PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Radio Oost-Berlijn wordt nog steeds belegerd E.H.B.O. houdt bijeenkomst in landelijke Vlissingen D£ BILT Kantlijn JAARC0NRES VAN LIBERALE INTERNATIONALE AFGELAST 195e Jaargang-No. 133 Dagblad uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie F. van de Velde en F. B. den Boer. Adj. W. de Pagter. Hoofdred. G. Balllntijn. PL verv.: W. Leertouwer en H. A. Bosshardt. ABONNEMENTSPRIJS 44 ct. per week, f 5.45 p. lew., fr. p. p. f 5.70 per kw. Losse nummers 10 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Zaterdag 7 Juni 1952 ADVERTENTIEPRIJS 22 ct. per mm. Minimum p. advertentie t 3.— Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 3 regels) van 1—5 regels t 1.—. Iedere regel meer 20 cent. „Brieven of adres Bureau van dit Blad" 25 cent meer. Giro nr. 359300 P.Z.C.. Middelburg. Vlissingen Walstr. 58—60, teL 2355 4 lijnen (b.g.g. 2861 of 2160) M'burg Londense Kaai !9, teL 2077 en 2924; Goes L. Vorststr. 63, teL 2475 (b.g.g. 2228)Oostburg: Finiandstraat 2. telef. 16, Tenieuzen: Brouwerjjstr. 2; Zierikzee: N. Bogcrdstr. C 160 teL 26. HALSSTARRIGE OOST-DUITSERS. Rus weigerde Brits hoofdofficier te woord te staan Hoewel in de toestand om de West-Berlynse enclave Steinstuecken wel enige ontspanning is ingetreden, is van iets dergelyks ten aanzien van de belegerde radio-veste van Oost-Berlyn nog geen sprake. Wel hebben de Britse belegeraars het aanbod herhaald om eventuele zieken te evacueren en bovendien medegedeeld, dat het alleen de bedoeling was te verhinderen, dat nieuwe personen het gebouw zouden betreden wie er in is, mag er dus vrijelijk uit maar een Russische officier van de wacht (welke uit ongeveer 20 man bestaat) weigerde zelfs de Britse hoofdofficier, die zich in het gebouw had begeven om deze mededelingen over te brengen, te woord te staan. Deze wendde zich toen tot de belangrijkste radio-commen tator, van Schnitzler. De Russen zijn op het Britse aanbod niet ingegaan. Intussen hebben de Oost-Duitse au toriteiten van de Britse hoge commis sie in Duitsland een vergoeding van bijna 4,7 millioen dollar geëist voor het gebruik van telefoon- en tele graafkabels tussen West-Berlijn en West-Duitslanp. Daags te voren had den zij van de Amerikanen, zoals be kend om een soortgelijke reden reeds een bedrag van 14% millioen dollar gevraagd. Er zit in de dingen des dagelijksen levens altijd een behoorlijke por tie humor en de Nederlander heet ongevoelig te zijn daarvoor. Wie heeft er even een glimlach om zrjn lippen gevoeld, toen de benoeming van Rotterdams nieuwe burgemees ter bekend werd? Voor en te na is er beweerd, dat de tegenwoordige mi nister van wederopbouw en volks huisvesting genoeg had van zijn mi nisterschap en de uitverkorene was, die de scepter zou zwaaien over de scheepvaartstad aan de Maas. Men kon in allerlei bladen beschouwingen vinden over zijn capaciteiten voor dit ambt en Rotterdam ging al bij voor baat accoord met deze opvolger van mi\ Oud. Met dat al bleef er natuurlijk een onzekerheidsfactor bestaan en men hoorde dus ook andere namen noe men, namen van vooraanstaande-fi guren in het land. En nu ligt daar de benoeming en zy is niet alleen wat het tijdstip be treft, maar. ook wat de persoon van de benoemde aangaat een volmaakte verrassing. Men verwachtte een lang durig burgemeesterloos tijdperk voor Rotterdam. En de benoeming is snel, gekomen. Wat de persoon aangaat: mr. Van Walsum behoorde niet tot degenen, wier naam genoemd werd onder de kanspaarden. Er zit humor in deze benoeming. Omdat zy weer eens bewijst, hoe zeer de mens kan falen bij al zijn gis sen. Humor ook, omdat deze benoeming er niet alleen een is van een man, die als burgemeester van Rotterdam een onbeschreven blad is, maar ook om dat zij het Nederlandse volk voor een nieuw raadseltje plaatst: Blijft minister In 't Veld minister? En zo neen, welke plannen heeft hij dan? Humor zit er ook in de belevenis sen van de Zaanse journalist Hommersom Als hy gevoel voor humor heeft, neemt hij zijn celstraf niet te zwaar, maar glimlacht hij er om. Hy publiceerde een bericht, dat achteraf onjuist bleek. Men zal ook in vakkringen moeten toegeven, dat hij onvoorzichtig was. Hij herriep het bericht toen hij ontdekte, dat hij er naast geweest was. Hij toonde zich daarmede een fatsoenlijk man. Toen wilde de justitie weten wie hem het onjuiste bericht had gegeven. En een goed journalist zegt nu eenmaal nooit waar hij zijn nieuws vandaan heeft. Zou hij daaraan beginnen, hy zou voortaan het nieuws pas horen als het oud nieuws was. En daar zijn journalisten niet bepaald op gebrand. De justitie stelde hem in gijzeling, weken geleden en sedertdien .bromt" Hommerson En nadat deze weken verstreken zijn en Hommerson alsmaar gebromd heeft, laat „justitie" zich zowaar voorlichten over wat in andere lan den gebruikelijk is ten aanzien van zwijgzame journalisten en gijzeling! Er is een oud spreekwoord, dat het heeft over bezinnen alvorens te be ginnen. Als dat voor iemand geldt, dan wel voor de dienaren van liet recht. Maar zij bezonnen zich niet, zy slaan een mal figuur. Het is te hopen, dat zij dit inzien en Hommerson vrij laten. Hij heeft nu al langer in gijzeling gezeten, dan hy ooit had moeten „zitten" als hij veroordeeld zou zijn. Dat hij ver- oordeeld zou worden, staat aller minst vast. Waarom dan de dwaze gijzelings vertoning, die toch niet helpt? Maar hebben wy, Nederlanders, gevoel voor humor? Het is een pijnlijk onderwerp om zich in te verdiepen, maar het Alg. Handels blad heeft het er dezer dagen op ge waagd en zegt onder meer: „Generaliseren is altijd gevaarlijk, en wanneer het de humor betreft dubbel en dwars. Het staat echter vast, dat de mensen met een waarlijk fijnzinnige humor schaars zijn in ons goede vaderland. Een kwestie van volksaard en misschien ook wel van volkscultuur. Beluistert men de „hu moristische" uitzendingen in de ra dio, dan wordt men sceptisch ge- De Britse autoriteiten hebben op de eis nog geen commentaar geleverd. Vroeger is er echter reeds op gewe zen, dat de bezettende mogendheden volgens het Vier-Mogendheden-ver- drag gebruik mogen maken van be doelde telefoon- en telegraafverbin dingen. Bovendien heeft men toen verklaard, dat geen betalingen zullen worden gedaan, waarbij koersver schillen tussen Oost en West zijn be trokken, zoals ook nu weer het geval is. De Oost-Duitsers vragen n.l. 15% millioen mark als equivalent van het bedrag in dollars, doch volgens de vrije markt zou de waarde slechts één vijfde hiervan bedragen. VERKEER NORMAAL. Gemeld wordt nog, dat het reizi gers- en goederenverkeer tussen West-Berlijn en het West-Duitse bondsgebied op het ogenblik normaal en zonder vertraging verloopt. Eden voorzitter van de O.E.E.S. België zal de Europese Betalingsunie niet verlaten. Anthony Eden, de Engelse minis ter van buitenlandse zaken, is Vrij dag gekozen tot voorzitter van de Organisatie voor Europese Economi sche Samenwerking, als opvolger van zyn Nederlandse collega mr. D. Stikker. Attillio Cattanï, voorzitter van de Italiaanse delegatie werd voorzitter van de bestuurscommissie. Tijdens de bijeenkomst van de Raad der O.E.E.S., waarin ook deze benoemingen tot stand kwamen heeft de Belgische minister van buitenland se zaken van Zeeland verklaart, dat zijn land niet van plan is zich uit de Europese Betalingsunie terug te trek ken, ondanks het feit, dat het voort durend een zeer grote vordering op deze instelling heeft. Wel blijft Bel gië aandringen op een gunstiger ba sis. „Zoeken naar vreedzame oplossing geen zwakheid". Rede van Ridgway ter gelegenheid van D-day. Generaal Ridgway, de nieuwe geal lieerde opperbevelhebber in Europa, heeft in een rede op het strand te Arromanches ter herdenking van D- dag verklaard dat de Sowjet-Unie niet moet denken, dat „het voortdu rende zoeken van de Westelijke mo gendheden naar vreedzame oplossin gen aan de raadstafel" een bewijs van zwakheid is, „Als wij lankmoedig zijn, is het omdat wij de onbeperkte reserves van onze eigen kracht ken nen en omdat wij met alle eervolle middelen een oorlog willen voorko men, die niets bewijst, niets oplost en voor de overwinnaar even onvrucht baar is als voor de overwonnene". De generaal sprak op een plechtig heid ter herdenking van de geallieer de invasie in Frankrijk, acht jaar ge leden, waarbij hij zelf met de eerste golf parachutisten in Normandië landde. De herdenking wordt beurte lings op de Franse en de Engelse kust gehouden. 15 Engelsen omgekomen in het Marsdiep. De Britse admiraliteit heeft Vrij dag de namen gepubliceerd van vijf tien Engelsen die bij het ongeluk op het Marsdiep zyn omgekomen. Dit is één meer dan aanvankelijk gemeld. De admiraliteit bevestigt dat ex- slechts één overlevende is. de stoker William Johnson uit Dover, die een kwartier na de ramp kon worden op gepikt. stemd omtrent het peil van de humor hier te lande. De grote massa brult het meest van de lach wanneer er een dronken man ten tonele verschijnt, een potige schoonmoeder of iemand in plat-Amsterdams de nodige harde waarheden debiteert. Krantenmensen hebben een droevige ervaring met de humor, want nimmer ontvangen zij meer verontwaardigde brieven van lezei-s dan wanneer zij de humor eens waarlijk met succes hebben beoefend. Zij worden dan au sérieux genomen, juist wanneer zij niet serieus wilden zijn!" Zo gaat het ook met de humor in de dingen van alle dag. De meeste mensen voelen haar niet aan. Helaas. Adenauer wenst nog deze maand een beslissing. Over de verdragen van Bonn. Nog eind Juni wil de West-Duitse regering een parlementair debat over de conventies van Bonn en het verde digingsverdrag openen. Het definitieve besluit van de Bondsdag zal dan, na dat de verslagen in commissies onder zocht zijn, nog voor eind Juli vallen. Vrijdag heeft de regering-Adenauer wetsontwerpen tot ratificatie van het verdedigingsverdrag aangenomen. De ze worden eerst aan de Bondsraad toe gezonden, die voor het parlementaire debat zijn oordeel zal moeten geven. De regering is vol vertrouwen, dat zij in de Bondsdag een meerderheid voor de verdragen zal vinden. Zij vreest echter, dat de moeilijkheden zullen komen van de kant van de Bondsraad, de vertegenwoordiging der landen. Vier der negen Duitse lan den hebben een socialistische regering, een vijfde heeft een regering, waarin de soccïalisten domineren. Saluut met scherp Ter gelegenheid van de verjaardag van koningin Elizabeth hebben V.N.- oorlogschepen 21 saluutsalvo's met scherpe granaten afgeschoten op communistische kustinstallaties op het schiereiland Ongdjin aan de Ko reaanse Wes'tkust. Vliegtuigen van het Blitse vliegdekschip „ócean" hebben spooi-wegtunnels op 't schier^ eiland gebombardeerd. Smokkelgoud voor Amsterdam onderschept OP AMERIKAANS VLIEGVELD De douane-autoriteiten van New York hebben een aantal dozen ge opend, die goud ter waarde van 60.000 dollar bleken te bevatten.' De dozen waren voorzien van labels voor Amsterdam en het opschrift „metalen verslex-selen voor kleding" en dasspelden" Twee pei-sonen zijn voor ondervraging aangehouden. Een douane-ambtenaar zeide. dat de goudzending deel uitmaakt van een hoeveelheid goud ter waarde van 183 000 dollar, bestemd om uit het land gesmokkeld te worden. Taft meent, dat Amerika het ook zónder Europa kan doen. Tegen een algemene oorlog met de Chinese communisten. Senator Taft heeft in een sprek voor de radio verklaarc, hij niet van mening is, dat het ver lies van Europa een „dodelijk ge vaar" voor de Ver. Staten zou bete kenen, zoals generaal Eisenhower onlangs verklaarde. „Ik ben van oor deel, dat wij dit land dan toch nog kunnen verdedigen", aldus Taft. Ten aanzien van Korea zeide de senator: „Als ik geen wapenstilstand zou kunnen bewerken, zou ik voort gaan mét de onderhandelingen. Ik zou trachten een vrede tot stand te brengen ook al zou deze onbevredi gend zijn". Taft voegde hieraan toe, dat een algemene oorlog met de Chi nese communisten z.i. een groot ri sico zou betekenen. Tunis binnen vijf jaar zelfstandig. Franse en Tunesische leiders heb ben een plan uitgewerkt volgens het welk Tunis in vijf jaar tijd binnen de Franse Unie zelfbestuur zal ontvan gen, waarbij Frankrijk de controle over de buitenlandse betrekkingen en de defensie zal behouden. Volgens het plan zal de Bey een Fransman aanwijzen als zijn minister van Buitenlandse Zaken. Ook zal hij een Fransman benoemen tot zijn op perbevelhebber der strijdkrachten. Prins Bernhard moet rusten Na licht ongeval bij het paardrijden. Tengevolge van een hem Maandag ov.erkomen licht ongeval bij het paardrijden, zal Prins Bernhard op medisch advies een week rust moe ten houden. In verband hiermede is de Prins zeer tot zijn leedwezen ge dwongen de voor die periode ge maakte afspraken af te zeggen. Vrijdagmiddag was de prins nog aanwezig bij de viering van het eer- ste lustrum van het Nederlands Op leidingsinstituut voor het buitenland. NOODGEDWONGEN BESLUIT. Nadat Nederlandse delegatie tegen redevoeringen in het Duits had geprotesteerd. Tengevolge van een door de Nederlandse delegatie geuit bezwaar tegen het bezigen van de Duitse taal in officiële redevoeringen, ziet het bestuur van de Liberale Internationale zich genoodzaakt het jaarcongres, dat 6 Augustus te Amsterdam zou worden gehouden, af te gelasten. Aldus heeft de voorzitter van het bestuur, Salvador de Madariaga, in Brussel aan de pers medegedeeld. „Wanneer wij het Nederlandse verzoek, geen Duitse re. devoeringen op het congres toe te staan, zouden inwilligen, welk verzoek door alle andere delegaties wordt betreurd, dan zouden verschillende voor aanstaande Duitse liberalen niet aan dit congres kunnen deelnemen. Ons standpunt is, dat een conferentie van deze aard in dit stadium der geschie denis van Europa afgezien van de liberale beginselen, die hiermee ge moeid zijn tot mislukking gedoemd zou zyn, wanneer de Duitse libera len er niet aan deelnemen", aldus de Madariaga. Op 24 Maart j.l. deed de Nederland se delegatie een beroep op de Duitse delegatie de enige, die het ge bruik van een andere taal dan Frans of Engels wenste om van deze wens af te zien en met de Nederland se delegatie te bewerken, dat men Aan H.M. Koningin Juliana is Vrijdagmorgen ten paleize Soestdyk de eerste haring aangeboden, die door de Rijksopperkeurmeester W. Don te Vlaardingen is uitgekeurd. De haring die werd aangevoerd door de VI. 84, „Hendrika feu Adriana", schipper G. van der Snoek, van de X.V. Zeevisse rij en Haringliatidel v.h. A. Verboom, was op de gebruikelijke wyze verpakt in een oranje geverfd vaatje. Schipper van der Snoek overhandigt Koningin Juliana het vaatje haring. Rechts de burgemeester van Vlaardingen, mr. J. Heusdens. AmerikaansHongaars handelsverdrag vervallen. President Truman heeft bevel ge geven met ingang van 5 Juli a.s, alle bevoordeling van Hongarije op econo misch en handelsgebied, ingevolge het enige jaren geleden tussen Amerika en Hongarije gesloten vrïendschaps- en handelsverdrag, te schorsen. Ver leden jaar Juli heeft de Amerikaanse regering de Hongaarse meegedeeld, dat met ingang van 5 Juli 1952 het vex'drag als vervallen zal worden be schouwd. In Januari j.l. zijn dergelijke maat regelen genomen ten opzichte van de Sowjet-Unie en Polen. Gemeenten hebben bezwaren tegen ,,schaduwregisters". In verband met de bezwaren van een groot aantal gemeentebesturen tegen de inrichting van een z.g. scnaduwregister der arcieven van de bevolkingsregisters. heeft de minister van binnenlandse zaken een commis sie benoemd, welke onder voorzitter schap staat van de burgemeester van Hilversum en welke tot taak heeft op zeer korte termijn omtrent die bezwaren van advies te dienen. Het was de bedoeling in geval van oorlog de schaduwregisters naar het buitenland over te brengen en alle bevolkingsregisters te vernietigen. Vele gemeentebesturen achten de kosten echter niet gerechtvaardigd. JAARVERGADERING EN WEDSTRIJDEN. District Zeeland werd in 1951 tweemaal zo groot De Nederlandse Vereniging voor Eerste Hulp Bij Ongelukken, die in to taal 16.835 leden telt, houdt dit jaar haar jaarlijkse algemene vergadering en de landelijke E.H.B.O.-wedstryd te Vlissingen. In het „Scheldekwartier" kwamen gisteren het hoofdbestuur en de afgevaardigden van de tien dis tricten in algemene vergadering bijeen, waarna een officiële ontvangst ten stadhuize volgde. Vanmiddag zullen in het Scheldekwartier" de E.H.B.O.- wedstrijden gehouden worden. De afdeling Vlissingen van de E.H.B.O., met de heer C. Vader als voorzitter, fungeert als gastvrouwe en heeft voor een uitstekende ontvangst zorg gedragen. De gistermiddag in het met vele E. H.B.O.-vlaggen versierde „Schelde kwartier" gehouden jaarvergadering, ging te omstreeks 5 uur over in een „officieel gedeelte", waarvoor de voor zitter, de heer E. E. Oterdoom, o.a. welkom kon heten mr. A. D. van Lie- re, vertegenwoordiger van de minis ter van Binnenlandse Zaken; mr. B. Kolff, burgemeester van Vlissingen; de heer J, R. v. d. Borgh, inspecteur volksgezondheid Zeeland en vele an deren. Gedurende dit officieel gedeelte ontving de heer J. P. Weyburg als voorzitter van de Ned. Bond tot Red ding van Drenkelingen de dr. C. B. Tilanus-medaille in goud en werd aan mejuffrouw C. J. Helsloot uit Am sterdam de kleine zilveren dr. Tila nus-medaille uitgereikt. Zij verwierf deze onderscheiding door haar be sluitvaardig optreden bij een noodlot tig ongeval op het Amsterdamse sta tion op 22 Januari j.l. Met algemene instemming van de vei-gadering werd veivolgens dr. P. H. van Royen, oud-secretaris van de Kon. Nat. Bond „Het Oranje Kruis", benoemd tot ere-lid, in het bijzonder vanwege zyn aandeel in het tot stand komen van een officieel erkend een heids-diploma voor E.H.B.O. Nadat de burgemeester van Vlis singen zieh met enkele waarderende wooi'den tot de vergadering had ge richt, werd dit gedeelte besloten. TEN STADHUIZE. Het gemeentebestuur van Vlissin gen ontving om half zeven het hoofd bestuur met de districts-afgevaardig- den ten stadhuize. Burgemeester Kolff sprak een hartelijk welkomst woord, waarin hij er o.m. op wees, dat de E.H.B.O. de laatste jaren nader tot de gemeenten is gekomen en in dit verband ging mr. Kolff nader in op de Bescherming Burgerbevolking, waarbij de E.H.B.O. een belangrijke taak te vervullen heeft. Dit blijkt bij voorbeeld, aldus de burgemeester, uit het feit, dat In Vlissingen 64 perso nen een volledige E.H.B.O.-cursus moeten volgen, terwijl er niet minder dan 530 personen elementaire cur sussen moeten volgen. De heer Oterdoom sprak een we derwoord, waarin hij dank bracht voor de ontvangst en o.m. de hoop uit sprak, dat voor Vlissingen een onge stoorde tijd van voorspoed mag aan breken. Hierna bleef men nog enige tijd bij een en vele gasten maakten van de gelegenheid gebruik om het stadhuis te bezichtigen. In de avonduren di- n eerden de E.H.B.O.-ex-s in het Strandhotel en werd de algemene jaaivergadeiïng voortgezet en be sloten. Vanmorgen hebben de heren van het gezelschap een excursie gemaakt naar „De Schelde", terwijl de dames een bezoek brachten aan Middelburg. ZEELAND WAS ACTIEF. In het jaarverslag over 1951 wordt een grote reeks van gebeurtenissen in het verenigingsleven vermeld, die er toe bijdroegen om de eerste hulp verlening op een hoger plan te bren. gen. Uit dit verslag blijkt o.m., dat het. district Zeeland de grootste acti viteit ten toon spreidde, door maar liefst tweemaal zo groot te worden! Er kwamen negen nieuwe afdelin gen bij, namelijk te Colijnsplaat, 's- Gravenpolder, 's Heer Abtskerke, Kamperland, Kloetinge, Nisse St. Laurens, Wissekerke en Yerseke, en het ledental werd met 224 nieuwe le den xiitgebreid. In totaal telt Zeeland thans 18 E.H.B.O.-afdelingen, met 484 leden. Er zijn 33 hulpposten. In het jaarverslag wordt voorts herinnerd aan het uitreiken van de gouden dr. Tilaixus-medaille aan de K.N.Z.H.M., in de persoon van schip per Slis uit Breskens. Deze uitrei king wordt een der hoogtepunten van de in 1951 te Leeuwarden gehouden algemene vergadering genoemd. zich stipt zou houden aan het gebruik van de twee officiële talen. De Duit se delegatie heeft thans medegedeeld aan dit beroep op lxaar medewerking niet ten volle te kixnnen voldoen, maar bereid te zijn zich van deelne ming te onthouden als aan haar wens, dat diegenen van haar afgevaardig den, die zich niet vloeiend in het Frans of Engels kxxnnen uitdrukken, de Duitse taal mogen gebruiken, geen gevolg kon worden gegeven. De Nederlandse delegatie heeft dienten gevolge de verantwoordelijkheid voor de goede gang van zaken moeten af wijzen. GEEN GROTERE PRIVILEGES DAN ANDEREN Dr. J. G. van Zoele jr., die teza men met mr. W. P. Kessler de Ne derlandse afdeling van deze Interna tionale heeft vertegenwoordigd op de bijeenkomst te Brussel, verklaarde tegenover het ANP, dat de Neder landse delegatie de Duitse gedele- ~rden vriendelijk, doch dringend ft verzocht zich strikt te houden aan de beide officiële talen. Daar alle andere leden zich hieraan steeds strikt houden, lag het naar de me ning der Nederlandse delegatie zeker niet op de weg der Duitsers om zich tijdens het eerste jaarcongres in Nederland grotere privileges toe te kennen dan de andere delegaties. Gepoogd zal worden een bijeen komst te beleggen van kleinere op zet dan het congres. Het persbureau Belga meldde later, dat besloten is de aanstaande bijeen komst van het pas opgerichte comi té van de „Liberale actiebeweging voor het Verenigd Europa" in West- Berlijn te houden als .hulde aan het verzet, door de bevolking van dit ge deelte der voormalige Duitse hoofd stad geboden tegen de op haar uitge oefende di*uk". Door het hoofdbestuur van de Volkspartij voor Vrijheid en Demo cratie is medegedeeld dat deze partij als zodanig geheel buiten de Liberale Internationale staat. Wel zijn een aantal leden van partijafdelingen van de V.V.D. lid van deze Liberale In ternationale. 9 Met ingang van 1 Juli zullen de le den van de Haagse politie tot en met de rang van brigadier, die Frans, Engels, Duits of Esperanto spreken, op de linker mouw een vlaggetje van het desbetref fende land of de Esperanto-ster dragen. KORTE PREDICAT1E TRINITATIS is de naam van de eerste Zondag na Pinksteren. Het is de Uesluitmg van de zgn. feestelijke helft van het kerkelijk jaar. Kerstfeest: het feest van de komst van de ZoonPasen: het feest van de macht van de Vader; Pinkster: het feest van de uitstorting van de Geest; de Zondag na Pinksteren: het feest van de Drie-eenheid. En als U nu uw kerkboek pakt, dan ziet U hoe na Drie-eenheid volgt: Kerk en Koninkrijk Gods. De Drie- eenheidszondag is niet alleen een sa menvatting en een besluithij wil ook een programma geven. God de VaderDie hebben we niet alleen. Een Vadergod is er ook bij Joden en Pigmeeën. Hij is een Vader, die gehoorzaamd wil worden. Van Hem komt de wet. En een Vadergod en een wet herinneren ons aan onze kleinheid en tekorten. Maar wel énig in het Christendom is dat deze Vader ook de Vader is van de Zoon, die Zoon die op de hopeloze roep uit de zonde het antwoord der genade geeft. En dan is het de Geest die het mogelijk maakt de zo schoon gekomen lei ook schoon te houden. Natuurlijk zijn deze drie „personen" dan één in wezen: het is alles één gebeuren en het gebeurt niet op volgorde of slechts éénmaal in een leven. Het is alles één God, Wiens vol heid ons is geopenbaard opdat wij ons niet verschroeien zouden als een vlin der aan een lampeglas. Wie denkt niet onder de ouderen een ogenblik aan de drie-deling van de Heidelberger. Of ook voor de jon geren aan die andere „drie-eenheid" van geloof, hoop en liefde. De hoep van Bethlehems sterrehet geloof in de ondergang van dood en graf, de liefde-gemeenschap der eerste gemeente: mogen ze hun intrede doen in Uw huizen en in Uw kerkjes. Aardenburg. L. S. Blom. VERWACHTt IETS KOELER Half tot zwaar bewolkt met aan vankelijk nog enige buien, maar later ook opklaringen. Zwakke tot matige wind uit Westelijke richtingen. Iets koeler.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1952 | | pagina 1