PROVINCIALE ZEEUWSE COUDAHT Felle rede Westduitse van Spaak socialisten tegen de Massale woningbouw te Goes M BILT Kantlijn FRANSE REGERING GELAST UITGEBREID ONDERZOEK Vandaag R.T.C. MET DE WEST THANS DEFINITIEF VERDAAGD 195e Jaargang-No. 127 Dagblad uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie F. van de Velde en F. B. den Boer. Adj. W. de Pagter. Hoofdred. G. Ballintijn. PL verv.: W. Leertouwer en H. A, Bosshardt. ABONNEMENTSPRIJS 44 ct. per week, f 5.45 p. kw., fr. p. p. t 5.70 per kw. Losse nummers 10 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Vrijdag 30 Mei 1952 ADVERTENTIEPRIJS tt el per mm. Minimum p. advertentie t 3.— Lig mededelingen driemaal tarief. Kleine advertentie» <ma* 8 regels) van 1—6 regel» f L—leder» regel meer 20 cent. .Drieven of adre» Bureau van dit Blad' 25 cent meer. Giro nr. 350300 P.Z.C MJddelburg. Bur^VlissingenW^str^8^0^el^35^Otinen (b.g.g. 2861 of 2160) M'burg Londense Kaal 29. teL 2077 en 2924; Goe» L. Voretstr. 63. teL 2475 (b.g.g. 2220); Oostburg: Finlandstraat 2, telef. 16, Temeuzen: B rouwerijstr. 2; Zlcrlkaee N Bogerdstr C 180. tel 28. MET HET WESTEN OF MET RUSLAND Levendig dispuut in de Assemblee te Straatsburg In de Europese Assemblee te-Straatsburg kwam het Donderdagmiddag tot een levendig dispuut over de Duitse kwestie, waarbij de oud-president van de Assemblee, Henri Spaak, zich fel tegen de West-Duitse socialisten keerde, die hun tegenstand tegen de Europese Verdedigingsgemeenschap ook op dit podium uitten. Spaak, wiens optreden door de Assemblee met grote spanning was af gewacht en wiens rede onder doodste stilte werd aangehoord, noemde de gedachtengang der West-Duitse soc.-democratie „monsterlijk onlogisch". Het .gaat er immers om, zo zei Spaak, met wie de Duitsers in de toekomst zouden samengaan: met het Westen of met Rusland". Indien zy met de Sowjets samen zouden spannen zou dit, volgens Spaak, het einde van Europa betekenen. De Russische voorstellen inzake Duitsland bleken volgens Spaak „vre selijk en ontstellend goed geformu leerd" te zijn. Zij hielden een grote verleiding voor het Duitse volk in en boden volgens Spaak de Duitsers zelfs aan, zich de rol van scheids rechter tussen Oost en West aan te matigen. „Het is zo geraffineerd dat zelfs politici in onze Westelijke lan den er door uit het lood zijn gesla- fen", zo riep de Belgische socialist eftig uit. „Laten wij niet vergeten, dat bet enige doel van deze voorstel len is: de vorming van Europa's ge meenschap onmogelijk te maken. Slechts daarom willen de Russen Het weekblad De Groene Amster dammer, dat bekend is om zijn min of meer verborgen sympa thieën voor het knalrode in de poli tiek, heeft de nieuwste verkiezings stunt uitgedacht. Het heeft medegedeeld van mening te zijn, dat velen, die regelmatig liun stem uitbrengen op de A.R., de C.H., de K.V.P., de P. v. d. A. en de V.VD. of by een van deze partijen zyn aan-- gesloten het in hun hart toch eigen lijk niet eens zijn met de gang van zaken, voorstanders zijn van wat on langs de „Derde Weg" propageerde en dus vinden, dat men onder meer ten opzichte van Sowjet Rusland een andere politiek zou moeten volgen. Het vraagt nu aan alle kiezers, die inderdaad zo tegenover de dingen staan, hun stem niet uit te brengen op de lijstaanvoerders, maar op num mer 7 van de lijst hunner keuze. Daaruit zou dan zonder dat de kiezers, die dit advies opvolgen, hun partij ontrouw worden en zonder dat er voor deze partijen ook maar een enkele stem verloren gaat, kunnen worden afgeleid, hoeveel Nederlan ders „anders willen". Althans volgens de Groene. Zo op het eerste "gezicht is dit na tuurlijk een niet onaardig grap je. De „zevenstemmers" zouden aan de verkiezingsuitslag een pikant bijsmaakje kunnen geven. Kwaad zou er niet door worden gesticht. Maar er zit een addertje onder het gras. Of liever gezegd een knoert van een slang Een reptiel zo groot, dat iemand die zijn ogen open heeft, het dier wel moet zien! Immers: in de eerste plaats richt de Groene zich niet tot de communis ten. Was ook niet nodig, want die willen immers al anders dan de an deren. Die willen Stalin en blinde ge hoorzaamheid aan dien. In de tweede plaats is het niet juist om de stemmen, die op een nummer zeven worden uitgebracht te tellen als die van mensen die anders willen. Het is geen uitzondering, dat er in bepaalde kieskringen opmerke lijk veel stemmen worden uitgebracht op personen, die niet nummer één staan en dat lean zeer wel ook ge schieden met mensen, die nummer 7 staan. En in de derde plaats zijn er altijd nog te veel kiezers, die hun stemplicht niet ernstig nemen, maar voor een „gy'ntje" wel te vinden zijn. Ook al beseffen zy dan niet, welke gevaar lijke kant er aan zo'n gijntje kan zit ten. Als wy daarom de kiezers een goed advies mogen geven, dan is het dit: Laat U niet verlokken tot bet volgen van de Groene roep stem. Want groen is niet alleen de kleur der hoop, maar ook die der on nozelheid, zoals onlangs prof. Rorame opmerkte. Voortdurend is men in het rode kamp in de weer om verdeeldheid te zaaien in de rijen der tegenstanders van het communisme. Soms gebeurt dat met grove middelen. Meestal zo, dat de ware bedoeling minder goed te onderkennen is. Dit laatste met na me als men zich tot intellectuelen richt. Nu is de Groene een blad voor in tellectuelen. Het wordt door hen ge lezen om allerminst uitsluitend poli tieke redenen. De lezers van de Groe ne moeten dus voorzichtig worden aangepakt. Anders merken zy de bedoeling al te snel. Deze nieuwe stunt is dan ook te rangschikken in de reeks der pogin gen tot verdeeldheid zaaien. Wie geen communisme wil, ont- houde zich dus van het 7-stemmen. Doet hij wel mee aan de „zeven sprong", hij speelt er mee in de kaart van Moskou. Duitsland ervan terughouden met 't Westen samen te werken". „Wij kunnen niet aanvaarden, dat een Duitse neutraliteit tot voorwaar de voor een hereniging wordt ge maakt. De Russen zouden in Berlyn hetzelfde doen als in Praag en War schau". De enige redding was volgens Spaak de snelle vorming van een eensgezind Europa, sterk genoeg om Duitsland in zich op te nemen. De Fransen moesten volgens hem daar toe eindelijk hun minderwaardig heidscomplex afleggen. Voordat Spaak sprak had ook de Franse oud-premier Reynaud een krachtig verzet aangetekend tegen de houding van de West-Duitse so cialisten. Hy had bezwaren tegen het verdedigingspact, maar het moest volgens hem aanvaard worden en met de instelling van een politiek ge zagsorgaan in Europa mocht niet langer worden gewacht. Geallieerden in kamp op Koje binnengedrongen Geheime inlichtingen en kaarten aangetroHen Op het eiland Koje zijn Donderdag Britse manschappen met gevelde ba jonetten en onder dekking van met een gasmasker voorziene Amerikanen, die traangas verspreidden, het ver- zetscentrum van 't krijgsgevangenen kamp binnengedrongen, waar men eigen gemaakte messen, geheime in lichtingen en kaarten aantrof. De ge vangenen dansten, zongen en schreeuwden, toen de Engelsen him centrum begonnen te verwoesten, doch moesten telkens terugtrekken voor het blanke staal en het traangas. Bij het invallen der duisternis trokken de Britten en Amerikanen zich terug na het hoofdgebouw geheel vernietigd te hebben. Twee verdachten in zaak- Harjono in vrijheid De heren W. J. Spek en A. Arts, die onlangs werden gearresteerd omdat zij de. wapens, waarmee de aanslag op de Indonesische militaire attaché, It. koL Harjono werd gepleegd, na de aanslag vervoerd en verborgen hebben, zijn Woensdagavond door de rechter-com- missaris op vrije voeten gesteld. Het „Verenigd Verzet 19401945" heeft in een communiqué verklaard, dat zij niets gemeen heeft met de z,g, organisatie L.O.O.I.S., welke de laat ste tijd .herhaaldelijk in verband is gebracht met de aanslag op lt. kol. Harjono. Het „Verenigd Verzet" deelt voorts mede, dat zij het betitelen van deze organisatie als een vereniging van verzetsstrijders een dicriminatie acht voor het bonafide nationale ver zet- Communistische samenzwering tegen de staat Jacques Duclos, secretaris-generaal der communistische partij, gearresteerd De Franse regering heeft Donderdag order gegeven een uitgebreid onderzoek in te stellen naar een samenzwering tegen de binnenlandse veiligheid van de staat. De aanleiding hiertoe waren de betogingen en demonstraties, welke Woensdag in Parys werden gehouden en. waarby de waarnemend secretaris-generaal van de Franse, communistische party, Jacques Duclos en andere communisten werden gearresteerd. Duclos is ten laste gelegd de veiligheid van de staat in gevaar te hebben gebracht. Hij werd gearresteerd, toen men in zyn auto een geladen revolver, twee postduiven en een radio-ontvangtoestel vond. bezoek aan Rusland is teruggekeerd heeft verklaard, dat de „propaganda campagne voor de vrede niet langer voldoende is". Hy dringt aan op actie tegen de oplichting van Amerikaanse bases, de aankomst van Amerikaans oorlogsmateriaal en tegen de dienst plicht van 18 maanden. POLITIE PARAAT. Na de ondervraging heeft Duclos onder meer het volgende verklaard: „De politiek van de regering is waar lijk verbazingwekkend: men spreekt in feite van verboden wapenbezit, een radiozender en postduiven om ten slotte over te gaan op een beschuldi ging van aanslag op de staatsveilig heid en dit valt veelbetekenend sa men met de aankomst te Parys van de uit Korea teruggekeerde Ridgway". De Parijse politie heeft Donderdag de ochtendeditie van het communis tische partyblad .,1' Humanité", waar van de hoofdredacteur, André Stil, eveneens gearresteerd is, 'en van het dagblad „Liberation" in beslag geno men, omdat daarin werd opgeroepen tot stakingen en demonstraties in verband met de arrestatie van Duclos. Ook te Lyott en Grenoble werden communistische bladen in beslag ge nomen. Het onder communistische leiding staande vakverbond C.G.T. heeft in middels een oproep tot de Franse ar beiders gericht, om „snel te handelen, zich te verzamelen in alle bedryven en het werk neer te leggen voor de verdediging van vrede, brood en vry- heid". „VREDESCAMPAGNE NIET VOLDOENDE". Frangois Billoux, een Franse com munistische leider, die zojuist van 'n Op slag gedood bij een verkeersongeval. Ih de nacht van Woensdag op Don derdag is op de Helvoirtseweg te Vught een personenauto tegen een langs de weg geparkeerde Deense visauto gereden. De personenauto, die naar Tilburg onderweg was, reed met grote snelheid tegen de achterzijde van de Deense truck, welke op de voorgeschreven wyze verlicht was. De twee inzittenden van de perso nenauto, C. G. en V. P. beiden uit Tilburg, werden op slag gedood, Nato-oefening in Noord-Nederland Van 4 tot f Juni zal in het Noor- delyk deel van Nederland met inbe grip van het Noordelijk deel van "oord-Holland en de aangrenzende wateren een gecombineerde oefening van zee-, land- en luchtstrydkrachten worden gehouden. Hieraan zullen strydkrachten van Nederland, Enge land en België deelnemen. De oefe ning staat onder leiding van de com mandant der zeemacht in Nederland, schout by nacht C. W. Slot. De He de la Cité, waar het paleis van justitie en het hoofdbureau van politie gelegen zyn, bevond zich Don derdagavond in een staat van beleg uit voorzorg voor eventuele nieuwe communistische opstootjes. De Federatie van Nederlandse Organisaties voor het personenvervoer organiseerde Woensdag te Noord wijk aan Zee een Concours d' Elégance voor toerwagens. By deze gelegenheid werden op de boulevard demon straties In het vendelzwaaien gegeven en boerendansers voerden volks dansen uit. Onder grote belangstelling van het publiek geven de Hengeler Spoilers en Daansers (Hengelose boerendansers) een uitvoering. Wanbetalers in Purmerend krijgen het moeilijk. Bijna tachtig winkeliers in Pube rend en naaste omgeving hebben zich aaneen gesloten om inwoners die er een gewoonte van maken mei contant te betalen, het leveren van goederen te weigeren. Het gevolg hiervan zal zijn, dat iemand, die oijv. een fiets koopt en deze niet op tyd betaalt, ook geen waren meer bij bakker, slager, melk boer, groenteboer en andere leveran ciers kan krijgen, daar deze en andere aangesloten leveranciers zullen weigeren waren af te leveren zolang de fiets niet is betaald. Distributie vliegtuigbenzine in V.S. opgeheven. De Amerikaanse minister van bin nenlandse zaken Chapman heeft Woensdagavond te Washington me degedeeld dat de in de verenigde Staten, in verband met de staking bij de Amerikaanse oliebedryven, afge kondigde beperkende bepalingen op het gebruik van vliegtuigDenzine, met ingang van Dinsdag a.s. zullen worden opgeheven. Amerikaanse Senaat accoord met besnoeiing hulpprogram De door Truman gevraagde gelden met 15K% verminderd. Na de door president Truman aan gevraagde gelden voor de Ameri kaanse economische en militaire hulp verlening aan het buitenland met 1200 millioen dolar, d.i. 15% procent van het totaal, te hebben verminderd, heeft de Amerikaanse Senaat het overblyvende bedrag van 6700 mil lioen dollar met 64 tegen tien stem men toegewezen. Er zal thans een voltallige zitting van het Huis van Afgevaardigden en Senaat worden gehouden ter Bespre king van het ontwerp. Dit is nodig ornaat het Huis van Afgevaardigden het programma nog meer heeft be snoeid dan de Senaat en het eindbe drag heeft bepaald op 6.162.600.000 dollar. is het 60 jaar geleden, dat koningin-regentes Emma en koningin Wühelmina te Berlyn de gasten waren van keizer Wilhelm. vieren de Ver. Staten Me morial-day. Communistische demonstratie in West-Berlijn verijdeld De West-Berlijnse politie heeft Don derdag pogingen van ongeveer 6000 communisten om een demonstratie te houden in het district Neukölln in de Amerikaanse zone verijdeld. De de monstranten, die poogden in twee straten een optocht te vormen, ont- folden spandoeken met anti-Ameri kaanse leuzen. Voorts deelden zij pamfletten uit, waarin werd opgeroe pen tot massastakingen tegen de West- Duitse regering en een gehele actie tegen de „conventie van Bonn". De betogers, waarvan er bijna 300 wer den gearresteerd, werden door de po litie met waterstralen, traangas en gummistokken uiteen gedreven. Bijeenkomsten niet nutteloos geweest, aldus minister Peters De Ronde Tafelconferentie met de West is tydelljk onderbroken. Deze onderbreking is wenselijk gebleken, teneinde een commissie in de gelegen heid te stellen aan de hand van het tot dusver gevoerde beraad het over leg over de samenstelling van een ontwerp-statuut voort te zetten en van de resultaten daarvan mededeling te doen aan deconferentie. De conferentie machtigt haar voor zitter, om op voordracht van de dele gaties en in overleg met de betrokken regeringen de leden der commissie aan te wijzen en in hun vervanging te voorzien. De regeringen worden ver zocht met deze resolutie in te stemmen en de daartoe nodige voorzieningen te treffen. De plaatsvervangende voorzitter der conferentie, minister ir. L. A. H. Pe ters, heeft aan het.slot van de plenaire zitting een rede uitgesproken, waarin hij mede namens minister-president Drees een woord van dank richtte tot de leden van de conferentie voor de arbeid tot nu toe verricht. Russische ambassadeur te Londen teruggeroepen Zaboerin krijgt een nieuwe post in Rusland De Russische ambassadeur te Lon den, Zaroebin, is naar Moskou ontbo den Voor overleg met zijn regering. Een woordvoerder van de Russische ambassade zeide, dat Zaroebin niet meer naar Londen terug zal keren, omdat hij in Rusland een nieuwe post zal gaan innemen. In diplomatieke' kringen te Londen wordt zyn terugkeer als een normale ambtswisseling gezien. In deze krin gen gelooft men, dat hij eerst een on derhoud zal hebben met minister Eden, die Zaterdag uit Duitsland wordt te rug verwacht. Zaboerin werd in 1947 tot ambassa deur in Londen benoemd. Hij heeft sedertdien de jaarlijkse vergaderingen van de algemene vergadering der Ver- Naties als lid van de Russische dele gatie bijgewoond. MEER DAN EEN MILLIOEN GULDEN Eerste flatgebouw zal verrijzen Wanneer we bepaalde statistieken mogen geloven, dan is de woning nood in Zeeland sedert 1947 met sprongen gedaald. Er wordt zelfs al ontkend, dat in onze provincie nog woningnood zou zyn. Die bewering is uiteraard in stryd met de werkelijkheid, maar wel'gaat men in de meeste steden en dorpen krachtig in de goede richting. Zo byvoorbeeld in de stad Goes, waar het gemeentebestuur met grote voortvarendheid plannen gereed heeft gemaakt om meer dan 100 woningen te realiseren. Woëhsdag a.s. zal de gemeenteraad van Goes gelegenheid krijgen zich uit te spreken over deze plannen, die investering van meer dan een mil lioen gulden nodig zullen maken. Allereerst willen B. en W. van Goes een geldlening groot f955.000 aan gaan voor de bouw van 85 woningen ter vervanging van de woningen, waarin nu gerepatrieerden zyn ge huisvest. Zodra de nodige goedkeurin gen zyn ontvangen zullen B. en W. in overleg met de raad de plek vast stellen, waar deze woningen zullen verrijzen en ook het woningtype be palen. Dan willen B. en W. meewerken aan de financiering van een flatge bouw, het eerste flatgebouw, dat in Goes zal verryzen. Een aannemersfirma wil dit ge bouw, dat in drie woonlagen twaalf woningen zal bevatten met daarby vier garages bouwen aan de Bur- gemeester Dusseldorpstraathoek ergweg. Om dit te verwezeniyken is 't nodig dat de gemeente 9 woningen met 3 garages koopt. De prijs bedraagt 9 x 11.000 en 3 x 2500 voor de gara ges, totaal 106.500. De huur van de woningen bedraagt ca. 53.50 tot 62.50 per maand, zonder de garages. Mochten onverhoopt de garages niet door de huurders nodig zyn dan zijn deze toch altyd te verhuren ƒ1,30 per jaar) aan anderen, omdat er een groot gebrek aan garageruim te is. Het plan is zeer aantrekkelyk. De terreinstrook voor de woningen, waar normaal een voortuin zou ko men, kan door de gemeente worden beplant. De aannemersfirma is be reid de gemeente om niet het recht te geven op de grond, gelegen vóór de niet door de gemeente aangekochte woningen, een plantsoen aan te leg gen. B. en W. stellen voor aldus te be sluiten. De bouw moet binnen 4 we ken na de goedkeuring worden be gonnen en de woningen moeten bin nen 7 maanden na de aanvang van de bouw voltooid zyn. Ook op het gebied van middenstandswoningbouw zyn B. en W. actief. Daar voor de 4 in aanbouw zynde ruimere middenstandswoningen aan de Bergweg zich reeds drie kopers hebben aangemeld, stellen B, en W. voor, nóg twee van dergelijke wonin gen te bouwen en de bouw onder- wordt een der woningen reeds te ver kopen. Verder zal de raad thans definitief moeten besluiten tot de bouw van 6 simplex- en 12 duplexwoningen aan de J. D. van Mellestraat en hiervoor een crediet van maximaal 249.125 moeten uittrekken. De huur van de simplex-woningen is op 45.70 per maand en voor de duplex-woningen op 5.85 per week geraamd. B. en W. willen een strook grond aan de Oostsingel verkopen aan de fam. Boel, die voornemens is op haar eigendom langs de aan te leggen Magnoliastraat, 4 woningen met ga rages te bouwen. AANLEG SPOORLIJN OP INDUSTRIETERREIN. Een ander belangryk voorstel aan de raad, dat niet met woningbouw, maar met het industrieterrein te ma ken heeftj betreft de aanleg van een spoorlyntje. Nu een der huurders van een hal op het nieuwe industrieterrein, de N.V. Van der Vliet en De Jonge uit Amsterdam, prys stelt op een spoor lijn op het industrieterrein, doen B. en Ie raad het voorstel hiertoe een overeenkomst met de snoorwegen aan te gaan. De kosten zullen 17.500 bedragen en komen ten laste van de gemeente. Daarnaast moet de ge meente de eerste 5 jaren een jaarlyk- se vergoeding van 1000 betalen. Na dien kan deze vergoeding worden herzien. B. en W. willen echter bepa len, dat deze vergoeding na 5 jaar niet hoger zal worden. De N.V. Van der Vliet en de Jonge zal een bijdra- - - ------ &e ineens van 3000 en een jaarlykse hands op te dragen aan de heer J. de vergoeding van 500 aan de gemeen- Kok, voor 29.447.50. Voorgesteld 1 te betalen. Minister Peters merkte op, dat hoe wel het doel het vaststellen van een ontwerp-statuut nog niet bereikt is, de' vele bijeenkomsten van delegaties en commissies geenszins nutteloos zijn geweest. Op vele punten werd over eenstemming bereikt, aldus minister Peters, die de ontwikkeling tot nu toe hoopvol noemde. Dodenrit met tram. Tengevolge van- het weigeren der remmen is een tram te Madrid in volle vaart een heuvel af en tegen een stenen muurtje gereden. Het voertuig sloeg vervolgens over het muurtje, dat zich aan de rand van een rivierdijk bevond, heen en stortte dertien meter omlaag. Achttien der inzittende passagiers zyn om het leven gekomen en zestig gewond, waarvan dertig ernstig. P.T.T.-bestelIer nam geld uit brieven weg. De Rotterdamse rechtbank veroor deelde de 23-jarige P.T.T.-besteller B. van der V. uit Rotterdam tot een gevangenisstraf van 9 maanden met aftrek waarvan drie maanden voor- waardelyk met een proeftijd van 3 jaar. Hy zou zich in het tijdvak Februari 1951 tot Maart 1952 brieven hebben toegeëigend, waaruit hij geld zou hebben gehaald. De eis luidde een gevangenisstraf van een jaar met aftrek. Verscherpte controle op collectieve paspoorten Aangezien zich nog steeds gevallen voordoen dat van de gestelde voor schriften wordt afgeweken, terwijl bo-' vendien menigmaal fraude wordt ge constateerd, zal de doorlating van ge zelschappen. reizende op collectieve paspoorten, die niet geheel aan de voorschriften voldoen, niet meer wor den toegestaan. In het vervolg zullen aan leiders of organisaties, die zich aan onregelma tigheden met collectieve paspoorten hebben schuldig gemaakt, gedurende tenminste één jaar geen collectieve paspoorten meer mogen worden uit gereikt. De voorschriften voor de af gifte van collectieve paspoorten rijn in verband met deze verscherping door een nieuwe regeling vervangen. Japanners geporteerd voor herbewapening. De grootste oppositieparty in Ja pan, de party van de conservatieve „progressieven", is voor de dag geko men met een plan voor een krachti ge herbewapening van Japan. Het Elan is aan de pers verstrekt. De oofdpunten zijn: Japan moet een leger, vloot en luchtmacht hebben; de grondwet, die herbewapening verbiedt, moet her zien worden; de eerste minister zal opperbevelhebber van alle strijd krachten zyn; alle administratieve defensiefuncties zullen aan burgers worden toevertrouwd; de recrutering dient op basis van vrywilligheid te geschieden. VERWACHTt AANHOUDEND KOUD. Half tot zwaar bewolkt met enkele buien. Matige, in het Noorden van het land nu en dan krachtige Wes telijke wind. Weinig verandering in temperatuur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1952 | | pagina 1