MAARr' TRIUMPH RAAD VAN MIDDELBURG WIL CHR. LYCEUM SUBSIDIËREN Zeeuwse Almanak Goud uit het iuater JAARVERGADERING DER V.C.S. 2 PROVIN 01 ALE ZEEUWSE COURANT ZATERDAG 7 JUNI 1952 IN 1953 EEN CHR. H.B.S. Maar de stemmen staakten over amendement tot uitbreiding van B. en W.'s voorstel. De gemeenteraad van Middelburg heeft zich Vrijdagmiddag langdurig be zig gehouden met een voorstel van B. en W. om met ingang van het kalen derjaar 1953 aan de vereniging voor Chr. middelbaar en voorbereidend hoger onderwijs in Zeeland subsidie te verlenen voor de uit Middelburg afkomstige leerlingen, die de H.B.S.-afdeling van het Chr, Lyceum te Goes bezoeken. Tegen dit voorstel opperde geen der leden bezwaren, doch wèl waren de meningen verdeeld over een door de heer J. S. Hoek A.R.) ingediend amen dement om ook subsidie te verlenen voor de leerlingen van de z.g. „onder bouw". Doordat de heer B. A. Hesselink (V.V.D.) afwezig was, staakten de stemmen, zodat in de volgende vergadering over dit amendement opnieuw gestemd moet worden. Dan zal, bij verwerping hiervan, ook het voorstel van B. en W. in stemming komen. De discussies werden geopend door jhr. mr. T. A. J. W. Schorer (Arb.), die verzekerde, dat zijn partij een loyale toepassing der financiële gelijkstelling van het onderwijs voorstaat. De P.v.d A.-fractie steunt dan ook het voorstel, dat zij zeer juist geformuleerd acht. Wel uitte spr. er zijn bezorgdheid over, of wel altijd van weerszijden gesproken kan worden van een loyale uitvoering der pacificatie en of het onderwijs wel de aandacht en het tempo krijgt, die het verdient. De heer Hoek toonde zich dankbaar, doch niet voldaan en meende een to tale afwijzing van de lyceum-gedachte door B. en W. te moeten constateren Hij diende een amendement in, hou dende, dat de gemeente subsidie ver leent voor de leerlingen van: a. de „onderbouw" van het Chr. Lyceum; b. de H.B.S.-afdeling; c. de in de toe komst te Middelburg te stichten Chr. H.B.S., met de bijzondere bepaling, dat, wanneer leerlingen van de „on derbouw", waarvoor subsidie is ver leend, later de gymnasium-afdeling van het Lyceum bezoeken, het ver leend subsidiebedrag weer met de ge meente wordt verrekend. Op deze wij ze kan men het gymnasium te Middel burg blijven beschermen, meende spre ker. De heer Hoek lichtte toe, dat ge noemde vereniging tot nu toe werkt met parallelklassen in Middelburg. Wanneer het nieuwe schoolgebouw te Goes gereed is, zal het rijk voor deze klassen echter geen subsidie meer ver strekken, zodat van 1 September a,s. af de Middelburgse leerlingen naar Goes moeten, hetgeen de ouders voor een extra jaarlijkse uitgave van f 200 stelt. In verband daarmee wil het be stuur van de vereniging per Septem ber 1953 komen tot de stichting van een Chr. H.B.S. in de Zeeuwse hoofd stad. Mr. P. van Empel (C.H.) was het Bouwmaterialenhandelaren bezochten Walcheren. Per exira Irein naar Middelburg. Een groot aantal bouwmaterialen- handelaren uit alle delen van ons land, velen vergezeld van hun dames, brachten Vrijdagmorgen een bezoek aan Middelburg en maakte 's mid dags een rondrit-over Walcheren. De landelijke vergadering van de Vereniging van Handelaren in Bouw materialen in Nederland (H.I.B.I.N.) werd dit jaar in Breda gehouden en werd georganiseerd door de rayons West-Brabant, Walcheren-de Beve- landen en Zeeuwsch-Vlaanderen. Het programma voor dit op Woensdag, Donderdag en Vrijdag gehouden con gres vermeldde tot slot een excursie naar Walcheren, waaraan circa drie honderd dames en heren, alle getooid met een rood-wit strikje, deelnamen. Vrijdagmorgen werd in Middelburg een bezoek gebracht aan het Stad huis en aan de Abdij, waarna geza menlijk de lunch werd gebruikt. Ver volgens maakte het gezelschap ih autobussen een rondiit over 't eiland met korte bezoeken aan Veere en aan de landingsplaats te Westkapelle. De dames en heren waren per extra trein naar Middelburg gebracht en keerden daarmee 's middags omstreeks 4 uur naar Breda terug. VEERTIEN—ACHTTIEN Oude, heel oude mensen vooral, le ven vrijwel voortdurend in het ver leden. Het was dan ook met een kreet van vreugde, dat onze hoogbejaarde mede-passagier in de bus van Middel burg naar Veere een stuk verleden ontdekte. Het bevond zich bij de uit rusting van een mandie ten arbeid toog en die voorzien was van een soort paardeharen legertas. ,JDa's nog van '14'18!" riep de oude verheugd en prikte opgewonden met zijn wandelstok in de richting van het paardeharen voorwerp. De eigenaar was in druk gesprek gewikkeld en de historische aanwij zingen omtrent zijn eigendom ontgin gen hem. De oude baas had zich ech ter onwrikbaar vastgezet in wat zijn glorietijd moet zijn geweest en was niet van zins zich een-twee-drie te laten ontmoedigen. Wat onduidelijk vanwege een nijpend tekort aan tan den en kiezen, kreet hij ten tweede male: „Da's nog van '14—'18!" en zijn gezicht begon nu te stralen van vreug de. Het was voor hem een ontdekking van minstens zoveel waardeals die 'van een kind, dat na lange tijd een speelgoedhondje terugvindt. De bezitter van de tas werd opmerk zaam. Hij had gehoord, wat de blijde man geroepen had en maakte zich op om een illusie te gaan verstoren. „Dat ding is van de laatste oorlog mompelde hij corrigerend. De ontgoocheling werd opa be spaard, want opa was doof. „Ja, ja", lispelde hij, „ja, van de landstorm, dat ken ook wel Toen moest ie uitstappen en met veerkrachtige tred ging hij zijns weegs. „Van '14'18", hoorden wv hem nog zeggen en weg ut ar cheer de hij. Jong, kwiek. Hij leefde weer voor een wijle in '14'18.... met subsidieverlening voor „onder- bouw"-leerlingen eens, doch vond het onjuist via een achterdeurtje thans al een beslissing van de raad uit te lok ken over een school, die nog niet eens bestaat. Hier wogen voor spr. de prac- tische bezwaren zwaarder dan de prin cipiële. De heer L. A. Schenk (VVD) wilde zich neerleggen bij het voorstel van B. en W., doch stellig niet verder gaan. Wethouder J. W. Kögeler deelde me de, dat de meerderheid van B. en W. met het amendement niet kan instem men, waarop de heer Hoek riposteer de, het vreemd te vinden, dat het col lege op dit punt tegen onderwijsver nieuwing is. omdat zij schadelijk wordt geacht voor het stedelijk gymnasium. Mr. Van Empel kon deze opmerking niet gefundeerd vinden. De heer Kö geler verklaarde hierop, het onder deel van het amendement met betrek- Icing tot de toekomstige Chr. H.B.S. te praematuur te achten. Op zijn ver zoek was de heer Hoek bereid, het te laten vallen. Het gewijzigd amendement werd hierna in stemming gebracht. Vóór waren de heren Flipse, Kögeler, Won- dergem, van Empel, Schot, Hoek, Wat- tel, Meliefste en Van 't Westende, te gen mevr. de Vlieger en de heren Van Loo, Schorer, Goossens, Breel, Schenk, Berenpas, Geers en Schuitema. De stemmen staakten dus, zodat herstem ming in de volgende vergadering (over twee weken) nodig is. Automobilist zou botsing hebben veroorzaakt. Voor de rechtbank te Middelburg stond Vrijdag de Haagse vertegen woordiger C. F. M. B. terecht, wien ten laste was gelegd, dat hij met een personenauto had gereden op de Rijksweg te Kruiningen terwijl hij verkeerde onder zodanige invloed van alcoholhoudende drank, dat hij niet in staat moest worden geacht deze auto naar behoren te besturen. Diverse getuigen hadden gezien, dat B. met zijn auto,- op het llnlier- weggedeelte reed en verd. weet dit aan het feit, dat een tegenligger niet tijdig genoeg dimde. Er ontstond een botsing waarbij drie auto's betrok ken waren. B. weigerde de bloedproef. Hij bekende, dat hij enige glazen bier had gedronken, doch ontkende dronken te zijn geweest en dat het ongeluk hier het gevolg van zou zijn geweest. De officier van justitie meende, dat het ongeluk wel degelijk het gevolg f'eweest is van het feit, dat verdachte e veel had gedronken. Hij eiste één maand gevangenisstraf met ontzeg ging van de bevoegdheid om motor rijtuigen te besturen voor de tijd van één jaar. Advertentie Onrustig, gejaagd? Mijnhardt's Zenuwtabletten sterken en kalmeren Uw Middelburgs middenstand en de verenkwestie. Voorstel van B. en W om te adresseren te verwachten- In de eerstvolgende vergadering van de Middelburgse gemeenteraad zal het college van B. en W. voorstellen, een adres te zenden aan de minister van Verkeer en Waterstaat, waarin tot uitdrukking wordt gebracht, dat een volledige invoering van tarieven op de Westerscheldeveren een schadepost zal betekenen voor de Middelburgse middenstand. Andere argumenten, die eventueel tegen deze tarievenpolitiek spreken, zullen buiten beschouwing worden gelaten. De bal werd in de Vrijdag gehouden raadsvergadering aan het rollen ge bracht door de heer A. J. Schuitema (Arb.), die aanvankelijk een motie over deze zaak wilde indienen. De heer L. A. Schenk (WD) vroeg zich echter af, of de plaatselijke midden stand werkelijk schade zal lijden en achtte het van algemeen Nederlands standpunt uit gezien, alleszins billijk, dat de veren met tarieven worden be last. Mr. P. van Empel (CH) onder schreef dit en wees daarbij op de grote tekorten van de Bootdienst. De heer J. S. Hoek (AR) kon evenwel niet in zien, waarom Zeeland ten opzichte van overig Nederland in een uitzon deringspositie moet worden geplaatst en stelde voor een gedocumenteerd adres aan de minister te zenden. De heer Schuitema trok daarop zijn motie in en ondersteunde dit voorstel. De voorzitter, burgemeester mr. dr. N. Bolkestein. merkte nog op, het be zwaarlijk te achten om allerlei argu menten, welke werden geponeerd, doch apert onjuist zijn, in dit adres over te nemen. Rijkskantorerigebouw Oostburg wordt weldra afgebouwd. Naar wy uit betrouwbare bron ver nemen zal eerstdaags de bouw van het Rijkskantorengebouw te Oost burg worden hervat, nadat dit werk wegens faillissement van de aanne mer enige maanden heeft stilgelegen. Aardbeien prijzen liepen weer op. GERINGER AANBOD UIT ANDERE TEELTGEBIEDEN De pryzen van de aardbeien gaven Vrydag op de Bevelandse veilingen weer een oehoorlijke stijging te zien. met zelfs prijzen van 1.26-1.29 voor de beste kwaliteiten. Dit moet een gevolg ziin van het feit, dat het aan bod uit bepaalde andere tee.ltgebie- den in ons land geringer is in verband met het optreden van een schimmel ziekte aldaar. Hierdoor en mede ten gevolge van de droogte wordt in te genstelling tot de aanvankelijke ver wachtingen aangenomen, dat de aard beienoogst niet groter dan vorig jaar zal zijn. Flessentrekker" stond te Middelburg terecht. Een gevangenisstraf van 12 maanden, waarvan zes voorwaardelijk, werd Vrijdag voor de Middelburgse recht bank geëist tegen de kantoorbediende en muziekleraar G.B., zonder bekende woon- en verblijfplaats, die momen teel in het Huis van Bewaring ver toeft. De man werd verdacht van fles sentrekkerij. B. gaf muzieklessen, doch liet zijn leerlingen vooruit betalen. Op een ge geven moment verdween hij plotseling. Ook verliet hij diverse pensions, voor dat hij zijn kostgeld had voldaan. Ver dachte bekende dit en verklaarde, dat de muzieklessen op een hopeloze mis lukking waren uitgelopen. Uitspraak over 14 dagen. In de afgelopen maanden hebben wij de roman uit de oester wereld „Goud uit het Water" van Kees Heemskerck als streek- feuillelon afgedrukt in de Provinciale Zeeuwse Courant. Voor deze roman werd uit de lezerskring zoveel belangstelling aan de dag gelegd, dat wij ernstig overwegen om „Goud uit het Water" als overdruk ook in boekvorm te doen verschijnen. De kwaliteit van het werk rechtvaardigt deze uitgave zeer zeker. Reeds thans stellen wij daarom de mogelijkheid open om „Goud uit het Water" te bestellen. Wie voor 15 Juli intekent op „Goud uit het Water" in boek vorm, zal in het bezit van dit boek kunnen komen tegen de verlaagde prijs van ƒ2,75. Voor bestellingen na 15 Juli zal de prijs f 2 per exemplaar bedragen. Bestellingen kan men reeds thans doen door onderstaand biljet ingevuld toe te zenden aan de Administratie der Pro vinciale Zeeuwse Courant te Middelburg, Vlissingen, Goes, Zierïkzee, Oostburg of Terneuzen. Het aantal bestellingen kan mede van invloed zyn op het besluit om „Goud uit het Water", een der beste romans, die de laatste jaren over Zeeland verschenen, al dan niet in boek vorm te doen verschijnen. BESTELBILJ.E T Ondergetekendeverklaart hierbij tegen de inlekeningsprijs van ƒ1.75 te bestellen de Zeeuwse roman „Goud uit het Water" van Kees Heemskerck. Ondertekening: Reorganisatie Gewestelijk Arbeidsbureau. Bezwaren ie Vlissingen. Wij hebben kort geleden gemeld, dat de Raad van Overleg uit de Vlissingse vakbeweging bezwaar heeft tegen de wijze, waarop na 1 Juli a.s. de arbeidsbemiddeling te Vlissingen verzorgd zal worden. Zoals bekend wordt waarschijnlijk met ingang van 1 Juli a.s. de lande lijke organisatie van de arbeidsbe middeling ingrijpend veranderd. Er komt in elke provincie een provin ciaal bureau als top boven de ar- beidsbureaux en naast deze arbeids- bureaux komen er in een aantal klei nere plaatsen zogenaamdb nevenbu- reaux. Voor Zeeland betekent deze reorga nisatie. dat. te Middelburg een pro vinciaal bureau wordt gevestigd on der leiding van een directeur. Voorts ligt het in de bedoeling, dat te Mid delburg, Goes, Terneuzen en Zie- -rikzee arbeidsbureaux gevestigd blij ven. Het bureau te Middelburg krijgt een nevenbureau te Vlissingen, het bureau te Goes en te Kruiningen, het bureau te Zierikzee een te Tholen en het bureau te Terneuzen een in Oostburg, Sas van Gent en Hulst. Het bezwaar van de Raad van 'Overleg te Vlissingen richt zich te- ?en het beschouwen van het kantoor e Vlissingen als een nevenbureau dat onder leiding komt van een afde lingschef met beperkte bevoegdhe den. Wij vernemen thans, dat de Raad van Overleg zich tot B. en W." van Vlissingen heeft gewend met het ver zoek alle pogingen in het werk te stellen om te bereiken, dat te Vlis singen een arbeidsbureau gevestigd blijft,. In de brief van de Raad van Overleg wordt er op gewezen, dat de invoering van de wachtgeld- en werkloosheldwet voor het bureau te Vlissingen verstrekkende gevolgen zal hebben en bovendien wordt be toogd, dat wat betreft de werkgele genheid in de groot-industrie het aan tal aanvragen op gemiddeld 70% van het gehele gewest kan worden ge steld. Minder werklozen in Mei. Het aantal bij de arbeidsbureaux ;eregistreerde mannelijke werklozen Jaalae gedurende de maand Mei van 129.980 tot 113-684, waarvan 31.765 DUW-arbeiders. De relatieve werk loosheid was eind Mei het hoogst in Groningen met 70 van de 1000 mannelijke beroeps-beoefenaren het laagst in Zeeland en Limburg met 19 werklozen per 1000 mannelijke be roeps-beoefenaren. Het rijksgemiddel de bedroeg 37. Het aantal mannelijke werklozen in Zeeland was eind Mei jl. lager dan in enige andere provincie, te weten 1639. Dat was ook eind April jl. (2706) en eind Mei 1951 (1141) het geval. De daling van de werkloosheid was voornamelijk een gevolg van seizoeninvloeden, alsmede van de om standigheid, dat de factoren, welke in de afgelopen winter tot grotere werk loosheid nebhen geleid, o.a. in de bouwnijverheid, in steeds mindere mate hun invloed deden gelden. Het ls overigens een triest verschijnsel, dat het aantal werklozen in één jaar tijds bijna is verdubbeld: eind Mei 1951 bedroeg het 64.953. Hagelstenen als knikkers Schade tussen Kattendijke en Wemeldinge. Vrijdagmiddag omstreeks half drie brak voornamelijk in Oostelijk Zuid Beveland kort onweer los, dat ge paard ging met zware regen. In een smalle strook tussen Kattendijke en Wemeldinge vielen daarbij hagelste nen, welke hier en daar de grootte van een knikker hadden en de omge ving voor een ogenblik met een wit kleed bedekten. Deze hagelval, die zeer plaatselijk was, daar bijv. ten Zuiden van óe weg Kapelle-Wemel- dinge geen hagel viel, heeft op ver schillende fruitteelt- en landbouwbe- drijven vrij zware schade aan de ge wassen veroorzaakt. In het bijzonder bij de appels en pruimen zijn de lit tekens op de vruchten duidelijk zicht baar. De zomerappels die reeds ver der ontwikkeld zyn, hebben hierbij op het oog meer geleden dan de late re rassen. Voor de betrokken telers betekent dit een lelijke schadepost, daar hierdoor hun fruit met een slag enkele kwaliteitsklassen is gedegra deerd. Ook valt er schade aan landbouw gewassen te constateren o.a. het vlas en de bleten. IN DE BETUWE In de Betuwe heeft zich om streeks 5 uur een hagelbui voorge daan waardoor in een strook van 5-10 km breedt practisch het gehele fruit gewas werd vernield. Ook koren- en aardappelgewassen leden schade. BIETENPRIJS VASTGESTELD. Ir. M. A. Geuze werd vice-voorzitter. Te Roosendaal werd de algemene ledenvergadering gehouden van de Verenigde Coöperatieve Suikerfabrieken „Dinteloord", „Zevenbergen" en „Roosendaal". Ruim honderd afgevaardigden woonden de vergadering by, die onder leiding stond van de voorzitter, de heer J. M. van Bommel van Vloten. In zijn openingsrede deelde de voorzitter mee, dat tot vice-voorzit ter van de V.C.S. is aangewezen ir. M. A. Geuze uit Poortvliet. De balans per 30 September 1951 van de V.C.S., die de leden werd voor gelegd, vermeldt in activa en passiva 33.200.874,58, de exploitatierekening in haten en lasten 68.284.376,64. Het jaarverslag was optimistisch van toon. Bij, een bietenareaal van gelijke grootte als het voorgaande jaar en een iets mindere opbrengst dan in dat topjaar, verwerkte de V.C. S. in de laatste campagne in totaal 77.131.112 kg. bieten, welk kwantum de bedrijfsresultaten gunstig heeft Advertentie altijd wint VIRGINIA Notarisklerken in Middelburg. Officiële ontvangst door het gemeentebestuur. Een groot aantal deelnemers aan het jaarlijks congres van de Bond van Notarisklerken in Nederland, dat ditmaal in Middelburg wordt gehou den, is Vrijdagavond door het ge meentebestuur van Middelburg offi cieel ten stadhuize ontvangen en door burgemeester, mr. dr. N. Bolke stein, toegesproken. Het gezelschap van ongeveer 150 dames en heren werd in de Burger zaal verwelkomd door de burgemees ter en mevrouw Bolkestein, de wet houders de heren J. W. Kögeler, L. J. Geers en L. J. van 't Westende, de gemeentesecretaris, de heer J. Pb. Koene en de raadsleden de heren A. Flipse en A. J. Schuitema. De burge meester noemde het een gelukkig te ken, dat de laatste jaren weer talrij ke landelijke congressen in Middel burg worden gehouden, wel een be wijs, dat de stad thans weer aantrek kelijk is. Hij verklaarde, dat Middel burg over enkele jaren geheel her bouwd zal zijn en schetste vervolgens het aandeel van de notarisklerken in de herbouw van de stad. Tenslotte wenste de burgemeester het gezel schap prettige dagen toe. De bondsvoorzitter, de heer M. Ringnalda uit Bennebroek, herinner de er in zyn antwoord aan, dat het in de bedoeling lag in 1940 de algemene vergadering in Middelburg te houden. Ten gevolge van de oorlogshandelin gen kon dit toen niet doorgaan. Hij constateerde, dat de notarisklerken een, wat hij noemde, bescheiden bij drage in de wederopbouw hebben ge leverd en sprak de hoop uit, dat zij deze taak met ambitie zullen blijven vervullen, wetende, dat zrj daarmee een dienst aan de gemeenschap bewij zen. Na deze ontvangst bezichtigden de dames en heren het stadhuis. Tevo ren hadden zij reeds een bezoek aan het Oorlogsmuseum gebracht. 's Avonds woonde men een geani meerde feestavond in het Schutters hof bij, verzorgd door het cabaretge zelschap „De Zuidwesters". Heden morgen wordt de algemene vergade ring gehouden. beïnvloed. De verwerkingskosten ble ven aan de lage kant. De bijproduc ten melasse en pulp noteerden een bevredigende pry's. De gunstige bedrijfsresultaten ma ken het de V.C.S. mogelijk een aan merkelijke afschrijving toe te passen op de uitbreidingen en vernieuwingen welke in de drie fabrieken tot stand zijn gekomen (er zijn nieuwe ketel huizen gebouwd, pulpdrogerijen, een nieuwe diffusiebatterij enz.). Deze af schrijving bedraagt ongeveer 60 van het geïnvesteerde bedrag en gaat uit boven hetgeen, rekening houdend met de wet belastingherziening 1950, fiscaal toelaatbaar is. De uit dien hoofde verschuldigde belasting werd ten laste van de exploitatie-rekening gereserveerd. Na deze afschrijving en reserve ring, aldus het jaarverslag, blijft een bedrag beschikbaar, dat de V.C.S. in staat stelt aan de leden van de coö peraties de volgende bietenprijs uit te betalen: netto per 1000 kg. bieten, geleverd op de ladingsplaatsen: Din teloord 44,29%, Roosendaal 43,21% en Zevenbergen 43,31%. 750-jarig bestaan van Kruiningen. Herdenking wordt voorbereid. In oude oorkonden van het jaar 1203 komt voor het eerst de naam „Crunin- ge" voor. Waarschijnlijk is in dat jaar de stamvader van het geslacht der Van Cruninge's met de heerlijkheid van die naam begiftigd, zodat men het jaar 1203 als het stichtingsjaar van Krui ningen kan beschouwen. Kruiningen zal dus in 1953 zijn 750- jarig bestaan kunnen vieren. Men wil dat dan ook op bijzondere en zo mo gelijk luisterrijke wijze doen. Bereids is door een feestcomité, samengesteld uit de voorzitters der buurtverenigin gen, een plan gemaakt voor een feestelijke herdenking. Binnenkort zal een grote vergade ring worden belegd, waarop ieder wel kom is, die aan de organisatie van de ze herdenking wil medewerken. Ged. Staten bezochten het eiland Tholen. Gemeentebesturen brachten wensen naar voren. Vrijdagmorgen hebben Gedeputeer de Staten van Zeeland vergaderd met de besturen van alle gemeenten op het eiland Tholen. Daarbij zyn door de gemeentebesturen verschil lende belangryke problemen aan de orde gesteld. De burgemeester van Stavenisse, de heer L. A. Verburg, vroeg o.a. het eiland Tholen te doen aanwyzen als ontwikkelingsgebied. Verder werd gevraagd een subsidie te verlenen voor de A.V.O.-werkplaats op het ei land Tholen. Het provinciaal bestuur zegde toe een kleine commissie op zeer korte termijn samen te stellen, waarin ver tegenwoordigers zullen worden opge nomen uit het eiland Tholen en het provinciaal bestuur, teneinde de mo gelijkheid van industrialisatie voor het eiland onder het oog te zien. De burgemeester van Sint Maar tensdijk, de heer D. C. Bouwense, be pleitte de totstandkoming van rond wegen bij Sint Maai-tensdrjk en Scher- penisse. De burgemeester van Poort vliet, de heer W. van Doom, stelde vragen met betrekking tot de wo ningbouw. Wethouder van Westen van Tholen bracht de kanalisering van de „Eendracht" ter sprake. De secretaris van Tholen de heer V. La- ban, bepleitte betere sociale voorzie ningen voor de vissers. De heer J. H. Bal, vertegenwoordiger van de oes ter- en mosselkwekers te Tholen vroeg inlichtingen met betrekking tot de landaanwinning en dijkverkor- ting. Het provinciaal bestuur zegde toe met de" belangen van de vissery van het eiland Tholen rekening te zullen houden. KUNST Tentoonstelling R. Kimpe. KUNSTMUSEUM MIDDELBURG Enkele maanden geleden plaatsten wij een artikel over de Middelburgse kunstschilder R. Kimpe, waarin wij de aandacht vestigden op de merk waardige vernieuwing, die zich vol trokken heeft in diens werk. Van 8 tot 22 Juni exposeert Kimpe thans in het Kunstmuseum te Middelburg zijn oeuvre der laatste jaren en het is een buitengewoon belangwekkende ook belangrijke tentoonstelling geworden. De gelegenheid om in Zeeland goe de moderne schilderkunst te aan schouwen wordt niet dikwjjls gebo den. En Kimpe is een goed schilder. Hij heeft in de drie zalen van het museum niet minder dan 92 doeken bijeen gebracht met daarnaast een aantal ontwerpen en cartons van ge brandschilderde ramen, die de laatste jaren van liem in villa's, kerken en gebouwen werden aangebracht. Ten overvloede liggen er op de tafels in het midden der zalen vele tekeningen. Is deze met zeer veel smaak gerang schikte collectie alleen reeds door haar omvang respect afdwingend, van meer belang is natuurlijk de kwaliteit van het werk. Ook die kwaliteit dwingt respect af. Kimpe is een ernstig werker, die met grote toewijding tracht méér van zijn onderwerp op het doek vast te leggen dan de uiterlijke verschijning. Hij tracht mens en dingen te doox*- gronden en hun ziel weer te geven in moderne vorm. Daarbij beschikt hij over een rijk en warm geschakeerd paiet. Hij verstaat de kunst om met zijn kleuren te woekeren en er ver rassende effecten mee Le bereiken. Het is natuurlijk ondoenlijk om de 92 hier geëxposeerde werken afzon derlijk te hespreken. Maar wie Kimpe op zijn best wil zien, wijde zijn aan dacht eens aan het prachtige doek „Jonge Moeder" (no. 24), aan het hier reeds eerder besproken „Prome nade Hippique" (no. 48), aan de „Scheepjesfles" (53) of aan „Dora de" (54). Gelijkwaardig aan no. 24 is „Het zieke kind" (no. 67) en verras send is ook „Soeurs jumelles" (69), met daar tussen in het fraaie stads beeld „Huizen aan Zee". Buitengewoon mooi is ook het reli- fleuze werk, waarvan de magistrale int Franciscus (77) wel de grootste indruk maakt. Ook „De wijze en de dwaze maagden" (33) en het „Laat ste Avondmaal" (47) zijn echter be wijzen, tot welk een verdieping Kim pe komen kan als hij zich in dergely- ke onderwerpen verdiept. Er is ook werk van minder grote allure, wat niet wil zeggen van min dere kwaliteit. Zeeuwen, die Koperen Ko kennen, zullen met blyde verras sing zijn conterfeitsel vinden onder dit kleinere werk: zeer knap is hier het essentiele van deze merkwaardi ge figuur gevangen in een opvallend raak klein doek. Speels is Kimpe in menig stilleven, maar hoe geestig en meesterlijk is, hoe klein de omvang van het doekje dan ook mag zijn, het „vaasje met bloemen" dat als no. 86 op deze tentoonstelling prijkt! Woorden geven geen denkbeeld van deze expositie. Men zal er goed aan doen zelf te gaan kijken en men moet, als men eenmaal zover is, wel volmaakt afwijzend tegenover de mo derne schilderkunst staan, als men dan niet lange tijd blijft toeven. Want het werk van Kimpe boeit, het heeft formaat en dat maakt deze tentoon- steling tot een der belangrijkste, die er de laatste jaren in het Kunstmu seum zijn geweest, G. B.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1952 | | pagina 2