dggau Zeeland strijdt tegen het spook van de werkloosheid Zeeuwse Almanak ZEEUWSE SCHAPENFOKKERS ONTVINGEN GOEDE PRIJZEN FOTOGRAFIE UIT DE LUCHT IN OPDRACHT VAN DE OVERHEID 3 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT ZATERDAG 81 MEI 1952 NIET STEMPELEN, MAAR WERKEN Talrijke openbare werken staan op stapel De sprongsgewijze stijging van het werklozencijfer en de sombere voor spelling van minister MAsholt, dat de komende winter 200.000 mensen zonder werk zullen zijn, hebben ook in Zeeland, waar velen een crisis werkloosheid als In de dertiger jaren vrezen, -ongerustheid doen ontstaan. Daar komt bij, dat deze provincie berucht is om haar winterwerkloosheid, waarb|j het woord „winter-" roet een korreltje zout genomen dient te worden. Op het dunbevolkte eiland Tholen b.v. stonden deze maand nog' 400 werklozen ingeschreven en voor Hulst en omgeving bedraagt dit aantal thans nog ca. 200. Tholen en Oost Zeeuwsch-VIaanderen zjjn dan ook de „zwarte gebieden" voor Zeeland, hetgeen helaas niet wil zeggen, dat in West Zeeuwsch-VIaanderen, op Schouwen en in de „zak" van Zuid- Beveland geen werkloosheid van enige betekenis voorkomt. Het is dan ook begrijpelijk, dat er grote belangstelling bestaat voor de werkzaamheden van het Bureau Werkgelegenheid én inzonderheid van de provinciale commissie, welke als eerste taak heeft, een overzicht sa men te stellen van openbare werken, die nu reeds, b.v. ter bestrijding van de seizoenwerkloosheid, óf bij een on verhoopte crisiswerkloosheid, kunnen worden uitgevoerd door arbeiders, die buiten het productieproces zijn ge raakt of zullen raken. Zoals bekend is uit deze, 20 leden tellende commis sie een bureau (dagelijks bestuur) sa mengesteld, geleid door de Gedepu teerde, de heer C. Philipse, dat het dagelijks werk doet en zich doet voor lichten door leden van* de „grote commissie". t Zo maakten de hoofdingenieurs directeur van de Rijks- en Provinciale Waterstaat uitvoerige staten op van werken, welke bij een conjunctuur omslag of reeds eerder kunnen wor den aangepakt. Men berekende het kostencijfer, de duur van het werk, de tijd van voorbereiding en het aan tal manweken. Ook de cultuurconsü- lent, ir. A. Franke, zond een derge lijke opgave en voorts werd een op gave gevraagd van alle gemeente- en waterschapsbesturen. Teneinde van iedere gemeente „afgeronde" gege vens te verkrijgen, stelde het lid van het bureau, ir. H. N. Coolman. zich met een groot aantal Zeeuwse ge meenten in verbinding. Mede voor dit werk werd aan ir. Coolman door het rijk ir. R. N. Hemmes uit Veendam als inspecteur-C toegevoegd. INPOLDERING EN WEG- VERBETERING De vooi'keur wordt gegeven aan „vrije werken", dus niet onder het banier van de D.U.W. De betrokken aannemer heeft echter de verplich ting werklozen uit de streek tot eén bepaald percentage te werk te stel len. Indien de staat van uit te voeren- openbare werken volledig is samen gesteld, moet deze door de „grote commissie" officieel worden vastge steld. Voor Zeeland z|jn vooral de land- aanwinningswerken van belang. Op verzoek van het bureau hebben Ged. Staten zich hierover in Maart in een uitvoerige brief tot de minister van verkeer en waterstaat gewend. Het wordt namelijk mogelijk geacht, dat bij een eventuele uitvoering van deze inpolderingen werklozen uit Noord- Advertentie R. S. STOKVIS ZONEN N.V. OPA Op een langs de openbare weg te Vlissingen gelegen grasveldje beoe fenden enkele knapen het edele voet balspel en zij deden het met al die overgave, waarmede een groot deel van de huidige en een kleiner deel van de vorige generatie zich op deze lak van sport plegen te werpen. Et was ook publiek. Een gedistin geerd oud heertje volgde het heen en weer flitsende spel met grote be langstelling en in zijn ogen lag een peinzende blik. Ongetwijfeld vertoef de hij niet slechts bij het spel, maar ook in het verleden en wel in de da gen, toen ook hem de jongenskiel nog om de schoud'ren hing Thans hing hem een overjas van goede snit en de last der jaren om de ligt gebogen schouders en restte hem niets meer dan toe te zien, niets meer dan te mediteren over wat was en niet meer komen zou. Spel en sport hadden voor zijn stram geworden be nen afgedaan. Maar een bal rolt nog vreemder dan een dubbeltje veelal doet en zo geschiedde hetdat het ding zijn kant uitrolde. Toen kwam opa in de ver leiding. Gespannen tuurde hij naar het naderbij rollende „lederen mon ster"; hij stelde zich meesterlijk op en hief het stram geworden been met verwonderlijke rapheid, „Geef 'em een knoertbrulde de jeugd en opa, verhit door zoveel me deleven, gaf 'm een knoert. Een ou derwetse, een van vér voor de oor log.... Met kracht vloog de bal dan ook door een der ruiten van een kantoor gebouw en mét de ruit, viel Opa's late enthousiasme aan duizend scher ven. De jongetjes stonden star van ont zetting en opa, ja, opa tastte wat verwezen naar fn porlemonnaie. Toen is ie op stramme benen heengegaan. Een oud man nu. Defi nitief. Brabant, waar vooral in de omgeving van Etten-Leur velen zonder arbeid zijn, te werk worden gesteld." Ook z|jn besprekingen gevoerd over een mogelijke verbetering van de 6,3 km. lange wog Sint AnnaJandSta- venisse. Getracht wordt dit werk, wa,arvan de kosten op f 500.000 wor den begroot, deze winter met werk lozen uit de streek uit te voeren. Men overweegt om het aan te besteden. ANDERE PROJECTEN. Daarnaast heeft h'et provinciaal bureau zich tot het hoofd van het landelijk bureau, prof. F. L. Polak, gewend, met het verzoek of hij zijn medewerkingwil verlenen aan de uitvoering van de volgende werken aanleg van een rijwielpad langs de rijksweg te. Sint Philipsland, aanleg van vrijliggende fietspaden nabij de Brabantsè grens en de verbetering der bestrating van de rijksweg nabij deze grens. In verband met de vrij grote werk loosheid in Oost Zeeuwsch-VIaande ren besloot het bureau voorts, zich tot Den Haag te wenden met het ver zoek een drietal werken in dat ge bied te willen subsidiëren. Aan alle polder- en waterschapsbesturen werd verzocht mede te delen, welke onver harde wegen voor verbetering in aan merking komen. Tenslotte besloot de commissie de steun van het rijk te vragen voor liet opmaken van een belangrijk project op Duiveland. Di verse, ook grote werken zijn dus al „panklaar" en kunnen binnen korte tijd worden uitgevoerd. Kamerlid stelt vragen over veer A. J. polder—Zijpe Het, lid van de Tweede Kamer,, mr.. B. Stokvis (C.P.N.) heeft aan de, mi nister van verkeer en waterstaat de volgende vragen schriftelijk gesteld: 1. Is het juist, dat de minister op of omstreeks 7 Mei 1952 te Zierikzee bij eén bespreking betreffende de ver keersproblemen van het eiland Schou wen en Duiveland heeft toegezegd, dat van de zijde van de regering zal wor den bevorderd, dat de thans function- nerende boot met zijlading, dienst doende op het veer Anna Jacobapol- derZ|jpe, wordt vervangen door een veerboot met koplading? 2. Moet uit deze toezegging worden afgeleid, dat de minister een andere opvatting huldigt dan zijn ambtsvoor ganger, die in zijn afttwoord van 13 Februari 1951 verklaarde, dat voor verbouwing van dit veer tot een veer met koplading geen aanleiding zou bestaan? 3. Kan de minister zijn toezegging nader concretiseren? 4. Is de minister niet van oordeel, dat ter verbetering van' de desbetref fende, tot aanhoudende klachten aan leiding geveüde situatie noodzakelijk zijn, behalve een boot met koplading, een verhoogde frequentie van deze veerdienst en een drastische verlaging der tarieven? 5. Is de minister bereid, voor zover mogelijk, ook de totstandkoming daar van td bevorderen? Vergadering district Zeeland Ned. Ver. voor E.H.B.O. Het district Zeeland van de Ned. Vereniging voor E.H.B.O., vergader de Vrijdag in hotel „Tivoli" te Goes. De voorzitter, de heer C. Vader, deed enkele mededelingen over de alge mene vergadering en de landelijke wedstrijd te Vlissingen op 6 en 7 Juni a.s. De jury voor aeze wedstrijd zal bestaan uit de heren doktoren Bom, Frumau, Van' Gelderen, Leene, He.v- mans, Wagenaar en zal onder voor zitterschap staan van dokter Molhuy- sen. Als afgevaardigde naar de algeme ne vergadering werd gekozen de heer A. C. Schipper te Sint Laurens. Verder werd besloten op 5 of 12 Juli te Oostkapelle een grote zomer- oefening te houden, waaraan alle af delingen van Noord- en Zuid-Beve land en Walcheren kunnen deelnemen. De heer Aalewijnse uit Oostkapelle is met de organisatie belast. Tenslotte werd voorgesteld om in het komende winterseizoen naast de wedstrijden, zoals deze tot nu toe werden gehouden, ook de theoretische kennis van de verschillende afdelin gen aan elkaar te toetsen. Nieuw Militair Tehuis te Middelburg aangekocht Naar wij vernemen is thans de koopacte voor liet nieuwe Clir. Mili tair Tehuis te Middelburg gepasseerd. Zoals gemeld zal het nieuwe tehuis gevestigd worden in het pand Zuid singel 126, de huidige woning van de heer K. J. van Loo, die het gebouw aan de Ned. Militaire Bond „Pro Re- ge" heeft verkocht. Het college van B. en W. heeft toe stemming gegeven om het pand in te richten voor het doel, waartoe het is aangekocht. Over enkele weken zal „Pro Rege" er over kunnen beschik ken. Er dienen nog enige voorzienin gen te worden getroffen, zodat het vermoedelijk Juli zal worden, alvo rens het nieuwe Militair Tehuis ge opend kan worden. Mosselschelpen voor de oesterteelt. Door het bestuur der visserijen te Middelburg is aan de oesterkwekers bekend gemaakt, dat ook dit jaar weer onbeperkt mosselschelpen mo gen worden gezaaid voor de broedval 1952. Evenwel zullen de daarvoor in aanmerking komende percelen eerst door de opzichters der visserijen moe ten worden gécontróleerd, of zij vol doende gezuiverd zijn van slippers e.d. Kreeftenvangst vertoont sterke teruggang. De kreeftenvangsten zijn in de af gelopen dagen sterk gedaald. Tegen over de daling van de kreeftenop brengst is een 'stijging van het aantal zgn. zeekatten in de korven waar te nemen, dieren die het werk der vis sers zeer bemoeilijken. Vangsten van 10 kg. kreeft per dag worden als groot beschouwd de laatste dagen, Duitse matroos vermist Bij de gemeentepolitie te Terneu- zen werd aangifte gedaan van de ver missing van de 17-jarige Duitse ma troos Wolfgang B. uit Nordenhorn, opvarende van het Duitse s.s. „Hu- bert Schroder", dat te Sluiskil cokes heeft geladen. B. ging Donderdag avond een brief posten en is niet meer aan boord teruggekeerd. Men acht de mogelijkheid niet uitgesloten, dat hem een ongeluk is overkomen, daar hij zijn papieren aan boord had ach tergelaten. De „Hubert Schroder" is in de loop van Vrijdag vertrokken. Het personeel van de Azote-fabriek heeft inmiddels in het kanaal een schoen zien drijven, doch men weet niet of deze van de vermiste zeeman afkomstig is. Advertentie jêtÊÊfmkw^M ZEEUWSE WOLFEDERATIE Problemen rond de schapenhouderij besproken De afdeling Zeeland van de Ned. Wólfederatie hield Vrijdagmiddag in hotel „Centraal" te Goes haar algemene vergadering onder voorzitter schap van de heer N. A. Deïst uit Zonnemaire. Uit het verslag van de secretaris-penningmeester, de heer W. C. Sinfee, bleek, dat er vorig jaar in Zeeland totaal 21.532/2 kg. wol door de fede ratie werd ingenomen, waarvoor £147.510,15 werd uitbetaald. De leden ontvingen hierdoor gemiddeld £7 per kg., terwijl degenen, die hun wol gedeeltelijk in voorkoop afleverden tegen prijzen van f 12 tot f 16, zelfs aan een gemiddelde van f8,50 per kg. kwamen, of wel 35 tot 40 maal zo veel als enkele tientallen jaren .geleden. Totaal kon 4400 kg. uit Zee land in voorkoop worden afgeleverd.' Het ledental bedroeg per 1 Mei: 1141. De omzet van breigarens e.d; daalde, hoewel nog 16.194 knotten brei garens en 197 dekens tot een bedrag van ruim f 43.600 konden worden verkocht. Door deze daling van de omzet, hetgeen een lagere provisie betekende, sloot de exploitatie-rekening van de afdeling met een tekort van f 467,69. Nadat de rekening en verantwoor ding was goedgekeurd, werd het pe riodiek aftredende bestuurslid, de heer M. D. van Hekke uit 's Heer Arendskerke herbenoemd. Vervolgens werd gesproken over de schapenwassing. Het adviserende be stuurslid van de Wolfederatie, de heer E. Govers, drong er op aan dit weer zoveel mogelijk te doen. Het is niet alleen van groot belang voor de wol, doch tevens voor de gezondheid van het schaap zelf. Voortgegaan zal worden met de in name van B-wol. waartoe een derde pakhuis zal worden gebouwd voor de na- en uitsortering. Hierdoor kun nen ook dié streken welke minder goede wol afleveren, bij de afzet ge holpen worden. De wolinname zal in Zeeland op 6 of 7 Juli beginnen en in 9 dagen worden uitgevoerd. De wolprijs geeft in het afgelopen jaar grote wijzigingen te zien gege ven. Terwijl er eerst f 15.werd be taald, zijn later zelfs enkele kleine partijen beneden f 3.— verkocht moe^ ten worden. Hoewel nog niets vast staat, had spr. dé mening, dat thans wel voor le kwal. prijzen van f 3.50 a f 3.70 betaald zullen worden. Voor de leden van de federatie is het ech ter niet van belang wat in eerste in stantie wordt betaald, daar men al leen na de nabetaling weet wat de wol opbrengt- Voorts wees de heer Govers nog op de bezwaren van het op de boerderij bewaren van woL CAUSERIE OVER SCHAPEN- ZIEKTEN. Aansluitend op deze vergadering werd de algemene vergadering van de Vereniging tot Verbetering van het schapenras gehouden. De adj. direc teur van de Prov. gezondheidsdienst voor dieren, de heer G. Grootenhuis, sprak hier over de schapenziekten. Spr. gaf verschillende ervaringen weer over diverse schapenziekten. Hoewel niet vaststaat dat longwormen de oorzaak zijn van de zwoegerziekte, is bij onderzoekingen in diverse Zeeuwse krooien toch wel gebleken, dat- er een zeker verband bestaat tus sen deze ziekte en het aanwezig zijn van longwormlarven. Van genezing is tot dusver geen sprake, doch wel kan door het zo vroeg mogelijk opmerken van deze ziekte en de aangetaste die ren verwijderen, uitbreiding voorko men worden. De larven zijn moeilijk te bestrijden, doch wel is dit moge lijk met de slakken, die als „tussen- gastheer" van de larven optreden. Voorts wees spr. nog op het gevaar van vergiftiging door het nonchalant omspringen met vergiftige sproeimid delen. Op deze causerie volgde een geanimeerde gedachtenwisseling, waarna nog een film over de schapen houderij in Australië werd vertoond en enkele huishoudelijke zaken wer den afgehandeld. Tot bestuurslid voor O.-Zeeuwsch- Vlaanderen werd in de vac.-G. Vael benoemd de heer C. A. Dekker en voor Walcheren werden resp. als be stuurslid en plaatsvervanger gekozen de heren J. Poppe, Biggelcerke en Kr. Poppe, Oostkapelle. Voor Zuid-Beve- -land werden herbenoemd ir. W. Kake- beeke, Rilland, lid en A. Minderhoud. Wilhelminadorp, plv. lid De contribu te en inschrijfgelden bleven onveran derd. Besloten werd nog vanwege het stamboek een ram te kopen. Expositie over *wee Engelse acties voor Vlissingen. In het Concertgebouw te Vlissin gen is een bescheiden tentoonstelling ingericht van foto's, prenten enz., die een indruk geven van de twee grote Engelse acties voor Vlissingen. De eerste actie viel in 1809. Wat er toen gebeurde kan men nagaan aan de hand van oude prenten, een fraai schilderij, enkele boeken en een reeks proclamaties. De tweede actie die van 1944 ig uitvoerig vastgelegd in tientallen foto's, welke geëxpo seerd worden. Van sommige foto's zijn fraaie vergrotingen gemaakt. De beschou wer krijgt een indruk van de trieste verlatenheid in het geïnundeerde Vlissingen, van de grote verwoesting door de bombardementen en tenslotte van de opmars der geallieerde troe pen en de capitulatie van de Duit-: sers. Als tegenstelling liggen er ook eni ge fraaie luchtopnamen van het ver nieuwde en uitgebreide Vlissingen, dat na 1945 tot stand gebracht werd. Ongetwijfeld zullen vele inwoners van Vlissingen Zondag een kort be zoek aan het Concertgebouw brengen om een blik op deze expositie te slaan. Naar men ons mededeelt is de ten toonstelling op Zondag 1 Juni a.s. geopend van 1417 uur. Propagandacentrum van de Walcherse V.V.V's Voorlopig werkcomité gevormd Onlangs zijn tussen de V.V.V.'s van Vlissingen en Middelburg en de geor ganiseerde Horeca-bedrijven bespre kingen gehouden over de noodzaak om de propaganda voor het toerisme naar Walcheren gecombineerder te voeren. Men achtte dit voor de hotel- bedrijven en de middenstand van het grootste belang. Volledige overeen stemming werd bereikt en besloten werd een voorlopige werk-comité te vormen, waarin zitting namen: de V.V.V.-Middelburg met de heren mr. J. A. Dumon Tak en J. H. C. Vroom; de V.V.V.-Vlissingen met de heren J. L. Verhagen en C. A. Bikker; de Ho reca-bedrijven met de heren J. A. van Dixhoorn Sr., uit Middelburg, J. F. Seydel uit Domburg en E. T. Ooster huis uit Vlissingen terwijl nog wer den toegevoegd de heer W. ten Haaf, secretaris van het Gewest Zeeland der Bedrijfs-Horeca en de heer G. H. Joosten van de V.V.V.-Vlissingen als secretaris. Het adres van dit werk comité, dat straks definitief zal wor den samengesteld, is voorlopig geves tigd in het Verkeershuis, Coosje Buskenstraat, Vlissingen. Het ligt in de bedoeling van het comité, om Walcheren als toeristi sche eenheid in als zijn verscheiden heid bij het binnen- en buitenlandse publiek in woord, beeld, klank en ge schrift naar voren te brengen, waar door de belangen van hotelhouders en middenstand rechtstreeks worden gediend. Door het bundelen der pro paganda wil men trachten kosten te besparen, de propaganda te richten en te activeren, waarvan geheel Wal cheren zal profiteren. Het comité zal zich aandienen onder de naam „Pro paganda Centrum der Walcherse V. V.V.'s" terwijl het erop vertrouwt, dat zeer binnenkort alle V.V.V.'s op Walcheren zich zullen aansluiten, waartoe na Pinksteren een aantal be zoeken zullen worden afgelegd bij de nog niet aangesloten V.V.V.'s. Feestelijkheden te Poortvliet bij burgemeestersinstallatie In de gemeente Poortvliet is men actief aan het werk getogen, om de nieuwe burgemeester, de heer W. J. van Doorn, op waardige wijze te ont vangen. Er is een uitgebreid program ma opgesteld voor de feestelijke in huldiging. In de morgen wordt de heer van Doorn aan de grens der gemeen te ingehaald door het comité van ont vangst, de wethouders en de lande lijke ruiterij onder dè lustige tonen van het plaatselijk muziekgezelschap. Hierna wordt aan de burgemeester een zanghulde aangeboden door de school kinderen en om half elf in de voor middag volgt dan de plechtige instal latie in het gemeentehuis, 's Middags is er een optocht en om drie uur be ginnen de volksspelen op een weide aan de Noordweg. 's Avonds zal ander maal een optocht door de gemeente trekken, dit keer met versierde 1 am nions. Voor de muzikale omlijsting van het gehele programma zorgt de mu ziekvereniging „Kunst naar Kracht". Examen kleuteronderwijzeres.. Voor het landelijk examen kleuter onderwijzeres slaagden te Rotterdam de volgende leerlingen van de cursus aan de Rijkskweekschool te Middel burg: A. M. Allewijn, Waarde; A. de Bie, Vlissingen; P. M. Boogert, Nieu- werkerk; A. S; Doets, Middelburg; A. Rijkeboer, Vlissingen; L. A. Traas; Baarland; E. F. van Witsem, Groede; L. A. Wondergem, Brouwershaven; A. Felius, Baarland en J. A. de Rijk, Mid delburg. Volkomen veiligheid „KIEKJES" VAN DE K.L.M. Lezingen te Middelburg voor afdeling Zeeland der Vereniging van Ned. gemeenten In een door vele leden en talrijke genodigden bijgewoonde bijeenkomst van de afdeling Zeeland der Verenignig van Nederlandse gemeenten in 't Schuttershof te Middelburg, spraken de neren K. Donkervoort en C. Spren- ger, respectievelijk over de foto-technische dienst en het cartografisch bedrijf van de K.L.M, Ter illustratie van hun betoog hadden deze heren een groot aantal luchtfoto's meegebracht, dié de wanden van de zaal sierden en op tafeltjes waren neergelegd. Jeugdleiders en jeugdleidsters naar Kapeile Op 21 en 22 Juni a.s. zullen de Zeeuwse C.J.V.F. jeugdclubleidsters en C.J.M.V. jongensleiaers in Kapeile' samenkomen om te spreken over hun werk. Het is de eerste keer dat een dergelijk week-end wordt gehouden en algemeen verwacht men er een grote belangstelling voor. Men zal zich bezig houden met de problemen rond lectuur en film voor jongeren. Verder zal er een opdrach- __0 tenspel worden gehouden en zullen luik, waarboven een automatische ca- versehillende spelen beoefend worden mera is opgesteld en wel zodanig;, dat Mej Buys van het C.J.V.F. za! de verticale as theoretisch loodrecht spreken over „Het brengen van d 3p het middelpunt van de aarde is ge- Bijbelse Boodschap aan de jeugd" richt. Met deze camera worden opna- Nadat de afdelingsvoorzitter, mr. dr. A. J. J. M. Mes, 'n kort openings woord had gesproken, vertelde de heer Donkervoort iets over de z.g. „overboordfotografie" en noemde de op deze wijze verkregen foto's van belang voor overheidsinstanties, ge meentebesturen enz. Zij geven een duidelijk overzicht van het object, waarom het gaat en kunnen o.m. ge bruikt worden voor documentatie- en propaganda-doeleinden De heer Sprenger sprak vervolgens over de verticale fotografie ten be hoeve van de cartering. De eerste luchtfoto werd in 1885 van een bal lon uit gemaakt en in 1921 kwamen op initiatief van dr. Plesman de eer ste commerciële luchtfoto's tot stand. De KXi.M. gebruikt thans tweemoto- rige Dakota's. Hierin bevindt zich 'n men van 18x18 cm. gemaakt en by een schaal van 120.000 kan men een terrein van 3600 vierkante meter fo tograferen. De heer Sprenger vertel de vervolgens, waarvoor een lucht foto kan dienen en deelde tevens nog iets mede over persoonlijke ervarin gen, welke hij in Suriname en Syrië opdeed. In Suriname is thans een luchtcarteringsbureau gevestigd en 'n aantal deslcundigen maakt aan de hand van de foto's een „inventarisa tie" van het land. Na de pauze werden nog enige vra gen gesteld. Zo informeerde ir. M. de Vink, of het niet overweging zou verdienen een centrale verzameling van luchtfoto's van geheel Zeeland aan te leggen. De heer Sprenger ant woordde, dat Noord-Brabant reeds over een dergelijk archief beschikt. Zeeland is de enige provincie, waar van nog vrijwel geen verticale opna men zijn gemaakt. De kosten bedra gen bij een schaal van 1 1000 f 28 per H.A., doch worden geringer, naarmate de schaal kleiner .wordt. Verzekeringsmaatschappij te Zürich doet provincie proces aan Op 15 Februari 1950 reed een per sonenauto, bestuurd door mevrouw G. A. Robens uit Wassenaar op de -bij de provincie in onderhoud zijnde weg PerkpolderTerneuzen tegen een boom. De daardoor aan de auto aan gebrachte schade beliep eeu bedrag van 1080,99, dat door een Zwitser se verzekeringsmaatschappij te Zü rich, waarbij de eigenaar van de auto verzekerd was, is uitbetaald. Deze maatschappij heeft het colle ge van G.S. verzocht haar dit bedrag terug te betalen, daar volgens haar de provincie voor dit ongeval aan sprakelijk is te achten, omdat het aan de staat van de weg zou zijn te wijten. Ged. Staten hebben deze aan sprakelijkheid van de hand gewezen en geweigerd het bedrag der schade te betalen, waarna de maatschappij een rechtsvordering tegen de provin cie heeft ingesteld. Het college stelt de Provinciale Staten thans voor, tot verweer te be sluiten. zowel in eerste aanleg als in hoger beroep en cassatie. Het meent, dat er een gerede leans bestaat, dat de vordering door de rechtbank niet wordt toegewezen. GECOMMITTEERDEN HOOFDAKTE-EXAMENS BENOEMD. Tot leden der commissie, die dit jaar in Rotterdam de hoofdakte-ex amens zal afnemen, zijn door de mi nister van onderwijs, kunsten en we tenschappen benoemd, de heren J. A, van Bennekom, directeur van de Chr. Kweekschool te Middelburg, D. R. Klootwijk, leraar aan het open baar lyceum te Goes en P. van Ooijen, leraar aan de Chr. Kweek school te Middelburg en aan de Zee vaartschool te Vlissingen,

Provinciale Zeeuwse Courant | 1952 | | pagina 2