z NIEUWS UIT ZEELAND Sport en wedstrijden ZEEUWSCH-VLAANDEREN NAAR HEINKENSZAND TOGEN 25 MUZIEKCORPSEN Wissel Zeeuws -Vlaanderen orwsriAG s lam 1952 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Afscheid burgemeester en ontvanger te Poortvliet. Te Poortvliet werd Zaterdagmid dag een bijzondere raadszitting ge houden, waarin afscheid werd geno men van burgemeester B. j. van Oeveren, die zfln functie neerlegde nu als z\jn opvolger is benoemd de heer W. J. van Doorn. Burgemeester Van Oeveren opende de zitting, die door talrijke belang stellenden werd bijgewoond, en stelde als eerste punt aan de orde het af scheid van de gemeenteontvanger, de heer C. J. Steenpoorte, tot wie hg hartelijke dankwoorden richtte voor .alle arbeid in het belang der gemeen te. Als tweede punt stond op de agenda het afscheid van burgemees ter B. J. van Oeveren, die toegespro ken werd door de beide wethouders, de heren J. J. van der Slikke en G. K. J. Krijger, en enkele andere raads leden. De burgemeester overhandigde tenslotte de ambtsketen en de voor zittershamer aan wethouder v. d. Slikke. Na het officiële gedeelte van de bijeenkomst werden talrijke toe spraken gehouden tot de aftredende heren'Van Oeveren en Steenpoorte. Zo voerden onder" meer het woord de burgemeester van St. Annaland, de heer F. M. Boogaard namens de ver eniging van burgemeesters, secreta rissen en ontvangers, ds Hadtema als Geref. predikant, kapitein C. J. Deur- loo namens de rijkspolitie, de heer F. van Male namens het gemeenteperso- neel en de heer J. Anthonisse als nieuwe gemeenteontvanger. Zowel de heren Van Oeveren als Steenpoorte spraken woorden van dank. Aan de scheidende burgemeester werd een kofferschrijfmachine en een fruitmand aangeboden Er waren bloemen voor mevr. Van Oeveren. De heer Steenpoorte ontving als aanden ken een staande leeslamp. Vermelden we tenslotte nog, dat de gemeente werkman aan de scheidende burge meester een bijzondere veldbouquet aanbood, die samengesteld was uit takjes van het nieuw aangeplant plantsoen te Poortvliet. Prof. Romme sprak in Huls! „Is veer te beschouwen als een brug of krant?" „Is een veer te beschouwen als een brug of een krant? Een brug gaat men gratis over, maar voor een krant moet men betalen. En door de Rotterdamse tunnel ben ik ook gratis gekomen, doch voor die van Antwer pen moest ik 10 fr. betalen". Deze op merking van prof. mr. C. P. M. Rom me naar aanleiding van een vraag over de verenkwestie verwekte Maan dag hilariteit in de St. Jozefkring te Hulst, waar de fractieleider van K.V.P. een verkiezingsredë voor de krng Zeeland van de K.V.P. hield.' Verscheidene Statenleden en bur gemeesters woonden deze vergade ring bij. De spreker werd ingeleid door de heer A. L. S. Lockefeer, die prof. Romme wilde attenderen op het probleem der boottarieven, ook al kon hg zelf de bittere klanken, welke daarover thans gehoord worden, niet ten volle onderschrijven. Prof. Romme zeide te hopen én te verwachten, dat de Tweede Kamer tot 150 leden wordt uitgebreid. Hij achtte dit van belang uit het oog punt van algemeen welzijn der mid delgrote fracties en in verband met de samenstelling van de K.V.P.-frac- tie, die dan een beter en evenwichti ger geheel kan vormen. Bovendien zou dan ook een Zeeuw zijn intrede in de fractie kunnen doen. Spreker hield een warm pleidooi voor behoud van de eenheid, die hij noodzakelijk achtte voor de katholie ke emancipatie. Wel zijn op dit punt verheugende vorderingen gemaakt, aldus prof. Romme, maar voltooid is zg nog niet: noch in de Nederlandse staat., noch in de maatschappelijke sa-, ïnenleying staat, het aantal door Rooins-Katholieken beklede leiding- fevende functies in verhouding tot de etekenis van dit volksdeel. In dit verband noemde spreker de nood zaak van ruimere mogelijkheden voor het R.K. universitair onderwijs en „de eigenlgk niet te verdragen toe stand in de grotere gezinnen, waar de opvoedingsmogelijkheden veel eer der klem lopen dan in de kleine". Men zal zich, aldus prof. Romme, dan ook moeten stellen achter meer evenredigheid tussen de kinderbijslag en het basissalaris. Hij gaf voorts als zijn mening weer, dat de K.V.P. de gezinspolitiek alleen kan bevorderen door gebruik te maken van de onmis baarheid bij kabinetsvorming of -sa menstelling. Al mag men van zijn macht geen misbruik maken, zekere voorwaai'den kunnen toch gesteld worden. Prof. Romme betoogde, dat in ons land een meerderheidspolitiek alleen kan worden gevoerd door het sluiten- van compromissen. De K.V.P. heeft een strijd gevoerd voor de be langen van de middenstand. Thans stelt de partij zich achter het verval len van de omzetbelasting bij de laatste schakel (détailhandel), een wijziging der weeldebelasting en een fiscale wijziging voor wat het winst begrip betreft. Naaat de heer J. M. A. C. van Don gen. candidaat voor de Tweede Ka mer. nog een opwekkend woord had gesproken, sloot de heer Lockefeer de ze bijeenkomst, die muzikaal omlijst werd door het fanfaregezelschap „Ex celsior" uit Terhole. Oostburg BENOEMD. De heer F. Algra, onderwijzer aan de Chr. Lagere School te Oostburg, is met ingang van 1 September a.s. benoemd tot onderwijzer aan de Chr. U.L.O.-school te Vlaardingen. Cadzancf WEDVLUCHT De Postduivenhoudersvereniging „De Getrouwe Duif" uit Cadzand nam deel aan de algemene vlucht op Arras. De uitslag was: A. Risseeuw: 1. G. de Wever 2 en 3. Venn. Verd. 4. A. de Putter 5. C. de Jonge <L P. de Sleij 7. E. Pieters 8. E. Vin jé 9. L. v. d. Wege 10. IJzendijke DE KERMIS VIERING. Na de internationale wedstrijd EverghemDosko op het voetbal veld te IJzendijke gaf de plaatselijke muziekvereniging „Geduld Overwint" welke voor de aanvang van de wed- strijd de beide volksliederen had ge speeld, een concert op de markt. Daal de muziektent geheel door de vele bouwsels van de kermis was ingeslo ten werd geconcerteerd in de tent van de auto-scooters, hetgeen de klank wel enigszins beïnvloedde. Tg- dens de pauze gaf de zangvereniging „Zanglust" enkele nummers ten bes te, die bij het groot aantal luiste raars zeer in de smaak vielen. Tot laat in de avond hield „Geduld Over wint" de stemming erin. Op de tweede Pinksterdag heerste er in IJzendijke een gezellige drukte en de diverse kermisexploitanten had den over gebrek aan belangstelling niet te klagen. Vandaag wordt in IJzendijke de 14e ronde van IJzendij ke voor amateurs verreden, waarvoor niet minder dan 67 renners zich heb ben opgegeven. Terneuzen VOOR HET RODE KRUIS In Terneuzen werd Zondag e voetbalwedstrijd gespeeld tussen derde klasser D.M.C. uit Dordrecht en Terneuzen-veteranen. Deze wedstrijd werd gehouden ter ondersteuning van de inzamelingsactie van het Rode Kruis. Het was een aantrekkelijke en spor tieve strijd, die met 45 door D.M.C. werd gewonnen. De Dordtenaren kre gen daarmee een wisselbeker in hun bezit. Voor de aanvang van de wed strijd sprak de voorzitter,' de heer R. Hol, die ook de aftrap verrichtte, een kort woord namens het comité en de heer De Kok, ere-voorzitter van de bezoekende club overhandigde de ve teranen een aardig vaantje. Schoondijke WEDVLUCHT. Een wedvlucht op Arras werd ge houden door dc postduivenhouders vereniging Vrije Vlucht uit Sasput en E.D.B. uit Schoondijke. Deelname 195. Hoogste snelheid 1085 m. 1, 2 G. de Wever; 3. 6 M. Goethals; 4 A. Filebert; 5 C. de Jonge; 7 Gebr. Ca- lon; 8 P. Dobbelaer; 9 P. Seijnesaal; 10 Th. de Smit Axel OPENLUCHTFEEST Z.P.M.—I..J.G. Door de bij de Z.L.M. aangesloten jongeren-organisaties Z.P.M. en L.J. G. werd aan de vooravond van Pink steren op de hoeve „De Put" van de heer I. de Feyter-de Mul in de Be oosten Bleijpolder te Axel een open luchtfeest gehouden, waarvoor ook uit kringen van.de zusterverenigin gen grote belangstelling bestond. De Iandbouwschuur van de heer De Feyter was voor deze gelegenheid, in eert grote feestzaal herschapen. In haar welkomstwoord dankte de pre sidente. mejuffrouw Suus de Putter, de heer De Feyter voor diens gast vrijheid en mejuffrouw Rika Lubbers voor tiaar medewerking bij het in studeren van reidansen e.d. Het on langs gevormde dames-qiiintet gaf enkele muzikale en vocale nummers ten beste, waarna men tegen het val len van de avond naar de weide trok, alwaar men onder leiding van de heer J. W. de Putter diverse spelen beoefende. In de avonduren was er uitgebreid filmprogramma en werden rei- en volksdansen gehouden. Met - het ontsteken van een groot kampvuur in de nabijheid van de hoeve, kwam het einde van dit ge slaagd openluchtfeest. VAN "TOTI WIN IJPE" Bij een der eerste trekkingen van de Staatsloterij is een prijs van f 20.000 in Goes gevallen. Elf gelukkigen hadden een prettige Pinksterverrassing. Het lot 12168 was gesplitst in 9 tientjes en-2 twintigjes. De collecte voor de Silo Zending (Bel gië), gehouden in de kerkdienst van 18 Mei jL te Cadzand heeft f 65.48 opge bracht. Geslaagd voor diploma A als scheeps- werlctuigkundige, de heer F. Rombouts te Hulst, leerling,van de Machinistenschool te Middelburg, Voor het te Bergen op Zoom in het Rode Kruis gebouw afgenomen examen- E.H.B.O., slaagde o.m'. mej. J. David uit Rillnnd-Bath. De stadsbeiaardier W. L. Harthoorn uit Góes heeft medewerking verleend aan de van Riebeeckherdenking door het be spelen van het carillon: te Goes én op eerste Paasdag door het bespelen .van het nieuwe carillon te Culemborg. Als her innering werd hem deze week door het comnté van Riebeeckherdenking een me daille toegezonden. De buurtvereniging „Het Molenwater" te Kapelle maakte een reisje naar de bloemenveiling te Aalsmeer. Op de terug reis werd een bezoek gebracht aan het vogelpark Avifauna in Alphen aan de Rijn. Vrijdag werden op de veilingsvereni ging „Kapelle-Biezelinge" te KapeUc de eerste nieuwe aardappelen verkocht, aan gevoerd door de kweker Pouwer-Sevaal uit Honsweert Voor het examen Handelsavondschool te Goes slaagde de heer Nic. Eversdijk Mzn. te KapeUe. Te Kloetinge verleenden enkele leden van de muziekvereniging „Oxcelsior" medewerking aan de kerkdienst in de Ned. Hervormde Kerk. De heer W. L. Herdes, ambtenaar ter secretarie te Yerseke, slaagde voor het diploma Burgerlijke Stand. De Zeeuwse Z.P.M. en L.J.G. zullen op 5 Juli te PoortvUet een sportmiddag hou den met ringrijderij en andere attrac tieve nummers. In Scherpenisse slaagden juffrouw M. Geuze voor het diploma lerares-coupeuse. De heer W. Karman, oud-inwoner van Tholen, vierde 1 Juni zijn 25-jarig jubi leum als belastingambtenaar. Thans is hij te Leiden hoofd-asslstent bij de fis cale recherche. Koninklijke onderscheiding voor kapitein J. Beye. 1 Juni herdacht de heer J. Bege, kapitein op het m.s. de Oosterschei- de de dag, waarop hij vóór veertig jaar in dienst trad bij de Prov.Stoom- bootdiensten. De heer Bege heeft in deze veertig jaar alle rangen door lopen, vanaf zijn zestiende jaar, toen hij als lichtmatroos voer. Nu heeft hij de rang bereikt van kapitein le klas se. Zaterdag j.l. is hij op het directie kantoor te Vlissingen gehuldigd voor- zijn trouwe en plichtmatige dienst vervulling. De Commissaris der Ko ningin in de provincie Zeeland, jhr. mr. A, F. C. de Casembroot, sprak de heer Beije toe, waarbij hij namens de provincie zijn erkentelijkheid betuig de voor de trouwe 'en nauwgezette dienstvervulling. Namens H.M. de Ko ningin reikte de Commissaris de heer Beije de eremedaille in zilver, ver bonden aan de Orde van Oranje Nas sau, uit. Vervolgens voerde de directeur van de Prov. Stoombootdiensten, de heer G. J. de Jonge, het woord, die even eens de verdiensten van de jubilaris naar voren bracht, waarna hg de heer Bege een enveloppe met inhoud over handigde. Na afloop van deze plechtigheid wer den de heer Beije en zijn echtgenote naar het Katseveer gebracht, waar kapitein Beije het commando over hét m.s. „Oosterschelde" op zich nam, dat met de standaard in top naar Zie- rikzee stevende, waar de jubilaris, door een groot aantal belangstellen den werd ontvangen. Zijn huldiging te Vlissingen werd bijgewoond door o.a. de heer A. Schout, lid van Gedep. Staten, in specteur G. H. Vierhout, de machinist Maas en het werkplaatspersoneel. Middelburgse inbreker gegrepen. HIJ PLEEGDE DE DIEFSTAL TE ST. LAURENS. Dc Middelburgse gemeentepolitie te Middelburg is er in samenwer- '.ing met de Rijkspolitie in geslaagd de brutale inbraak op t lossen, wel ke vorige week in Brigdamme (ge meente St.' Laurens) werd gepleegd en waarbij'een geldkistje, inhoudende is er in samenwerking met de werd ontvreemd. De dader, de Middelburgse machi nebankwerker H. de G., is in de nacht van Vrijdag op Zaterdag van zijn bed gelicht en gearresteerd. Zijn vriend, zekere F. te Middelburg.'wérd eveneens gehoord en heeft bekend, dat De G. het bewuste geldkistje naar zijn woning had gebracht. Later is dit kistje in het jachthaventje ge worpen en inderdaad is het daar op Tweede Pinksterdag uit het water opgehaald. Het vermoeden bestaat, dat De G., die nog geen volledige bekentenis heeft afgelegd, zich ook schuldig heeU! gemaakt aan andere inbraken, welke de laatste tyd in Middelburg zijn gepleegd. Afdeling Zeeland Vereniging van Nederlandse Gemeenten. JAARVERSLAG OVER 1951 Uit het Zaterdag verschenen jaar verslag bljjkt, dat net jaar 1951 voor het bestuur van de afdeling Zeeland der Vereniging van Nederlandse Ge meenten talrgke werkzaamheden met zich meebracht. Zeer verschillend waren de activiteiten van het dage lijks bestuur, dat tevens zijn vertegen woordiglng vindt in een aantal door het .college van Ged. Staten in het le ven geroepen commissies. Gedurende het verslagjaar werden afgevaardig den aangewezen in de Commissie voor de waterhuishouding in Zeeuwsch-Vlaanderen, in de Schoon heidscommissie en de Bouwcommis sies, de Stichting Medisch-Opvoed- kundige Bureaux en deProv. commis sie voor de werkgelegenheid. Ook in ander opzicht was er geregeld con tact met Ged. Staten, die diverse ma len het advies van het afdelingsbe stuur vroegen. Een bijzondere noot vormde de voorgenomen opheffing en samenvoe ging van een aantal Zeeuwse ge meenten. B. en S. van Walcheren wendde zich tot het afdelingsbestuur met de vraag, of op dit stuk, los van sentimenten en plaatselijke verhou dingen, algemene nonnen voor grens wijziging of samenvoeging te vinden zouden zijn. Deze vraag leidde tot een bespreking met de directie der vere niging, Het bleek echter, dat voor het gehele land geldende algemene nor men niet vastgesteld kunnen worden. Met de Verenigingen van B. en S. werden talrijke besprekingen gehou den. Een oplossing van het destruc- torvraagstuk was eind' 1951 werd nog niet gevonden. Over de inrichting van tehuizen voor ouden van dagen en van kraaminrichtingen werd ad vies uitgebracht aan G. S., hetgeen tot de vaststelling van algemene richtlijnen op dit stuk leidde. De afde ling Zeeland nam het initiatief tot de instelling van een centrale geweste lijke verkeers-commissie, waarin zit ting zouden nemen de voorzitters van de reeds bestaande en op te richten verkeerscommissies in de afzonderlij ke delen van Zeeland. MOSSELZAADAANVOER Door de Zeeuwse kwekers zijn in dé afgelopen week mooie partijen mos selzaad en halfwas aangevoerd van de Groninger wadden, welke tegen prijzen van rond f 3 per ton werdén verhandeld. Wat de cönsumptiemos- selen voor het a.s. seizoen betreft, is men het er unaniem over eens, dat deze reeds zeer goéd zijn en goede moed geven voor de toekomst. GESLAAGD BONDSCONCOURS. Wisselbeker voor Koudekerke Het dertigste concours van <le Bond van Harmonie- en Fanfarcgezelschap- pen in Zeeland werd op Tweede Pinksterdag gehouden te Hcinkenszand mede om daarmee hulde te brengen aan de fanfare Euterpe tc Hcinkens zand, die haar 60-jarig bestaan vierde. Ondanks de straffe wind en de bewolkte lucht waren enige duizenden bezoekers naar Heinkenszand gekomen. De feeststemming werd nog ver hoogd door de vele vlaggen in het dorp en door het feit, dat enkele stra ten zoals de Kerklaan en dc Dorps straat, versierd waren. Het concours werd gehouden op het weiland van de heer A. Vermue aan de Plattendijk en de algemene indruk was, dat het uitstekend geslaagd mag heten, dank zij de faire strijd, die ge leverd werd door 25 deelnemende muziekcorpsen. ONTVANGST. De festiviteiten vingen des och tends te tien uur aan met een ont vangst in het gemeentehuis, waar het volledige gemeentebestuur onder leiding van burgemeester B. Funk de juryleden, het ere-comité, het bonds- bestuur en de dirigenten -en voorzit ters der deelnemende verenigingen ontving. Burgemeester B. Funk sprak er zijn vreugde over uit, dat Heinkens zand ditmaal gekozen was als plaats voor het concours. Hij feliciteerde Euterpe met het 60-jarig bestaan en legde er de nadruk op, dat zjjn ge meente ondenkbaar is zonder dit mu ziekcorps. Ook het bondsbestuur wenste hg geluk. De voorzitter vfyi Euferpe, de heer P. Staverman, gaf een kort historisch overzicht van Euterpe, dat op 1 No vember 1892 werd opgericht! De ver eniging heeft nog wel enige verlan gens. Zjj streeft naar eigen unifor men voor de werkende leden, een eigen repetitielokaal en nieuwe in strumenten. De voorzitter van de Bond, dc heer J, C. Maas, feliciteerde Euterpe, evenals de voorzitter van de jury, de heer F. Jakma Sr. Onder luid applaus bood de heer Maas aan burgemeester Funk het erelidmaatschap van de bond aan Tenslotte sprak dé heer M. A. Nijs- se namens de vereniging Excelsior uit 's Heer Arendskcrke een geluk wens uit in dichtvorm. Nadat verversingen waren rondge- VOETBAL DoskoEverghem eindigde in gelijkspel. Ter gelegenheid van de kermis werd te IJzendijke een internationale voetbalwedstrijd gespeeld tussen de tweede klasser Dosko en de Belgi sche tweede klasser R.C. Everghem. Ruim 1500 toeschouwers waren ge tuige van deze spannende maar vrij hard gespeelde wedstrijd, waarin bei de clubs zich tot het uiterste inspan den om de overwinning en de be ker te behalen. Vrij spoedig werd het bij een goecle aanval van Dosko 10. Na 30 minu ten spelen wist Bennaars uit een voorzet van Van Overbeke het twee de doelpunt te scoren. (20). Ever ghem had geen geluk, want toen een Dosko-speler hands maakte in het strafschopgebied wérd de toegewe zen penalty hoog over geschoten. Na de rust schoot Lijbaarts van Everghem een tweede penalty tegen Dosko onhoudbaar in. (21). Een half uur later was het midvoor Wil- lems die uit een scrimmage de gelijk maker in de touwen werkte. (22). Everghem miste hierna nogmaals een penalty zodat de wedstrijd eindigde in een 22 gelijk spel. Bij de beslis sing door strafschoppen was Ever ghem het fortuinlijkst, waardoor het de beschikbaar gestelde beker mee naar België kon nemen. De voorwed- strijd IJzendijkeBiervliet werd door de gasten met 41 gewonnen. Terneuzen won te Axel Zilveren Stadhuistournooi. Terneuzen heeft het Zilveren-Stad- huistournooi, waarvan de finale op tweede Pinksterdag te Axel werd ge speeld, gewonnen door een 21 over winning op Axel. Corn Boys kreeg de derde prijs door een overwinning op Hulst. Axel, dat een invaller had, liep on danks de sterke tegenwind hard van stapel en v. d. Velde maakte er na een kwartier 10 van. Terneuzen kon zich handhaven en nam zelfs het heft in handen, maar de Axel-doel man was in goede vorm. Het was Sandrini, die er na een soloren 1—1 van maakte met een schot via de paal. Na de rust, kreeg Axel wel kan- sen, maar er werd slecht geschoten en het spel werd tekort gehouden. Terneuzen kon zodoende steeds ver warring in de Axelse defensie stich ten. Zeven minuten voor het einde plaatste Van Waes een welverdiende treffer. Er werd daarna niet meer ge scoord, waardoor Terneuzen met een verdiende 21 overwinning en de tro- iee naar huis ging. Ook in de wedstrijd Com Boys Hulst deed de wind het spel veel af breuk. Corn Boys nam de leiding toen de Hulster-doelman een schot liet glippen (10). Nog voor de rust werd het 20 voor de Boys, dat na de rust de voorsprong weer verkleind zag, toen Hulst bij een scrimmage succes had. Door slecht schieten kwam Hulst voorlopig niet verder. Nadat Corn Boys de stand op 31 had gebracht, kon Hulst tegenscoren door een strafschop. Nadat ook Com Boys nog eenmaal gedoelpunt had (42) kwam het cinae van deze wei nig' fraaie wedstrijd. Zeeuwse aihjeten zegenerden. Buiten verwachting is de Zeeuwse athletiekploeg er in geslaagd een ruime overwinning te behalen in de trialmeet Holland-Rijnstreek-Zeeland te Warmond. Leni Minderhoud en A. Plompen werden resp. eerste en tweede op de 100 meter dames in 13,4 en 13,6 sec. Bertus Walker en G. de Roo vochten dapper op de 800 meter, maar moes ten zich tenslotte met een derde en een vierde plaats tevreden stellen. De Goesenaar Johannisse won de 100 meter in 11,6 sec. en werd ook eerste hij het hoogspringen met een sprong van 1.70 meter. Mej. Cijsouw vestigde op het num mer verspringen dames een nieuw Zeeuws record (4,925 m.), doch dit werd wegens de wind niet erkend. Johannisse won ook het nummer verspringen met 6,26 meter, waarna Grootjans bij het discuswerpen met een worp van 35,80 meter voor zoveelste Zeeuwse zege zorgde. De 400 meter heren bracht een fel le strijd tussen de militaire kampioen Singerling en de Marathonner Booy. Booy werd tenslotte tweede in 53,9 sec. Op de 3(300 meter toonde Dobbe- laere zich heer en meester voor de taaie van Wieringen in 9,31,4. Van Acker werd goede derde in 9,35,1. Mej. Cijsouw wist zich als tweede te plaatsen bij het hoogspringen met een sprong van 1,38 meter. Op de 1500 meter leek Bilius een geslagen man, doch in de laatste ron de kwam hg onweerstaanbaar naar voren en passeerde van Rooyen om ruim te winnen in 4,22,3. Haak werd derde in 4,28,2. Hinkstapsprong was weer voor Johannisöe met 12,37 m. De 4 maal 100 meter heren bracht Zeeland een tweede plaats achter Holland met 47,4 sec. De dames won nen door fraaie wissels met 55,8 sec. deze afstand. De 4 maal 1500 meter heren was een machtig Zeeuws ver toon. Haak, Bilius, Booy en Dobbe- laere gingen met de eer strijken in 18.10 min., waarbij vooral Bilius en Dobbelaere met fraaie tussentijd de aandacht op zich vestigden. De einduitslag was: 1. Zeeland 131 pt.; 2. Holland 105; Rijnstreek 94 pt. De burgemeester van Warmond, jhr. v. Fisenne, deelde na afloop de prij zen uit, waarna nog het woord werd gevoerd door de heren F. A. Kolijn, listrictsvoorzitter en Fregeres van C.M.M. Bij wijze van afwisseling speelde E. M.M. uit Vlissingen een voetbalwed strijd tegen Warmunda en verloor met 6-1. Op 57-jarige leeftijd is in Bergen op Zoom. vrij plotseling overleden de oud wielrenner Jo van Boxel. .?i de jaren 1915—1919 was hij een bekend sprinter en na die tijd maakte hij ook naam als stayer. In 1922 werd hij Nederlands prof- kampioen op de weg. Te Valkenswaard werd gisteren een golfwedstrijd gespeeld tussen een Nederlands en een Frans team. De uitslag was 8—3 voor Frankrijk. Bij internationale atletiekwedstrijden te Amsterdam, legde Saat de 100 meter af in de uitstekende tijd van 10,7. Lammers werd tweede in 10.8 sec. Fanny Blankers- Koen deed over de 80 meter horden 11,8 Tijdens het Pinkstertournool van R.F.C. te Rotterdam werd de 32-jarige B. v. d. Berg van D.C.L. Sn de wedstrijd tegen C.V.V. plotseling onwel en over leed tengevolge van een hartverlamming. TAFELTENNIS Coby van Megen en Cor du Buy werden tafeltenniskampioen. Te Den Bosch werden wedstrijden gehouden om de nationale tafelten niskampioenschappen. De uitslagen luiden: Dames enkelspel le klasse: halve finales: Noortje van Megen sl. Henny van Woezik 21-17, 21-17; Cobie van Megen sl. Mies Bonnier 16-21, 21-18, 21-19. Finale: Cobie van Megen sl. Noortje van Megen 21-12, 21-19. Heren enkelspel -.halve finales: hoofd klasse: Pelser sl. Van Zoelen 19-21, 21-15. 21-16; Du Buy sl. Stoop 21-6, 21-16. Finale: Du Buy sl. Pelser 21- 13, 19-21, 21-10, 21-15. Heren dubbel spel hoofdklasse: finale: Pelser en Kreuger sl. Van der Spek en J. Hoo- gendoorn 21-11, 21-23. 28-26. Ge mengd dubbelspel hoofdklasse: finale: Cobie van Megen en Scheffer sl. Noortje van Megen en J. Hoogen- doorn 21-10, 21-17. Dames dubbelspel le klasse: finale: Loty Schoonder- beek en Henny van Woezik sl. Cobie en Noortje van Megen 21-13, 21-11. ZWEMMEN Bozon verbeterde Europees record 100 meter rugslag. De Fransman Gilbert Bozon is er te Parijs in geslaagd het Europees record diend, begaf men zich omstreeks II uur naar het concoursterrein. Daar kregen de juryleden, de heren F Jakma Sr. uit Nijmegen, J. F. Pala uit Rotterdam en A. C. van Leeuwen uit Brommen de moeilijke taak hun oordeel uit te spreken. Omstreeks 6 uur des avonds beklom de heer Jak ma het podium en in grote spanning verbeidden de aanwezigen de uitslag. Spr. constateerde, dat de prestation in de laatste jaren kolossaal opge. voerd waren. DE UITSLAG. De bondsvoorzitter maakte ten slotte de uitslag bekend: Vierde afd. Fanfare: Willen is Kunnen, Biggekcrke, 170 p. le nr., (medaille A. Risseeuw); Adven'do, Wolphaartsdijk, 168 p. le pr. Derde afd. Fanfare: Oefening kweekt Kunst Borssele, 168 p. lept'.; Ons Genoegen, Nisse, 175 p. le pr (med. burgemees ter Funk). Tweede afd. Fanfare: Oe fening kweekt Kunst, Westkapelle, 173 p. le pr.; Luctor et Emcrgo, Zou- telande, 175 p. le pr. (med. mr. dr. A. J. J. M. Mes). Tweede afdeling Har monie: Excelsior, 's Heer Arends kcrke, 151 p. 2e prHs; Mozart, Yerse ke, 179 p. le pr. (med. Jkvr. S. van Citters)Eendracht maakt Macht, Kruïningen, 150 p. 2e prijs. Eerste afd. Fanfare: Ons Genoegen, Kam perland, 169 p. le pr.: Excelsior, Mid delburg, 160 p. 2e pr.; Crescendo, Oostkapelle. 172 p. le pr.; Rlliandia, Rilland-Bath. 154 p. 2e pr.; Oefening na Arbeid, Ritthem, 149 p. 2e pr.; Vooruit, Waarde, 121 p. 4e pr. Eerste afd. Harmonie: Voorwaarts, Koude kerke, 194 p. le pr. met lof (wissel- beker plus med.-van de Commissaris der Koningin); Eendracht maakt Macht .Kruinin'gen. 156 p. 2e pr. Af deling Uitmuntendheid Fanfare: Eu terpe, Heinkenszand, 172 p. le pr.; Oefening en Uitspanning, Kattendij- ge, 173 p. le pr.; Oefening na de Ar- ge, 173 p. le pr.; Oefening na de ar beid, N. en St. Joosland, 173 p. le pr.; Vlijt en Volharding, O. en W.-Sou- burg, 175 p. le pr. (lauwertak van gem. Heinkenszand). Afdeling Uit muntendheid Harmonie: Wilhelmina, Colijnsplaat. 169 p. le pr. Ere-afde- ling Fanfare: Ons Genoegen, Kapelle, 177 p. le pr. Hoogste ere-afdeling Fanfare: Oefening kweekt Kunst, Wemeldinge, 147 p. 2e pr. Des avonds werd in de muziektent geconcerteerd door Ons Genoegen van Kapelle en de jubilerende vereni- ging. Een talrijk publiek was aanwe zig. Vermelden we tenslotte nog, dat voor het verkeer uitstekend was ge zorgd door de rijkspolitie onder lei aing van adj. Dekker. De R.T.C. met de West Een Nederlandse uiteenzetting. Van Nederlandse zijde is thans een uiteenzetting gegeven over het ver loop van de Ronde Tafelconferentie met de West welke conferentie zo als men weet, tndelijk is onderbro ken. uit. deze uiteenzetting blijkt o. a dat de tegenstellingen voorname lijk aangelegenheden betreffen, die op het gehele koninkrglc betrekking hebben. De Nederlandse regering meent niet te kunnen toegeven aan de aandrang van Suriname om meer algemene aangelegenheden over te brengen naar het terrein van de eigen zaken. Het rieelgenootschap in een ko- ninkrgk brengt nu eenmaal met zich mee, dat leder der delen een offer brengt ten I ;ngt aan eigen meesterschappen i bate van het geheel. Op verzoek o«««ju van dr. Drees werden de besprekin- op de 100 meter rugslag te verbeteren, gen daarna voortgezet om te trach- Bozon, die tegen de Oostenrijkse rug' slagkampioen Koppelstatter zwom. noteerde de uiterst snelle tijd van 1 min. 03,7 sec., met welke prestatie hij niet alleen 0,6 sec. onder het door hem op 14 Maart jl. te Troyes gemaakte Europees record bleef, maar bovendien het op naam vam de Amerikaan Allan Stack staande wereldrecord op dit nummer tot op slechts 0,1 sec. bena derde GYMNASTIEK TOOGDAG NED. CHR. GYMNASTIEKVERBOND In Breda werd op tweede Pinkster dag voor de eerste maal een toogdag gehouden van het Nederlands Chris telijk Gymnastiekverbond voor het ge west Holland. De opzet van de toog dag was, nauwer contact te verkrij gen met de verschillende verenigin gen uit Zeeland en Brabant en een nieuw gewest op te richten. Men is hierin wonderwel geslaagd, want niet minder dan 3000 deelnemers voor een groot deel uit genoemde provincies waven aanwezig. Uit Zeeland namen aan de toogdag deel, O.KJL uit Goes en Oranje Nassau uit Vlissingen. De organisatie was in handen van de Bre dase club Longo. PAARDENSPORT Successen voor prinsessen Beatrix en Irene. Te Zelhem werd op tweede Pink sterdag een nationaal concours hlp- pique gehouden, waaraan ook prins Bernhard en de prinsessen Beatrix en Irene deelnamen. De wedstrijden wer den bijgewoond door Koningin Juliana cn prinses Armgard. In de samengestelde jeugdwedstrijd, bestaande uit een dressuurproef en een springconcours, eindigde als eerste prinses Beatrix met „Atalanta", ter wijl prinses Irene de tweede plaats bezette met „Athalxia". Prins Bernhard had met het paard .Herald" minder succes in het spring concours B. De prins werd namelijk gediskwalificeerd doordat het paard driemaal weigerde. yen de hoofdpunten, waarover op korte tarmgn overeenstemming kon worden bereikt, in een ontwerpsta tuut vast te leggen om later by nader vast te stellen statuut-wetten ae pun ten te regelen, waarover nader over leg noodzakelijk werd geacht. De Surinaamse delegatie gaf er echter de voorkeur aan de principiële aan gelegenheden betreffende de toekom stige betrekkingen der landen in het statuut zelf regelen in plaats van de oplossing van de diverse ver schilpunten naar latere tijdstippen te verschuiven. Inmiddels zal een commissie van beperkte omvang het overleg voort zetten. In 1951 emigreerden ruim 37.000 Nederlanders. Uit het jaarverslag van de Stich ting Landverhuizing Nederland blijkt, dat in 1951 37.605 Nederlanders naar overzeese landen emigreerden, name lijk naar Canada 18.604, Australië 10.494, Verenigde Staten 2262. Nieuw Zeeland 3187. Zuid-Afrika 258S, Ar gentinië 132, Brazilië 206, andere landen 132. Deze gegevens werden ontleend aan de deviezen-persoonskaarten, maar omdat niet allo emigranten van deze deviezen-verklaringen gebruik maken, zijn de verkregen cijfers in vele gevallen te laag. Zo is naar uit nadere bronnen verkregen gegevens het aantal emgranten. dat vertrok ken is naar Argentinië, Brazilië en Ver. Staten te stellen op reap. 191. 347 en 2600. Van het totale aantal emigranten oefenden 13.589 mannen en 1677 vrouwen een beroep uit. Nyma ontslaat 100 man. Blijkens een aan het personeel ver strekt communiqué acht de directie van de N.V. kunstzijdespinnerg Nyma te Nijmegen zich door de internatio nale economische omstandigheden ge noodzaakt, ongeveer honderd man van de ongehuwde leden van het per soneel te ontslaan.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1952 | | pagina 9