z NIEUWS UIT ZEELAND n; NelcJcp WALCHEREN KERKNIEUWS DONDERDAG 5 JUNI 1952 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Kerk van Wemeldinge nam bazuinen en harmonium in gebruik. Tijdens een speciale dienst in de Ned. Hervormde kerk te Wemeldinge zijn het nieuwe harmonium en de ba zuinen officieel in gebruik genomen Na de predikatie sprak ds. J. G. van Ieperen, de voorganger en voorlezer J. Vleugel, die 33 jaar de gemeente heeft gediend en thans deze dienst verlaat, hartelijk toe. Hij dankte de heer Vleugel namens kerk en ge meente en hoopte dat hij nog vele ja ren de dienst zal bijwonen. Op ver zoek van ds. van leperen zong men de scheldende voorzanger daarna staande toe. De leden van O.K.K. mochten voor het blazen van de bazuinen eveneens woorden van dank in ontvangst ne men. Hun werk zal, zoals bekend, nu worden overgenomen door leden van de Jonge Kerk die bij deze gelegen heid aan de gemeente werden voor gesteld. Voorlopig zal de heer A. v d. Cingel nog als instructeur optre den. Ds. van Ieperen besloot deze bij zondere dienst 'met dankzegging. Minder spaarzin in Mei. Het tegoed van de spaarders bij de Vlissingse Nutsspaarbank en de bij kantoren daalde in Mei van f 7.887.455 tot f7.856.997. Ingelegd werd f261.173, terugbetaald f291.631. Hel aantal rekeningen steeg van 16.993 tot 17.038 Het schoolsparen leverde een inleg op van f2038, het totaal aantal spaarbusjes een inleg van f 2101. Hier volgen nog enige détailcijfers: hoofdkantoor: daling tegoed van f5.825.308 tot f5.808.501; inleg f188.234; afhaaldienst: daling tegoed van f13.807 tot f13.385; inleg f3615; Souburg: daling tegoed van f485.086 tot f481.110; inleg f 11.827; Goes: daling tegoed van f 1.113.054 tot f 1.105.459; inleg f40.129; Wol- phaartsdijk: daling tegoed van f 281.572 tot f 280.&5; inleg f4243: Terneuzen: stijging tegoed van f72.613 tot f75.549; inleg f4400; af haaldienst: inleg f2369; tegoed eind Mei f8239; Zaamslag: daling tegoea van f47.897 tot f43.126; inleg f3705; Axel: stijging tegoed van f 40.365 tot f41.239; inleg f2647. De liquiditeits positie gaf op eind Mei een totaal aan van 692.270,36 (vorig jaar ƒ760.277,15). Middelburg GEMEENTELIJKE HULP AAN SCHOOLBESTUREN. Het bestuur der Bijzondere school van de Gereformeerde Gemeente te Middelburg heeft het gemeentebe stuur verzocht gelden beschikbaar te stellen voor de aankoop van school- meubelen in verband met de toename van het aantal leerlingen, van losse schrijfborden, ter vervanging van de tijdens de bezetting ontvreemde exem plaren en van schoolbanken ter ver vanging van verouderde banken. De kosten bedragen in totaal 2189.60. Voorts heeft het bestuur van de Chr. school t Zand medewerking verzocht voor het aanschaffen van schoolmeu- bilair (kosten begroot op 2488) en van overgordijnen voor drie lokalen (kosten 525). B. en W. stellen de raad voor in beide gevallen de ge vraagde medewerking te verlenen. VERBETERING STRAATVERLICHTING SEISWEG. Het is de bedoeling van het ge meentebestuur de verbetering van de straatverlichting aan de Seisweg te Middelburg tgelijk uit te voeren met de wegverbetering. Het ligt in het voornemen op het gedeelte Seisbuitenbrug tot het abat toir 12 masten bij te plaatsen met een mastafstand van 37 tot 42 meter, waarvan de kosten in totaal op f 8000 worden begroot. In dit bedrag is on geveer f 4500.— voor kabelaanleg be grepen, welke nodig is door het ont breken van een installatie voor af standsbesturing. In het grote plan voor de uitbreiding van de straatverlichting is f 1000.— opgenomen voor voorzie ningen tussen de Seisbuitenbrug en de Olmenlaan. Dit deel van het grote plan zal hiermede verwezenlijkt wor den. „MEDIOBURGUM" BEHAALDE DRIE PRIJZEN IN DEN HAAG. „Medioburgum" uit Middelburg heeft met 51 leden (dames, heren, meisjes en jongens) deelgenomen aan de Bondsfeesten van het K.N.G.V. in Den Haag en wist drie prijzen in de wacht te slepen. Bij de wedstrijden behaalde een groep van 24 meisjes de tweede prijs in groep E, een groep van negen jon gens de derde prijs in groep G en een groep van acht dames de derde prijs in groep D. Wat het logies in Den Haag betrof was „Medioburgum" bevoorrecht bo ven alle andere deelnemende vereni gingen, aangezien zij gebruik mocht maken van het schip „Jeannette", dat momenteel in dienst is van het comité „Onze Marine" en dat afkom stig is uit Middelburg. Vlissingen AFSCHEID EN INTREDE Tijdens een avonddienst in de Grote Kerk te Vlissingen zal ds J. C. Sickesz op Zondag 29 Juni afscheid nemen van de Nea. Herv. Gemeente. Ds Sickesz zal op Zondag 6 Juli te 's-Gravenhage worden bevestigd door ds H. J. Dijckmeester. Op de da<* dat ds Sickesz zijn intrede in Den Haag doet, wordt ds E. Sneller, gewezen vlootpredikant te Vlissingen, door ds W. B. A. Smits te Middelburg be vestigd. Zoutelande AANBESTEDING Door de stichting bouwbureau voor de landbouw in Zeeland werd ten ver zoeke van de heer J. Koppejan te Zoutelande aanbesteed, het bouwen van een landbouwschuur met woning. Er werd ingeschreven als volgt: fir ma J. Dingemanse Zoon, Zoutelan de, voor schuur f 18 590; voor woning f 15.360; firma A. Janse Zoon, Zou telande, schuur f 18.987; woning f 15.991. SERIEWEDSTRIJDEN TE ZOUTELANDE De voetbalvereniging „De Meeu wen" te Zoutelande organiseerde Dinsdag seriewedstrijden, waaraan de volgende elftallen deelnamen: De Noormannen (Westkapelle), 2e en 3e elftal gecombineerd, Serooskerke I en n, Vrouwenpolder I en De Meeu wen. De uitslag luidt als volgt: De Meeuwen le prijs, Vrouwenpolder 2e prijs, Serooskerke 3e prijs, Noorman nen 4e prijs. Dank zij het fraaie weer was de publieke belangstelling zeer groot. Ritthem H. C. A. VAREL GEHULDIGD. De heer H. C. A. Varel vierde zijn 30-jarig jubileum als onderwijzer aan de Christelijke school te Ritthem. De ze dag is niet onopgemerkt voorbij gegaan. In het versierde schoollokaal werd hij door "t hoofd der school, de heer G. de Zeeuw, hartelijk toegespro ken. De leerlingen zongen een toepas selijk lied en vereerden hem met een practisch geschenk. Na een tractatie werd de schooltijd verder gezellig doorgebracht met kleine voordrachten Des avonds kwam het schoolbestuur ten huize van de heer Varel om hem te huldigen. De voorzitter, de heer A. Breel, feliciteerde de jubilaris en dankte hem ook namens de ouders der leerlingen voor zijn grote toewij ding. Als blijk van waardering wer den hem een ets van Heymans en bloemen aangeboden. De burgemees ter P. Daniëlse dankte de heer Varel voor 't geen deze in verschillende functies voor de burgerlijke gemeen te heeft gedaan, vooral kort na de drooglegging toen veel in 't vereni gingsleven opnieuw moest worden op gebouwd. De heer B. J. de Mey, oud-hoofd der school, die 23 jaar met de heer Varel heeft samengewerkt, haalde oude schoolherinneringen op en prees ook de grote toewijding van de jubila ris als onderwijzer vooral tijdens en na de waterperiode. In de huldiging betrok hij ook mevrouw Varel, die steeds haar man tot steun is geweest. St. Laurens DERTIGSTE UINGRIJDEKIJ. Voor de dertigste maal werd in St. Laurens de jaarlijkse ringrijdery gehou den, waaraan 13 rijders deelnamen. De uitslag luidde: 1. J. van Wallenburg, 28 ringen; 2. M. Koole Jzn., 27: 3. J. Buijs, 26; 4. C. Bommeljé, 24; 5. C. van Sloo- ten, 23; 6. C. Abrahamse, 23: 7. P. Rooze. 22; 8. L Wisse. 20; 9. G. Nijpjes, 19; 10. W. Rooze, 19; 11. J. C. Lauer, 18; 12. F Wisse, 17; 13. J. v. d. Bosse, 5. Acht extra prijzen waren voor J. van Wallenburg, P. Rooze, W. Rooze, M. Koo le Jzn., A. Abrahamse, I. Wisse, C. Bom meljé en J. C. Lauer. De prijs van burgemeester Baas werd gewonnen door M. Koole Jnz., de polle pel door J. van Wallenburg. De wissel baker, beschikbaar gesteld door een aan tal ingezetenen van Sint Laurens, werd gewonnen door C. Abrahamse (5 vaa de 6 ringen). De wisselbeker van de fa. v. d. Have werd" gewonnen door W. Rooze, ter wijl een beker, geschonken door de fa. Van Eenennaam te Middelburg, werd ge wonnen door M. Koole Jzn. De heer M. van Slooten Sr. ontving een geschenk, omdat hij tijdens alle der tig ringrijderijen dienst heeft gedaan als ringoppasser. BEL IN RAADHUISTORENTJE Vroeger hing in het torentje van het raadhuis te St. Laurens een be), die echter indertijd door de bezetters werd geroofd. Thans is een nieuwe bel in het torentje opgehangen. Zierikzeese „paardenmarkt" trok zeer veel bezoek. Woensdag werd in Zierikzee de traditionele „paardenmarkt" gehou den, de grote straatmarkt (waaraan de populaire „paardenlotevij" is ver bonden). die naar naam dankt aan het feit, dat eertHds op de eerste Woensdag in Juni in Zierikzee een levendige paardenhandel werd gedre ven. Door de gewijzigde tijds om standigheden kwamen na de oorlog geen paarden meer aan de markt en bestaan de hoofdprijzen van de loterij niet meer, zoals vroeger, in hoofd zaak uit paarden veulens en land bouwwerktuigen, maar voornamelijk uit huishoudelijke artikelen. Niettemin is deze eerste Woensdag in Juni één der hoogtijdagen op Schouwen-Duiveland gebleven en ook nu weer stroomden de bezoekers uit alle delen van het eiland naar Zie rikzee. Op de Balie, de Varemarkt en de Lammerenmarkt wachtten meer dan honderd kramen met koop waar, waaronder veel textiel, op do gretige kopers en koopsters. Naar men ons verzekerde, is het aantal marktkooplieden nimmer groot geweest. GESLAAGD. Geslaagd voor het diploma A Scheeps- werktuigkundige, K. Adriaanse. leer ling van de „De Ruyterschool" te Vlis singen. Marktberichten VEILING MIDDELBURG. 4 Juni: Fruit: Perziktn 16. Aardbeien per kg 45—76. Rode bessen per doos 38— 42. Tomaten 761.57. Nieuwe aardappelen, grote 29—36, drielingen 2532, kriel 22— 30. Groenten: Rabarber 1324. Andijvie 1633. Radijs per bos 411. Boskroten 1222. Bospeen 2562. Bloemkool A 29 —51, B 19-41, C 14—26, D 8—23. Sla A 4—12, B 4—9. Postelein 47—57. Pten per kg 30—58. Tuinbonen 41—43. Stamsnijbo- nen 1.301.60. Komkommers A 2732 B 26—29, C 20—25. Spitskool 34—18. Sav kool 91—28. Rrjserwten 34—85. Dubbele princessebonen 1.90. Heden werden eerste dubbele princessebonen aangevoerd door de heer K. Labrujjère te Domburg. VISMIJN VEERE. 4 Juni: Export garnalen' 1545 kg 60 Handels garnalen 2688 kg 42—51. Schar 912 kg 16—32. Bot 455 kg 25—34. Schol 454 kg 1634. Middel tong 87 kg 65—1.38 Rog 101 kg 1632. Kabeljauw 2 kg 70 Ongesorteerde vis 35 kg 19—66. Alles oer kg. Officiële publicaties VLISSINGEN HINDERWET. B. en W. van Vlissingen, brengen in gevolge de artikelen 6 en 7 der Hinder wet ter openbare kennis, dat bij hen is ingekomen eer. verzoek van Mevr. de Wed. C. Geertse—Van Haveren te Vlissin gen om vergunning tot het oprichten van een drukkerij, waarin zal worden ge plaatst een drukpers, gedreven door een electromotor van 2 P.K. in het perceel kadastraal Gemeente Vlissingen, 3ectie D, No. 927 plaatselijk gemerkt Paling straat no. 10; dat dit verzoek met de bijlagen, van af heden op de Gemeente-secretarie (2e af deling) ter visie zal worden gelegd en dat schriftelijk bezwaren bij hun college kunnen worden ingediend. Op de veertiende dag na heden, zijnde de 10 Juni 1952 zal ten Gemeentehuize des voormiddags te 10 uur, gelegenheid worden gegeven, om bezwaren tegen het oprichten dier inrichting in te brengen, terwijl daarbij zowel de verzoekster als zij, die bezwaren indienen, in de gele genheid worden gesteld deze mondeling en schriftelijk toe te lichten. Zowel de verzoekster, als zij, die be zwaren inbrengen, kunnen gedurende RAAD ARNEMUIDEN. Binnenkort verbetering Nieuwlandse weg. Onder voorzitterschap van burge meester J. van den Bos kwam de raad van de gemeente Arnemuïden in algemene vergadering bijeen. Als alles volgens de plannen verloopt, zal binnenkort met de verbetering van de Nieuwlandse weg worden be gonnen. Aan de heer Beenhakker te Wemeldinge is gevraagd een plan te maken, waarvan een concept heeft uitgewezen, dat de kosten ongeveer 15.000 zullen bedragen. De raad be sloot adhaesie te betuigen aan het verzoek van de raad van St. Maar tensdijk aan G.S. om de subsidiere geling voor de verpleging van krank zinnigen te herzien, óp verzoek van de' directeur-generaal energie-voor ziening werd vergunning verstrekt om ten Noorden van de spoorweg een gsspersleiding aan te leggen. Aan de leden van de woonruimte-advies-com missie 1947 zal van heden af 2.50 presentiegeld per bijgewoonde ver gadering worden uitbetaald. Er zal een kasgeldlening worden aangegaan tot een bedrag van 200.000 tegen de door de regering vastgestelde voorwaarden, dit in verband met het aflopen per 15 Mei en 1 Juni van twee kasgeldleningen elk groot 50.000 welke destijds werden geslo ten voor de bouw van de dertien wo ningwetwoningen aan de Roomsche straat te Arnemuiden. Aan het ge- meentepersoneel zal een voorschot op de vacantietoeslag worden verstrekt ad 2% van de jaarwedde. Op verzoek van de oudercommissie werd het subsidie bedreg der gemeente-com missie verhoogd tot 30 per jaar. Tot onderwijzer aan de O.L. school (Kom) te Arnemuiden werd benoemd de heer L. van Boven. Op voorstel van B. en W. besloot de raad het Rrjksverplaatsingsreglement op het gémeentepersoneel van toepassing t.e verklaren Verder werd besloten om bouw en woningtoezicht op Walche ren een plan te laten opmaken voor de verbetering van de Zuidwal, wel ke nodig is nu daar het zware ver keer (zoals de bussen van de Stoom tram Walcheren) dagelijks over rijdt. Naar een oplossing voor het straal ja ger spr obl eem. Regering onderzoekt mogelijkheden. De regering houdt zich klaarblijke lijk intensief bezig met het straal jagerprobleem. Gedurende ongeveer drie maanden worden reeds onderhun- delingen gevoerd met de Fokkerfa brieken over de eventuele aankoop van de Fokker S 14 straaltrainer. Dit is een toestel, dat de eigenschappen van een straaljager heeft, doch waar mee „kleine fouten" gemaakt kunnen worden, zonder dat het voor de leer ling-vlieger onmiddellijk catastropha- le gevolgen heeft. De Fokker S 14 heeft één straalmotor en een topsnel heid van 750 km. per uur. Een straal jager heeft een snelheid van 960 km. per uur en doorgaans twee motoren. Bovendien heeft de minister van oorog en marine, ir. Staf. op vragen van het le Kamerlid mr. W. C. Wen- delaar medegedeeld, dat de motoren van de Nederlandse straaljagers uit gerust zullen worden met een ontste ker, indien bij proefneming zou blij ken. dat dit apparaat tot de veiligheid kan bijdragen. Naardens kerk gesloten voor Handel-vereniging. De leden van de HSndel-vereniging uit Bussum hebben bij herhaling het rookverbod overtreden, dat even als voor alle kerken uiteraard ook geldt voor de Grote Kerkje Naarden. Het gevolg hiervan is, dat zij dit be roemde kerkgebouw, waarin vele con certen worden gegeven, niet meer mogen betreden. Het college van kerkvoogden heeft hen de toegang ontzegd. Bij onlangs door de Bussumse Han- delvereniging gehouden repetities moest de koster van de Grote Kerk enkele leden van deze vereniging her haaldelijk verbieden, omdat zij siga retten rookten en tenslotte waar schuwde hij de president-kerkvoogd, burgemeester Jur. Visser Jr., die de voorzitter van de Handélvereniging. de heer N. van der Linden, en één van de leden verzocht het kerkgebouw te verlaten. De Handelvereniging zou enkele psalmen uitvoeren, waarvan de N.C.R.V. opnamen maakte. Deze kunnen thans niet voltooid worden. Diefstal snel opgehelderd. De marechaussee op het station te Roosendaal heeft drie Rotterdam mers aangehouden, die van diefstal werden verdacht. Op Pinksteravond had een heer aangifte gedaan van de vermissing van een geldkistje, dat hij in een koffer bij zich had gehad. Ter wijl hy even op het perron had staan raten, was zijn koffer geforceerd. ie spoorwegrecherche werd in de zaak gemengd en men kwam tot de ontdekking, dat in Oudenbosch een jas met het geldkistje als gevonden voorwerp was afgegeven. De jas was het eigendom van een der Rotterdam mers. Aanhouding van het drietal volgde. A.T.G. niet meer in Stads schouwburg. Het Amsterdams Toneel Gezelschap heeft het gemeentebestuur van de hoofdstad schriftelijk medegedeeld, dat het zich na 31 Aug. 1953 zal te rugtrekken als candidaat-bespeler van de Stadsschouwburg. Zowel de artistieke- als de zakelijke leiding zouden er de voorkeur aan gegeven hebben zich reeds thans te rug te trekken. De reeds aangegane verplichtingen maakten dat echter onmogelijk. ICUUIS in «n 0 Het overschot van Nederland in dc E.B.U. over dc maand Mei 1952 zal ver moedelijk 40 mllJlocn gulden bedragen. 0 Bij dc Rijkspostspaarbank werd in Mei J.l. voor ongeveer 1 mllllocn gulden ont- spaard. bij dc particuliere spaarbanken daarentegen werd i 96.000 gespaard. De netto deviezenreserve is ln de algelo pen week toegenomen met ruim t 38 mll- lioen; goud cn deviezen tezamen heb ben dc t 2.5 milliard overschreden. 0 De Belgische ministers van sociale zaken en buitenlandse handel zullen zich met hun Nederlandse collega's in verbinding stel len teneinde na te gaan, welke maatre gelen getroffen moeten worden om in het kader van dc, Benelux de ongelijkheid van lonen en sociale lasten in Belgiri en Nederland ui*, de weg tc ruimen. 0 De K.L-M.-dlensten naar Amerika en Afrika, die door de Amerikaanse ollestaklng aan beperkingen waren gebonden, worden thans weer volledig Ingevoerd. 0 Het genootschap „Dc Wachttoren' heeft een aanklacht bij de Justitie- inge diend tegen het verstoren van de bijeen komst der getuigen van Jehova, die op eerste Pinksterdag tc Venlo werd gehou den. 0 Tegen oen 24-Jarige trenvmer van het schip „Hecuba", die op 16October van het vorig Jaar een hofmeester met een mét; dodelijk had verwond, is Woens dag acht Jaar met aftrek geëist. 0 Woensdag 18 Juni zal in het Konink lijk Instituut voor de Tropen te Amster dam de „Commissie Nationale Schroot- .campagne" geïnstalleerd worden. Even als in Amerika, Engeland en ln andere landen, zal ook in ons land een campagne worden gevoerd ter verhoging van de schrootopbrengst. 0 In Aken la de 28- jarige P. A. van der V. aangehouden en ter beschikking van dc Rotterdamse Jus titie gesteld. In de Maasstad zou hij een aantal personen hebben opgelicht. 0 Na de minister van Justitie, heeft thans ook de Amsterdamse procureur-generaal een onderhoud gehad met enkele Journalisten, teneinde zich te doen voorlichten over het probleem van het verschoningsrecht. Do Journalist Hommerson ontving intus sen een telegram van het seniorenconvent der Journalisten, waarin dit convent hul de brengt aan zijn standvastige houding 0 Volgens bet DulUe blad „Kurlcr" zal Dean Achcson eind Juni een bezoek aan Berlijn brengen om o.m. do eerste steen legging bij tc wonen van een Amerikaanse bibliotheek. 0 Bij het Haagse Gerechts hof is tegen een aantal verdachten in een speclclub-affalre ln hoger hcroep bcves- tiglng geelst van door dc Haagse politie rechter opgelegde straffen. Op 18 Juni a.s. zal het Gerechtshof arrest wijzen. DR K. H. E. GRAVEME1JER TE PRETORIA BEROEPEN Dr K. H. E. Gravemeijer, oud-pre dikant der Ned. Herv. Kerk, die kort geleden uit Zuid-Afrika is terugge komen, heeft thans een beroep ont vangen vanwege de Nederduits Herv. Gemeente te Pretoria, om als predi kant in algemene dienst de geeste lijke verzorging op zich te nemen van de Nederlandse immigranten. DS. J. DE VRIES OVERLEDEN. In de ouderdom van ruim 72 jaar, na een langdurige ongesteldheid, is overleden ds. J. de Vries, emeritus predikant der Geref. Kerken en tal van jaren in het kerkelijk leven ln VAN "TOT- WIN IJPE" Te Oostkapelle werd een voetbalwed strijd gespeeld tussen het eerste elftal cn de veteranen van de plaatselijke club De „ouwertjes" deden het nog best en wonnen de partij met 3—0. Tijdens een propaganda-avond voor een Z.L.M.-kookcursus te Zoutelande heeft mej. C. Boogerd, directrice van de Land- bouwhuishoudschool te Kruiningen, een causerie gehouden over het landbouw- huishoudonderwjjs. Dc consulente van de Z.L.M., mej. G. G. Sikkens, hield een praatje over Amerika. In September zal met een "kookcursus worden gestart. Een voetbalwedstrijd tussen een Am bonees elftal en een elftal van D.U.W.- arbeiders. beide uit Vlissingen, werd door de Ambonezen met 71 gewonnen. De Ambonezen wonnen ook 'n volleybalwed strijd tegen een Belgisch team uit het kamp Vlissingen I. De heer C. de Leng te Vlissingen slaagde voor het examen landmachinist A. drie dagen vóór de 10 Juni 1952 ter Ge meente-secretarie (2e afdeling) van de ter zake ingekomen schrifturen kennis nemen. Voorts zij er de aandacht op gevestigd, dat niet tot beroep zijn gerechtigd zij. die niet overeenkomstig artikel 7 der Hinderwet voor het gemeentebestuur of één of meer zijner leden zijn verschenen, teneinde hun bezwaren mondeling toe te lichten. Vlissingen, 27 Mei 1952. het Zuiden des lands een vooraan staand figuur. Ds. de Vries, die 14 November 1879 geboren werd, werd in 1906 predikant te Nieuwveen, van waar hij in 1910 naar Tilburg ver trok. Daar was hij werkzaam tot aan zijn emeritaat in Mei 1948. Ds. De Vries was bij herhaling lid van de Generale Synode der Geref. kerken, waarvoor hij ook deputaat was voor de zending en voor de geestelijke verzorging der militairen. In laatst genoemde qualiteit heeft hij geduren de de mobilisatie in 1914 heel de geestelijke verzorging langs de Zui delijke grens van ons lana georgani seerd. Daarom werd hij benoemd tot Ridder in de Orde van Oranje Nas sau. NEDERLANDS BIJBELGENOOTSCHAP. De jaarvergadering van het Neder lands Bijbelgenootscnap zal dit jaar op 18 Juni a.s. in de Nieuwe Kerk te Amsterdam worden gehouden, waar vertegenwoordigers van zeshonderd afdelingen worden verwacht. In de morgen-vergadering komen de huis houdelijke zaken aan de orde, waar onder ae verkiezing van een voorzit ter, aangezien prof. dr. F. W. Gros heide zich niet herkiesbaar heeft ge steld. Ook dr. W. G. Harrenstein, emeritus predikant te Amsterdam, en vele jaren voorzitter van de Commis sie Buitenland, legt zijn functie neer. In de middagvergadering zullen als sprekers optreden: ds. A. K. Straats- ma, emeritus Ned. Herv. predikant te "s-Gravenhage en dr. W. G. Har renstein. Aan de jaarvergadering wordt dit maal een tentoonstelling verbonden, genaamd „Het altijd nieuwe boek" die 's avonds voor het publiek ge opend wordt. De tentoonstelling ts geheel gewyd aan de nieuwe verta ling, terwijl een aparte hoek gewijd is aan Bijbels beeldmateriaal (films, kaarten, filmstroken, wandplaten enz.). DUITSLAND EN DE TOERISTENMARKT. In ons artikel d.d. 4 Juni over Duitslands terugkeer op de toeristen- markt is een storende correctiefout geslopen. Waar. staat „de jodelaars dansten er hun volksdansen", leze men: „de jodelaars zongen er hun hoogste lied, de boerenjongens en meisjes dansten er hun volksdansen, alsof er nimmer een Stalingrad ge weest was". Raffinaderij te Pernis zal belangrijk worden uitgebreid. Koninklijke Shell had in 1951 een inkomen van 66 millioen pdst. In het verslag over 1951 van de N. V. Koninklijke Nederlandse petrole- um-maatschappij wordt gezegd, dat de netto-winst van de Koninklijke over dat jaar t 327.034,126 bedroeg, hetgeen her mogelijk maakt een divi dend van 4 uit te keren over het preferente kapitaal van t 1.500.000 en van 13 in contanten over het per 31 December 1951 uitstaande i wone aandelenkapitaal van f 917.4: 000.waarvan reeds 4 als inte rimdividend betaalbaar werd gesteld. Omtrent de wereldoliepositie wordt opgemerkt dat niettegenstaande er in Iran gedurende de tweede helft van 1951 nagenoeg geen ruwe olie werd geproduceerd, de totale wereld- olieproductie met ruim 70 miilioen ton is gestegen tot 610,26 millioen ton. Sinds het einde van de oorlog Is de wereldproductie met ruim 65 toegenomen. IN NEDERLAND. Aangaande de winning en opspo ring in Nederland wordt gezegd, dat in 1951 de productie van het terrein Schoonebeek tot 714.000 ton toenam, waarmede het economisch maximum wel zal zijn bereikt. De raffinaderij te Pernis. de groot ste op het vasteland van Europa die in het afgelopen jaar bijna 6 millioen ton ruwe olie heeft verwerkt, zal wor den uitgebreid tot een capaciteit van ongeveer 9 millioen ton per jaar. Candidatenlijsten werden genummerd. Het centraal stembureau voor de verkiezing der Tweede Kamer heeft de officiële nummering vastgesteld van de lijsten van candidaten. De zittende partijen, die voorkeur kon den te kennen geven, werden als volgt gerangschikt: 1. K.V.P., 2. P. v.d.A., 3. A.R, 4. C.H.U., 5. V.V.D. 6. C.P.N., 7. Staatkundig Gerefor meerde Partij, 8. lijst Weiter. Om de overige vijf plaatsen werd geloot methet volgende resultaat: 9. Partij voor Recht, Vrijheid en Wel vaart, 10. Socialistische Unie, 11. Jong Conservatief Verbond (niet in Zeeland), 12. Gereformeerd Politiek Verbond, 13. Middenstandsparty. Minister Stikker kocht weer huizen De Eerste Kamer is er niet over te spreken, dat minister mr. D. U. Stik ker voorstelt de financiering te rege len van in het buitenland gekochte panden, ofschoon hij eerder heeft toe gezegd geen hulzen meer te zullen aankopen zonder voorafgaande goed keuring van de volksvertegenwoordi ging. Het gaat hier om gekochte huizen te Caracas ruim 428.000, te New Delhi: ruim 415.000 en nog een an der huis aldaar: ruim 289.000, en te Rome: ruim 582.000. 19-jarig meisje beroofde aannemer uit Zaandam. Woensdag heeft voor de Amster damse rechtbank terechtgestaan de 19-jarige M. W. L. de K. Dit meisje werd ervan beschuldigd een 38-jari- ge aannemer uit Zaandam van zijn portefeuille te hebben beroofd. De aannemer was op 7 April, met i 800 op zak naar Amsterdam gegaan, waar hij een zakenrelatie zou ont moeten. Toen deze relatie niet kwam opdagen was hij aan de fuif gegaan. Hij ha.d mej. De K. ontmoet en op het eind van de avond was hy niet zeer nuchter met haar naar een ho tel gegaan. Toen de aannemer 's ochtends vroeg wakker werd, was het meisje verdwenen en ook miste hij zijn portefeuille. Het hotelperso neel had het meisje zien vertrekken, nadat zy aan de portier f 10.had gegeven. De politie werd gewaar schuwd en spoedig daarna bekende het meisje de portefeuille weggeno men te hebben. Zy had verschillende kledingstukken gekocht voor haar moeder, die in Soest woonde. Inder daad waren daar de kledingstukken aanwezig, maar na confrontatie met haar moeder, trok het meisje haar bekentenis in. De officier van justitie achtte de beroving echter bewezen en eiste 12 maanden met aftrek, waarvan acht maanden voorwaardelijk. 0 Het Witte Huis heeft de vakbondlel- J öers en directies uitgenodigd voor een j vandaag te houden bespreking om te po- I gen een einde te maken aan de staaJ- staking. Taft wint van Eisenhower in Zuid-Dakota. Eerste verkiezingsrede van Ike in zijn geboorteplaats. In de Ver. Staten worden de voor verkiezingen voor het presidentschap voortgezet. In Zuld-Dakota heeft Taft daarbij een kleine voorsprong op Ei senhower behaald. Bij de democraten is Kefauver hier favoriet, evenals in Calilornlë, waar de republikeinen vooral gouverneur Warren steunden. TOESPRAAK VAN EISENHOWER. Eisenhower heeft in zijn geboorte plaats Abilene, de eerste toespraak ge houden van zijn campagne voor het presidentschap. Hij spoorde met klem aan tot het bereiken van een nationale eenheid. Amerika wordt in steeds toe nemende mate bedreigd door onenig heid, inflatie, zware belasting en bu reaucratie. Het is echter nodig, dat ieder zich een verantwoordelijk bur ger toont, opdat geen lange reeks strafwetten ingevoerd behoeft te wor den, hetgeen uiteindelijk zou leiden tot de reglementering '-an de arbei ders en een bureaucratische controle van alle productiemiddelen. Eisenhower noemde dc* val van Chi na in 1949 een der grootste interna tionale rampen van onze^Lijd. een tra gedie, die zich niet mag herhalen. Bevoegdheden van koning van Jordanië overgenomen. De regering van Jordanië heeft een nieuwe raad benoemd, die de be voegdheden van koning Talal over neemt, totdat uit een medisch rap port blykt dat de koning zijn werk zaamheden kan hervatten, aldus een Jgeringscommuniqu Men verwacht, dat deze raad van drie zijn werk twee of drie maanden zal verrichten, waarna tenslotte zou worden gemeld, dat dc toestand van de koning hopeloos Is. Daarna ver wacht men een proclamatie, dat Emir Hoessein op zijn achttiende verjaar dag. in Januari 1953, de troon zal bestijgen. De minister-president van Jorda nië zou hebben verklaard, dat ko ning Talal door zyn geestestoestand nooit meer kan regeren, omdat zijn ziekte door medische deskundigen 's ongeneeslijk wordt beschouwd. Zoals bekend, is koning Talal in tegenstelling tot zijn in 3951 ver moorde vader tegenstander van een pro-Engelse politiek en vóór in ternationalisatie van het gebied van Jeruzalem. Salaris van 100.000 voor Commissaris Volgens het voorlopig verslag om trent de financiële hulp aan Neder landse boeren in Brazilië, vraagt de Eerste Kamer inlichtingen aan de re gering over de bezoldiging van de commissaris in de kolonie Ribeirao. Dezé functionnaris zou in één Jaar ongeveer 100.000 aan salaris en ver goedingen hebben ontvangen, waar van een gedeelte uit 's rijks kas zou zfjn betaald. Nagekomen advertenties. Heden overleed plot seling te Oegstgeesbon- ze geliefde Broeder. Behuwdbroeder en Oom BENJAMIN VAN DE VELDE, tot 1940 mede-uitgever van de „Vlissingsche Courant", in de leeftijd van 65 jaar. Uit aller naam F. VAN DE VELDE Sr. Vlissingen, 4 Juni 1952. Heden overleed ge heel onverwachts onze lieve Moeder, Behuwd- en Grootmoeder FROUKJE TEN HOVE PEE KEMA In de ouderdom van 75 jaar. Wormerveer: H. E. NOLST TRENITÉ—TEN HOVE Dr. A. C. NOLST TRENITi^ Vlissingen: A. GRIPPELING— TEN HOVE R. GRIPPELING s-Gravenhage: AL L. VAN TIJEN- TEN HOVE H. W. VAN TIJEN en Kleinkinderen. Vlissingen, 4 Juni 1952. De crematie zal plaats vinden Zaterdag 7 Juni a.s. te Westerveld. Volstrekt enige kennis geving.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1952 | | pagina 3