KAPPIE en het eiland Israëlisch gemeenschapsleven in de nederzettingen C leuiais De lelijkste man van Hollywood werd steeds weer gearresteerd n: WELVAARTSPLAN VAN N.V.V. GEPUBLICEERD s PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT ZATERDAG 31 MEI 1952 HET TEGENWOORDIGE ISRAËL. Vrouwen nemen aan de arbeid deel (Van een medewerker) Israël, Juni. Wanneer men een Israëlisch dorp binnenrijdt, vallen on middellijk twee dingen op: de huizen zjjn allemaal eender gebouwd en in plaats van een kerktoren vindt men een watertoren. Het laatste is wel be grijpelijk in dit land, dat niet de christelijke godsdienst belijdt en waar wa ter een zo voorname rol speelt. En als we met de bewoners in gesprek ko men, begrijpen we ook die eendere constructie van de huizen. Deze dorpen zjjn namelijk niet historisch gegroeid als by ons. Het zijn stuk voor stuk kolonies, die in de laatste veertig jaren door Zionistische pioniers syste. matisch zjja aangelegd. Door idealisten uit alle landen der wereld, die te rug wilden naar het land hunner voorvaderen en als de aangewezen weg daartoe beschouwden in de meest letterlijke zin van de grond af te be ginnen. De Zionistische beweging had daar toe een nationaal fonds, dat meest woeste of moerassige grond van de Arabische grondeigenaars kocht. De pioniers, die zich daarop in eeii in tensieve landbouwtraining al in de landen van hun herkomst hadden voorbereid, vormden na hun immi gratie zelfs een groep, die wel goed bij elkaar moest passen, omdat ze van plan waren hun hele verdere le ven als één groot gezin samen te le ven. De grond kregen zij van het Joodse Nationaal Fonds in pacht. Van een ander fonds kregen zij cre- dieten om bouwmateriaal, landbouw machines, zaaigoed en vee te kopen. MELKENDE FILOSOFE. Onder deze pioniers vinden wij de meest uiteenlopende typen. Wij spra ken met een melkster, die in het be zit was van een diploma filosofie, dat zij aan de Sorbonne, de universi teit van Parijs, behaald had. Advoca ten hanteren de ploeg en zo is het op zichzelf al een wonder, hoe deze men sen, die uit het volk voortkomen, dat door honderden jaren van zijn ge schiedenis het contact met de grond had verloren, weer wortel sloegen juist als boeren op hun eigen bodem. Zij begonnen altijd met die waterto ren op te richten, een paar barakken als gemeenschappelijke eet- en slaap zalen en meest ook al heel spoedig een kindertehuis en een stal voor de beesten. In elk opzicht viel het ons telkens weer op, dat de zorg voor de kinderen in dit land een voorname plaats inneemt. Van hen immers ver wacht men, dat zij de eerste genera tie zullen vormen van het nieuwe volk, dat in vrijheid in het eigen land opgroeit. De harde arbeid maakt het niet mo gelijk, dat in deze dorpen de vrouwen zich aan hun huishouding kunnen wijden. Daarom bewerkt men de door: Ds. M. ENKER. grond gemeenschappelijk en deelt ook de opbrengst. Pas later, dikwijls na heel harde en zware jaren, want de grond was vaak steenachtig en de oogsten en de conjunctuur waren dik wijls wisselvallig, komt men ertoe om de barakken geleidelijk te vervan gen door vaste huisjes. Vanwege de prijs wordt dit ook gezamenlijk ge daan en zijn de huizen dan ook van eender type. Elke familie krjjgt een gelijk aantal kamers toegewezen en ook de meubels worden uit de ge meenschappelijke kas gekocht. De kinderen blijven onder deskundig toezicht ip de crèche en later de kleu terschool. Misschien staat ons dat niet zo aan en zijn we bang, dat het gezinsleven in het gedrang komt, maar 's avonds na hun dagtaak gaan de oudera hun kinderen halen en wij den zich er dan ook volledig aan. Hier wordt dan toch ook de familie band aangehouden en vermeden, wat bij ons toch nog wel het geval is. dat moeders in hun drukke werk de druk te van de kinderen niet aan kunnen en er vaak door geïrriteerd worden. VERSCHILLEN Er zijn verschillende typen van de ze nederzettingen. Verschillend naai de gezindheid; er zijn orthodoxe en socialistische; verschillend ook naar de mate, waarin de collectivisatie is toegepast. In sommige krijgt ieder een vast uurloon, in andere wordt de winst evenredig verdeeld, in weer an dere heeft ieder een eigen stukje grond en verkrijgt hg ook de op brengst daarvan en in de meest ex treme gaat men zo ver, dat er hele maal geen geld wordt uitbetaald, maar ieder zijn persoonlijke behoef ten aan kleding e.d. ter beoordeling van het bestuur, uit de gezamenlijke kas ontvangt. Dit eist wel bijzonder veel aanpassingsvermogen. Maar tot op heden zijn juist deze nederzettin gen de rugegraat van de Joodse be volking in het land geweest. Dikwijls hebben zij ook kleine in dustrieën ontwikkeld. Zo zagen wij in één nederzetting een jamfabriek, die met de modernste machines het fruit, dat zij zelf gekweekt hadden, vijgen, sinaasappelen, enz. tot een uitstekend product verwerkten. In een andere vonden wij een kleine meu belfabriek. De vrouwen blijven ook later volledig aan het werk deelne men. Zij zijn niet alleen van de zorg voor hun kinderen ontheven, maar hoeven zich ook niet om de maalty- den te bekommeren. Die worden in de gemeenschappelijke keuken bereid en ook gemeenschappelijk genuttigd in het grootste gebouw van de nederzet ting, dat eetzaal, maar ook tevens conversatiezaal en vergaderruimte is. Deze nederzettingen waren van het begin af meestal op strategische pun ten aangelegd en zij hebben in de strijd om de vorming van de staat dikwijls een zeer helfdhaftig aandeel gehad. TREK NAAR DE STAD Veel van de jongeren, die al in deze nederzettingen geboren waren, heb ben tijdens de oorlog het stadsleven leren kennen en voor sommigen is daarvan een zekere bekoring uitge gaan. Ook het nieuwere type immi granten uit het nabije Oosten is niet bezield door het enthousiasme van de eerste pioniers en het is nog de vraag, of het slagen zal ook hen blij vend in de vele nu nieuw aangelegde nederzettingen te vestigen. Zelfs in de oudere kibboetsim (zo noemt men de collectieve dorpen) maakt zich, speciaal onder de vrouwen als zij zo ongeveer de leeftijd van veertig jaar hebben bereikt, een behoefte merk baar aan meer eigen huiselijkheid dan het gemeenschapsleven haar bie den kan. Wat daar de gevolgen van zullen zgn, is nog niet te overzien. Zo als alles, zgn ook deze nederzettin gen in dit land in een voortdurende beweging en met spanning vraagt men zich af wat het resultaat zal zijn. (Nadruk verboden). in een 0 Bij K. B. is benoemd tot officier in de Orde 'van Oranje-Nassau, ir. J. Groe- neveld de Kater te 's Gravenhage, presi dent-directeur van de N.V. Ned. Aan nemingsmij. v.h. H. F. Boersma. Van de 3 pet. Nederlandse staatslening 1937 zal op 1 Juli a.s. een bedrag van 5.800.000 aflosbaar worden gesteld- Op de Haarlemmerweg bij Amsterdam werd een 36-jarige Amsterdammer, die met eén bakfiets reed, aangereden door een auto. De man was op slag dood. In Den Haag werd Vrijdagnacht een steen geworpen door een étalageruit van een horlogewinkel. Er werden twaalf horlo ges ontvree md H Vrijdagmorgen werden de buitenbaden van de Mij. Zeebad Scheveningen officieel geopend met de traditionele wedloop naar zee. De eer ste prijswinnaars kregen een seizoen abonnement voor de baden. Men heeft berekend, dat de kans om zich te ver gissen met ving' .afdrukken, waarbij 17 punten van overeenkomst zjjn, 1 op 17.179.869.184 bedraagt. Bij 12 punten van Taalkwestie in het parlement van India MINISTER SPRAK DE LANDSTAAL In het Indische parlement heeft zich enige deining voorgedaan, om dat de minister van spoorwegen, de pas benoemde Lai Bahadoer Sjastri, bij de beantwoording van het debat over de spoorwegbegroting in het Hindi sprak en pas daarna een sa menvatting in het Engels gaf. Het was voor het eerst dat in het Indi sche parlement bij een dergelijke be langrijke gelegenheid in het Hindi werd gesproken. Verscheidene leden van de oppositie drongen er bij de mi nister op aan dat hij het Engels zou gebruiken, doch de voorzitter wees er op, dat volgens de grondwet het Hin di de officiële taal in India is en dat daarnaast het Engels ook gebruikt mag worden tot 1965. Een aantal af gevaardigden verliet de zaal toen de minister onder applaus van anderen, zijn toespraak in het Hindi begon. Krantenverkoper herdenkt wijlen jhr. Michiels van Verduynen „IK, MISTE HEM ERG In een ingezonden stuk in de ..Times" wordt aan wijlen jhr. Michiels van Verduynen, de te Londen overleden. Nederlandse ambassadeur, een dank baar woord van herdenking gewijd door een Londense krantenverkoper die een standplaats heelt op de hoek van Portman Street en Oxford Street. „Vijf jaar lang beb ik de vriendelijk heid van zijn optreden tegenover ie dereen, van hoe geringe stand ook, mogen ondervinden, zijn groothartig heid in woord en daad", aldus schrijft deze krantenverkoper. „Altijd had hij een glimlach en een groet voor mij over, wanneer hij op weg van of naar de ambassade voorbij kwam. Hij was de aardigste heer, die ik ooit heb ont moet en ik wilde dat er meer waren zoals hij. Ik miste hem erg toen hij in het ziekenhuis lag en ik heb gebeden voor zijn herstel, terwijl ik met ver langen zijn terugkeer tegemoet zag". overeenkomst is de kans „aanmerkelijk groter", namelijk 1 op 16.777.246 Ruim twintig Nederlandse firma's hebben zich opgegeven voor deelneming aan de jaar beurs te Izmir in Turkije, die van 20 Augustus tot 20 September wordt gehou den. De Antwerpse scheepsherstellers, die Zaterdag j.L in staking zijn gegaan", hebben het werk hervat. De West- duitse autoriteiten hebben een bedrag van 1 millioen DM. beschikbaar gesteld voor de invoer van boter uit Nederland. Q De 3180 brt. metende viermast-bark „Pamir", die als opleidingsschip dienst doet voor de Duitse koopvaardij, is Vrij dag in Rotterdam aangekomen, waar bij de Rotterdamse Droogdokmij. de schroef verwisseld zal worden. De 16-jarige A. M. de W. te Rotterdam werd Vrijdag morgen met zijn fiets door een tram ge grepen, aan de gevolgen waarvan hij later is overleden. 0 De 'jonge Haagse actrice Kitty Knappert is door de organi satoren van „Den Haag bloem en zee" tot bloemenkoningin van de Residentie en Scheveningen uitgeroepen. De Paas- collecte 1952 voor de stichting Bio-vacap- tie-oord heeft 106.297.37 opgebracht. F.N.Z.-fabrieken verwerkten rutm 3 milliard kg. melk Jaarverslag 1951 der Kon- Ned. Zuiveibond In het jaarverslag van de Kon. Ned. Zuiveibond (F.N.Z.) over 1951 wordt gezegd, dat op 1 Januari 1952 399 fa brieken waren aangesloten, die teza men in 1951 3.285.893 441 kg melk ver werkten. De algemene toestand op zuivelgebied Jcon in het verslagjaar be vredigend worden genoemd. De afzet der producten geschiedde over het al gemeen vlot. De aflevering van melk aan de zuivelfabrieken vertoonde' eni ge daling.De productie van boter daal de met 11%. de productie van gecon denseerde melk steeg met 4 die van melkpoeder daalde met 17 De ge middeld verkregen nettomelkprijs werd op 19.03 cent per kg bij 3,5% vet berekend. De maximumprijs voor volle melk bleef gehandhaafd. De con- sumptiemelk prijs kwam gemiddeld f 0.55 per 100 kg boven de prijs der indüstriemelk uit. Spoorwegarbeiders stonden wegens dietsta! terecht Twee spoorwegarbeiders stonden Vrijdag voor de Amsterdamse recht bank terecht, omdat zjj ervan be^ schuldigd waren op verschillende tijd? stippen een grote hoeveelheid con sumptiegoederen uit treinstellen op het Amsterdamse C.S. te hebben ver duisterd. In de tijd van acht maan den hadden zg niet minder dan 25 pak ken koffie, 1600 flessen drank 850 flessen bier, chocolade, sigaretten en verpakte suikerklontjes weggeno men. Bij de verdachten thuis werden later nog horloges en nylonkousen ge vonden, die zij zouden 'hebben „ge vonden" tussen de kussens van de trein coupé's. Tegen de hoofdschuldi ge wérd een jaar met aftrek geëist, tegen zijn kameraad een jaar, waar van vier maanden voorwaardelijk. Nederlandse Landbouw- week te Wageningen. Van Maandag 7 tot Vrijdag 11 Juli. wordt te Wageningen de 17e Neder landse landbouwweek gehouden, onder leiding van prof. dr. A C. Schuffelen, vice-voorzitter van het Ned. Genoot schap voor landbouwwetenschap. Op de eerste dag wordt de veevoe derpositie in het algemeen en die van Nederland in het bijzonder besproken Dinsdag komen de veevoqfieraardap- pelen in bespreking, voor Woensdag staan economische onderwerpen op program, waarbij een voordracht van ir. R. van Hees over „Het grondge bruik als m3atschappelijk probleem" Donderdag wordt gesproken over zui vel (weiverwerkingsvraagslukken) en Vrijdag is er tot besluit een bos- bouwdag. Prof. dr. ir. J. F. Kools spreekt het slotwoord. De toegang is vrij. VIJFHONDERD PAGINA'S Het is bedoeld voor een periode van vijftien jaar (Van onze parlementaire redacteur) Wij leven in het tijdperk van het „Plan". Tal van bekende staatslieden hebben in de laatste jaren plannen gelanceerd: Marshall, Schuman, Mon- net, Stikker, om slechts enkelen te noemen. Er is zelfs wel eens gezegd, dat een staatsman eigenlyk niet meetelt, indien hij niet tenminste één „plan" op zjjn naam heeft staan. Het eerste Nederlandse plan, het Plan van de Arbeid, werd in 1935 opgesteld door de S.D.AJP. en het Nederlandse Verbond van Vakvereni gingen tezamen. Na de bevrijding gingen ook tal van officiële instanties, o.a. het Centraal Planbureau, en de Rijksdienst voor het Nationale Plan, zich met het opstellen bezig houden. En einde 1951 kwam de Party van de Arbeid met „de Weg naar Vryheid". Met het doel als richtsnoer voor eigen werkzaamheid te kunnen dienen, heeft thans ook het N.V.V. een plan samengesteld: „Het Welvaartsplan" De openbare discussie hierover werd Vrydag ingeleid op een te Amsterdam gehouden persconferentie. Het centrale thema van. het Wel vaartsplan, dat bedoeld is voor een periode van 15 jaar, is de volledige werkgelegenheid: 't verschaffen van de bestaanszekerheid bij een behoor lijk bestaanspeil. In hoofdzaak worden economische problemen behandeld, mede omdat andere vraagstukken reeds in „de Weg naar Vrijheid", waaraan gedeel telijk dezelfde deskundigen meewerk ten als aan het Welvaartsplan, uit voerige behandeling vonden. Dit wil echter niet zeggen, onder streepte de voorzitter van het N.V.V., de heer H. Oosterhuis, dat het Ver bond nu ook de volledige verantwoor delijkheid voor het Plan van de P. v.d.A. aanvaardt. DE INDELING. In het eerste hoofdstuk van het plan over „omvang, samenstelling en spreiding der bevolking"-wordt in de eerste plaats onderzocht hoe de be roepsbevolking in de periode tot 1965 zal toenemen. Voorgesteld wordt de lagere school te verdelen in twee leerkringen. „De fundamentele kennis zal in de eerste leerkring van vijf jaar moeten wor den bijgebracht. In de tweede leer kring moet worden nagegaan voor welk beroep de leerlingen het meest geschikt zijn, waarbij rekening moet worden gehouden, met dè stand van de arbeidsmarkt". In hoofdstuk drie „wegen tot ver hoging van de productiviteit", wordt er op gewezen, dat opvoering van de productiviteit voorwaarde is voor werktijdsverlenging voor de arbeider als middel tot productiviteitsverho ging af. Over de loonpolitiek wordt gezegd dat „rekening moet worden gehouden met de nood zaak tot opvoering van de productivi teit. Te ver doorgevoerde nivellering van de lonen zou de productiviteit schaden". Ten aanzien van de „financiering FILMBANDIET EN HUISVADER. Totdat de politie hem tenslotte een identiteitsbewijs verstrekte LOS ANGELES, Mei. „Dit identiteitsbewijs is uitgegeven aan Mr. Wilson (Harry), die als filmacteur karakterrollen vervult. Ondanks zijn uiterlijk is Mr. Wilson geen misdadiger, doch mij bekend als een loyaal burger, die de wet respecteert. Slaughter, commissaris van politie." Dit document moest ten slotte worden opgesteld voor de kunstenaar, die reeds een kwart eeuw tot de onontbeerljjkste acteurs van Hollywood behoort hij moet minstens aan een vijf honderd films meegewerkt hebben, hoeveel het er werkeljjlt waren, weet hij zelf niet meer maar nooit heeft hg iets anders gespeeld dan bandieten, tuchthuisboeven, zee rovers, gangsters, woudlopers, monsters of menseneters. Hij trad dikwijls op als double voor de onvergetelijke Wallace Beery, met wie hij een sterke gelijkenis toonde, die zich zelfs tot de handschriften uitstrekte. Met Beery had hij de grove trekken,, dikke lippen, de geweldige, brede neus en de leren huid van een rhinoceros gemeen. vermoedend over de Boulevard Pico in Los Angeles wandelde, bij de schouders gegrepen en met duwen en stoten in zijn ribben naai' een huis geleid, waarvan de bewoonster be weerde, dat hij kort geleden bij haar ingebroken en alle voorwerpen van waarde meegenomen had. Nog onaangenamer was het derde voorval van dien aard. Wilson kwam in de nacht van de studio naar huis. Hy had zich voor zijn rol dagenlang niet mogen scheren, omdat hij weer eens een echte bandiet moest voor stellen. Plotesling stond hy tegenover een agent, die zyn lantaarn op hem richtte en hem dreigend zijn revolver onder de neus hield in de desbe- Hoewel Wilson dus op het witte doek een bekende verschijning is. heeft hg maar de straat op te gaan om overal vrees en schrik te verwek ken. Zijn eerste arrestatie had hij te danken aan de omstandigheid, dat hij, terwijl hij op een tram stond te wachten, ieder ogenblik ongeduldig op de klok in een apotheek keek en, om beter door de ruit te kunnen zien; zijn gezicht tegen het raam drukte. Enkele minuten later was de door de verschrikte apotheker opgebelde overvalwagen ter plaatse. Gelukkig had commissaris Slaughter juist zelf dienst en de zogenaamde roofover^ val loste zich in algemeen gelach en verlegen verontschuldigingen op. Kort daarna wérd. Wilson, die niets 25. In de vuurtoren be vond zich een wentel trap, die ze na elkaar opklommen. Ze kwamen terecht in een klein ka mertje, waar de lichtin stallatie stond. Er was daar niemand en toch zag het er bewoond uit. „Tjong! Ik begrijp er niets van!" zei Kappie. „Waar is de vuurtoren wachter, die hier hoort te zijn?" „Kijk eens, ...een thee muts!" wees de maat. „Er moet hier iemand zijn!" Hij lichtte de theemuts op en voelde met zijn hand de temperatuur van de theepot. ,Hij is nog wam!" riep de maat verschrikt. „Er zit warme thee in: Er moet hier iemand zijn!" „Carambissima!" zei Signor Rivaldi, „Waar- ergens is die iemandsmens dan? Wy moeten hem zoekvinden!" „Wawye thee!" mompelde Kappie. „Dan kan het nog niet lang geleden zijn, dat hier nog iemand was! Natuurlijk moeten we die kerel gaan zoeken!" treffende wijk was juist een roofover val gepleegd en de politie was op zoek naar de dader. Wilson kreeg niet direct gelegenheid een verklaring af te leggen, maar werd naar het politiebureau gebracht waar com missaris Slaughter nu maar besloot het ongelukkige slachtoffer van zyn uiterlijk een identiteitsbewijs te ge ven. GOED HUISVADER Thuis is Wilson, die overigens zijn gezicht met humor en gelijkmoedig heid draagt, de tederste en voorko- mendste echtgenoot, die men zich maar kan denken, een zorgzame va der, die zijn dochtertje sprookjes vertelt en met haar huiswerk helpt. Weliswaar was het voor mevrouw Wilson in het begin niet gemakkelijk Ze had haar man bij een bezoek in Hollywood door haar zuster, die klei ne filmrollen speelt, leren kennen en hem eerst voor een menseneter aan gezien. Toen ze voor de eerste keer met hem uitging voelde ze zich, naar ze nu lachend toegeeft, toch wel een beetje gegeneerd. ,,De mensen keken ons steeds weer na". EERST MATROOS Op een zeer merkwaardige wijze is Wilson, die uit Londen afkomstig is en Amerikaans staatsburger is ge worden, bij de film gekomen. Als ma troos. van een handelsschip kreeg hij- verlof om aan land te gaan, van welke gelegenheid hij gebruik wilde maken om een vriend op te zoeken, die in de flmstad werkte. Terwijl hij omstreeks het middaguur bij de uit gang van een stud: sfond te wach ten zag hij zich plotseling omringd door een hele troep mensen; een op gewonden man verscheen, schreeuwde iets tegen hem. wat hij niet verstond: plotseling verschenen costumiers, trokken hem een tuniek en wapen rusting aan. drukten hem een zwaard in de hand en zo was Wilson onge wild in zijn eerste figurantenrol be land: Irjfwachter van een barbaren- koning. Daarmede was zijn verdere levens weg beslist. H(j is niet meer naar de zee teruggekeerd behalve In de film, piraat, als zeeschuimer. HU heeft ook alle Amerikaanse gevangenissen Ieren kennen In alle eer en deugd natuurlijk, is onthoofd, opgehangen, doodgeschoten en op de elecfrische stoel gezet. Zjjn record was, dat hU eens een beer moest voorstellen Eerst had men een echte beer willen nemen, maar daar deze de aanval van een troep honden moest door staan, was, men bang, dat het dier gewond zou raken zodoende nam Wilson de onverwoestbare, de rol op zich! (Nadruk verboden) 1 van de uitbreiding der bestaansbron- nen" wordt geconcludeerd, „dat er contróle moet zijn op de besteding van ondernemingsbasparingen. Dat het gemeenschapsaandeel in de in vesteringen moet worden vergroot, dat aan de arbeiders gezamenlijk een aan deel in de investeringen moet worden toegekend en dat de overheid in sleu- telbedrijven van het economisch le ven rechtstreeks moet deelnemen". Een afzonderlijk hoofdstuk wordt gewijd aan het verband tussen finan ciering en belastingpolitiek. Hierin wordt besproken hoe de be lastingpolitiek kan bijdragen tot het bevorderen van een juiste investe ringspolitiek- In dit verband bepleit het plan een gedifferentieerde belas tingpolitiek. CONJUNCTUURPOLITIEK. Twintig bladzijden werden gewijd aan de „conjunctuurpolitiek" (hoofd stuk 6). Het plan wijst erop, dat een verkeerde uitbreiding van de investe ringen in een bepaalde richting even zeer tot aantasting van de conjunctuur kunnen leiden en bepleit op die grond directe investeringscontröle. Kennis van feiten is noodzakelijk om een doelmatige conjuctuurpolitiek te kun nen voeren. Er wordt dan ook aange drongen op hét verstrekken van meer gegevens en openbaarmaking van de beschikbare cijfers. Op nationaal ge bied is een compenserende uitgaven- politiek vereist, waarmede in het bij zonder in de hoogconjunctuur een di recte contróle op de investeringen ge paard moet gaan. Voor de sleutelpo sities is gemeenschapsbezit in dit ver band vereist. Het tweede deel van het in totaal 500 pagina's tellende boekwerk, waar in het welvaartsplan is neergelegd, be handelt de bestaansbronnen. Staatssecretaris Van Rhijn over de werkloosheidspremie Vragen van Kamerlid en adres van Middenstandsbonden Vrijdagavond heeft de staatsseci\ taris van sociale zaken, mr. dr. A. A. van Rhijn, een radiotoespraak gehou den, waarin hij een toelichting gaf op de beslissing van de regering inzake de compensatie voor de werkloosheids premie. Zoals bekend bedraagt de premie in totaal 4 waarvan de helft door de ondernemers en de helft door de werknemers gedragen moet worden. De laatste ontvangen echter een volledige compensatie in de vorm van 2 loonsverhoging. Het is dui delijk, dat deze verhoging niet zonder meer op de ondernemers kon druk ken, zodat besloten werd tot verla ging van enkele premies, die door het bedrijfsleven worden betaald: nl. Vic/o van de vereveningsheffing, van de kinderbgslagpremie en 0,4.9» van de premie voor het algemeen werk loosheidsfonds, welke laatste verlich ting neerkomt op 0,2 voor het be drijfsleven. Door deze verlagingen is 1,2 van de loonsverhoging, of be ter gezegd van de werknemerspremie, voor het Dedrgfsleven gecompenseerd, zodat de werkgevers naast hun eigen 2 nog 0,8 voor hun rekening moeten nemen. Voor een enkele bedrijfstak als b.v. de landbouw doen zich nog bijzondere moeilijkheden voor, omdat het werk loosheidsrisico daar te groot is om met de normale premies te volstaan. Voor de losse arbeider zal daarom de premie aanmerkelijk hoger moeten zijn dan voor de vaste. Een zeer lage premie voor de vaste arbeiders schept voor de werkgever een prikkel om zoveel mogelijk vaste en zo weinig mogelijk losse arbeiders in dienst te nemen, waardoor de kosten der werk loosheidsverzekering meer worden beperkt. KAMERLID STELT VRAGEN. Het Tweede Kamerlid, Th. S. J. Hooy (K.V.P.) heeft aan de regering enkele schriftelijke vragen gesteld over de maatregelen van de regering en daarbij gewezen op de last, die nu door het bedrijfsleven moet worden gedragen. De heer Hooy vraagt of de regering bereid is alsnog een tijde lijke regeling in het leven te roepen, waarbij de lasten voor het bedrijfs leven volledig worden gecompenseerd, om een definitieve regeling over te laten aan een na de verkiezingen op tredend kabinet. Een commissie van overleg van de middenstandsbonden, waarin samen werken de Chr Middenstandsbond, de Koninkljke Middenstandsbond en de Katholieke Middenstandsbond heeft aan de regering een schrijven gezon den, waarin eveneens op volledige compensatie voor het bedrijfsleven wordt aangedrongen. Ook de „Willem Ruys" zonder Indonesisch personeel Zoals gemeld, vertrok het emigran tenschip „Waterman" zonder Javaan se bedienden uit Rotterdam naar Ca nada. Dit regeringsschip is in beheer bg de Koninkijlke Rotterdamse Lloyd. Op het ogenblik kan met zeker heid worden aangenomen, dat ook de „Willem Ruys" van de Koninklijke Rotterdamse Lloyd zonder Indone sisch personeel zal uitvaren. De ci viele dienst aan boord van dit schip zal nu gedeeltelijk met Nederlandse krachten worden aangevuld.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1952 | | pagina 8