KAPPIE en het verlaten eiland C Duizenden jaren voor Christus reeds bezettingstroepen Op 'i Matje Bromfietser zwaar gewond FRANSE POLITIE SPEURT NAAR SAMENZWEERDERS 's NACHTS ZIJN DE MENSEN ZOALS ZE WERKELIJK ZIJN! D MAANDAG 9 JUNI Ï952 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 7 ARCHEOLOGEN AAN HET WERK Een feest met 69.000 gasten Beiroet Juni. De voorliefde voor het kolossale, het gigantische, het onmetelijke, is geenszins een product van het massatijdperk met zijn tot het reusachtige uitgegroeide maatstaven; reeds duizend jaar voor de ge boorte van Christus heeft een koning uit het morgenland, Assumasirpal, een schitterend feest gegeven, waarbij niet minder dan 69.574 gasten uit genodigd waren. Dit is bekend geworden door de ontdekkingen, die een ex peditie in Irak, op de plaats van de oude Assyrische hoofdstad Nimrud (een van de vele) heeft gedaan. Deze expeditie is de vierde, die de Engelse archeoloog Mallowan, de echtgenoot van de bekende schryfster van detec tiveromans Agatha Christie, naar het Nabije Oosten heeft geleid. Nimrud Is weliswaar reeds in de vorige eeuw opgegraven, maar heeft blikbaar nog schatten overgehouden, reliëfs, opschriften, ivoorsnijwerk, waaruit men thans o.a. de geschiedenis van het reusachtige feest van Assumasirpal heeft kunnen opmaken. In het Zuiden van Mesopotamië werkt tegelijkertijd een Amerikaanse expeditie aan het onderzoek van de heilige stad Nippur. Hier werd deze winter een tempel van Inanna, de go din van de oorlog, opgegraven, waar bij o.a. ook enkele honderden tafels Moeizaam einde. De bejaarde man, die terzake van diefstal voor de rechter trad, was een nieuweling in de misdaad en het viel hem tegen, dat was duidelijk. Hij beefde een beetje, zijn schouders zak ten af en zijn verweerde, stoppelige kop was gebogen. Dit was geen bra nie, geen lefgozer; deze man zette geen gezicht van wie-doet-me-wat, hij was timide en wat versuft. Een oud, versleten leven, dat moeizaam naar het einde gleed Hij had twintig gulden uit een bak kerij gestolen en hij bekende vlot. Ja, hij had die briefjes weggenomen toen de bakker even weg was. 't Geld lag daar zomaar. „U bent zevenenzestig jaar en U kwam nog nooit met de justitie in aanraking", zei de rechter met een ondertoon van vriendelijkheid in zijn stem. „En nu deze diefstal, dat is toch wel héél erg". De man schoof wat met een voet heen en weer en zweeg. Hij boog het hoofd nog wat dieper. „Nu?" animeerde de rechter. De oude weifelde nog even, als zoclit hy naar woorden. Toen begon hij te pra ten, haperend en voorzichtig en met lange pauzen tussen de zinnen. Maar er viel een stilte in ons zaaltje, waar op de meest welsprekende advocaat jaloers kon zijn geweest. ,,'t Is ergIk schaam me zo As me vrouw dat nou 's had moete beleveWe hebbe altijd netjes geleefd, me vrouw en ik en al me kin- dersAltijd grootgebracht in 't goeie, edelachtbare, da's waarlijk waar. Toen moeder uit de tijd raakte wier 't tobbe, 'n Man alleen da's niks je moest eigenlijk maar liever gelijk heengaanDe een zegt zus en de ander zegt zo. Me oudste doch ter zei: vader, doe de spulletjes weg en kom maar bij onsGoed bedoeld, maar 'k had 't nooit moeten doenMaar me jon gen zei 't ook. Dat ging een half jaar goed, zo gaat dat. De kinderen de drukteToen ging ik naar me zoon. Maar me zoon is doodgereje op die onbewaakte overweg, een lieve beste jongen meneer. Dat was in '42, dat heb'u wel geleze in de krant na tuurlijk. Z'n vrouw is weer getrouwd, ik kon daar niet meer aarden, daar was geen plaats meer voor opa. By me oudste dochter woonde toen d'r getrouwde jongen met z'n vrouw en kind, die kon geen eigen huis krrjge. En me jongste dochter heb'r zes, dat kon óók niet. Toen woue ze me naar 't ouwe mannehuis hebbe, maar heus dat wou ik niet. 'k Wou vrij blijve, in zo'n huis ga je dood, och, ik weet nou niet wat beter is Het was heel stil^ geworden in het zaaltje. De officier "speelde met een potlood, de rechter streek zachtjes langs zyn kin en op de tribune zou men een speld hebben kunnen horen vallen. „Nou ben ik sindsdien op 'n kamer tje, in pension zogezegd, voor vijftien guldens in een week, eten, slapen, al les. Eerst dede me dochters wat bij de centen van Drees, maar dat wier minder, 't leven is zo duur en dan met al die kinders. De heb nog hier en daar gewerkt, maar dat gaat niet zo best meer, ik word een daagje ouwer Tobben, tobben ,,Ik begrijp uw moeilijkheden", zei de rechter, „maar moeilijkheden zijn geen rechtvaardiging voor diefstal". „U heb gelijk", knikte de man, „dat weet ik van kindsbeen af. Altijd eer lijk door 't leven gegaanDat geld lag daar zo losik had 't in me zak vóór ik 't wisten 'lt had het zo hard nodig voor me kamertje, 't was zo tobben De officier had het niet gemakkelijk met zyn eis; hij begon ietwat onze ker aan het requisitoir en dat over komt hem maar zelden. Officiers van justitie en rechters zijn óók mensen met een levend hart onder hun witte bef! Drie weken. De rechter maakte er een voor waardelijke veroordeling van met een proeftijd van drie jaar; de bak ker, die de aanklager was, knikte in stemmend. Hij zag er, na het verhaal van de ouwe baas, een beetje ge schrokken uit. Tot zijn zeventigste moet de grijs, aard weer zo netjes leven als hy het zevenenzestig jaar heeft gedaan. Drie jaar verder spartelen met de centen van Drees en de ongeregelde bijdra gen van zyn kinderen. Lukt het hem, dan blijft hy buiten de gevangenis. Vijftien gulden per week is niet veel. Maar het is héél veel voor een arme. oude man, die niet in het gesticht wil en die vecht voor z'n vrijheid. Of is dat beetje vrijheid teveel gevraagd aan het einde van een lang", arbeid zaam leven? met spijkerschrift werden ontdekt. Het betreft hier godsdienstige en mythelogisehe aantekeningen, waar van de nog te ontcijferen tekst zeer zeker belangrijk zal bijdragen tot de kennis van de religie der Sumeriërs. Nippur had vier duizend jaar gele den een grote godsdienstige biblio theek. In Irak worden echter ook op gravingen gedaan door de binnen landse autoriteiten ten behoeve van de oudheidkunde en wel in Hatra, •vaar opzienbarende vondsten uit de 'uisterrijke, maar nog zeer weinig bekende tyd der Sassaniden (4e tot 7e eeuw na Christus) werden ge daan. MET NIEUWE ENERGIE. De archeologie schynt de haar door de tweede wereldoorlog opgelegde pauze goed doorstaan te hebben; in ieder geval gaat ze thans weer, voor al in het Nabije en Midden-Oosten, met nieuwe energie en een gedurende honderd jaar van vasten en experi menteren geperfectionneerde tech niek aan het werk om de dode cultu ren hun geheimen te ontfutselen. De nieuwe staten, die in deze gebie den ontstaan zijn, verlenen overigens alle mogelijke ondersteuning aan de werkzaamheden van de Europese en Amerikaanse onderzoekers. Reeds voor de tweede wereldoorlog hebben Duitse, Engelse en Amerikaanse ex pedities in het Midden-Oosten ge werkt, terwijl tegelijkertijd de Fran sen in twee ondernemingen twee an tieke hoofdsteden, Ugarit aan de kust van de Middellandse Zee en Ma rl aan de middenloop van de Eufraat, ontdekten. Tegenwoordig zjjn er weer Franse geleerden in Ras Shamra en Mari aan het werk. Hierbij zijn zeer belangrijke vondsten gedaan in de vorm van schrifttabletten, die in de taal van Ras Shamra (14e eeuw vóór Christus) en in het Babylonisch gesteld zyn. De teksten zijn thans ontcijferd; ze spreken van een dy nastie van zes opeenvolgende konin gen, die tot nu toe voor het grootste gedeelte onbekend waren. Verder blijkt hieruit, dat de koning van Uga rit persoonlijk aan het'optekenen van rechtszaken deelnam en deze aante keningen van het stempel voorzag van een souverein, die minstens vijf honderd jaar voor hem geregeerd had. Op akten uit de 14e eeuw vóór Chris tus bevindt zich een zegel met het opschrift: „Iaqarum, zoon van Nlq- madu, koning van Ugarit". De ge noemde Iaqarum heeft, naar bekend is, in de 19e eeuw vóór Christus ge regeerd; zijn latere opvolger heeft dit stempel waarschijnlijk gebiuikt om zich daarmede een byzondere autori teit te verlenen en omdat hy de na druk wilde leggen op de continuïteit van de heerschappy. Ongetwijfeld was Iaqarum een geweldig monarch, wiens roem door de eeuwen heen voortbestond en indruk moest ma ken op de volgende generaties. HEILIGE TOREN. In Mari stonden een sprookjespa leis, dat door vreemdelingen steeds weer bewonderd werd en een hele re ligieuze wijk met grote heiligdom men. Hier werd enige tijd geleden een „Zigurrat" ontdekt, een heilige toren met vele verdiepingen, die aan de Bijbelse toren van Babel doet den ken en die uit de 3e eeuw vóór Chris tus stamt. Naast deze toren stonden verschillende- tempels, die thans op gegraven worden. Men heeft hierbij ook ex-vote tabletten, dankplaketten van pelgrims, zoals wij ze uit onze bedevaartplaatsen kennen, uit de grond gehaald, mozaïeken, die aan- eengelegd kunnen wórden tot grote taferelen, waarop met buitengewoon kunstzinnige hand de silhouetten van biddende mannen en vrouwen afge beeld zijn. Men heeft ook stenen ta bletten met opschriften gevonden, waarop de namen van honderden sol daten vermeld staan, Babyloniërs, die als garnizoen in Mari lagen. Dit is een duidelijk bewijs van buitenlandse bezettingstroepen. Het was dus reeds in het jaar 1800 vóór Christus ge bruikelijk, dat de overwinnaar als toezicht op het overwonnen volle en ter controle op de bepalingen van de wapenstilstand troepen in het land achterliet. Advertentie Bij het Willem van Noordplein, Utrecht, is de 58-jarlge bromfietser W. G- uit Maartensdijk door het plot seling uitweken van een voor hem rijdende auto tegen die auto gebotst en levensgevaarlijk gewond. (Nieuws van de Dag) Het ligt voor de hand dat betere remmen ook het einde der bromfiets- ongelukken zullen betekenen. Sinds enige tijd zjjn er bromfietsen in de handel, die uitgerust zijn met de z.g. Beckson Reddingsnaaf, een remnaaf met belangrijk groter remvermogen. Wij raden iedereen, die van plan is zich een bromfiets aan te schaffen, ervoor te zorgen dat hij er een met zo'n Beckson Reddingsnaaf krijgt. Bovendien heeft de Beckson Red dingsnaaf, in tegenstelling tot Iedere andere remnaaf, het grote voordeel, dat de fiets aan de hand ook achter uit gereden kan worden. Vooral win kelende dames zullen dit waarderen. Ook voor gewone fietsen is de BECK SON REDDINGSNAAF ideaal. Kinderverlamming in Sittard en omgeving. In Sittard en enkele omliggende plaatsen hebben zich gevallen van kinderverlamming voorgedaan. De meeste bleken van lichte aard te zyn. Het vijfjarig zoontje van de familie W. uit Susteren, is echter aan deze ziekte overleden. Algemene vergadering van de A.N.L.B. De heer C. J. Portegies, penning meester van de Algemene Nederland se Landarbeidersbond, zal tijdens de algemene vergadering van de bond, welke op Vrijdag 27 en Zaterdag 28 Juni te Utrecht wordt gehouden, we gens het bereiken van ae pensioenge rechtigde leeftyd zijn functie neer leggen. Als candidaat in de hierdoor ontstane vacature is gesteld de heer H. J. de Boer, die reeds als waarne mend penningmeester voor de bond werkzaam was. De vergadering be looft een zeer geanimeerd verloop te krijgen, daar reeds thans door de leden niet minder dan 131 voorstellen zijn ingediend. Uit het jaarverslag blijkt, dat het ledental van de bond, dat sinds 1947 gestadig toenam, per 1 Januari 1952 35.978 bedroeg. R Hoort, zegt het voort ORANJEBOOM BIER! KIJK MIJ EENS RECHT IN DE OGEN En Auriol deed een beroep op de bevolking. President Auriol heeft Zondag een beroep gedaan op alle Fransen in het bijzonder de oud-leden van door communisten geleide verzetsgroepen uit de oorlog om zich niet in te laten met het huidige „gewelddadige op treden der communisten in het gehele land". Sprekend ter gelegenheid van het verlenen van het oorlogskruis aan het dorp Carmaux (Zuid-Frankrijk) voor het aandeel van de inwoners In de verzetsbeweging, Zei de de president, dat „het recht om oproer te maken vervallen is door het stemrecht". Intussen is de politie Zaterdag In Toulon een onderzoek begonnen naar een „samenzwering van nog onbekende personen tegen de buitenlandse vei ligheid van de staat". De politie weigerde berichten te be vestigen, dat bij de te Toulon gehou den huiszoekingen plannen zouden zijn ontdekt betreffende de verdedi ging van deze grote marinebasis, het arsenaal en het electrische stadsnet. De huiszoekingen te Toulon wer den gevolgd door onderzoeken o.a. te Parijs, Bordeaux, Brest en elders, waarbij de politie in het bijzonder poogt een geheime inlichtingendienst der communisten in de Franse havens op het spoor te komen. Zaterdagavond heeft de politie de waarnemende secretaris-generaal der communistische partij, Jacques Du- clos, aan een kruisverhoor onderwor pen. Duclos, die zich op beschuldiging van het deelnemen aan een samen zwering tegen de binnenlandse veilig heid van de staat in de Santé-gevan- genis te Parijs bevindt, opende zelf het verhoor door tegen zijn ondervra ger te zeggen: „Kijkt U mij eens recht in de ogen en vertel of U in een samenzwering tegen de staat ge looft". De ondervrager gaf echter geen antwoord, doch stelde zijn eigen vragen. ..In Rusland ontbreekt elke vorm van vrijheid". Dr. P. C. Visser, voormalig ambas sadeur van Nederland te Moskou heeft te Heerlen voor de afdeling Zuid- Limburg van de Nederlandse Mij. van Nijverheid en Handel gesproken over het onderwerp: „Mijn indrukken uit Sow jet-Rusland". Dr. Visser zeide, dat wel een mate riële vooruitgang is waar te nemen maar dat dit ten koste gaat van een persoonlijke geestelijke vrijheid, die het leven in Rusland op den duur. zelfs voor Westerse communisten on mogelijk maakt. Het Russische volk heeft de geestelijke vrijheid ook onder het vorige regiem nooit gekend, zo dat het ontbreken daarvan niet spoe dig zal leiden tot een ineenstorting van de Sowjet-Unie, aldus dr. Visser die tot de slotsom kwam, dat het com munisme met al zijn uitwassen, zoals hij dat in de Sowjet-Unie heeft leren kennen, voor de vrije wereld onaan vaardbaar is. Nieuwe regeling voor onderwijzersopleiding. Het ligt in de bedoeling om de nieuwe regeling van de onderwijzers opleiding voor het algemeen vormend lager onderwijs met ingang van 1 September 1952 in werking te doen treden, zo deelt minister Rutten aan de Eerste Kamer mede. De minister is van mening, dat een waarschijnlijk niet klein aantal leer krachten de nodige kennis van de moderne didactiek en methodiek niet bezit. Minister Rutten is het niet eens met de leden, die meenden, dat de ho gere kosten, welke het verkrijgen van de akte van volledig bevoegd onder wijzer voor de leerlingen medebrengt, moeten worden bestreden door ver lening van studiebeurzen. De bewindsman is echter gaarne bereid in de daarvoor in aanmerking komende gevallen de studie voor de akte van volledig bevoegd onderwij zer door hét beschikbaar stellen van renteloze voorschotten mogelijk te maken. Voor bijzondere gevallen wil hij het verlenen van studiebeurzen in overweging nemen. Na 1 Augustus wegenwachthulp alleen voor wegenwachtleden. Met ingang van 1 Augustus a,s. zal de Wegenwacht nog slechts uit sluitend wegenwachtleden bijstaan, zo deelt de A.N.W.B. mede. Weliswaar was deze maatregel reeds vanaf 1 Januari 1950 van kracht doch hier aan werd door de „ridders van de weg" met zeer grote soepelheid ge volg gegeven, hetgeen er in de prak tijk toe leidde, dat toch vele niet- leden werden geholpen Een uitzondering zal' slechts wor den gemaakt voor gewonden, voor hen wier motorvoertuig in brand staat, voor invaliden en voor buiten landers, dit laatste in verband met het feit dat Nederlanders in het buitenland ook door de daar geves tigde organisaties worden geholpen. AMSTERDAMS PODIUM. Een nachtportier vertelde van zijn vele ervaringen Het is twee uur In de nacht Onder het hard-gcle maanlicht glanst het asfalt van de hoofdstraat. En het maanlicht glanst in de verduisterde etalages- Hier en daar stroomt het langs de hoge, rechte gevels van de winkelpanden. Het is het uur der grote rust. De stad haalt adem. Strak», over een uur of vier, zullen de mensen weer komen. Tienduizend, honderd duizend. Dc straat inlopend en weer uitlopend. En de auto's, de fietsen, ile wagens. Als ik het hotel binnenloop, zit daar m'n oude vriend, de nachtportier. Hy staat achter z'n hoge balie te praten met een paar mensen: Zweden. Ze hebben nog geen huis voor de nacht gevonden en dit hotel Is voL De portier belt met collega's van andere hotels. Ergens moeten in dit grote Amsterdam nog wel een paar kamer» vrü zijn. Het is alleen maar de kunst er achter te komen wéér. Daar z(jn de nachtportiers voor. De Zweden staan er een beetje bedremmeld en timide by. Bi ken nogal wat Zweden, maar die zyn nooit bedremmeld en timide. Dezen wél. Ze bezitten in dit ogenblik niets van hun zelfvertrouwen en vastberadenheid. Het lukt. De Zweden verdwenen en ik hoor van de portier, dat hy nu al dertig mensen aan een kamer heeft geholpen, die nacht. Er komt opnieuw iemand binnen. Een heer. die er nogal moe en triest uitziet. Hy heeft al uren geleden z'n kamer besproken, maar als hy naar de lift loopt, komt hy terug en be gint tegen ons te praten. Niet over byzonder interessante onderwerpen* Over het weer, over de belastingen, over het nieuwe cabaret, dat ergens op het Leidseplein'gaat, over de toe nemende duurte van alle dingen. De portier knikt op alles ja en ik volg hem in dit bevestigen. Ik hoor de dingen van verre en denk aan heel andere zaken. Maar beleefdheids halve kun je natuurlijk op z'n minst zo iemand gelyk geven. Het is te door ANTE. VAN KAMPEN. laat voor discussies. Tenslotte vertrekt de man. Zuch tend pakt hy z'n overjas en verdwijnt. En dan zyn we weer samen, de nacht portier en ik. We kennen elkaar al een hele tyd, maar hy zwygt échter z'n balie en ik ervóór. We roken een cigaret en dat zwijgen heeft niets vreemds, gespannends of geforceerds. En dan zegt hy ineens: Ja. ze willen altijd praten, 's nachts, veel meer dan overdag. Ik vraag: Waarom doen ze dat? En de nachtportier zegt dan weer: De mensen voelen zich 's nachts alleen. Ze zyn heel anders dan over- Groter woninprobieem door hop gemiddelde leeftiid. In komende twee jaar 1050055 huizen gereed. Er zijn momenteel 800.000 Nederlan ders. die de leeftijd van 65 jaar be reikt hebben en men schat dit aantal voor 1970 op 1.1 millioen. Het is een verheugend verschijnsel, dat de ge middelde leeftijd toeneemt, maar het brengt ook grote problemen mee voor de huisvesting. In de komende 15 jaar zullen er 140.000 woningen meer gebouwd moeten worden, dan de ra ming was. De bouwplannen waren ge baseerd op een gemiddelde leeftijd van 65 jaar, maar berekeningen heb ben aangetoond, dat deze thans reeds 70 jaar bedraagt. Dit verklaarde de minister van we deropbouw, mr. dr. J. J. in 't Veld, in een rede, die hij uitsprak bij de opening van een nieuw tehuis voor be jaagden te Hardinxveld. In een voor de radio uitgesproken verkiezingsrede garandeerde de mi nister, dat er in de jaren 1952 en 1953 samen 105.000 woningen gereed zullen komen. De minister drong er op aan om elk jaar enkele duizenden duplex- woningen in te richten, waarmede z.i. bereikt zou kunnen worden, dat in 1960 het woningtekort opgeheven zou zijn. Hij waarschuwde tegen een te grote bouwbedrijvigheid, die over eni ge jaren een terugslag tengevolge zou hebben, waardoor de werkloosheid in de bouwvakken ernstiger, zou kunnen worden dan in de jaren '36'37, toen 50 pet. van de arbeiders in ae bouw vakken werkloos was. Raad van toezicht voor aan- en verkoop van akkerbouwproducten Er zal een raad van toezicht wor den ingesteld van het aan- en ver koopbureau van akkerbouwproduc ten, welke zal bestaan uit ten minste drie en ten hoogste vijf leden. Deze raad heeft tot taak de minister van landbouw, visserij en voedselvoorzie ning en de directeur-generaal van de voedselvoorziening te adviseren over de wijze, waarop het aan- en ver koopbureau van akkerbouwproducten de werkzaamheden ter uitoefening van zyn taak moet verrichten. 31. Kappie haalde zyn zakdoek uit zyn zak en begon daar mee te sei nen. Hy zwaaide de lap vild heen en weer en hoopte, dat de meester het zien zou. Nu stond de meester .oevallig aan de ver schansing uit te kyken, want hy vond, dat het wel erg lang duurde, voordat Kappie weer met. de sloep terug kwam. Toén kreeg hy de zak doek In de gaten. „Er is iets aan de hand!" dacht de meester. „Er seint iemand vanaf de vuurtoren. Zend een sloep, betekent het. Maar hoe kan dat? Ze hadden toch een sloep by zich? Toch zal ik de andere sloep maar vieren en er mee naar het eiland roeien!" Kappie en Signor Rivaldi waren ook naar het strand gegaan en ze stonden naast de tril lende maat de zee af te turen. „Ik wil niet op dit spookèiland biyven!", jammerde de maat. „Ik zwem nog liever naai de „Kraak" toe!" „Houd je stil klont!", zei Kappie. „Je zou binnen een paar minuten door een haai zijn opgegeten! Ik zie daar trouwens al wat aan komen!" „De sloepboot!", riep Rivaldi. „Als mijn ogen my niet liegbedriegen!" dag, dat merk ik nu al een jaar of twintig, zo lang als ik hier werk. Was je altijd nachtportier? Van die twintig was ik er acht tien nachtportier. Ik heb heel wat mensen hier ontmoet, maar de mees ten willen maar praten. Het Is heel merkwaardig. De stilte valt tussen ons in, maar dan gaat hy verder. U zoudt 't niet willen geloven, maar 's nachts zijn de mensen zoals ze werkelijk zyn. Overdag zijn ze énders, dan herken je ze niet. Maar 's nachts.Ik zou u daar verhalen over kunnen vertel len, waarvan u geen Idee hebt. Vertel er eens een paar. BEROEPSGEHEIM. Hy lacht. Nee. dat kan ik niet doen. Beroepsgeheim meneer, en u schrijft toch. nietwaar? Maar het is waar. u denkt misschien, dat u de mensen goed kent, maar u vergist zich. Die leer je pas 's nachts ken nen en vooral hier, in een hotel. En dan gaat hy toch door met een paar voorbeelden te geven. Van men sen die overdag groot, voornaam en belangrijk zyn. Maar 's nachts, als ze naar dit hotel komen, zyn ze hele maal niet meer zo groot, imposant en indrukwekkend. Volgens mijn vriend, de portier, zyn ze dan „los", ze wor den zichzelf en omdat het zo stil is en eenzaam, proberen ze contact te krijgen. Deze portier is een goed psycho loog geworden in de twintig jaren, dat hy onder de mensen leefde. Hij Zegt dat ze hem overdag niet zouden willen kennen. Maar 's nachts! „Dan zyn het m'n vrienden, meneer, en ze willen me alles vertellen, al hun ge heimen. al hun zorgen, al him moei lijkheden. Ik heb vroeger wel eens gedacht, dat mensen in goede doen gelukkige mensen moesten zyn, maar ik weet nu wel beter! Wat zijn er maar weinig van 'de mensen geluk kig, meneer! Daar verbaas ik me ieaer ogenblik over. En met geld heeft het niets te maken, volstrekt niets. Om acht uur, bij het ontbijt, zie ik hem weer. Witter, grauwer, door groefder dan een paar uur geleden. En ouder. Hy is totaal anders dan die nacht. Ik vind hem matig belang wekkend, matig dc moeite waard. We knikken elkaar toe zonder een zweem van vertrouwen. Er liggen oceanen en continenten tussen hem en mij. Vreemd is dat, Nauwelijks zes uur geleden waren wij elkaar toch zeer nabij. Nu is het ochtendblad weer be langrijker. En m'n ontstemming over het droge brood. En daar zijn dc zorg en angst voor heel wat, dat die dag zal komen. Er zijn daar twee portiers, die sa men in één lichaam huizen. De ene leeft 's nachts, de andere in de mor gen. De een ken ik en is my sympa thiek. De ander bleef me, na drie jaar contact, zo vreemd als de eerste de beste van de honderdduizend Am sterdammers, die me op straat voor bijgaan. KERKNIEUWS DS. P. VAN STRIEN EEN KWART EEUW PREDIKANT. Donderdag 12 Juni a.s. zal het een kwart eeuw zijn geleden, dat ds. P. van Strien van Delft het predikambt in de Gereformeerde Kerken in Ne derland aanvaardde. Ds. Van Strien werd 16 November 1902 te Temeuzen geboren; bezocht het Marnix gymnasium te Rotter dam en studeerde vervolgens aan de Theologische Hogeschool te Kampen. Nadat cand. Van Strien in 1927 door de classis Axel was beroepbaar ge steld in de Gereformeerde Kerken in Nederland verbond hij zich 12 Juni van dat zelfde jaar aan zyn eerste gemeente, de Geref. Kerk van Veece. 3 Mei 1931 verwisselde de jubilaris deze gemeente met die van Haarlem mermeer Oostzijde, van waar hy" 5 April 1936 naar Groningen vertrok. 28 April 1948 verbond ds. Van Strien zich, na vooraf te zyn bevestigd door zyn piaatselyke collega dr. H Mulder aan de Geref. Kerk van Delft. Tydens zijn verblijf in Groningen was ds. Van Strien Deputaat voor de Soemba-zending. In zijn tegenwoordi ge gemeente vervult de jubilaris verschillende bestuursfuncties en heeft zitting in tal van commissies. Zo is hy o.m. voorzitter van de Depu- taten voor de zending van Delft en samenwerkende classes; voorzitter van de raad van samenwerking van zendende Gereformeerde Kerken; voorzitter van de huisbezoekcommis sie van de Evangelisatie van de Ge ref. Kerk van Delft; generaal depu taat vcor de geesteiyke verzorging van gevangenen; leraar aan het Cbr. Lyceum te Delft. Naar wy tenslotte nog vernemen zal ds .Van Strien, die ook nog lid is van de redactie-commissip De Ea- zuin", geen herdenkingsrede uitspre ken. Donderdagavond 12 Juni a.s. zal in de Westerkerk te Delft een her denkingssamenkomst worden gehou den. GEREF. KERKEN. Aangenomen naar Souburg, G. D. L. Brederveld te Mechelen (België),

Provinciale Zeeuwse Courant | 1952 | | pagina 7