s: Jimmy Brown en de bende van Dolle Dirk Hammondville bestaat 20 jaar BOEK KATWIJKER JAGER „NEPTÜNUS" WON DE HARING-RACE ^feledop DONDERDAG 29 MEI 1952 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 3 AUSTRALISCH SOCIAAL EXPERIMENT Begin van een nieuw hoofdstuk „gemeenschapszin" (Van onze Australische correspondent), HAMMONDVILLE NSW, April. Deze maand viert Hammondville, 30 kilometer Zuidwestelijk van Sydney, zyn 20-jarig jubileum. En met dit jubileum wordt tegelijkertijd begonnen aan een nieuw hoofdstuk van dit belangwekkende sociale experiment dat betrekkelijk klein als het nog iS toont wat gemeenschapszin vermag te bereiken. Hammondville ontsproot aan het brein van de in 1946 overleden aarts deken R. B. S. Hammond op het dieptepunt van de wereld-depressie der dertiger jaren. Werkloosheid in een ongekende omvang hield de gehele Westerse wereld in haar ijzige klauwen, en in het jaar 1932 het diep ste dieptepunt der depressie werden alleen reeds in de staat Nieuw Zuid Wales bij rechterlijke uitspraak 5867 gezinnen uit him huizen gezet. Wat moesten deze ongelukkigen In krotten van plaatijzer en jutezak ken leefden honderden aan de rand van Sydney zonder enige uitkomst te zien. Nauwelijks een tyd om over een nederzetting van buiten hun schuld door de maatschappij getrof fenen te denken. Doch aartsdeken Hammond, hoe wel hij zelf geen cent bezat en geld in die dagen uiterst schaars was, had het geloof dat bergen kan verzetten Met een lening, die hij kreeg op zijn eigen privé-verzekeringspolis het enige aardse bezit van deze weldoe ner bouwde hij de eerste dertien huizen van Hammondville, thans eeD aardige tuinstad met goede wegen, school, winkelcentrum, openbare hal en een prachtig kerkje. Toen de mensen zagen, dat deze idealist geen droombeelden najoeg, doch iets wist te bereiken, kwam het geld los. En toen de depressie tenein de was, was Hammondville een mooie plaats met 110 huizen geworden. Zij, die er woonden: gezinnen met min stens drie kinderen die door de de pressie getroffen waren. LEVEND BEWI JS VAN GEMEENSCHAPSZIN. Natuurlijk was het kleine Ham mondville geen oplossing van de ge weldige problemen der door de de pressie getroffenen, doch het was het levende bewijs dat gemeenschapszin zoiets bereiken kan, wanneer er men sen zijn, die hun schouders onder een dergelijk project durven en kunnen Zo levend was dit bewijs, dat bij het 20-jarig jubileum van Hammondville met een nieuw hoofdstuk begonnen is. Niet omdat er depressie of werk loosheid is, doch omdat er een nieu we garde van door de maatschappij getroffenen gegroeid is: de gepensi- onneerden, die het slachtoffer werden 272 U zult zich wellicht nog herinne ren, dat het probleem, waarmee we ons bezig hielden aldus luidde: vanaf een houten mast lopen we naar een eik, onder het voortlopen nauwkeurig onze passen tellend. Bij de eik aan gekomen slaan we precies 1)0° links óm en zetten evenveel passen uit als we zojuist hebben afgelegd. Hier slaan we een paaltje in de grond. Vervolgens lopen we naar het punt van uitgang de mast terug en begeven ons naar een beukeboom, wederom onze passen tellend. Bij de beukebóom maken we een rechte hoek naar rechts en tellen wederom de zoéven gemaakte passen af. Ook hier slaan, we een paaltje in de grond. Verbinden we beide paaltjes door een lijn, dan ligt precies op de helft van die lijn een schat be graven. Weer en wind van honderden ja ren hebben echter de houten mast, van waar we onze speurtocht aanvin gen, totaal vernietigd, zodat het punt van uitgang ons ontbreekt. Gevraagd wordt nu desondanks de schat te vin den. We hebben wel de eik en de beuk te onzer beschikkingzodat we ons tenminste kunnen oriënteren, doch uit welk punt we moeten starten, is ons een raadsel. We weten alleen dat we ergens ten Noorden van de lijn eik-beunk moeten starten. Vergeet niet, dat de eik zich wellicht in Duits land kan bevinden, terwijl de beuk misschien in Noord-Frankrijk staat. We kunnen niet in het wilde-weg maar eens gaan proberen enige hon derdduizenden vierkante kilometers grond om te spitten. Volkomen juist. Maar toch moeten we proberen. Niet met spitten, doch met het uittellen van passen -of het uitzetten van afstanden. En het. gek ste is, dat het eerste het beste pro beersel, van welk punt we ook uit gaan, raak isl Na de eerste poging hebben we de schat te pakken. Mocht U dit niet willen aannemen, teken dan op een stuk papier de plaats van de twee bomen en voer de voorschriften uit. Kies voor de mast dus het punt van uitgang elk willekeurig punt dat U invalt en U zult bemerken dat U steeds weer terecht komt op één bepaalde plaats. Of in andere woorden, als de eik in Berlijn en de beuk in Parijs staat, dan is de plaats waar de schat be graven ligt reeds bepaald en is het volkomen onverschillig of U de af standen gaat uitzetten vanuit Leeuw arden, Oslo of Helsinki. Hoewel het op deze plaats niet ge bruikelijk is, gevoel ik mij toch ver plicht als auteur van dit alleraardig ste probleem te noemen prof. G. Ga- mow, die in zijn boek „Een, twee, drieoneindig" ook het wiskun dige bewijs voor de oplossing geeft. Wijl dit wat meer dan elementaire, wiskundige kennis vereist, is dit be wijs hier achterwege gelaten, Belang stellenden zullen het echter zeer ze ker kunnen vinden. Over vinden gesproken, zoudt U in de Verenigde Staten van Amerika een stad welen te vinden, waar het nooit vriest Laat ik U van tevoren mogen ivaarschuwen, dat er maar één dergelijke plaats bestaat. H. Pétillon. van de geweldige inflatie, welke hen langzaam doch zeker wurgt. Nu de kosten van het levensbnder- houd vele malen groter zijn geworden dan in de jaren toen het ouderdoms pensioen werd vastgesteld, beginnen de ouden van dagen in dezelfde om standigheden te verkeren als de werklozen in de grote wereldcrisis. Voor hen is thans het nieuwe hoofd stuk begonnen van het Hammondville waar zij, tegen een vergoeding welke binnen him macht ligt, kunnen wo nen in gemeubileerde en van alle ge makken voorziene huizen in een aan gename omgeving'. Alleen met dat verschil, dat de 12 huizen die er nu verrijzen evenveel zullen kosten als de 110 uit de dagen van wijlen de aartsdeken Hammond. Hammondville is geen hofje en geen liefdadige instelling. Het is een bewijs dat een dergelijke nederzet ting werkelijkheid kan worden,, wan neer de mensen even hun eigen be langen opzij kunnen zetten en zich even kunnen concentreren op wat men zo gemeenschapszin noemt. ALS EEN WEGWIJZER. In Hammondville behoeft niemand bang te zijn dat een boze huiseige naar het gas of de electriciteit af sluit, of zijn eigendom bij rechterlij ke volmacht kan doen ontruimen. Honderden hectaren in Hammond ville wachten nog op bebouwing en plaats zal groeien, zolang de maatschappij zo onvolledig in elkaar dat hele groepen zonder enige waarschuwing en volkomen buiten hun schuld hun zekere wereldje op eens in elkaar kunnen zien zakken. Hammondville, het dorp met zijn ruim honderd gezinnen, een dertig ki lometer van Sydney, mag onbedui dend zijn wanneer men het vergelijkt met de ellendige omstandigheden waarin millioenen op deze aarde moeten leven. Het is echter van de grootste bete kenis wanneer men het, in de geest van zijn stichter, ziet als een wegwij zer naar een betere en gezondere we reld. (Nadruk verboden) 7000 scheepsherstellers staken in Antwerpen. Sedert Maandag hebben 7000 scheepsherstellers te Antwerpen het werk neergelegd. Zij eisen een wijzi ging van de thans van kracht zijnde loon-overeenkomsten. De staking wordt niet door de vakbonden ge steund. De metaalbewerkers in het Gentse, die een week in staking zijn geweest, hebben Woensdagmorgen het werk hervat. Zij zullen over een periode van drie maanden een premie van met 40 centimes per uur zullen wor- lopen met ingang van 1 Augustus emt 40 centimes per uur zullen wor den verhoogd. Meer Amerikaanse hulp voor Indo-China Woensdag zijn te Parijs besprekin gen gevoerd tussen de ministers Ache- son en Eden en leden van de Franse regering- Het belangrijkste punt was de geallieerde hulp aan de Fransen in Indo-China. Premier Pinay zeide na afloop van de ochtendbespreking, dat „veel begrip is getoond voor het Franse standpunt". Men is het in principe eens geworden over vermeer dering van de Amerikaanse hulp. Voor het stadhuis te Johannesburg kwam het tot ongeregeldheden toen de secretaris van het vakverbond voor de kledingindustrie, E. S. Sachs, die tijdens een protestbijeenkomst een toespraak hield, gearresteerd werd. De politie had de grootste moeite om de betogers, onder wie zich vele vrouwen en meisjes bevonden, in bedwang te houden. PLOTSELING OPGEDOKEN VOOR IJMUIDEN Eerste kantjes brachten gemiddeld 500 gulden op Schipper H. Messemaker, het „loze vissertje" van de Katwyk 45, rc- dery Joh. Parlevliet, heeft alle plannen en combinaties voor het haring- jagen dit jaar de loef afgestoken door zyn radio en dus zyn mond dicht te houden en met een buit van 14 kantjes als een ware, verrassende „Neptunus" uit de golven voor IJmuiden op te duiken. Die van Katwijk hebben natuurlijk het grootste plezier in deze manoeuvre, die als een zilte verrassing beschouwd wordt. Dadelijk, nadat de „Neptunus" meerde, wend gelost en de lading naar de afslag van Katwijk gebracht. Daar werden in gebouw „De Vuur baak" na een tentoonstelling op het rederserf onder grote belangstelling stevige prijsjes besteed. Deze waren gemiddeld 500 gulden per kantje, dus hoger dan het vorige jaar. Schipper Messemaker ontving uit handen van burgemeester Kwint van IJmuiden de zilveren legpenning van de ge meente Velsen en de oorkonde. De „Vertrouwen", Sch. 160, schip per Arie Rog, was de eerste Scheve- ICUUIS an ccn Z.K.H. Prins Bernhard is Dinsdag avond per vliegtuig van het vliegveld Zuid-Limburg vertrokken. Op de tweede dag van zijn bezoek, aan Limburg, ver toefde de Prins o.m. te Lutterade, waar Z.K.H. het stikstofbindingsbedrijf bezich tigde. 0 De Amerikaanse delegatie naar de sociale en economische raad der V. N heeft gewaarschuwd, dat er een gevaai bestaat voor een tekort aan water over de gehele wereld. De V. N. zullen de lan den moeten leren, hoe zich van water te voorzien. 0 Vijftien personen zijn om het leven gekomen, toen een veerboot om sloeg op een zijrivier van de Paraquay in Noord-Argentinië. 0 De Franse Senaat zal vandaag een openbaar debat houden over het E.V.G.-verdrag. 0 De Franse Nationale Vergadering heeft zich in be ginsel uitgesproken voor een stelsel van electrische stemming; tegenstanders ach ten het nieuwe stelsel „te snel" en vre zen, dat de afgevaardigden de regering omver zouden kunnen werpen, zonder zich tevoren voldoende rekenschap van hun daad te hebben gegeven. 0 De Parijse politie heeft Woensdag beslag gelegd op alle exemplaren van twee communistische bladen. Beide kranten maakten stemming tegen de komst van generaal Ridgway en tegen het Europese legerverdrag. 0 In Canada is de laatste pauselijke Zouaaf overleden in de leeftijd van 101 jaar. Hij nam in 1870 dienst bij het korps der pauselijke Zouaven. 0 De Nederland se afgevaardigde Serrarens is herkozen als voorzitter van de sociale commissie van de raadgevende vergadering van de Raad van Europa. 0 Volgens gegevens van het C.B.S. eiste het wegverkeer in 1951 niet minder dan 1045 doden, 12302 ernstig en 9559 licht gewonden. 0 Mi nister-president Robert Menzies van Australië zal op 10 Juni a.s. een bezoek aan ons land brengen. Hij zal vermoede lijk door Koningin Juliana in audiëntie worden ontvangen en een onderhoud heb ben met dr. Drees, waarbij mogelijk de kwestie Nieuw-Guinea ter sprake zal ko men. 0 Admiraal McCormick heeft ver klaard, dat de strijdkrachten, die te zijner beschikking staan voor de afweer van vijandelijke duikboten, „gevaarlijk zwak" zijn. 0 De pLv. directeur-generaal van de P.T.T., ir J- D. H. v. d. Toorn, is gekozen als vice-voorzitter van de conferentie van de Europese radio-omroep, die in Juni in Stockholm wordt gehouden. 0 Sedert Vrijdag woedt er brand aan boord van het K.N.S.M.-schip „Hestia", dat in de haven van Willemstad ligt. Hoewel de brand hardnekkig is, bestaat er geen ge vaar voor het schip. 0 Woensdagmiddag is in Zutphen het nieuwe spoorwegstation geopend. 0 President Truman heeft Woensdag de Sow jet-Unie aangevallen wegens „het verspreiden van de leugen", dat de Ver. Naties in Korea gebruik maken van bac teriologische wapens. 0 In samenwerking met de plaatselijke brandweer heeft de Belfeldse jagersvereniging een vossenhol uitgegraven, waarin zes jonge vossen zich schuil hielden. Van een kippenhok, waar uit in een nacht 15 kippen verdwenen, leidde een spoor naar het hoL In 5 maan den tyds zijn alleen al bij de hoeve van een zusterklooster 25 vossen onschadelijk gemaakt. ninger, die in IJmuiden vastmaakte. Voorts meerde te IJmuiden de VI. 85 de „Bertina". Dit snelle schip van schipper J. van Duyn had 13 kantjes van 7 schepen aan boord, De te IJmuiden aan wal gebrachte Hollandse Nieuwe werd op bevlagde en versierde vrachtauto's naar de thuishavens vervoerd. Aan verschillende rederijen is me degedeeld, dat de vangsten in de nacht van Dinsdag op Woensdag aanzienlijk beter waren, dan die van de eerste nacht. Hedenmorgen zal de vishandelaren- vereniging „Vrede" aan de burge meester van 's Gravenhage de eerste door de Scheveningse vloot aange voerde nieuwe Hollandse haring aan bieden, EERSTE NIEUWE VOOR DE KONINGIN. 's Avonds is aan H. M. de Koningin de eerste Hollandse Nieuwe aangebo den. Om zeven uur ontving Hare Ma jesteit in het paleis Soestdijk de bur gemeester van de gemeente Katwijk, mr. W. J. Woldringh van der Hoop. de schipper der KW 45 H. Messe maker en echtgenote en de reder Joh. Parlevliet. Deze delegatie bood de Ko ningin twee vaatjes nieuwe haring aan. die door de KW 45 was binnen gebracht. Hoofdredacteur „De Leidse Post" voor het gerechtshof Voor het Gerechtshof te 's Graven hage diende de zaak tegen H. L. uit Leiden, hoofdredacteur van het in middels opgeheven weekblad ,,De Leidse Post", die ten laste was ge legd in een tweetal artikelen de eer en goede naam te hebben aangetast van oud-resident M. Klaassen en oud hoofdcommissaris van politie te Ban doeng Damen. Tijdens het verhoor voor het hof werden door enkele ge tuigen, o.a. F. v. d. Putten, bestuurs lid van de bond van ambtenaren en de weduwe van de vermoorde vaan drig Aernout, de bekende kwestie van de malversaties bij de landmacht in Indonesië ter sprake gebracht. De procureur-generaal achtte het ten laste gelegde bewezen en eiste 400 boete subs. 1 maand. De rechtbank had destijds gedeeltelijk de eis niet ontvankelijk verklaard en gedeeltelijk vrijspraak gewezen. Uitspraak over 14 dagen. Ewrllü 104. Alles ging nu vliegensvlug in zijn werk. Jimmy rende in de richting, waar hij het vat met slaolie had omver gesmeten. Met juffrouw Wab- bel onder zijn arm sprong hij over de plas olie heen, wierp een eind verder zijn vrachtje op de grond, trok haar rok over haar gezicht, rolde het lege olievat naar haar toe en zette dat met de opening naar beneden over haar heen. Toen snelde hij naar de plek waar de commissaris en meneer Kleuntjes door hun knieën stonden te zakken van de narigheid en fluisterde hen toe, bijna over zijn eigen woorden struikelend van de haast: „Nu goed opletten. Het gaat gebeuren! Nergens van schrikken en hier blijven. Op mij wachten! Hebben jullie 't begrepen!!!" Commis saris Kwabberteen wilde nog iets terug zeggen, maar Jimmy was al weer verdwenen. Hij sloop naar de plek waar de lont lag, de lont, die ver bonden zat aan de dynamietpatronen die de uitgang van het rovershol moesten opblazen ,,'t Is alleen jammer, dat ik nu een lucifer moet aansteken", mompelde hij, „want dat zou wel eens een kink in de kabel kunnen brengen Jimmy keek om zich heen„Nog éven wach ten", dacht hij. „Dat mens in dat vat moet eerst goed lawaai gaan maken. Daar zullen de liever, dan wel op af gaan." Ds. Niemöller in Den Haag I „Vóór hereniging, maar tegen herbewapening van Duitsland" „Ik ben voor volledige neutralise ring en de hereniging van Duitsland, maar tegen herbewapening", aldus verklaarde ds Martin Niemöller Woensdag op een persconferentie in het gebouw van de synode der Ned. Herv. kerk in Den Haag. „Herbewa pening van het verdeelde Duitsland kan alleen leiden tot zelfmoord van het volk en dat kan Gods bedoeling niet zijn". Ook als Duitsland her enigd zou zijn, acht ds Niemöller her bewapening uit den boze. Als enige oplossing van de huidige moeilijkhe den ziet ds Niemöller een verenigd, volkomen neutraal Duitsland in een verenigd Europa, dat de poort naar het Oosten zou moeten openhouden. Het nieuwe verdrag met West-Duits- land achtte hij een verder sluiten van de deur. Over zijn reis naar Rusland zeide ds Niemöller, dat hij daar gemerkt had dat de invloed van de kerk de laatste jaren weer is toegenomen, Ook de toestand van de kerk in Oost- Duitsland is volgens ds Niemöller vrij gunstig. 's Middags hield ds. Niemöller een rede voor de theologische studenten van het Ned. Herv- seminarium te Driebergen, waarin hij concludeerde, dat het in de Christelijke moraal te veel aan ware vreugde en hecht geloof ontbreekt Kamer teleurgesteld over minister Stikker De commissie voor de verzoek schriften uit de Eerste Kamer heeft haar teleurstelling uitgesproken over de houding van minister Stikker ten aanzien van de kwestie-C. Baron van Breugel Douglas, vroeger ambassa deur te Moskou. Tegen deze ambte naar waren beschuldigingen geuit van deviezen-smokkel, die echter zoals destijds de Kamer oordeelde niet iuist waren gebleken, zodat zij de minister verzocht de beschuldigingen in te trekken. De minister van buitenland se zaken deelde daarop echter mede, dat hij nog geen beslissing wilde ne men. doch eerst het oordeel van de commissie van bijstand voor perso neelszaken van de buitenlandse dienst wilde afwachten. Dit antwoord heeft de Kamer-commissie verwonderd, omdat de minister door deze houding de uitspraak van de Kamer voorbij gaat en een commissie wil raadple gen. die ingesteld werd lang nadat de onderhavige aangelegenheid aan de orde was. Er mocht minstens van de minister worden verwacht, zo meent de commissie, dat hij erkende, dat de destijds door zyn ambtsvoorganger genomen beslissing onvoldoende ge motiveerd was, uit welke erkenning dan een nieuw onderzoek zou voort vloeien. Mariniers dit jaar niet voor herhaling in dienst De marineleiding heeft in verband met de kosten moeten afzien van het voornemen om dit jaar mariniers voor herhalingsoefeningen onder de wape nen te roepen. Ook zullen er geen ma riniers voor een korte mobilisatie oefening worden opgeroepen. Wel zal in de loop van de maand September een overigens zeer beperkt aantal of ficieren van het corps mariniers een herhalingsoefening moeten doorma ken. Verdaging R.T.C. met de West Vandaag zal in de Treves-zaal in Den Haag, vermoedelijk als laatste handeling in de huidige faze van de R.T.C, met de West een plenaire ver gadering worden gehouden. Dan zal een voorstel van de Antilliaanse dele gatie in bespreking komen. Dit voor stel behelst een machtiging van de regeringen der drie Rijksdelen aan de voorzitter om, als de R.T-C. voor onbepaalde tijd mocht worden ver daagd, een kleine commissie in te stellen. Deze commissie zal geduren de de schorsing het overleg tussen de Rijksdelen voortzetten. Westelijk voorstel tot ontwapening De Britse vertegenwoordiger in de ontwapeningscommissie der V.N., Sir Gladwyn Jebb, heeft Woensdag na mens Amerika, Engeland en Frank rijk een voorstel ingediend om de strijdkrachten van de Sowjet-Unie, de Ver. Staten en China tot één k anderhalf miliioen man voor ieder land te beperken en voor de strijd- n er. -">n Engeland en Frankrijk een ma: -■ un van 700.000 k 800.000 man te stellen. Het wereldgebeuren V akverenigingen contra regering Zeer tot het ongenoegen der Brit se regering beginnen de vakbon den zich tie laatste tyd meer en meer tc roeren. Looneis na looneis wordt ingediend, de ene nog hoger en ingrijpender dan de andere. Meer dan dertig procent van Engeland's 23 miliioen arbeiders is thans by de ze aanvragen betrokken en het be drag, dat er mee gemoeid is, loopt in de milliarden guldens. De looneisen, die als antwoorden kunnen worden gezien op de besnoei ingen der voedsel-subsidies en der so ciale diensten. Vervullen de conser vatieven met grote zorg. Churchill en zyn adjudanten hebben zich als eerste taak gesteld Engeland over zjjn economische en financiële moei lijkheden heen te helpen. De beta lingsbalans moet sluitend worden ge maakt, het dollar-probleem moet worden opgelost en het pond sterling moet weer tot een internationaal be taalmiddel worden verheven. Een aanmerkelijke stijging van het nationale loon-pakket zou al deze doeleinden onbereikbare idealen ma ken. Loonsverhogingen, welke niet gepaard gaan met productie-vergro tingen werken nu eenmaal altijd prijs stijgingen in de hand. Prijsstijgingen oefenen weer een ongunstige invloed op de exportmarkten uit en vermin dering van afzet brengt op haar beurt de werkvoorziening en de han delsbalans m gevaar. De geringste prijsstijgingen kun- ngeland, zelfs op zijn traditione le markten, de das om doen. nen Eng< Vandaar dat kanselier Butler on langs de vakverenigingsfuctionaris- sen bijeen heeft geroepen om se op de gevaren van de loon-prijs-spiraalte wijzen. Hij heeft ze ernstig op het hart gedrukt zijn, wat looneisen be treft, in te tomen, daar hun acties desastreuze gevolgen voor de natie zouden kunnen hebben. Inflatie is, volgens Butler, de wreedste vijand, waaraan Engeland ten offer kan vallen. Het advies van Butler luidde dan ook: beteugeling op het gebied van lonen en verhoging der productie. Hij stelde voor een uit werkgevers en vakbondleiders samengestelde com missie te vormen, die tot taak zou krijgen een betere verhouding tussen loon en productiviteit tot stand te brengen. Door de arbeid dezer com missie zou de bestaande loonstruc- tuur in vele industrieën in het voor deel der werknemers gewijzigd kun nen worden. Wat de reactie der vakbonden op Butler's voorstellen zal zijn, is nog niet bekend. Vast staat echter dat het voor een conser vatieve regering heel wat moeilijker zal zijn de machtige werknemersor ganisaties naar haar hand te zetten dan het voor een socialistische rege ring is geweest. Dit komt niet alleen omdat Butler uit een heel andere po litieke conceptie redeneert dan Gaits- kell (en vóór deze Cripps), maar ook omdat zijn budgetaire maatrege len de woede der vakverenigingsbe sturen hebben opgewékt. „Als de regering de pry zen moed willig naar boven jaagt", zo zeggen de vakbondleiders, „dan zien wij niet in waarom de lonen gedrukt moeten worden". Kanselier Butler brengt hiertegen in, dat het unfair is loonsverhogin gen te eisen, welke niet in proportie met de prijsstijgingen zijn en die bo vendien slechts op een gedeelte van het budget zijn gebaseerd. Zijn redenering is, dat hij door andere budgetaire maatregelen als belas tingverlaging en hogere reële belo ning voor overuren de stijging der nrijzenindex zoveel mogelijk heeft trachten te neutraliseren. Daarnaast voert hij aan dat excessieve looneisen als boemerangs op de hoofden der werknemers terecht zullen komen. De vakverenigingsleiders antwoord den hierop weer, dat de arbeiders met lage inkomens vrijwel alle onge schoolden dus niets aan de belas tingconcessies van Butler hebben, daar ze toch al buiten de greep van de fiscus blijven. Slechts een zeer ge ring percentage der arbeidende klas se Kan overuren maken. Tegen het argument, dat de werknemers zich zelf in de vingers snijden als ze door- §aan met 't indienen van looneisen, rengen de vakbondsleiders weinig in. De meesten zijn zich volledig van de gevaren bewust, maar de druk, die uit lagere regionen op hen wordt uit geoefend, legt hun het zwijgen op. De situatie ziet er dan ook weinig rooskleurig uit. Alleen wanneer But ler in de loop der komende maanden kan aantonen dat de prijzen min of meer stabiel blijven en door het vallen der grondstoffenprijzen be staat hierop een redelijke kans is er hoop dat er een compromis tussen de regeling en het T.U.C., het over koepelend orgaan van de 160 Britse vakverenigingen, kan worden bereikt. EEN VAN: J. P ZOOMERS VERMEER Het nieuwste boek van mevr. Zoo- mers-Vermeer gaat over een ongewo ne plattelandsfamilie, die „in het stof der aarde" leeft Een man en een vrouw, behorende tot de armen van geest tegenwoordig noemen we dat debielen of half debielen bouwen samen een huisgezin op. Kinderen worden geboren en zoals te verwach ten viel, waren daaronder normale en halfnormale typen. Met grote fijnge voeligheid beschrijft mevr. Zoemers het leven van deze kinderen. Eén ding hebben die kinderen allen ge meen: ze zijn bereid tot harde arbeid en dat is in feite hun redding in dit leven. Zelfs het idiote meisje, dat in een inrichting opgenomen wordt omdat ze gevaarlijk is in haar drift, heeft nog die grote werklust. Ze is in haar simpelheid een graag geziene werk ster in het dorp, waar overigens de familie weinig in tel is. Mevr. Zoomers maakte er een vlot en rustig leesbaar boek van. De uit geversmij. De Arbeiderspers zorgde voor een keurige uitgave. (J. P. Zoo- mers-Vermeer: „In het stof der aar de").

Provinciale Zeeuwse Courant | 1952 | | pagina 5