VIERDE COMMANDO DANKT DE VLISSINGSE BURGERIJ Zeeuwse Almanak „ZEELANDIA" IN DEN HAAG JUBILEERDE „SLACHTOFFERS VAN ONGEVAL" VOORBEELDIG GEHOLPEN 2 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT MAANDAG 9 JUNI 1952 NA HET PINKSTERBEZOEK. „Wij zullen vaak terugkomen" 3Iajor K. Wright, die van Engelse züde de organisatie had, van de tocht, welke de leden van het Vierde Commando Zaterdag vóór Pinksteren naar Vllsslngen maakten, zond ons het hlervolgende dankwoord be stemd voor de burgemeester en de bevolking van Vlissingen. Wij publiceren het in het Engels en geven daarnaast een vertaling in het Nederlands: The Whitsun week-end was a most memorable occasion for No 4 Com mando, and as organiser of the Com mando party which visited Flushing I have been asket to try and express to the Burgemaster and people of Flushing the very real gratitude which we all feel for the magnificent reception you gave us. I know better than anyone how much of the suc cess of our visit was due to the care ful and detailed planning of the Bur gomaster, and our special thanks are due to him for all that he has done for us: but even his powers of organi sation could not have ensured such an enjoyable visit without the help of so many kind and generous friends all over the town, who took us into their homes and made us members of their families during our stay. We, in No 4 Commando, have al ways been proud of our share in the liberation of your town, and we feel it a great honour that our splendid Memorial should now stand in Flushing to commemorate not only our common sacrifices in War, but also our close friendship in Peace with the people of this famous port. This is no formal message of thanks. To-day the newspapers are filled with the quarrels of men all over the world. It is a really great thing to meet such kindness, generosity and friendship as the people of Flushing have shown to us. We will often come back to see you, if we may. and try to show our gratitude and sincere ap preciation of all that you have done for us. VERTALING. Het Pinksterweekeind was een ge denkwaardige gebeurtenis voor het Vierde Commando en als organisa tor van de Commandogroep, die Vlis singen bezocht werd aan mij ge vraagd om te pogen de grote dank baarheid uit te drukken, die wij allen gevoelen voor de schitterende ont vangst Ik weet beter dan wie ook voor welk een groot deel het welslagen van ons bezoek was te danken aan de zorgvuldige en uitgebreide voor bereiding door de burgemeester en onze speciale dank gaat uit naar hem voor alles, wat hij voor ons deed. Maai- zelfs zijn organisatietalent zou niet een zo opgewekt bezoek mogelijk gemaakt hebben, zonder de hulp van zovele hartelijke en offervaardige vrienden in de gehele stad, die ons op namen in hun huizen en ons geduren de ons verblijf behandelden als leden van hun gezin. Wij, van het Vierde Commando, zijn altijd trots geweest op het aan deel, dat wij hadden in de bevrijding van uw stad en wij beschouwen het als een grote eer. dat ons prachtige gedenkteken nu zal staan in Vlissin gen niet alleen om te herinneren aan gemeenschappelijke offers in oorlogs- Einde van de mosselzaad- campagne. De mogelijkheid om mosselzaad te vissen op het Groninger Wad werd 6 Juni gesloten. De mossel zaadcampagne is daardoor weer af gelopen. Over het algemeen kan wor den gezegd, dat de bezaaiing der percelen m de Waddenzee van be gin April tot half Mei intensiever is geweest, dan van de percelen in Zeeland. De hoeveelheid per kweker, die in de afgelopen weken naar Zee land kon worden vervoerd, bedroeg gemiddeld niet meer dan 1000 ton nen. Andere jaren was dit enkele veelvouden meer. Advertentie VERWI1DERD NET LIKDOORNS WONDEROLIE Weg met onhandige likdoomrlngcii en gevaarlijke scheermesjes. Ben nieuw vloeibaar middel, NOXACORN. neemt de pijn weg in 60 seconden. Eeltplekken en eksterogen verschrompelen met wor tel en al. Bevat gezuiverde wonderolie, jodium en het pijnstillende benzo- caïne. Een flesje NOXACORN Antisep tisch Likdoornmiddel van f. 1.33 be spaart U veel ellende. KINDERFEN.... Het station in Goes vormt een be langrijk knooppunt in ons verslagge vers-bestaan en toen wij dezer dagen wederom op dat knooppunt vertoef den, bevond zich daar een klein jon getje. Het zat daar doelloos en ziels- verlaten op een bank en staarde voor zich uit. Het was een lief jongetje, met bonde krulletjes, blauwe ogen en dikke beentjes en het zal zo wat een jaar of drie oud zijn geweest. Het specimen van een plafond-engeltje en met dezelfde reine, onschuldige oogopslag. Mét ons drentelden véle reizigers over het perron en onder hen bevond zich ook een dame, die al verschei dene malen vertederde blikken op het blondgekrulde plafond-engeltje had geworpen. Toen het knaapje daar maar zo alleen bleef zitten, werd het onze da me te machtig. Ze toverde een inne mende glimlach op haar lieve gelaat en vroeg: ,jZit jij daar maar zo alleen, ventje f" Het ventje sloeg z'n hemelsblauwe ogen naar haar op, zond een taxe rende blik af en zei dromerig: ,^al ik jou es beetpakken?" Kinderen kunnen soms zo vreemd reageren tijd, maar aan onze hechte vriendschap in vredestijd met de bevolking van deze beroemde havenstad. Dit is geen formele bedankbrief. Vandaag aan de dag zijn de kranten gevuld met berichten over twisten in de ganse wereld. Het is werkelijk een groot ding zoveel hartelijkheid, offer vaardigheid en vriendschap te onder vinden als de bevolking van Vlissin gen ons heeft betoond. Wij zullen vaak terugkomen om U te. ontmoeten, in dien dat kan, en trachten U onze dank en hoge waardering te tonen voor al les, wat U voor ons deed. Auto reed »egen telefoonpaal. BESTUURDER ERNSTIG GEWOND. Op de grote weg van Oud-Vosse- meer naar Tholen heeft zich Zon dagmiddag een auto-ongeval voorge daan. De heèr A. v. d. K. uit Oud- Vossemeer raakte de macht over het stuur van zijn auto kwijt waardoor hij tegen een telefoonpaal reed. De heer v. d. K. werd ernstig gewond naar het ziekenhuis te Bergen op Zoom vervoerd. De auto werd ver nield. Oestervsrzending geëindigd. Hoewel het einde van de oester verzending officieel nog niet is aan- febroken, is er thans reeds geen andel meer. De laatste oesters wer den vorige week verzonden naar België, doch deze verzending was van wenig betekenis. In de pannen- cultuur is men druk aan het afste ken, terwijl reeds grote stapels pan nen gereed staan om binnen enkele weken te water te worden gebracht voor de nieuwe broedval. De handel in afsteeksel is zeer kalm. GESLAAGD. De heer C. Steendijk te Scherpe- nisse slaagde te Utrecht voor het le en 2e deel van het doctoraal exa men geneeskunde. Onze rotatiepers in revisie. EEN „ANDERE" KRANT. De rotatiepers, waarop dage lijks te Vlissingen de Provin ciale Zeeuwse Courant wordt gedrukt, is na vele jaren trou we dienst thans toe aan een re- visie welke geen dag langer kan worden uitgesteld. Rotatiepersen zijn .wonderen der techniek en dat brengt mede, dat reparaties en revisies tijd vergen, meestal veel tijd. Zo is het ook in dit geval. De revisie van onze pers zal ver moedelijk acht tien weken in beslag nemen. Gedurende deze periode zal het onmogelijk zijn om zoals tot dusver de omvang van de Provinciale Zeeuwse Courant te doen variëren tot 4, 6, 8, 12 of 16 pagina's. De mogelijkheden zijn beperkt tot kranten van 4 of 8 pagina's. i Teneinde nu de Provinciale Zeeuwse Courant noch aan ac tualiteit, noch aan aantrekke lijkheid te laten inboeten, heb- 1 ben Directie en Hoofdredactie besloten om gedurende de re visie-periode uitsluitend kran- i ten van 8 pagina's te geven. De totale omvang van ons blad ge- i durende deze weken zal dus ge- lijk blijven aan de normale of 1 deze zelfs overtreffen. Het enige ongerief voor onze lezers zal zijn, dat zij nieuws en lectuur anders verdeeld zullen vinden. Brachten wij tot dusver bijvoorbeeld op Zaterdag behal ve nieuws en lectuur een gehele pagina, gewijd aan kunst en letteren, alsmede een volle pa gina streekfeuilleton, in de ko mende weken zal men deze cul turele pagina op andere dagen in ons blad vinden. Ook Van Vrouw tot Vrouw van „Sas- kia", Zeeland Oud Zeeland Nieuw, de kinderkrant, de vrouwenpagina en de artikelen van Anthony van Kampen zul len onregelmatiger worden op genomen. De lezer zal de pen- 1 nevruchten dezer zeer gewaar deerde medewerkers echter 1 niet behoeven te missen. Zij blijven onveranderd een attrac- 1 tie voor ons blad! I Wij vertrouwen, dat lezei-s en lezeressen onze moeilijkheden zullen begrijpen en in de ko mende weken met evenveel ge- i noegen ook de „anders inge deelde" Provinciale Zeeuwse 1 Courant zullen lezen. Directie en Hoofdredactie Prov. Zeeuwse Courant. 1 EEN STROOM VAN GELUKWENSEN. De „Zuid-Westers" kregen langdurige ovatie. De vereniging van Zeeuwen „Zeelandia" in Den Haag vierde Zaterdag met grote opgewektheid haar 30-jarig bestaan. Des middags werd in het feestgebouw Custodia een receptie gehouden, die zich in een grote belang stelling mocht verheugen. Daarna gebruikte een flink aantal leden in res taurant De Hout een goed verzorgd feestmaal en ten slotte werd er, weder om in Custodia, een feestavond gehouden, waarop de Middelburgse caba- retvereniging De Zuid-Westers een voortreffelijk programma ten uitvoer bracht. Daarop volgde tenslotte een bal, dat de Zeeuwse schare in de Hof stad tot in de vroege morgenuren byeen hield. Vermeld zij nog, dat Zeelandia Den Haag ter gelegenheid van haar jubi. leum een fraaie gedenktegel liet vervaardigen, die voor velen een blyvende herinnering zal zijn aan dit jubileum. E.H.B.O. TE VLISSINGEN. Geslaagde bijeenkomst met excursies, wedstrijden en feestavond. De landelyke byeenkomst van de Nederlandse Vereniging voor Eerste Hnlp bij Ongelukken te Vlissingen is Zaterdag voortgezet met een excursie van een groot aantal dames en enkele heren naar Middelburg en met een bezoek van een aantal heren aan het bedryf van de Kon. My. „De Schelde" te Vlissingen, in de morgenuren. Des middags werden de landelyke wed- strijden gehouden in „De Scheldehal" te Vlissingen, waarbij de eerste prys behaald werd door de afdeling Zwyndreclit (distriet Zuid-Holland). Deze afdeling verwierf tevens de door de Commissaris der Koningin in de pro vincie Zeeland beschikbaar gestelde medaille. In Middelburg werd het gezelschap in de Statenzaal ontvangen door de Commissaris der Koningin, jhr. mr. A. F. C. de Casembroot, en ten stad- huize door het gemeentebestuur van Middelburg. Om twee uur in de mid dag begonnen in de „Scheldehal" te Vlissingen de wedstrijden, waaraan door tien ploegen van elk drie hel pers (sters) uit alle delen van Ne derland werd deelgenomen. onder leiding van dr. J. A. Molhuysen. In de Scheldehal speelde zich een ernstig bedrijfsongeval af, waarbij twee mannen zodanig „gewond" raak ten, dat het „bloed rijkelijk vloeide. De slachtoffers konden echter voor beeldig geholpen worden. De ploeg uit Zwijndrecht toonde zich het vaardigst en behaalde 584 punten. In totaal konden 730 punten behaald worden. Deze ploeg uit Zuid- Holland kreeg voor de tweede maal de wisselbeker. De tweede prijs ging naar het district Friesland, dat met. 412 punten beslag legde op de door het gemeentebestuur van Vlissingen beschikbaar gestelde medaille De wedstrijden werden bijgewoond door de burgemeester van Vlissingen, mr. B. Kolff; de wethouder L. P. van Oor schot; de provinciaal adviseur voor de Bescherming Burgerbevolking, mr. L. A. Kakebeeke, en vele anderen. FEESTAVOND. In de avonduren werd in de „Schel dehal" een feestavond gehouden, waar bij ook de donateurs aanwezig waren Toren van basiliek te Hulst in de steigers De rijkscommissie voor de monu mentenzorg heeft aan de gemeente Hulst toestemming verleend om de toren van de basiliek ,die tijdens eén beschieting in de oorlog werd be schadigd, in de steigers te doen zet ten door de aannemer van de restau ratiewerkzaamheden van het stad huis. Zodra» de steiger is aangebracht zal worden nagegaan, wat er moet gebeuren om het bouwwerk te con solideren. Dit onderzoek zal geschie den onder leiding van de architect Sturm, die ook de stadhuisrestaura tie heeft verzorgd. Onder aannemers van herstelwerken zal dan het voor lopig werk worden aanbesteed. De rijkscommissie voor de monumenten zorg heeft voorts op verzoek van het gemeentebestuur toestemming ver leend om een prijsvraag te doen hou den voor een nieuwe torenspitsbekro- nlng. De cabaretgroep der personeelsver eniging van de N.V. Kon. Mij. „De Schelde" verzorgde deze feestavond en voerde de cabaret-revue „Als je lacht, dan ben je rijk" ten tonele. Met veel élan werd een onderhou dend programma afgewerkt en al spoedig heerste er onder de talrijke aanwezigen een buitengewoon opge wekte stemming. Na afloop van de cabaret-revue bleef men nog gerui me tijd bijeen. Zondagmorgen is het verblijf van de E.H.B.O.'ers te Vlissingen beslo ten met een autobustocht over Wal cheren en de afdeling Vlissingen, met als voorzitter de heer C. Vader, komt alle lof toe voor de wijze, waarop zij zieli van haar taak als gastvrouwe ge kweten heeft. Witte meidoorns met rode bloesems In het verloop van de bloei der Zeeuwse meidoorns (oolc elders?) kon men dit jaar een opmerkelijk feit con stateren. Zuiver witte meidoorns veranderden tegen het einde van de bloei, de een meer de ander minder, in struiken, waarvan men enkele bijna niet van rode meidoorns kon onderscheiden. Het enige verschil was, dat de tint van het rood meer naar purper zweemde. Ongetwijfeld heeft het verschijnsel hier en daar enige verwarring ge sticht, men wist niet meer hoe men het had. Het verschijnsel was niet plaatselijk; 't werd bijv. in verschil lende streken van Zuid-Beveland ge constateerd. Rood worden van planten heeft meestal tot oorzaak de vorming van anthocyaan, een kleurstof, die een be scherming geeft tegen koude en vooral in 't voorjaar in vele planten (o.a. aardbeien) optreedt. Men zou geneigd zijn dit rood wor den der witte meidoorns toe te schrij ven aan een zeer eigenaardige warm te verdeling gedurende de bloeitijd, waar betrekkelijk zeer koude dagen zijn gevolgd op abnormaal hete- In elk geval was dit sterk-rood-ver- kleuren der bloese*ms een zeer zeld zaam geval en dus waard te worden vastgelegd. ZWERFMANS. OPNIEUW BROEDGEVAL VAN DE GEOORDE FUUT. De Geoorde Fuut heeft dit jaar op nieuw in de Oosterschenge gebroed. Van de drie eieren kwamen er twee uit. Zeelandia Den Haag is een bloeien de vereniging. Zij telt vele honderden leden en mag zich verheugen in de heren J. Goedbloed voorzitter. W. I. Burgel, secretaris en J. D. Langeweg, penningmeester, een dagelijks bestuur te hebben, dat met hart en ziel de belangen van deze vereniging behar tigt. Zeelandia heeft bovendien een eigen zangvereniging, een eigen Zeeuwse toneelgroep en een eigen Hollandse toneelgroep, die op de ver enigingsavonden ieder jaar opnieuw hun beste beentje voorzetten. Maar nog is Zeelandia niet tevreden; niet alle Zeeuwen, die in Den Haag wonen zyn lid en het is het ideaal van het be stuur het nog eens zo ver te kunnen brengen, dat dit wel het geval zal zyn... Of dat ooit gelukken zal? Het staat te bezien, maar ook het pogen is schoon. DE RECEPTIE. De receptie Zaterdagmiddag was druk bezocht. Het Haagse gemeente bestuur werd vertegenwoordigd door Passagiersvervoer bij de „Zeeland" nam af. Financiële resultaten bleven, in 1951 ten achter, 3ij 1950. Verschenen is het jaarverslag 1951 van de N.V. W. H. Müller en Co., wel ke maatschappij zoals bekend de di rectie voert over de Stoomvaartmaat schappij „Zeeland". In dit verslag wordt er melding van gemaakt, dat er bij de .Zeeland" tegenover een toe neming van het goederen-, auto- en postvervoer, een niet onbelangrijke afneming van het passagiersvervoer viel te constateren. Aangezien het passagiersvervoer voor deze lijn van overwegende betekenis is, blijven de financiële resultaten van de dienst, mede als gevolg van de ho - gere exploitatiekosten, bij die van het vorige jaar ten achter. In Januari '52 werd overeenstemming bereikt met de British Railways tërZake van de voort zetting van de vooroox-logse pool-over- eenkomst. Commissaris der Koningin bij diverse plechtigheden. TEWATERLATING VEERBOOT NOORD-BEVELAND. Naar wij vernemen zal het college van Gedep. Staten onder leiding van de commissaris der koningin op 14 Juni aanwezig zyn by het te water laten van de vereboot Noord-Beve land te Gorkum. De doop van het vaartuig zal verricht worden door mevr. A, Lockefeer. Voorts zal de commissaris van de koningin op 12 Juni aanwezig zijn bij de opening van de nieuwe R.K. school te Westdorpe, welk 'schoolgebouw des ochtend te half elf door net ge- meentebestuur zal worden overge dragen aan het R.K. schoolbestuur. Tenslotte zal de commissaris der koningin op 22 Juni a.s. te Gent op treden als vertegenwoordiger van H. M. Koningin Juliana by het be zoek, "dat Z.M. Koning Boudewyn zal brengen aan Gent. In aansluiting op hetgeen wij reeds meldden over het bezoek, dat het college van Ged. Staten onder leiding van de commissaris der koningin bracht aa nhet eiland Tholen kunnen wij nog het volgende mededelen. Na dat des ochtends besprekingen waren gehouden met de gemeentebesturen van Tholen en Sint Philipslahd wer den des middags ook nog besprekin gen gehouden met de polder- en wa terschapsbesturen. Behalve de reeds door ons ge noemde onderwerpen, kwam ook nog in discussie: het stichten van een wyltgebouw voor het Groene Kruis te St. Philipsland, de aansluiting van de gemeenten bij het Borgstellings fonds, het .onderhoud enz. vau de quartaire wegen, de landaanwinning, het opruimen van bunkers, de aan sluiting van onrendabele geoieden op P.Z.EM. en waterleiding, de wei de-watervoorziening, eventuele ruil verkaveling in enkele gedeelten van Tholen en het moeilijk verkrijgen van geld'eningen. KONINKLIJKE GOEDKEURING „VERVOEX." De vereniging van Oesterkwekers en Exporteurs „Vervoex" te Yerse- ke heeft bericht ontvangen, dat bij koninklijk besluit van 19 Mei 1952 de koninklijke goedkeuring is ver leend op de statuten dezer vereni ging. ZANDKREEKDAM. In ons blad van Vrijdag brachten wy een bericht over een eventuele vaste oeververbinding tussen de Be- velanden. Daarin was ook sprake van een afdamming der Zaadkreek. Het bedrag der oppervlakkig ge schatte kosten werd evenwel onjuist vermeld. Er had moeten staan dat voor die kosten gedacht werd een be drag tussen 15 a 20 millioen gulden. VOORDELIG SALDO TERTIAIR WEGENFONDS OVER 1951. Ged. Staten van Zeeland hebben de Provinciale Staten voorgesteld de ba lans van het Tertiair Wegenfonds per 31 December 1951 in activa en passi va vast te stellen op f 4.001.810.16, de baten en lasten van dit fonds over 1951 op f 529,674.95 en het voordelig saldo over 1951 op f 2382.57. de heer W. Boer, een Zeeuw van ge boorte en oud-inspecteur der licha melijke opvoeding in de Hofstad. De ze bracht de gelukwensen van de burgemeester over en wenste Zee landia een voorspoedige toekomst toe na het verstrijken van de 30 jeugdjaren. Vervolgens kwamen Zeelandia uit Amsterdam vertegenwoordigd door zijn voorzitter, de heer W. P. Aart- sen en ..Zeelandia" Rotterdam, verte genwoordigd door voorzitter Nelis- sen en eere-voorzitter Kraak. „Zee landia" Breda ontbrak natuurlijk ook niet en verder werd er het woord ge voerd door bestuursleden van de Groningse, de Limburgse, de Bra bantse. de Gelderse 'en de Drentse verenigingen in Den Haag. ZEEUWSE BELANGSTELLING. De burgemeester van Oostburg, mr. K. Hoekzema. was persoonlijk naar Den Haag gkomen om te getui gen van het medeleven van zijn bur gerij met het Haagse Zeelandia, dat nauwe betrekkingen met Oostburg onderhoudt. De „Provinciale Zeeuwse Courant" gaf door de aanwezigheid van haar hoofdredacteur bij deze ju bileumviering blijk van haar belang stelling en het was aardig, dat ons blad. aldus de Zeeuwen-in-de-ver- strooiïng erend, daarbij gezelschap had van de hoofdredactie van de „Haagse Courant" welke de Zeeuwse immigranten met goede woorden en fraaie bloemen huldigde. Al deze sprekers deden hun gelukwensen ver gezeld gaan van bloemen of geschen ken. DE FEESTAVOND. Ook aan de feestmaaltijd werd menig hartelijk woord gesproken, maar de feestavond kenmerkte zich door het verheugende feit, dat daar op niet gesproken werd. Hier vierden de Zuid Westers triomfen met een keur van hun beste nummers het vrouwtje van Stavo ren. de Waarzegster, het Schamele Liedje, het aftreden van Marshall, de filosoferende schoenmaker, de oude lantarenopsteker, uitstekend gezon gen levensliedjes van mevr. Nellie Kunst en de befaamde grollen van Jimmy Spake en Wim de Graaf. De finale werd gevormd door het muzi kale shownummer De Rodeos. Na ieder nummer barstte er een dave rend applaus los. dat bij het einde der voorstelling overging in een mi nutenlange ovatie, die volkomen ver diend was. Voorzitter Goedbioed heeft de Zuid Westers enthousiast gehuldigd en daarbij verklaard, dat de toch hoog gespannen verwachtingen verre wa ren overtroffen ZEEUWSE LIEDEREN. De zangvereniging van de Haagse vereniging van Zeeuwen Zeelandia", heeft behoefte aan teksten van Zeeuwse liederen, al dan niet op mu ziek gezet. Wie haar daaraan helpen kan. bewijst haar een goede dienst. Zij kunnen worden toegezonden aan de secretaris, de heer W. I. Burgel, Zuïderparklaan 378 met de vermel ding. dat zij bestemd ziin voor de di rigent, de heer P. D. de Ridder. KUNST Tentoonstelling R. Kimpe IN HET KUNSTMUSEUM TE MIDDELBURG. Het werk van Reimond Kimpe heeft een typisch Nederlands karak ter. Dit nationale element, dat na ide periode van de Amsterdamse en de Haagse school in de Nederlandse schilderkunst veelal heeft ontbroken evenzeer als het ontbrak in de schilderkunst van buiten onze gren zen is karakteristiek voor het werk van de Middelburgse schil der en het vormt één'van de rede nen. waarom het onze bijzondere aandacht verdient. Aldus sprak Za terdagmiddag de bekende publicist op het gebied van de beeldende kunsten, Chris Wentinck uit Am sterdam, bij de officiële opening van de Kimpe-tentoonstelling in het Mid delburgs Kunstmuseum. En hij voeg de er nog enige redenen aan toe. Kimpe heeft een binding weten te bereiken tussen het reële en het ab stracte. Hij ziet de werkelijkheid en ontleéd haar in haar karakteristieke elementen, welke hij dan weet sa men te voegen tot een nieuw geheel, waaruit een rijke harmonie in vlak ken lijnen en kleuren spreekt. De warme ondertoon van het contact met de werkelijkheid gaat daarbij echter nooit verloren. Voegt men daarbij nog Kimpe's gaven als co lorist en compositeur en ten slotte zijn ontwikkelingsgang in de rich ting van een steeds grotere verdie ping en vergeestelijking, zoals die spreekt uit zyn werk, dan heeft men voldoende redenen, welke ons dwin gen deze belangrijke tentoonstelling beslist niet over te slaan. De heer Wentinck voegde aan deze I korte, maar rake karakteristiek nog de wens toe, dat de tentoonstelling een succes zal worden, ook in dit opzicht, dat het tentoongestelde werk zijn weg zal vinden naar de plaats waar het hoort, de woningen van hen die het bewonderen. Want Sas als het schilderij een functie rijgt in onze dagelijkse omgeving, heeft dat zijn volle waarde bereikt, i Bij deze wens sloot zich ook ds. G. C. Postma (vroeger op Walche- ;ren( thans emeritus te Soesterberg) aan. die er voorts op wees, dat het werk van de R.K. schilder Kimpe in zijn diepe religieusiteit ook de grenzen tussen de kerken over schrijdt. Mr. P. van Empel sprak een kort woord van welkom tot de vele aan wezigen, onder wie zich de burge meester van Middelburg, mr. dr. N. Bolkestein, bevond. Verbindinq Terneuzen-Axel wordt verbeterd. De weg Terneuzen—Axel. van groot belang voor het streekverkeer in do Oost-Westverbinding in Zeeuwsch- Vlaanderen, verkeert reeds jaren in slechte toestand. Plannen tot verbe- ring dateren reeds van ,1946, doch de uitvoering er van is steeds afgestuit op financiële moeilijkheden. De A.N.W.B. heeft zich in 1951 tot Gedeputeerde Staten gewend, met het verzoek om tot een oplossing te ko men. Onlangs is nu de verbetering, aan de hand van een nieuw project aanbesteed. De weg krijgt een rijbaan van zes meter breed, waarnaast brede keistroken. Parellel aan de weg wor den. vrijliggende rijwielpaden aange bracht van ongeveer twee meter breed. Deze verbeteringen hebben plaats over een afstand van zeven honderd meter. Scheepvaart door kanaal van Zuid-Beveiand. In de maand Mei passeerden er in totaal door het kanaal van Zuid-Beveland 6043 schepen welke een inhoud hadden van 244G.514 ton. Daarvan waren 3769 schepen met een inhoud van 1672.675 ton geladen en 2274 schepen met een inhoud van 773.839 ton waren ledig. Bij het aantal schepen waren o.a. 703 sleepboten. Ver der waren er 3208 geladen motorschepen van 1107.985 tón en 1622 ledige van 427.054 ton en 519 geladen sleepschepen van 555.819 ton en 312 ledige van 335.245 ton. Verder passeerden er nog 30 coasters waarvan er 16 geladen waren en 14 ledig. Tot de Rijnvaart behoorden er totaal 1282 schepen van 888.951 ton. Daarvan waren 280 geladen sleepschepen Van 326.400 ton en 35 ledige van 43.060 ton en 855 geladen motorschepen van 460.658 ton en 112 ledige van 58.764 ton. Zeilsche pen passeerden er in de maand Mei niet. Naar België passeerden er totaal 2272 geladen schepen van 1081.387 ton en 703 ledige van 137.836 ton en van België wa ren dit 1497 geladen schepen van 591.288 ton en 1571 ledige van 636,003 ton. Voor de Rijnvaart waren deze cijfers: naar België 698 geladen schepen van 478.394 ton en 67 ledige van 61.451 ton en van België naar de Rijn 437 geladen schepen van 308.724 ton en 80 ledige van 40.382 ton. In nationaliteit waren de schepen verdeeld in 4399 Nederlandse, 1064 Belgi sche, 185 Franse, 224 Zwitserse, 161 Duit se en 10 Luxemburgse. Belgische oorlogsvrijwilligers bezochten Middelburg. LEGDEN BLOEMEN BIJ HET OORLOGSMONUMENT. Een aantal leden van de afdeling Antwerpen van de „Nationale Belgi sche Bond van Oorlogsvrijwilligers 1914—1918 en 1940—1945" bracht onder leiding van de heren Van Deu ren en Mauants, hoofdbestuursleden van deze bond, Zondagmiddag een bezoek aan Middelburg waar men bloemen legde bij het Oorlogsmonu ment op de Groenmarkt. Nadat de dames en heren waren Verwelkomd door wethouder L. Geers, sprak de burgemeester van Middelburg mr. .di-. N. Bolkestein, de delegatie toe, waarbij hij op de banden wees die er tussen beide landen gegroeid wa ren vooral in en na de laatste we reldoorlog. De burgemeester zeide de geste van de Bond zeer op prijs te stellen. De heer Van Deuren beantwoordde de toespraak van de burgemeester, waarbij hij betoogde, dat een bezoek als het onderhavige de volkeren dichter bij elkaar brengen dan de politiek. Terwijl het vaandel neigde, legden de beide heren een bloemen tuil, versierd met de Belgische kleu ren, aan" de voet van net monu ment. Jeugdkamp „De vrije vogels". In het kampeercentrum „Uit en Thuis" naby Bergen op Zoom, werd Zaterdag en Zondag een kampdag fehouden door de jongste leden van e Vrijzinnig Christelijke Jeugd Cen trale „De Vrije Vogels." Er waren een 125 jongens en meisjes met leï- ders(sters) uit Zeeland en Brabant tezamen gekomen. Zaterdagmiddag opende de hoofd leider, de heer Thalen uit Bergen op Zoom, het kamp met een korte toespraak. Hierna was er een ge zellig samenzijn en werd een wan deling gemaakt naar het Mee-ven en het Bos-ven. Omstreeks negen uur werd een groot kampvuur ontstoken en werd door de heer Thalen het kampver haal „Het betoverde Orgel" van Ida Heijermans verteld. Zondagmorgen was er eerst vlag- genparade en daarna een openlucht- kerkdienst. In de middag werden door de jon- ens en meisjes op de nabij gelegen Juidgeester Heide diverse spelen ge houden, waarna om vijf uur het kamp door de hoofdleider met een toe- isselijk woord werd gesloten. Mej. C. Herdrinks uit Den Haag, lid van het dagelijks bestuur van „De Vrije Vogels", maakte namens de Bond deze kampioendagen mee. Muziek en dans rondom de Z.L.M. le Axel. Zoals bekend zal ter opluistering van de jaarvergadering en de ten toonstelling van de Z.L.M. te Axel door de V.V.V. en de winkeliersver eniging „Axel Vooruit" een reeks festiviteiten worden georganiseerd. Door V.V.V. werd het muziekge zelschap De Verenigde Vrienden van Sas van Gent uitgenodigd voor een marsconcert op Vrijdag 27 Juni. Zij musiceren na het optreden van de Veluwse boerendansers, die op de Markt hun dansen zullen uitvoeren. Dit muziekcorps behaalde onlangs in de marswedstrijd op het concours te Wareghem (B.) een eerste prijs, terwijl het tevens als vierde ge plaatst werd in de eerste afdeling van de concertwedstrijd op dit con cours. Des Zaterdags 28 Juni zal een klein festival worden gegeven, waaraan zullen meewerken de muziekvereni gingen Concordia uit Axel, E.N.ZJC. uit Hoek en Volharding uit Zaam- slag. Het ligt in de bedoeling, dat deze muziekverenigingen zullen con certeren op het tentoonstellingster rein.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1952 | | pagina 2