Beurshandel wordt vandaag op normale wijze hervat nadeqw°ndee LEZERS SCHRIJVEN Fijne Engelse melange Jimmy Brown en de bende van Dolle Dirk STRAALJAGER-ONGEVALLEN VORMEN ERNSTIG PROBLEEM n: Mefefiïep PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT WOENSDAG 28 MEI 1952 REGERING ONTSTEMD Minister Lieftinck deed enkele toezeggingen Het bestuur van de Vereniging voor de Effectenhandel heeft aan de leden medegedeeld, dat o.a. op grond van toezeggingen door minister Lieftinc-k, besloten is om met ingang van vandaag de handel op de effec tenbeurs weer op normale wijze te hervatten. De toezeggingen van de minister waren vervat in een brief aan het bestuur van de Vereniging voor de Effectenhandel en hebben o.m. betrekking op het voornemen van de regering om de procesgang bij de Raad voor Rechtsherstel te verbeteren o.a. door invoering van de mogelijkheid tot cassatie. In een vergadering, die gisteren te Amsterdam werd gehouden, heeft de voorzitter van de Vereniging voor de Effectenhandel, de heer W. Schrikker. uitvoerig de gang van zaken geschetst en er daarbij op gewezen dat erkend moét worden, dat het voor de regering onmogelijk is de voorgenomen wets wijziging aanstonds tot stand te bren gen. Hoewel enkele leden twijfelden aan het totstandkomen van een spoe dige en voldoende realisering van de toezeggingen, stemde de vergadering over het algemeen met het bestuurs beleid in. In deze brief heeft de minister van financiën medegedeeld, dat de rege ring het besluit tot staking der dage lijkse notering in hoge mate afkeurt, omdat het in feite neerkomt op een sluiten van de effectenbeurs, terwijl deze beslissing tot de uitsluitende competentie van de minister behoort. Voorts stelt de regering het bestuur ernstig in gebreke wegens het feit. dat het heeft nagelaten, alvorens zelf tot actie over te gaan, met hem in over leg te treden over de vraag, op welke wijze aan de dreigende gevolgen van de gevallen rechterlijke beslissing het hoofd ware te bieden. Indien dit laatste gebeurd zou zijn, was de minister in de gelegenheid .ge weest het bestuur op de hoogte te stel len van de stand van zaken met be trekking tot het overleg, dat in de boezem der regering en tussen de re gering en een commissie uit de Twee de Kamer gaande was over de impas se, waarin het effectenrechtsherstel dreigde te geraken. Dit overleg leidde er n.l. toe, dat de regering o.a. het voornemen heeft op gevat op korte termijn wetgevende maatregelen te bevorderen, die de be doeling van de wetgever van het Staatsblad F 272 duidelijker tot uit drukking zullen brengen en voorts tot verbetering van de procesgang kunnen leiden. Het bestuur van de Vereniging heeft de minister uitvoerig geantwoord, waarbij de verwijten van de minister van de hand worden gewezen, omdat de oorzaak van de impasse niet bij de Vereniging ligt, terwijl bovendien het bestuur de rechtvaardiging van zijn houding aan de minister heeft uiteen gezet. Advertentie 'N TRACTATIE VOOR IflNKSTEREN IN luxe DOZEN VAN SO STUKS Duitsers wensen hun vóór oorlogse schulden te halveren Westelijke regeringen oefenen druk uit op de crediteuren De „Financial Times" schreef dezer dagen, dat de Duitse voorstellen ter regeling van de vooroorlogse schul den nog slechter zijn dan men ver wacht had. Er is voldoende uitgelekt, waaruit blijkt dat de Duitsers eisen stellen aan hun crediteuren, die in het geheel geen verband houden met de realiteit. Zij dringen niet alleen aan op volledige afschrijving van de helft van het kapitaalbedrag van hun schulden, doch zij wensen tevens annulering van de achterstallige ren te. De diensten, die zij bereid zijn aan te bieden op hun schulden, is op deze manier besnoeid buitengewoon slecht. De crediteuren hebben uiteraard be sloten deze voorstellen onmiddellijk af te wijzen. Ongelukkigerwijs is de schulden- kwestie verstrikt geraakt in de poli tiek en wel op zodanige wijze dat de Duitsers misschien denken dat zij zich kunnen veroorloven een houding van „je kunt het aannemen of. niet" aan te nemen ten opzichte van hun voor oorlogse crediteuren. Het verlangen van de Westelijke mogendheden om een maximum aan Duitse samenwerking te verkrijgen in het Westelijke verdedigingsplan heeft er bijv. reeds toe geleid dat de regeringen in het Westen druk uit oefenen op de particuliere crediteu ren, om een of andere regeling te aanvaarden. De crediteuren zien zich in een moeilijke situatie geplaatst. Zij moe ten niet alleen strijd voeren met de Duitsers, die duidelijk profijt wensen te trekken van alle factoren, die thans in hun voordeel zijn, om een snelle regeling te forceren doch zij moeten er tevens op rekenen verzet te ontmoeten van de zijde der geal lieerde legeringen en in het bij zonder van de Amerikaanse regering indien zij zouden besluiten een re geling te weigeren, in plaats van de Duitse eisen te aanvaarden. Neo-fascislen derde politieke partij in Italië Uit de tot dusver bekende uitsla gen van de Italiaanse gemeenteraads verkiezingen blijkt, dat de Italianen in meerderheid op de totalitaire groepen hebben gestemd. Neo-fascisten en mo narchisten wonnen veel stemmen en de communisten hebben hun positie gehandhaafd of verbeterd. De Neo- fascistische partij die onder leiding staat van de voormalige onderzeeboot- commandant Valerio Borghese, is de derde der politieke partijen gewor den. Zij behaalde dit resultaat iri nauwe samenwerking met de konings- gezinden. Zaak van Dokkumse meisjes in badcostuum naar gerechtshof De advocaat-generaal bjj de Hoge Raad, prof. Langemeyer, nam Dins dag conclusie in de zaak tegen de uitgever van prentenbriefkaarten W. H. die een foto openbaar maakte van twee meisjes in badcostuum uit Dok- lcum, zonder dat voor die openbaar making toestemming was verleend. De rechtbank te Amsterdam veroor deelde H. tot 50 boete subs. 25 da gen hechtenis. De advocaat-generaal concludeerde tot vernietiging van het vonnis en verwijzing der zaak naar het ge rechtshof te Amsterdam. Uw \o\qende s\qaret smaaM beter verfrissende MRIGLBl Jn uw blad werd medegedeeld, dat voor de herdenking van de bevrijding een halve vrije dag gegeven zou wor den met doorbetaling van loon. Nu zult U wel zeggen deze dag is allang voorbij, maar hoe zit dat nu met het loon. Mijn man wilde die Maandag de gehele dag werken, maar dat mocht niet. Hij moest een halve dag vrij nemen en kreeg die halve dag niet uitbetaald. Naar mijn me ning had de patroon mijn man of een gehele dag moeten laten werken of de verplichte halve dag vrij moeten uitbetalen. M. A. VERMEULEN-LOUS. Vlissingen. Havendorp. Aantekening van de redactie. >e patroon is verplicht de halve vrije da.g door te betalen. Laat uw man zich zo nodig tot het bestuur van zijn vakvereniging wenden. Advertentie csta. vIsk/mmM" ■etv-XoveeC MINISTER STAF IN EERSTE KAMER Geen oproeping van dienstplichtigen, wanneer geen oefenmateriaal aanwezig is Een langdurige discussie ontspon zich Dinsdag in de Eerste Kamer over de voorzieningen ten aanzien van de duur der herhalingsoefeningen in 1952 en volgende jaren. Het ontwerp zelf werd tenslotte aangenomen met 29 tegen 2 (communistische; stemmen. Tijdens het debat legde minister Staf op verzoek van de heer Wende- laar (V.V.D.) een uitvoerige verklaring af over de vele verontrustende ongevallen met straaljagers. De minister wees erop, dat het hier een buitengewoon ernstig probleem betreft. Zijn deskundigen stellen alles in het werk om een verklaring voor deze ongevallen te vinden, teneinde verbeteringen aan te kunnen brengen. Zelfs buitenlandse deskundigen zijn bij hef'onderzoek betrokken.' Maar ook zij hebben niet de eventuele rode draad kunnen vinden, die door al de ze ongelukken zou kunnen lopen. Ten zij dan. dat men een te kort aan „luchtmanschap" als zodanig be schouwt. Dit tekort doet zich ook elders voor; minister Staf verzekerde de Kamer dat al het mogelijke wordt gedaan om het aantal ongelukken te beperken. Onder meer door de jonge vliegers en hun instructeurs op hun grote ver antwoordelijkheid te wijzen, de in structies te verbeteren en de vliegers op het hart te binden zich strikt aan deze te houden. Volgens de buitenlandse deskundi gen zou in ons land zelfs een te grote mate van voorzichtigheid in acht wor den genomen. DE DIENSTPLICHTIGEN. De heren De Dreu (P.v.d.A.) en van Lieshout (KVP) zegde hij toe geen dienstplichtigen te zullen oproepen indien niet voldoende oefenmateriaal voorhanden zou zijn. De oefeningen in Duitsland, welke aanstaande herfst zullen worden ge houden, zullen niet langer dan acht a negen dagen duren. Tenslotte deed 'de minister een krachtig beroep op de medewerking en samenwerking van alle betx-okke- nen teneinde de lasten voor de opge roepen dienstplichtigen zo gering mo gelijk te maken en sprak hij er zijn Hr. Ms. „Woendi" vaart thuis Het ligt in de bedoeling, dat het landingsschip Hr. Ms. „Woendi" on der bevel van lt. ter zee der eerste klasse A. van Altena op 6 Juni uit Nederlands Nieuw-Guinea vertrekt op thuisvaart naar Nederland. Het schip wordt op 11 Augustus op de rede van Texel vex-wacht en zal op 12 Augustus afmeren in de haven van Nieuwediep. grote waardering voor uit. dat de werkgevers zich reeds tot een zodani ge medewerking hebben bereid ver klaard. Binnen scheep vaartcongres te Amsterdam geopend Dinsdag is in het Amsterdamse Minerva-paviljoen het 16e Binnen scheepvaartcongres geopend door de secretaris-generaal van het ministe rie van verkeer en waterstaat, mr. D. G. W. Spitzen. In zijn openings woord belichtte mr. Spitzen de ver diensten van de kortgeleden overle den voorzitter, jhr. ir. O. C. A. van Lidth de Jeude, waarna hy zich ver heugde in de totstandkoming van 't AmsterdamRijnkanaal, waarover de burgemeester van Amsterdam, mr. A. J. d' Ailly 'n korte inleiding hield. Hij had goede hoop, dat de uitbagge ring van het kanaal nog in de twee de helft van 1953 haar beslag zou krijgen, waardoor 't kanaal dan over de volle breedte bevaarbaar zal zijn. Hierna ging men onder voorzitter schap van dr. ir. J. A. Ringers over tot de bespreking van enkele prae- adviezen. In de avonduren werd de tentoonstelling „De Rynin de R.A.I." bezocht. Advertentie THANS BESCHIKBAAR voor iedere huisvrouw! Wie wel eens in Engeland is geweest, kent de bijzondere thee-melanges, die daar verkozen worden, melanges, die eigenlijk zijn ontstaan uit de oude tradities van een thee drinkend volk bij uitnemendheid. Voor Nederland waren deze melanges altijd vrij kostbaar en het gebruik bleef dan ook beperkt. Douwe Egberts is er thans in geslaagd, naast zijn reeds zo bekende melan ges, een bijzonder geurige Engelse melange te brengen voor slechts 76 ct. per pakje. Deze melange, PICKWICK THEE met groen etiket, brengt U de echte, volle Engelse theesmaalc, is op vallend krachtigen geeft een rijke, gouden afachenk. U doet dus verstandig met zo vlug mogelijk eens zo'n nieuw pakje PICKWICK THEE te besteik PICKWICK THEE zal dan óók in Uw gezin een trouwe huisvriend blijven 103. Stap voor stap en telkens dekking zoe kend achter een pilaar of een paar kisten of vaten liep Jimmy door de kelderruimte. Hy spitste zijn oren om elk geluidje te kunnen opvangen Plotseling hleef hij als aan de grond genageld -staan! Hij hoorde heel duidelijk iets. Zacht fluiste rende stemmen en schuifelende voetstappen. „•Daar komen ze aan," mompelde hij. „Als ik nu maar wist hoeveel het er zijnToen weer klonk plotseling een schelle kreet, ergens vlak in zijn buui't. „Dirruk! Dirruk!" schreeuwde iemand. „Kijk uit je doppen. Hij zit hier vlak in de buurt. Als je licht maakt, kan je 'm zo zien staan!" Ddar schrok Jimmy toch wel een beetje van. Het was de stem van juffrouw Wabbel. Maar in paniek raakte Jimmy er niet van. D'r op of d'r onder, dacht hij en hy deed op goed geluk een sprong naar de plaats waar hij meende, dat de verrader lijke vrouw zich bevondEn meteen had hij haar te pakken. Ze probeerde nog een gil te ge ven, maar dat lukte niet meer. Jimmy's grote hand sloot haar mond. Met zijn vrije ann lichtte hij haar van de grond en met. de weduwe Wabbe] onder zijn arm, zette hij 't op een lopen. ONSPORTIEF? Toen, in tegenstelling met de eer ste bekendmaking, de beslissings wedstrijd HulstZierikzee niet te Goes maar te Middelburg vastge steld werd, was dit voor alle belang hebbenden en belangstellenden te Goes een grote teleurstelling. Begrij pelijk. Onbegrijpelijk voor ons ten minste is het echter, dat men meende deze verandering aan „To- nido" te moeten wijten. Inderdaad be tekende het voor ons een onaange- namwe schadepost toen bekend werd, dat bovengenoemde wedstrijd te Goes was vastgesteld op dezelfde datum, dat wij onze jubileumwedstrijden zouden houden. En daarna hebben wij ook aan Hulst en Zierikzee ge vraagd of zij er geen bezwaar tegen hadden deze wedstrijd op 22 Mei (He- mevaartsdag) te Goes te spelen. Maar toen dit voor beide vefenigin- gen niet mogeijk was, hebben wij ons bij de eenmaal vastgestelde gang van zaken neergelegd. Door „Tonido" zyn dus - gelijk ons venveten werd - geen pogingen bij de K.N.V.B. gedaan om HustZierikzee elders te doen spe len. Dit, omdat wij de organiserende vereniging „Robur" en alle verdere belanghebbenden en belangstellenden te Goes daarmede niet wilden dupe ren. Dan namen wij liever zelf ons verlies. Wij vertrouwen, dat hiermede alle geruchten, als zou „Tonido" in deze kwestie onsportief gehandeld heb ben, voldoende weerlegd zijn. Namens „Tonido" A. DE LEEUW, Voorzitter. DE ZOMERDIENST. Met ingang van 18 Mei trad de zo merdienstregeling in werking, vrij wel over het gehele land, dus ook bij de maatschappij „Stoomtram Wal cheren". Met ingang van deze datum heeft de maatschappij haar dienst op West- kapelle zo gewijzigd, dat een groot deel onzer gemeente hierdoor zeer gedupeerd is. De diensten die op Westkapelle ge reden worden beginnen en eindigen n.l. bij het café „de Valk" Wie nu onze gémeente kent be grijpt de ellendige toestand hiervan. Over een hele dag genomen moeten zeker 60 personen, door elkaar geno men een kwartier heen en weer lo pen. Dit begint dan 's morgens reeds bij de dienst van 6 uur, dan moeten 15 a 20 personen, die geregeld in Mid delburg of Vlissingen werken een kwartier gaan lopen omdat het voor een bus te veel is om 3 minuten om te rijden. Daarom kan de vraag niet uitblij ven: Waarom? Wy aan wie dit wordt aangedaan stellen die vraag om dat wij deze handelwijze niet begrijpen. Als er op Westkapelle geen drie minuten omgereden kan worden voor circa 60 personen per dag, waarom dan wel naar Meliskerke voor mis schien 10 a 15 personen per dag? Laat ons te Westkapelle de twee halten bij bunker en „Kasteel van Batavia" behouden! Omdat wij weten dat het een billij ke en rechtvaardige vraag is hopen wij dat hierover een beslissing valt ten gunste van onze gemeente in zijn geheel. j WESTERBEKE. Westkapelle. Noodwoning 536. leuws in een 0 De advocaat-fiscaal bij het Hoog mi litair gerechtshof eiste legen de 20-jarige soldaat A. v. d. G. uit Rotterdam beves tiging van het vonnis van de krijgsraad, waarbij hij tot vier jaar gevangenisstraf met aftrek en ontslag uit de militaire dienst was ontslagen wegens vijf diefstal len en desertie. Hij was tot zijn daden gekomen, doordat zijn meisje hem on trouw was geworden. 0 De rechtbank te Alkmaar heeft de 24-jarige J. v. d. V. tot vijf jaar en de'40-jarige G. J. H. tot zes jaar gevangenisstraf veroordeeld. Zij hadden een overval gepleegd óp een al leenwonende 67-jarige veekoper, die zij. na mishandeling, van f 3000 beroofden. 0 De Amsterdamse rechtbank heeft tegen vijf inwoners van het Gooi, die aardlei- dingen langs spoorlijnen hadden gestolen, gevangenisstraffen geëist variërende van één tot twee jaar. 0 Nadat vorige week reeds te Kapelle de eerste aardbeien van de koude grond zijn aangevoerd, kwamen Dinsdag de eerste op de Beverwijkse veiling. Per slof van vijf pond werd een prijs van genoteerd van f 2.803.30. 0 Volgens Perzische berichten ls een' over eenkomst gesloten voor de verkoop van 15 millioen ton olie en vliegtuigbenzine tussen de Perzische regering en een Amerikaanse maatschappij, welker naam niet gerroemd wordt. 0 De sprinkhanen plaag in het midden-Oosten zal met een nieuwe chemische stof, die in Engeland is vervaardigd, worden tegen gegaan. 1200 kg. van deze stof zal met een K.L.M.- vliegtuig naar Teheran worden gebracht. 0 De Parijse politie heeft een „anti- Ridgway-demonstratie", die de commu nisten Woensdag wilden houden, verbo den. 0 Het Egyptische ministerie van buitenland*? zaken heeft alle buiten landse diplomatieke vertegenwoordigin gen in het land een rondschrijven gezon den, waarin haar wordt verzocht nieuws- mededelingen via de Egyptische censuur te doen lopen. 0 Een Amerikaanse tank boot is op de Amerikaanse rivier de De laware in botsing gekomen met een praam, beladen met benzinebliltken. Na de botsing ontstbnd brand. De opvaren den van beide vaartuigen stortten zich in de rivier en poogden zich zwemmen de in veiligheid te brengen. Twee be manningsleden zijn om het leven geko men. terwijl er zes worden vermist 0 Van het onder Sowjet-Russisch be heer staande olieveld bij Prottes in Ne- der-Oostenrijk is een volledige boortoren gestolen. De dieven die zich voordeden als door de Russen gezonden ingenieurs, braken de toren af en namen de onder delen mee. 0 Een kip heeft Maandag te Kingsbury, in Wet Britse graafschap Warwickshire, in 45 minuten tien in ge heel goede staat verkerende eieren ge legd. Men meent dat dit een nieuw we reldrecord is van dezelfde hen. die reeds eerder haar soortgenoten in legkunst ver re overtrof. KERKNIEUWS GEREF. KERK (K.O. ART. 31). Op Zondag 1 Juni as. om 6.30 uur zal candidaat G. Zomer zyn intrede doen in de Gereformeerde kerk (K.O. art. 31) te Vrouwenpolder, 's Mor- §ens om 9.30 uur zal ds. H. J. Schil- er uit Utrecht candidaat Zomer in een speciale dienst bevestigen. GEREF. KERK. Tijdens een ledenvergadering van de Geref. kerk te Oud-Vossemeer is besloten een beroep uit te brengen op ds. Hage te Lemelerveld. GEREF. GEMEENTE. Ds. F. Mallan, predikant te Brui- nisse, heeft het beroep naar de Ge reformeerde Gemeente te Leerdam niet aangenomen. GEREF. KERKEN ONDERH. ART. 31 K. O. Beroepen te Schouwerzijl: J. v. d. Schaft te Delft; te Mussel: J. ten Ho ve te Terneuzen; te Oosterbeek— Wolflieze: B. van Riet te Pieterburen Bedankt voor Alblasserdam—Nieuw Lekkerland: H. Scholte te Nieuwleu- sen. 0 Jhr." v. d. Goes van Naters (Neder land) werd met vijf anderen gekozen tot vice-voorzitter van de Raad van Euro pa, de Nederlander v. d. Kieft werd vice- voorzitter van de economische commissie uit de Raad. 0 Het republikeinse con gres van de staat Connecticut heeft Dins dag 22 afgevaardigden naar de nationale conventie aangewezen, die generaal Eisenhower steunen. Geen der aanhangers van senator Taft is gekozen. 0 Aan prof. M. A. Bouwdijk Basüaanse, hoogleraar In de verloskunde en de leer der vrou wenziekten van de faculteit der genees kunde aan de gem. universiteit van Am sterdam. zal het ere-doctoraat van de uni versiteit van Leeds worden verleend. Economische hulp voor Oostenrijk geblokkeerd Amerika heeft enige dagen gele den een bedrag van elf millioen dol lar, dat Oostenrijk nog te goed had van de x-echtstreekse economische hulp voor 1951-'52, geblokkeerd. De Amerikaanse autoriteiten zouden hier toe zijn overgegaan om de Oosten rijkse regering te bewegen tot maat- regelen ter ontbinding van de in Oostenrijk bestaande kartels en tot decentralisatie van economische macht. Een andere reden zou zijn het misbruiken van ECA-dollars, waar van enige Oostenrijkse banken wor den beschuldigd. Amerikanen zoeken vluchttunnels op Koje Amerikaanse luchtlandingstroepen zijd Dinsdag begonnen met het opspo ren van communistische vluchttunnels in Jiet krijgsgevangenenkamp op het eiland Koje. Zij maken hierbij gebruik van een graafmachine. In het kamp heerst een onheilspellende stilte. Militairen uit Nederland, Griekenland, de V. S., En geland en Canada wachten op bevelen om in te grijpen. Om de macht van het communistische centrale comité in het kamp te breken, wil men de ge vangenen, die thans in groepen van 6000 man zijn verdeeld, in groepen van 500 man splitsen. Nagekomen advertentie. Heden is zacht en kalm van ons heenge gaan, onze lieve en zorgzame Man, Vader, Behuwd- en Grootva der, MARHVUS WILDEROM, in de leeftijd van ruim 63 jaar. De diepbedroefde fa milie. Kamperland: S. WILDEROM— VERSLUUS. Vlissingen: M. H. WILDEROM. M. L. WILDEROM— DE KAM. RINUS en PIET. Kamperland: H M. WILDEROM. D. WILDEROM— KARREMAN. P. A. WILDEROM en Verloofde. Ereda: M. A. DUINE WILDEROM. W. DUINE. Kamperland: A. C. WILDEROM. De Heere sterke ons in dit verlies. Kamperland, 26 Mei 1952.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1952 | | pagina 8