Hij hoopt op toenadering tussen de Belgische kerken J2Ü Jimmy Brown en de bende van Dolle Dirk ALS HET HART SPREEKT.... WIJ MAKEN EEN ZONNEJURK Van Vrouw tot Vrouw PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT MAANDAG 9 JUNI 1952 NIEMöLLER IN ANTWERPEN. Veel predikanten staan openlijk aan zijn zijde (Van onze Belgische correspondent) Het is in Nederland minder bekend, dat Martin Niemöller voordat lig Nederland bezocht, een bezoek bracht aan Antwerpen, waar hij mee deelde, dat hy er met een bijzondere bedoeling naar toe was gekomen. HU zag er nog altyd jeugdig uit. Zyn levenslust scheen niet geknot te zijn door het verlies aan populariteit, dat hij in bepaalde kringen, ook in Nederland, geleden heeft. Zoals te venvachten was, bestond er veel belangstelling, ook van Rooms-Katholieke zijde, voor zyn verschijning. Op een zeker ogenblik werd hem fevraagd naar de mogelijkheid, dat e Belgische Kerken zijn actie zou den steunen. „Er bestaat een Duits- Franse broederraad, die gevormd wordt door bekende Protestanten waartoe u ook behoort. Gelooft u niet, dat er een soortgelijke band ge legd moest worden tussen de Duitse en de Belgische kerken? Leven wij niet ten opzichte van elkander in een schuldige onwetendheid?" Niemöller antwoordde, dat hy juist naar België was gekomen om deze vraag aan de Protestanten te stellen. „WU hebben een Frans-Duitse Broe derraad, een Nederlands-Duitse, een Scandinavlsch-Duitse, maar geen Belgisch-Duitse. Wy hadden altUd gehoopt op een intem-Europese broe derraad, maar het schijnt niet, dat wy in de toekomst zulk een raad zullen krUgen". Toen hem gevraagd werd, of hij ook steun en hulp van de Belgische kerken verwachtte en wat wij konden doen om zijn positie te steunen, zei hij, dat hjj voor zichzelf geen steun verwachtte, van welke aard ook. „Maar ik hoop, dat de kerken in België door steeds meer naar elkan der toe te groeien, elkander zullen kunnen steunen in alle belangrijke kwesties". AAN ZIJN ZIJDE. Opvallend moet worden genoemd, hoe in België met minder kerkelijk vooroordeel de actie, die Niemöller op het ogenblik voert voor toenadering tussen West en Oost, wordt gadege slagen. Veel predikanten staan open lijk aan zijn zijde Toen op de avond, waarop Niemöller en enkele afge vaardigden uit andere landen het woord voerden, als een vriendelijke attentie vlaggetjes van alle verte genwoordigende landen op de tafel werden geplaatst, zei één van de predikanten, dat hij het zeer 50 jaar Centr. Genootschap voor kinderherstellingsoorden- Ter gelegenheid van het 50-jarig bestaan van het Centraal Genootschap voor Kinderherstellingsoorden en Ge zondheidskolonies heeft de staats secretaris van volksgezondheid, dr. P. Muntendam, te Amsterdam een rede gehouden, waarin hij onder meer zei- de zich te verheugen dat de nazorg de nodige aandacht heeft van het Ge nootschap en dat deze nazorg zal ont- o wikkeld worden tezamen met het nfet hH ctnnH nu ?,of nvii f, er Groene Kruis. Dr. Muntendam was nier 1 fili? i" echter minder gerustgesteld door het mHnen m»ri£n ie feit- dat het genootschap in 1951 bij- .?an den 1]jye na 27.000 verpleegdagen minder boek te dan in 1950. Hij zeide voorts, dat besparing op de uitgaven ten behoeve Advertentie de moeiten van het bestaan van de mijnwerkers te ervaren. „Ik ben geen communist", zei hij, „maar ik deel geheel de beschouwing van Niemöl ler, dat wij in de Russen onze broe ders moeten zien". Over het algemeen moet gezegd worden, dat Niemöller hier een goe de indruk heeft achtergelaten en dat men vooral tot meer klaarheid is ge komen, wat betreft zjjn werkelijke bedoelingen. In dit opzicht heeft zyn optreden hier beslist corrigerend ge werkt. Mensen die bezig waren alle syra- I pathle voor 'hem te verliezen, zyn tot een nieuw Inzicht gekomen en zien i althans in, dat het probleem Oost en West oneindig .veel gecompliceerder is, dan zy in hun oppervlakkige filo-1 sofle hadden geoordeeld. De jongeren onder zyn hoorders waren vooral troffen door zyn overtuiging, dat Sen gekocht, men de politiek van een land niet aan van de gezondheid van het kind uit eindelijk toch verlies aan nationaal vermogen betekent. De voorzitter, dr. A. Schuckink Kool, deelde mede, dat men over niet al te lange tijd het 200.000e kind zou opnemen. Nieuwe Franse staatslening is een succes. De inschrijvingen op de nieuwe Franse staatslening, die door goud wordt gedekt, zijn zo groot, dat de staatsdrukkerijen nauwelijks kunnen voorzien in de behoefte aan obligaties van 50.000 en 100.000 francs. Van de zgde van de effectenbeurs wordt vernomen, dat de obligaties op to te schaal door het buitenland wor- 112. Toen Jimmy geen antwoord gaf rende de commissaris door, net zo lang tot hij by de piek was, waar Jimmy heerlijk zat uit te rusten van alle belevenissen. „Meneer Brown, hóórt U me niet!" riep commissaris Kwabberteen ge ergerd uit. „Ik heb boven in het gebouw nog een hele troep rovers ontdekt en denkt, U, dat ik van plan ben, die alléén onschadelijk te maken?" Jimmy keek de commissaris 'n beetje spottend aan. „Ja hoor eens", zei hg, „U hebt nu de zaak in handen genomen, U moet nu maar zien hoe U verder alles regelt. Wacht U, tot de verster kingen komen waar U om gevraagd hebt. Dat zou ik doen in uw plaats". De commissaris keek Jimmy vry vals aan. „Wachten hè", zei hy, „net zo lang wachten tot de helft van de bende van Dolle Dirk ontsnapt is en dan kunnen we van voren af aan beginnen. Néé, ik heb 'n héél ander plannetje. Ik betrek hier de wacht by deze uit gang en U gaat eens kgken of er geen middel is de rest van de roversbende op te sluiten. Hebt U geen dynamietpatronen meer?" Jimmy stond langzaam op, rekte zich eens uit. En zonder de commissaris ook maar een blik waardig te keu ren, wandelde hg naar boven. „Die laffe angst haas" gromde Jimmy, ,,'t Mooiste is nog, dat hij alleen maar op de vlucht is geslagen van de stem men van de mensen die boven in het huis zitten opgesloten. Allemaal nog slachtoffers van de bende van Dolle Dirk, die als gevangenen zgn weggevoerd. Bah. wat een vent". de politici mag overlaten Het goud en de deviezen, die door daadwerkelijk aan moet deelnemen. „Er bestaat slechts één weg die ze- maar er intekenaars worden aangeboden, zul- j len de Franse schatkist in staat stel- 1 len te voldoen aan de verplichting tot ker naar de hel voert, namelijk ais betaling van 100 millioen dollar aan men zich als een monnik in zijn celde Europese Betalings Unie op het opsluit", zei Martin Niemöller. 1 JJ eind van deze maand. Feuilleton 27 KLANKEN uit de AETHER DINSDAG. HILVERSUM I. 402 m. 7.00—24.00 KRO. KRO: 7.00 Nieuws. 7.15 Gram. muziek. 7.45 Morgengebed en liturgische kalender. 8.00 Nieuws- en weerberichten. 8.15 Gr. muziek. 9.00 Voor de huisvrouw. 9.30 Wa terstanden. 9.35 Gram. muziek. 9.40 „Lichtbaken", causerie. 10.00 Voor de kleuters. 10.15 Gr. muziek. 10.40 School radio. 11.00 Voor de vrouw. 11.30 School radio. 12 00 Angelus. 12.03 Gram. muziek (12.30—12.33 Land- en tuinbouwmedede- lingen). 12.55 Verkiezingstoespraak. 13.01) Nieuws en kath. nieuws. 13.20 Militaire causerie. 13.25 Metropole orkest en so list. 14.00 Kamerorkest en solist. 14.45 Gram. muziek. 15.00 Schoolradio. 15.30 „Ben je zestig?" 16.00 Voor de zieken. 16.30 Ziekenlof. 17 00 Voor de jeugd. 17.15 Felidtaites voor de jeugd. 17.45 Rege ringsuitzending: Dr. C. A. O. van Nieu- wenhuyze: „De openbaring van de Ko ran". 18.00 Nieuws. 18.15 Actualiteiten. 18-20 Sportpraatje. 18.30 Promenade or kest. 19.00 Vaudevilleprogramma. 19.30 Verkiezingstoespraak. 19.45 Gram. mu ziek. 19.50 „Dit ls leven", causerie. 20.00 Nieuws- en weerberichten. 20.08 De ge wone man zegt er het zijne van. 20.15 Omroeporkest en solisten. (In de pauze plm. 20.50 Vraaggesprek). 21.25 Pianore cital. 21.55 De Radiodokter. 22, 05 Gram. muziek. 22.40 Idem. 22.45 Avondgebed en liturgische kalender. 23.00 Nieuws. 23.15 —24.00 Gram. muziek. HILVERSUM IL 298 m. 7.00 AVRO. 7.50 VPRO. 8.00—24.00 AVRO. AVRO: 7.00 Nieuws. 7.15 Ochtendgym nastiek. 7.30 Gram. muziek. VPRO: 7.50 Dagopening. AVRO: 8.00 Nieuws. 8.15 Gram. muziek. 8.45 Idem. 9.00 Morgenwij ding. 9.15 Gram, muziek. 9.25 Voor de huisvrouw. 9.30 Gram. muziek. 10.50 Voor de kleuters, 11.00 Voor de zieken. 11.30 Clavecimbelrecital. 12.00 Orgelspel. 12.30 Land- en tuinbouwmededelingen. 12.33 Voor het platteland. 12.40 Pianoduo. 13.00 Nieuws. 13.15 Mededelingen of gram. mu ziek. 13.20 Dansmuziek. 14.00 Voor de vrouw. 14.30 Gram. muziek. 14.40 School radio. 15.00 Gram. muziek. 15.30 Onze Amerikaanse Buren. 16.00 „Dit is mijn lie velingsmelodie". enquête. 16.30 Voor de jeugd. 16.50 Kinderkoor. 17.15 Planore cital. 17.45 Gram. muziek. 18.00 Nieuws. 18.15 Lichte muziek. 18.55 „Paris vous parle". 19.00 Pianospel. 19.15 Jazzmuziek. 19.45 Verkiezingstoespraak. 20.00 Nieuws 20.05 Amusementsmuziek. 21.05 „Ik weet, ik weet, wat U niet weet". 21.20 Rode- Kruis-prijsvraag. 21.40 Disco-causerie. 22.15 Discogram. 22.45 Buitenlands over zicht. 23.00 Nieuws. 23.15 „New York cal ling". 23.20—24.00 Gram. muziek. Daarom vermoedde ze listig dat hij, indien nodig, geld van zijn moe der leende. Af en toe sprak hg wel eens heel in 't vage over een of an der baantje, maar tot dusver scheen hg niet veel moeite in die richting te hebben-gedaan. De deur van de bibliotheek ging open en Joan's moeder kwam binnen. „Is Benny weg?" vroeg ze koeltjes. Terwjjl mevrouw Melrose haar dochter, aankeek vroeg ze zich af, of Joan heus zo dom was, om zich zelf wijs te maken, dat ze die buiten- fewoon onaangename jongeling wer- elgk lief had. Haar moeder kwam tot de conclusie, dat een meisje van achttien jaar nog gemakkelijk van de wgs was te brengen. Een beetje vleierg, wat nalopen etc., was vol doende, om zulke kinderen op sleep touw te nemen. „Wat is de thee laat", sprak ze. met een blik op de muurklok. „Ga Jenkins eens zeggen, dat wij er op wachten". Joan wenste, dat haar moeder haar niet altijd met een boodschap stuur de. Van de bibliotheek naar de dienstbodenvertrekken was 't een ta melijk lange afstand, vond ze. „Waarom zouden we niet bellen?" vroeg ze vinnig. „Ik bel de bedienden niet graag nodeloos". „Als ik niet toevallig hier was, zou U zeker wél bellen". „Goed, maar nu bèn je hier". Achterover in haar stoel leunend, antwoordde Joan kalmpjes: .,'t Spgt me, moeder, maar ik heb er geen zin in". Weer en nu met meer aandacht richtte mevrouw Melrose de blik op haar dochter, 't Was niet de eerste keer dat Joan zich op deze wijze ge droeg. Vooral na een bezoek van Benny Jackson was dit het geval. Intussen belde de vrouw des huizes Jenkins en verzocht hem bg zijn bin nentreden, om voortaan de thee wat meer op tgd te brengen. Nadat de deur weer gesloten was, gaf ze Joan te verstaan, dat haar optreden de spuigaten uitliep. „Ik ben niet van plap, Joan je onbeleefdheid langer te verdragen". Joan wierp het hoofd in de nek en nam andermaal haar tijdschrift op. Ze kende die toon van haar moeder al en was er als jong kind bang voor geweest, maar nu gaf ze er niet meer om. De manier, waarop moeder haar behandelde, begon haar te vervelen. Lieve hemel, ze was nü geen kind meer! Met haar volgende verjaardag werd ze negentien. „En om het, nu maar ronduit te zeggen", ging mevrouw Melrose voort, „ik heb opgemerkt, dat die onbeleefdheid het ergst is nadat die onuitstaanbare jonge man hier heeft gelogeerd. Noch je vader noch ik mo gen hem lgden. zodat het mc veel genoegen zou doen als je hem niet meer uitnodigde." Joan's adem stokte haar in de keel. Ze had al gevreesd, dat dit zou gebeuren. Haar ogen schoten vuur en nijdig viel ze uit: ,,'t Is niet mooi van zoiets te zeggen. Waarom zou ik Benny hier niet mogen hebben?" „Ik dacht, dat je vader en ik 'je ZON EN MAAN. 10 Juni. Zon: op 4 21 Maan: op 23.36 onder 20.59 onder 6.12 HOOG WATER LAAG WATER 10 Juni U.+NAP U.+ NAP U.- NAP U. NAP Vlisslngen 3.10 2.22 15.31 2.24 9-22 2.11 21.56 2.26 Temeuzen 3.39 2.42 16.05 2.42 10.00 2.30 22.35 2.45 4.25 2.44 16.51 2.44 10.42 2.45 23.15 2.6U Zierikzee 4.49 1.59 17.14 1.56 10.03 1.58 22.41 1.72 Wemeldinge 5.01 1.85 17.29 1.82 1028 1.86 22.59 2.10 door JRenée Shann wel aan je verstand gouracht haddc dat we niet op hem gesteld zgn". „Ik vraag U ook niet. op hem gt steid te zijn. Ik ben de enige, dl hem mag lijden, al is dit misschien niet de juiste uitdrukking. Ik vraag U alleen, mg toe te staan hem hier te laten komen, evenals U Heather Bryan zou veroorloven, hün viien- En nu gaan we een hartewens van onze grote dochter vervullen: een zonnejurk met een pelerientje, dat aan beide, zijden te dragen is! Heel veel werk is het niet en u zult er haar zielsgelukkig mee maken. Benodigde stof ca. 3,50 meter van 90 breed en 60 centimeter garneerstof. U stikt in de voorpandjes de figuurnaaadjes, vouwt het beleg naar binnen en brengt de knoopsgaten aan. Zij-naden sluiten en de bovenkant met schuine repen stof afwerken, vvaarby u gelyk de schouderbanden (ca. 35 x 4 centimeter) van dubbele stof meenaait. De rok bestaat uit twee banen van de gehele stofbreedte en van de vereiste lengte, ongeveer 65 centimeter met de zoom. De aan de zakken geknipte klepjes krygen tot aan de stippellijn een belegje van dezelfde of van de garneerstof, waarna u de zakken op de voorbaan stikt. Zij-naden sluiten en de rok ingerimpeld aan het ïyfje zetten. Nu het pelerientje van het rechtse 1 ren met de goede kant op elkaar en meisje. U knipt het patroon eenmaal stikt de onderkant en de voorkanten van de stof van de jurk en eenmaal dicht. Dan draait u de goede zijde van de garneerstof. Bg het kraagje weer naar buiten en stikt de randen heeft u de keus of u net geheel van nog eens door. De halsrand wordt dezelfde stof wilt maken of eveneens tussen de dubbele stof van de kraag aan beide zijden verschillend. U sluit genaaid. U maakt nu m beide voor- bg elke pelerine afzonderlgk de kanten de knoopsgaten, waarbij u er schoudernaden, legt beide exempla- vooral op moet letten, dat ze even ver uit elkaar staan als op het lgfje Advertentie Dat opstijgend brandend zuur, van Uw maag tot hoog in de keel kunt U blussen in een paar minuten, I met één of twee Rennies. Deze smake- I lgke tabletten werken onfeilbaar, ook knopen, zodat als de andere din dp' bezoek të Waaram bij U. Koop eefl pak bij Uw apotheker boven gedragen wordt, de sluiting tom?nn5"m8ne "a f irfet de konr zon. paai. blJ de hand te hebben. Ze zijn in„tekende stippellijn als voorkant. „Dat zgn ze mits je vader en ik hygiënisch verpakt, één voor één; zó 0u het lijfje wordt onder de schou- keuze aoedkeuren nvopticph tdn nnnnvailond in 1'er nemen T 1i. „aI. mdn en dat het onderste knoopsgat van correspondeert met een knoopsgat in de pelerine op het bovenste van het de pelerine. De sluiting van net lgfje lgfje valt, want hiermee wordt het vervalt. pelerientje aan de bovenste knoop Voor dames, die een hekel hebben van het lgfje bevestigd zodat het aan knoopsgaten maken, is dit mo- niet kan draaien. U begrijpt dus wel, delletje dus wel te prefereren, dat vooral deze knoop extra stevig Het jurkje is echter met alleen en met een „steeltje" vastgenaaid voor de heel warme dagen gemaakt, moet zijn. Voor ieder van de bovenste want als het koeler is, kan er zeer twee knoopsgaten van de pelerine, goed een wit blouse v het ïrkje gedragen worden. waarbij toch ook het pelerientje aardig staat. ELLA BEZEMER. gebruikt u twee aan elkaar gezette je keuze goedkeuren' (Wordt vervolgd) practisch. En onopvallend in te nemen derbanden (u kunt ze er ook mee zonder water of wat ook. 1 vastzetten) een knoop genaaid, die Het is altijd mooi wanneer een aandachtig gehoor aan het ein de van de toespraak de geachte spreekster met een jiks handge klap dank zegt voor hetgeen zij beliefde te berde te brengen. Maar het is nog veel mooier als die geachte spreekster na ver loop van lijd een brief op haar schrijftafel vindt: „Mevrouw, ik heb nog eens nagedacht over wat u óns geraden heeft, en nu wilde ik er maar meteen mee beginnen". Ziet u, dat zet zoden aan de dijk. De wereld wordt niet zo zeer op poten gezet door de ap plaudisserende vergaderingen, als wel door de aanpakkende eenlingen. Daarom, lieve leze res, heeft Uw brief mij zoveel genoegen bezorgd, en wil ik er ditmaal een hele kolom aan wij den. Niet alleen om u van ant woord te dienen, maar ook om, wie weetsluimerende goede voornemens bij anderen een heel klein prikje toe te dienen. U wilt dan in het vrije uurtje, dat u per dag voor uzelf reser veert, iets bij de kop nemen met het dappere voornemen, uw „hersens eens flink in te span-- nen". Moet ik u vertellen hoe zeer dit mij deugd doet? Als de meeste vrouwen zichzelf niet zo droevig laag aansloegen, en zich beliefden te herinneren dat zij behalve twee handen en één mond ook nog een ons of wat hersens bezaten, die zij niet voor niets cadeau hebben gekre gen: wat zou het in de samen leving een stuk aangenamer te verkeren zijn. Nog afgezien van de enorme levensverrijking, die van zulke studie de beloning is. Let wel: als ik zeg „studie", dan bedoel ik daarmee vooral niet het mechanisch geheugen werk, nodig voor het behalen van een of ander diploma. Met dergelijke papiertjes kunnen we op het moment sloten dempen, maar veel wijzer zijn wij er over het geheel niet van ge- worden. Neen, studie wil enkel zeg gen: het denkvermogen oefenen, een of ander onderwerp met volle belangstelling tot de bo dem toe onderzoeken, tot zijn geestelijk eigendom maken, en er op zijn beurt anderen iets van meedelen. Mijn geestdriftige briefschrijf ster heeft dat ook in de zin, waar zij schrijft: „Eigenlijk zou ik graag ergens mee beginnen waar ik later in mijn omgeving iets van kon uitdragen aan an dere vrouwen: ze bijvoorbeeld helpen bij (geestelijke) moei lijkheden. Ik zou graag willen leren de verschillende karak ters te ontleden en zodoende hulp en steun geven waar dat nodig kon blijken (op de achter grond dan altijd). Dus eigenlijk beland ik nu bij de psychologie. Ik meen u echter eens de ver zuchting te hebben horen sla ken dat u meer dan u lief was van psychologie afwist. Is dit zo en waarom?" Als ik mij goed herinner heb ik indertijd eens geschreven, dat ik meer van psychologie heb moeten slikken dan mij lief was. En om u nu geen kat in de zak te raden, zal ik u hier publieke lijk verklappen, waarom. U wilt psychologie gaan stu deren, en ik beloof u, dat u daarmee ontdekkingsreizen gaat ondernemen in een interessant 'e druppel onder de lens en rijk geschakeerd gebied, niets meer of minder dan de psyche of de menselijke ziel. Maar zo als elke ontdekkingsreiziger, zult u er wijs aan doen van te voren te overwegen of u tegen de gevaren en vermoeienissen van de tocht wel terdege bent opgewassen. Want die zullen u, op uw reis langs de krochten en spelonken van die menselij ke ziel, heus niet bespaard blij ven. Ik zou het u ook zo kunnen voorstellen: Houd u van water, fris, helder, levend water? Na tuurlijk: het ivoord roept bij u misschien allerlei aangename beelden op, van een dauwig be slagen glas op een warme dag tot een klaterende, schuimende waterval. Maar hebt u één druppel van datzelfde water wel eens onder een microscoop be keken? Ik waarschuw u, dat u zult schrikken van de gedroch ten, die zich in die ogenschijn lijk Glasheldere druppel bewe gen. Wanneer u nu voor geen geld door die lens wilt kijken, maar u liever houdt bij uw ongerep te voorstelling van zuiverheid en klaarheid welnu, laat u dan ook niet verleiden te sta ren door de miscroscoop der psychologie. Want u zult in de menselijke ziel monsters zien loeren, tienmaal afschrikwek kender dan die in de water druppel. Als u dus dan deze studie be gint, moet u allereerst beschik ken over een stevige geestelijke constitutie. U moet vooral niet onbeperkt idealistisch zijn inge steld, en evenmin belust op grasduinen in allerlei sensatio neels. Durft u het aan? Het zij zo: ik heb u deugdelijk gewaar schuwd bij de ingang. Want ik weet, dat heel veel vrouwen, bijna uit instinct, het eigen en anderer innerlijk graag zien door een vriendelijk idealisti sche, rooskleurige bril, zo van: de mens is door de bank niet zo kwaad, op een paar droevi ge uitzonderingen na. Laten zulken vooral niet, als Blauw baards vrouw, om het hoekje van de verboden kast willen kij ken. Zij zullen de deur heel pijnlijk tegen het hoofd krijgen. En dan nog iets. Psychologie -is een terrein, dat tot nu toe vrijwel alleen door mannen is geëxploreerd. En mannen, dat weet u zo goed als ik, zijn zo heerlijk eenzijdig. De goeden niet te na gesproken, werken zij bijna uitsluitend met het hoofd zoiets als een hart komt er meestal niet aan te pas. Of het nu over een machine gaat of over de menselijke ziel, zij zul len met hetzelfde koele gezicht decreteren: Kijk, als nu dit moertje los zit dan gaat er dat scheef, en kom niet aan dat knopje want daar staat zoveel duizend Volt op. De ziel ts voor hen vooral een machine vol met onberekenbare moertjes en gevaarlijke knop jes; een interessant stuk tech niek met ontelbare interessante, maar vrijwel uitsluitend nega tieve eigenschappen. Over de menselijke slechtheid zult u heel wat te weten komen, maar pas op, blijf als vrouw klaar wakker bij al die stellige mannentaal. Bedenk dat zelfs het Evangelie, al slaat dit het menselijk hart niet hoog aan: „arglistig, vol van bedrog" toch altijd nog uitzicht laat, voor datzelfde hart, op hoop, ge loof en liefde. Durft u nu de psychologie toch aan? Dan veel geluk met de studie en wijsheid met het resultaat. SASKIA. 12 a.\Aj JAAtZ Hoe gaat Nederland stemmen Eind Mei heeft het Nederlands in stituut voor de publieke opinie weer de gebruikelijke vraag: „Op welke partg' gaat U stemmen bij de verkie zingen op 25 Juni a.s. gesteld. Ten opzichte van de in April ge houden „proef-verlciezing" vertoont de uitslag weinig verschil. nu April 32 33 K.V.P. P.v.d.A. Anti-Rev. Chr. Hist. V.V.D. C.P.N. St. Ger. Andere partgen 13 10 7,5 9 6 9 5 2,5 Vergelijking van deze Nipo-„proef- verkiezing" met de Tweede Kamer verkiezingen van 1948 wijst op enige winst voor de K.V.P. (in Juli 1948 31,04 en verlies voor de C.P.N. (in Juli 1948 7,74 Ongeveer een vgfde van alle onder vraagden wist nog niet op welke partij zg bg de verkiezingen op 25 Juni a.s. zou gaan stemmen. Voorts bleek, dat ongeveer een kwart van de stemgerechtigden niet ter verkiezing zou gaan, wanneer er Nederland geen opkomstplicht was. Voorschriften betreffende gemeenteleningen verduidelijkt. Het ministerie van binnenlandse zaken heeft ter verduidelijking van eerder uitgevaardigde voorschriften uiteengezet, dat de regering een af wijzend standpunt inneemt tegen over alle leningsovereenkomsten van ;emeenten, die zodanige voorwaar- Jen inhouden, dat de geldgever eco nomisch gezien een hogere rente ge niet dan volgens de rentenormen mo gelijk is. Het ministerie acht het voorts van groot belang, dat er door overheids- bedrgven in N.V.-vorm geen leningen meer worden uitgegeven, die van het rentegamma afwijken.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1952 | | pagina 6