Jimmy Brown en de bende van Dolle Dirk VREEMDELINGEN-INDUSTRIE LEVERT DEVIEZEN OP De reislust is nog stijgende D.D.D. SAMENWERKING MOET NIET OPHOUDEN MET DOUANE-UNIE n: ALS HET HART SPREEKT.... PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT ZATERDAG 7 JUNI 1952 GEEN LUXE VOOR BEVOORRECHTEN Het toerisme kan, blijkens een mededeling in het zojuist verschenen jaarverslag 1951 van de Algemene Nederlandse Vereniging voor Vreem delingenverkeer, gerekend worden onder de voornaamste bronnen van inkomsten uit export. Volgens een opgave van de Nederlandse Bank heeft ons land in 1951 rond 104 milüoen gulden aan deviezen genoten uit het buitenlandse be zoek fin 1950 „slechts" 58 millioen). In dit bedrag is niet verdisconteerd de som van naar schatting f20.000.000 die door deze bezoekers aan de Nederlandse vervoermaatschappijen voor de reis naar Nederland werd betaald. verband heeft het A.N.V.V. de wen selijkheid van hazardspel-mogeljjkhe- den onder het oog gezien. Het juicht toe, dat vele clandestie ne speelgelegenheden met dikwijls on- oirbare practijken, werden opge ruimd, maar zou het op prijs stellen, wanneer de overheid de mogelijkheid zou openen tot een beperkte goed ge reglementeerde en gecontroleerde be- oefening van hazardspel. Het karakter van het vreemdelin- genbezoek ondergaat wijziging. De tijd, dat het toerisme alleen mogelijk was voor enkele uitverkorenen, be hoort definitief tot het verleden. Het vreemdelingenverkeer beweegt zich steeds meer in de richting van grote re aantallen bezoekers, die dan wel iswaar individueel minder te verteren hebben, maar met elkaar toch een aanzienlijk grotere deviezen-besom ming opleveren dan de reizende rijk aards van voorheen. Nederlandse hoteleigenaars en ook vervoermaatschappijen houden al re kening met de veranderde omstan digheden. Duidt hierop bijvoorbeeld al het initiatief van de Exploitatie Maatschappij Scheveningen, die het Grand hotel te Scheveningen tot een toeristenhotel maakte, van nog gro ter betekenis is in dit verband onge twijfeld het initiatief van de Holland- Amerika lijn. Deze maatschappij heeft in de loop van 1951 de „Rijn dam" in de vaart genomen en zal in dit jaar de „Maasdam" in de vaart krijgen. Deze nieuwe schepen hebben naast een zeer beperkte eerste klasse accommodatie, uitsluitend passagiers in de toeristenklasse, welke zich over het gehele schip uitstrekt. Deze ge wijzigde inrichting is een omwente ling op dit gebied. hotelruimte De aanzienlijke toeneming van de toeristenstroom zou mogelijk kunnen leiden tot een groot tekort aan hotel ruimte. Dank zij de Hotelwet van Juli 1951 is het echter mogelijk ge worden aan 23 hotelondernemingen in ons land Marshallsteun te verlenexi ten behoeve van uitbreiding en mo dernisering. Als de betreffende plan nen zijn uitgevoerd tegen vermoede lijk begin 1953, zal de toeristische bed-capaciteit in Nederland met ca. 1250 bedden zijn toegenomen. De vooroorlogse capaciteit is daarmee echter nog niet bereikt. Ons land is niet rijk aan vreemde- lingentrekkende attracties. In dit Australië kan dit jaar 25.000 Nederlanders GEEN „KURTAX" In de Vrijdag gehouden jaarvergj dering, werd dr. P. C. Visser bt noemd tot bestuurslid inplaats van het overleden lid, jhr. ir. O. C. A. van Lidth de Jeude. Uit de vergadering kwamen verschillende ontboezemin gen over de geringe geldmiddelen van het A.N.V.V. en het te kleine subsidie van regeringswege. Voorts werd gesproken over de Kurtax", een belasting, die men van bezoekers zou kunnen heffen, om daaruit ver betering en verfraaiing van toeristi sche centra te betalen. In het alge meen bleek men weinig voor dit idee te gevoelen. Na een uitvoerige, discussie werd door de vergadering" een motie aan genomen waarin wordt gewaar schuwd tegen de ernstige gevolgen van het invoeren van een logeer- of vreemdelingenbelasting. De motie zal ter kennis van de bevoegdeinstanties worden gebracht. Advertentie ïl_„ _1* Zuiver en ontsmet ■fÏNIBC^ïTlOw uw huid met de hel- JB HSijELBIULJ dervloeibareDD.D. JL MIUWjllUDejeullbedaart|de ziektekiemen worden gedood en de huid geneest. GENEESMIDDEL TEGEN HUIDAANDOENINGEN Ernstig auto-ongeluk in de hoofdstad. Vrijdagochtend vroeg is op de krui sing LinnaeusstraatWijttenbach- straat te Amsterdam een volkswagen met een snelheid van ongeveer 80 km. 'tegen de aanhangwagen van een vrachtauto gereden. De inzittenden van de volkswagen, de 22-jarige Bossenaar A. van G. en de 23-jarige mej. J. G. van B. uit Amsterdam, zijn naar een ziekenhuis te Amsterdam overgebracht. De 22- jaiige bestuurder werd bij de bot sing, waarbij de auto geheel onder de aanhangwagen schoof, uit de wa gen geslingerd. Zijn toestand is zorg wekkend. De passagieré kreeg een rechterdijbeenfractuur en enige snrj- wonden. De Australische regering zal dit jaar gaarne ongeveer 25.000 Neder landse emigranten ontvangen. Voor Italië en Duitsland is de doelstelling in dat jaar respectievelijk 13.000 en 8000. Voor Nieuw-Zeeland wordt een aantal van 6000 Nederlandse granten in dit jaar verwacht. Dit vertelde de commissaris voor de emigratie, mr. ir. B. W. Haveman naar aanleiding van een reis, die hg heeft gemaakt naar Australië Nieuw-Zeeland. De heer Haveman drukte er zijn leedwezen over uit, dat onder de Ne derlandse emigranten zelf nog al wat haat en nijd voorkomen. Meestal is het een kwestie van broodnijd, welke verklaard moet worden uit sociale en economische omstandigheden. Het is echter de zaak, dat dit de kop wordt ingedrukt. Overeengekomen werd de aller hoogste prioriteit te verlenen aan ge zinshereniging. Het betreft hier emi granten, wier gezinnen nog in Neder land moesten achterblijven en emi granten, die met de handschoen zrjn getrouwd. De heer Haveman deelde mee, dat men hoopt binnen enkele weken elke aanvrage op dit terrein onmiddellijk in behandeling te ne men. GEEN „PREFABS". Over het woningpfobleem vertelde de heer Haveman onder meer, dat teneinde de emigrant veel ellende te besparen, er geen toestemming ver leend zal worden geprefabriceerde woningen mee te nemen. Voor 96 der emigranten zijn er in Nieuw-Zee land geen moeilijkheden. De Neder landse naam is in Australië en Nieuw-Zeeland in het algemeen voor treffelijk, aldus de heer Haveman, die echter wel zeide, dat er zich nog tal van gevallen van beunhazerij voordoen, welke een zeer slechte in druk maken. Twee maanden geëist tegen functionaris van speelclub. hoog spel De advocaat-generaal bij het Haag se Gerechtshof, mr Zaayer eiste een gevangenisstraf van twee maanden tegen de 42-jarige koopman A. H. B. uit Den Haag wegens diens werk zaamheden als adjunct-inspecteur in de Haagse speelclub „Aristo". De po litierechter had B. tot een boete van 750 gulden en een voorwaardelijke gevangenisstraf van zes maanden veroordeeld. B., die in 1948 zich beriep op een verklaring van het bestuur van „Aristo", waarin gezegd zou zijn, dat het optreden van de club niet strafbaar was. Na de inval in „Ari sto" heeft hij echter nog een andere speelclub helpen oprichten. Deze om standigheid. waarvoor hij geen ver ontschuldiging had, was voor de ad vocaat-generaal aanleiding een on voorwaardelijke gevangenisstraf te vragen. „Dat vind lk heel erg", riep B. bij het horen van deze eis. Dat is het", antwoordde de pre- snt, „maar U heeft steeds hoog spel gespeeld". Advertentie sc/toe# ECONOMISCH BENELUX-CONGRES. Eenzelfde loonpeil in de drie landen niet mogelijk Tydens het zesde economische Benelux-congres, dat Vrydag in Luxem burg begon, hebben verscheidene deskundigen op economisch en monetair gebied gesproken over de maatregelen, die genomen dienen te worden om de drie Benei ux-1 and en tot een economisch geheel te maken. Met nadruk werd er op gewezen, dat de douane-unie, die reeds enige tijd geleden tot stand kwam zeker niet voldoende is en dat de samenwerking op dat ge bied nog uitgebreid dient te worden. Na een beschouwing over de lonen en prijzen, zeide de heer R. v. d. Put te, president van de nationale maat schappij voor crediet aan de nijver heid te Brussel, dat indien de ver schillen daartussen niet kunnen wor den weggenomen door de verwezenlij king van de fundamentele bestand- «n een 0 De heer J. W. Havermans, lid van de sectie „Beeldende kunsten en bouw kunst" heelt een rapport samengesteld, dat aan de staatssecretaris van O., K. en W. is aangeboden en waarin gezegd wordt, dat de beeldende kunst zich in een cri sis bevindt, niet alleen in culturele, maar ook in materiële zin. In het rapport wordt aangedrongen op het nemen van maatre gelen, die de nood onder de kunstenaars kan lenigen. Een aantal hoogleraren heeft zich in een brief tot de raad van ministers gewend en daarin bezorgdheid geuit over de verwachting, dat de afde ling effectenregistratie haar rechtspre kend orgaan te nemen beslissingen voor lopig zal opschorten. 0 De arbeiders in gasbedrijven in Italië zijn een algemene staking begonnen van vier dagen om him eisen voor loonsverhoging kracht bij te zetten. 0 In de Japanse stad Oebe kwam het Donderdag tot een botsing tussen 300 politiemannen en 200 Koreanen, Volgens berichten zijn honderden personen ge wond. LEZERS SCHRIJVEN.. (Opname van Ingezonden stukken bete kent niet, dat de redactie met de inhoud instemt. Plaatsing geschiedt buiten ver antwoordelijkheid der redactie. De redac tie behoudt zich het recht voor ingezon den stukken te bekorten, of plaatsing te weigeren. Over deze rubriek wordt geen correspondentie gevoerd. Stukken, waar van naam en adres van inzender onbe kend zijn. worden niet opgenomen. Niet geplaatste stukken worden niet terugge zonden). Zeeland vecht door Toen op 14 Mei 1940 Holland ca pituleerde, nadat men reeds eerder Rotterdam vóór het beruchte bom bardement had overgegeven, was de enige moed die men in Den Haag wist op te brengen het bevel: „Zeeland vecht door". Wij, Zeeuwen, kunnen er trots op zijn toen het gezicht van Holland te hebben gered. De enige stad (Mid delburg) waar men bij ons de witte vlag vertoonde deed dit pas nadat het pleit beslecht en de stad een vlammenzee was. Ja, men heeft dat indertijd ronduit gezegd, daar waren Amsterdam, Den Haag en Utrecht te goed voor. Toen in 1945 de Hollandse heren Zeeland bezochten en West Zeeuwsch- Vlaanderen zagen en het met him toestemming (sic) verwoeste Wal cheren, kan men zich voorstellen, dat zij in die tijd tal van beloften gaven: vrije veerdiensten. Van Melle in Bres- kens en de Stoomvaart Mij. Zeeland in Vlissingen. En wat is van al die beloften terechtgekomen. Stuk voor stuk, breken zij de ene belofte na de andere. Dit wordt hen gemakkelijk gemaakt ,door het gebrek aan waai*- lijke leiders, die de Zeeuwen thans zo hard nodig hebben. Pak aan Middelburg, alleen van een bloeiend Zeeland kan jij als hoofdstad de vruchten plukken. Elke klap Zeeland toegebracht op welke plaats ook, treft jou. Dat de veerdiensten door een zeker soort dames en heren misbruikt wor den voor rustige pleziertochtjes, dat weten we. En dat deze luxe-passa giers zich dan ergeren aan de jeugd en de arbeiders die de boten gebrui ken voor het doel waarvoor ze be stemd zijn, weten we ook. Dat doel is immers: het verstevi gen van de banden over en weer met de Nederlanders in Zeeuwsch- Vlaanderen. Die Nederlanders, daar over de Westerschelde, die in de jaren na 1918 niet in hun portemonnaie, maar in hun hart voelden, dat ze Nederlan ders waren. Zij haaden toch net als de ministers in Den Haag in hun jeugd op school gezongen: Een man een man, een woord een woord. De Zeeuws Vlamingen houden zich daar aan. Maar Den Haag Vooruit Middelburg, toon je als hoofdstad waardig en neem de leiding in de strijd voor de Zeeuwse rechten. Vlissingen, Juni 1952. J. C. M. HENNING. Feuilleton HOOFDSTUK TV Joan bracht de auto in de garage en slenterde naar 't huis. Een blik op haar horloge wees uit, dat het bn- na theetijd was. Ze had wel gewild, dat Benny niet zo vróeg weer naar Londen had moeten vertrekken. Als zij 't voor het zeggen had gehad, zou hij een latere trein hebben genomen, maar haar moeder had zó duidelijk getoond, dat ze hem kwijt wilde zijn, dat Joan niet op langer blijven had duiven aandringen. Met ogen donker van verontwaardiging en een boze trek om de mond, trad ze door de openslaande deuren de bibliotheek binnen. Volgens haar hadden haar ouders, zonder openlijk tegen de goe de manieren te zondigen, zich toch het gehele weekeinde dunnetjes ge dragen. Mama's ijzige beleefdheid had haar, Joan, nu eens het bloed naar de slapen doen vliegen, dan weer de koude om 't hart doen slaan, ter wijl ze zich wanhopig afvroeg, of Benny het zou bemerken. Papa van zijn kant had nauweljjks een woord tot de jongeman gericht. Joan zou wel eens willen weten, waarom haér vrienden hier niet welkom waren, ter wijl toch zoveel anderen gastvrij wer den ontvangen; vrienden van haar moeder, van Bryan, van Heather. Geen hunner had men ooit, op welke wijze dan ook, laten voelen, dat hij onwelkom was. Lusteloos wierp ze zich in een lage armstoel en nam een tijdschrift op, maar weldra gooide ze 't weer neer. Ze wilde niet lezen, ze had nergens zin in, ten minste niet zonder Benny, 't Leven scheen haar vlak en leeg toe. Als hg nog maar een paar dagen was gebleven, zouden ze 't samen zo pret tig hebben gehad en eigenlijk had niets hem naar de stad teruggeroe pen, geen betrekking of andere bezig heden. Joan had moeilijk kunnen zeggen, of er ooit een tijd zou komen, dat Benny voor zijn eigen kostje zou moe ten zorgen. Over dat onderwerp had hij zich altijd buitengewoon vaag uit gelaten. Ze had begrepen, dat zijn ouders ergens in het Noorden woon den, maar veel zei hij over hen niet. Ze kreeg de indruk, dat hij vry slecht met hen kon opschieten, maar ver? moedelijk gaven ze hem een jaargeld of zo, want aan geld scheen hij nooit gebrek te hebben. Bij de enige gele genheid, dat ze hem te Londen had ontmoet, had hij haar een lunch in 't Savoy-hotel aangeboden en orchi deeën voor haar gekocht, waarna ze in het Palace-theater een nieuwe mu zikale revue hadden bijgewoond. Graag zou ze zo'n ontmoeting nog eens herhalen, maar ze kwam zo wei nig in de hoofdstad. Haar moeder scheen absoluut niet te begrijpen, hoe vervelend het buitenleven was voor door Eenée Shann een jong meisje en hoe zij, Joan, naar Londen verlangde. En als ze zich met zo'n wens tot haar vader wendde, hem aan 't verstand trachtte te bren gen, hoe heerlijk het bezit van een kleine flat ,in stad" zou zijn, zei hij steeds, dat hij geen twee huizen er op na kon houden. Ze was er vrij ze ker van, dat dit slechts een uitvlucht was, ja pure onzin. Vader had een hekel aan Londen en dacht er dus niet aan, om kosten te maken voor een verblijf van zijn gezin aldaar. Als moeder er af toe eens heenging, be sprak ze een paar kamers in Clarid- ge's Hotel, nam het er goed van en besteedde, naar Joan veronderstelde, aardig wat van haar eigen geld. Maar als haar eigen dochter er heen wilde, was het blijkbaar heel wat anders. Joan was jaloers op Bryan, die kon wonen, komen en gaan precies naar hij verkoos. Soms vroeg ze zich af, hoe hij dat alles bekostigde, want papa, dit wist ze wel zeker, kon zich niet veroorloven, hem zulk een luxe leventje te laten leiden als hij te Londen deed. Daarom vermoed de ze listig, dat hij, indien nodig, (Wordt vervolgd) Dr. Mossadeq voelt zich in Nederland op zijn gemak. In zijn Scheveningse hotelkamer werkt hij nu voor zijn land. „Wanneer het Internationaal Ge rechtshof zich bevoegd oordeelt om het Brits-Iraanse oliegeschil te behan delen, zal dit in het gehele Midden- Oosten een ongunstige terugslag heb ben," aldus heeft dr. G. H. Mossadeq, de zoon van de Perzische minister president, in een vraaggesprek met het A.N.P. verklaard. Dr. Mossadeq treedt, zoals bekend, op als lijfarts van zijn vader, die naar Den Haag is gekomen om het Perzi sche standpunt, dat het hof niet be voegd is, uiteen te zetten. Gevraagd naar de gezondheidstoe stand van de Perzische premier zeide de zoon-lijfarts: „De gezondheid van mijn vader is de laatste tijd zeer voor uit gegaan, vooral sedert hij in Neder land is. De mensen hier zijn zo onbe zorgd, vindt hij, en men kan in dit land zo vrij adem halen". De Perzische minister-president werkt tien a twaalf uur per dag in zijn appartementen in het Palace-hotel te Scheveningen, zich voorbereidend op de zitting van het Internationaal Gerechtshof op a.s. Maandag. Hij staat altijd vroeg op, te ongeveer vijf uur des morgens, en ontbijt dan te acht uur. Op de vraag, of dit niet een te grote inspanning was voor een man van 72 jaar, zeide dr. Mossadeq: „Het doet hem helemaal geen kwaad. Zijn lichamelijke gesteldheid is heel goed doch zijn zenuwen zijn zwak. Daar door kan hij een sfeer van politieke spanning, zoals die in Teheran reeds zo lang bestaat, niet verdragen." Assistent van Britse commandant van Berlijn gearresteerd. Majoor M. D. Oliver, militair as sistent van de Britse commandant te Berlijn, is in Londen gearresteerd. Reden voor de arrestatie is, dat ma joor Oliver niet op tijd van zijn ver lof naar Berlijn is teruggekeerd. C.N.V. heelt 174.750 leden. Uit het 24e jaarverslag van het Christelijk Nationaal Vakverbond, lo pende over de jaren 1950 en 1951, blijkt onder meer, dat het totaal aan tal aangeslotenen op 1 Januari 1952 bedroeg 174.750 (N.V.V. 420.876 en K.A.B. 321.478). 0 Op paleis Soestdijk is Vrijdag de z.g. „koninginne-haring" aan Koningin Juli ana aangeboden. 0 De staats-secretaris van volksgezondheid, dr. P. Muntendam, heeft Vrijdag te Katwijk aan Zee de uit breiding van het Rotterdams zeehospitium geopend. 0 De Russische ambassadeur in Washing ton, Panyoesjkm, heeft zijn functie neer gelegd om een nieuwe werkkring te aan vaarden. Welke is niet bekend gemaakt. Panyoesjkin wordt opgevolgd door Zaroe- bin, tot voor kort ambassadeur in Lon den. 0 De 50-jarige tuinarbeider P. de M. uit Nieuwerkerk aan de IJssel is door de bliksem getroffen en gedood. 4) Door blikseminslag is Vrijdagmiddag een boer derij te Leerbroek bij Gorinchem in vlam men opgegaan. 0 Minister van den Brink heeft er in een vraaggesprek voor de Canadese radio op gewezen, dat te wei nig grote Nederlandse firma's hebben in gezonden op de internationale jaarbeurs te Toronto. De wel aanwezige inzendin gen1 noemde hij van goede kwaliteit. O De secretaris-generaal van de Ver. Naties, Trygve Lie, heeft de V.N.-com- missie In Korea telegrafisch doen weten, dat hij haar optreden in Zuid-Korea goedkeurt en steunt. 0 Het onderzoek naar de oorzaak van het ongeval in de staatsmijn Hendrik, dat deze week aan twee mijnwerkers het leven heeft gekost, heeft uitgewezen, dat beiden zijn gestikt door een tekort aan zuurstof in de put, waarin ze werkten. Hoe dit tekort kon ontstaan, is nog niet opgehelderd. Televisie krijgt zomervacantie Ook uitzendingen van de Olympische Spelen? De Nederlandse Televisie-Stichting' zal, in navolging van het buitenland, een zomerpauze houden van 2 tot 18 Augustus. Gedurende die periode zal de apparatuur in de Bussumse studio kunnen worden nagezien en tevens kan men aan het studio-interieur de noodzakelijke verbeteringen aanbren gen. Nog steeds voert de stichting be sprekingen omtrent het uitzendén van de belangrijkste evenementen der Olympische Spelen. Een Finse film maatschappij heeft zich echter van de filmrechten verzekerd en maakt haar films hoofdzakelijk voor Ame rika, dat uiteraard een respectabele prijs hiervoor betaalt. De Europese televisie-maatschappijen waaronder ook de BBC. hebben thans besloten gezamenlijk hun belangen te verde digen en trachten op deze wijze eveneens de spelen op het televisie scherm te kimnen brengen. Voorts is men nog bezig met het uitwerken der plannen om ook de kroningsfeesten in Engeland op het t.v.-scherm te brengen. Koning Talal stelde terug keer naar Jordanië weer uit. Vrijdag werd aanvankelijk bericht, dat Koning Talal van Jordanië, die wegens zijn geestestoestand in Frank rijk wordt verpleegd, dit weekend naar zijn land zou terugkeren. Later meldde Reuter echter, dat de koning zijn terugreis weer had uitgesteld, mogelijk slechts voor enkele dagen. Men meende ook te weten, dat de mi nister-president van Jordanië koning Talal heeft laten weten, dat het ka binet besloten heeft, dat hij onder medisch toezicht moet blijven, hetzij in Parijs, hetzg in zijn land. delen van de economische unie, ge vreesd moet worden, dat binnenkort ook de resultaten van de douane-unie in het gedrang komen. Op de weg naar de eenmaking kan men niet blij ven stilstaan, want dat betekent ach teruitgang, aldus de spreker, die op merkte dat de economische unie aan de drie landen de mogelijkheid zou bieden met meer kracht him stem te laten horen in de beraadslagingen te Straatsburg. Prof. dr. G. M Verrijn Stuart, di recteur van de Amsterdamse Bank, sprak over de positie van Benelux in de E.B.U., waarover hij zeide, dat niet slechts ten opzichte van de E.B.U., maar ook van het dollargebied een gemeenschappelijke Benelux-politiek noodzakelijk en realiseerbaar is. Al dus zal een voldoende mate van co ördinatie van monetaire politiek wor den bereikt om tot onderlinge inwis selbaarheid van franc en gulden te geraken. De heer L. C. Ameye, vice-voorzit- ter van de Belgische economische commissie, noemae de inwisselbaax- heid van de Benelux-munten het doel treffendste en snelste middel om da economische unie te verwezenlijken. Drs. D. Roemers, directeur van het wetenschappelijk bureau van het N. W., wees nog eens op de vrees, dat het lagere Nederlandse loonpeil een unfaire concurrentie van het Neder landse bedrijfsleven in BelgiëLu xemburg mogelijk zou maken. Hij meende echter, dat een verhoging van het Nederlandse loonpeil, zodanig dat de indices van arbeidskosten in da drie landen gelijk zou komen te lig gen, niet te realiseren is. Nederland moet bij het nog altijd wankele even wicht in zijn betalingsbalans grote voorzichtigheid betrachten, te meer omdat thans een tendentie tot prijs daling op de wereldmarkt waarneem baar is. Advertentie 111. Toen commissaris Kwabberteen 't rovers hol was binnengedrongen, voelde hrj zich toch niet helemaal op z'n gemak. Alles zag er zo sinister uit. Het gebouw had verschrikkelijk geleden van de ondergrondse ontploffingen. De muren ver toonden diepe scheuren, de plafonds hingen half naar beneden, deuren zaten scheef in hun spon ningen. De commissaris keek een beetje schichtig om zich heen. „Ik hoop nu maar, dat alle bende leden beneden in de kelder zitten opgesloten en dat er niet één hier is achter gebleven", bromde hij, terwijl hij voorzichtig een scheefhangende deur open duwde en scherp luisterde, want hij meende toch iets te horenLangzaam voelde de commissaris zijn bloed in de aderen stollen Hij hoorde stemmen, hij hoorde mensen druk met elkaar praten Commissaris Kwabberteen had moeite een kreet te onderdrukken. Hij draaide zich snel om en ging er vandoor. Hij rende het huis uit en half over zijn eigen voeten struikelend, draafde hij het rotspad af. Halverwege gekomen schreeuwde hg naar beneden: „Héé, meneer Brown, kom 'r is gauw. Er zit nog een hele troep boeven in het gebouw. Ik heb uw hulp nodig bij hun arrestatie!" Jimmy hoorde de commissaris wel schreeuwen, maai* deed net alsof z'n neus bloedde. Rustig bleef hij op z'n grassprietje zui gen. „Hier heb ik op gewacht", bromde hg. Amsterdamse Beurs 5 Jun 6 Juni Bank v. Ned. Gem. 4'/j pet. 100% 100% Bank v. Ned. Gem. 0-5-10 pet 105% 105 Nederland 1951 (3%) Nederland 1948 (3%). Nederland 1947 (3%) 8 Nederland 1937 3 Dollarlening 1947 3 pet Investeringscertificaten 3 Nederland 1962-64 z.b. Nederland 1962-64 m.b. I Nederland N.W.S. 2 Ned. Indië 1937 A 3 Grootboek 1946 3 Nat. Handelsbank Ned. Handelmij. A.K.U. Bergh's en Jurgens Calvé-Delft Centrale Suiker Kon. Ned. Hoogovens Unilever Philips Wïlton-Feqenoord Biliton Kon. Petroleum Mij. Amsterdam Rubber Holland Amerika Lijijn Kon. Paketvaart Rotterdamse Lloyd Ned. Scheepvaart Unie Stv. Mij. Nederland H.VA. Deli-Batavia Mij. Deli Mij. Baltimore-Ohio New Vork Central Pennsylvania Anaconda Bethlehem Steel General Motors Intern. Nickel Kennecott ReDublic Steel U.S. Steel North American Cy. Midcontznental Shell Union Tide Water blijkt niet in staat te zijn de markt sterk te beïnvloeden, eergisteren reageerde het hoofdfonds met een koersstijging van lVs pnfc, doch gisteren was alle animo alweer verdwenen en werden olies licht aange boden, waardoor zij uiteindelijk van 294% tot 292 belandden. Niet alleen in de olie hoek, doch ook overal elders ontbrak elke stimulans. 95% 87% 887a 89 89 92% 90% 89 9278 90% 1 90% 90% 90% 90;'a 73% 73% 89% 89% 90% 90% 139 138% 130 129% 244% 245 108% 107% 169 167 135 133% 165 164 144% 145%' 152 151 172% 294% 292% 143'2 141 117 113 111 e.d. 112 127% 126% 133 e.d. 133 85% 85% 93 93 73% 72% 22% 22% 197a 19% 19% 19% 43% 44% 49 50 55 55% 43 44% 76 75% 40% 41% 38% 38% 21% 21% 67% 63% 75% 77% 43% 443/, van Kon. Olie

Provinciale Zeeuwse Courant | 1952 | | pagina 6