jf ZEN KAPPIE en het verlaten eiland Sport en wedstrijden KWIK VAN KERKHOVEN SLOEG OP EIGEN BODEM ZIJN SLAG ALS HET HART SPREEKT.... B HATROZENSHAG PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT DONDERDAG 5 JUNI 1952 RONDEKARAVAAN DOOR BELGIE. Wout Wagtmans raakte de Oranjetrui kwijt aan de Belg Gielen. Het Is geen Nederlandse zege geworden, deze derde étappe van de Ron de van Nederland, die van St. Niklaas over een afstand van 229 kin. naar Tongeren ging. Ook de Oranjetrui is niet meer in het bezit van een Neder landse renner. De drager van deze trui, Wout Wagtmans, arriveerde onge veer 2 minuten later dau de winnaar van deze étappe, de Belg Kwik van Kerkhoven, aan de finish te Tongeren, waardoor hg „le maillot orange" kwijtraakte aan de Belg Gielen. Het is de étappe geweest van van Kerk hoven, die van het begin af zich reeds roerde en er stellig op gebrand was een étappezege op eigen bodem te behalen. Hy won op het circuit van Ton geren de sprint van Dormael en van Breenen en legde de 229 km. af ln 5 uur, 58 minuten en 12 seconden. zetten Van Kerkhoven en Van Bree nen een felle achtervolging in en 28 km. voor de finish waren de drie weer bij elkaar. Het peloton lag toen 900 meter achter. Het trio aan de kop werd echter niet meer ingehaald en arriveerde op het circuit van Ton- gex-en, waar van Kerkhoveh de sprint won voor Dormael en van Breenen. De dei-de étappe van 229 km. dwars door België was een van de langste van de ronde. Van St. Niklaas leidde de route over Antwerpen, Wynegem, Lief en Aarschot naar Beringen, waar het Albert-kanaal gekioiist werd. Vervolgens via Helchteren, naar Wijshagen, waar het parcours omhoog boog naar het Zuiden om over Lanaken en Vroenhoven het eindpunt te bereiken te Tongeren. Ben voor honderd procent Belgische étappe dus. De start werd begunstigd door prachtig zonnig weer en een niet te hoge temperatuur, hoewel het bijna windstil was. Onmiddellijk na de start was het duidelijk, dat er wat broedde. Het veld renners was on rustig en onophoudelijk werden kleine uit* die echter gesmoord. uitlooppogingen „gepleegd", iter weer in de kiem werden Pas na de Schelde-tuimel te Ant- DE UITSLAG etappe De uitslag van de derde luidt: 1. Van Kerkhoven (Belg. B.) 5 uur, 58 minuten en 12 seconden; 2 Van Dor mael (Belg. A) 5.58,42; 3. Van Bree- nen (Ned. Nat.) 5.59,12; 4. Janssen (Ned. A.); 8. Schaecken (Belg A.); 9. Voorting (Ned. Nat.); 10 Roks (Ned. B.; 11 Van Est (Ned. Nat.); 12 Desmedt (Belg. B.) allen dezelf de tijd als Janssen; 13 Neyt (Belg. B) 6.00,18; 14 Serin (Belg B.) 6.00.35 15 Kemp (Int.) z.t.; 16 Sorgeloos werpen rukte Kwllt van Kerkhoven i !5gf AWft 17 Wagtmans zich met bruut geweld los en^by Wij- •Nat') 601-10- Het algemeen klassement na de derde etappe luidt: 1 Gielen (Belg. A.) 17.31.52; 2 Wagt mans (Ned. Nat.) 17.32,26; 3 Van Kerkhoven (Belg. B.) 17.32.54; 4 Van Dormael (Belg. A.) 17.32,57; 5 Van Est (Ned. Nat.) 17.33,05! 6 Des medt (Belg B.) z.t.; 7 Van Breenen (Ned. Nat.) 17.33,54; 8 Voorting (Ned. Nat.) 17.34.00; 9 Kemp ((Int.) 17.34,08; 10 Janssen (Ned. A. 17.34,57; 11 Schaecke (Belg. A.) z.t 12 Sorgeloos (Belg. B.) 17.35,08; 13 A.) 17.35.43; 14 De 17.36.00; 15 Suyker- Wagtmans en Janssen gestraft. De wedstrijdleiding van de Ronde van Nederland heeft in de avond na de derde etappe straffen opgelegd aan Wagtmans van de nationale ploeg en Janssen van de Nederlandse A-ploeg Wout Wagtmans kreeg een straf van een halve minuut, omdat hij tijdens de etappe een wiel van Faanhof had gemonteerd. Dezelfde straf onderging" Janssen, die, toen hy in moeilijkheden geraak te, een wiel van "i.in ploeggenoot Vin ken kreeg. Ook i.t kostte Janssen een' halve minuut. Het gevolg van een en ander is. dat Wagtmans in het alge meen klassement van de tweede naar de derde plaats verhuist. Gielen van België A is eerste met 17.31.52; Van Kerkhoven (België B) neemt nu de tweede plaats in met 17.32.54 en Wagt mans is derde met 17.32.56. Janssen is van de 10e naar de 12e plaats in het algemeen klassement verhuisd. negem op 35 km. had de Belg een halve minuut voorsprong op een groepje van vijf man, bestaande uit Faanhof, van Est. Smits, Sorgeloos en Hörmann, die een achtervolging waren begonnen. Dit groepje werd spoedig weer door de hoofdgroep op geslokt. Twee andere Belgen, Serin en van Stayen, besloten echter om van Kerkhoven te gaan helpen en bij Broechem vond Wagtmans dat hij ook van de party moest zijn. In de stra ten van Lier (61 km.) was er een leidend peloton ontstaan van 7 man, te weten Van Kerkhoven, Serin, Van Stayen, Desmedt, Wagtmans, Van Est' en Janssen. De hoofdgroep lag toen op 500 meter. Maar dit groepje bleek de aanval va.n het grote peloton niet te kunnen weex-staan. Bij Aar schot op 75 km. kwam de fusie tot stand. WEER VAN KERKHOVEN. Bij Sclierpenheuvel (98 ion.) nam de strijdlustige Van Kerkhoven op nieuw het initiatief voor een aanval, samen met Van Dormael, Schaecken, Van Breenen en Van Elderen. Na de doortocht van Diest had dit vijftal een gat geslagen van l'/2 minuut. Bij de brug over het Albertkanaal op 118 km. was het verschil aangegroeid tot 2 minuten en hij Helchteren (132 km) zelfs tot 3'/z minuut. Over de flauwglooiende wegen van de bosrijke Kempen ging het naar Asch. Het peloton had inmiddels on der aanvoering van Wagtmans en Voorting een achtervolging ingezet en bij Lanaken 47 km. voor de finish, bedx-oeg de voorsprong van het vijf tal uitlopers nog maar iy2 minuut. Kort na Lanaken, demarreerde een van deze vijf, van Dormael, plotse ling, maar van Breenen pakte zijn wiel en de poging mislukte. Enkele honderden meters verder ging van Dormael er weer tussenuit, maar nu (Belg. Hoog (Ned. A.) buyk (Ned. B.) In het ploegenklassement staat de Nederlandse nationale ploeg met Wagtmans, Van Est en Van Breenen op de eerste plaats met 52.37,24. Opgegeven hebben de Duitsers Thexssen, Berger, Schwartzenberg en Sieffert en de Zwitser Weilemann. Nog 33 renners liggen in de course. Opnieuw rumoer in de Ronde. Het hapert er nogal eens in de lustrumronde van Nederland Thans is het weer te Tongeren verkeerd gelopen, toen de leden van het Belgisch comité de ren ners na aankomst nog een rondt over een klein parcours lieten rijden, kennelijk om de toe schouwers niet teleur te stellen Daar de renners voor hun ver trek uit St. Niklaas was mede gedeeld, dat voor de finish te Tongeren geen extx-a-ronde meer gereden behoefde te worden ontstond hier een grote verwar ring welke van invloed was op de stand in het etappe-klasse ment. Direct besloot de Nedex-- landse jury dan ook via de N. W.U. een protest bij de Belgi sche Wielerbond in te dienen, maar van officiële zijde werd reeds thans medegedeeld, dat de Belgen een protest met grote beslistheid van de hand zullen wijzen. Zij baseren dit besluit Dp het feit, dat aanvankelijk te Tongeren wel een extra-ronde noest worden gereden en dat de wijziging in de regeling buiten medeweten van de officials te Tongeren is aangebracht. ATHLETIEK Fanny niet in de Nederlandse damesathletiekploeg. Fanny BlankersKoen zal niet deelnemen aan de landenathletiek- wedstrijd tussen de Nederlandse da- mesploeg en Duitsland, welke Zonda; a.s. te Obex-hausen in West-Dxxitslan< wordt gehouden. Jan Blankers, de echtgenoot van de athlete, heeft hierover medegedeeld, dat de blessiu-e, die Fanny in Zuid- Afrika opliep en de terugreis per boot de drievoudige Olympische kam pioene niet in de gelegenheid stelden ruim een maand te oefenen, waardoor zij op het ogenblik in een slechte wedstrydvorm is. Blankers heeft haar daarom aangeraden in de komende weken alleen aandacht te besteden aan een rustige training. Amsterdamse Beurs Gaat Polen verdwijnen In Washington doen niet te contro leren geruchten de ronde, volgens welke binnenkort Polen zal verzoeken in de Sowjet-Unie te worden opgeno men. Deze kwestie zou reeds in War schau zijn bestudeerd en bedoeld zyn als een tegenmaatregel naar aanlei ding van de conventie van Bonn. VELPON LIJMT ALLES k v. Ned. Gem. 4% pet. k v. Ned. Gem. 0-5-10 pc Nederland 1051 (3%) Nederland 1940 (3%) Nederland 1947 (3>/2) 3 Nederland 1037 3 Dollarlening 1947 3 pet. Investeringscertificaten' 3 Nederland 1962-64 z b. 3 Nederland 1962-64 m.b. 3 Nederland N.W.S. 2% Ned. Indië 1937 A 3 Grootboek 1946 3 Nat. Handelsbank Ned. Handelmlj. A.K.U. Bergh's en Jurgens Calvé-Delft Centrale Suiker Kon, Ned. Hoogovens Unilever Philips Wilton Fejjenoord Biliton Kon. Petroleum My. Amsterdam Rubber Holland Amerika Lijn Kon. Paketvaart Ned. Scheepvaart Unie H.V.A. Deli-Batavia Mij. Deli Mij. Baltimore-Ohio New York Central Pennsylvania Anaconda Bethlehem Steel General Motors Intern. Nickel Kennecott Republic Steel U.S. Steel North American Cy. Midcontinental Shell Union Tide Water In grote trekken kwam de stemming van gisteren overeen met die van Dins dag, voor Indonesische waax-den was de ondertoon iets beter, doch overigens was de stemming vrij lusteloos, al wisten de meeste papieren zich gemakkelijk te handhaven. Voor olies bestond begin- beurs enige belangstelling in verband met opnieuw opduikende geruchten over een eventuele introductie op de Ne\y Yorlc- se marlet. 3 Juni 4 Juni 100% 101 ■t. 105% 105% 95% 95% 87% 87% 88% 88% 88% 88% 92% 92% 9014 90 90% 90% 73% 89% 73% 89% 83% 91% 88% 91 139% 139 133% 131% 243% 245 108% 108% 170 139 138% 165% 166% 143 144 151 152 173% 291% 292% 85% 86% 144 143% 115% 116 128% 128% 85% 86 93% 94% 75% 75 22% 22 19 19% 18% 18% 43% 43% 48 48 54% 54% 42% 42% 741/4 74% 39% 39% 37% 38 21% 21% 68 67% 76% 76% 42% 43% K.N.V.B. - AFD. ZEELAND. Feuilleton 24 Toch is t zo I 276. Het is in de natuur een betrekkelijk zeldzaam verschijnsel dat een ei zich vermenigvuldigt. Trouwens, waarom zou een ei dat doen? Is er een grote nakomelingschap nodig, welaan dan legt het moederdier nis, of vlieg, of kever, wie U wilt wat meer eieren en daarmede is de kous af. Er zijn echter ook omstandigheden denkbaar, waarin het doelmatiger is één ei te leggen en dit ei zich door deling te laten vermenigvuldigen. Dat geval doet zich bijvoorbeeld voor bij zeer kleine sluipwespen, wier larven leven in slachtoffers die aanzienlijk groter zijn dan de volwassen rovers zelf. De wespenmoeder deponeert nu één ei in een levende rups, die in ver houding tot de wespenlarve een reus achtig groot lichaam heeft. Dit ei ver menigvuldigt zich door deling in het rupsenlichaam vele malen, zodat er tenslotte meer dan duizend ei kernen kunnen voorkomen, waaruit even zo vele larven tevoorschijn treden. Dit grote aantal wespenlarven is in staat de reusachtige maaltijd, die de rups hun biedtalle eer aan te doen, zodat het ixisecr ten volle wordt benut. Het voordeel hiervan is duidelijk: inplaats van duizend aangevreten rupsen, wel ke in de natuur zouden voorkomen, in dien de sluipwesp 1000 eieren zou de poneren in 1000 verschillende dieren, valt er nu slechts één rups volledig ten offer. Bovendien zou de wesp niet in staat zijn een zo groot aantal rupsen te in fecteren, zodat zij voor het ter wereld brengen van een groot aantal larven haar gehele eierenpakket in één slacht offer zou moeten onder brengen. In dat geval zou zij ten opzichte van haar toekomstig kroost va banque spelen, want de rups zou door een vogel op gegeten kunnen worden en daarmede was de gehele nakomelingschap ver dwenen. Van al deze zorgen is de sluipwesp verlost door hier eén eitje te depone ren en daar één eitje. Voor de rest zorgen de eieren dan zelf wel, aldus de economie in de natuur betrachtend. Over economie gesproken, weet U dat de wetten op de prijsbeheersing al omstreeks 4000 jaar oud zijn? H. Pétillon. „En wat is die theorie?" „Ik heb zo'n idee, dat een meisje hem in de steek heeft gelaten en nog al gemeen ook, geloof ik". „Hoe kom je daarbij?" „O, hij heeft eigenlijk niets van die j aard geschreven. Maar in zijn brieven Jj. komen een paar' weinig vleiende op- merkingen over vrouwen voor". ij- i „Sommige mannen schrijven in spreken van nature weinig vleiend over vrouwen", zei Barbara. In haar somberste ogenblikken had ze wel eens gedacht, dat Jinks een van die mannen was. Bij hun veelvul dige ruzietjes had hij zich niet onbe tuigd gelaten. Op de avond van hun eerste formele twist, toen ze hem verweet, dat hij veel te lang aan de bar van hun waarnemingspost doorbracht, had hy haar een zede- preekster, een kwezel en een bekrom pen ziel genoemd. „Weet je wat jouw gebrek is?" had hg gezegd. „Dat je zo onverdraagzaam bent. Je moest begrijpen, dat een man toch wel eens een pleziertje wil hebben". „Nu, ik voor mij geloof, dat Jinks alleen maar zo bitter kan schrijven door Renée Shann omdat hy een teleurstelling heeft on dervonden. Maar wat mij betreft, laat hy zich nooit bitter uit". „Natuurlyk niet! Hoe zou dat ook mogelyk zijn „O, dat weet ik niet. 't Zou kun nen, dat de een of andere brief van my hem ontstemd had. In zyn laat ste brief schreef hij, dat hij zich een bepaalde voorstelling over my had gevormd". Hier glimlachte Heather, terwyl ze haar hoofd voorover op haar gevouwen armen legde. „Ik zou graag weten, wat het is", ging ze voort, met een diepe blos op de wan gen. „Hij zegt, dat het erg lief is". Barbara gevoelde plotseling, dat ze 't niet meer kon verdragen. Ze stond op en rekte zich uit: „Ik geloof, dat ik nu naar bed ga", zei ze. ,,'t Heeft u toch niet verveeld?" Zich bukkend, kuste Barbara als by plotselinge ingeving Heather op de wang, terwyl ze het zydeachtige haar achterover streek. „Natuurlyk niet. Ik heb het erg interessant gevonden". Zich in de kussens nestelend, zei Heather nog: „Ik vind het prettig, dat ik met u kan praten. Voor u kwam had ik niemand. Waarschijn- lyk heb ik daarom zoveel in myn brieven aan Jinks gezegd". „Nu, voortaan kun je 't mij óók Eerst toen ze Heather's deur ge sloten had en op weg was naar haar eigen kamer, voegde Barbara er in gedachten bij: „Zo lang als ik bij je blijf". Immers vroeg ze zich andermaal af, óf ze nog wel lang by de Melrose's zou blyven en of ze er niet beter aan deed, naar Londen terug te keren. Thans leek er voor die vraag een heel wat ernstiger reden te bestaan dan zoëven, na het incident met Bry an. Wat had dat feitelijk weinig te betekenen, vergeleken by de kans, dat Jinks hier zou verschijnen (Wordt vervolgd) van Lewedorpse Boys. Mevo naar 's Heer Arendskerke. De clubs, die aan de promotiecom petitie om een plaats in de eerste klasse van de Zaterdagvoetbalcompe titie deelnemen, hebben nu de helft van deze competitie afgewerkt, 's Heer Arendskerke H, dat er tot nu toe nog niet veel van terecht heeft gebracht, ontvangt Mevo I uit Zierik- zee, dat een goede kans op de pro motie maakt. De winst zal wel naar de Schomveixaren gaan, waardoor de Bevelanders definitief uitgeschakeld zouden zyn. Yerseke 3H heeft nog een beslis- singswedstryd te spelen om het kam pioenschap van de tweede klasse B tegen Amemuiden n. Deze wedstryd wordt nu Zaterdag gespeeld en geldt uiteraard om een kampioen in deze afdeling te hebben. Voor de promotie naar de 4e klasse KNVB staat de wedstrijd Burgh I Lewedorpse Boys I op het program ma. Winnen de Schouwenaren en daar ziet het wel naar uit, dan komen Burgh en Luetor in puntenaantal ge lijk met elkaar. HET PROGRAMMA Zaterdag: Prom. 2e klasse: 's Heer Arendskei-ke HMevo I. Besl.wedstr. kamp. 2e klasse B: Yerseke IIIAmemuiden II. Junioren: Groep A I: Sehoondyke IWalcheren I. Groep B I: De Zeeu wen IEMM I; Oostburg IVlissin- gen IL Groep B H: Goes IBreskens I; Middelburg nVlissingen IV; RCS I—De Zeeuwen H; VCK I—Vlis singen m. Zondag: Prom. 4e klasse: Burgh I Lewed. .Boys I. 2e klasse C: Vogel waarde HGraauw I. Beker: Kort- 6 Juni: Vlissingen Terneuzen Hansweert Zierikzee Wemeldinge HOOG WATER U.+NAP XL-fNAP LAAG WATER 0.06 0.35 1.00 1.25 1.41 1.61 1.82 1.94 1.21 1.43 12.34 13.02 13.55 13.57 14.12 1.89 2.09 2.20 1.48 1.71 6.23 6.53 7.31 7.04 7.26 2.21 2.36 1.65 1.91 u.—NAP 18.37 1.1 19.09 2.' 19.49 2.: 19.29 1. 19.50 1.' gene ISchoondijke I. UITSLAGEN JUNIORENVOETBAL Junioren A: groep A I: Seroosker- ke ISchoondijke I 07. Junioren B: groep BI: Vlissingen nZeelandia I afg.; Zeeuwen Middelburg I afg.; Nieuwland I Oostburg I 53. Groep B II: Vlissingen HIGoes I afg.; Vlissingen IVMiddelburg II afg.; VCK I—Middelburg IH 9—0; Zeeuwen inZeeuwen n afg. Groep B III: Kloetinge I's H. Arendskerke I 60. KORFBAL KorfbalinterSand BelgiëNederland. Het Nederlandse korfbaltwaalftal, dat Zondag 8 Juni te Antwerpen tegen het Belgische korfbalteam zal uitko men is als volgt samengesteld: Aanval: dames: D. Woudstra-Schenk (Blauw-Wit). M. Tit-Smits (Wester kwartier). Heren: Munnikes (Luto), Schoonderwoerd (Archipel). Midden: Dames: A. Koper-Van Es (Wester- artier), N. Nieolet (Rohda). Heren: Karsen (Rohda), Stoeltie (Wester kwartier), aanv. Verdediging: Dames: Merk-Schuiten (Het Zuiden), C. Helder-Vlietman (Blauw-Wit). Heren: Berens (Ons Èibei-net), Mulder (Ons Eibernest). Reserves: Dames: L. van de Velde (Blauw-Wit) en R. Eyselen- doorn-Vlier (Spangen). Heren: Ver steeg (Allen Weerbaar) en Wede- meyer (Deetos). Het Belgisch twaalftal ziet er als volgt uit: Aanval: Dames: J. Verschraegen (Voorwaarts) en E. van Cauwenberch Meeuwen) en de heren P. Schepens (Voorwaarts) en J. de Raeymaecker (Scaldis). Midden: Dames: L. Adri- (Voorwaarts) en P. Leyen (Scaldis) en de heren J. Verresen (H. K.C.) en P. Verdonck (Meeuwen). Verdediging: Dames: C. Ceulemans (Scaldis) en Cl. Ooms (Espero) en de heren P. Roth (Meeuwen) en K. van Eeckaute (Voorwaarts). Scheidsrechter is de heer Siebelist (Nederland). Duel ScampoloSwift. Voor de korfbalcompetitie van de Z.K.B. worden er Zaterdag in de eex> ste klasse enkele belangrijke wedstrij den gespeeld. Het nog ongeslagen Swift trekt naar Scampolo, dat even eens nog zonder puntenverlies is. Ge zien echter het doelgemiddelde van beide ploegen in de voorgaande wed strijden, moeten we Swift de meeste kans geven. De Middelburgers zullen dan ook wel met een zege ixit Zw.- Vlaanderen terugkomen. SSS en Zee landia verschillen niet zoveel in kracht en deze ontmoeting zal uitma ken, wie voorlopig nog in de zorgen blijft zitten. VIOS ontvangt op eigen terrein TOGO, dat wel te sterk zal zyn voor de Krabbendijkers. In de tweede klasse zal Eendracht wel de handen vol hebben aan Swift HI, maar de punten uiteindelijk toch wel in Tholen houden. Swift II moet in staat worden geacht TOGO II de baas te blijven om de aansluiting met Olympia niet te verliezen. Vitesse De Poel is een open strijd. HET PROGRAMMA. Het programma luidt: Eerste klasse: Scampolo I—Swift I; VIOS—TOGO I; SSS IZeelandia I. Tweede klasse: Eendracht—Swift in; Swift nTOGO H; Vitesse—De Poel. Dederde klasse A: SVGKVL; VKV—TOP; Zuidwes ters—BKC. Derde klasse B: AKC Animo; MadjoeFortuna; Swift VI VKV H; KVL H—Atlas. Derde klasse C: ELTO I—Scampolo II; ODS—DIOS; VOPO—Volharding. Derde klasse D: ELTO H—SSS U; Tjoba HWKV; V ZODKats. Adspiranten A; Scampolo Swift A; VOPODe PoeL Adspiran ten B: Animo ASwift Snel; KVL Zuidwesters; Swift VlugAnimo B. Het wereldgebeuren VAN ROSSEM'S %JCflES^ 28. Zé hadden het he le eiland rondgezocht en niemand gevondén. Kap- pie besloot om nog eens goed in de vuixrtoren te kyken en zo kwamen ze weer in 't kamertje, waar ze de warme theepot ge vonden hadden. Nog steeds was daar geen le vend wezen te zien. Kap- pie liep naar de plek, waar de grote lamp, die rond moest draaien in 't donker, bevestigd was. Toen hg daar dichtbij kwam, gebeurde er in eens iets wonderlijks. Zyn horloge vloog name- lyk uit zyn zak en zweef de naar het hekwerk toe, waar het aan vast bleef kleven. Kappie probeerde het nog te grypen, maar alles was te vlug in zyn wei'k gègaan. De maat gaf een gil, toen hg dat vreemde zag gebeuren. „Spookgeesten!" riep Signor Rivaldi „Daar snap ik niets van!" mompelde Kappie. „Hoe komt m'n horloge uit m'n zak en hoe kan dat ding ineens zweven., te gekdat is te mal!" dat is me ja Audenauers strijd Na een reeks proteststakingen, die culmineerde in twee krantenlo ze dagen, staat men in Bonn nu voor het beslissende stadium in de strijd om de medezeggenschap der arbeiders in de bedrijven. Het centra le Duitse vakverbond, heeft met zyn stakingsserie het parlement by voor bad* willen aankondigen, dat het geen genoegen zal nemen met een re geling, die geen effectieve medezeg genschap van de arbeiders en van de vakbonden zélf zou garanderen. Zulk een regeling is volgens het vakver bond vervat in het nu bij de Bonds dag aanhangige 'wetsontwei-p. Het geeft in de grote bedrijven de arbei ders in de hoogste bedrijfsorganen een vertegenwoordiging van een derde, die in de meeste gevallen het recht zou hebben te worden gex*aadpleegd. Daarnaast wil het ontwerp kennelyk de functionarissen van de vakbonden uit de organen weren. In plaats daar- van eist het vakverbond een volledige vyftig procent zeggenschap, zoals die sedert het einde van de oorlog ook bestaat in de kolenmijnen en de gro te staalfabrieken; het baseert zich daarbij op vroegere toezeggingen, die door de Christelijke volksparty zyn gfdaan. Dr. Adenauer heeft het voornemen nog voor de parlementaire behande ling van het vraagstuk samen te ko- ixien met de leiders van het vakver bond om te trachten een middenweg te vinden. De regering is er alles aan gelegen, de gematigde richting in het vakverbond, verpersoonlykt in de huidige voorzitter Christian Fetce, aan het bewind te houden. Fette's po sitie zou evenwel voor het komende congres van het verbond in Berlyn verloren zijn, indien hij geen kans zou zien minstens een deel van de eisen van zijn verbond er door te krijgen. Dat de regering in deze omstandig heden tot enige concessies bereid zal zijn, wordt in Bonn waarschynljjk ge acht. Men kan echter niet aannemen, dat deze ver genoeg' zullen gaan om het vakverbond te bevredigen. y het parlement bestaat ditmaal weinig neiging om evenals vorig jaar voor de druk van het mach tige vakverbond te buigen. Het is - niet onmogelyk, dat het geschil zo hoog zal lopen, dat het parlement straks onder de dreiging van een voortgezet conflict met het vakver- bond een besluit zal moeten nemen. Of zulk een conflict tot een algemene staking zou kunnen leiden, dient nog te worden afgewacht. Men neemt hier aan, dat de vakbonden zelf voor zulk een actie zullen terug schrikken. In eigen kring, met name bij de uit de vroegere christelijke bonden af komstige leiders, is de stakingsbewe ging met populair en met name de katholieke arbeidersbeweging is van mening, dat het verbond zyn eisen te hoog heeft gesteld. Bovendien heeft vooral de krantenstaking nogal wat deining in de publieke opinie veroor zaakt, welke in het algemeen niet ten gunste van het vakverbond is uitge vallen. De leiding van het verbond zal zich waarschijnlyk ernstig bedenken vooraleer zij tot het uiterste verzet overgaat. In regeringskringen wordt overi gens al gesproken over de mogelgk- heid van een verbod van politieke sta kingen. Wellicht zal het vakverbond dan ook besluiten zijn stakingskruit droog te houden en te wachten tot het socialistische element in de bondsdag versterkt zal zyn. Zulk.een verster king wordt van de verkiezingen van het-volgende jaar verwacht. Intussen heeft de West-Duitse bondsregering de parlementaire procedure der ratificatie van de verdragen van Bonn en Parijs aange vangen. De conventies van Bonn, die de bondsrepubliek een beperkte souve- reiniteit geven in ruil voor haar mi litaire bijdrage, zyn reeds aan de Bondsraad voorgelegd en het wets ontwerp ,dat de Duitse regering daar toe heeft opgesteld, heeft natuurlyk terstond crxtiek gekregen uit de ryen van de Bondsraad, die sedert kort niet langer een veilige meerderheid voor de regering biedt. De regering zal nog deze week het verdedigingsverdrag naar de Bonds raad sturen, die dan drie weken de tyd heeft om zyn oordeel te geven. Eerst daarna zullen de verdragen by de Bondsdag in behandeling kunnen komen. De uitingen der regeringspartijen sedert de ondertekening der beide vex-dragen doen verwachten, dat de kanselier van een geringe meerdex'- heid verzekerd zal zijn. De vraag of de socialisten en federalisten in staat zullen zyn de ratificering tegen te houden hangt daarom nu in hoofd zaak af van het gerecht van Karls ruhe. Wanneer dit de socialistische these zou aanvaarden, zouden de ver dragen namelyk een wijziging der grondwet nodig maken, waarvoor' de meerderheid der regering ontoerei kend zou zijn.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1952 | | pagina 6