PR0VIKCIA1E ZEEUWSE COURANT Geruchten over teruggave van Elten en de Zelfkant tegengesproken En het lot van de Braakman zal bezegeld worden M BILT RUSSEN TROKKEN ZICH UIT ENCLAVES TERUG OUD AAN GEDEELTE VAN SCHIEDAM VERNIETIGING ONTKOMEN 195e Jaargang- No. 134 Dagblad uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant, Directie F. van de Velde en F. B. den Boer. Adj. W. de Pagter. Hoofdred. G. Balllntijn. PL verv.: W. Leertouwer en H A. Bosshardt. ABONNEMENTSPRIJS 44 ct. per week, t 5.45 p. kw., fr. p. p. f 5.70 per kw. Losse nummers 10 cent WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Maandag 9 Juni 1952 \DVERTENTIEPRLJS 22 ct per mm. Minimum p. advertentie t 3.— Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) van 1—5 regels I 1.—. Iedere regel meer 20 cent. „Brieven of adres Bureau van dit Blad" 25 cent meer. Giro nr. 359300 P.Z.C.. Middelburg. Bur. Vlissingen Walstr. 58—60, tel 2355 4 lijnen (b.g.g 2861 of 2160) M-burg Londense Kaai 29. teL 2077 en 2924; Goes L. Vorststr. 63, tel. 2475 (b.g.g. 2228); Oostburg: Finlandstraat 2. telef. 16. Teroeuzen: Brouwerljstr. 2; Zlcrlkzee: j3ogcrdstr_CjLQ_tcL_: GEEN SPRAKE VAN Duitse bladen maakten melding van onderhandelingen Volgens berichten in de West-Duitse pers, welke overigens nog niet be vestigd werden, zouden Nederlandse en West-Duitse autoriteiten onoffi ciële onderhandelingen zjjn begonnen over een uitwisseling van grensgebie den. De Frankfurter Rundschau meldt zelfs, dat Nederland het recht zou krijgen land aan te winner, in de Dollart, terwjjl West-Duitsland de grens gebieden zou terugkrijgen, die op grond van een verordening van het Britse militaire bestuur van April 1949 aan ons land werden afgestaan. Van officiële Nederlandse zijde werd Zondagavond echter ontkend, dal er tussen Nederland en Duitsland onderhandelingen gaande zjjn over de grenscorrecties, die in 1949 tot stand zijn gekomen. Er is geen sprake van, dat er door Nederland enigerlei aanbod zou zjjn gedaan- om de gecorrigeer de gebieden terug te geven en evenmin heeft men van Duitse zijde aange boden om Nederland de vrjje hand te laten in de Dollart. Uiteraard, zo werd het A.N.P. ver der meegedeeld, is er een geregelde diplomatieke gedachtenwisseling over de nog tussen Nederland en de Bonds republiek hangende problemen. Dat daarbij ook grensproblemen aan de orde komen spreekt vanzelf, vooral wanneer men bedenkt dat er met be trekking tot de Nederlands-Duitse grens nog ettelijke onopgeloste vraagstukken bestaan, doch dit biedt geen grond voor de verstrekkende conclusies waarvan in bovengenoemd bericht sprake is. De grenscorrecties werden op 23 April 1949 ten uitvoer gelegd. Het ging om een gebied van in totaal 70 vierk. km., waarin 10.000 Duitsers woonden, waarvan 4500 in de gemeen te Tüddern en 3500 in de gemeente Elten. In totaal waren twintig gebie den bij de correcties betrokken, doch die bij Sittard (Tüddern) en Zevenaar (Elten) waren de belangrijkste. De overige vormden kleine correcties van de grens op verschillende punten tus sen Nieuweschans en Vaals, waarbjj het telkens ging om kleine water staatkundige verbeteringen en het corrigeren van de ligging van grens- wegen e.d. Onder het zg. Zelfkant-gebied bij Sittard bevindt zich een kolenvoor- raad, welke in de berichten in de Frankfurter Rundschau op 100 mil- lioen ton wordt geschat. De grenscorrecties droegen zeer nadrukkelijk een voorlopig karakter. De „bezetting" van het nieuwe Ne derlandse gebied voltrok zich zonder incidenten, hoewel meermalen bleek, dat een deel van de Duitse bevolking haar bezwaren tegen de overgang, die van officiële Duitse zijde slechts on der protest was aanvaard, handhaaf de. De berichten van de Frankfurter Rundschau zijn volgens Reuter geba- TRUMAN IN SPRINGFIELD Onze luchtmacht niet de grootste, maar we! de beste. „Wij mogen na behaalde successen beslist niet verslappen". r«sarws ssssi Truman er op gewezen, dat de Ver. luncuonarissen van JNeaei baKsen. Staten in de eerste plaats niet naar de grootste, maar wel naar de beste luchtmacht ter wereld streven. De Amerikaanse luchtmacht telt nu 91 groepen met bijna één mfllioen man min personeel en 15.000 toestellen. Bjj het uitbreken van de oorlog in Ko rea «vis dit nog maar 300.009 man met 9000 toestellen. De president sprak tegen, dat de vliegtuigen der Ver. Naties in Korea van mindere kwaliteit zouden zijn dan de Russische. De verbondenen beheersen nog steeds het merendeel van het luchtruim boven Korea. De ondertekening van de conventie van Bonn en het E.V.G.-verdrag noemde Truman een „geweldige voor uitgang op de weg naar de eenheid en de veiligheid van Europa". Maar zo waarschuwde hij na de be haalde successen mogen wij niet ver- Washington niet accoord met laatste Sowiet-nota. Geen basis voor Vier-mogend- hedenconferentie over Duitsland. Volgns de ,,"i v York Times" hebben de Ver. Staten een ontwerp- antwoord op de Sowiet-nota van 25 Mei over de verkiezingen in Duits land naar Parijs geseind. In het ont werp wordt onder meer gezegd, dat de Sowjet-Unie niets zegt over nieuwe faciliteiten voor het houden van een vier-mogendheden-conferentie over de hereniging van Duitsland en dat de Sowjet-Unie blijkbaar verder van haar oorspronkelijk standpunt afge weken is omtrent de voorwaarden tot het houden van verkiezingen in geheel Duitsland. De Amerikanen kunnen de Russi sche nota dan ook niet als basis voor een conferentie aanvaarden. Gevangenen van Kojé met traangas tot rede gebracht. Britse troepen hebben Zaterdag traangasbommen in het krijgsgevan genenkamp op Koje geworpen toen de gevangenen weigerden gehoor te ge ven aan een bevel om dekens te ver wijderen. die zjj over de draadver sperring hadden gehangen. Ameri kaanse geniesoldaten hebben het on derzoek naar onderaardse tunnels gestaakt zonder iets te hebben ge vonden. Men vermoedde, dat de ge vangenen aan tunnels werkten onder dekking van de dekens. Nadat de traangasbommen waren gegooid, haalden zri de dekens weg. Overeenkomstig de bevelen van de commandant van het krijgsgevangen kamp op het eiland Koje worden door troepen van de Verenigde Naties de verschillende borden met opschriften en andere de rust verstorende objec ten afgebroken en omgehaald. Britse soldaten slepen een obstakel weg, dat juist voor de ingang was aangebracht. Hulde van O.E.E.S. voor mr. Stikker De Raad van de Organisatie voor Europese économische Samenwer king (OEES) heeft «n zijn laatste door minister Stikker gepresideerde vergadering unaniem een resolutie aangenomen, waarin de scheidende voorzitter hiilde wordt gebracht. De Raad, zo wordt in de resolutie ge zegd. heeft er met leedwezen kennis van genomen dat mr. Stikker be sloten heeft, als voorzitter van de organisatie af te treden. Hij wenst zjjn grote waardering uit te spreken voor de enthousiaste, onpartijdige cn deskundige wijze, waarop mr. Stik ker gedurende de twee iaren van zjjn presidium, dikwjjls onder bijzon der moeilijke omstandigheden, zijn functie heeft vervuld. Met een vliegtuig er vandoor. Twee Amerikanen zijn er Zaterdag op het vliegveld Oakland in Califor- nië met een vliegtuig van door ge gaan. Zjj landden enige uren later op een ander vliegveld, .vaar zjj wer den aangehouden. De mannen ver klaarden zich van het toestel te heb ben meester gemaakt omdat een van hen een bedrag van 150.000 dollar te goed zou hebben van de maatschap- pjj, die eigenaresse van het toestel is. Perzische missie belegde persconferentie. Maar liet zelf daarbij verstek gaan. In Den Haag is Zaterdag ee merkwaardige persconferentie ge houden. Zjj was uitgeschreven door een woordvoerder van de Perzische missie, die in Den Haag vertoeft voor de behandeling van het Perzisch- Engels oliegeschil, voor het Interna tionaal Gerechtshof, welke vandaag in Den Haag begint. Tot grote ver bazing van de Nederlandse journa listen was op het afgesproken uur niemand van de Perz -che missie aan wezig. Wel waren er inkele Perzische collega's, die bereid bleken het stand punt van hun regering uiteen te zet- AUSTRALISCHE PREMIER BEZOEKT NEDERLAND De Australische minister-president, r Robert Menzies zal Dinsdagochtend ten. per K.L.M. uit Londen o,p Schiphol Op verzoek van aankomen voor zijn eerste bezoek als premier aan ons land. De heer Men zies zal de gast zijn van de Neder landse regering. IN BERLIJN ALLES RUSTIG. Deze week belangrijke besprekingen tussen de Westelijken en de Russen. De burgemeester van West-Berljjn, Reuter, heeft Zondag voor de radio verklaard van mening te zijn, dat de Britse blokkade van het Oost-Berlijn- se omroepgebouw In de Britse sector er toe bij heeft gedragen de Russen „een weinig meer tot nadenken te stemmen". Naar zjjn mening wensen de Russen niet, dat de spanning in en rondom Berljjn zich tot een openijjke strijd ontwikkelt. Intussen meiden de West-Berljjnse politie en Westelijke geallieerde func tionarissen, dat de toestand in Berlijn rustig is. Russische militairen en le den der Oost-Duitse volkspolitie hebben zich uit alle omstreden enclaves nabij de West-Berljjnse grens teruggetrokken. VUURZEE OVER 2000 M2. Grootste brand sinds jaren in vijf kwartier bedwongen Op nog geen vjjftien meter afstand van een opslagplaats met kollodium - het brandbaarste materiaal, dat er bestaat heeft Zaterdagmiddag te vallen in apathie en zelfgenoegzaam- Schiedam eei. ora-nd gewoed, die binnen tien minuten over een oppervlakte /uP van tenminste 2000 m2 een laaiende vuurzee deed ontstaan. Met meer dan 35 stralen voerde de Schiedamse brandweer strjjd tegen deze grootste op pervlakte-brand in Schiedam sinds jaren. Een verzameling houten loodsen werd in de as gelegd, maar woningen, fabriekspanden en het gebouwtje met kollodium konden behouden worden. te maken en in verdeeldheid te bren gen. zeker nu dit jaar een nieuwe president van de Ver. Staten moet worden gekozen. Onschuldig veroordeeld wegens grafschennis. Bijna een half jaar met rein geweten in de cel Bijna een half jaar vertoeft de 3o-jarige caféhouder P. L. uit Breda <je verkeersbrigade, die velen honder- thans onschuldig in de gevangenis. jen meters verderop werkzaam wa- Een nieuw en grondig ingesteld on- ren zagen steekvlammen de lucht in- derzoek naar in Breda en omgeving 3Chieten. gepleegde grafschennis heeft name- De terstond gealarmeerde brand- lijk uitgewezen, dat L. die hier- weer bepaalde zich de eerste 10 minu- voor tot anderhalf iaar gevangenis- ten ertoe de omliggende huizen met straf werd veroordeeld, onschul- vier stralen nat tlhouden. Hierdoor atZ .'s> ontstond weliswaar op het opslagter- Zijn verdediger, mr. B. Drion, te- rein een laaiende vuurzee, maar de kende destijds onmiddelljjk appèl aan huizen bleven gespaard, en zorgde er voor dat een nieuw __ITr onderzoek werd ingesteld waarbijl aNEi.Lt-. HULT. geheel nieuwe feiten aan' het licht I Tientallen burgers, padvinders en Ro- zjjn gekomen. L. is destijds als de de Kruis-colonnes snelden te hulp en dank zjj hun voorbeeldig optreden, Omstreeks half zes brak de brand uit in het oude gedeelte van Schie dam en om zes uur woedde het vuur in een houtopslagplaats, een synthe tische azijnfabriek en een emballage fabriek. Twintig tot dertig in de na bijheid gelegen huizen moesten in al lerijl ontruimd worden; huizen, die op de nominatie stonden om onder de slopershamer te vallen. Agenten van dader aangewezen, om de eigenlijke schuldige, v. d. W. uit Teteringen, uit handen van de justitie te houden. Een familielid en een zoon van v. d. W. verklaarden, dat zjj L. gezien hadden bij een opkoper van oude metalen, waar hij tegenwoordig ge weest zou zijn bjj het wegen van kruisen, gedenkplaten e.d. Tot overmaat van ramp pasten de schoe nen van L. precies in de voetafdruk ken, die op een geplunderde begraaf plaats werden aangetroffen. De thans gearresteerde v. d. W. heeft toegegeven grafschennis te heb ben gepleegd en een zekere P. B. is ingesloten onder verdenking van meineed. De appèl-zaak van L. zal vermoe delijk eerst na de vacanties voor het gerechtshof te 's Hertogenbosch wor den behandeld. Duitse communisten roepen op tot actie tegen Adenauer. De Westduitse communistische partij heeft Zaterdag de arbeiders klasse opgeroepen tot actie tegen de regering-Adenauer, omdat deze „han delt in strjjd met de belangen van het volk." Een woordvoerder van de bondsre gering verklaarde, dat deze niet van plan is directe maatregelen te nemen. Zij laat de kwestie over aan het con stitutionele hof, dat. binnenkort zal moeten uitmaken of de communisti sche partij in strijd is met de Grond wet, kon de brandweer zich weldra aan de bestrijding van de eigenlijke vuur haard wijden. Bronzenbeeld ontluisterd. In het stadspark te Roosendaal hebben vandalen een bronzen beeld ontluisterd, dat St. Joannes de Do- Eer voorstelt en dat algemeen wordt eschouwd als een der beste schep pingen van de beeldhouwer Mari An- driessen. Een lang bronzen kruis, dat door de bronzen figuur in de hand werd gehouden, is gestolen. Van de dader(s) heeft de politie nog geen spoor kunnen ontdekken. Het tuinbeeld van Mari Andries- sen is min of meer de trots van Roo sendaal en werd als representatief voor de kunst van deze beeldhouwer uitgeleend voor verschillende buiten landse exposities. Schilderij van prinsesjes. Aan de Tilburgse schilder Theo Swagemakers is opdracht gegeven tot het maken van een schilderij van de prinsessen Beatrix, Irene, Mar griet en Marijke. Het zal de eerste maal zijn, dat de vier prinsesjes sa men op een schilderjj worden uitge beeld. Een verzoek tot het doen vervaar digen van dit schilderij werd inge diend door het stichtingsbestuur Bre da Oranjestad 1952 en thans is hier voor toestemming verleend. Om kwart over zeven lagen welis waar vele houten loodsen in de as, maar verder was elk gevaar gewe ken. De azijnfabriek werd ernstig door het vuur geteisterd, doch ver zekering dekt de schade. De brand is vermoedelijk ontstaan door broeiing in de vemen van een firma, die handelt in door zeewater aangetaste scheepsvoorraden. de Nederlandse persmensen verscheen ten slotte toch nog een lid van de Perzische missie, nl. prof. dr. Ali Abadi. doch deze ant woordde reeds op de eerste vraag. De West-Berljjners uit deze vier welke hem gesteld werd, dat men enclaves konden zonder moeilijkheden Maandag „hét Perzische standpunt naar West-Berljjn gaan. Vorige week voor het Internationale Gerechtshof kregen zjj speciale Oost-Duitse pas kan vernemen." v- Met deze mededeling eindigde deze we! wat zonderlinge persconferentie. Kroning van koningin Elisabeth op 2 Juni 1953. Te Londen is Zaterdag plechtig afgekondigd, dat Koningin Elisabeth op 2 Juni 1953 zal worden gekroond. De stoet van herauten, die de pro clamatie bekend maakten trok in de City veel belangstelling. Duizenden Engelsen hebben de plechtigheid echter ook op het televisiescherm kunnen volgen. Nieuwe Russische ambassadeur in Washington een spion Twee republikeinse leden van het Amerikaanse Huis van Afgevaardig den hebben Zaterdag de nieuwe Sow- jet-ambassadeur in Washington, Za- roebin, er van beschuldigd een spion en een vroegere generaal van de N. Tr Tr (geheime politie) te zijn. Zij K-V. hebben het ministerie van buiten- sen, waarin gezegd werd, dat zjj „bin nen de Oost-Duitse democratische re publiek" wonen. Burgemeester Reuter deelde in zijn radiotoespraak mede, dat hij Dins dag het debat in de West-Duitse Bondsdag zal bijwonen en voorts be sprekingen met functionarissen dei- bondsregering zal voeren over de on langs verhoogde vrachtprijzen voor het goederenverkeer per trein tussen West-Berljjn en de Bondsrepubliek. Oo Zondag werden militaire pa trouilles der Westelijke mogendheden niet op de autoweg tussen West-Ber- lijn en Helmstedt toegelaten. Het overige verkeer ondervond echter geen moeilijkheden. Westelijk geallieerde functionaris sen hebben laten doorschemeren, dat de komende week belangrijke bespre kingen zullen worden gehouden tus sen Westelijke en Sowjet-autoriteiten om de onlangs gerezen geschillen uit de weg te ruimen. VLUCHTELINGEN. Naar de West-Duitse grenspolitie mededeelde, neemt de stroom vluchte lingen uit Oo3t-Duitsiand toe. Meer dan 800 Oost-Duitsers, voor het me rendeel boeren, kwamen Zaterdag morgen uit Thüringen in Hessen aan, ongeveer 1200 personen zjjn reeds eerder in de afgelopen week de grens overgestoken. De vluchtelingen deel den mee, dat de Oost-Duitse volkspo litie voortgaat met de evacuatie van personen uit het grensgebied, onder wie vroegere aanhangers van Hitier, Brits luchtmacht bevelhebber verongelukt. - Vice-admiraal David Archeriy, be- landse zaken verzocht de benoeming velhebber van de Britse luchtmacht van Zaroebin af te wijzen. Bovendien groep in de zóne van het Suezka- werd Zaroebin er van beschuldigd naai, is Zaterdag met zjjn vliegtuig leider te zyn geweest van een Rus- verongelukt. Hij was met een door sische spionnagebende, die zich in hem zelf bestuurd toestel onderweg Canada van atoomgeheimen meester van zijn hoofdkwartier naar Cyprus, maakte toen hij ambassadeur in Ot- j Men neemt aan, dat het toestel niet tawa was. ver van Port-Said in zee is gestort. NOG SLECHTS ENKELE WEKEN Plaatsen van beton-elementen zal deze maand gereed komen Een u-at haveloos uitziend motorbootje voert ons snel en deinend over het woelende water van de Oostgeul in de Braakman. Het bootje heeft een naam. „Bevrijding", staat er met onbeholpen krjjtletters voor op de boeg, maar waar het ook aan meewerkt, aan de „bevrijding" van de Braakman zeker niet.... Integendeel. Met dit bootje vaart de hoofduitvoerder van het omvangrijk karwei van object tot object en vanuit dit bootje worden de orders gegeven, die het lot van de Braakman als binnenwater zullen bezegelen. Het water, dat woelt en zich voortdurend in driftige rimpels trektAls een laatste, machteloze uiting van woede? Want nog slechts enkele weken en dan zal de rol van dit water voor foed zjjn uitgespeeld. De werkzaam- eden vorderen snel en in de afgelo pen week konden de eerste zeven be ton-elementen, „landhoofden", tot zinken worden gebracht. Deze doos jes, elk met een gewicht van 65 ton, moeten het sluitgat van 250 meter breed vernauwen tot 110 meter. In totaal zjjn er 24 van deze elementen en thans worden zij met de regelmaat van, nee niet van een klok, maar van het tjj, door de drijvende bok „Atlas" in de diepte gedeponeerd. Zoals be kend, zjjn deze beton-elementen ver vaardigd naar de modellen van de twee grote Phoenix-pontons (elk 60 meter lang, 12 meter hoog en met 'n gewicht van 3300 ton) en thans wor den zij met drie tegelijk door een rijn aak aangevoerd. Nog deze maand hoopt men met het plaatsen van deze elementen ge reed te komen en over twee weken zal het laatste zin kstuk van rjjshout gelegd kunnen zjjn. BEETJE FATSOENEREN Het deponeren van de baby-pon tons is een karwei, dat voor de drij vende bok „Atlas" met een hef vermogen van 275 ton weliswaar een peuleschilletje is, maar waarbjj het vooral aankomt op nauwkeurig heid. Er komt dan ook een duiker aan te pas, die van onder de water spiegel zijn aanwijzingen geeft bij het plaatsen van de elementen. Deze moeten namelijk zuiver vlak staan, daar er meerdere op elkaar geplaatst moeten worden. Dit is de mannen, die hiermede be last zjjn, echter wel toevertrouwd. Met de „Atlas' 'uit Hendrik Ido Am bacht voerden zij deze werkzaamhe den tevens uit bij de afdamming van de Brielse Maas. zodat zjj over de no dige ervaring beschikken. Vandaar wellicht, dat het werk uitermate vlot verloopt en dat men er vrijwel zeker op kan vertrouwen dat tenminste half Juli de Braakman voor goed wordt verzegeld! NIET SCHUCHTER MEER In Maart schreven wjj over „het schuchter begin van de nieuwe drjk". Welnu, thans, drie maanden later, kan het „schuchter" gevoegeljjk ach terwege worden gelatenFors strekt de dijk zich reeds in al zijn lengte uit en inmiddels is men begon nen. met het aanbrengen van de be- glooiing. De spuikom kwam ook zo goed als gereed en wat in Maart nog slechts een wijd, modderig gat was, is nu een geordend, gaaf geheel. De nieuwe sluis kwam reeds geruime tijd gele den klaar. Nóg grommen de machines de perszuigers, draglines, baggermolens nóg zwoegen de mensen eensge zind en nóg varen rjjnaken en motor bootjes af en aan, maar er komt te kening, duideljjke tekening in het ge heel en de tijd ls niet ver meer, dat men, starende op het nieuwe gewon nen land, zal kunnen zeggen: „Hier lag vroeger de oude zeearm". Wandelende rat maakte Eindhoven 1G uur stroomloos. Een rat, die een wandeling maak te over een isolator in het 10.000- volt station van de P.N.E.M. te Woensel. deed kortsluiting ontstaan, waardoor Eindhoven tien uur van electriciteit verstoken is geweest. Om kwart over één Zondagmorgen werd de schakelinstallatie nagenoeg geheel vernield en van dit ogenblik af moesten de Eindhovenaren het zonder electriciteit stellen. Een der tigtal monteurs zijn de gehele nacht en een deel van de morgen bezig ge weest om de storing op te heffen en Zondagmorgen omstreeks 11 uur slaagde men hierin. Toenemende terreur op West-Java. De terreur in West-Java is gedu rende het eerste kwartaal van dit jaar toegenomen, in vergelijking met de laatste drie maanden in 1951. Uit een officieel rapport hieromtrent blijkt, dat in de eerste drie maanden van dit jaar 428 personen werden vermoord, tegen 414 in het vierde kwartaal van 1951. Het aantal ont voeringen bedroeg 55 tegen 33; mis handelingen 173 tegen 46 en ram- pokgevallen 6192 tegen 3244. Het aantal brandstichtingen daal de daarentegen van vier -tot driezui- zend. De schade tengevolge van ben de-activiteit steeg van 7.3 milliocn roepiah tot 9.9. mlloen roepiah. Sanitair alleen voor loodgieters. De bond van loodgieters- en fitters- patroons heeft op zijn te Groningen gehouden congres besloten om een contract aan te gaan met de groot handel in sanitaire artikelen. Krach tens deze overeenkomst kunnen voortaan alleen leden van de bond, sanitaire artikelen verkrijgen. Het ligt in de bedoeling voor zink en lood een zelfde regeling te treffen. VERWACHT: VEEL BEWOLKING. Overwegend zwaar bewolkt met voornamelijk in de Zuidelijke helft van het land nog enige regen of mot regen. Zwakke tot matige wind uit uiteenlopende richtingen. Ongeveer dezelfde temperaturen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1952 | | pagina 1