Jaarlijks gaat voor Schouwen- Duiveland rond f 572.000 verloren Let er op! heeft deze dop! Zeeuwse Almanak IN HANSWEERT GAAT MEN ZEESCHEPEN BOUWEN Naiuurazim RAADHUIS VAN DREISCHOR MOET WORDEN GERESTAUREERD MATR0ZENSHAG 2 PROVINCIALE ZEEUW SB COURANT DONDERDAG 29 MEI 1952 GEEN ZIJ LADING, MAAR KOPLADING E.T.I. stelde uitstekend rapport samen over het veer Zijpe-AJ.polder r Toe» vor'g Jaar November minister Van den Brink een bezoek aan Zeeland bracht, werd zijn aandacht op vele Zeeuwse problemen gevestigd, waarvan er één vooral van belang was voor Schouwen-Duiveland, name lijk de moeilijkheden rond het veer Zijpe—Anna Jacobapolder. De minister vroeg in verband daarmede aan het gemeentebestuur van Zierikzee een rapport van het E.TJ. voor Zeeland over deze kwestie. Dit rapport, dat onlangs door het gemeentebestuur aan de minister is aangeboden, geeft een zakelijke en uitvoerige uiteenzetting van de bezwaren tegen een veer boot met zijlading. Met tal van cijfers wordt aangetoond, dat de wijze, waarop de R.T.M. het veer bedient inderdaad voor verbetering vatbaar is en het komt daarbij tot de conclusie, dat Schouwen-Dulvealnd globaal genomen een jaarlijks verlies lijdt van f572.000 door de huidige situatie op het veer ZijpeAnna Jacobapolder. Het Economisch Technologisch Instituut, heeft bij do samenstelling van dit uitstekend gedocumenteerd rapport, de medewerking ontvangen van de rijksvoorlichtingsdiensten voor land- en tuinbouw. Het rapport schetst allereerst de bestaande toestand, waarbij betoogd wordt, dat het veer over Zijpe voor het eiland verreweg het belangrijkste is. Het grootste deel van het goederen verkeer met SchouwenDuiveland is immers op Rotterdam gericht, terwijl het veer ligt in de richting van de gunstigste vervoersweg. De vaartijd over Katse veer is langer, waardoor de capaciteit van deze dienst betrek kelijk klein is. Bovendien gaat het goederenvervoer daarbij niet in de ge wenste richting. TWEE KLACHTEN. Uitvoerig behandelt het rapport daarna de twee voornaamste klachten, namelijk de hoogte van de tarieven en de gebrekkige technische uitrusting van het veer. De bezwaren tegen de tarieven richten zich voornamelijk te gen het feit. dat deze veel hoger zyn dan op de andere Zeeuwse veren. Uit het jaarverslag 1950 van de R.T. M. kan worden geconcludeerd, dat het tarief op Anna JacobapolderZijpe niet alleen de kosten van de aldaar verleende vervoerdienst dekt, maar dat daarin tevens een bedrag is opge nomen, dat wordt gebruikt om elders geleden verliezen goed te maken. Waarschijnlijk zo zegt het rapport gaat het hier om een bedrag ter grootte van ongeveer f 40.000 tot f 50.000. Op de andere Zeeuwse veren wordt niet de volle kostprijs in re kening gebracht, zodat het duidelijk is, dat Schouwen-Duiveland in dit op zicht een dubbel nadeel heeft in ver gelijking met de overige delen van Zeeland. De capaciteit van het s.s. „Grevelin- gen" is niet voldoende om de aange boden auto's over te zetten, zeker niet in de spitsuren. De juiste grootte van het vervoersaanbod is echter niet be kend, omdat ondanks herhaalde toe zeggingen van de directie der R-T.M, geen cijfers werden verstrekt. De zij- lading is echter de oorzaak van spoe dige vertragingen, waardoor de dienst regeling niet kan worden gehandhaafd en diensten moeten uitvallen. „WEDSTRIJD". Het grootste deel van de producten, die van Schouwen-Duiveland naar .el ders gaan, zijn van agrarische oor sprong, waarvan een belangrijk deel in Rotterdam geveild wordt, d.w.z. dat zij er 's morgens vroeg moeten zijn. De vroege ochtenduren zijn daardoor met uitzondering van enkele stille maanden steeds spitsuren, die zich herhalen bij de terugkomst van de auto's in de middag. De ver- Adyertentie Rheumatische pijnen slopen Uw gestel en Uw lichaam. Bestrijd ze met Kruschen en begin zo een nieuw leven fit en vief vrij van pijn. Zoals Kruschen duizenden verlichting bracht reeds na betrekkelijk kort ge bruik. zo kan zich ook bij U die wel dadige bloedzuiverende werking vol trekken. Met Kruschen regelmatig gebruikt geen onzuiver bloed meer. En daarmee is dan de oorzaak weg genomen van die kwellende rheuma- tiek. Koop vandaag Kruschen bij Uw apotheker of drogist en begin mor genochtend die heilzame kuur. MERRIE De merrie, waarvan de beenderen gestald staan in de hal van de lagere landbouwschool te Schoondijke, heeft haar rol op het paardentoneel nog niet uitgespeeld Dank zij een vaardige smid uit Sluis is het skelet van dit eens zo trotse paard voor het nageslacht be waard gebleven en gé kunt het er zien staan met al zijn ribben bloot; met metalen plaatjes aan de poten pardon: aan de benen, om het ge heel staande te houden en met fier geheven halswervels reikend naar een koppardon: hoofd, dat reeds lang met onbekende bestemming ver dwenen schijnt te zijn... Als een levensgroot symbool van vergane glorie, staat daar stil en stram het skelet. Met verbleekte been deren, die enkele malen per jaar door een ijverige werkster worden afge- boend, dient de eens zo kloeke stam boekmerrie nu de wetenschap en dat is een mooi besluit van een welbe steed leven. Bovendien een besluit tot in lengte van dagen, want vooraleer ook de beenderen tot stof zullen zijn vergaan, kan er nog heel wat water door de Schelde stromen... En wanneer ge nog ooit spreekt van een „ouwe, trouwe merrie", be denk dan, dat er in Schoondijke een merrie is, die tot ver na haar dood nog trouw bleef; een net, zindelijk paard, dat zich jaarlijks nog de rib ben laat boenen voerders houden als het ware een „wedstrijd" om toch maar vroeg by het veer te zijn, soms om half vier—vier uur 's nachts. Het transport van deze producten wordt bijna geheel door het beroepsvervoer verricht, waarvan gemiddeld 20 auto's per dag over het veer gaan. Aangeno men kan worden, dat hiervan 10 a 15 auto's wachttijden maken. Alléén daardoor is er aan lonen een schade van jaarlijks f 12.500, ongerekend het extra-loon van personeel, dat langer moet werken bij de ontvangst en het lossen der goederen. EIGEN VERVOERDERS. Voor de eigen vervoerders liggen de zaken precies zo. De schade b.v. van de Koninklijke fabriek van bakkerij producten „Zeelandia" wordt alleen al begroot op 80 manuren per week of f 7000 a f 7500 per jaar. Het totale bedrag der schade ten gevolge van de wachttijden kan voor de eigen ver voerders van het eiland zeker or f 10.000 a f 12-000 worden begroot. Verder behandelt het rapport dt schade, die ontstaat bij het manoeuvre ren om de pont op te rijden en o.a. de bijzondere voorzieningen, die de R. T.M. eist (extra-handrem voor aan hangwagens). Bij een regelmatig ver voer over het veer is een aanhangwa gen een dusdanige handicap, dat men gedwongen wordt zonder aanhangwa gen te rijden, hetgeen de kostprijs van het vervoer ongunstig beïnvloedt. Hiervan wordt een frappant voor beeld gegeven. Eenmaal in de veertien dagen wordt voor „Zeelandia" in Zie rikzee een tanktrein met olie aange voerd, bestaande uit een vrachtauto en een aanhangwagen. Deze combina tie kan niet worden overgezet, omdat de maximaal toegestane maten over schreden worden. De aanhangwagen wordt nu in A. Jacobapolder afge haakt en de auto gaat alleen in Zierik zee lossen. Daarna keert deze wagen terug om de olie uit de aangehangen tankwagen te pompen, om vervolgens weer via het veer naar Zierikzee te rijden om daar te lossen. De totale schade, die op deze wijze voor ver voerders en hun opdrachtgevers ont staat wordt geschat op f 7500 per jaar. De schade aan ladingen fruit enz.. door stoten, lang wachten enz. wordt door de rijkstuinbouwconsulent te Goes, ir. W. van Soest, laag op f 50.000 f 55.000 jaarlijks geraamd. Een berekening van ir. M. Sanders van de Rijkslandbouwvoorlichtings- dienst leert, dat de jaarlijkse verlie zen wegens het ontbreken van een goede verbinding voor suikerbieten f 20.000 en voor aardappelen f 30.000 bedragen. Daarbij komt nog het verlies dat ontstaat door het jaarlijks onderploe- gen van ongeveer 18 rnillioen kg. sui- kerbietenboppeu en -blad, omdat deze ais gevolg van de vervoersmoeilybhe- den niet ais veevoer naar elders ver voerd kunnen, worden. Voor Schou wen alleen betekent dit een netto verlies van f 400.000, doch voor Neder land als geheel is dit bedrag zeker op f 750.000 te stellen, omdat thans voor kwantum op andere wijze in de veevoederbehoefte moet worden voor zien ("deviezen!). Het rapport van het E.T.I. behandelt verder de gevolgen van de lange wachttijden voor het toeristenverkeer, waardoor de reisbureaux Schouwen- Duiveland niet in hun touringcartrips hebben opgenomen, hetgeen neerkomt, op een verlies van f 30.000 tot f 35.000 jaarlijks. Gewezen wordt verder nog op de noodzakelijkheid om werkgelegenheid te verschaffen, oa. door industriële ontwikkeling. Deze ontwikkeling kan alleen geschieden, wanneer de ver bindingen goed zijn. Ook de recreatie biedt perspectieven, die pas bij goede verkeersverbindingen zijn te verwe zenlijken. CONCLUSIE. Het rapport komt tenslotte tot de conclusie, dat Schouwen-Duiveland jaarlijks f 572.000 per jaar schade lijdt tengevolge van de thans heersende verkeerssituatie op het veer Zijpe Anna Jacobapolder, terwijl dit bedrag voor geheel Nederland op f 887.000 wordt begroot. Deze bedragen zullen in de komende jaren ongetwijfeld nog veel groter worden. Een overgang van zij lading naar kop- Iading op het veer ZijpeAnna Jaco bapolder zal door een grotere en be tere laadcapaciteit en door een snel lere bediening deze gecalculeerde ver liezen kunnen goedmaken. Van bevoegde zijde vernamen wij, dat het rapport op het ministerie van economische zaken een onderwerp van" ernstige studie uitmaakt. Vanaelf- sprekend hoopt men op Schouwen Duiveland, dat de gunstige gevolgen thans niet zullen uitblijven. Wellicht kan te zijner tijd het rap port dienen als basis voor nadere on derhandelingen met de R.T.M. Advertentie Drinkwater voorzienin g Zuid-Sloepolder Het college van Ged. Staten van Zeeland heeft besloten de watervoor ziening van de nieuwe Zuid-Sloepol der over te laten aan de N.V. Water leidingmaatschappij ,,Zuid-Beveland" te Goes. Aangezien het echter nog niet vaststaat, of in de toekomst» een deel van deze polder niet Walchers gebied zal zijn en de Mij „Zuid-Beve land" krachtens de Drinkwaterlei- erordening voor Zeeland geen water aan Walcheren mag leveren, stellen Ged. Staten de Staten voor, deze verordening te wijzigen., Vrouwenparlement vergadert niet. Naar wij vernemen gaan de „ver gaderingen" van het Vrouwenparle ment, welke op initiatief van een aan tal vrouwenorganisaties en in samen werking met de Z.V.U. Vrijdagmiddag en -avond in Middelburg gehouden zouden worden, niet door, omdat voor de middagvoorstelling vrijwel geen kaarten zijn verkocht. Deze was speciaal bestemd voor belangstellen den van buiten Middelburg. Voor de avondvoorstelling werden wel vol doende kaarten verkocht, doch de kosten konden alleen gedekt worden, indien twee voorstellingen werden ge geven. Verplaatsing landbouw school naar Zierikzee Het dagelijks bestuur van de Z.L.M. heeft de provincie om een bijdrage verzocht van 25 in de bouwkosten van een school met woning voor het hoofd en aankoop van een terrein in Zierikzee ten behoeve van de huis vesting daarin van de thans in Nieu- werkerk gevestigde lagere landbouw school. Deze kosten worden geraamd op f 96.000. De school is momenteel zeer gebrekkig gehuisvest in een houten barak. o Ged. Staten stellen de Provinciale Staten voor in de stichtinjrskosten tot een maximum van f 16.750 bij te dra gen (25%), met dien verstande, dat niet wordt bijgedragen in de kosten van de bouw der woning voor het hoofd. Het college van Ged. Staten meent zover niet te kunnen gaan, gezien de financiële consequenties. EEN TIP VAN DOKTER UNDENBERGH Reeds toezegging voor vijf belangrijke orders Hansweerfc, dat zich in de loop <ler jaren verschillende bronnen van bestaan zag ontylieden, zal binnenkort mot de vestiging van de N.V. Scheepswerf „Ztvland" een industrie krygeri, waar voorlopig honderd man te werk zullen worden gesteld, terwijl uitbreiding tot vier h vijf honderd man in de toekomst niet onmogelijk is. De aanvragen voor de bouw van schepen stapelen zich dagelijks op en thans zijn er reeds toe zeggingen voor vyf belangrijke orders. „Wanneer wy deze orders kunnen aantrekken, hetgeen vrij zeker is, zullen er grote zeeschepen worden ge bouwd", aldus deelde de lieer G. A. Schomvink uit Hilversum, het eulge lid van de Raad van Beheer van de nieuwe in oprichting zynde N.V., Woensdagmiddag in de raad van Kruiningen mede. ZEELANDS BEST BEWAARDE DORP Provinciale steun aan herstel van historische monumenten Het raadhuis te Dreischor voldoet niet meer aan zijn bestemming. Ten einde de gemeentedienst beter te kunnen huisvesten, is een verbouwing- dringend nodig. Deze inwendige verbouwing komt aan het uiteeiyk van het raadhuis niet direct ten goede, doch indirect zal zy in belangrijke mate b(j- dragen tot de instandhouding van dit zeer fraaie 17e eeuwse gebouw. Wan. neer het namelijk niet meer als raadhuis zou worden gebruikt, zou het spoe dig vervallen. Monumentenzorg en de staatssecretaris van O., K, en W. menen, dat dit tot iedere pry's moet worden vermeden, aangezien het raad huis zo goed past in Dreischor, dat als het best bewaarde dorp van Zeeland wordt beschouwd. In verband hiermede is dan ook ten behoeve van de verbouwing een rijkssubsidie toegekend, dat echter wegens de schaarse middelen niet ho er kon zijn dan f500. Gedeputeerde itaten van Zeeland stellen de Provin ciale Staten thans voor, eveneens een bijdrage te verlenen en wel van 10 (het gebruikelijke percentage) in de op f8228,70 geraamde kosten, d.w.z. van f 823. Voorts bereikte het college van Ged. Staten een verzoek van de kerk voogdij der Ned. Hei*vormde gemeen te te Goes om een bijdrage voor het herstel van twee bogen in de kerk tussen de z.g. wandel- en preekkerk. Deze bogen bevinden zich in een zodanige toestand, dat herstel niet langer kan worden uitgesLeld. De kosten hiervan zijn begroot op f 7450. Het rijk heeft hierin een bijdrage toe gekend van ten hoogste 50 of 3725 en Ged. Staten stellen voor een provinciale bijdrage te verlenen van ten hoogste f 745. Voor de restauratie van de Kleine Kerk (Gasthuiskerlt) en de Beurs te Zierikzee werden tot nu toe provin ciale bijdragen toegekend van resp. f5469 en f3601. Wegens kosten van z.g. meerderwerk moest de begroting van de restauratiekosten dezer monu menten worden verhoogd met f27.792,34, waarvan een bedrag van f 15.157,39 ten laste kemt van de kerkrestauratie en f 12.634,95 van de Beurs-restauratie. In deze kosten is een rijksbijdrage verleend van 60 voor de kerkrestauratie en van 70 voor het herstel van de Beurs. Ged. Staten stellen de Provinciale Staten nu. voor, de provinciale bijdragen te verhogen met resp. f 758 en f 632. De kerkvoogdij van de Ned. Her vormde gemeente te Tholen diende bij de provincie een verzoek in om subsidie voor de verdere restauratie van het kerkgebouw. De kosten van deze werken die het dwarsschip van de kerk betreffen zijn begroot op f 362.500. Ged .Staten stellen voor, de beslissing op dit verzoek aan te houden totdat meer gegevens bekend zullen zijn en op het door de kerk voogdij ingediende verzoek om rijks subsidie zal zyn beslist. IJzer is magnetisch voor dieven Tijdens de Dinsdagavond op Nieuwe Markt te Vlissingen gehouden politieke bijeenkomst, betrapte de po litie drie Vlissingers, die bezig waren met behulp van een zuurstofapparaat een ijzeren deur los te branden van een aan de Hogeweg gelegen bunker. De ze bunker is het eigendom van de meente Vlissingen. De mannen kenden dat zy het ijzer ten eigen bate wilden gebruiken. Dinsdagmorgen werden aan de Nieuwe Vlissingse weg twee woon wagenbewoners op heterdaad be trapt, die het eveneens op.ijzer had den voorzien. Zij sloopten daartoe dit metaal van de betonnen palen, die be stemd zijn voor wegbebakening. De gemeente Vlissingen heeft hierdoor een schade van 135. Vrouw te Clinge mishandeld met riek. Te Clinge ontstond meningsver schil tussen twee vrouwen over het deponeren van vuilnis. Van woorden kwam het tot daden, waarbij een ze kere M. vrouw F. met een riek te lijf ging. IJlings werd een dokter gealar meerd, die de vrij ernstig gewonde vrouw naar het ziekenhuis te Hulst liet vervoeren. De politie heeft pro ces-verbaal opgemaakt. Inbraak te Brigdamme GELDKISTJE MET f 1200 GESTOLEN. Dinsdagavond, tex-wyl de bewoners naar het bui-gemeestersfeest in Sint Laurens waren, is ingebroken in de woning van de rijwielhandelaar V. te Brigdamme. De inbreker verschafte zich toegang door een raam te ope nen en nam een geldkistje, inhouden de een bedrag van ongeveer f 1200 mee. Op een fiets, die hy in het pand aantrof, heeft hij zich uit de voeten gemaakt. De Rijkspolitie stelt een uitgebreid onderzoek in. Nu de moeizame besprekingen voor de vestiging van deze werf zo met succes zijn bekroond, had burgemees ter M. Vogelaar een raadsvergade ring belegd om de raad hierover te doen inlichten. De notulen en mede delingen werden maar terzijde gelegd om direct het woord te kunnen geven aan de heer Schouwink, die een en ander vertelde over de totstandko ming en de plannen van de nieuwe N.V. Reeds geruime tijd bestonden er by de initiatiefnemers, de heren G. A. Schouwink uit Hilversum, Jhr. J. W. A. Barchman Wuytiers uit Soester- berg, P. Vollenhoven uit Rotterdam eii J. van Maasdijk uit Hilversum, plannen om tot stichting van 'n werf over te gaan. Er is veel gebrek aan werven voor het uitvoeren van or ders, zowel uit binnen- als buitenland. Overal in het land werd uitgekeken, totdat men een tip kreeg van dokter C. E. Lindenbergh in Haarlem, vroe ger arts in Hansweert, dat er in zijn vorige woonplaats nog een werf lag die niet volledig in gebruik was. Er bleken nog vele moeilijkheden te overwinnen, doch de keus is uiteinde- lyk toch op Hansweert gevallen, doordat hier wel buitengewoon veel medewerking werd ontvangen. Voor burgemeeser Vogelaar van Kruinin gen was geen moeite teveel om te helpen de problemen op te lossen. Ook het Economisch Technologisch Instituut met drs. M. C. Verbürg aan het hoofd heeft zich direct tenvolle voor de plannen geïnteresseerd en niet in het minst bracht de heer Schouwink lof aan de Commissaris der Koningin, jhr. mr. A. F. C. de Ca- sembroot, die eveneens zyn volle me dewerking gaf. Daarbij nog de steun van de Rijkswaterstaat, met name de hoofdingenieur-directeur ir. Th. Heij- blom en de hoofdingenieur ir. A. Wie bes, hebben het mogelijk gemaakt om dit bedry'f 20 spoedig in werking te kunnen stellen. Nadat de onderhandelingen met-de eigenaresse van de bestaande werf, de fam. v. d.'Straaten ook vlot tot een bevredigende oplossing konden wor den gebracht, is men thans zover, dat de N.V. in oprichting is. De statuten wachten nog op de ministeriële be schikking van geen bezwaar. Intussen zijn de machines reeds voor eën zeer belangrijk deel aan gekocht. De eerste machines en materialen zullen in de loop van de volgende week in Hansweert arri veren, terwyl dan ook de staf van leidinggevend personeel aan het werk gaat. In Juli hoopt men te starten met de bouw. Belangrijk voor de werkverruiming in deze omgeving Is,- dat een groot deel van het personeel uit deze om geving zal worden betrokken. Men staat reeds in verbinding met de am bachtsscholen om hieruit werkkrach ten te kunnen recruteren. De alge meen bedrijfsleider, de heer A. de Zeeuw uit Amsterdam, zal zelfs in zyn vrije tijd de arbeiders gaan op leiden voor de verschillende scheeps- bouwvakken. VRAGEN. Natuurlijk kwamen uit de vergade ring tal van vragen los, zodat de heer Schouwink nog tal van andere be langwekkende mededelingen kon doen. Er moest een kern van leiding gevend personeel meegebracht wor den de namen van de ingenieurs konden nog niet worden genoemd doch daarnaast zullen de ongeschool de arbeidskrachten uit deze omge ving moeten komen. Dit wil niet zeg- fen, dat er mettertyd geen arbeids rechten uit deze omgeving in lei dinggevende posities kunnen worden geplaatst. Een der raadsleden infor meerde nog naar de soort van sche pen welke zullen worden gebouwd en dacht hierbij aan kustvaartuigen. De heer Schouwink antwoordde hierop, dat in hoofdzaak zeesche pen zullen worden gebouwd. „Wan neer de kranen in orde zijn, kunnen we zeker schepen van 5000 ton bouwen en indien ivh de orders kunnen aantrekken, hetgeen vrij zeker Is, zullen dit ook grote zee schepen zyn" Voor de huisvesting van het per soneel vraagt de werf rond veertig woningen. Voorlopig zal met de helft begonnen worden. Er zullen nog wel moeilijkheden overwonnen moeten worden om hiervoor de benodigde bouwvolume te verkrijgen, doch bur gemeester Vogelaar bleek vol goede moed. DANKWOORDEN. Het behoeft verder geen betoog dat de burgemeester hartelijke woorden van dank sprak tot alle reeds ge noemde personen en instanties die hadden medegewerkt om deze zo be langrijke plannen te helpen verwe zenlijken. Immers de vestiging van dit bedrijf zal bijdragen tot de bloei van de gehele gemeente en wijde om geving. Temeer daar het de uitdruk kelijke wil van de initiatiefnemers is, alle werkzaamheden verbonden aan inrichting enz., zoveel mogelijk r mensen uit J doen geschieden. gemeente Tenslotte sprak dokter Lindenbergh nog een enkel woord op deze buiten gewone raadsvergadering. Als oud inwoner van Hansweert deed het hem genoegen door het geven van de tip, de zaak aan het rollen te hebben ge bracht. Veemarkthallen Rotterdam VrQdagmiddag en avond. Ged. Staten van Zeeland naar Tholen Omdat het eiland Tholen geen ver tegenwoordiger heeft in het college van Gedeputeerde Staten van Zee land, zal dat college op 6 Juni a.s. in Tholen een bespreking houden met de dagelijkse besturen der Thoolse ge meenten, teneinde verscheidene pro blemen, het eiland Tholen betreffen de, te bespreken. Ongetwijfeld zal het probleem, de bestrijding van de steeds toenemende werkloosheid, een van de voornaam ste punten der agenda vormen. Ver wacht kan worden, dat de gemeente besturen bij het provinciaal bestuur zullen aandringen op het bevorderen van een aanwijzing van het eiland Tholen als „ontwikkelingsgebied", waardoor belangrijke bedragen uit 's ryks kas zullen vloeien ten bate van genoemd eiland. Plan tehuis voor ouden van dagen op Tholen gereed Naar wij vernemen is het nieuwe (kleinere) plan tot de bouw van een tehuis voor ouden van dagen voor het eiland Tholen zo goed als gereed. Bij uitvoering van dat plan zal het te huis ruimte bieden voor 60 bedden. Door het aanbrengen van wijzigin gen in het aanvankelijke plan kon den de bouwkosten aanzienlijk wor den gedrukt. HET STADHUIS TE HULST. De officiële ingebruikneming van het gerestaureerde Hulsterse stad- hus kan in Augustus tegemoet gezien worden. VAN ROSSEMS voorbeeldbedrijf Walcheren (Slot van pag. 1) Hierna spraken de heer D. H. van Dellen namens de Stichting Hulpac tie Seheldemonden, die er aan herin nerde, dat Amsterdam op een enkele dag ruim 100.000 bijeenbracht, de voorzitter van de exploitatiecommis sie. de heer C. Zwagerman, die de re gering dankte voor hetgeen zij voor het herstel van Walcheren heeft ge daan en er op wees, dat dit bedrijf van belang is omdat weliswaar de Zeeuwse landbouw op hoog peil staat, maar de weilandexploitatie veehou derij en voedselvoorziening, bewaring en benutting nog voor veel verbete ring vatbaar zijn. Spr. merkte in zijn rede nog op, dat waterleiding en electrische aansluiting op het voor beeldbedrijf nog ontbreken. ORIGINEEL GESCHENK. Hierna was het woord aan de voor zitter der Stichting Nieuw Walche ren, de heer J. L. Verhagen, die her innerde aan het werkzaam aandeel dezer stichting in de arbeid dei- Hulpactie Seheldemonden, de beplan ting van boerdery en arbeiderswo ning aanbood naar ontwerp van de heer C. P. Broerse en als bizonder geschenk een stamboekpink de deel op deed leiden door de heren jhr. mr. D. H. van Doorn en C. van Everdin- gen, beiden bestuursleden van Nieuw- Walcheren. ANDERE SPREKERS. Hierna spraken nog de burgemees- ster van Grypskerke, de heer H. U. Bouwman, de voorzitter van de C.B. T.B in Zeeland, de heer C. de Putter, de vertegenwoordiger der R.K. Land bouworganisaties de heer G. van Waes, de neer M. A, van Varik na mens de Coöperatieve Zuivelfabriek, de heer Jansen namens de Coöp. Landb. ver. Walcheren, dr. G. Wage naar namens de Ver. tót Bev. van de Pluimveeteelt, de heer A. W. Cevaal namens de Kring Walcheren van de Z.L.M., de heer A. Geschiere, namens de Prov. Gezondheidsdienst voor Die ren, de heer A. Vingerling, namens de drie landarbeidersbonden, een verte genwoordiger van de Hollandiafa- briek, de heer E. Verlaere namens de Stichting v. d. Landbouw en nogmaals de heer Zwagerman, welke laatste melding maakte van schenkingen van 1200 van het Veeverbeteringsfonds Walcheren, 1000 van de twee melk- federaties en 250 uit een nog be schikbaar fonds. De heer Becu dankte de sprekers en bracht ten slotte dank aan de heer en mej. Huisman, die tydelijk stalling en berging beschikbaar hadden ge steld. Vermeld dient nog, dat de meeste sprekers hun woorden van geschen ken vergezeld lieten gaan. Na deze redevoering onthulde mi nister Mansholt een fraaie gedenk steen in de gevel van net gebouw, welke daarmede geopend was. Tot slot werd het bedrijf bezichtigd.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1952 | | pagina 2