NIEUWS UIT ZEELAND Sport en wedstrijden WISSEL SCHOUWEti THOLEN EN ST. PHILIPSLAND Speciale aanbieding Gebr. Lokker NAAR HEINKENSZAND TOGEN 25 MUZIEKCORPSEN GESLAAGD MUZIEKCONCOURS OF TWEEDE PINKSTERDAG DINSDAG 3 JUNI 1952 PROV TNG1ALB ZEEUWSE COÜRAN1 Afscheid burgemeester en ontvanger te Poortvliet. werd Zaterdagmid dag een bijzondere raadszitting ge houden, waann afscheid werd geno men van burgemeester B. J van Oeveren, die zijn functie neerlegde nu als zijn opvolger is benoemd de heer W. J. van Doom. Burgemeester Van Oeveren opende de zitting, die door talrijke belang stellenden werd bijgewoond, en stelSe als eerste punt aan de orde het af scheid van de gemeenteontvanger, de heer C. J. Steenpoorte, tot wie hij hartelijke dankwoorden richtte voor alle arbeid in het belang der gemeen te. Als tweede punt stond op de agenda het afscheid van burgemees ter B. J. van Oeveren, die toegespro ken werd door de beide wethouders, de heren J. J. van der Slikke en G. K. J. Krijger, en enkele andere raads leden. De burgemeester overhandigde tenslotte de ambtsketen en de voor zittershamer aan wethouder v. d. Slikke. Na het officiële gedeelte van de bijeenkomst werden talrijke toe spraken gehouden tot de aftredende heren Van Oeveren en Steenpoorte. Zo voerden onder meer het woord de burgemeester van St. Annaland, de heer F. M. Boogaard namens -de ver- i eniging van burgemeesters, secreta rissen en ontvangers, ds Hadtema als Geref. predikant, kapitein C. J. Deur- loo namens de rijkspolitie, de heer F. van Male namens het gemeenteperso- neel en de heer J. Anthonisse als nieuwe gemeenteontvanger. Zowel de heren Van Oeveren als Steenpoorte spraken woorden van dank. Aan de scheidende burgemeester werd een kofferschrijfmachine en een fruitmand aangeboden Er waren bloemen voor mevr. Van Oeveren. De heer Steenpoorte ontving als aanden ken een staande leeslamp. Vermelden we tenslotte nog, dat de gemeente werkman aan de scheidende burge meester een bijzondere veldbouquet aanbood, die samengesteld was uit takjes van het nieuw aangeplant plantsoen te Poortvliet. MOSSELZAAD AANVOER Door de Zeeuwse kwekers zijn in de afgelopen week mooie partijen mos selzaad en halfwas aangevoerd van de Groninger wadden, welke tegen prijzen van rond 3 per ton werden verhandeld. Wat de consumptiemos selen voor het a.s. seizoen betreft, is men het er unaniem over eens, dat deze reeds zeer goed zijn en goede moed geven voor de toekomst. St- Maartensdijk NEDERLAAG VAN O.G. TEGEN V.O.G. In café „Vrederusf'te Bergen op Zoom werd de returnwedstrijd ge speeld tussen O.G. uit Bergen op Zoom en V.O.G. uit St. Maartensdijk. O.G. leed ook deze keer een neder laag. V.O.G. uit St. Maartensdijk wist met 183 punten verschil uit beide wedstrijden de beschikbaar gestelde wisselbeker te veroveren. Het ligt in de bedoeling volgend jaar wederom wedstrijden tussen beide clubs te organiseren. SCHOUWEN- EN DU1VELAND Zierikzee OPENSTELLING TENNISBANEN Op tweede Pinksterdag werden on der ruime belangstelling aan de Kadeweg te Zierikzee gelegen gravel tennisbanen door de voorzitter van het sportpark-comité, mr, C. du Croo, geopend. Spreker herinnerde aan de grote moeilijkheden welke bij het aanleggen van deze'.Uitstekende banen overwonnen moesten worden. De nieuwe tennisbanen voorzien voor Zierikzee in een dringende behoefte, daar de twee particuliere banen van de stad danig in verval waren ge raakt. De gemeente werd bij de 'officiële openstelling vertegenwoordigd door de wethouders A. M. den Boer en mr. C. du Croo en de gemeentesecre taris G. Grolleman. De heer A. Brand overhandigde na een korte toespraak aan de heer du Croo de sleutel van de banen, waarna door enige dames en heren een demonstratie werd gege ven. Om de banen tegen de wind te beschermen is een rieten scherm aan gebracht en er bestaan plannen om een verdere beschutting van bomen en heesters aan te planten. De ver eniging welke van de banen gebruik maakt, telt momenteel 40 senioren leden en 20 junioren. Middelburgse inbreker gegrepen. HIJ PLEEGDE DE DIEFSTAL TE ST. LAURENS. De Middelburgse gemeentepolitie te Middelburg is er in samenwer king met de Rijkspolitie in geslaagd de brutale inbraak op t lossen, wel ke vorige week in Brigdamme (ge meente St. Laurens) werd gepleegd en waarbij een geldkistje, inhoudende is er in samenwerking met de werd ontvreemd. De dader, de Middelburgse machi nebankwerker H. de G., is in de nacht van Vrijdag op Zaterdag van zijn bed gelicht en gearresteerd. Zyn vriend, zekere F. te Middelburg, werd eveneens gehoord en heeft bekend, dat De G. het bewuste geldkistje naar zijn woning had gebracht. Later is dit kistje in het jachthaventje ge worpen en inderdaad is het daar op Tweede Pinksterdag uit het water opgehaald. Het vermoeden bestaat, dat De G., die nog geen volledige bekentenis heeft afgelegd, zich ook schuldig heetf gemaakt aan andere inbraken, welke de laatste tijd in Middelburg zijn gepleegd. COCOS voor DEURMATTEN 40-70 c.m. ƒ3.92 50-85 c.m. 5.68 DUBBEL BOUCLÉ LOPER 50 c.m. breed 2.65 p. meter WOLLEN MOQUETTE LOPER 50 cjn. breed 9.80 p. meter WOLLEN MOQUETTE TAPIJT 100 c.m, breed 12.85 p. meter NIEUWSTRAAT 148-49-239-240 i ZTERTTCZEE TELEFOON 45. St. Annaland BENOEMING Als vertegenwoordiger voor de ca- lamiteuze Suzannapolder te Sint- Annaland werd benoemd de heer J. A. den Engelsman, met ingang van 1 November 1952. Als vertegenwoor diger voor de Breedevliet en Anna- vosdijk van de polders Oud-Kempen- hofstede en de ealamiteuze Moggers- hilpolder, de heer A. C. Geluk. Tholen JAARVERGADERING GROENE KRUIS De afdeling Tholen van het Groene Kruis hield onder leiding van mr A. J. van der Hoeven haar jaarvergade ring. Van het gemeentebestuur ont ving men bericht, dat een subsidie van 1000 over 1952 was toegekend Tot bestuurslid werd de heer W. dé Korte gekozen en in de vacature van mr Van der Hoeven de heer H. Xelis- se Bzn. De rekeningen over 1951 slo ten met een batig saldo van ƒ92,17: uitgaven ƒ11.112,12; ontvangsten 11.563,06. De begroting voor ont vangsten en uitgaven voor 1952 werd vastgesteld op 7173,40. De wijkzuster bracht verslag uit van haar werkzaamheden, waarna men naar aanleiding van een vraag van een opticiën uit Tholen besloot de inschrijving open te stellen voor opticiens, die belang hebben bij het houden van zitdagen in het wijk- gebouw. Na de vertoning van de film „Roe ping" kon de inmiddels gearriveerde voorzittei-, dr P. J. Duiker, de ver gadering sluiten. VISSERIJ De besommingen van kreeft, bot en' garnalen waren voor de Thoolse schippers bevredigend. De besommin gen van de weervisserij waren slecht en de aanvoer van ansjovis gering. Zeeuwse glorie op „Kijk in de Pot". Ondanks het slechte weer bestond er voor het nationale concours hip- pique dat op de renbaan „Kijk in de Pot" te Bergen op Zoom werd gehou den grote belangstelling. Na het springconcours in de morgenuren kwamen 's middags de spannen stam boekmerries type trekpaard, de tuig- paarden, de fokmerries en de twee spannen in de baan. Het waren hier voornamelijk de Zeeuwen die goed voor de dag kwamen. Bij het concours voor éénspannen stamboekmerries type trekpaard be haalde de heer H. A. Geuze uit Oud- Vossemeer met Ella van de Woutser de eerste prijs en de zilveren wissel beker, aangeboden door het bestuur van de Nederlandse Hippische Sport bond. Met Ei-na van Biijendaal be haalde de heer J. F. Brooymans uit St. Annaland de tweede prijs en Dia na van Nieveld verwierf voor deze fokker de derde prijs. In het concours voor tweespannen stamboekmerries type trekpaard sleepte de heer Brooijmans met Erna van Blijendaal en Diana van Nieveld de eerste prijs in de wacht, terwijl de heer Geuze met Tine en Élla van de Wouter hier tweede werd. Het concours eenspannen-tuigpaarden leverde de heer G. M. eGluk uit St. Maartensdijk met Juliaantje een eer volle vermelding op, in het concours voor eenspannen fokmerries behaal de hetzelfde paard de tweede prijs. De heer M. A. Geuze behaalde even eens een eerste prijs in het concours voor het mooiste landbouwpaard. Koninklijke onderscheiding voor kapitein J. Beye. 1 Juni herdacht de heer J. Beije, kapitein op het m.s. „de Oosterschel- de", de dag, waarop hij vóór veertig jaar in dienst trad by de Prov.Stoom- bootdiensten. De heer Beije heeft in deze veertig jaar alle rangen door lopen, vanaf zijn zestiende jaar. toen hij als lichtmatroos voer. Nu heeft hij de rang bereikt van kapitein le klas se. Zaterdag 5'J. is hij op het directie kantoor te Vlissingën gehuldigd voor zijn trouwe en plichtmatige dienst vervulling. De Commissaris der .^Ko ningin in de provincie Zeeland, jhr. mr. A. F. C. de Casembroot, sprak de heer Beije toe, waarbij hij namens de provincie zijn erkentelijkheid betuig de voor de trouwe en nauwgezette dienstvervulling. Namens H.M. de Ko ningin reikte de Commissaris de heer Beye de eremedaille in zilver, ver bonden aan de Orde van Oranje Nas sau, uit. 1 Vervolgens voerde de directeur van de Prov. Stoombootdiensten, de heer G. J. de Jonge, het woord, die even eens de verdiensten van de jubilaris naar voren bracht, waarna hij de heer Beije een enveloppe met inhoud over handigde Na afloop van deze plechtigheid wer den de heer Beije en zyn echtgenote naar het Katseveer gebracht, waar kapitein Beije het commando over het m.s. „Oosterschelde" op zich nam, dat met de standaard in top naar Zie rikzee stevende, waar de jubilaris door een groot aantal belangstellen den werd ontvangen. Zijn huldiging te Vlissingën werd bijgewoond door o.a. de heer A. Schout, lid van Gedep. Staten, in specteur G. H. Vierhout, de machinist Maas en het werkplaatspersoneel. MOTORSPORT Geslaagde wedstrijden te Haamstede. Op tweede Pinksterdag werden door de motorclub „Sparta" uit Zie rikzee op het fraai gelegen parcours te Haamstede motorwedstrijden voor zware machines georganiseerd, waar bij ongeveer 1000 bezoekers aanwe zig waren. In de lichte klasse kwa men elf rijders van Schouwen-Duive land aan de start en in de zware klasse startten 8 coureurs, waaron der 5 van buiten het eiland. De wed strijden werden verreden in drie manches, van tien ronden voor de lichte machines en twaalf ronden voor de halve liters en de 350 cc. In de zware klasse werd een felle strijd geleverd tussen van Es uit Zwijn- drecht en Blaas uit Tholen. Hier kon pas na de laatste manche van Es als winnaar worden aangewezen. De striid bij de twee-tacten verliep ge heel volgens de verwachtingen. Bezuijen was hier favoriet en werd dan ook onbetwist winnaar zonder dl te veel strijd. Het parcours was zoals gebruikelijk verre van gemak kelijk met vele stukken rul zand die talrijke moeilijkheden opleverden. De gedetailleerde uitslag was: Lichte klasse: I P. Bezuijen Zierikzee, 3 p.; 2. L. den Boer, Zierikzee 7 p.; 3. S. Schot, Zierikzee, 8 p; 4. D. van der Meet, Zonnemaire. 13 p; 5. H. Ver schuur, Zierikzee. Zware motoren: 1. Van Est. Zwijn- drecht 4 p; 2. Blaas Tholen 9 p; 3. Beukelaar, Tholen 11 p; 4. Stoutjes- dijk 12 p; 5. Bothof, Dordrecht 14 p. VOETBAL MEVO 1-TERSEKE 3 3-3 Na enige aanvallen over en weer in de wedstrijd Mevo 1-Yerseke 3 brak van den Berg door en met een mooi schot gaf hij na drie minuten Mevo de leiding. Direct daarop werd echter doelman Kloet aan de andere zijde onhoudbaar gepasseerd. (1-1). Hierna viel het accent gedurende eni ge; tyd sterk op de beide verdedigin gen met Mevo. iets meer in de aan val. Bij een uitval was het echter Yérseke, dat van een fout in de Me- vo?verdedïging dankbaar profiteerde. (1-2). Toen Mevo hierna een offen sief lanceerde werd er in de Yerse- ke-achterhoede even geknoeid en een der achterspelers werkte de bal in eigen doei. (2-2). Met <'eze stand brak onder stromende regen de rust aan. Het moeilijk bespeelbare veld na de rust had een ongunstige invloed op het spel, waarvan het peil ziender ogen minder werd. Nadat eerst Me vo weer de leiding had genomen (3-2) was het tenslotte 6 minuten voor het einde de Yerseke-linksbin- nen die een misser van een der Me- vo-backs met een doelpunt afstrafte. Met 3-3 kwam het einde. GESLAAGD BONDSCONCOURS. Wisselbeker voor Koudekerke Het dertigste concours van de Bond van Harmonie- en Fanfaregczelschap- pen in Zeeland werd op Tweede Pinksterdag gehouden te Heinkenszand mede om daarmee hulde te brengen aan de fanfare Euterpe te Heinkcns zand, die haar 60-jarig bestaan vierde. Ondanks de straffe wind en de bewolkte lucht waren enige duizenden bezoekers naar Heinkenszand gekomen. De feeststemming werd nog ver hoogd door de vele vlaggen in het dorp en door het feit, dat enkele stra ten zoals de Kerklaan en de Dorps straat, versierd waren. Het concours werd gehouden op het weiland van de heer A. Vermue aan de Plattendtfk en de algemene indruk was, dat het uitstekend geslaagd mag heten, dank zy de faire strijd, die ge leverd werd door 25 deelnemende muziekcorpsen. ONTVANGST. De festiviteiten vingen des och tends. te tien uur aan met een ont vangst in het gemeentehuis, waar het volledige gemeentebestuur onder leiding van burgemeester B. Funk de juryleden, het ere-comité, het bonds- bestuur en de dirigenten en voorzit ters der deelnemende verenigingen ontving. Burgemeester B. Funk sprak er zijn vreugde over uit, dat Heinkens zand ditmaal gekozen was als plaats voor het concours. Hij feliciteerde Euterpe met het 60-jarig bestaan en legde er de nadruk op, dat zijn ge meente ondenkbaar is zonder dit mu ziekcorps. Ook het bondsbestuur wenste hij geluk. De voorzitter van Euterpe, de heer P. Staverman, gaf een kort historisch overzicht van Euterpe, dat op 1 No vember 1892 werd opgericht. De ver eniging heeft nog wel enige verlan gens. Zy streeft naar eigen unifor men voor de werkende leden,.een eigen repetitielokaal en nieuwe in strumenten. De voorzitter van de Bond, de heer J. C. Maas, feliciteerde Euterpe, J evenals de voorzitter van de jury, de heer F. Jakma Sr. Onder luid applaus bood de heer Maas aan burgemeester Funk het I erelidmaatschap van de bond aan. j Tenslotte sprak de heer M. A. Nys- se namens de vereniging Excelsior uit 'sHeer Arendskerke een geluk wens uit in dichtvorm. Nadat verversingen waren rondge diend, begaf men zich omstreeks 11 uur naar het concoursterrein. Daar kregen de juryleden, de heren F Jakma Sr. uit Nijmegen, J. F. Pala uit Rotterdam en A. C. van Leeuwen uit Brummen de moeilijke taak hun oordeel uit te spreken. Omstreeks 6 uur des avonds beklom de heer Jak- ma het podium en in grote spanning verbeidden de aanwezigen dc uitslag. Spr. constateerde, dat de prestaties In de laatste jaren kolossaal opge voerd waren. DE UITSLAG. De bondsvoorzitter maakte ten slotte de uitslag bekend: Vierde afd. Fanfare: Willen is Kunnen, Biggekerke, 170 p. le pr., (medaille A. Risseeuw); Advendo, Wolphaartsdijk, 168 p. le pr. Derde Fanfare: Oe" afd. Oefening kweekt Kunst FEEST IN BRUIN1SSE. „Apollo" uit Brouwershaven leverde de mooiste prestaties. Het op 2e Pinksterdag te Bruinisse gehouden concours van muziekge zelschappen op Schouwen-Duiveland is een groot succes geworden. Uit de buitengewoon grote belangstelling is gebleken, dat jong en oud dit jaar lijks terugkerend muziekfeest uitstekend weet te waarderen. De muziekvereniging „Apollo" uit Brouwershaven leverde de mooiste prestaties en veroverde vier prijzen, waaronder de beker voor de beste di rigent van het concours. Ten stadhuize werden de deelne mers officieel doör burgemeester H. K. Michaëlis ontvangen. In zijn toe spraak zeide de burgemeester o.m., dat Bruinisse helaas nog niet geheel van de aangerichte oorlogsverwoes tingen is hersteld,- zodat een muziek tent nog ontbreekt. Ook de entourage van het terrein, aldus spr., laat nog wel een en ander te wensen over. De voorzitter van het feestcomité, de heer C. H. van der Linde, de voorzit ter van „Nu met Hope", de heer C. W. de Jonge en de voorzitter van de Bond van Muziekgezelschappen np Schouwen-Duiveland, de heer S. W. Blok, spraken welkomstwoorden en de heer Blok zeide verheugd te zijn over de grote belangstelling van het gemeentebestuur. Het jury-lid, de heer A. L. B. Meyns uit Wormerveer sprak er zijn vreugde over uit, dat de Bond is toegetreden tot de landelijke federatie. Met de heer Meijns, maakte ook de heer Th. van Overveld uit Voorburg deel uit van de jury. Na afloop van het concours con certeerde „Nieuw Leven" uit Ouwer- kerk in de tent. Bruinisse zal zeker nog lang met genoegen op dit mooie concours te rugzien en met name de midden stand, die dit muziekfeest financieel mogelijk maakte. DE UITSLAGEN. De uitslagen luiden als volgt: 4c afdeling fanfare: Kunst na Ar beid, Ellemeet, 189 p. 2e pr.; 3e afde ling fanfare: Con Amore, Noordgou- we, 149 p. 2e pr.; Oosterlandfanfare, Oosterland, 168 p. 2e pr.; 3e afdeling harmonie: Crescendo, Dreischor, 188 p. 2e pr.; 2 afdeling fanfare: Oefe ning en Uitspanning, Nieuwerkerk, 148 p. 2e pr.; 2e afdeling harmonie: Nut en Uitspanning, Zonnemaire, 199 p. le pr.; le afdeling fanfare: Nu met Hope, Bruinisse, 180 p. 2e pr.; Uit muntendheid fanfare: Luctor et Emergo, Renesse, 160 p. 2e pr.; Apol- Icu Brouwershaven. 215 p. le pr.: Uit muntendheid harmonie: Kunst en Eer, Zierikzee. 306 p. le pr.; Nieuw Leven, Ouwerlterk, 181 p. 2e pr.; Witte van Haemstede, 195 p. le pr. Öm een le prijs met lof te behalen waren nodig 216 punten; voor een le prijs 192 punten; voor een 2e prijs 160 punten en voor een 3e prijs 120 punten. VAN WIN "TOTfclJPE" Bij een der eerste trekkingen van de Staatsloterij is een prijs van f 20.000 In Goes gevallen. Elf gelukkigen hadden een prettige Pinksterverrassing. Het lot 12168 was gesplitst in 9 tientjes en 2 twintigjes. De Zeeuwse Z.P.M. en L.J.G. zullen op 5 Juli te Poortvliet een sportmiddag hou den met ringrijderij en andere attrac tieve nummers. In Scherpenisse slaagden juffrouw M. Geuze voor het diploma lerares-coupeuse. De heer W. Karman, oud-inwoner van- Tholen, vierde 1 Juni zijn 25-jarig jubi leum als belastingambtenaar. Thans is hij te Leiden hoofd-assistent bij de fis cale recherche. De kinderen van de hoogste klassen der lagere school te Tholen hebben een reisje naar Brussel in het vooruitzicht. Mejuffrouw J. Kesteloo uit Bruinisse slaagde voor onderwijzeres bij een te Rotterdam gehouden examen. Op de veerboot Grevelingen van de dienst Zijpe-Anna Jacobapolder kwam de stoker de R. zo ongelukkig van een trap te vallen, dat hij naar huis moest worden vervoerd. De veilingvereniging „Sint-Annaland en omstreken" zal Vrijdag 6 juni as. haar algemene jaarvergadering houden. Meju' -ouw S de Nooyer, vroeger te Renesse. slsnpde le Rotterdam voor h- diploma A ziekenverpleging. Zeeuwse athleten zegevierden. Buiten verwachting is de Zeeuwse athletiekploeg er in geslaagd een ruime overwinning te behalen in de trialmeet Holland-Rijnstreek-Zeeland te Warmond. Leni Minderlioud en A. Plompen werden resp. eerste en tweede op de 100 meter dames in 13,4 en 13,6 sec. Bertus Walker en G. de Roo vochten dapper op de 800 meter, maar moes ten zich tenslotte met een derde en een vierde plaats tevreden stellen. De Goesenaar Johannisse won de 100 meter in 11,6 sec. en werd ook eerste brj het hoogspringen met een sprong van 1.70 meter. Mej. Crjsouw vestigde op het num mer verspringen dames een nieuw Zeeuws record (4,925 m.), doch dit werd wegens de wind niet erkend. Johannisse won ook het nummer verspringen met 6.26 meter, waarna Grootjans bij het discuswerpen met een worp van 35,80 meter voor de zoveelste Zeeuwse zege zorgde. De 400 meter heren bracht een fel le strijd tussen de militaire kampioen Singerling en de Marathonnes Booy. Booy werd tenslotte tweede in 53,9 sec. Op de 3000 meter toonde Dobbe- laere zich heer en meester voor de taaie van Wieringen in 9,31,4. Van Acker werd goede derde in 9.35,1. Mej. Cysouw wist zich als tweede te plaatsen by het hoogspringen met een sprong van 1.38 meter. Op dé 1500 meter leek Bilius een geslagen man, doch in de laatste ron de kwam hy onweerstaanbaar naar voren en passeerde van Rooyen om ruim te winnen in 4,22,3. Haak werd derde in 4,28,2. Hinkstapsprong was weer voor Johannisse met 12,37 m. De 4 maal 100 meter heren bracht Zeeland een tweede plaats achter Holland met 47,4 sec. De dames won nen door fraaie wissels met 55,8 sec. deze afstand. De 4 maal 1500 meter heren was een machtig Zeeuws ver toon. Haak, Bilius, Booy en Dobbe- laere gingen met de eer strijken in 18.10 min., waarbij vooral Bilius en Dobbelaere met fraaie tussentijd de aandacht op zich vestigden. De einduitslag was: 1. Zeeland 131 4.; 2. Holland 105; Rijnstreek 94 pt. )e burgemeester van Warmond, jhr. v. Fisenne, deelde na afloop de pry- zen uit, waarna nog het woord werd gevoerd door de heren F. A. Kolijn, districtsvoorzitter en Fregeres van E.M.M. Bij wijze van afwisseling speelde E. M.M. uit Vlissingën een voetbalwed strijd tegen Warmunda en verloor met 61. Op 57-jarige leeftijd is in Bergen op Zoom vrij plotseling overleden de oud wielrenner Jo van Boxel. '#i de jaren 19151919 was hij een bekend sprinter en na die tijd maakte hij ook naam als stayer. In 1922 werd hij Nederlands prof- kampioen op de weg. Te Valkenswaard werd gisteren een golfwedstrijd gespeeld tussen een Nederlands en een Frans team. De uitslag was 63 voor Frankrijk, Bij internationale atletiekwedstrijden te Amsterdam, legde Saat de 100 meter' af in de uitstekende tijd van 10.7. Lammers werd tweede in 10.8 sec. Fanny Blankers- Koen deed over de 80 meter horden 11,8 Tijdens het Pinkstertournooi van RFC te Ro' werd de 32-jarige y cl Bsrg '.in de wedstrijd - n C V V. onwel en over- le;d v<»n L-vn hartverlamming. TAFELTENNIS Coby van Megen en Cor du Buy werden lafelten niskampioen. Te Den Bosch werden wedstrijden gehouden om de nationale tafelten niskampioenschappen. De uitslagen luiden: Darnes enkelspel le klasse: halve finales: Noortje van Megen sl. Henny van Woezik 21-17, 21-17; Cobie van Megen sl. Mies Bonnier 16-21, 21-18, 21-19. Finale: Cobie van Megen sl. Noortje van Megen 21-12, 21-19. Heren enkelspel :halve finales: hoofd klasse: Pelser sL Van Zoelen 19-21, 21-15, 21-16; Du Buy sl. Stoop 21-6, 21-16. Finale; Du Buy sl. Pelser 21- 13, 19-21. 21-10, 21-15. Heren dubbel spel hoofdklasse: finale: Pelser en Kreuger sl. Van der Spek en J. Hoo- gendoorn 21-11, 21-23, 28-26. Ge mengd dubbelspel hoofdklassefinale Cobie van Megen en Seheffer sl. Noortje van Megen en J. Hoogen- doorn 21-10, 21-17. Dames dubbelspel le klasse: finale: Loty Schoonder- beek en Henny van Woezik sl. Cobie en Noortje van Megen 21-13, 21-11. ZWEMMEN Bozon verbeterde Europees record 100 meter rugslag. De Fransman Gilbert Bozon is er te Parijs in geslaagd het Europees record op de 100 meter rugslag te verbeteren, Bozon, die tegen de Oostenrijkse rug- slagkampioen Koppelstatter zwom. noteerde de uiterst snelle tijd van 1 min. 03,7 sec., met welke prestatie hij niet alleen 0,6 sec. onder het door hem op 14 Maart jl. te Troyes gemaakte Europees record bleef, maar bovendien het op naam van de Amerikaan Allan Stack staande wereldrecord op dit nummer tot op slechts 0,1 sec. bena derde. GYMNASTIEK TOOGDAG NED. CHR. GYMNASTIEK VERBOND In -Breda werd op tweede Pinkster dag voor de eerste maal een toogdag gehouden van het Nederlands Chris telijk Gymnastiekverbond voor het ge west Holland. De opzet van de toog dag was, nauwer contact te verkrij gen met de verschillende verenigin gen uit Zeeland en Brabant en een nieuw gewest op te richten. Men is hierin wonderwel geslaagd, want niet minder dan 3000 deelnemers voor een groot deel uit genoemde provincies waren aanwezig. Uit Zeeland namen aan de toogdag deel, O.k.k. uit Gors en Oranje Nassau uit Vlissingën. De organisatie was in handen van de Bre dase club Longo. PAARDENSPORT Successen voor prinsessen Beatrix en Irene. Te Zelhem werd op tweede Pink sterdag een nationaal concours hjp- pique gehouden, waaraan ook prins Bernhard en de prinsessen Beatrix en Irene deelnamen. De wedstrijden wer den bijgewoond door Koningin Juliana cn prinses Armgard. In de samengestelde jeugdwedstrijd, bestaande uit een dressuurproef en een springconcours, eindigde als eerste prinses Beatrix met „Atalanta", ter wijl prinses Irene de tweede plaats bezette met „Atbalxia". Prins Bernhard had met het paard „Herald" minder succes in het spring concours B. De prins werd namelijk gediskwalificeerd doordat het paard driemaal weigerde. Eorssele. 168 p. le pr.Ons Genoegen, Nisse, 175 p. le pr. (med. burgemees ter Funk). Tweede afd. Fanfare: Oe fening kweekt Kunst, Westkapelle, 173 p. le pr.: Luctor et Emergo, Zou- telande, 1*5 p. le pr. (med. mr. dr. A. J. J. M. Mes). Tweede afdeling Har monie: Excelsior, 's Heer Arends kerke, 151 p. 2e pry's; Mozart, Yerse- ke, 179 p. lc pr. (med. jkvr. S. van Citters)Eendracht maakt Macht, Kruiningen, 150 p. 2e prijs. Eerste afd. Fanfare: Ons Genoegen, Kam perland, 169 p. le pr.; Excelsior, Mid delburg, 160 p. 2e pr.; Crescendo, Ooslkapelle, li2 p. le pr.; RHlandia, Rilland-Bath, 154 p. 2e pr.; Oefening na Arbeid. Ritthem, 149 p. 2e pr.; Vooruit, Waarde, 121 p. 4e pr. Eerste afd. Harmonie: Voorwaarts, Koude kerke, 194 p. le pr. met lof (wissel beker plus med. van de Commissaris der Koningin); Eendracht maakt Macht .Kruiningen, 156 p. 2e pr. Af deling Uitmuntendheid Fanfare: Eu terpe, Heinkenszand, 172 p. le pr.; Oefening en Uitspanning, Kattendrj- ge, 173 p. le pr.; Oefening na de Ar- ge, 173 p. le pr.; Oefening na de ar beid, N. en St. Joosland, 173 p. le pr.; Vlyt en Volharding, O. en W.-Sou- burg, 175 p. le pr. (lauwertak van gem. Heinkenszand). Afdeling Uit muntendheid Harmonie: Wilhehnina, Colijnsplaat, 169 p. le pr. Ere-afde- ling Fanfare: Ons Genoegen, Kapelle, 177 p. le pr. Hoogste ere-afdeling Fanfare: Oefening kweekt Kunst, Wemeldinge, 147 p. 2e pr. Des avonds werd in de muziektent geconcerteerd door Ons Genoegen van Kapelle en de jubilerende vereni ging. Een talrijk publiek was aanwe zig.- Vermelden we tenslotte nog. dat voor het verkeer uitstekend was ge zorgd door de rijkspolitie onder lei ding van adj. Dekker. De R.T.C. met de West Een Nederlandse uiteenzetting. Van Nederlandse zijde is thans een uiteenzetting gegeven over het ver loop van de Ronde Tafelconferentie met de West welke conferentie, zo als men weet, tijdelijk is onderbro ken. Uit deze uiteenzetting blijkt o. a. dat de tegenstellingen voorname- lyk aangelegenheden betreffen, die op het gehele koninkrijk betrekking hebben. De Nederlandse regering I meent niet te kunnen toegeven aan de aandrang van Suriname om meer algemene aangelegenheden over te brengen naar het terrein van de eigen zaken. Het deelgenootschap in een ko- mnkryk brengt nu eenmaal met zich mee, dat ieder der delen een offer brengt aan eigen meesterschappen ten bate van het geheel. Op verzoek van dr: Drees werden de besprekin gen daarna voortgezet om te trach ten de hoofdpunten, waarover op korte termijn overeenstemming kon worden bereikt, in een ontwerpsta tuut vast te leggen om later bri nader vast te stellen statuut-wetten de pun ten te regelen, waarover nader over leg noodzakelijk werd geacht. De Surinaamse delegatie gaf er echter de voorkeur aan de principiële aan gelegenheden betreffende de toekom stige betrekkingen der landen in het statuut zelf regelen in plaats van de oplossing van de diverse ver schilpunten naar latere tijdstippen te verschuiven. Inmiddels zal een commissie van beperkte omvang het overleg voort zetten. In 1951 emigreerden ruim 37.000 Nederlanders. Uit het jaarverslag van de Stich ting Landverhuizing Nederland blykt, dat in 1951 37.605 Nederlanders naar overzeese landen emigreerden, name lijk naar Canada 18.604, Australië 10.494, Verenigde Staten 2262. Nieuw Zeeland 3187, Zuid-Afrika 2583, Ar gentinië 132, Brazilië 206, andere landen 132. Déze gegevens werden ontleend aan de deviezen-persoonskaarten, maar omdat niet alle emigranten van deze deviezen-verklaringen gebruik maken, zyn de verkregen cijfers in vele gevallen te laag. Zo is naar uit nadere bronnen verkregen gegevens het aantal emgranten, dat vertrok ken is naar Argentinië, Brazilië en Ver. Staten te stellen op resp. 191, 347 en 2600. Van het totale aantal emigranten oefenden 13.589 mannen en 1677 vrouwen een beroep uit. Nyma ontslaat 100 man. Blijkens een aan het personeel ver strekt communiqué acht de directie van de N.V. kunstzijdespinnerij Nyma te Nijmegen zich door de internatio nale economische omstandigheden ge noodzaakt, ongeveer honderd man van de ongehuwde leden van het per soneel te ontslaan.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1952 | | pagina 11