontracten af te sluiten. Dit naar aanleiding van een onderhoud met de directeur-ge neraal voor de voedselvoorziening dr. H. J. Louwes. De regering achtte het namelijk gewenst, dat het verbouwen an mais in ons land zou worden ge- j stimuleerd. Door de maiszetmeelin- dustrie werd in 1949 gecontracteerd 350 ha. mais, ten dele in de vorm van pacht- en ten dele in de vorm van I contract-teelt. Deze laatste is tot he- den toe voortgezet, zij het op zeer be- scheiden schaal. Zo werden geduren de de volgende jaren gecontracteerd respectievelijk 150, 250 en voor dit jaar plus minus 340 ha. mais. Deze betrekkelijk nieuwe cultuur had aan vankelijk te lijden van kinderziekten en moeilijkheden en daarom werden de diverse bezoeken, dié o.a. werden afgelegd door de Commissaris der Koningin, door minister Mansholt, door de directeur-generaal voedsel voorziening, het bestuur der Z.L.M. en verschillende scholen, aan de fa briek ten zeerste op prijs gesteld. Natuurlijk valt nog niet met zeker heid te zeggen hoe de verbouw van maïs zich verder zal ontwikkelen. Dit hangt af van verschillende factoren, o.a. van de prijs ten opzichte van an dere gewassen, de meer of mindere noodzakelijkheid van vruchtwisseling, het kweken van betrouwbare en vroegrijpe rassen hybride-mais en tenslotte van de wereldsituatie in het algemeen. In ieder geval is nu reeds gebleken, dat de mogelijkheid bestaat in Nederland mais op grotere schaal te verbouwen. Een feit is, dat het mais-areaal in 1950 van 4420 ha. zich in 1951 heeft uitgebreid tot 11.200 ha. Hiervan is ongeveer 12 in Zeeland gelegen. De rol, die de maiszetmeelindustrie zal spelen, kan niet voor een lange tijd worden uitgestippeld. Ook hier zijn verschillende factoren van in vloed, met name dat op den duur zal moeten afgewogen worden behalve het algemeen belang ook het bijzon der belang dat de maiszetmeelindus trie in deze heeft. DE VERWERKING. Spreker behandelde vervolgens in het kort de inhoud van de film, waar na hij dieper inging op het verwer kingsproces in de fabriek. Daarbij wees hij op mais-olie uit de kiem, dienende in geraffineerde toestand voor de bereiding van tafel-olie, mar garine enz. Voorts op het ingedamp te week-water van de mais. Dit vormt een basis voor de bereiding van peniciline. Mais-zetmeel wordt aangewend voor menselijk gebruik. De glucose, verkregen uit het zet meel, wordt vervaardigd in diverse kwaliteiten. Zo is de blanke stroop voor tafelstroop en jam, de confi tuurstroop voor suikerwerkenfabri- cage en de likeurstroop voor de ge- neverstokerijen. Bij het procédé ont staat verder de dextrose. Deze wordt in technisch zuivere vorm gebezigd door de producenten van consumptie ijs en door de bakkerijen. In che- misch-zuivere vorm is dextrose een belangrijk middel in de pharmaeie en wordt o.a. aangewend in ziekenhui zen. Dextrose dient ook voor de be reiding van streptomycine. Verder wordt geproduceerd een hoogwaar dig eiwit, protamine, terwijl een be trekkelijk nieuw product „Mogul" dient voor het vervaardigen van giet- kernen. Daarnaast wordt uit de maiskorrel vervaardigd verschillen de soorten veevoeder. DE FILM. Met deze opsomming is het aantal producten verkregen uit de maiskor rel nog niet compleet, doch hier zijn wel de voornaamste genoemd. De hierna vertoonde film gaf voorlich ting op het gebied van maisverbouw, waarbij aandacht werd besteed aan vaak gemaakte fouten. Voorts gaf zij een duidelijk beeld van het zaaien, de verzorging en de ontwikkeling van de mais in het algemeen. Zowel het machinale oogsten als met de hand oogsten werden duidelijk gedemon streerd, waarbij de nadruk viel op de natuurlijke droging in de maisdroog- ren in vergelijking met de kunstma tige droging. Verder toonde de film het procédé in de fabriek en achter eenvolgens werden de verschillende fasen van het verwerkingsproces, waarbij de maiskorrel wordt ge splitst in zijn bestanddelen, op het doek gebracht. De restanten van de aardapnelooffst 1951. Er zijn nog flinke partijen. Het seizoen 1951-52 is voor de aard appeltelers door de goede prijzen die dit product in het voorjaar 1952 op brachten zeker niet onvoordelig ge weest. Nu dit seizoen echter ten einde loopt blijken nog verschillende land bouwers met grote voorraden te blij ven zitten, waarvoor waarschijnlijk geen markt meer zal worden gevon den, dan de veevoederprijs ver bene den de kostprijs. Dit komt nog al veelvuldig voor in de Hoekse Waard en in Westelijk Bra bant. Het prijsverloop van de aardappel- markt was dit jaar tamelijk grillig. Na jaar 1951 was er weinig export en de prijzen waren zo laag, dat de regering besloot teneinde een bodem in de markt te brengen, een hoeveelheid aardappelen aan te kopen, die dan ge leidelijk door de landbouwers konden worden afgeleverd. Nadat dit gebeurd was kwam de ex port op gang en de prijzen stegen zo hoog, dat iedereen tevreden was over de gang van zaken, voor zover hij al thans besluiten kon om te verkopen. Zij die echter het onderste uit de kan wilden hebben, kregen het deksel op de neus, want nadat de regering de uit de markt genomen partij bij inschrijving aan een grote exporteur had verkocht liepen de prijzen hard te rug. Momenteel is er zoals gemeld wei nig vraag meer. Het feit, dat men te genwoordig beschikt over vroege aard appelsoorten, die reeds ultimo Mei op de markt worden gebracht, is onge twijfeld mede van invloed op de prijs van het aardappel-overschot. Bij de exploitatie van de aardappel koelhuizen zal men hiermee rekening moeten houden. Advertentie RUTRANEX HELPT AFDOENDE EN IS ONSCHADELIJK VRAAGT UW APOTHEEK EN DROGIST HOGE BETONNEN TANKS VERREZEN. Bouwkundig gedeelte is gereed. Nog enkele weken en dan kan het inktzwarte modderwater uit de Goese riolen gezuiverd op de poldersloten worden geloosd en het gedroogde slyk als meststof zyn goede diensten aan de landbouw gaan bewyzen. In de af gelopen maanden heeft men met de bouw van de nieuwe zuiveringsinstal latie aan het eind van de Zuidvlietstraat goede vorderingen gemaald;, zo dat het bouwkundig gedeelte op tyd klaar is gekomen. Het wachten is nu nog slechts op het monteren van de pompen en de verdere mechanische installatie, waarmee waarschynlyk volgende week een aanvang zal worden gemaakt. Zonder veel tegenslag zal de inrichting in de loop van de volgen de maand in gebruik worden genomen. Reeds van verre trekt de aandacht de hoge betonnen gistingstank en de grote 15 meter brede, ronde trechter, die als bezinktank dienst zal doen. Zowel door vorm als kleur ontsieren deze geenszins het landschapsbeeld. Aan de wegzijde is een pomphuis ver rezen, met daaronder een ontvang- kelder, waar het rioolwater de eerste ruwe reiniging zal ondergaan. Behalve de pompen en de diverse schakelkasten welke nog geplaatst moeten worden, is in dit pompgebouw tevens een aanrecht ingericht, waar aan eenvoudig laboratoriumwerk kan worden verricht. Boven op het dak van dit pomphuis liggen de drie goten met grint reeds gereed waarin straks het zich in het water bevindende zand kan wegzak ken alvorens het water in de bezink- tanx wordt geperst. In deze grote trechter zal het water aan de boven zijde door een goot in de sloten wor den geloosd, terwijl het overblijvende slijk met een roterende schraper langs de hellende bodem naar de slijkput wordt gedreven. Via een pomp wordt deze bryige massa ver volgens naar de gistingstank geleid. Teneinde het gistingsproces door warmte te bespoedigen, is deze tank met een hoge aarden mantel bekleed. Wanneer deze tank mettertijd moet worden verhoogd in verband met uit breiding van de installatie, zal ter isolatie rond de tank een wand van metselsteen worden gebouwd. Na de gisting wordt het slijk ten slotte op de eveneens reeds gereed- fekomen slijkvelden gepompt, om aar verder in de buitenlucht te dro gen. Het terrein rond de inrichting zal nog gelijk gemaakt en met gras worden ingezaaid. Jeugdherberg te Axel. De officiële op: nieuw gebouwde j Axel is thans bepaald op o Juli a.s. Nieuwe Franse consul te Rotterdam. OOK VOOR ZEELAND Bij K.B. Is de heer Pradelles le La- tour de Jean erkend en toegelaten op de voet van vreemdeling als consul van Frankrijk te Rotterdam, jvoor de ivincies Zuid Holland, Zeeland, l n Gelder- An tillen Brand bij kolenhandel te Groede. Een brand heeft gewoed in het magazijn van de kolenhandel F. A. Vroonvan Maarleveld aan de Kijkuit te Groede. op de grens van Breskens. De terstond gealarmeerde brandweer uit Groede was spoedig ter plaatse en in samenwerking met personeel van de kolenhandel slaag de men er in het vuur meester te worden. Niettemin ging er een aan zienlijke hoeveelheid bruinkoolbriket ten verloren. Er lagen 70 ton bri ketten opgeslagen in dit magazijn, dat uit beton is opgetrokken. De brand is vermoedelijk ontstaan door broeiing. Massale fietsendiefstallen te Vlissingen. In de nacht van Zaterdag op Zondag zijn te Vlissingen weer vier rijwielen gestolen, welke by café's waren ge plaatst. Gelukkig zijn alle vier thans weer teruggevonden. Van de de vorige week gestolen veertien fietsen zijn er thans elf achterhaald. Er wordt nog eens nadrukkelijk op gewezen om des nachts geen fietsen buiten te laten staan. Teveel zilvermeeuwen op Schouwen. Zij bedreigen andere vogels. In één woord primal Fijn 2eg. ne ro'n wilde galop even uitblaren met een heerlijke Strand. Critiek te Terneuzen op woningbouwpolitiek. Tegen particuliere bouw van arbeiderswoningen. Onder voorzitterschap van de heer J. Meeusen, vergaderde Maandag avond in hotel „Du Commerce" te Terneuzen, de woningbouwvereniging „Werkmansbelang". Nadat de winst en verliesrekening 1951 was goedge keurd, werden de aftredende bestuurs leden, de heren J. F. Hamerlinck en J. Hamelink, herkozen. Het bestuur deelde mede* dat waar schijnlijk binnenkort de rijksgoedkeu ring zal worden verkregen voor de bouw van 72 étagewoningen waar van de aanbesteding reeds geschiedde en waarvoor Gedeputeerde Staten reeds hun toestemming verleenden. Een belangrijk punt van bespreking vormde het jaarverslag, waaruit bleek, dat men ten zeerste het heen gaan van de heer J. de Putter als secretaris-penningmeester betreurt, die op een wenk van zijn werkgever zijn functie moest neerleggen. Het le dental bedroeg in November j.l. 752, van wie 512 reeds een woning heb ben. Ingevolge de huurverhoging per 1 Jan. 1951 werd de dotatie-onder houd voor oude woningen gebracht van f 35 op f 48 per jaar, maar betwij feld werd of dit in de toekomst vol doende zal blijken. In het jaarverslag werd gewezen op het feit, dat een particuliere bouwer een vijftigtal arbeiderswoningen kon bouwen, die bestemd waren voor de verkoop. Men meende, dat dit niet de juiste weg was om de woonruimte rechtvaardig te verdelen, want nu ko- i de financieel-krachtigen het eerst aan bod. Men moet namelijk voor het kopen een flink bedrag stor ten en kan het restant opnemen als hypotheek bij de plaatselijke boeren leenbank. Heeft men geen geld, dan zou men de gehele koopsom moeten lenen en op een welhaast ondragelijke last komen te zitten. Het enige voor deel van deze wijze van bouwen is, dat het aantal woningen ter plaatse toeneemt. Tenslotte vond het be stuur het vreemd, dat de boerenleen bank, die geen geld voor woningbouw verstrekt aan gemeente of woning bouwvereniging, wel deze bouw wil financieren. Het jaarverslag meldt als eindto- taal van de balans f 4.273.167.83 en als eindtotaal van de verlies- en winst rekening f 249.003.34 den op Schouwen door de Vogelbe schermingswacht excursies georga niseerd, die goed geslaagd zijn. De eerste excursie werd 's morgens om 6 uur gehouden, teneinde de ver schillende vogelgeluiden te beluister ren Hoewel nog vroeg, namen aan deze excursie 25 personen deel. die doordat het nogal winderig was, niet het volle profijt van deze excursie hebben gehad. De bomen van het bos achter het slot Haamstede, veroorzaakten soms zoveel geruis, dat dé vogelgeluiden niet goed te horen waren, terwijl er toch zeer veel vogels in deze bossen leven. On danks dat hebben de deelnemers ten volle genoten van hun tocht in deze mooie omgeving op dit wel vroege uur. Des middags werden 2 excur sies gehouden en wel naar de broed- kolonie achter het Pompstation van de waterleiding, waaraan 66 perso nen deelnamen en naar de omgeving van de Verklikker met 25 deelne mers. Aan de eerste excursie namen ook een aantal inwoners uit de ge meenten Burgh en Haamstede deel, hetgeen zeer verheugend is, want daardoor raken zij bekend met hun eigen omgeving en met het werk van de Vogelbeschermingswacht. Er waren al verschillende jonge meeu wen uitgekomen, waarvan enkele geringd werden. Alle deelnemers hebben genoten van deze tocht door een mooi duingedeelte. De tweede excursie naar de Ver klikker, werd ook meegemaakt door de adjudant van de rijkspolitie, de heer Kouwen, die ook tal van nesten van verschillende vogels kon aanwijzen hetgeen zeer op prijs werd gesteld. In deze omgeving is de verscheidenheid van vogels be langrijk groter dan in de omgeving van het Pompstation, hetgeen ver- vin- ._e omgeving van de Verklikker veel minder zil- moedelijk wel zijn oorzaak zal vin den in het feit, dat in de pm vermeeuwen voorkomen, dan achter het Pompstation. De zilvermeeuw toch is een echte rover, die uit tal van nesten van andere vogels de eieren rooft of de jonge volgels ver moordt. Teneinde dit zo veel moge lijk tegen te gaan, heeft men een terrein van ongeveer 35 ha. afge paald, als broedkern voor de zilver meeuwen. Dit terrein wordt door de Vogelbeschermingswacht bewaakt. Om de meeuwen te dwingen binnen de vastgestelde kern te nestelen, wer den de omliggende terreinen regel matig van eieren gezuiverd: zo wer den in 1950 ongeveer 20 000 eieren geraapt. Het ligt in de -bedoeling door deze maatregel de zlivermeeu- wenkolonie op Schouwen te beperken, hetgeen zeer zeker nuttig is, daar deze rovers het andere vogels onmo gelijk maken zich staande te hou den, terwijl ook de wildstand er on der lijdt. Hoe erg deze roverij wel is, blijkt wel hieruit, dat iemand kort geleden zag, hoe van een broed bergeenden in korte tijd alle 8 jon gen vermoord wei-den. In 1950 be droeg het aantal broedparen op Schouwen ongeveer 5500, volgens een rapport over het beheer van de zil vermeeuwen-kolonies in Nederland opgesteld door de afdeling Natuur bescherming en Landschap van het Staatsbosbeheer. In dit rapport wordt medegedeeld, dat het in de bedoeling ligt het aantal zilvermeeuwenparen te beperken tot 3500. Daardoor zal dan wellicht het aantal andere vo gels toenemen. De Vogelwacht heeft op een twee tal plaatsen langs de Provinciale weg van Hdamstede naar Renesse borden aangebracht, die aangeven, dat daor oversteekplaatsen voor jon ge vogels zyn. De bedoeling is, dat de weggebruikers hun medewerking zullen geven om de eventueel over stekende jonge vogels te sparen. Ook gaat ae Vogelbeschermings wacht, evenals vorig jaar weer re gelmatig excursies naar de duinen organiseren en wel iedere Maandag en Donderdagavond om half acht van het Pompstation. Dat zal duren tot ongeveer half Juli, zowel voor de vreemdelingen als voor de eigen bevolking. Door al deze activiteiten, waaraan vooral de yverige secretaris ide heer N. Lys, een groot aandeel heeft, neemt het ledental regelmatig toe en werden de laatste weken ruim 40 nieuwe leden geboekt, terwijl de kas, door hen die geen lid konden worden, goed bedacht werd, zodat zij over de middelen kan beschikken, die nodig zijn om de doelstelling van vereniging te verwezenlijken. Honden uit Zeeland bekroond op Haagse tentoonstelling. Op de internationale hondenten toonstelling te Den Haag werden met in Zeeland gefokte dieren de volgen de prijzen behaald: 1. Z.G. voor de gladharige Hollandse hei-der Jikke- mien van Wolfaartsdrjk, gefokt door mevrouw Bakker-Verburg te Yerse- ke; 1. Z.G. voor Mechelse herder Charlotte van Wolf aartsdijk eveneens fefokt door mevrouw Bakker-Ver- urg. De bij kynologen welbekende ruige Hollander „Kniertje", welke voor deze tentoonstelling was inge schreven, verscheen niet op de keu ring. Lage vlasprijzen. Het vlas is in enkele streken van Zeeland altyd het eerste product, dat van de nieuwe oogst kan worden verkocht en de komst van de vlas kopers begin Juni wordt daarom met belangstelling tegemoèt gezien. Het vroeg gezaaide vlas vertoont over het algemeen een goede stand, de geboden prijzen, door de schaarse kopers, liggen echter stukken lager dan men de laatste jaren gewoon was. Zy bedragen ongeveer de helft van het vorige jaar. maar toen kon dan ook van zeer hoge prijzen wor den gesproken. Een vermindering met 50 zoals thans is echter nogal ingrijpend. VIJFTIENJARIGE WIELRIJDER DOOR AUTO AANGEREDEN. Doordat een automobilist uit Gro ningen op onjuiste wijze het kruispunt BadhuisstraatKoudekerkseweg te Vlissingen passeerde, werd de vijftien jarige wielrijder D. aangereden. De knaap werd met een gebroken sleu telbeen en een hoofdwonde opgeno men. Nadat dokter Grippeling eerste hulp had verleend, volgde vervoer naar het ziekenhuis „Bethesöa". De auto werd beschadigd. De fiets werd vernield.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1952 | | pagina 2