NIEUWS UIT ZEELAND yy/ssa schouwen SCHOUWEN EN DUIVELAND n; KERKNIEUWS ^Tofetslop DONDERDAG 5 JUNI 1952 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Kerk van Wemeldinge nam bazuinen en harmonium in gebruik. Tijdens een speciale dienst in de Ned. Hervormde kerk te Wemeldinge zijn het nieuwe harmonium en de ba zuinen officieel in gebruik genomen.' Na de predikatie sprak ds. J. G. van Ieperen, de voorganger en voorlezer J. Vleugel, die 33 jaar de gemeente heeft gediend en thans deze dienst verlaat, hartelijk toe. Hij dankte de heer Vleugel namens kerk en ge meente en hoopte dat hij nog vele ja ren de dienst zal bijwonen. Op ver zoek van ds. van Ieperen zong men de scheidende voorzanger daarna staande toe. De leden van O.K.K. mochten voor het blazen van de bazuinen eveneens woorden van dank in ontvangst ne men. Hun werk zal, zoals bekend, nu worden overgenomen door leden van de Jonge Kerk die bq deze gelegen heid aan de gemeente werden voor gesteld. Voorlopig zal de heer A. v. d. Cingel nog als instructeur optre den. Ds. van Ieperen besloot deze bij zondere dienst met dankzegging. Minder spaarzin in Mei. Het tegoed van de spaarders bij de Vlissingse Nutsspaarbank en de bij kantoren daalde in Mei van f 7.887.455 tot f7.856.997. Ingelegd werd f 261.173, terugbetaald f 291.631. Het aantal rekeningen steeg van 16.993 tot 17.038. Het schoolsparen leverde een inleg op van f2038, het totaal aantal spaarbusjes een inleg van f 2101. Hier volgen nog enige détailcijfers: hoofdkantoor: daling tegoed van £5.825.308 tot f5.808.501; inleg f188.234; afhaaldienstdaling tegoed van f13.807 tot f13.385; inleg f3615; Souburg: daling tegoed van f485.086 tot f481.110; inleg f 11.827; Goes: daling tegoed van f 1.113.054 tot f 1.105.459; inleg f40.129; Wol- phaartsdrjk: daling tegoed van f 281.572 tot f280.385; inleg f4243; Terneuzen: stijging "tegoed van f72.613 tot f75.549; inleg f4400; af- haaldienst: inleg f2369; tegoed eind Mei f8239; Zaamslag: daling tegoed van f47.897 tot f43.126; inleg f3705; Axel: stijging tegoed van f40.365 tot f41.239; inleg f2647. De liquiditeits positie gaf op eind Mei een totaal aan van ƒ692.270,36 (vorig jaar ƒ760.277,15). PINKSTERDRUKTE IN WESTELIJK SCHOUWEN Hoewel De Bilt voor de vacantie- gangers niet zulk bijster aanlokkelijk weer voorspelde, heeft Westelijk Schouwen er, voor zover wij dit na hebben kunnen gaan, niet veel nadeel van ondervonden. Alle hotels waren gedurende de Pinksterdagen tot de laatste plaats bezet, terwijl ook reeds vele particulieren aan vreemdelingen onderdak verschaften. Verschillende gasten hebben aan deze Pinksterda gen hun vacantie gekoppeld, zodat er van een begin van het Zomerseizoen gesproken kan worden. Verwacht wordt, dat het seizoen goed zal wor den, want velen zijn voor het hoofd- seizoen reeds vrijwel volgeboekt. Toch moet er steeds op gewezen wor den, dat Schouwen. in Juni op zijn mooist is. Uiteraard zullen zq, die nu hun vacantie hier doorbrengen en met de Pinksterdagen hier verbleven, goede propagandisten zijn voor een vroeger bezoek. De Vogelbescher- mingswacht organiseerde op 2e Pink sterdag drie excursie's, die uitstekend geslaagd zijn. Een attractie van ge heel ander genre vormden de Motor races van de Motorclub Sparta uit Zierikzee, die 2e Pinksterdag in de duinen achter de boerderij „Groene- woud" gehouden werden. Ook hier door was er veel levendigheid. KORFBAL KORFBAL-UITSLAGEN De uitslagen van de voor de S.D.K.B. gespeelde korfbalwedstrijden luiden: le klasse: Die GouweZeemeeu wen 11; StrandvogelsUnitas 5 7; Velocitas—OWK 3—3. 2e klasse: BrouwershavenStorm vogels 42. Res. 2e klasse A: Burgh HlVelo citas II 64; Zeemeeuwen IIBurgh IV 5—1; Zwaluwen HDOSKO H 2—7. Res. 2e klasse B: Die Gouwe II- Unitas H 17; NOAD HUnitas IH 1—0. STRANDVOGELS I—UNITAS I 5—7. Door een uitstekend gespeelde wed strijd legden de stadsbewoners tenslotte beslag op de beide punten, na een span nende strijd, hetgeen uit het scorever loop blijkt. Na 15 min. scoorde A. Hage 01, M. Verseput na 35 min. 11, Vleeshouwer 1—2. Vijf minuten na rust werd het door Jac. Wandel 22, W. Vlaander 32, On- stenk 33, Mej. M. Verboom 43, daar na liep Unitas uit tot 47 door Simmers, mej. ae Vlieger, J. Dogger, C. Viergever 4—7. Mej. Aagtje Dorreman bracht de eindstand op 57. BURGH IH—VELOCITAS II. 6—4. In deze doelpuntenrijke wedstrijd was de thuisclub iets sterker. Mej. Deurloo scoorde 11, na de gelijkmaker zorgde mej. v. d. Weel voor 31, het werd 32, maar Eikenhout en mej. C. Overbeeke zorgden voor 'n 5-2 voorsprong. Velocitas U liep in tot 5—4, waarna mej. v. d. Weel haar derde doelpunt scoorde 64. EERSTE ZEGE VAN NOAD II Eindelijk is het de korfbalclub NOAD II gelukt haar eerste zege te behalen en wel tegen Unitas III. Het was een ge- lijkopgaande wedstrijd met wisselende kansen. Nadat Jan Dorst een strafworp had gemist, scoorde mej. Dijke op fraaie wijze voor NOAD (1—0). Met onveran derde stand brak de rust aan. Na de hervatting kreeg NOAD een strafworp toegewezen maar mej. Coba Dijke faalde Met onveranderde stand kwam het einde van deze aardige wedstrijd, die scheids rechter De Rijke uitstekend leidde. DIE GOUWE EN ZEEMEEUWEN SPEELDEN GELIJK (1—I). De wedstrijd tussen de beide eerste klasse korfbalclubs Die Gouwe en Zee meeuwen, die te Noordgouwe werd ge speeld stond op een laag peil. Het was een op en neergaande wedstrijd met wis selende kansen. Na een slap begin wist Cor van Putten even voor het verstrij ken van de eerste speelhelft de oranje hemden de leiding (1—0) te geven. Na de rust werd er wel iets beter ge speeld, maar toch bleven doelpunten voorlopig uit. Het zag er lange tijd naar uit dat Die Gouwe ging winnen, maar 8 min. voor het einde maakte A. Bogerd voor Zeemeeuwen gelijk (I—1), waarmee het einde kwam. DIE GOUWE II SLOEG DES Et. Die Gouwe speelde een korfbalwedstrijd tegen DES IL De oranjehemden waren tegen DES II in een productieve bui en wonnen met 6—2. Na 10 min. nam DES door mej. Jannie Dalebout de leiding maar Hendrikse maakte spoedig gelijk (1—1). Mej. Jo Hendrikse gaf oranje een 21 voorsprong, maar opnieuw werd de stand gelijk door de Ronde. (2—2). Vlak voor de rust zorgde Annie van Tiggelen voor 32. Direct na de hervatting zorgde dezelfde speelster voor 4—2. Dien v. d. Kasteele en Rinus Hendrikse voerden de stand op tot 6—2 waarmee het einde kwam. Zierikzeese „paardenmarkt" trok zeer veel bezoek. Woensdag wérd in Zierikzee de traditionele „paardenmarkt" gehou den, de grote straatmarkt (waaraan de populaire „paardenloterq" is ver bonden), die haar naam dankt aan het feit, dat eertijds op de eerste Woensdag in Juni in Zierikzee een levendige paardenhandel weid gedre ven. Door dè gewijzigde tijds om standigheden kwamen na de oorlog feen paarden meer aan de markt en estaan de hoofdprijzen van de loterij niet meer, zoals vroeger, in hoofd zaak uit paarden veulens en land bouwwerktuigen, maar voornamelijk uit huishoudelijke artikelen. Niettemin is deze eerste Woensdag in Juni één der hoogtijdagen op Schouwen-Duiveland gebleven en ook nu weer stroomden de bezoekers uit alle delen van het eiland naar Zie rikzee. Op de Balie, de Varemarkt en de Lammerenmarkt wachtten meer dan honderd kramen met koop waar, waaronder veel textiel, op de gretige kopers en koopsters. Naar men ons verzekerde, is het aantal marktkooplieden nimmer zo groot geweest. 's Avonds, werd in „Concordia" te Zierikzee de trekking van de 67e Zie rikzeese paardenloterij gehouden. De eerste prijs, een volledige linnen uitzet van 120 stuks óf een huiska merameublement óf een inzinkbare trapnaaimachine, tezamen met een electrische wasmachine, viel op lot nummer 3120, de tweede prijs, een draagbare schrijfmachine óf een cas sette tafelzilver óf een thee- ontbijt en eetservies, op no. 1025, de derde prijs, een herenrqwiel, op no. 2521, de vierde prijs, een vierpits-gastel voor butagas, op no. 6214, de vijfde prijs, een emaille keukenuitzet, op no. 3225 de zesde prijs, een divankleed, op no. 3998, de zevende prijs, een 24-delig eetservies, op no. 6420, de achtste prijs, een reistas, op no, 3249, de ne gende prijs, een courantenbak, op no. 2955, de tiende prijs, een eleetriseh kacheltje, op no. 5515. Burgh AANBESTEDING Door het bestuur der Waterkering van de calamiteuze Polder Burgh-en- Westland werd in het gemeentehuis te Burgh aanbesteed het herstel, de vernieuwing en het onderhoud tot en met 30 April 1953 van de aarde-, kram-, rijs- en steenglooiingwerken aan bovengenoemde Waterkering. Raming 16.725. De uitslag is als volgt: D. Rentier, Noordgouwe, ƒ16.600; Fa S. Bezuyen Zonen, Ouddoip, 16.400; J. M. Dekker, Brouwershaven, ƒ16.390; B. P. van Velthoven, Zierikzee, 16.360; L. van Popering, Bruinisse, ƒ16.275; M. v. d. Velde, Bruinisse. ƒ16.230; J. v. d. Werf, Burgh, ƒ16.225; W. van den Berg en P van Dongen te Brui nisse en Haamstede, 15.995. Behoudens nadere goedkeuring van Gedeputeerde Staten is het werk ge gund aan de laagste inschrijvers. Brouwershaven VERKEEZINGSREDL. Te Brouwershaven sprak de heer F. Goedhart in hotel Ringelberg voor de Partij van de Arbeid, in verband met de aanstaande verkiezingscampagne- Spreker hield een uitgebreide lezing over het verkiezingsprogram, waarna de avond werd besloten met enige films. REGENVAL IN MEI Volgens waarnemingen van proefbedrijf Scheldemonden viel er in de maand Mei op Duiveland 26.8 mm regen. Het cijfer is buitengewoon laag, in aanmerking genomen dat het gemiddelde neerslagcqfer voor Mei 47 mm is. THOLEN St. Annaland BELGISCHE VOETBALLERS OP BEZOEK. Op het sportveld aan de Dorpsweg te St. Annaland werd een voetbal match gespeeld tussen W.H.S. I en Kupelle (België). De thuisclub speelde de eerste helft met de wind mee, dus was vanzelf de bal ook me rendeels op de Belgische helft. Na 20 minuten gelukte het Verhoole uit een doorgekopte bal de keeper met een hard schot te passeren. Even later schoot Rijnberg onverwachts en dank zij de wind, vloog de bal in het net (20). Maar de gasten wisten nog tegenwind in een tegenpunt te scoren uit een teruggespeelde baL Na de thee was het Belgisch elftal meer in de aanval, maar W.H.S. gaf goed partij. Het werd 2^2 door de Belgi sche midvoor, maar eer het eindsig naal klonk, had Heijboer uit een voor zet van rechts de stand weer in het voordeel van W.H.S. gebracht (3- 2). De Belgen maakten echter weer gelijk. Voor de beschikbaar gestelde beker moest toen worden verlengd en dit werd W.H.S. funest. In dat half uur maakten de Belgen twee doelpun ten. Eindstand 35 voor Kapellê. 40 JAAR GETROUWD. Zaterdag 7 Juni zal het echtpaar Abr. RijnbergJoz. Keur, wonende op de Hoenderweg, wijk Tuindorp A 339 te Sint Annaland de dag herden ken, waarop het vóór 40 jaar in de echt verbonden werd. Beiden genieten nog een goede gezondheid. DRUKKE DOOPDIENST. Zondag 1 Juni werden in de mid- dagdienst van de Ned. Herv. Kerk te Sint Annaland 12 kinderen gedoopt. Dit aantal is nog nooit voorgekomen. Het hoogste aantal was op Paaszon dag, in het jaar 1948, toen er 10 kin deren gedoopt werden. „DE GEVLEUGELDE VRIENDEN". Zaterdag hield de postduivenhouders- vereniging ,,De Gevleugelde Vrienden" uit St. Annaland een wedvlucht van uit Quivrain. Afstand 135 km. Aankomst eer ste duif 1.58.31, De uitslag is al volgt: Van de Repe 1, 3 en 4; Abr. Overbeeke 2; Abr. J. Soeters Janz. 5; Corns, de Witte ST. PH1L1PSLAND DIENSTPLICHT. Voor de militaire dienst werden uit St. Philipsland 12 dienstplichtigen te Breda gekeurd. Niemand werd afge keurd. AANBESTEDING De Centrale Dienst voor Noord- Zeeland besteedde te St. Philipsland namens het gemeentebestuur in het openbaar aan het herstel, de verbou wing en de uitbreiding van de open bare lagere school te Anna Jacoba- polder. De uitslag lüidde: M. Geense, St. Philipsland, ƒ25.453; H. Stouten, Brouwershaven, ƒ24.890; Gebr. Eve raars, St. Philipsland, 24.503; W. A. Lichtendag, St. Philipsland, ƒ24.115; P. de Raat, St. Philipsland, 23.899; C. J. van Schelven en W. A. Lichten dag. St. Philipsland, ƒ23.508,50. Het werk werd aan laatstgenoemde in- schijvers gegund. De begroting be droeg 24.319,55. Naar een oplossing voor het straaljagersprobleem. Regering onderzoekt mogelijkheden. De regering houdt zich klaarbiyice- lyk intensief bezig met het straal jagerprobleem. Gedurende ongeveer drie maanden worden reeds onderhan delingen gevoerd met de Fokkerfa brieken over de eventuele aankoop van de Fokker S 14 straaltrainer. Dit is een toestel, dat de eigenschappen van een straaljager heeft, doch waar mee „kleine fouten" gemaakt kunnen worden, zonder dat het voor de leer ling-vlieger onmiddellijk catastropha- le gevolgen heeft. De Fokker S 14 heeft één straalmotor en een topsnel heid van 750 km. per uur. Een straal jager heeft een snelheid van 960 km. per uur en doorgaans twee motoren. Bovendien heeft de minister van oorog en marine, ir. Staf, op vragen van het le Kamerlid mr. W. C. Wen- delaar medegedeeld, dat de motoren van de Nederlandse straaljagers uit gerust zullen worden met een ontste ker. indien bij proefneming zou blq- ken, dat dit apparaat tot de veiligheid kan bijdragen. Naardens kerk gesloten voor Handel-vereniging. De leden van de Handel-vereniging uit Bussum hebben bij herhaling het rookverbod overtreden, dat even als voor alle kerken uiteraard ook geldt voor de Grote Kerk te Naarden. Het gevolg hiervan is, dat zij dit be roemde kerkgebouw, waarin vele con certen worden gegeven, niét meer mogen betreden. Het college van kerkvoogden heeft hen de toegang ontzegd. Bij onlangs door de Bussumse Han- delvereniging gehouden repetities moest de koster van de Grote Kerk enkele leden van deze vereniging her haaldelijk verbieden, omdat zij siga retten rookten en tenslotte waar schuwde hij de president-kerkvoogd, burgemeester Jur. Visser Jr., die de voorzitter van de Handelvereniging. de heer N. van der Linden, en één van de leden verzocht het kerkgebouw te verlaten. De Handelvereniging zou enkele psalmen uitvoeren, waarvan de N.C.R.V. opnamen' maakte. Deze kunnen thans niet voltooid worden. Diefstal snel opgehelderd. De marechaussee op het station te Roosendaal heeft drie Rotterdam mers aangehouden, die van diefstal werden verdacht. Op Pinksteravond had een heer aangifte gedaan van de vermissing van een geldkistje, dat hij in een koffer bij zich had gehad. Ter wijl hij even op het perron had staan praten, was zijn koffer geforceerd. De spoorwegrecherche werd in de zaak gemengd en men kwam tot de ontdekking, dat in Oudenbosch een jas met het geldkistje als gevonden voorwerp was afgegeven. De jas was het eigendom van een der Rotterdam mers. Aanhouding van het drietal volgde. A.T.G. niet meer in Stads schouwburg. Het Amsterdams Toneel Gezelschap heeft het gemeentebestuur van dé hoofdstad schriftelijk medegedeeld, dat het zich na 31 Aug. 1953 zal te rugtrekken als candidaat-bespeler van de Stadsschouwburg. Zowel de artistieke- als de zakelijke leiding zouden er de voorkeur aan gegeven hebben zich reeds thans te rug te trekken. De reeds aangegane verplichtingen maakten dat echter onmogelijk. teuivs in een 9 Het overschot van Nederland ln de E.B.U. over de maand Mcl 1052 zal ver moedelijk f 40 millioen gulden bedragen. 9 Bq de Rqkspostspaarbank werd in Mei j.l. voor ongeveer 1 millloen gulden ont- spaard, bq de particuliere spaarbanken daarentegen werd f 06.000 gespaard. De netto deviezenreserve is in de afgelo pen week toegenomen met ruim 1 38 mil lloen; goud en deviezen tezamen heb ben de f 2.5 milliard overschreden. De Belgische ministers van sociale zaken en buitenlandse handel zullen zich met hun Nederlandse collega's ln verbinding stel len teneinde na te gaan, welke maatre gelen getroffen moeten worden om in het kader van de Benelux de ongelijkheid van lonen en sociale lasten ln België en Nederland uit de weg te ruimen. 9 Dc K.L.M.-diensten naar Amerika en Afrika, die door de Amerikaanse oliestaking aan beperkingen waren gebonden, worden thans weer volledig Ingevoerd. 9 Het genootschap „De Wachttoren" heeft een aanklacht bij de justitie inge diend legen het verstoren van de bij een - komst der getuigen van Jehova, die op eerste Pinksterdag te Venlo werd gehou den. 9 Tegen een 24-jarige tremmer van het schip ..Hecuba", die op 16 October van het vorig jaar een hofmeester met een mes dodebjk had verwond, is Woens dag acht jaar met aftrek geëist. 9 Woensdag 18 Juni zal In het Konink lijk Instituut voor de Tropen te Amster dam de „Commissie Nationale Schroot- campagne" geïnstalleerd worden. Even als in Amerika, Engeland en in andere Marktberichten VEILING ZIERIKZEE. 3 Juni: Asperges 60140. Postelein 40. Rabarber 5—9. Peulen 101105. Princesse- bonen 160. Vroege aardappelen 26—32. Late aardappelen (Red Star) 13.10. Kroo- sla A 5—7, id. B 1.20. Bloemkool 10—71. Komkommers 2741. Bospeen 25—50. Aardbeien per kg 5082. id. per doosje 10—30 ct. VEILING S®. MAARTENSDIJK. 4 Juni: Aardappelen, eerstelingen f 32, drielingen f 25; aardbeien f 52f 46 per 100 kg. VEILING ZÜID-HOLL. EILANDEN Juni. Fruit: Aardbeien 1632 per doos: idem 71IJ.4 per kg. Perziken 18—29 per stuk; Rode bessen 51—53 per doos. Aardappelen: grote 2630: poters 21— 28: kriel 22—26, alles per kg. Groenten: Andijvie 2735: Bloemkool 1 2850; idem II 1631; Snqbonen 1.30— 2.10;; Tuinbonen 0.39; Peulen 1,00; Kom kommers 2236; Kroten 714; Postelein 22—31; Asperges 90—1.10; Spitskool 20- 23; Bospeen 3655; Waspeen 2553; Ra barber 5 807,30 per 100 kg.; Selderij 2.70 TO per 100 kg.; Sjalotten 18—17; Stoof, sla 14—16; Spinazie 3442; Tomaten 60— 1.16, alles per kg., per stuk of per bos; Sla I 5—8.50; idem II 2—6.80, beide per 100 stuks. DR K. H. E. GRAVEMEIJER TE PRETORIA BEROEPEN Dr K. H. E. Gravemeijeiy oud-pre dikant der Ned. Herv. Kerk, die kort geleden uit Zuid-Afrika is terugge komen, heeft thans een beroep ont vangen vanwege de Nederduits Herv. Gemeente te Pretoria, om als predi kant in algemene dienst de geeste lijke verzorging op zich te nemen van de Nederlandse immigranten. DS. J. DE VRIES OVERLEDEN. In de ouderdom van ruim 72 jaar, na een langdurige ongesteldheid, is overleden ds. J. de Vries, emeritus predikant der' Geref. Kerken en tal van jaren in het kerkelijk leven in .VAN WIN "totiSLijpe- Bij een val in de gang van zqn wo ning liep de 86-jarige heer J. v. d. Berg- Jumelet te Bruinisse een gebroken heup been op. Dokter Quaak, die eerste hulp verleende, liet het slachtoffer vervoeren naar het ziekenhuis te Noordgouwe. Gedurende de maand Mei 1952 werden te Bruinisse 7 slachtvergunningen voor varkens en 7 vergunningen voor rundvee afgegeven. De voetbalvereniging Smerdiek te St. Maartensdijk kreeg Woensdagavond een team van L.S.K. uit Woensdrecht op be zoek. De gasten wonnen met 5—4. De bazar ten bate van het instrumen tenfonds der muziekvereniging „Met ver eende krachten" te St. Maartensdijk trok 3300 bezokers en heeft bruto f 4400. opgebracht. De collecte in de Ned. Herv. Kerk te Scherpenisse voor de zending heeft op gebracht f 82.74. Een voetbalwedstrijd tussen W.H.S. n en Smerdiek H. gespeeld te St. Annaland, werd door laatstgenoemd elftal gewonnen met 43. De extra-collecte ten bate van de Ned. Hervormde kerkvoogdij bracht te St. An naland f 120.57 op. Een korfbalwedstrijd tussen W.H.S. van St. Annaland en Eendracht van Tholen werd door de Tholenaren met 9— 1 gewonnen. Te Oostkapelle werd een voetbalwed- stryd gespeeld tussen het eerste elftal en de veteranen van de plaatselijke club. De „ouwertjes" deden het nog best en de party met 3—0. het Zuiden des lands een vooraan staand figuur. Ds. de Vries, die 14 November 1879 geboren werd. werd in 1906 predikant te Nieuwveen. van waar hij in 1910 naar Tilburg-ver trok. Daar was hij werkzaam tot aan zijn emeritaat in Mei 194S. Ds. De Vries was bij herhaiing lid van de Generale Synode der Geref. kerken, waarvoor hij ook deputaat was voor de zending en voor de geestelijke verzorging der militairen. In laatst genoemde qua'liteit heeft hij geduren de de mobilisatie in 1914 heel de geestelijke verzorging langs de Zui delijke grens van ons land georgani seerd. Daarom werd hij benoemd tot Ridder in de Orde van Oranje Nas sau. NEDERLANDS BIJBELGENOOTSCHAP. De jaarvergadering van het Neder lands Bijbelgenootschap zal dit jaar op 18 Juni a.s. in de Nieuwe Kerk te Amsterdam worden gehouden, waar vertegenwoordigers van zeshonderd afdelingen worden verwacht. In dc morgen-vergadering komen de huis houdelijke zaken aan de orde, waar onder de verkiezing van een voorzit ter. aangezien prof. dr. F. W. Gros heide zich niet herkiesbaar heeft ge steld. Ook dr. W. G. Harrenstein, emeritus predikant te Amsterdam, en vele jaren voorzitter van de Commis sie Buitenland, legt zijn functie neer. In de middagvergadering zullen als sprekers optreden: ds. A. K. Straats- ma. emeritus Ned. Herv.predikant te 's-Gravenhage en dr. W. G. Har renstein. Aan de jaarvergadering wordt dit maal een tentoonstelling verbonden, genaamd „Het altijd nieuwe boek" die 's avonds voor het publiek ge opend wordt. De tentoonstelling is geheel gewijd aan de nieuwe verta ling, terwql een aparte hoek gewijd is aan Bijbels beeldmateriaal (films, kaarten, filmstroken, wandplaten DUITSLAND EN DE TOERISTENMARKT. In ons artikel d.d. 4 Juni over Duitslands terugkeer op de toeristen- markt is een storende correctiefout geslopen. Waar staat „de jodelaars dansten er hun volksdansen", leze men: „de jodelaars zongen er hun hoogste lied, de boerenjongens en meisjes dansten er htm volksdansen, alsof er nimmer een Stalingrad ge weest was". Raffinaderij te Pernis zal belangrijk worden uitgebreid. Koninklijke Shell had in 1951 een inkomen van 66 millioen pdst. In het verslag over 1951 van de N. V. Koninklijke Nederlandse petrole- um-maatschappij wordt gezegd, dat de netto-winst van de Koninklijke over dat jaar f 127.034,126 bedroeg, hetgeen het mogelijk maakt een divi dend van 4 uit te keren over het preferente kapitaal van f 1.500.000 en van 13 in contanten over het •per 31 December 1951 uitstaande ge wone aandelenkapitaal van f 917.432. 000.waarvan reeds 4 als inte rimdividend betaalbaar werd gesteld. Omtrent' de wereldoliepositie wordt opgemerkt dat niettegenstaande et- in Iran gedurende de tweede helft .van 1951 nagenoeg geen ruwe olie werd geproduceerd, de totale wereld- olieproductie met ruim 70 millioen ton is gestegen tot 610,26 millioen ton. Sinds het einde van de oorlog is de wereldproductie met ruim 65 toegenomen. IN NEDERLAND. Aangaande de winning en opspo ring in Nederland wordt gezegd, dat in 1951 de productie van het terrein Schoonebeek tot 714,000 ton toenam, waarmede het economisch maximum wel zal zijn bereikt. De raffinaderij te Pernis, de groot ste op het vasteland van Europa die in het afgelopen jaar bijna 6 millioen ton ruwe olie heeft verwerkt, zal wor den uitgebreid tot een capaciteit van ongeveer 9 millioen ton per jaar. Candidatenlijsten werden genummerd. Het centraal stembureau voor de verkiezing der Tweede Kamer heeft de officiële nummering vastgesteld van de lijsten van candidaten. De zittende partijen, die voorkeur kon den te kennen geven, werden als volgt gerangschikt: 1. K.V.P., 2. P. v.d-A., 3. A.R, 4. C.H.U.. 5. V.V.D. 6. C.P N-. 7. Staatkundig Gerefor meerde Partij. S. lijst Weiter. Om de overige vjjf plaatsen werd geloot met het volgende resultaat: 9. Partij voor Recht. Vrijheid en Wel vaart. 10. Socialistische Unie. 11. Jong Conservatief Verbond (niet in Zeeland), 12. Gereformeerd Politiek Verbond, 13. Middenstandspartq. Minister Stikker kocht weer huizen De Eerste Kamer is er niet over te spreken, dat minister mr. D. U. Stik ker voorstelt de financiering te rege len van in het buitenland gekochte panden, ofschoon hij eerder heeft toe gezegd geen huizen meer te zullen aankopen zonder voorafgaande goed keuring van de volksvertegenwoordi ging- Het gaat hier om gekochte huizen te Caracas ruim 428.000, te New Delhi: ruim 415.000 en nog een an der huis aldaar: ruim 289.000, en te Rome: ruim 582.000. 19-jarig meisje beroofde aannemer uit Zaandam. Woensdag heeft voor de Amster damse rechtbank terechtgestaan de 19-jarige M. W. L. de K. Dit meisje werd ervan beschuldigd een 38-jari- ge aannemer uit Zaandam van zijn portefeuille te hebben beroofd. De aannemer was op 7 April, met f 800 op zak naar Amsterdam gegaan, waar hij een zakenrelatie zou ont moeten. Toen deze relatie niet kwam opdagen was hij aan de fuif gegaan. Hij had mej. De K. ontmoet en op het eind van de avond was hij niet zeer nuchter met haar naar, een ho tel gegaan. Toen de aannemer 's ochtends vroeg wakker werd, was het meisje verdwenen en ook miste hij zijn portefeuille. Het hotelperso neel had het meisje zien vertrekken, nadat zij aan de portier f 10.had gegeven. De politie werd gewaar schuwd en spoedig daarna bekende het meisje de portefeuille weggeno men te hebben. Zij had verschillende kledingstukken gekocht voor haar moeder, die in Soest woonde. Inder daad waren daar de kledingstukken aanwezig, maar na confrontatie met haar moeder, trok het meisje haar bekentenis in. De officier van justitie achtte de beroving echter bewezen en eiste 12 maanden met aftrek, waarvan acht maanden voorwaardelijk. 9 Het Witte Huis heeft de vakbondlei ders en directies uitgenodigd voor een vandaag te houdenbespreking om te po gen een einde te maken aan de staal- staking. landen, zal ook in ons land een campagne worden gevoerd ter verhoging van dc schrootopbrcngst. 9 In Aken is dc 28- Jarigc P. A. van der V. aangehouden en ter beschikking van de Rotterdamse Jus titie gesteld. In dc Maasstad zou hij een aantal personen hebben opgelicht. Na dc minister van JusUUe, heelt «hans ook de Amsterdamse procureur-generaal een onderhoud gehad met enkele Journalisten, teneinde zich te doen voorlichten over het probleem van het verschoningsrecht. De Journalist Hommerson ontving intus sen een telegram van het seniorenconvent der Journalisten, waarin dit convent hul de brengt aan zijn standvastige houding 9 Volgens het Duitse blad „Kuricr" zal Dean Achcson eind Juni een bezoek aan Berlijn brengen om o.m. de eerste steen legging bij te wonen van een Amerikaanse bibliotheek, 9 BIJ bet Haagse Gerechts hof is tegen een aantal verdachten in een speelclub-affaire ln hoger beroep beves tiging geëist van door dc Haagse politie rechter opgelegde straffen. Op 13 Juni a.s. zal het Gerechtshof arrest wijzen. Taft wint van Eisenhower in Zuid-Dakota. Eerste verlciezingsrede >van Ike in zijn geboorteplaats. In de Ver. Staten worden de voor verkiezingen voor het presidentschap voortgezet. In Zuid-Dakota beeft Taft daarbij een.kleine voorsprong op Ei senhower behaald. Bij de democraten is Kefauver hier favoriet, evenals in Californië, waar de republikeinen vooral gouverneur Warren steunden. TOESPRAAK VAN EISENHOWER. Eisenhower heeft in zijn geboorte plaats Abilene, de eerste toespraak ge houden van zijn campagne voor het presidentschap. Hij spoorde met klem aan tot het bereiken van een nationale eenheid. Amerika wordt in steeds toe nemende mate bedreigd door onenig heid. inflatie, zware belasting en bu reaucratie. Het is echter nodig, dat ieder zich een verantwoordelijk bur ger toont, opdat geen lange reeks strafwetten ingevoerd behoeft te wor den, hetgeen uiteindelijk zou leiden tot de reglementering van de arbei ders en een bureaucratische controle van alle productiemiddelen. Eisenhower noemde de val van Chi na in 3949 een der grootste interna tionale rampen van onze tqd. een tra gedie, die zich niet mag herhalen. Bevoegdheden van koning van Jordanië overgenomen. De regering van Jordanië heeft een nieuwe raad benoemd, die de be voegdheden van koning Talal over neemt, totdat uit een medisch rap port blijkt dat de koning zijn werk zaamheden kan hervatten, aldus een regeringscommuniqu Men verwacht, dat deze raad van drie zijn werk twee of drie maanden zal verrichten, waarna tenslotte zou worden gemeld, dat de toestand van de koning hopeloos is. Daarna ver vacht men een proclamatie, dat Emir Hoessein op zijn achttiende verjaar dag, in Januari 1953, de troon zal bestijgen. De minister-president van Jorda nië zou hebben verklaard, dat ko ning Talal door zijn geestestoestand nooit meer kan regeren omdat zijn ziekte door medische deskundigen als ongeneeslijk wordt beschouwd. -Zoals bekend, is koning Talal in tegenstelling tot zqn in 1951 ver moorde vader tegenstander van een pro-Engelse politiek en vóór in ternationalisatie van het gebied van Jeruzalem. Salaris van 100.000 voor Commissaris Volgens het voorlopig verslag om trent de financiële hulp aan Neder landse boeren in Brazilië, vraagt de Eerste Kamer inlichtingen aan de re gering over de bezoldiging van de commissaris in de kolonie Ribeirao. Deze functionnaris zou in één jaar ongeveer 100.000 aan salaris en ver goedingen hebben ontvangen, waar van een gedeelte uit 's rijks kas zou zijn betaald. Nagekomen idvertenties. Heden overleed plot seling te Oegstgeest on ze geliefde Broeder, Behuwdbroeder en Oom BENJAMIN VAN DE VELDE, tot 1940 mede-uitgever van de „Vlissingsche Courant", in de leeftijd van 65 jaar. Uit aller naam. F. VAN DE VELDE Sr. Vlissingen, 4 Juni 1952. Heden overleed ge heel onverwachts onze lieve Moeder, Behuwd- en Grootmoeder FROUK JE TEN HOVE —PIE KEMA in de ouderdom van 75 jaar. Wormerveer: H. E. NOLST TRENTTÉ—TEN HOVE Dr. A. C. NOLST TRENTTÊ. Vlissingen: A. GRIPPELING TEN HOVE R. GRIPPELING 's-Gravenhage M. L. VAN TIJEN- TEN HOVE. H. W. VAN TIJEN en Kleinkinderen. Vlissingen, 4 Juni 1952. De crematie zal plaats vinden Zaterdag 7 Juni a.s. te Westerveld. Volstrekt enige kennis geving.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1952 | | pagina 13