Jean Piccard wil Marsgeheim ontsluieren TRUMAN VRAAGT GROTE SOM VOOR ATOOMWAPENPRODUCTIE VRIJDAG 30 MEI 1952 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT STRATOSFEERVLUCHT MET EEN BALLON, Waf weet men tot op heden van deze planeet? De twee gebroeders Piccard hebben de wereld van oudsher verrast door hun even eigenzinnige als sensationele plannen. Tenvyl prof. August Pic card op het ogenblik in Triëst met de voorbereidingen van een nieuwe diepzee-expeditie bezig is, werkt de 68-jarige Jean Piccard aan zyn plan nen voor een nieuwe stratosfeervlucht met een ballon. Hy wil tot onge veer 35.000 meter opstygen, om van deze hoogte uit te onderzoeken of er op Mars voldoende zuurstof aanwezig is voor levende wezens van onze aarde. De bekende stratosfeeivonderzoeker wil bjj deze expeditie zyn vrouw meenemen. Sneeuwstormen op Mars!" meldde onlangs Radio Moskou. Russische geleerden van het astronomische Observatorium van de Universiteit Char- kow zouden erin geslaagd zyn, zo heette het in deze in vakkringen groot opzienbarende uitzending, gedurende een vvaarnemingstyd van 36 dagen zonder enige twyfel 27 keer sneeuwval te constateren. Radio Moskou maakte er in dit verband op attent, dat de Russische geleerden door deze waarneming een wetenschappelijke prestatie van nog in het geheel niet te overziene draagwydte hadden verricht. Dezelfde waarneming werd verle- as, zodat eventuele Marsbewoners in den jaar gedaan door dr G, P. Kui per directeur van de McDonald- en Yerkes-observatoria in Amerika, die er als eerste in slaagde, het infra rode spectrum van Mars te fotogra feren en daarbij de aanwezigheid van kooldioxyde te constateren. Het Har- vard-Observatorium, dat deze fotos verder bestudeerde, aeelde toender- tijd officieel mede, dat volgens de ge dane ontdekkingen het voor ieder le vend wezen noodzakelijke koolzuur op Mars in ongeveer gelijke hoeveel heden als op aarde voorkwam Reeds in 1925 was men er in geslaagd in de Mars-atmosfeer waterdamp en zuur stof te constateren, hoewel m gerin gere hoeveelheden dan op aarde. Talrijke waarnemingen van andere onderzoekers completeerden deze be vindingen. zodat tegenwoordig zelfs de sceptici onder de astronomen de mogelijkheid van het bestaan van le vende wezens op Mars niet meer met dezelfde beslistheid ontkennen als vroeger. Alleen over de soort van de ze levende wezens lopen de menin gen nog zeer uiteen. HALF ZO GROOT ALS DE AARDE Het staat vast, dat op deze planeet alle aardse gewichten lichter wor den Een man van honderd kilo zou daar hoogstens 35 kilo wegen een ®-evolg van geringere zwaartekracht. Verder staat vast, dat Mars slechts ongeveer half zo groot is als de aar de dat hij evenals onze planeet om de zon draait doch hiervoor 669 dagen nodig heeft. Een Marsjaar duurt dus bijna tweemaal zo lang als een aards jaar; toch draait de planeet in pre cies 24 uur en 37 minuten om zijn het zelfde dag- en nachtrhythme leven als wij. Een groot raadsel blijft ech ter nog het weer: wel bevestigt ook het Amerikaanse Lowell-Observato- rium en het US Weather Bureau, dat het Marsweer in vele opzichten met het aardse weer overeenkomt; een groot verschil bestaat echter in de veel geringere dichtheid van de Mars atmosfeer. Terwijl de gemiddelde luchtdruk op onze aarde 1013 miliba- ren bedraagt, wordt de druk op Mars met slechts 80 milibaren opgegeven. Dit alles bewerkt de afstand van Mars tot de zon is veel groter dan die van de aarde dat de Marstem- peratuur voor onze begrippen ver schrikkelijk koud is. De arstronomen schatten de gemiddelde temperatuur daar op min vijften graden, dus bijna dertig graden kouder dan bij ons. Al leen in de warmste zónes kan vol gens deze bevindingen de temperatuur tot ongeveer plus tien graden stijgen, 's nachts en in de door de zon min der begunstigde streken echter tot min tachtig graden dalen. Dit alles weet men tegenwoordig tamelijk ze ker. Waarom, vragen nu de optimis ten onder de geleerden, zouden er niet op mensen gelijkende d.w.z. met verstand begaafde wezens op Mars leven, die zich in de warmere streken gevestigd hebben? Tenslotte leven de mensen op aarde toch ook niet op het eeuwige ijs van de Pool, maar hebben van oudsher de gematigder zones op gezocht. FOTO'S GEVEN SCHIAPARELLJ GELIJK „Wij moeten ons de „kanalen" als brede cultuurzönes denken, rechts en links van smalle werkelijke water-, kanalen, die wij echter door 'hun ge ringe breedte van de aarde uit niet kunnen zien. Als men de geheimzin nige verdubbeling van de kanalen en hun buitengewone regelmatigheid in aanmerking neemt, dan kan men het idee, dat bepaalde gedeelten daarvan aan de werkzaamheid van intelligen te wezens toe te schrijven zyn, niet als absurd verwerpen". Deze woorden, die in 1880 in de memoires van de Italiaanse astro noom SchiaparéUi gepubilceerd wer den, brachten een ware Mars-psycho se teweeg, die tot op heden 'in de strijd der meningen op- en neergaat. Nu eens verworpen dan weer geest driftig verdedigd, door de wetenschap tijdelijk als nonsens verklaard en dan weer op grond van nieuwe waarne mingen opeens in het middelpunt van heftige wetenschappelijke discussies, hebben de „Marskanalen" van de Ita liaanse astronoom ook thans nog niets van hun aantrekkingskracht, zowel op de critisehe vakman als op de ver baasde leek verloren. De oprichter van het Amerikaanse Lowell-Obser- vatorium, een wetenschappelijk insti tuut van wereldnaam, dr Pereival Lowell is b.v. dezelfde mening toe gedaan als Schiaparelli. MARSKANALEN Hij legt de steeds weer en van tijd tot tyd duidelijke zichtbare lijnen op Mars uit als kilometers brede begroei de gebieden ongeveer gelijkend op de Nijlirrlgatie die door grote wa terwegen gevoed worden. Daar op Mars het gehele jaar nauwelijks regen valt, doch ijskappen op de Polen iede- re winter duidelijk zichtbaar groter worden, neemt Lowell aan, dat de Marskanalen niets anders zijn dan een van deze polen uitgaand reus achtige irrigatienet om bepaalde ge matigde gebieden ook tijdens de re genloze zomer van het nodige water te voorzien. Wie zou echter een der gelijk geraffineerd kanalensysteem anders hebben kunnen aanleggen, dan mensen als wij? AUGUST PICCARD zocht het in de diepte Russische luchipolitiediensl in corridor naar Berlijn Sow jet-Russische nachtjagers heb ben deze week aan beide zijden van de Westelijke luchteorridor naar Ber lijn bij oefeningen met scherp ge schoten. Volgens geallieerde vliegers konden zij van de corridor uit des nachts duidelyk waarnemen ,dat Sow- jet-vliegtuigen lichtkogels neerlieten en raketten afvuurden. De Sow jet-Russische luchtmacht zou een „politiedienst" onderhouden sinds zij Westelijke toestellen op overtre dingen meent te hebben betrapt. MEER DAN DRIE MILLIARD Uitbreiding productie nodig, omdat Rusland op dit gebied niet wil samenwerken President Truman heeft Donderdag het Congres verzocht een bedrag van 3.341.000.000 dollar toe te wyzen voor een „grote verdere uitbreiding" van de productie op het gebied der atoomsplitsing. De gelden zullen worden gebruikt door de commissie voor atoomenergie en de „Tennessee Valley Authority". Truman heeft veriilaard, dat een uitbreiding der productie nodig is, omdat de „Sovvjet-Unie geen neiging heeft getoond om samen te werken voor de totstandkoming van een internationaal program voor controle en regeling der bewapening". Truman, die de gelden gevraagd heeft voor het belastingjaar, dat 1 Juli a.s. begint, verklaarde nog, dat de „Ver. Staten klaar staan om het plan der Ver. Naties, of enig ander plan inzake controle op atoomener gie, dat even doeltreffend is en bo vendien het verbieden van atoom wapens verzekert, uit te voeren". Uitbreiding der productie zal niet alleen vermeerdering van het aantal atoombommen versnellen, maar het ook mogelijk maken andere vormen 273 Het is verwonderlijk, hoe sommige plaatsnamen vaak tegen beter weten in door onze gedachten geassocieerd worden met een bepaald klimaat. New York is voor het gevoel van onder getekende bijv. een plaats die op de zelfde breedte zou kunnen liggen als Amsterdam, zij het dan dat tengevol ge van het landklimaat de winters er veel kouder en de zomers aan zien lijk beter zijn dan bij ons te lande. Laat u zich door deze gedachtengang echter niet meeslepen, want New York ligt op dezelfde breedte als. Rome! Wie kent niet van talloze smake lijke foto's het zonnige Californië, met haar wuifende palmen en de kwistige overvloed van zondoorstoof- de zuidvruchten? De stad Los Ange les ligt in het Zuidelijk deel van deze staatwaar het in onze gedach ten eeuwige zomer moet zyn. Toch kan het er lelijk vriezen; waarover gedupeerde fruitkwekers U gaarne deerniswekkende verhalen zullen ver tellen. Om deze tegenstrijdigheid, voor ons begrijpelijk te doen zijnK is het wellicht dienstig in herinnering te houden dat Los Angeles slechts een tikkeltje Zuidelijker ligt dan Korea. De grootste Amerikaanse haven m de Golf van Mexico is New Orleans, dat herinneringen oproept aan hete katoenvelden en de broeierige lucht van de moerassige Missisippi-aelta. Accoord, maar de stad ligt niet noe menswaard. veel Zuidelijker dan Sjang Hai en hoe koud het in die laatste stad kan zijn, weten verschillende Ne derlandse mariniers U nog wel te ver tellen, die daar 20 jaar geleden voor de Internationale Concessie de wacht hebben betrokken. Veel vergelijkings mogelijkheden zijn er tussen Sjang Hai en New Orleans overigens niet, behalve dan dat de laatste stad even min vorstvrij is. De meest Zuidelijke stad van het vasteland der Verenigde Staten is Mi ami in de staat Florida. Zelfs daar vriest het bij uitzondering wel eens, zodat we op het vaste land van de VS geen enkele plaats aantreffen waar het nu werkelijk nooit vriest. Willen we in een dergelijke stad be landen, dan moeten we naar het Wes telijk uiteinde van de „Florida Keys gaan, een reeks riffen ten Zuiden van Florida, die door een 220 km. lange straatweg en een aantal brug- aenmet het vasteland verbonden zyn. Aan het einde van deze weg bevindt zich op een klein subtropisch eiland Keij West, de enige stad in de V.S. die beneden de 25ste breedtegraad ligt (gelijke breedte als Karachi in India) en waar het nooit vriest. Dit praatje over de koude voert ons als vanzelf tot het begrip „kouvat ten", een term die we allen bij her haling gebruiken, doch die weten schappelijk niet te omschrijven blijkt en waarvan men eigenlijk helemaal niet weet wat het is, H. PéUllon. lieutDS in een ^©!eel©p van een pasgeboren baby. Na een onder zoek werd proces-verbaal opgemaakt te gen de 23-jarige ongehuwde moeder. 0 Burgemeester Oud van Rotterdam heeft een lichte longontsteking, in verband waarmee de bijeenkomsten en manifesta ties, welke ter gelegenheid van zijn af scheid waren georganiseerd, niet door gaan. 0 Bondskanselier Adenauer heeft verklaard, dat de Westduitse regering er op zal blijven toezien, dat het reusachti ge I. G. Farben-concem, dat thans wordt gesplitst krachtens de geallieerde de- kartellisatiepolitiek, niet opnieuw ge vormd zal worden. 0 De „Waterman" is Donderdagmiddag met 800 emigranten naar Canada ver trokken. De Javaanse bedienden hebben voor het vertrek het schip verlaten, om dat zij ontevreden zijn over het feit. dat nog geen gratificatie ter gelegen- W.C.-tonnen een lijkje heia yan de Mohammedaanse vasten is toegekend. 0 De 31-jarige chauffeur Th. M. uit Gemert is tot drie jaar veroordeeld wegens moord op zijn pasgeboren kind. 0 De zg. „veiligheidsdagen" van de Hoogovens te IJmüiden, die Donderdag ochtend begonnen zijn, werden 's mid dags afgelast wegens een dodelijk onge luk. 0 Tijdens het debat in de Belgische Kamer van Volksvertegenwoordigers heeft de minister van landsverdediging meegedeeld, dat hij zich met Nederland in verbinding heeft gesteld om te gera ken tot de vorming van gemeenschappe lijke militaire eenheden. 0 De termijn van verkoop yan rente- spaarbrieven zal spoedig worden afgeslo ten en daarom zal de verkoop de laatste dagen zo veel mogelijk worden gecon centreerd. De stukken zullen nu alleen nog maar- bij de banken, post-chèque- en girodienst en bij de posterijen verkrijg baar zijn. 0 Voor de eerste maal sinds 12 jaar zijn Woensdagavond de straalbun dels van de vuurtoren op Ameland uit geworpen. Het lenzenstelsel is in 1940 door Nederlandse militairen vernield, uit vrees dat de bezetters er van zouden pro fiteren. 0 De Amsterdamse rechtbank heeft de 26-jarige v. d. P. veroordeeld tot een jaar gevangenisstraf, omdat hij geldsommen heeft ontvreemd, die toebe hoorden aan kerkelijke instellingen. De gelden berustten bij zijn oom te Edam, die daar pastoor is. 0 Arbeiders van de reinigingsdienst te Zaandam ontdekten bij het ledigen Jaarverslag Unilever over 1951 verschenen Lage prijzen beïnvloedden de financiële resultaten Verschenen is het jaarverslag over 1951 van de Unilever N.V. en Limited. Hieruit blijkt, dat de geconsolideerde netto-winst over 1951 van N.V. en Limited tezamen bedraagt f 200.432 611 tegenover een be- dag van f 204.573.953 over 1950. Bij de be paling van deze netto-winst zijn in min dering gebracht f 31.920.000 (f 27.980.000), welk bedrag aan de reserve tegenover voorraden is toegevoegd en f 352.166.493 (f 313.101.000) wegens belastingen over de in het boekjaar behaalde winst. Na winstverdcling stijgt het saldo on verdeelde winst bij N.V. met f 1.694.499 (f 1.261.912) en bij Limited met een be drag van f 8.720.448 (f 3.584.723). In het midden van 1951 zette een al gemene daling der grondstoffenprijzen in en thans zijn deze prijzen lager dan zij in zeer lange tijd zijn geweest. Hoewel deze ontwikkeling zowel van het stand punt van de fabrikant als van dat van de verbruiker moet worden toegejuicht, is het onvermijdelijk dat zij tijdelijk de financiële resultaten ongunstig beïn vloedt De prijsdaling, waarvan het effect zich reeds in het laatste kwartaal van 1951 deed gevoelen, heeft dan ook een ongunstige Invloed gehad op de in het lopende boekjaar tot nog toe behaalde resultaten. Het verslag bevat ln een viertal gra fische voorstellingen enkele gegevens om trent omzet en financiële posiUe van Unilever over de laatste zes jaren. Hieruit blijkt oa. hoe hoog de belas tingdruk In nagenoeg alle landen is. hoe kapitaalbehoeften voortdurend zyn toegenomen en welk «en belangrijk deel van de winst ln het bedrijf Is behouden. „Kingsford Smiih"-loods op Schiphol in gebruik Schiphol was Donderdag het ter rein van enkele kleine plechtigheden. In tegenwoordigheid van vele auto riteiten, onder wie de ambassadeur van Groot-Brittannië, Sir Neville Montague Butler, de ambassadeur van Zuid-Afrika, kol. P. L Hoogen- hout en de Australische ambassa deur, de heer A. T. Stirling, werd een nieuwe hangar, de grootste van Ne derland overgedragen en in gebruik .genomen. In deze loods, die de naam draagt van „Kingsford Smith", kun nen vijf Super-Constellations worden ondergebracht. Even later werd door de echtge note van de Zuid-Afrikaanse ambas sadeur een fles champagne stuk ge slagen tegen de neus van de eerste DC-6b, die daarbij de naam „Jan van Riebeeck" ontving. NIEUWE DIRECTEUR POLYGOON Met ingang van 1 September a.s. is op zijn verzoek, eervol ontslag ver leend aan de heer Ba D. Ochse, als directeur van N.V. Filmfabriek Po lygoon. De heer Ochse zal worden op gevolgd door mr. J. M. Landre, thans directeur van de regeringsvoorlich tingsdienst. van atoomwapens met meer spoed te ontwikkelen. Hierbij zou in de eer ste plaats de waterstofhom komen, die volgens sommige geleerden dui zend maal krachtiger is, dan de uraniumbom. Stijgende kolenproductie in Engeland. De nationale kolenraad heeft in Engeland in een overzicht verklaard, dat de Engelse kolenmijnen de kolen- productie in vijf jaar van staatscon trole hebben verhoogd met 17%, hoe wel er minder mijnwerkers waren dan voor de oorlog en de industrie met verlies werkte. Volgens de raad steeg de productie van 190 millioen ton tot 222.900 ton sedert de Labour-regering in 1947 de kolenindustrie nationali seerde. In April jl. werd meer dan f 12,5 millioen ontspaard Gedurende de maand April werd bij alle Nederlandse spaarbanken inge legd f 65.370.000 en terugbetaald f78.050.000, zodat f 12.680.000 in to taal is ontspaard. Gedurende de eer ste 4 maanden van dit jaar waren inleg en terugbetaling respectievelijk f317.590.000 en f 298.3801)00, zodat in deze periode f 19.210.000 werd ge spaard (in de overeenkomstige pe riode van 1951 werd f 118.070.000 ont spaard) Maatschappij toot Nijverheid en Handel 175 jaar Het Meinummer van „Maatschappij- belangen", het orgaan van de Neder landse maatschappij voor Nijverheid en Handel bevat een artikel naar aan leiding van het 175-jarig bestaan van deze maatschappij. Hieruit blijkt, dat de maatschappij reeds sinds 1777 een grote activiteit ontwikkelt. Destijds was t doel der oprichters de „patriot tische ijver" van de landgenoten aan te wakkeren. Men meende, dat de voornaamste oorzaak van het verval in die dagen gelegen was in de voorkeur voor het buitenlands fabrikaat- In 1902 werd een fusie aangegaan met de Vereniging tot bevordering van fabrieks- en handwerksnijverheid, waardoor de werkkring ruimer werd. Er is welhaast geen" onderwerp van algemeen belang op het terrein van de volkswelvaart, dat niet binnen de kring van haar actieve belangstelling is gevallen. Het gedenkboek, dat dezer dagen verschijnt: ..Van economische tak tot Nederlandsche Maatschappij voor Nij verheid en Handel" tracht met een beeld van leven en werken der maat schappij in de zo verschillende perio den van haar bestaan, ook een beeld te geven van de achtergrond van dit werken, van de tijd waarin zij leefde en werkte, van economische en maat schappelijke verhoudingen en opvat tingen^ vooral in de 18e en 19e eeuw Commissionnair benadeelde familie voor een ton VIER JAAR GEEIST. De officier van justitie bij de Am sterdamse rechtbank eiste Donderdag tegen de commissionair E. A. C. M. v. B. een gevangenisstraf van vier jaar met aftrek. Hij werd ervan beschul digd tussen 1945 en 1951 een groot aan tal diefstallen te hebben gepleegd. De officier van justitie merkte op, dat hij zijn familie voor ruim f 100.000 bena deeld heeft. Van een tante van zijn vroegere echtgenote zou hij een groot aantal colliers, sieraden en ringen hebben gestolen, van zijn vroegere schoonva der horloges, flessen drank en een auto. Zijn vroegere schoonmoeder had een schuldbekentenis getekend voor f 200.000, alsmede een machtiging, waardoor hem toegestaan werd baar echte parels door valse te vervangen en de echte te verkopen. Deze papie ren waren volgens getuigen vervalst. Hr. Ms. „Johan Maurits van Nassau" 7 Juni in Dan Helder verwacht Hr. Ms. fregat „Johan Maurits van Nassau", welk schip onder bevel van lt. ter zee I A. van der Meer, thuis vaart uit Nederlands Nïeuw-Guinea, wordt op 6 Juni op de -rede van Texel verwacht. Op 7 Juni zal het'schip in de haven van Nieuwediep afmeren. Koning Boudewijn niet naar Rome Het bericht van Reuter, volgens hetwelk koning Boudewijn Donderdag naar Rome zou vertrekken is onjuist, zo wordt uit Brussel vernomen. Een maand geleden deed evenëens het gerucht de ronde dat koning Bou dewijn in het huwelijk zou treden met prinses Margherita van Savoie—Aosta. Het is toen van de zijde van het pa leis tegengesproken. Duitser onderscheiden VOOR ZIJN WERK BIJ DE RAMP VAN DE „KONINGIN JULIANA' De 39-jarige Willibald Hoffmann uit Frankfort is Donderdag onder scheiden met de Duitse orde van Ver dienste voor zijn reddingswerk hij de ramp met het KX.M.-vliegtuig „Ko ningin Juliana", waarbij 45 personen om het leven kwamen. Door zijn toe doen konden de Nederlandse stewar dess, TTuus Gauthier, en een Duitse vrouwelijke passagier worden gered. De hoofdvertegenwoordiger der K. L.M. in Duitsland heeft de heer Hoff mann een aanzienlijk bedrag in con tanten aangeboden. Hoffmann zeide, dat hij het geld zou gebruiken voor het herstel van zyn vrouw, die al ja ren aan tuberculose lijdt. Twee andere Duitsers, die bij het reddingswerk hebben geholpen, zijn eveneens door de K.L.M. onderschei den. Het wereldgebeuren Europa's eenheid De oude wjjsheld, dat de tijdgeno ten van belangrijke historische ontwikkelingen dc betekenis er van meestal onvoldoende beseffen, geldt zonder twijfel voor de twee plechtige ondertekeningen van ver dragen, die de weck voor Pinksteren in Bonn en Parijs hebben plaats ge had. Het Js in verband met deze twee gebeurtenissen nuttig b(j een polltlek- geograflsche wandeling over de land kaart van Europa te bezien hoever thans, zeven jaar na de oorlog, de po litieke ontwikkeling, of concreter uit gedrukt de consolidatie de duidelijke afbakening tussen de twee grote krachtcentra, Oost en West, ls ge vorderd. Wij zien dan, dat sinds de commu nistische staatsgrepen ln Hongarije en Tsjechoslowakije de Russische machtssfeer niet is vergroot, dat aan deze zijde van het onveranderde yzeren gordijn het her stel van de zelfstandige Europese staten met de herwinning van de souvereiniteit door Westduitsland zich nagenoeg heeft voltooid. Men kan redelijkerwijze zeggen, dat ook het gevaar van de verdere bolsjewi- sering van landen voorgoed is bezwo ren. Er resteren nog slechts drie on opgeloste geografische problemen, te weten: Triëst, het uiteindelijke lot van de bondsrepubliek Oostenrijk, die echter toch reeds, hoewel bezet, in betrekkelijk vérgaande omvang als zelfstandige staat functlonneert en, als moeilijkste, het lot van Duitsland. Men hoeft geen profeet te zijn, om te voorspellen dat dit deel van de Euro pese landkaart vooral ook ten op zichte van Berlijn en van de Duitse grens met Polen nog lange tijd ita1 nenkan vinden. niet zijn defenitieve vorm h Maar het meest markante ver schijnsel op de nieuwe naoor logse Europese landkaart is het merkwaardige, steeds dichter en gecompliceerder wordende netwerk van onderlinge verdragen. Het toont een in zijn groei bijkans niet meer te stuiten ontwikkeling, die, zo men wil, in strijd is met het bovengenoemde herstel van de souvereiniteit der ver schillende Europese landen. Want de ze souvereiniteit is door de talrijke verdragen by stukjes en brokjes reeds in de grote Europese smelt kroes terechtgekomen en er zullen steeds grotere stukken volgen. De neutraliteit van Zweden, Zwitserland en Finland in dit opzicht (en ook, om volledig te zijn Ierland) heeft voor de hand liggende redenen. Bij de twee noordelijke landen is het de dreigende nabijheid van Rusland en speciaal bij Zweden bovendien de historische traditie. Men moet echter ten opzichte van Zweden en Zwitser land nooit vergeten, dat er niet de minste twijfel bestaat, waar hun vol komen onvermengde sympathieën liggen. Met andere woorden: zij staan geenszins zo vér buiten de Westeuro- pese gemeenschap als hun formele onzydigheid het laat voorkomen. In zekere zin verwant hiermee, zij het veel ingewikkelder, is de positie van Spanje en Yoegoslavië. Hier nemen speciale militaire verdragen en fi nanciële afspraken met de V. S. (en bij Yoegoslavië ook met Groot Brit- tannië) de plaats in van de gemeen schappelijke pacten der overige lan den, zodat zjj beschouwd kunnen wor den als tot het Westers blok beho rend. En tenslotte de positie van Groot Brittannië. Hier laten de beide verdragen van deze week een duidelijk licht vallen op het feit, dat het land tengevolge van de ontwik keling vooral in het laatste jaar nau- veiiiks minder in het netwerk van verdragen vervlochten is dan de ze3 kernlanden. Moge Engeland om de- 1 cate redenen van historie en van zjn banden met zijn overzeese part ners in het gemenebest formeel bui ten Europees Leger en Schumanplan zijn gebleven, in feite is het erbij. De garantie aan Frankrijk tegen uittre ding van Duitsland is daarvoor een nieuw bewijs. Wat is de les van deze geografisch- politiek wandeling? Wij menen: er behoeft niet aan te worden getwijfeld, dat de geleidelijke opbouw van dit niet meer weg te cijferen net van verdragen Europa nader bij een radi calere eenwording heeft gebracht dan wij meestal beseffen. Eden heeft in Bonn de twee nieuwe verdragen „mijlpalen" genoemd. Hij zal daarbij dichter by de historische waarheid zijn dan Adenauer, die met misschien begrypelijke terughoudendheid tenge volge van de nog ontbrekende Duitse eenheid, slechts van een „stap" op de weg naar vrede en Europese eenheid sprak.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1952 | | pagina 5