PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT In Amerika staken 650.000 man in de staalindustrie Vierde Commando kreeg monument te Vlissingen Het zijn BILT EISENHOWER IN WASHINGTON AANGEKOMEN Vandaag ONWEERSBUIEN EN WINDHOZEN TIJDENS DE PINKSTERDAGEN 195e Jaargang-No. 129 Dagblad uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie F. van de Velde en F. B. den Boer. Adj. W. de Pagter. Hoofdred. G. Ballintijn. PL verv.: W. Leertouwer en H. A. Bosshardt. ABONNEMENTSPRIJS 44 ct. per ■week, f 5.45 p. kw., fr. p. p. t 5.70 per kw. Losse nummers 10 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Dinsdag 3 Juni 1952. ADVERTENTIEPRIJS 22 ct. per mm. Minimum p. advertentie f S.— Ing mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) van 1—5 regela f L—Iedere regel meer 20 cent. „Brieven of adrea Bureau van dit Blad" 25 cent meer. Giro nr. 359300 P.Z.C. Middelburg. Bur^Vllsangen Walstr. 58—60, tel. 2355 4 lijnen (b.g.g. 2861 of 2160). M*burg Londense Kaai 29, teL 2077 en 2924; Goes L. Vorststr. 63, teL 2475 (b.g.g. 2228); Oostburg: Finlandstraat 2, teleL 16, Temeu2en: Brouwerljstr. 2; Zlcrlkzee N Bogerdstr. C 160. t«L26. NEDERLAAG VAN TRUMAN. Gevolg van uitspraak van het oppergerechtshof Het Amerikaanse Oppergerechtshof heeft Maandag de opvordering van de staalindustrie door president Truman onwettig verklaard. Deze opvor dering geschiedde door de president op 8 April j.L, toen er een stalling dreig de tengevolge van een loonconflict. De uitspraak van het hof betekent dat de regering het beheer van de staalindustrie moet opgeven en dat de loons verhoging, die zy toegezegd had, niet gehonoreerd zal worden. De leider van de vakbond van arbeiders in de staalindustrie, Philip Murray, heeft onmiddellijk een staking in geheel het land uitgeroepen, waarbij 650.000 arbeiders zijn betrokken. De grootste staalfabrieken ter wereld zijn thans stilgelegd. De werkgevers gaan accoord met loonsverhoging, mits zij de prijzen mogen verhogen, doch dit staat de regering niet toe. Bij het uitvaardi gen van de stakingsorder heeft Mur ray de eigenaars verzocht de onder handelingen te hervatten over de loonsverhoging. In de toelichting op de uitspraak van het hof wordt gezegd, dat de meerderheid der rechters van oordeel is, dat de operbevelhebber der strijd krachten (de president) niet de macht dient te bezitten om particu liere eigendom op te vorderen tenein de de productie ondanks een arbeids conflict gaande te houden. Een woordvoerder van de Nationale Productieraad voorspelde, dat als ge volg van de staking, het verbod op de uitvoer van staal en de levering aan binnenlandse verbruikers binnenkort weer zou worden opgelegd. STAKING IN DE TEXTIELINDUSTRIE In de grootste tapijtenfabriek in de wereld, Alexander Smith uit New York, is'Maandag een staking uitge- Franse politie doet inval bij communisten. Zaterdagmorgen heeft de Franse politie op grote schaal een onderzoek ingesteld in de bureaux van diverse afdelingen der communistische partij. Toen de politie met twaalf auto's op het communistische hoofdkwartier aankwam, stegen dikke rookwolken op uit de schoorsteen, waaruit men afleidde, dat er haastig documenten en papieren werden verbrand. Vijf honderd politiemannen omsingelden het gebouw, waarna de deuren gefor ceerd werden. Tegenstand werd niet geboden. Wel was het electrisch licht afgesneden en waren alle luiken neer gelaten. Documenten werden in be slag genomèn, niet alleen te Parijs, maar ook in Lyon, Bordeaux, Mar seille, La Rochelle, Nice, Grenoble en Chermont-Ferrand, evenals stokken, die bij de relletjes in Parijs waren ge bruikt. In het kantoor van het door de communisten beheerste algemene vakverbond in Toulon werden patro nen. gevonden. Dit vakverbond heeft een 24-uurs staking uitgeroepen voor Woensdag. Zuidkoreaan.se president in conflict met V. N. Kreeg berisping van V.N.-Commissie. De Zuidkoreaanse regering heeft medegedeeld, dat zij gedwongen zal zijn alle organisaties van de V.N. aan te zeggen het land te verlaten, indien deze niet „ophouden zich met bin nenlandse aangelegenheden van Zuid Korea te bemoeien." Deze mededeling is een gevolg van een berisping van de V.N.-eommissie aan de president Syngman Rliee die deze heeft ont vangen omdat hy een uitspraak van de Zuidkoreaanse Nationale Verga dering naast zich beeft neergelegd. De regering had namelijk twaalf parlementsleden laten arresteren on der de bepalingen van de staat van beleg, Hiermede ging de Nationale Vergadering niet accoord en daarom nam zij een motie aan, waarin werd verzocht om de opheffing van de staat van beleg. Rhee reageerde ech ter niet op dit verzoek. Aan de Com missie van de V-N. schreef hij een brief, waarin hij mededeelde, dat de gearreerden in het openbaar terecht zullen staan. „Sommigen hunner heb ben geld aangenomen om de regering omver te werpen", aldus Rhee. Voorts had hij een onderhoud met generaal Mark Clark die verklaarde dat de militaire aspecten van de po litieke ontwikkeling waren bespro ken. HET STRIJDGEBIED Tijdens de Zondag te Panmoen- djon gehouden bijeenkomst onderhandelaars der verbondenen en van de communisten hebben eerstge- noemden opnieuw voorgesteld niet meer bijeen te komen vóór er rede lijke kansen op overeenstemming zouden zijn inzake het vraagstuk van een uitwisseling der krijgsgevan genen. De Noordelijken bleven echter vasthouden aan dagelijkse bijeen komsten. Generaal Mark Clark, die een kort bezoek aan het eiland Koje bracht, heeft op een persconferentie ver klaard: „Indien de gevangenen voort- faan met flagrante schendingen van e orders in hét kamp der V.N. zal er een maximale strijdmacht worden ingezet om hen te dóen handelen in overeenstemming met de wettige in structies van de kampcommandant". broken. Meer dan 4000 arbeiders zijn bij de staking betrokken. De vakbond van arbeiders in de textielindustrie heeft een staking van 18.000 arbeiders in de tapijtenfabrie- ken in het gehele Noord-Oostelijk deel van de V.S. uitgeroepen. Kinderveriammingsepidemie in Aken. In Aken is een epidemie van kin derverlamming uitgebroken. Vijf per sonen zijn reeds overleden. Drie en deritg gevallen zijn in het ziekenhuis opgenomen. De autoriteiten hebben de ouders verzocht de kinderen niet te laten zwemmen of bijeen te ko men in groepen, een en ander om uit breiding der epidemie te voorkomen. Ring rond Beriiin wordt aangehaald. Grens tussen Oost en West hermetisch gesloten. De verbindingswegen van West- Duitsland naar Berlijn, die door de Russische zóne lopen, waren tydens de Pinksterdagen nog niet afgeslo ten, doch wel werden Russische pa trouilles gesignaleerd op de autoweg Berlyn-Helmstedt. Inmiddels bezet ten de Russen drie Westberlijnse en claves, die in Oost-Berlijn zijn gele gen, terwijl de bewoners aanzegginc kregen hiin huizen tje verlaten. Zij mochten hun meubels en persoonlij ke bezittingen meenemen. Zondag avond werd de grens tussen Oost- en West hermetisch gesloten: geen en kele inwoner van West-Berljjn mocht meer de Oostelijke sector, zonder een speciale pas inkomen. Niemand wist waar men die verkrijgen kon... Britse legerautoriteiten hebben Maandagavond vijf leden van de Brit se militaire politie naar een groepje huizen gezonden, dat nog geen 400 ni van de grens verwijderd in de Sovjet zone ligt. Tegenover de enclave bij de grens zijn enige Britse pantserwa gens en troepeneenheden samenge bracht als symbolische strijdmacht. Eerder op de dag had de Britse com mandant de sovjet-vertegenwoordi ger in Oost-Berlijn in een nota er aan herinnerd, dat deze enclave met nog twee andere tot de Britse sector be hoort. DE PRESIDENTSVERKIEZINGEN. Taft heeft ernstige critiek op de generaal. Generaal Eisenhower is Zondag per vliegtuig in Washington aangeko men, waar hij begroet werd door een groot aantal autoriteiten, terwijl een grote menigte hem enthousiast toejuichte. Toen hy het vliegtuig verliet, loste een saluut-battery zeventien schoten. Eisenhower begaf zich onmid dellijk naar het Witte Huis voor een onderhoud met de president en diens raadgevers Senator Taft, de republikeinse medecandidaat voor het presi dentschap hield anderhalf uur voordat Elsenhower in Washington arriveer de, een radiorede, waarin hij dikwyls op vry scherpe wijze Eisenhower aan viel. „De republikeinse partij", aldus Taft, „kan het zich niet veroorloven iemand candidaat voor het president schap te stellen, die de totale mis lukking van Trumans regering niet zal veroordelen". Voor de luisteraars was het volkomen duidelijk, dat Taft hiermede op Eisenhower zinspeelde, omdat de aanhangers van de gene raal hebben verklaard, dat deze het in grote trekken eens is met de door de huidige Amerikaanse regering gevoerde buitenlandse politiek. „Het eerste waarnaar wij moeten streven is de beheersing van het luchtruim", aldus Taft. „De Ameri kaanse militaire positie in de lucht is, sinds generaal Eisenhower chef van de militaire positie in de lucht is, sinds generaal Eisenhower chef van van de Amerikaanse generale staf was, steeds ochteruit gegaan. Indien het Amerikaanse volk my tot president zou kiezen, zou ik gebruik maken van de diensten van generaal Mac Arthur en ik zou er voor zorgen dat zyn ongeëven aarde ervaring ten voordeel zou strekken van de militaire en bui tenlandse politiek der Verenigde Staten". Taft critiseerde voorts Truman's politiek in Korea en betoogde, dat ...is het 75 jaar geleden, dat koningin Sophie, echtgenote van koning Willem Hl, die door haar grote weldadigheid zeer gezien was bij het volk, in Den Haag overleed. Prinses Marijke naar de kleuterschool. Mej. W. H. Lintveld uit Amster dam werd benoemd om voorberei dend L. O. te geven aan prinses Ma rijke en aan enkele andere kinderen uit de omgeving in een klasje in het palels Soestdijk. Mej. Lintveld is candidate in de letteren en wijsbegeerte, zij is in het bezit van de lagere akten voor piano en handenarbeid, terwijl zij tevens werd opgeleid voor de akte van on derwijzeres L. O. Auto reed op fietsers en voetgangers in. Te Utrecht is Zaterdag een bestel auto ingereden op een aantal fietsers en voetgangers, waarvan er tien ver wondingen opliepen. Drie moesten er naar het ziekenhuis worden overge bracht. De autobestuurder die h< ongeval veroorzaakte, bleek vermoeid te zyn. Tegen hem werd proces-verba al opgemaakt. Op de onbewaakte overweg m de lijn Delden-Hengelo werd een auto -door een trein gegrepen. De bestuur der werd gedood en de wagen zwaar beschadigd. de Verenigde Staten wapens moeten blijven leveren aan die landen, die bereid zijn zich tegen een communis tische aanval te verdedigen. „Ik zou de Amerikaanse divisies in Europa willen laten, totdat de Europeanen zo ver zijn dat zij zichzelf kunnen ver dedigen. Het is echter duidelijk dat, indien de 220 millioen Europeanen, hetgeen meer dan anderhalf maal zoveel is dan onze gehele bevolking, niet in staat zijn zich met behulp van onze wapens te verdedigen, wij dat ook niet kunnen". De eerste verkiezingsrede van Eisenhower zal Woensdag in zyn ge boortestad Abilene gehouden wor den. Het herinneringsmonument voor de gevallenen van het Vierde Comman- ïo en de getrouwe burgers van Vlis singen werd Zaterdag te Vlissingen onthuld. Busongeval eist 33 doden Voetbalsupporters uit Gent maakten uitstapje. Een autobus met voetbalsuppor ters uit Gent Is Zondag In de omge ving van Gravelines (Grevellngen) tussen Duinkerken en Calais In Noord-Frankrijk, In een kanaal gere den. Drie en dertig inzittenden kwa men om het leven. Vijftien personen, onder wie twee kinderen, konden worden gered. De supporters keerden terug van een Pinksteruitstapje naar Yperen en Kaap Gris Nez. Het ongeluk gebeur de, toen de bus een brug passeerde. Het voertuig geraakte uit de koers, reed door ae brugleuning en ver dween in het kanaal. Met hulp van een duiker heeft men tot dusver 31 lijken kunnen bergen. Waarschijnlijk zyn 2 doden door de stroom meege sleurd. BUS IN AI STRALIë DOOR TREIN GEGREPEN In Australië is een autobus, waar in zich een aantal Australische jon gelieden bevond, dat gezongen had op een avond-godsdienstoefening in de „Church of Christ" op dertig kilome ter van Melbourne door een trein ge grepen Zeven inzittenden kwamen om het leven. Eén en twintig werden gewond, waarvan velen ernstig. Schietpartij in woonwagen kamp te Helmond Twee gewonden. Zondagavond ontstond in het woon wagenkamp te Helmond tussen een aantal kampbewoners een ernstige woordenwisseling. Een der ruziema kers haalde 'n geladen pistool en na eerst een schot in de lucht te heb ben gelost, begaf hij zich naar het voorbalcon van een wagen en riep de anderen toe zich ogenblikkelijk te verwijderen daar hij hem anders zou neerschieten. Een der mannen ont blootte zijn borst en daagde hem uit te schieten. Drie schoten knalden en de man werd door een der kogels in zyn bovenarm getroffen een andere kogels doorboorde een schouderblad van zyn schoonvader. In het kamp ontstond groot tumult en woedende kampbewoners keerden zich tegen de schutter, een zekere S.. die zich in de woonwagen had teruggetrokken. De wagen werd met stenen bekogeld en ernstig beschadigd. S. werd dooi de Helmondse politie gearresteerd. De twee gewonden werden naar het ziekenhuis te Helmond vervoerd. De „Willem Ruys" zonder Jayaanse bedienden vertrokken. Zaterdag is de „Willem Ruys" on der commando van kapitein C. C. Goedewagen vertrokken zonder de 210 Javaanse bedienden. Hun plaat sen zijn nu ingenomen door ruim 125 Nederlands» krachten, onder wie 50 bevaren bedienden, terwijl de rest uit studenten en kellners bestaat. Zoals gemeld vragen de Javaanse bedienden in verband met het einde van de vasten een gratificatie. Kapitein C. C. Goedewagen, de ge zagvoerder van het m.s. „Willem Ruys" is benoemd tot commodore van de vloot van de Koninklijke Rotter damse Lloyd. Hem is het recht ver leend de commodorevlag op zijn schip te voeren. RAVAGE IN BIESTHOEK. Twee mensen in de Loosdrechtse plassen verdronken. De afgelopen dagen is Nederland op verscheidene plaatsen geteisterd door onweersbuien en windhozen. Zo trof Zaterdagavond een cycloon de Noordbrabantse plaatsjes Biesthoek en Boekei, waardoor een boerderij b(j- na geheel werd vernield en vier andere zwaar beschadigd. De eigenaar van de vernielde boer derij werd door een vallende muur getroffen, waardoor hij enkele rib ben kneusde. Tal van bomen werden ontworteld, terwijl het verkeer en de electriciteitsvoorziening belemmerd werden. De windhoos vernielde over een strook van vijftien meter alles wat op haar weg kwam. Enkele zwa re eiken kwamen honderden meters verder terecht. Boven het nabijgele gen vliegveld Volkel ontlastte zich een hevige onweersbui, waarbij 16 m.m. water viel. TWEE DODEN. Op eerste Pinksterdag was een kort onweer, gepaard gaande met zeer zware regenval en krachtige rukwinden er de oorzaak van, dat een vader en een zoontje in de Loosdrecht se plassen verdronken. Een kajuitboot van de familie Wolvenkamp uit Utrecht voer om streeks kwart voor zes op de zgn. Vijfde plas. Aan boord bevonden zich. behalve de ongeveer 30-jarige heer Wolvenkamp. zijn echtgenote en hun twee kinderen, een jongetje van cir ca vijf en een meisje van twee a drie jaar. Het schijnt, dat het jon getje door een rukwind van de boot is geslagen. De vader sprong zijn kind na, schijnt er in te zijn "geslaagd het knaapje te pakken, maar heeft vermoedelijk door de hevige golfslag de boot niet meer kunnen bereiken. De moeder en haar dochtertje werden EEN DAAD VAN DANKBAARHEID. Het eert de gevallenen en stimuleert de levenden Indrukwekkend was de onthulling van het monument voor het Vierde Commando op de plek te Vlissingen, waar dat commando de eerste No vember 1844 landde. Indrukwekkend, omdat wel zeker voor de laatste maal de mannen van dit commando in zo groot aantal byeen waren om hun ge vallenen te eren. Zy sluiten met deze daad van piëteit een tijdvak in hun leven af. Aangrijpend was de plechtigheid, door wat er aan ontbrak, want bij dit herinneringsmonument aan een voorbije ltryg, werd het woord „vrede" niet gehoord, maar wel werd aan alle 'jongeren op het hart gebonden: „Laat deze commando's U een levend voorbeeld zyn, wanneer ook van U dat of fer gevraagd zou worden". Voor Vlissingen en ook voor Zee land was deze onthullling uiteindelijk een feest van dankbaarheid. Overal wapperden vlaggen in de stad en alles was verricht om aan de mannen van het Vierde Commando die uit Enge land en Frankrijk waren overgekomen een gastvrij onthaal aan te bieden. Na aankomst van de Britse torpedo jager Opportune en het Franse fregat La Surprise begaven ruim 250 com mando's zich naar de Jacobskerk, waar een gemeenschappelijke dienst werd gehouden door de Engelse vlootpredi- kant Rev. J. Ai strong en de Franse vlootaalmoezenier abt R. de Naurois. DANKDIENST. Het was reverend J. Armstrong, die in deze bijzondere dienst als eerste voorging met het uitspreken van het votum, waarin hij o.m. zeide, dat men hier tezamen'was gekomen om de Al machtige God te danken voor Zijn goedheid en genade en om aan Zijn trouwe hoede op te dragen al die dap pere soldaten van no. 4 Commando, die hun leven gaven voor de zaak der vrijheid, alsook die getrouwe burgers van de oude havenstad Vlissingen, die stierven gedurened de bezetting en in het uur van hun bevrijding. Abbé de Naurois herinnerde vervol gens in zijn predikatie aan het devies van het Huis van Oranje „Ik zal handhaven" hetwelk betracht werd door al degenen, die dit devies ten koste van hun leven hebben waar ge maakt. Zij gaven zichzelf uit zelf respect als Christen en, aldus abbé de Naurois, velen zouden dit zo nodig opnieuw doen. Na het gemeenschappelijk gezongen „Dankt, dankt nu allen God", sprak reverend Armstrong enkele wijdings woorden met als slot: „Dat vrijheid het zekere bezit is van hen alleen, die de moed hebben haar te verdedigen". Na het in acht nemen van een korte stilte bad men tezamen het Onze Va der en ging reverend Armstrong voor in gebed. Gezamenlijk werd nog een wijdingsgebed uitgesproken en gezon gen „O God, die droeg ons voorge slacht", waarna de reverend Arm strong deze dienst besloot met het uit spreken van de zegen. Na het verlaten van de kerk for meerden de commando's een colonne en voorafgegaan door de marinierska pel, marcheerden ze langs straten, waar juichende schoolkinderen ston den, naar het terrein bij de Oranje molen. BIJ HET MONUMENT. Daar hadden zich intussen vele dui zenden verzameld om getuige te zijn van de onthulling. De erewacht bij het monument was betrokken door Franse en Engelse ma riniers, voorts waren aanwezig afde lingen van de Britse marine, de Ne derlandse marine en de Nederlandse commandotroepen. Bij de ingang van het terrein waren opgesteld afdelingen van de Nationale Reserve en de reser ve-grensbewaking. Van de talrijke autoriteiten op de officiële tribune noemen wij slechts de minister van oorlog en marine, ir. C. Staf, de Britse ambassadeur, Sir N. M. Butler, de Franse ambassadeur M. J. P. Garnier, de Noorse gezant J. Nor- stad, de Commissaris der Koningin in de provincie Zeeland, jhr. mr. A. F. C. de Casembroot, generaal R. E. Lay- cock, brigade-generaal der comman do's, generaal-maj oor B. W. Leicester die het bevel had over de commando's bij de landingen te Vlissingen en Westkapelle, kapitein ter zee Maud, die de Engelse marine commandeerde bij de aanval op Vlissingen, comman dant J. Kieffer, die het bevel had over de Franse commando's en tenslotte van Nederlandse zijde de schout bij nacht C. W. Slot, commandant zee macht, de generaals-majoor S. Mante, J. G. Warringa en W. J. ^an Dijk en de commandant maritieme middelen Zeeland kapt. J. G. Broekhuijzen. door in de nabijheid varende jongens van boord gehaald. Verscheidene schepen op de plas sen sloegen om masten knapten, zei len scheurden. Het zicht was door de dichte regen nog geen tien meter. LOOS ALARM. Op de morgen van tweede Pinkster dag zijn alle reddingsposten tussen Scheveningen en IJmuiden ingescha keld geweest om een zeilsloep met twee jongens aan boord op te sporen. De jongens waren Zondagavond ver trokken en waren niet teruggekeerd. Op de zeereddingsdienst van de Ma rine Luchtvaartdienst op Valkenburg werd een beroep gedaan, terwijl de reddingsboot „Arthur" uit Scheve ningen ongeveer zes uur achtereen op zoek is geweest. Toen uit Umuiden omstreeks elf uur 's morgens bericht binnenkwam, dat de sloep met de jongens daar was binnengekomen konden de velen die waren gealar meerd op de hoogte worden gesteld, dat het zoeken kon worden gestaakt. Op het Sneekermeer is een zeilboot met aanhangmotor omgeslagen. De beide inzittenden geraakten te water, waarbij de 24-jarige W. B. verdronk. Relletjes in Venlo. VERGADERING VAN „JEHOVA'S GETUIGEN" VERSTOORD. Een congres van „Jehova's getui gen" dat in Venlo werd gehouden, zou Zondag worden besloten met een openbare bijeenkomst in een tent. De Rooms-Katholieke inwoners van Venlo waren echter zeer gekant te gen deze vergadering. In de nacht van Zaterdag op Zondag waren reeds lichtleidingen doorgesneden en toen de openbare vergadering zou begin nen, wilden ongeveer 200 personen, veelal leden van „Katholiek Venlo", de vergadering met stinkbommen enz. verstoren. De politie wjst dit on der leiding van de burgemeester van Venlo te very delen, maar het resul taat was niettemin, dat de vergade ring een besloten karakter verkreeg. Minister Mulderije sprak met journalisten. OVER DE GIJSELING HOMMER SON De minister van justitie, mr. Mul derije heeft zich uitvoerig laten voorlichten over de opvattingen, die onder journalisten leven ten aanzien van hun zwijgplicht. Dit geschiedde tijdens een gesprek dat de bewinds man had met twee Zaanse persverte genwoordigers over de gijzeling van vakgenoot Hommerson. Naar aan leiding van deze gijzeling deed de minister de toezegging te willen be vorderen, dat het vraagstuk van het verschoningsrecht op korte termijn nader zal worden bezien Het lag echter geenszins in zijn "voornemen om het beleid van de justitie in deze te doorkruisen, omdat de rechtspraak ^afhankelijk dient te zijn. De Oostelijke Pers heeft aan de heer Hommerson als attentie een Deventer koek gezonden met een op gewekte brief..De schrijver Anthonie van Kampen stuurde enkele boeken. VERWACHTt MINDER WIND Geldig tot Dinsdagavond. Wisselende bewolking en op de meeste plaatsen droog weer. Over wegend matige westelyke wind. On- «v ?eveer dezelfde temperaturen als (Zie slot pag. 2) gisteren.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1952 | | pagina 1