NIEUWS UIT ZEELAND Zu>in Zijpe WISSEL SCHOUWEN SCHOUWEN EN DUIVELAND AARDAPPELBEWAARPLAATSEN STELDEN NIET TELEUR VRIJDAG 30 MEI 1952 PROVINCIALE ZBEÜW8E OOÜRANT PROVINCIALE DAG VQOK GEREPATRIEERDENZORG. De Provinciale commissie van het centraal comité van kerkelijk en par ticulier initiatief voor sociale zorg ten behoeve van gerepatrieerden (C. C.K.P.), waar-van het secretariaat berust bij de Stichting Zeeland te Middelburg, organiseert op 13 Juni in de Concert- en Gehoorzaal te Mid delburg een provinciale dag voor ge- repatrieerdenzorg. De heer J. Moo- ra, voorzitter van het C.C.K.P., geeft een algemene beschouwing over Aet vraagstuk van de gerepatrieeroen- zorg, de heer H. J. W. A, Meijerink, ild van de Tweede Kamer, zal het standpunt van de overheid uiteen zetten en aalmoezenier H. Th. E. Beel, voorzitter van het diocesaan sociaal-charitatief centrum, spreekt over „Onze plicht tot helpen." DE WEG NAAR ZEELAND. Het punt waar te Korteven de we gen Bergen op ZoomHoogerheide en GoesBergen op Zoom samenko men, geeft reeds jaren aanleiding tot moeilijkheden, aldus de Toeristenbond A.N.WH. Er gebeuren hier vrij veel slipon gevallen, terwijl ook de vorm van de aansluiting verkeerstechnisch niet juist is. Thans heeft de rijkswaterstaat de A.N.W.B. medegedeeld, dat binnen kort verbetering in deze situatie zal worden gebracht. De 1% meter brede keistrook, wel ke op dit punt is gelegen, zal dan door klinkerkeien worden vervangen, terwijl vermoedelijk nog dit jaar de algehele herziening van de.huidige situatie ter hand zal worden geno men. Haamslede CONCERT. Bij gunstig weer zal de Harmonie „Witte van Haemstede" Zaterdag dagavond een muzikale wandeling maken door Haamstede, waarna een concert in de tent zal worden gege ven. Dan worden o.a. de beide num mers uitgevoerd, die op het concours te Bruinisse op 2e Pinksterdag ten gehore zullen worden gebracht. Ook nu weer verzoeken wij het pu bliek tijdens het concert de nodige stilte in acht te nemen en er vooral aan mee te werken dat de jeugd niet al te luidruchtig is. ALARMOEFENING. Dinsdagavond werd de bevolking opgeschrikt door het geloei van de brandsirene en verspreidde zich het gerucht, dat de vlasfabriek in brand stond en grote groepen zich de Dap- perweg in' spoedden, waar al spoedig bleek, dat net gelukkig bjj een ge rucht bleef, want het was slechts een alarmoefening, om de paraatheid van de vrijwillige brandweer te toetsen. Dat deze inderdaad paraat is moge blijken uit het feit. dat ze 4 minuten nadat de sirene gegaan was, op het terrein van de brand aanwezig was. Toch had dit nog sneller gekund, als de brandweer niet gehinderd was door het publiek, dat vóór de brandweer auto zich naar de brand begaf en niet op tijd uitweek. In de steden is het zo, dat, wanneer daar het brand- THOLEN RAAD ST. MAARTENSDIJK Restauratie toren Ned. Herv. Kerk De gemeenteraad van St. Maartens dijk kwam onder voorzitterschap van burgemeester D. C. Bouwense in open bare vergadering bijeen. De voorzitter deelde mede, dat met ingang van 29 Mei „een verordening op de heffing van parkeergeld in wer king zal treden, welke zal inhouden, dat voor elke personenauto, die op Donderdag parkeert, f 0.25 betaald zal moeten worden en voor elke andere auto of voertuig f 0.40. De rekening 1951 voor de nutskleu- terschool werd goedgekeurd, alsmede de begroting 1952 voor die school. De begroting is berekend op een subsidie van de gemeente van f 2000. Op een verzoek van de vereniging „Simavi" om subsidie werd in verband met de slechte positie der gemeentefinanciën •afwijzend beschikt. Gunstig werd beschikt op een ver zoek van de heer A. L. Rietdijk om ruiling van een stuk land van de ge meente met de hem toebehorende bouwgrond. De heer D. C. Kaashoek zal op de lijst geplaatst worden vooi het verkrijgen van een stuk land in pacht. Een voorstel van B. en W. om aan de gemeente in pacht gegeven land van het Kroondomein te verpach ten aan diverse personen werd met algemene stemmen aangenomen. Ten behoeve van de financiering van enkele onderhoudswerken en uit breidingen van de N.V. Waterleiding mij. „Tholen" werd besloten ter zake een garantie te verstrekken van f 13.500. De raad besloot voor kennisgeving aan te nemen een verzoek van de P.Z. E.M. in verband met de uitbreiding van de electrificatie van de Noordpol der. Thans zal tot bestrating van de Markt worden overgegaan. Er zal een nieuwe straat komen, die de verbin ding zal vormen tussen de Kaaistraat en de straatweg naar Stavenisse en van de Kaaistraat naar de School straat. De huren der gemeente-wo ningen en ambts-woningeri zullen worden verhoogd met de te betalen straatbelasting. Van het departement van Onder wijs was een schrijven binnengeko men betreffende restauratie van de toren der Ned. Herv. Kerk. In begin sel is de minister bereid een subsidie te verlenen van 40 tot 50 pet. De mi nister zou gaarne zien dat de toren spits vernieuwd zou worden, waar door het behoud van het monument verzekerd zou zijn. De gemeente moet echter voor-financieren. Met algeme ne stemmen werd tenslotte besloten de architect van der Kloot Meijburg op te dragen een begroting van de kos ten te maken voor zover deze de restauratie van de torenspits aangaan, welke kosten geheel voor rekening van de gemeente komen. St. Annaland GEPROMOVEERD De heer C. J. v. Belle, arts te Utrecht, promoveerde aldaar tot doc tor in de geneeskunde op een proef schrift getiteld Parahemophilie, een dissertatie van ruim 100 bladzijden over de bloedstolling. Oud-Vossemeer GEVONDEN VOORWERPEN Bij de politie te Oud-Vossemeer zijn inlichtingen te verkrijgen over een gevonden knipmes en een ballpoint. Tholen ZITBANKEN OVER DE WEG Nog onbekende personen hebben in „De Wandeling" te Tholen enkele zit banken uit de grond gerukt en ove* de weg geslingerd. alarm gaat, het publiek onmiddel lijk aan de kant gaat staan om de brandweer gelegenheid te geven snel te passeren. Er wordt dan ook een beroep op het publiek gedaan, bij een volgende gelegenheid de rijweg voor de brandweer vrij te laten. Burgh VROUWENVERENIGING OP STAP De vrijzinnige vrouwenvereniging te Burgh maakte een uitstapje naar Tilburg en omgeving. In Tilburg werd een bezoek gebracht aan een wollen dekenfabriek, waar de dames zeer gastvrij werden ontvangen, ter wijl na het bezoek een wollen deken onder hen werd verloot. Daarna werd naar Oisterwijk gereden, waar de vennen werden bezocht. Op de terug tocht werd in Tilburg gewinkeld en een kijkje genomen in Ouwehands' Dierenpark, waarna de terugtocht werd aanvaard. Sirjansland JEUGDGEBOUW-ACTIE Te Sirjansland wordt het gemis van een. jeugdgebouw zeer sterk gevoeld. De vrouwenvereniging „De Harten omhoog" wil nu trachten in dat ge mis te voorzien. Zij heeft een aantal handwerken vervaardigd om een ver loting te organiseren ten bate van een jeugdgebouw. Deze handwerken zullen in de school te Sirjansland op Zaterdagavond van zeven tot negen uur worden tentoongesteld. Dreischor WEDVLUCHT De, Fostduivenhoudersvereniging ,,De Gevleugelde Vrienden" te Dreischor nam deel aan de wedvlucht uit Corbeil. On derstaande eigenaren behaalden met hun duiven de volgende prijzen: A. Overweel I, 18. Henk Straaijer 2. Frans Roggeband 3, 5. 16. A. van Felius 4. 6. 13. J. J. v. d. Linde 7, 12. Henk v. d. Linde 8, Joh. Bol kenbaas 9. Leen Fonteine 10, 14. Iz. Hage II, 17. Leen Dooge 15. ST. PHILIPSLAND Coöp. Zuivelfabriek te Kloosterzande jubileerde Onder grote belangstelling is Don derdag het 25-jarig jubileum gevierd van de Coöp. Zuivelfabriek te Kloos terzande. Het bestuur, met de heer H. A. A. baron Collot d'Escury als voorzitter, en de Raad van Commissarissen, reci pieerde des morgens in hotel „De Lin de". waarna een officiële ontvangst volgde door het gemeentebestuur van Hontenisse. In de middaguren werd een lunch gehouden, waarbij circa 430 personen aanzaten en in de avonduren kwam men bijeen in hotel Van Leuven, al waar een cabaret-ensemble voor een onderhoudend programma zorgde. Het jubileumfeest werd bijgewoond door o.a. de voormalige Rijkszuivel- consulent, de heer C. Zwagerman, diens assistent, ck heer A. W. Siete- ma; de tegenwoordige Rijkszuivelcon- sulent, ir. W. L. Harmsen; de Prov- Voedselcommissaris, ir. J. P. Dorst; de heer M. J. Geluk, secretaris van de Kon. Ned. Alg. Zuivel Bond en vele anderen. De WEDVLUCHT Postduivenhoudersvereniging ..De Reisduif" te St. Philipsland hield met 76 duiven een wedvlucht van Quievrain. Snelheid eerste duif 1003 m per min. De uitslag was als volgt: W. Reijngoudt 1 en 8. J. den Braber 2 en 17. J. Reijngoudt 3 en 14. M. Geuze 4 en 12. Vermeij-Verwijs 5. 6 en 18. A. Faasse 7. 13 en 15. M. C. Verwijs 9, 11 en 19. J. C. Verwijs 16. Ie overduif I. C. Vermeij. Dr. Jan Schouten sprak te Zierikzee Woensdagavond hield de voorzitter van de Anti Revolutionnaire Partij in Nederland, dr. Jan Schouten, een pro- pagandarede in „Het Huis van Nas sau" te Zierikzee, welke rede door een groot aantal belangstellenden werd aangehoord. Dr. Schouten, die was uitgenodigd door de Centrale Zierikzee van de A. R.-Partij, werd ing^Jeid door de bur gemeester van Nieuwerkerk, de heer A. A. v. Eeten. Deze liet Psalm 68 zin gen en ging voor in gebed. Daarna was het woord aan dr. Schouten. Spr gaf eerst een kort overzicht van de in ternationale spanningen op het ogen blik en behandelde de positie van Ne derland. Breedvoerig ging spr. in op de woningnood-problemen. Dr. Schou ten bepleitte de bouw van zoveel mo gelijk arbeiderswoningen. De huur verhoging van 15 pet. bracht voor de kleine zelfstandige huizenbezitters geen uitkomst, aldus spr., aangezien de huren vaak de enige bron van in komsten zijn voor hun levensonder houd. Spr. ,was van oordeel, dat par ticuliere woningbouw gestimuleerd zal moeten worden en de premies daarvoor verhoogd. Hiermede hangt ten nauwste samen de bestrijding van de werkloosheid. De belasting-politiek werkt fnuikend voor handel en indus trie, omdat er niet voldoende finan ciën overblijven voor investeringen en reserveringen van ondernemingen, zomede ook voor vernieuwing en uit breiding. Dr. Schouten wenste bezuiniging, ook op het dure regeringsapparaat en de talrijke overheidsdiensten. Fel bestreed spr. het staatssocialis me, dat de mensen tot slaaf maakt. De souvereiniteit Gods beheerst alles, dat leidt tot heil van het individu, ge meenschap en volk. Spr- besloot zijn rede met de woor den: „Verwerping van de revolutie, omhelzing van het Christendom". Bur gemeester A. A. v. Eeten dankte de heer Schouten voor zijn rede, waarna deze met het zingen van Psalm 89 vers 8 en gebed de bijeenkomst sloot. HULDIGINGSWEDSTRIJD ZIERIKZEE. Het pas naar de 3de klasse gepro moveerde Zierikzee speelt op 1ste Pinksterdag een vriendschappelijke voetbalwedstrijd tegen de Rotterdam se 4de klasser HION. Op Zondag 15 Juni wordt de huldi gingswedstrijd gespeeld. Als tegen stander werd uitgenodigd de 2df klasser Goes, die de uitnodiging heef; aanvaard. KORFBAL COMPETITIE S.D.K.B. Uitslagen le klasse: Die Gouwe I Strandvogels I 33; O.W.K. I Burgh I 12; Zeemeeuwen I—Uni- tas 14—7. Stand: Burgh I 5 Zeemeeuwen I 5 Die Gouwe I 4 Unitas I 4 O.W.K. I 4 Strandvogels I 5 D.S.S. I 3 Velocitas I 4 30- 8 23-19 10-13 19-12 13-11 14-21 8-18 6-21 2de klasse: Burgh IIDOSKO I 72; D.E.S. IBrouwershaven I 3 4; Stormvogels INO AD I 61. Stand: Brouwersh. I Zwaluwen I Burgh II D.E.S. I Stormvogels I DOSKO I NOAD I 4 4 0 0 3 2 0 1 3 2 0 1 4 2 0 2 4 112 112 21- 8 12- 4 10-12 16- 7 15-13 17-20 4 0 0 4 5-32 0 Reserve 2de klasse A: Velocitas n Strandvogels II 14. Reserve 2de klasse B: Die Gouwe Brouwershaven II 29; Unitas II —Unitas IU 9—0. Junioren: A: StrandvogelsVelo citas 130; ZeemeeuwenBurgh 2 1; B: Die GouweBrouwershaven 0—4. PROGRAMMA Zaterdag 31 Mei 7 uur. lste klasse: Die Gouwe IZee meeuwen I; Strandvogels IUnitas I; Velocitas I—O.W.K. I. 2de klasse: Brouwershaven IStormvogels I; NOAD IZwaluwen I. DIE GOUWE H—UNITAS H 1—7. In de eerste helft gaven de oran jehemden goed partij en pas na 12 min. kon Unitas II door A. v. d. Hoek de leiding nemen (01). Hen- drikse had echter het antwoord al klaar en scoorde de gelijkmaker (1 1). Door 2 doelpunten van Cor No- let liepen de rood-zwarten uit tot 1«—3, waarmee de rust aanbrak. Na de hervatting duurde het lange tijd eer Otto Vleeshouwer er 15 van kon maken. Door Cor Nolet en A. v. d. Hoek voerden de bezoekers de stand op tot 17, waarmee het einde kwam. BRIDGE BRIDGEDRIVE „MONDRAGON." In ..Mondragon" te Zierikzee werd de laatste bridgedrive van het sei zoen 1951/1952 gehouden, waaraan 4 dames en 26 heren deelnamen. De oneven groep, die een rustronde had, kreeg 28 spellen te spelen,terwijl de even groep 32 spellen moest verwer ken. De uitslag was: Oneven groep: 1 de heren H. en J. Holty te Zierikzee met 87% punt; 2 de heren M. Frenk en J. Kik te Haamstede met 111% punt. Even groep: 1 de heren H. R„ Schiirmann en P. Wiebols te Zierik zee met 100% punt; 2 en 3 de heren P. J. ten Haaf met A. Paauwe te Zierikzee en J. Stevense te Renesse met N. L. J. Fokker te Noordwelle, beide paren met 124 punten. Aan dit laatste paar werden ook uitgereikt de voor 1951-1952 uitge loofde „Mondragon"-bekers. Raad Terneuzen debatteerde over scholenkwestie Na ccn langdurig debat, waaraan werd deelgenomen door alle raadsfracties, behalve die der K.V.P., welke zich In een stilzwijgen hulde, doch uiteinde lijk voorstemde, nam de raad der ge meente Terneuzen Donderdagavond tenslotte een voorstel aan van de meerderheid van het college van B. en W. tot het verlenen van medewer king voor het stichten van een school voor de vereniging tot het verstrek ken van lager onderwijs op Geref. grondslag. Tijdens de discussies bleek wel, dat het overgrote deel van de raad met inbegrip van verscheidene voorstan ders van het bijzonder onderwijs de huidige gang van zaken betreurde en van oordeel was, dat met inwilliging van het verzoek niet in de geest -van de wet werd gehandeld. Slechts om dat zij van oordeel waren dat aan de bepalingen van de wet was voldaan, gaven enkele leden hun stem aan hel voorstel, waardoor dit tenslotte met 8 tegen 6 stemmen (de Partij van de Arbeid. V.V.D. en Vrije R.K.) werd aanvaard. Verschéidene sprekers wezen er op, dat de leerlingen van diverse scholen gehaald moeten worden, terwijl een der raadsleden, de heer S.W. Henry (P.v.d.A.) betoogde, dat de nieuwe school moet dienen als afzetgebied van de Geref. Kweekschool te Krab- bendijke. Deze spreker verklaarde in gevolge artikel 76 der l.o. wet tegen het raadsbesluit beroep te zullen aan tekenen. AANRIJDING TE BERGEN OP ZOOM. Op de Antwerpse straatweg te Bergen op Zoom is een vrij ernstig ongeluk gebeurd. Een twaalftal arbeiders uit Woens- drecht en omgeving reed tezamen per fiets over het rijwielpad naar Bergen op Zoom. Achter de wielrijders kwam op de grote weg een autobus van de S.B.M. uit Breskens, bestuurd door S. de G. De bestuurder moest afrem men voor een vrachtauto, die van de richting Bergen op Zoom kwam ge reden, maar daardoor ging de auto bus slippen en werden enige wielrij ders aangereden. Een zestal arbei ders kwam te vallen waarbij K. van Geel wel het ergste werd verwond. Hij geraakte met zijn fiets onder de autobus en liep inwendige verwondin gen op. In de autobus zat een gezel schap uit Zeeuwsch-Vlaanderen dat op weg was naar een congres te Bre da. Hoewel de mensen wel schrokken werd geen der inzittenden verwond. De autobestuurder poogde nog de wielrijders te ontwijken, doch mede door de regen was het wegdek zeer glad. Direct na de aanrijding werd een dokter en de politie gewaarschuwd. Enige arbeiders hadden schaaf- en snijwonden bekomen, doch konden na verbonden te zijn naar huis of hun werk gaan. Van Geel werd per ambulance auto naar -het Algemeen Burger Gasthuis te Bergen op Zoom vervoerd en ter verpleging opgenomen. Tyma, Van Laar. Stad Amsterdam 6, Been. Libia, Mudde. Damco 44. Van Geyn. Express 32, Burgi. Adriana Cornelia, v. d. Vliet. Wilhelmina, De Pender. Anita I. Van Vossen. Harma, De Bruyne. Tele graaf 8. Lindhout. Marie 4. Bosman, allen r Rotterdam. Zeeland. Roete. Emjo, Van Eek, beiden naar Amsterdam. Marjo, Luiken. Actueel, De Waal. Montrachet. Goetz. Chablis, Hermann. En Avant, Rook. Alpha. Benen, allen naar Dor drecht. Ludega, Van 't Hof. Theoderich. Ruitenberg, beiden naar. Hansweert. On rust. Heuveiman. De Hoop, Hovestadt, beiden naar Rossum. Damba, Blokland, naar Werkendam. Ajadi. Verdoorn, naar Tilburg. Dankbaarheid. Brink. naar Smilde. Onderneming, De Korte, naar Deventer. Chrigee, De Waal, naar Nieuw Lekkerland. Fulda. Lemmens, naar Zwijn- drecht. Jacobus, Van Kaam, naar Venlo. Elisabeth, Verboom, naar Oosterhout. Louis, Van Gimst, naar KerkdrieL Ra- daune. Lange, naar Hamburg. Maria Ju dith 2, Janssen, naar Vlieland. Fluviale XI, Bedet. Trevisia, Puylaert. Bernina, De Lamper. Rijn Schelde 16, De Roeck. Rijn Schelde 17, De Volder. Clajo, Pik. Kehdinger, Brummer. Maglane, Pauwels. Fraternite 10. Van Hemelrijk. Niederrhein, Sebastiaan. Migna, Zuiderhoek. .Fluviale 13, De Meij, allen naar Duitsland. Salf 4. Rycquart. Centrust 2, v. d. Hoeven. Ex- s 39. Maessen. Valata, Campani. Ber- tus. Schram, allen naar Basel. Rival. Van Kaam. Onderneming, De Waal. i. VAN TOT Mej. M. Roos van Burgh slaagde voor het diploma A Ziekenverpleging. De collecte ten bate van het Fonds voor Oud-Verpleegsters bracht te Brui nisse 56 op. Als inleiding tot het Maandag 2e Pink- Marktberichten VEILING ZIERIKZEE 28 Mei. Late aardappelen 11,70. Vroege aardappelen 42. Asperges ƒ103129. Rabarber 713. Peulen 191. Postelein 44—46. Sla A 2—7. Bloemkool D, C, B, A. 1279. Bospeen 6468. Aard beien per doosje 32—51 ct, per kg ƒ1,50. Alles per 100 kg, bos of stuks. De eerste vroege aardappelen werden aangevoerd door de heer C. Legemaate te Zierikzee. VEILING ZUID-HOLL. EILANDEN. 28 Mei. Aardbeien 1.08 per kg.; idem 26 47 per doos. Aardappelen: grote 34—36; poters 33 —35; kriel 23—27. alles per kg. Groenten: Andijvie 2643; Bloemkool I 1461; idem n 1437Komkommers 19—39; Kroten 12—18; Spitskool 25; Bos peen 26—52; Waspeen 3658; Rabarber 5 50—7.80 per 100 kg.: Radijs 6.10 per 100 bos; Selderij 7.8016.10 per 100 kg.: Sja- 'nllcn 21 38; Stoots ia 10—13: Spinazie 21 57; T" i 19!. alles oer kg, pt uk of f. S'a I 2 "f idem l 2.2C 1 ai. !<le im 100 stuks. sterdag te houden Muziekconcours zullen Zaterdag 31 Mei de muziekkorpsen Ooster- lands Fanfare en Oefening en Uitspan ning te Bruinisse concerteren. Mej. Mats van den Berg W.d. te Brui nisse behaalde haar diploma onderwijze res bij het te Rotterdam gehouden examen. Te Sirjansland trof de heer G. Noort hoek tussen in zijn; tuin opgeslagen aard appelen een colorado-kever aan. De bakkersknecht B. v. O. te Tholen kwam met zijn motorcarrier in de Oud- Vossemeersepoort in botsing met een per sonenauto uit Utrecht. Beide voertuigen werden ernstig beschadigd. Persoonlijke ongelukken deden zich echter niet voor. Zaterdagavond zal het muziekgezel schap „Kunst na Arbeid" te Ellemeet een concert geven. Met ingang van 1 Juni a.s. is als wijk verpleegster te Sint Annaland benoemd mej. J. A. Krijger te Poortvliet, die reeds enige tijd in deze functie werkzaam was. Gedurende de zomermaanden zullen de diensten der Ned; Herv. Kerk te Sint Annaland aanvangen des morgens om 10 uur en des avonds om 6 uur. Al leen de doopdiensten op de eerste Zondag van de maand beginnen om half drie. De collecte voor de Stichting 1940— 1945 heeft In de gemeente Stavenisse f 153.35 opgebracht. De heer E. C. Klink, vroeger te Sir jansland. thans h">*nl bii belastingen te il de da- GOEDE RESULTATEN BEREIKT Zeeland ligt klimatologisch „op het randje" Aardappelen telen In Zeeland Is niet zo moeilijk, maar.... om ze goed te bewaren. In het buitenland is wel eens geklaagd over het Zeeuwse pootgoed. doch dan heeft het meer gelegen aan de bewaring dan aan net voorkomen van ziekte. Het Zeeuwse klimaat leent zich daar niet zo goed voor en daarom kan de goede naam van het Zeeuwse pootgoed zeker nog toenemen, wanneer voor een verantwoorde bewaring wordt gezorgd. Deze mening liet de rykslandbouwconsulent voor de Zeeuwse eilanden, dr. Ir. C. W. C. van Beekom, horen in een Donderdagmiddag in hotel „Centraal te Goes gehouden bijeenkomst met besturen en bedrijfsleiders van coöpe ratieve aardappelbewaarplaatsen alsmede individuele landbouwers, die een dergelijke bewaarplaats hebben Ingericht. De bedoeling van deze bijeenkomst was om de opgedane ervaringen in het afgelopen seizoen te bespreken. Uit de grote opkomst bleek wel. dat deze zaak een brede belangstelling geniet. De rijkslandbouwconsulent deed dit in zijn openingswoord ook met enkele cijfers blijken, want op de Zeeuwse eilanden zijn thans reeds 7 grote coöperatieve bewaarplaatsen met buitenluchtkoeling. welke een ge zamenlijke capaciteit van 90.000 mud hebben. Daarnaast zijn er 21 particu liere bewaarplaatsen met 83.000 mud. Deze zijn voornamelijk in landbouw- schuren ondergebracht. In de breedvoerige besprekingen kwam wel duidelijk tot uiting dat goede resultaten zijn geboekt en dat dit systeem goede perspectieven biedt, doch daarnaast zal nog veel ge leerd moeten worden. Nadat de heer P. Luyendijk, hoofd assistent R.L.V.D., een aantal licht beelden over de diverse Zeeuwse aard appelbewaarplaatsen had getoond, kwamen eerst drie mensen uit de praktijk aan het woord. n.l. de heren F. de Groene uit Wilhelminadorp. S. J. van Langeraad uit Kamperland en de heer Nieuwenhurjse uit Middel burg. Deze sprekers gaven in het kort him ervaringen met het mecha nisch inbrengen van de aardappelen weer. „OP DE RAND VAN DE AFGROND". De adj.-ingenieur van de R.L.V.D. te Kruiningen, ir. M. Sanders, deed daarop enige belangwekkende mede delingen over de klimatologische om standigheden in Zeeland welke de be waring bemoeilijken. ..Wij leven hier op de rand van de afgrond wat de mogelijkheid van luchtkoeling be treft", zo drukte spr. het uit. In Ne derland zijn wel zeer grote tempera tuursverschillen. Terwijl de laatste 40 jaar de gemiddelde minimum tem peratuur ïn de eerste 10 dagen van November te Vlissingen 6 graden was. bleek dit ïn Winterswijk reeds 4% gr. te zijn. Ook de nachtvorsten tre den in Vlissingen ongeveer een maand later op dan in Winterswijk. Daarom zullen de mogelijkheden welke buiten luchtkoeling in Zeeland biedt, veel meer uitgebuit moeten worden dan elders in ons land. Spr. waarschuwde er in dit verband voor. niet te be zuinigen op de capaciteiten van de ventilatoren. De bereikte resultaten waren in het afgelopen jaar goed. hoewel er daarbij rekening mee ge houden moet worden dat de bewaar heid van de aardappelen dit jaar ook goed was. Na half April kunnen geen lagere temperaturen dan 5L- gr. meer worden verkregen, zodat liet gewenst is voor begin Mei de aard appelen te verkopen. Er zijn natuur lijk uitzonderingen, want in Scherpe- nïsse werd vorig jaar op 17 Juni de laatste partij uit de bewaarplaats ge haald. KERKNIEUWS THEOLOGISCHE HOGESCHOOL DAG TE KAMPEN. Te Kampen werd onder grote be langstelling de theologische hoge schooldag gehouden van de Gerefor meerde Kerken in Nederland. De bij eenkomst werd gehouden in de Burg- walkerk. Na een opening door de cu rator, ds. S. W. Bos. sprak allereerst de rector van de school, prof. dr. G. Brillenburg Wurth. Deze wees er o.a. op, dat de school in 1954 haar eeuw feest zal vieren. Met vreugde deelde prof. Brillenburg Wurth mede. dat prof. K. Dijk, die de pensioengerech tigde leeftijd heeft bereikt, voorlopig aan zal blijven. Spreker memoreerde enkele contacten, die tot stand kwa men in het afgelopen jaar, o.a. met de V.U. en met theologische studen ten uit Groningen. Helaas kwam nog geen contact tot stand met de studen ten van de hogeschool onderh. ar tikel 31 K.O. Enige redelijke mogelijk heid voor vriendschappelijke ontmoe ting schijnt hier volledig te ontbreken, aldus spreker. De morgenvergadering werd beëin digd met een rede van prof. dr. A. D R. Polman over de waarde van de be lijdenis in deze tijd. 's Middags werd gesproken door prof. dr. J. Waterink over „Ambt en tijd". Ds. G. Brinkman uit Schiedam sprak een slotwoord. Ds. G. A. POTT TE KRALINGEN 40 JAAR PREDIKANT. Pinkster-Maandag (2 Juni) a.s. zal het 40 jaar zijn geleden, dat de nestor van de dienstdoende predikanten van de Ned, Herv. Gemeente te Kralingen (Rotterdam) het predikambt in de Ned. Herv. Kerk aanvaardde. Ds. Pott werd in 1886 geboren; be zocht het Christelijk gymnasium te Zetten en studeerde vervolgens aan de Rijksuniversiteit te Utrecht, Na dat candidaat Pott in 1911 door het Provinciaal Kerkbestuur van Over ijssel was toegelaten tot de Evange liebediening in de Ned. Herv. Kerk, verbond hij zich 2 Juni van het daar op volgende jaar (1912) aan zijn eer ste gemeente Arnemuiden. Daarna stond de jubilaris achtereenvolgens nog te Leerbroek 19141917; Oud- Beierland 19171924; Bodegraven 19241929. 1 September 1929 verbond ds. Pott zich, na vooraf te zijn bevestigd- door wijlen ds. J. F. H. Remme van Am sterdam aan zijn vijfde en laatste ge meente Kralingen-Rotterdam. Naar wij vernemen is door de Pro vinciale Kerkvergadering van Zuid- lolland met ingang van 1 Juli a.s. na 'i volbrachte dienstjaren emeritaat !eend aan ds. G. A. Pott. Deze opt zich dan te Rijssen te vestigen, «vaar hij is benoemd tot hulpprediker. Een drietal medewerkers van dr. W. H. de Jong, directeur van de Stichting Aardappelbewaring. die mede aanwezig was, gaven daarop verschillende nuttige wenken over de bediening van de aardappelbewaar plaatsen en het meest gewenste tijd stip van inbrengen van de aardappe len. Hierover ontspon zich een druk ke gedachtenwisseiing, waarbtf ook de Kosten ter sprake kwamen. Una niem bleek men van oordeel, dat de kosten economisch verantwoord zgn. Voorts werden breedvoerig de voor- en nadelen van de automatische be diening besproken. Voor het aandrgven van de venti latoren is nu eenmaal electriciteit no dig. hetgeen nog niet overal beschik baar is op het Zeeuwse platteland. Het werd daarom betreurd dat in de voor de P.Z.E.M. z.g. onrendabele ge bieden ook ten aanzien van de aard appelbewaring de ontwikkeling van de landbouw wordt geremd. MOTORSPORT. Terreinkampioenschappen te Vrouwenpolder. Talrijke bekende rijders aan de start. Ook dit jaar organiseert de M.A.C. „Scheldegouwen" de Zeeuwse motor- terreinkampioenschappen, welke mee tellen voor het nationaal kampioen schap en welke Zaterdag 7 Juni in de duinen van Vrouwenpolder worden verreden. Talrijke bekende rijders, onder wie enige bekende internatio nals, zullen aan de start verschijnen. Er wordt gereden in twee klassen: boven de 125 cc en 125 cc. Het cir cuit is 1500 meter lang en het aantal ronden bedraagt 30—32 in de lichte en 3840 in de zware klasse. In de zware klasse zullen de kam pioen van vorig jaar, Henny Rietema en zijn concurrenten Frans Baudoin uit Leende en Joop van Heukelom uit Hilversum, alle drie internationals en alle drie Matchless-berijders, een felle strijd aanbinden en zij zullen onder tussen moeten oppassen voor Frans Vos uit Dordrecht en de „coming- man" J. Clynk uit Helmond, die vorig jaar nog bjf de junioren reed. Trou wens. ook de enige buitenlandse deel nemer, de sterke Belgische rijder R. Smessaert uit MaJdeghem, is een ge vreesde concurrent. Verder noemen wij A. Venema uit Amsterdam en het lid van de oude garde B. Olie. De eni ge Zeeuwse deelnemer (een junior op een 500 cc-motor) is J. Parent uit Souburg. Van de lichte klasse-deelnemers noemen wij de kampioen-1951 H. J. Meynen uit Utrecht op Eysink, zijn concurrent A. H. M. Vierdag uit' Amersfoort en de gebroeders R. en F. Selling uit Amsterdam, van de junio ren H. Poppelaar uit Breda (Doven 125 cc) en G .ter Avest uit Zevenaar (125 cc). De organisatoren hopen nog enkele bekende rijders, onder wie twee internationals, te engageren. Tot nu toe hebben ingeschreven 23 senioren (13 boven 125 cc en 10 op 125 cc) en 13 junioren (6 boven 125 cc en 7 op 125 cc). Vorig jaar trokken de terreinkam pioenschappen circa 10.000 bezoekers. Ditmaal zal een speciale busdienst worden ingelegd. De trainingsronde (voor het bepalen van de startplaat sen) begint om 3 uur, de eigenlijke wedstrijd om 4.30 uur. De K.N.M.V.- reporter Hengelmolen zal een doorlo pend verslag geven. KORFBAL Korfbalseries van S.S.S. te Colijnsplaat, Zoals wij reeds berichtten organi seert de korfbalvereniging S.S.S. te Colijnsplaat op Tweede Pinksterdag ter gelegenheid van haar 20-jarig be staan seriewedstrgden, waaraan acht verenigingen uit Zeeland zullen deel nemen. Dit zijn Togo (Goes), Zeelan- dia (Hansweert-Kruiningen), Vitesse (Wolfaartsdijk), Animo (Souburg), Swift II en ïn (Middelburg) en S.S.S. I en II. Na afloop van de seriewedstrgden zal Swift I een wedstrijd spelen te gen 'n sterk Zeeuws twaalftal, waar voor door de twaalftal-commissie van de Zeeuwse Korfbalbond de volgende spelers en speelsters zijn uitgenodigd: Aanvaldames: mej. Remreh (Scampolo) en mevr. Lizierse (To go); heren: A. de Vos en D. Houg, (beiden Scampolo). Middenvak: da mes: J. van Hecke (Seolto) en mevr. Franke (Togo); heren: v. d, Schraaf (Olympia) en J. Kieviet (S.S.S.). Ver dediging: dames: mevr. Heyens (To go) en mevr. Blok» (Zeelandia)he ren: J. van Dalen (Togo) en J. van Houte (Vios). VOETBAL Kampioenswedstrijden schoolvoetbal te Goes Dinsdag 3 Juni a.s. zullen te Goes op het Gemeentelijk Sportterrein de kampioenswedstrijden voor het school voetbaltournooi 1952 worden ge speeld. Er zal in vier afdelingen wor den gevoetbald, namelijk A, B 1 en B IL Aan deze wedstrijden zullen deel nemen de kampioenen van Walche ren, Zuid-Beveland, Schouwen, Oost Zeeuwsch-Vlaanderen en West Zeeuwsch-Vlaanderen. Het vorig jaar werden alle kampioenstitels behaald door elftallen uit Oost Zeeuwsch- Vlaanderen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1952 | | pagina 17