vingers door. Tot bij zich steunend opricht en zich afvraagt: „Wat loop ik hier nog verder te modderen?" Dan valt zijn oog op de dijk en zijn houding ver strakt. Hij voelt zijn hart opeens wild bonzen. Er komt daar iemand aan, op de steiger; een wouwspersoon. Ze heeft een rode hoofddoek rond haar haren Even kan hij niets uitrichten, hij staat doodstil toe te zien hoe ze langs de bermen naar beneden komt, in zijn richting. Dan gaat hij er heen met grote haastige passen, glibberend door de modderige put. Dan is hij bij haar. Hrj moet naar haar opzien van uit de diepte en hun ogen vinden elkaar, één ogenblik. Dan staan ze daar, zwijgend om deze vreemde ont moeting. Tot ze begint te spreken, zacht, eenvoudig. „Jan, ik kommen zèn, da 'k tóch vee van joe ou wen." Dit is vreemd, onwezenlijk. Het is bijna of het niet waar kan zijn, alsof dit spotternij is. Hij ziet haar be vreemd aan, vraagt: „En dae kom je noe mi?" Ze schudt haar hoofd. ,,'k En ik oaltied van joe egouwen Jan, zö lank a'k joe kennen." „En dae kom jie dan noe mi, noe a'k a zóvee Hij hapert, weet geen verdere woorden. Het is allemaal zo vreemd, het is niet te begrijpen. ,,'k Docht ik da 't nie zou kunnen, mae noe weet ik beter; dat oare, da's nie van belanknie zó van belank as dat tussen joe en mien Hij antwoordt niet maar klautert tegen de putrand op; samen lopen ze m de richting van de dijk, zonder een verder woord. De fuik is vergeten. Hij wijst naar het oude wachtkot, dat tegen de dijk gebouwd staat. „Kom mee nae daer, 't is ier zó koud." En daar achter hun opper, vertelt ze van haar strijd. Van haar medelijden met Verschuuren, van de roeping die zij zich had gedacht, om deze eenzame oude man wat vreugde te bezorgen op zijn oude dag. ,,Ie wist nergens van, le zou 't nie goedekeurd èn, at 'm eweten a oe 't mi mien was. 'k En ik et eper- beerd, mae noe weet ik da'k et nie kan.. Ik kan joe nie loslaeten Jan, a j' mien nog wilt Jan van der Velde weet op dit ogenblik geen woor den. Het is alles zo plotseling, het is bgna niet te ge loven. Hii weet ook niet hoe het allemaal opeens moet. Het enige wat hij weet met rotsvaste zekerheid is, dat ze van hem houdt. Van hém! En het enige wat hij doen kan, zonder woorden, is, zgn armen om haar hals slaan en haar dicht tegen zich aan trekken. Geen van beiden zegt meer iets. Er is zoveel te zeg gen, zoveel te bekennen, te verklaren, dat er geen woorden zijn. Ho lang ze daar zo staan, dicht by elkaar tegen, het wachtkot gescholen het lijkt uren. Dan schrikt het meisje op, het gaat'reeds tegen donker. Wat later, op de terugweg naai- het dorp, vertelt ze. Als ze uitver teld is, zegt hij alleen: „Ons saemen zö 't één en 't oare mee-emaekt. Mi- noa. En waerom? Weet je Minoa, 't is zö'n gekke waereld dienk ik somtieds. Ons leven oallemaele te vee op óns eigen dienk ik, óns oallemaele. Ikke, jie, mien voader. Oe zullen de mensen melcoaren kunnen begrie- pen as ulder nie uutproaten tegen mekoaren?" De enkele mensen die ze tegen komen op de Dam, kijken nieuwsgierig achter hen aan. Ze komen nu dicht bij het huis van Verschuuren en Jan houdt zijn pas in. „Is 't nie beter da jie noe mae vooruut gaet?" vraagt hij. Ze lacht zacht en schudt haar hoofd. Bij het hek willen ze kort afscheid nemen, maar dap gaat opeens de deur open. Het is Verschuu ren die in de deuropening verschijnt. De beide jon ge mensen willen zich haasten, maar de stem van de ander houdt hen staande, terwijl hij over het grintpad In hun richting komt. Zijn gezicht staat vreemd. Ernstig een beetje, maar toch ook zo, dat er vreugde op ligt uitgedrukt. En het is of zijn ogen vochtig zijn en hij hen slechts door een waas kan onderscheiden. „Kommen julder nae binnen", zegt hij, „jaet tegaere!" Zijn stem beeft. Ze volgen, in vreemde spanning. Even duurt dit, dan zijn ze bij de deur. In de opening vertoont zich een an dere gestalte. Jan van der Velde staat even als verdwaasd. „Droom ik?" denkt hij, als hij daar zijn vader ziet staan. Joost van der Velde, zijn vader, Bleekjes, een beetje beverig, een oud man. Hij moet heel even glimlachen om die verbaasde gezichten. ,,'t Is oallemaele noga vrêmd, zegt hij zacht. Dan dringt Verschuuren hen allemaal naar binnen. „Der in mensen'^ zegt hij opgewonden, ,,'t Moe gin openlucht-vertoning' zien, 't gaet 'n oar niks an wat öns ier meemaeken." Er komt koffie en er worden sigaren gepresenteerd, er heerst een goede, maar vreemd-onwennige sfeer in de ruime kamer van Verschuuren. Er wordt besloten, dat de beide Van der Velde's zullen blijven mee-eten. „Maer ik bin op m'n daegsen!" protesteert Jan, ter wijl zijn blik over zijn werkgoed glijdt. „Da's toch gin schande, vindt Verschuuren. „Mee 'n bleeuwen .rui en laerzen èn óns ier voet an wal ekregen, Jóóst, noe?" Na het maal langt Verschuuren de bijbel. Het is de oude nog, van schoonvader Sinke, met rijk koperbeslag en veel oude mooie platen. Even bladert hij erin, dan begint hij met zijn hoge wat hese stem te lezen. Hij doet ons niet naer onze zonden en vergeldt ons niet naer onze ongerechtigheden. Het is een vreemde avond geworden, daar in het grote huis van Izak Verschuuren. Na het eten zijn Jan en Mina nog even rond geweest. De Kijkuit en zo over de dijk langs putten. Het was een mooie stille voorjaarsavond met een volle maan boven de Vlakte en ver weg de lichtjes van Bergen en de Thoólse wal. Juffrouw Hage moest naar een vriendin. Of had Ver schuuren haar een seintje gegeven? En zo bleven Joost en Izak samen over. Geen van beiden had behoefte aan veel gepraat. Geen van belden verlangde ook het licht te ontsteken, toen het duister begon te vallen. In de haard knapte soms wat hout, beider pgp gloei de. Zo vervloog de dag; deze vreemde dag. Een dag, zo mijmerde Joost, die jaren eerder geko men had moeten zijn. Ook Verschuuren's gedachten gaan in die richting. „Weet jie nog", vraagt hij, „oe a'k jaeren eleën an joe evrogen èn: Wa maeken óns van óns leven?" ,,'k Weet ik et nog, jaet." ,,'k Zag ik et toen a, jie nie, Jóóst......" ,,'k Was ik nog zó verre nieDae was méér voe nódig bie mien." „En ik", bekent de ander, „ik die 't toen ezlen én, da'k toch nie oars ewêest bin, oal dien tied Joost zucht even, dan zegt hij en er is schuldbesef in zijn stem: „Ons waeren twêe dwaezen en daedeur èn me vee emist." „Misschien", denkt Verschuuren, „kim öns nog vee goed maeken." „Wa bedoel je?" vraagt Joost. De ander aarzelt even, dan zegt hg, bijna fluiste rend: „Ons èn al méér saemen edaen, Jóósten ik èn der oaltied spiet van egad da óns uut mekoaren egaen bin. Misschien kusten óns 't nog ééns perberen." Joost geeft niet dadelijk antwoord. Alleen het felle trekken aan zijn pijp bewijst zijn emotie. In zijn bin nenste woelen oude trots en wantrouwen weer even omhoog. En de wetenschap dat hij, Joost, de mindere is van Verschuuren. „Oe ka jie da zè'n", aarzelt hij, „jie, mee joe be- drief, tegen da van mien! 'k En ik vee verspeeld naebie oalles." De ander kucht even, dan zegt hij: „Wat ei jieen wat èn ik? Bin óns nog nie lank genogt ier op 't durp om te weten wat óns én? 'n Lappe grond in de zêe, wat oesters, mosselsWa bin oesters en mossels? Zö bin je rieke en zö straet- ermMaer wa geef ik er om of a'k wa méér of Gulpend vliegt het water door het schof naar buiten als Jan van der Velde dat met een forse ruk open trekt. Door een diep uitgesleten spoor in de derrie zoekt het zijn weg naar lager plaatsen. Wijdbeens, met zijn lange lieslaarzen stevig op de rand van de oester put, staat hij even de weg van het water te volgen, hoe het zich verderop verenigt met heel die massa rimpelloos nat, wèar ook bij het laagste ebbetij geen droge grond verschijnt. Even maar staat hij zo, dan wipt hij terug in de inmiddels reeds deels leeggelopen put en begint zijn werk. Er liggen stukken dakpan, overal verspreid; ze lig gen er al jaren. Eens hebben ze gediend als collecteurs om de jonge oesterbroedjes op te vangen. Tot ze bra ken en de scherven hier achterbleven. Nu schuilt er soms een paling tussen en onder die stukken en daar om is het Jan van der Velde begonnen. Voor het schof staat zijn net gespannen, hij zal het straks lichten, tot die tijd zoekt hg wat rond tussen de scherven. Vroeger reeds deed hij dit gaarne. Het was eigenlijk het enige dat hem bekoorde aan de zeekant. Moeder, ze was zo'n liefhebster van paling en vaak ging hij voor haar wat vangen. Maar nu zijn zijn gedachten bij andere dingen be paald. De ontmoeting van zoeven ligt nog vers in zijn gedachten. Vragen bestormen hem. Allermeest: waar om sprak Mina Everse hem aan over de hoeve? O ze ker, ze wist van zgn verlangen om daar te kunnen boeren Maar wat had zij er zich mee te bemoeien? Zij die toch niets om hem gaf? Hij zucht even diep en recht zich. Strak voor zich uit staart hg over de schier oneindige vlakte van wa ter en platen. De komst van Verschuuren maakte een onverwacht einde aan hun gesprek en heimelijk is hij daar nu dankbaar voor. Want hij beseft het: als het langer had geduurd zou hij niet hebben kunnen volhou den met zijn korte nuchtere antwoorden, zoals hij die heeft gegeven. En zo was het beter! Zijn sombere gedachten doen hem schier doelloos ver der dwalen. Hij ziet het morsige water niet, hij merkt niet dat hij terugkomt op plaatsen waar hij reeds ge zocht heeft Een flinke paling glgdt hem tussen de HOOFDSTUK XIV. Joost zucht diep, dan zegt hij: ,,'t Is goed Izak." Even later komen de beide jonge mensen thuis en er komt licht. Er wordt verteld wat besloten is. Het geluk is bijna te groot voor die twee. Er volgt een stille voorjaarsmorgen met ijle damp over het vlakke Scheldewater. Wat vaai-tuigen tjoempen met gedempt motorgeronk de kaai uit, op weg naar de percelen. In de putten werken er hier en daar een paar. Op het kantoortje van Van der Velde staat André Damper. Hij staat onbewegelijk voor het raam en tuurt in de verte, waar de Thoolse wal vervaagd ligt in de damp. Maar hij ziet,dat niet. Hij ziet niets op dit ogen blik. Maar zgn hoofd is vol, en hij voelt zich zo on wezenlijk alsof hij zweeft, alsof hij droomt. Zoeven' is Joost hier geweest. Met karige woorden, zoals steeds, heeft hij hem verteld hoe de zaken staan. „Jie wordt ier den uutvoerder, maer öns bluven baes, da's goed begrepen. Maer jie gae je gank geliek as je gewend bint, jie doet je besten en öns bemoeien óns der zo weinig meugelik bi!" Nu staat hg hier alleen. Hij knijpt zich de nagels in de palmen van zgn handen. Hij, baas hier! Baas over alles, hij, André, dat lelijke magere scharminkel, dat niet kon werken zoals de anderen. Hij moet even de ogen sluiten herinneringen komen boven: een warme zolder in de z'omeravond, hg, André studerendEn nog vele andere dingen meer uit die moeilijke tijd. Er is een ont roerd gevoel in zgn binnenste en héél zacht moet hij fluisteren: „God,ik dank Uo ik dank U!" Dan keert hij zich om, hij rent de trap af, naar de loods. Hij grijpt zgn fiets en als een razende trapt hij op huis aan. Moeder zit in haar hoge rieten stoel. Ze is zo gauw moe de laatste tyd. De jaren beginnen haar veel zwaar der te wegen. Ze zal heel gauw oud zijn. Door het ven ster ziet hij hoe Marietje, achter in.het hofje, bezig is het wasgoed op te hangen. En eigenlijk is hg er blij om •dat ze nu niet hier is, maar dat hij heel even alleen met zgn moeder kan zijn. Hij komt naar haar toe, naast haar stoel komt hg staan, zijn arm vindt de weg rond haar hals. „Moeder, o, ik kan 't naebie nie vertellen. Maer noe komt oalles goed." En dan vertelt hij haar verward wat er is gebeurd. Even later, in het achterhuisje, staan ze tegenover elkaar: Marietje en André. „André, jie doe zó vrêmdis 't er wat gaende?" Hij beeft en zgn lippen trillen als hij uitstoot: „Moa- rietje,'ikMoarietje noe kunnen öns trouwen! A jie wilt Struikelend over zijn eigen woorden doet hij weer zgn relaas. Als hij uitverteld is blijft het even stil. Marietje Plliaar, ze staat daar. Ze ziet naar de jon gen hier voor haar. Een lelijke jongen. Maar zgn ogen, die ogen die haar nu aanzien„Die bin mooi," denkt ze. Even schrijnt weer de herinnering aan ginds. Maa.r dat verduwt ze haastg. Nee. daaraan mag ze nu niet meer denken. Dat is voorbij. Haar hoofd vindt steun tegen zijn schouder als ze zegt: „Jie bin zö góed voe mien, André! 'k Zal ik m'n besten dóen om joe nóóit verdriet te dóen." Dan kust hg haar lang en innig. Later gaan ze samen de kamer binnen. ,,'k Za ik et mae vertellen vraagt hij. Ze knikt blij. ,,En je moeder, die bluuft bie öns," zegt ze warm. Op de steigers rumoeren als altijd de meeuwen. De vloed schuurt traag langs de meerpalen. Op de steiger staan twee mensen. Beiden zijn ze stilaan de leeftijd der sterken genaderd. Hun gezichten zijn ver weerd, hun handen zijn ruw en gebruind. In hun blik, waarmee ze over de vlakte turen, is iets dat verraadt, dat ze vaak op het wijde water gezwalkt hebben. Ze zeggen niet veel. Er valt niet veel meer te zeggen nu alles is doorgepraat. Nu is de rust gekomen. En dat is goed, want ze voe len zich belden wat moe geworden. Zij zgn nu de oude generatie. Straks zullen an deren komen en op hun plaatsen staan. En alleen de ouderen zullen zich hen nog herinneren. Joost van der Velde ja, die is hier ook met niks begonnen. Verschuuren, ook zo één! Ja, ze hebben het ver ge stuurd hier. Maar wat is er over van hun grootheid? Wat nut hebben ook zij gehad van al de werken die zij gedaan hebben Izak Verschuuren, hoe véél heb je ondoordacht ge mist in je leven? En Joost van der Velde, hoeveel heb je willens en wetens aan je voorbij laten gaan. Omdat je dacht het alléén af te kunnen De inkeer, het berouw, ze zijn er eindelijk gekomen. Maar wat kwamen ze laat! minder èn? Eén diengen è'k emist in m'n leven, wa vertrouwen, wa oanankelijkeid'n Bitje oanspraek ökLaet mien da noe, de leste jaeren van. m'n le venLaeten öns noe varder saemen boeren, Jöost, 't gaet zó a't gaet En die joenlaet um de oeve, ie is 'n boer in z'n arte, gêen man van de zêekant. Da'ka j' der toch nie in kriegen, nóóit! Die twêe, die kim gelokkig zien, as öns ulder 'n bitje elpen." Joost geeft niet dadelijk antwoord. Hij beseft, dat zijn ja-woord betekegt: zichzelf gewonnen geven, zich de mindere tonen. En opeens weet hg: „Ja, zo moet het. God is sterker dan ik. Zijn wegen, die kan lk toch niet doorkruisen, nergens, nooit! Ik heb het nooit ge kund, ook niet wanneer ik dacht het wel te ver mogen." Even aarzelt hg nog. Daarvoor is hij een zakenman. „Maer wien mot dan ierBe bedoelen maer, is dan oalles wa jie en ik opebouwd en ier, voe niks ewêest? Mot 't oalles eind'gen mee öns?" Vanuit het donker komt Verschuuren's stem zacht en bedachtzaam: „Jie ei 'n opvolger, Jöost; ik dienken an die joen, an André LamperDié is der bie mee êel z'n arte. Gun 't um, al was 't maer om de naegedaehte- nisse van z'n voaderOns tegaere Jöost mee um, öns zun 't wè klaeren. Die joen mot ók deur 't leven..." De landarbeider Joost van der Velde is naar Yerseke gekomen in de hoop in het oesterbe- drijf een nieuwe en betere toekomst te vinden. Met een nieuwe vriendIzak Verschuurenbe gint hij een eigen bedrijfje. Hij trouwt met Forra Waverijnde dochter van een boer. Izaks zaken gaan slecht, maar wanneer hij zijn oude vriend Joost vraagt hem te helpen, weigert deze botweg. Later keren de kansen en na enige tyd is Izakdie inmiddels weduw naar is geworden, een welgestelde oesterboer. Jan, de zoon van Joost en Forra, maakt ken nis met een boerenmeisje, Mina Everse. Hij vertelt haar van z'n verlangen om boer te wor den. Wanneer Jan uit dienst terug is, ontmoet hij Mina weer op het ijs. Ze geeft hem te ken nen, dat het tussen hen beiden toch niets kan worden Ze werkt in de huishouding van Ver schuuren, Forra is intussen gestorven. Tussen Jan en de kleine, tengere en enigs zins mismaakte André Lamper, zoon van een knecht van Joost, die op de schorren om het leven is gekomen, ontstaat een hechte vriend schap. André's hart gaat uit naar het oester- bedrijf en hij Icomt bij Joost op het kantoor. Wanneer zijn moeder erstig ziek wordt, komt er hulp in huis: Marietje Pikaar, een vrolijk, jong ding Maar voor een zwakke, vroeg ouwelijke jongen als André kan Ma rietje toch moeilijk iets gaan gevoelen? Marietje heeft haar idealen. Ze wil niet altijd, arm blijven en in de zorgen zitten. Ze trekt weg, naar Antwerpen waar ze werk krijgt in een café. André slaagt er in Marietje uit Antwerpen te rug te halen. Tijdens een storm raakt Joost van der Velde kaai te water. Hij wórdt gered door Zijn gezondheid is echter geknakt. Iiitussen komt zijn zoon tot de conclusie, dat het met de zaak zeer slecht gaat. Het komt tenslotte zover, dat Van der Velde de hoeve, die van zijn vrouws vader is geweest, moet verkopen aan een Hollander, die een stroman van Izak Verschuuren blijkt te zijn. Maar Verschuuren heeft er geen vrede mee, dat hij met zijn oude kameraad op gespannen voet leeft. En als hij hem ontmoet, lopen ze samen een eindje op. Langs de dijk, als vroe-

Provinciale Zeeuwse Courant | 1952 | | pagina 6