ERRES BURGEMEESTER W. BAAS WERD GEÏNSTALLEERD TE ST. LAURENS Verspuy Zeeuwse Almanak EEN VERKIEZINGSREDE VAN DR. W. DREES IN VLISSINGEN OMZET VEILING WALCHEREN AANZIENLIJK GESTEGEN ASPIRIN PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT WOENSDAG 28 MEI 1952 OVERAL WAPPERDEN VLAGGEN Begroet door machtige ruiterstoet De gemeente Sint Laurens heeft Dinsdag een burgemeestersfecst gevierd, dat is uitgegroeid tot een levendige demonstratie van de eigen 'aard dezer gemeente. Dat begon al toon de nieuwe burgemeester, de lieer W. Baas van Kerk- werve, bU do grens der gemeente werd ingehaald. Er trok een zo omvang- ryke erewacht van landelijke ruiters naar deze grens, dat het wel een paardenkeuring geleek, waaraan iedere plattelander z'n hart kon ophalen, want er hepen heel wat fraaie dieren mee in deze stoet. ^5' Vaane en v» d. Broeke voerden deze erewacht op voor treffelijke wijze aan. Toen in een open landauer de burgemeestersfamilie arriveerde, sprak de heer Vaane hartelijke woorden, werden door Corrie Polderman en Jan Pouwer bloemen aangeboden aan mevr. Baas en was er een enorme ontbijtkoek als verrassing van een plaatselijke bakkerij. Daarna ging het door het versiex'de dorp naar het gemeentehuis. Overal wapperden vlaggen, waren versie ringen aan de huizen aangebracht en liepen ingezetenen getooid met oran- jestrikken. Voor het gemeentehuis concentreer de zich de drukte. Daar stonden de leerlingen van de kleuterschool en de lagere school opgesteld. Ze zwaaiden met hun vlaggetjes, ze juichten en zongen welkomstliedjes. De voorzitter van het feestcomité, dé heer J. Riemens hield een hartelij ke toespraak voor de ingang van het gemeentehuis. „U bent," zo zei hy tot de burge meester", door drie erepoorten gere den, waarop het woord ..welkom" stond en dat is geen ijdele klank, ge zien de algemene deelneming aan de feestvreugde". Spr. hoopte, dat deze dag een on vergetelijke zou worden en dat in de toekomst de ingezetenen van St. Lau rens onder bestuur van de nieuwe burgemeester een stil en gerust leven zouden mogen leiden. Met een driewerf hoera werd deze toespraak besloten. Burgemeester Baas noemde in zijn dankwoord de grote stoet van fraai opgetuigde paarden, de mooie ere poorten en de versieringen evenzovele fiere getuigen van de zelfstandigheid der gemeente Sint Laurens. Hij bracht dank aan het feestcomi té, waarachter de hele burgerij stond en verzekerde, dat hy gaarne bereid was tot samenwerking, de hoop uit sprekende, dat God hem de kracht zou geven om zijn taak te Sint Lau rens te vervullen. IN HET GEMEENTEHUIS. Het gezelschap betrad vervolgens het gemeentehuis, waar in de raad zaal de officiële installatie werd ver richt tijdens een plechtige raadszit ting, die geleid werd door de aftre dende burgemeester, de heer J. W. van 't Hoff. Deze achtte het een aan gename taak de nieuwbenoemde bur gemeester van harte geluk te wensen. ,,U. krijgt, zo verzekerde de oud- burgémëester, een mooie gemeente, die oorspronkelijk een plattelandsge meente was, maar waarvan het ka rakter zich in de laatste 25 jaar zo danig heeft gewijzigd, dat van een gemengde gemeente gesproken kan worden. Wel wordt de zelfstandigheid van St. Laui'ens bedreigd, maar spr. heeft de nieuwe burgemeester reeds leren kennen als een strijder voor de zelfstandigheid van jcleine gemeen ten, die daarop recht hebben. Na hem Gods beste zegen toege wenst te hebben, droeg spi*. de ambtsketen aan de nieuwe burge meester over en bood hem de vooi'- zittershamer aan. ZELFSTANDIG BLIJVEN. Burgemeester Baas aanvaardde beiden en sprak woorden van dank voor zijn benoeming. Spr. twijfelde niet of de gemeente zou haar zelf standigheid behouden. Hij hoopte op prettige samenwerking met het ge- Advertentie INDEED Wanneer U op het gebied van Herenmodes iets kunt appre ciëren, dat afwijkt van het gewone genre, dan zal VER- SPUY volkomen in uw lijn liggen. Herenmodehuis Lange Delft 11, Tel. 3891, MIDDELBURG. MAAR Het pad van een kunstenaar, of zelfs van een amateur-kunstenaar, gaat lang niet altijd over rozen, zoals ook de leden van de muziekvereniging „Advendo" uit W olphaartsdijk onder vonden. Zij trokken op naar Oud- Sabbinge om aldaar op het schoolplein een concert te geven, doch in hun cul tureel en loffelijk streven werden zij ernstig gehinderd door het ontbreken van een geschikte gelegenheid om van hun kunnen blijk te geven. Want op het schoolplein te Oud- Sabbinge bevond zich een tent, die voor het herbergen van een aantal musici ten enen male onvoldoende bleek en al hadden de heren niet op een concertgebouw gerekend; deze tent bleef wel wat heel erg beneden de maat. Zodat de heren kwamen, zagen en gingen. Zij gingen naar de berg plaats voor. rijwielen op datzelfde schoolplein. Evenwel niet om hun ge parkeerde rijwielen weg te halen, edoch., om te concerteren! Want het fietsenhok bleek beter geschikt als con cert ruimte, dan de tent en hoewel het gehele gezelschap 7iiet onder dak kivam, vond het concert toch door gang. Met enkele leden van de ver eniging, mét hun instrumenten, in de open lucht Maar muziek is er gemaakt! meentepersoneel, brandweer en poli tie. De oud-burgemeester zullen wij, zo verzekerde tenslotte de heer Baas, in hoge ere houden. Op prettige samen werking met de raad en de wethou ders wordt hoge prijs gesteld. Wethouder P. Boon sprak als oud ste raadslid. Er zijn in St. Laurens moeilijkheden en verlangens. Spr. wees op de woningnood, op de hoge kosten van een eventuele riolering in de Noordweg, de huisvuilopruiming en andere problemen. Er wacht de nieuwe burgemeester veel arbeid. Namens de raad, zegde spr. alle medewerking toe. Nadat de heer A. Francke voor se cretarie en gemeentepersoneel had gesproken en aan de burgemeester volle samenwerking had toegezegd, werd de officiële raadszitting beëin digd. VELE SPREKERS. Daarna bestond nog gelegenheid voor de genodigden om het woord tot de burgèmeester te richten. Ds. C. Boon sprak namens de Geref kerk, ds. W. A. Kalkman namens de Ned. Herv. kerk, burgemeester J. L. Dregmans als voorzitter van de Ver. van burgemeesters en secretarissen op Walcheren, en de heer J. W. Köge- ier als loco-burgemeester van Middel burg. De laatste verzekerde, dat de- gemeente Middelburg geen landhon-- ger kent en wel enkele wensen heeft, maar niet zodanige, dat het bestaan van Sint Laurens daardoor bedreigd zou worden. Daarna spraken maj. W. H. van BIJEENKOMST IN DE OPEN LUCHT „Mits met redelijke invloed willen wij wederom mede de regeringsverantwoordelijkheid dragen" „Wanneer men ons een redclyke invloed in de nieuwe regering gunt, zijn wy bereid tezamen met andere partyen weer de verantwoordelijkheid te dragen. Maar In het andere geval zullen wij de stryd voortzetten met j alle vuur en Icraeht, die in ons zijn". Met deze woorden besloot de minis ter-president, dr. W. Drees, gisteravond op het Nieuwe Marktterrein te Vlissingen zij'n verkiezingsrede, welke hij hield op uitnodiging van de plaatselijke afdeling van de Partij van de Arbeid en die met aandacht werd gevolgd door enige 'duizenden belangstellenden. 'en de Jong, commandant 'eduwe en v. d. Wekken uit Kerk- werve, de heer Hanse uit Kerkwerve, de heer Bastiaanse uit Brouwersha ven, de heer L. F. van Wijck, namens de vereniging van burgemeesters en secretarissen op Schouwen en nog tal van andere sprekers. Op alle toespi'aken antwoordde bur gemeester Baas met een ernstig of met een humoristisch woord. Na afloop van deze bijeenkomst, was er in het vergaderlokaal van Sint Laurens gelegenheid de heer en mevr. Baas geluk te wensen. Velen maakten van deze gelegenheid ge bruik. FEEST IN HET DORP. Intussen werd in het dorp opgewekt feest gevierd. Reeds des morgens wa ren de feestelijkheden begonnen voor de schoolkinderen. Daarna werden van twee tot zes uur volksspelen ge houden op het terrein van de heer A. Francke. Om vier uur stond een enor me ry van fraai versierde sjezen klaar voor de ringryderij in de Van Cittersstraat. Er was ook een wieler wedstrijd en om acht uur trokken ge- costumeerde voetballers naar het feestterrein om een balletje te laten rollen. Des avonds was er voorts een concert en marsmuziek van E.M.M. uit Serooskerke en was er nog een behendigheidswedstryd voor iedereen aan de Kerklaan. Wel een zeer om vangrijk en opgewekt feestprogram, dat ook dank zij het zonnige weder, voortreffelijk werd afgewerkt. Het was voor Sint Laurens een grote dag. Dr. Drees zeide, juist op Walcheren sterk getroffen te zijn door het besef, dat de regeringstaak, welke 7 jaar geleden onder het motto „Herstel en Vernieuwing" werd aangevangen, in derdaad toch successen heeft opge leverd. Hij schetste de toestand van de afgelopen jaren als een, waarin ons volk moest worstelen om zijn be staan, waarin ieder het uiterste van zijn energie moest geven en waarin tenslotte ook iets werd bereikt, waar op wy achteraf trots mogen zijn: her stel van een belangrijk deel van de schade welke de oorlog aanrichtte, en vernieuwing vooral dadr, waar het ging om de sociale en economische positie van ons volk. Wanneer tegenstanders ons verwij ten, dat ons streven te zeer is gericht op nivellering, dan incasseren wij dat verwijt als een onderscheiding, aldus dr. Drees, omdat wij weten dat wij inderdaad hebben gestreefd naar-ver- mindering van onduldbare tegenstel lingen. En wanneer men ons toeroept, dat de belastingen te hoog zijn, dan antwoorden wij, dat wij voor verla ging zullen stemmen zodra dit mo gelijk is en dan slechts wanneer zij 't gehele volk ten goede zou komen. Men verwijt ons ook, dat wij de vrij heid aantasten, zo vervolgde dr. Drees, maar men vergeef dat in het verleden vrijwel elke sociale verbete ring werd bestreden juist in naam van de vrijheid. Vrijheid voor de werkgever, vrijheid voor de werkne mer, maar geen werkelijke vrijheid ten opzichte -s standigheden. Spr. constateerde belangrijke so ciale vooruitgang gedurende dé jaren, dat de P.v.d.A. mede regeerde en wees de tegenstanders, die zeggen dat er niet genoeg is gebeurd op dit terrein, op het feit, dat er toen zij zelf aan het bewind waxen, nog veel minder gebeurde. En dat nog wel in jaren van voorspoed! NOG TWEE SPREKERS. Voor de minister-president spraken nog de heren H. J. van den Bom, lid van de Tweede Kamer en oud-voor zitter van de Alg. Ned. Metaalbewer- kersbond, en drs. G. M. Nederhorst, economisch deskundige van de Twee de Kamerfractie van de P.v.d.A. Eerstgenoemde spreker gaf 'n uit- JAARVERGADERING TE MIDDELBURG Voldoende afschrijving echter nog niet mogelijk De totale omzet van de coöperatieve veilings vereniging „Walcheren" lieeft in 1951 f 1.625.254,93 bedragen tegen f 1.437.659,31 het jaar daar voor, een styging dus van ongeveer f 230.000. Het bruto batig saldo be droeg f25.447,25. Dit werd medegedeeld tijdens de jaarlijkse ledenverga dering, welke Dinsdagmiddag in de veillngzaal te Middelburg werd ge houden. In zijn openingswoord zei de voor zitter, de heer B. Koole, dankbaar te zijn voor de resultaten over 1951: de kwaliteit was goed en de kwantiteit groter dan in het voorgaande jaar. De onkosten van tuinder en veiling zijn echter onrustbarend gestegen. De stijging van de prijzen is daarmee niet in verhouding en de tuinders moeten zich met eigen middelen zien te redden. Bovendien zijn de export vooruitzichten niet gunstig. De heer Koole sprak de wens uit, dat ook de omzet van landbouwpro ducten als late aardappelen vergroot kan worden en dat ditzelfde zal gel den voor de eieren. De lasten van de veiling noemde hij te hoog. Het be stuur stelt echter alles in het werk om te bereiken, dat de moeilijkheden van de gedupeerde Walcherse tuin ders worden verminderd. De voorzit ter wekte de tuinders op alle produc ten te veilen en wenste de vergade ring tenslotte een ryk gezegend jaar toe. De secretaris, de heer L. Joziasse, bracht vervolgens zijn 25e jaarver slag uit. Met dankbaarheid herdacht hij net jubileum van de voorzitter en van zichzelf op 25 Maart j.l. Het le dental daalde in 1951 van 566 tot 532. De omzet steeg met f 220.000 en er is gegronde hoop, dat deze stijging zich dit jaar zal voortzetten. De vei ling zou echter een stijging van plm. f 300.000 moeten noteren om voldoen de te kunnen afschrijven. Een derge lijke omzet is niet onbereikbaar in dien de prijzen enigszins stabiel blij ven. De productie neemt toe, vooral van fruit in het deel van "Walcheren, dat geïnundeerd is geweest Een voor zichtig financieel beleid blyft gebo den. Voorgesteld wordt de bruto-winst ad f25.447 aan te wenden voor af schrijving op gebouwen en inventaris. De loods aan de Kanaalweg werd verkocht; de opbrengst dient voor af schrijving op de bouwrekening bh de Boerenleenbank te Sint Laurens. He laas mislukten pogingen van het da gelijks bestuur om de onrendabele top van het bouwkapitaal af te krijgen via de f 5 millioen, door de E.C.A. be schikbaar gesteld voor hulp aan de tuinbouw. De secretaris achtte het, fezien het offer van Walcheren, on- illijk, dat het verzoek om financiële steun, die de lasten van de tuinders zou verlichten, niet werd ingewilligd. De heer Joziasse noemde de wer king van het koelhuis perfect en prees de verstandhouding met de kooplieden. De producten bereikten de koper snel eri „doordraai" kwam weinig voor. De grossiersregeling vol doet goed. BESTUUR UITGEBREID. De directeur, de heer W. Kweldam, herinnerde er aan, dat de vooruit zichten voor 1951 niet gunstig waren, maar dat vooral de prijzen voor fruit' zeer meevielen. In 1951 werd door 450 leden voor f l.i83.094 geveild en door 336 gasten voor f 136.748 De netto winst op de eieren bedroeg f 1.665,57, waarvan ruim f 1000 wordt uitbe taald. wanneer de moeilijkheden met de verzamelaars en de pluimveehou ders opgeheven zijn. Thans hebben zich van de 14 Walcherse verzame laars reeds 8 vrijwillig bjj de veiling gemeld. In totaal werd 375.532 kg. in het koelhuis gekoeld. De grossiersomzet bedroeg aan producten en statiegeld resp. f 173.559 en f 40.946. De exploi tatie-rekening gaf een veel gunstiger beeld dan die van vorig jaar, vooral dank zij de grotere aanvoer van zwar te bessen en aardbeien. De vergadering keurde het finan cieel beleid van bestuur en directeur over 1951 goed. Het bestuur werd met één lid, de heer A. de Jager, uit gebreid en de aftredende leden, de heren B. Koole en P. Ton Pzn., wer den herkozen. Tot leden van de raad van toezicht werden benoemd de he ren A. Don en J. de Visser. Besloten werd dit jaar een entree geld te heffen van f 5 en een contri butie van f10 per lid. Het veiling percentage werd als volgt vastgesteld gewone veiling 6 grote veiling Weekend op Walcheren Een groep meisjes en jongens van de plaatselijke C.J.M.V.-afdeling „Obadja" en van de meisjes vereni ging „Tabitha" uit Kapelle, heeft een week-end op het eiland Walcheren doorgebracht. Tydens hun verblijf op het eiland waren zij gehuisvest in de jeugdherberg te Domburg. Het voor dit verblijf uitgestippelde program ma begon Zaterdagmorgen met een rondrit over Walcheren. Later op de dag werd in de duinen van Domburg een opdrachtspel gespeeld en 's avonds kon 'door de welwillende me dewerking van de vader van de jeugd herberg een bijeenkomst rond het kampvuur worden gehouden. Na een gezamenlijke kerkgang op Zondag morgen. werd 's middags een wande ling door de Domburgse bossen ge maakt. De organisatie van dit zeer geslaagde week-end was in handen van de heer P. Bayens en mej. L. Lokerse. gebreid overzicht van het in het jong ste verleden gevoerde sociaal beleid, waarvan hij zeide dat liet in feite even belangrijk is als de helaas on vermijdelijke hoge defensie-uitgaven. De heer Van den Bom wekte ten slotte op er voor te waken, dat de tegenstanders geen kans krijgen de P.v.d.A. by de komende regerings vorming teru«f te drukken. Drs. Nederhor3t' zeide, dat de re gering inflatie heeft weten te voor komen en er in slaagde lonen en prij zen binnen redelijke grenzen te hou den. De regeringen van na 1945, al dus spr., waren geen socialistische, maar wèl goede rederingen en het streven is er bij de komende verkie zingen op gericht weer zulk een de regering te verkrijgen. Drees, 7 iief- tinck en Mansholt braken een record door zeven jaren achtereen aan het bewind te blyven en de kiezers moe ten er voor zorgen, dat zij dit nog kimnen verlengen. Spr. waarschuwde tegen de propa ganda van hen, die het wel willen wagen met 'n „beetje werkloosheid", die de sociale zorgen te ver opge schroefd vinden en die de regering verwijten, dat zy de belastingen op pot. Wanneer wij een resei*ve kweken, aldus spr., dan zal die op het juiste moment benut moeten worden om door belastingverlaging de koop kracht te versterken, stabiele land bouwprijzen mogelijk te maken en zo ons volk voor een crisis te behoe den. Tenslotte vermelden wij nog, dat de afdelings-voorzitter, de heer M. A. van Poelje, de sprekers inleidde en een slotwoord sprak en dat de zang vereniging „De stem des volks" aan deze openlucht-bijeenkomst haar me dewerking verleende. Advertentie. UW RODE KRUIS bij de landelijke inzameling eind Mei begin Juni bij hoofdpijn, verkoudheid rheumatische pijnen 4 <?0, koelhuisproducten 5 en admi nistratief geveilde producten 4 (voor niet-leden resp. 2hoger). Voor leden en niet-leden werd de huur van een kleine pootbak bepaald op 2 cent, van een groentekist op 3 cent, van een fruitkist op 6 cent en van een bushel op 5 cent. Nieuw standbeeld voor Frans Naerebout In Bellamypark ie Vlissingen Bij de bevrijding van Vlissingen in 1944 is het standbeeld van Frans Nae rebout aan de Boulevard Bankert door granaatvuur en door bombarde menten verloren gegaan. Mede dank zij de financiële mede werking van particulieren is het mo gelijk geweest een nieuw standbeeld te doen ontwerpen. Thans zijn de plannen zover verwe zenlijkt, dat behoudens onvoorziene omstandigheden op Zaterdag 5 Juli a.s. de onthulling van het nieuwe standbeeld voor „de oude Frans" kan geschieden. Het nieuwe standbeeld is ontworpen door de beeldhouwer Ph. ten Klooster te Veere. Het zal niet meer op de oude plaats komen te staan doch aan de Zuidzijde van het Bellamypark, „van waar zowel de loodsen als de vissers hun werk op zee gaan verrichten. Het standbeeld wordt in brons uit gevoerd. Walcherse jongeman werkte in Argentinië. Niet om zich er als immigrant te vestigen, doch om enigszins wereld wijs te worden, is een Walcherse jon geman (die zijn naam persé niet in de krant wilde hebben) naar Ai'gen.- tinië gereisd, waar hij acht maanden in het Phiipsbedrijf te Buenos Aires werkzaam is geweest. Hy had aldus ruimschoots gelegenheid om de toe standen in het land van Peron te le ren kennen en kwam tot de conclu sie, dat de tegenstellingen er zeer sterk zijn, maar dat me ner in het normale leven van elke dag weinig van bemerkt, dat men er in een dic tatoriaal bestuurd land leeft. Toch maakte deze jongeman twee gebeurtenissen mee, die hem daar aan op ondubbelzinnige wijze, herin nerden: in September beleefde hij de met veel geschiet, vliegtuiggedreim en opgewondenheid gepaard gaande kleine révolte tegen het bewind van Peron en twee maanden later de ver kiezingsklucht, waarbij de Peronisten vanzelfsprekend de victorie behaal den. Hij had echter niet de indruk gekregen, dat het al heel spoedig met het huidige régime gedaan zal zijn, omdat Peron nog steeds een grote steun ondervindt van de zijde der arbeiders. Of dit zo nog lang za blijven, is natuurlijk de vraag, ge zien de verslechtering van de econo mische toestand in Argentinië. Twee dingen waren deze Walcherse jonge man in het bijzonder opgevallen: de grote, door de overheid nog gesti muleerde trek naar de wereldstad Buenos Aires en het grote aantal buitenlanders vooral Duitsers die in Argentinië een bestaan pogen op te bouwen. De fabriek va,n Philips is één der modernste in de hoofdstad. Er wer ken 2000 Argentijnen en 40 Neder landers en men legt zich er speciaal toe op de fabricage van lampen, TL- buizen en grovere radio-onderdelen. Het Nederlands personeel is verzocht in de fabriek ook onder elkaar Spaans te spreken en in postkanto ren e.d. wordt liet buitenlanders kwalyk genomen, wanneer zy zich niet van die taal bedienen. Een ver drongen mi of. angst van in een taal, staan, iets slechts wordt gezegd van „Peron's paradijs op aarde" BESMETTELIJKE ZIEKTEN. In de week van 11 tot en met 17 Mei 1952 heeft zich in de provincie Zeeland slechts één geval van be smettelijke ziekte voorgedaan. In Hulst werd namelijk een geval van paratyphus B geconstateerd. Landelijke E.H.B.O.-wedstrijd te Vlissingen Jaarvergadering op 6 Juni a.s. Het district Zeeland en de afdeling Vlissingen van de Ned. Ver. E.H.B.O. zijn dit jaar belast met de organisatie Van de algemene vergadering dezer vereniging. Er is een voorlopig programma op gemaakt, dat zich uitstrekt over drie dagen. Op Vrijdag 6 Juni te kwart voor drie vangt te Vlissingen de al- femene vergadering aan. Te 8 uur 0 is er een ontvangst ten stadhuize en te acht uur een diner. Zonodig wordt daarna de algemene vergade ring nog voortgezet met tot slot een gezellig samenzyn. Op Zaterdag 7 Juni brengen des ochtends de mannelijke E.H.B.O.'ers een bezoek aan het bedrijf van de Kon. Mij. De Sohelde. De dames ma ken een tochtje naar Middelburg met o.a. een bezoek aan het stadhuis. Na de koffietafel volgen des mid dags de landelijke E.H.B.O.-wedstry- den. Des avonds is er een diner en een feest, waar een goed gezelschap zal optreden. Er zal ook gelegenheid tot dansen zijn. Voor degenen, die daarvan gebruik willen maken, be staat Zondag 8 Juni nog gelegenheid aan een autobusrit over Walcheren deel te nemen. De tariefsheffing voor de Westerscheldeveren PROTEST VAN EIGEN VERVOERSORGANISATIE. De secretaris van de Eigen Ver voersorganisatie heeft een verklaring afgelegd over de kwestie van de ta- riefshefflng op de Westerschelde ve ren. Zoals men weet heeft minister Wemmers medegedeeld, dat het ver lies op deze veren voor een derde deel door de nieuwe tarieven gedekt moet worden. Passagiers zullen ongeveer het tarief voor derde klas spoorweg- Vervoer over dezelfde afstariti moeten betalen. Auto's zullen een tarief, ge lijk aan de rijkosten over dezelfde af stand, moeten betalen. De E.V.O. stelt, dat men. spreken de over verlies, aan de verkeerde kant van het vraagstuk begint. Het bedrijfs leven heeft volgens de E.V.O. recht op een verbinding tussen Walcheren en Zeeuwsch-Vlaanderen, onverschillig, of deze een tekort oplevert of niet. Bij de aanleg van noodzakelijke we gen en bruggen wordt, ongeacht de bouw- en onderhoudskosten, ook niet over tekorten of verliezen gepraat. Wegen, bruggen en veren worden be taald door de gemeenschap. Het weg verkeer alleen al brengt volgens dp E.V.O. aan belastingen vier maal meer field op, dan de Staat voor de wegen nodig heeft. De E.V.O. vindt het dan ook bepaald onbillijk, en zeker ook voor de Zeeuw se vervoerders en verladers, dat voor het veer betaald moet worden, ook al wordt de veerdienst afzonderlijk ge ëxploiteerd. Er wordt voorts op ge wezen, dat deze veerdienst bovendien enorme wachttijden vergt. Deze wachttijden brengen verspilling van kostbare man- en wagenuren met zich. De diénst moet naar mening van de E.V.O. verbeterd worden, zonder dat een extra belasting aan de wegge bruikers wordt opgelegd. Deze is, al dus de secretaris dezer organisatie, schrijnend voor Zeeland en onbillijk uit nationaal oogpunt bezien. Advertentie onveranderlijk R. S. STOKVIS ZONEN H.V./ „Hel Vrije van Sluis" in impasse (Slot van pag. 1) De poldcrlasten bedragen thans 33.per H.A. per jaar en voor sommigen, die nog met oude schul den kampen, bedragen deze kosten 45.Indien de vlottende schuld van twee millioen gulden geconsoli deerd moet worden, zullen deze lasten met tien gulden verhoogd moeten worden. Tenzij de regering de In voorschot uitgevoerde werken voor liaar rekening neemt en gezien de toch al zeer hoge lasten, ware dit wel te wensen De financiële toestand van „Het Vrije van Sluis" is dus verre van rooskleurig; de uitvoering van de verschillende plannen vraagt drie a vier millioen gulden, naast het be drag van zes a zeven millioen voor de zeewering en al deze werkzaamheden worden nu geremd. Het wachten is op de regering, op een oplossing van het financierings-probleem. ANDER PROBLEEM. Een ander probleem was dat van het aan dertig arbeiders verleende ontslag. Enerzyds is dat ontslag een gevolg van de financiële moeilijkhe den en anderzijds van de mechanisa tie. Men kreeg bijvoorbeeld de be schikking over een dragline en in de toekomst zal ook worden overgegaan tot het mechanisch schonen van slo ten. De overige 70 arbeiders zullen evenwel noodzakelijk blyven, zo ver zekerde de heer Van den Broecke ons en hij wees op het voordeel van een kern van vakbekwame arbeiders bij het uitvoeren van werken in eigen beheer, hetgeen zoveel mogelijk ge daan wordt. „Géén probleem vormen de presta ties van arbeiders en de districts opzichters", aldus de dijkgraaf, die hier slechts hulde voor had en nog wees op het feit, dat de opzichters te vens uitvoerders zijn eu een schakel vormen tussen de boeren en het be stuur van het waterschap „Het Vrije van Sluis", dat ondanks de veie moei lijkheden zeker niet zal versagen!

Provinciale Zeeuwse Courant | 1952 | | pagina 2