NIEUWS UIT ZEELAND Zwin Zijpe WISSEL SCHOUWEN LANGEDIJKSE VAART EN DE LANGE DIJK TER SPRAKE GEKNOEID MET HET GEWICHT WEK DE GAL IN UW LEVER OP WOENSDAG 28 MEI 1952 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Residentie-orkest naar Oostburg Concert op 15 November a.s. Naar wij vernemen zal op Zater dagavond 15 November te Oostburg, onder auspiciën van de plaatselijke gemeenschap aldaar het Residentie orkest een concert geven in het Oost- burgse Ledeltheater. Het ligt in de bedoeling, dat dit concert gedirigeerd wordt door Willem van Otïerloo, Met de organisatie van dit concert, waarvoor thans reeds grote belang stelling bestaat, wil de plaatselijke femeenschap er mede op wijzen, dat eeuwsch-Vlaanderen cultureel tot Nederland behoort en dat men ook in dit Zuidelijk gelegen' deel van ons land aan deze cultuur deel heeft. Het is de bedoeling, dat het orkest na afloop van zijn optreden nog des avonds naar Den Haag vertrekt. Bij de financiering van een en ander wordt uitgegaan van een entreeprijs van rond vijf gulden. El Mabrouk naar Zeeland Hans Harting, de Zeeuwse Amster dammer heeft op verzoek van de districtsvoorzitter van Zeeland con tact gelegd in het buitenland voor deelname van bekende athleten aan een nieuwe wedstrijd in Zeeland. De kans is groot, dat eind Juni begin Juli de Franse Marokkaan El Mabrouk 1500 m.-loper voor Helsinki, naar Zee land komt-om Harting partij te ge ven. Getracht wordt ook Reiff hier heen te krijgen en enkele bekende Gantoise-lopers. De wedstrijd zal dan gehouden worden in W. Z.Vlaanderen, namelijk te Oostburg op een Woens dag- of Zaterdagavond. AANDEELHOUDERS VERGADERING N.V. ZEEBAD DOMBURG. Dinsdagmiddag werd in hotel „De Burg" te Middelburg de algemene vergadering van aandeelhouders der N.V. Zeebad Domburg gehouden. De aftredende commissaris, de heer F. Sprenger, werd herkozen. De jaar stukken werden goedgekeurd. WATERSCHAP SCHOUWEN Ook de stand van de leningen besproken Het waterschap Schouwen kwam In ,,'s Lands Kamer" in algemene ver gadering byeen onder voorzitterschap van de heer J. Klompe. Ingekomen waren verschillende door Ged. Staten goedgekeurde besluiten, genomen in de vorige vergadering van het waterschap, o.a. geldleningen tot in totaal f 250.000 en de vaststelling van het dijkgeschot ongebouwd 1952. Medegedeeld werd door het dagelijks bestuur, dat by wijze van voorschot aan het personeel een uitkering ineens is gedaan van f5 netto. By de gemeente Wassenaar is een kasgeldlening geplaatst van f200.000 ad 1% Van de heer J. L. Breeman te Utrecht is een dankbetuiging aan de algemene vergadering gericht voor het cadeau hem aangeboden als erkentelijkheid voor aan het waterschap bewezen diensten ten behoeve van het ontwateringsplan. Vervolgens deed de voorzitter ver schillende mededelingen over de we gen. Vorig jaar was het de bedoeling de Verseputseweg op te knappen met puin van de watertoren. Dit bleek echter niet voldoende en daarom heeft de aannemer, D. Rentier, nog 200 ton puin afkomstig van de was serij er aan toegevoegd. In de ver betering van de Taaijersweg is men nog niet geslaagd. Men kwam boven de begroting, zodat het dagelijks be stuur tot andere plannen is gekomen. Het bestuur wil nu wachten op een eventuele ruilverkaveling. Wellicht zal de bochtige weg in dat plan min of meer rechtgetrokken worden. Toen vorig jaar enkele „Biofux- wegen" werden hersteld, zijn daarbij enige fouten gemaakt. Het viel niet „mee de. zijstukjes volledig aan te pas sen. De Utrechtse wegenbouw zal de ze fouten herstellen. Aan de „Ture- lure" gebeurt niets: de fundering deugt niet. Een perceel werd verkocht en en kele andere in erfpacht gegeven. Op SCHEEPVAART DOOR HET KANAAL VAN ZUID-BEVELAND Cem 2, Joelle. Dalmatia, Wilting. Hispa- nia, Pauwels. Butania 2. Poelle. Telegraaf 21, Vendeville. Telegraaf 12, De Jonge. Alcyone, Nötzel. Vertrouwen, Kamps. Te legraaf 19, Kieviet. Telegraaf 5, Staal. Edelweiss 1, Melsen. Rijswijk, Sprong. Telegraaf XI, Huibrechts. Leendert Pie- ter. Van Groezen. W. van Driel 45, v. d. Pluym, allen naar Rotterdam. Albatros, Verbist. Stad Amsterdam 1, Merrelaar. Stad Amsterdam 10, Sponselee. Stad Am sterdam 4, Schouwenaar. Stad Amsterdam 12, Zaal. Amstel 6, Schreuders, allen naar Amsterdam. Voor den Tijd, Kornet. Nieuwe Zorg. Hoogendoorn. Adriana, Ruitenberg, allen naar Werkendam. Am bulant, De Waal, naar Den Bosch. Anny, Hellebosch, naar Zutfen. Vertrouwen, De Korte, naar Spljclc. Gerdi, De Bot, naar Dordrecht. Ubangl, Govaert, naar Maas. sluis. Maria, Van Denderen, naar Schie dam. Volkerak, Diepeveen, naar Zwijn- drecht. Leentje, Van Yzerlooy, naar Geertruidenberg. Wilhelmina, Marcus, naar Onderdendam. Risico, Schouwstra, naar Onderdendam. Jo, Van Leeuwen, naar Alblasserdam. Horizon, Balk, naar Aalborg. Pennland, Carron, naar Kerk- driel. Elisabeth, Den Boer, naar Delft, Azolla, De Leeuw van Wenen, naar Am sterdam. Anjo, Van Vessem. Janna Cor nelia, Schouten. Dei Kassia, Vilin. Oxia, Muth, Sani 1, Temmermans. Stelvio, Mer- tens. Rijn Schelde 19, Vergauwen. Caspia, Schoolmeester, allen naar Duitsland. Be- rensina. Kaan. Veronica, Bauwens, beiden naar Basel. Cem 4. Joele. Sambria, Maas dam. Porta, De Petter. Trevisia, Puijlaert. Vinotra XI, Carpentier. Stad Amsterdam 3. Durinck. Batavia, v. d. Brink. Emma, Janssen. Francisca, Muller. Rijn Schelde 4, Beekmans. Vertrouwen, Kielen. Deo Ratias, Rensen. Maria, Hoogendoorn. Cherles, Van Leeuwen. Cornelia, De Witte. Anna, Kint. Paul, De Roover. Labor, Wendt. Ingona, Broeders. Salf 2, Meijer. Maria, Broeken. Res Nova, Hoogendoorn. Rio, Ruitenberg. Jannigje, Dupre. Ja- coba, De Vries. Anna- Van Gent. Onder neming, Kleine. Albatros, De Waal. Olie vos 5, Henkes. Contact, De Ruyter. Pro serpina, Van Reenen. Adjea, Van Groe zen. Hendrika Johanna, Kriesels. Rita, Romer. Rhenus 147, Koch. Geran, Ver steeg. Han Kurier 1. Hielscher. Avontuur, Visser. Navexmotor 3, Van Heygen. Pie- ter de Hoogh, De Gelder. Haniel 95, Van Ooyen. Chateau Vignaeu, Wimmer. Airoio, Brabants. Valeriana, Peters. Dakota, Schott. 2 Gebroeders, Van Leeuwen. Sil- vermeeuw, v. d, Kaap. Telegraaf 20, Sinon. Telegraaf 8, Lindhout. Telegraaf. 17, Snoek. Amstel 8, Heyboer. Raab Kar- cher 102, Klapdar. Rabiusa, Feenstra. Corrie, Emans. Amstel 9, v. d, Ree. Toi ler 5, Van Geest. Poolster 2. Borms. Markstein, Jacob. Maria, Kauffeld. Ex press 62. Philipp. Monique, Ruitenberg. Badus, Hartog. Elodie, Van Zanten. Zeel. Luister 2, Dane. Adriana, Faasse. Juran- con. Holle. Sanara 117, Reuther. Avize. Mahl. Catlialina, Van Baaien. Corjo. Van Dijke. Express 40, Huvermann. Wilcor, Van Meel. Bastina Adriana, Visser. Elize Maria, Kreeft. En Avant. Rook. Vertrou wen, Koster. Hageland, Eerkens. Leonie, Verhagen, allen naar België. voorstel van de heer C. M. Moolen- burgh zal in de erfpachtacten wor den vastgelegd, dat herziening van de canon om de 5 jaar mogelijk is. Aangegaan werd een geldlening in rekening-courant ad f 150.000 met de N.V. C. Jamin ad .4 voor minstens 6 maanden. LANGEDIJKSE VAART. Uitvoerig werd er gesproken over de Langedijkse vaart voor de afvoer van polderwater van de achterliggen de landen Scharendijke enz.). Het dagelijks bestuur stelde voor om voor eigen rekening te nemen het delfwerk in het kader van het ontwaterings plan, waarbij de cultuurtechnische dienst slechts subsidie voor het gra ven van één kubieke meter verleent. De bedoeling is de weg met uitko mende grond anderhalve meter te verbreden en het restant op de berm te deponeren en daarvan bouwland te maken. Op een vraag van de heer Moolen- burgh, zeide de heer Klompe, dat de kosten van dit werk worden begroot op f 8000. Er wordt 1 V> H.A. bouw land verkregen, dat f30 per gemet zal opbrengen. De heer P. M. Panny zeide, het vreemd te vinden, dat het bestuur er ongeveer f 10.000 voor wil uitgeven, terwijl de cultuurtechnische dienst één kubieke meter graafwerk vol doende vindt. Ook jhr. C. A. van Cit- ters achtte dit onlogisch en stelde voor, eerst nog eens met de cultuur technische dienst te gaan praten. De heer C. M. Moolenburgh wees er ech ter op, dat het bestuur voor deze werken een blanco crediet heeft ont vangen. Toegezegd werd tenslotte, dat het dagelijks bestuur nog eens zal gaan praten. LANGE DIJK. Over het voorstel van het dage lijks bestuur tot het treffen van voor zieningen aan de voor-oever van de Lange dijk, deelde de voorzitter me de, dat het er daar ter plaatse niet zo best uitziet. Dit is reeds 50 jaar geleden geconstateerd en op de duur moet deze toestand gevaar opleve ren. Men verwacht geen wijziging in de stroom, ook niet wanneer drie zinkstukken worden aangebracht bij dykpaal 11. De bedoeling is nu over een lengte van 200 meter en 'n breed te van 30 meter zinkstukken te leg gen, waarvan de kosten begroot wor den op f200.000. De voorzitter wilde daaraan nog een klein-plan vastkno pen, n.l. om op verschillende plaatsen aan de Zuid-oever in totaal 1000 ton steen te storten. Dat zal op de kost prijs ongeveer f3 per ton voordeel opleveren en in totaal een bedrag van circa f 15.000 vergen. In de eerste 10 jaren moet men erop rekenen, dat wel een millioen besteed moet worden aan de oeververdediging van de Lan ge dijk. De heer Moolenburgh vroeg of het laatst gelegde zinkstuk bij Koudekerke mislukt is, waarop de voorzitter ontkennend antwoordde. Tenslotte werd het voorstel tot het nemen van de betreffende maatrege-1 len aangenomen. DE LENINGEN. Een overzicht van dc leningen per 1 Juli 1952 geeft in totaal f 470.000. Momenteel is nodig op lange termijn, f 200.000 voor de wegen 1951, f200.000 voor het ontwateringsplan 1951, dus f 400.000. De overige f70.000 is gewoon kasgeld. Voor de wegen wera bereids aan de Unie van Waterschapsbonden opgegeven, dat in de te plaatsen emissies zal worden deelgenomen voor f 200.000 ad 4 met 2% kosten. Naast deze dure lening, zo zeide de voorzitter, konden wij ook afsluiten een lening voor vijf jaar tegen 3% zonder kosten, evenwel met de mogelijkheid van op zegging. Hiervan is gebruik gemaakt tot een bedrag van f 200.000 voor het ontwateringsplan 1951, storting per 1 Juli 1952. Dit bestuursbesluit werd door Ged. Staten goedgekeurd. Men stelde nu dus de vergadering voor dit besluit van het bestuur te bekrachti gen. Boven de genoemde leningen i3 voor de uit te voeren zinkwerken nog nodig, een bedrag van f 250.000. Het dagelijks bestuur vroeg aan de verga dering machtiging om, als het tijd stip daarvoor zal zijn aangebroken, SCHOUWEN- EN DUIVELAND Bruinisse DE JURY VOOR HET CONCOURS Als juryleden zullen by het op Tweede Pinksterdag te houden Bondsconcours fungeren de heren Theo van Overveld te Voorburg en Alb. Meijns te Wormerveer. Hoezeer de burgerij meeleeft met dit muziekfestyn en de vereniging „Nu met Hope", moge blijken uit de beschikbaar gestelde medailles. Naast een lauwertak werden beschik baar gestelde 3 zilveren vergulde me- dailes, 9 zilveren medailles, 5 brons vergulde medailles en 2 brons verzil verde medailles. Ieder der 11 deelnemende vereni gingen maakt dus wel een kans één of meer medailles te veroveren. THOLEN St. Annaland VOETBALWEDSTRIJD. Op het sportterrein aan de Dorps weg te Sint Annaalnd werd een voet balwedstrijd gespeeld tussen de junio ren van W.H.S. en leerlingen van de M.U.L.O. uit Tholen. De thuisclub moest het loodje leggen, want de Tholenaars wonnen deze wedstrijd met 51. DE STEMDISTRICTEN. Voor de aanstaande Tweede-Ka merverkiezingen zijn te Sint Anna land de stemdistricten samengesteld. In stemdistrict I (Oud Gemeente huis) is burgemeester Fr. M. Boo gaard voorzitter en de heren Jb. Moerland en J. A. den Engelsman le den. Plaatsvervangende leden zijn hier de heren Corns. Ridderhof en W. C. Klippel. In stemdistrict IE (O.L. School) is Adr. Corns. Geluk voor zitter. Leden zijn hier de heren Fr. J. Stols en Jb. Goedegebuure. Plaats vervangende leden zijn de heren G. Goedegebuure en Johs. F. Kaashoek. Het aantal kiezers per 1 April j.l. was 1654, waarvan er op stemdistrict I 789 moeten stemmen en op stem district H, 865. St- Maartensdijk RAADSVERGADERING. De raad der gemeente St. Maar tensdijk komt Woensdagmiddag om vier uur in vergadering bijeen. SAMENSTELLING STEMBUREAUX. Te St. Maartensdijk zijn de stem- bureaux samengesteld als volgt: Ge meentehuis, no. I: voorzitter burge meester D. C. Bouwense, leden, de heren A. L. Hage en M. L. Koopman. Bewaarschool, no. n: voorzitter de heer A. P. Bóut; leden, de heren M. J. Langejan en A. P. Geluk. Plaats vervangende leden: de heren N. de Viet en J. E. B. Metser. Tholen AFSCHEID BIJ „BONA FIDES". In de sortéerloods van dc N.V- oestercultuurmaatschappij ..Bona Fi des" te Tholen nam opzichter M. Cor- nelisse na een eervolle staat van dienst afscheid van directie en perso neel dezer maatschappij. De directeur, de heer J. H. Bal, sprak de heer Cor- nelisse in hartelijke bewoordingen toe. waarbij hij er op wees. dat de schei dende niet minder dan 51 jaar aan de maatschappij was verbonden. Spreker gaf een kort overzicht van de ontwik keling van het bedrijf in deze periode. Hij dankte de heer Cornelisse voor zijn prettige omgang met directie en pex'soneel- Ter ere van de scheidende opzichter was een gedenkplaat in de sorteerloods aangebracht, die door hem op verzoek van de directie werd onthuld. Op de plaat waren de vol gende woorden aangebracht „Onthuld op 27 Mei 1952 bij het afscheid van M. Cornelisse na 51 jaren trouwe dienst bij de Bona Fides". Vervolgens overhandigde de heer Bal aan de heer Cornelisse een geschenk namens een der grootste afnemers. De scheiden de dankte daarna directie en personeel voor de hartelijke samenwerking ge durende zovele jaren. Vervolgens hul digde de heer Bal de zoon van de heer Cornelisse, de heer H. Cornelisse, die zijn zilveren jubileum vierde. Hij bood hem een enveloppe met inhoud aan. Na een dankwoord van de jubilai'is volgde nog een gezellig samenzijn. Het kwade geweten en de belastingen. In totaal werd bij diverse ontvan gers van belastingen in de provincie Zeeland een bedrag aan gewetens- geld gestort van 3080,35. Hiervan kwam 1.107 uit Goes, 1.200 uit Middelburg en 773.35 uit Zierikzee. Ondersteuning van behoeftige krankzinnigen Het Suppletiefonds „Draagt El kanders Lasten" tot ondersteuning van behoeftige krankzinningen in de stichting „Wederust", kwam Dins dagmiddag in zaal-Bustraan te Goes in ledenvergadering byeen, onder voorzittex-schap van de heer K. J. Dominicus uit Wemeldinge. Medede ling was ontvangen van de koninkr lijke goedkeuring op de gewijzigde statuten. De rekening van de secre taris-penningmeester, de heer P. Kes- teloo uit Serooskerke gaf een nade lig saldo van 270.93 aan, voorname lijk ontstaan door de kosten van de hernieuwde kon. goedkeuring op de statuten. In het jaarverslag werd op gemerkt, dat het tekort in het lopen de jaar nog zal toenemen als gevolg van de verhoogde steunverlening. Het ledental van het fonds bedraagt thans 1000. In het afgelopen jaar werd 1820 aan steun uitgekeerd. Met dankbaarheid zag de secretaris penningmeester terug j>p het afge lopen boekjaar, waarin'God Zijn ze- geii aan het werk van het fonds niet heeft onthouden. By de bestuursverkiezing werden de aftredende heren Jac. d. Hamer, Ter- neuzen. ds. W. Oosthoek, Westkapel- le en P. dé Regt, Axel, herkozen. In de commissie tot nazien van de reke ning '52 werd benoemd de heer A. Bosselaar, Aagtekerke. Tijdens de rondvraag ontspon zich nog een nuttige gedachtenwissellng, welke zal bijdragen tot een vruchtba- i*e samenwerking tussen de Vereni ging tot Chr. Verzorging van geestes- en zenuwzieken in Zeeland en het suppletiefonds. Voorts werd gewezen op de zeer zware financiële lasten, welke de families van verpleegden, vooral in de kleinere gemeenten, vaak hebben te dragen. Oud-Vossemeer R.P.S.SCHOOLREIS. Na een door hen georganiseerde spaar-actie op school, is aan de leer lingen uit de hoogste klassen van de O.L. school te Oud-Vossemeer dooi de Rijks Postspaarbank een gratis schoolreis naar Schiphol aangeboden. Deze reis zal op 9 Juli a.s. worden gemaakt. De gewone schoolreis wordt gemaakt op 4 Juli naar Sche- veningen: de leerlingen uit de lagere klassen gaan op 11 Juli naar Ber gen op Zoom. POLITIERECHTER MIDDELBURG Opkoper bedroog firma, waaraan hij oud ijzer leverde De Politierechter te Middelburg veroordeelde Dinsdag de Middelburgse opkoper D. B., die door bedrog een lirma te Middelburg ongeveer vijf ton oud ijzer te weinig had geleverd, conform dc els tot een maand ge vangenisstraf. De firma kocht van B. geregeld de door deze opkoper verzamelde oude metalen op. Verdachte gaf iedere keer als zyn geladen wagen op een weegbrug wera gereden, de weger op, dat dit voertuig leeg 625 kg. woog. hetgeen dan op het weegbriefje werd genoteerd. In werkelijkheid woog de wagen echter 856 kg., zodat B. voor iedere door hem geleverde lading oud ijzer te veel kreeg uitbetaald Twin tig keer ging dit goed, maar de 21e keer kx-eeg de koper argwaan en liet de ledige wagen wegen, waarbij het bedrog aan het licht kwam. De los werkman P. H. F., te Mid delburg. die tijdens een huiselijke on enigheid zijn echtgenote had mishan deld, werd veroordeeld tot f40 of 20 dagen. Een zelfde boete, alsmede zes weken gevangenisstraf voorwaarde lijk met twee jaar proeftijd, was de straf voor de Middelburgse chauffeur A. de V., die had gezien, dat men op het bedrjjf van W. D. aan de Sels- weg aan het dorsen was en in de nachtelijke uren twee zakken met in totaal 120 kg mais stal. Tegen deze verdachte, die verklaarde, dat hij be hoefte had gehad aan varkeixsvoer, eiste de Officier zes weken voorwaar delijk. Een andere chauffeur. J. R., te Westkapelle, die in opdracht van zijn baas per vrachtauto een groot aantal voor dit bedrag een lening op te ne men. Uiteraard zal van de dan aan wezige mogelijkheden de meest aan nemelijke. gevolgd worden en zal in dien de rentevoorschriften ruimer ge steld mochten worden, dienovereen komstig een passend besluit worden genomen ten opzichte van de deelna me in de- Unie-emissie(s). De be- stuursvoox-stellen werden aanvaard. De voorzitter deelde verder mede, dat Ged. Staten geen goedkeuring hebben verleend voor de heffing; van 14,9 van het gebouwd. De zaak is namelijk, dat volgens het voorstel het gebouwd met 50 naar boven gaat tot een bedrag van 14,9 het onge bouwd met 11 naar boven tot f50,40 per H.A. Ged. Staten adviseren om het ver- houdingscijfei* zodanig te stellen, dat daaruit voor 1952 een heffing voort- vloeit voor gebouwd van 10,08 Ondanks het feit, dat de motivering van Ged. Staten te weerleggen is, zal het dagelijks bestuur het advies toch volgen en het percentage bren- •n op 10 voor 1952. De voox-zitter beaamde, dat ge bouwd inderdaad met 14,9 c/o te zwaar belast is. RONDVRAAG. Bij de rondvraag vroeg dc heer Moolenburgh, of niet te voorkomen is dat zware wagens en de bussen van de R.T.M. midden door Schou wen rijden over zwakke wegen, welke vraag door meerderen onderstreept werd. De voorzitter zeide, dat die we gen dan tot B-wegen zouden moeten verklaai-d worden. Het dagelijks be stuur zal deze zaak nader bezien. Ook vroeg de heer Moolenburgh naar de bijdrage van de suerende polders ad f 4,26 per H.A. De voorzitter zeide in dit verband, dat dit bedrag de directe kosten omvat en dat buiten beschou wing gelaten worden, de andere kos ten, welke ook nog volgens het re glement in rekening gebracht mo- ;en worden. Marktberichten VEILING ZUID-HOLL. EILANDEN. Fruit: Aardbeien 2462 per doos; idem 09 per kg.; Perziken 1129 per stuk. Aardappelen grote 3739; poters se ll kriel 2428, alles per kg. Groenten; Andijvie 3549; Bloemkool I 26—57; idem II 1846: Komkommers 29—33; Kroten 16—21; Postelein 35; Bos- peen 42—58; Waspeen 4059; Rabarber 7.10—9.10, per 100 kg.; Radijs 8.00—10.30. per 100 bos; Selderij 10.7013.10, per 100 kg.; Sjalotten 19—26; Stoofsla 10—12; Spi nazie 2746; Tomaten A, B, C 1.60—2.05. aUes per kg. per stuk of per bos: Sla I 2.00—6.10. per 100 stuks. VEILING ZIERIKZEE, Asperges 83.00123.00; Spinazie 42.00; Rabarber 7.00—12.00; Peulen 180.00; Princ. bopen 163.00; Postelein 32.0041,00; Aard appelen 10.7012.20; Sjalotten 20,00; Kropsla I 5.00 Bloemkool D, C. B, A, 11,00—G6»f)0; Bospeen 49.00—63.00. alles per 100 kg., per 100 stuks of per 100 bos; Aardbeien- per doosje 4351 cent. De eerste peulen werden aangevoerd door de heer J. de Muimik te Haamste- VEEMARKT ROTTERDAM. 27 Mei. Aangevoerd 4633 dieren, w.o. 193 paarden, 5 veulens, 752 gebruiksvee. 875 vette koeien, 150 vette kalveren, 158 graskalveren, 1435 nuchtere kalveren. 113 varkens,,.395 biggen, 103 schapen, 395 wei- delammeren-, 64 bokken en geiten. Prijzen per kg. vette koeien f 3.00—3.30, 2.75— 2.95, 2.55—2.75, vette kalveren f 3.00—3.20, 2.80—2.90, 2,60—2.75, slachtpaarden f 2.40 2.35. 2.25. Prijzen per stuk: kalf- en melk koeien f 1200, 1050. 900, varekoeien i 850, 750, 675. vaarzen f 875. 750, 685, pinken f 575, 500, 400, graskalveren f 370, 300, 200. biggen f 60. 56. 50. schapen f 130. 120. 100. nuchtere kalveren f 54. 50, 46, weidelam- meren f 80, 65, 50. Vette koeien aanv. aanmerkelijk groter, handel lui, niet ge heel prijsh. kalf- en melkkoeien aanv. minder handel stil, niet geheel prijsh.^ vette kalveren aanv. ruim. handel kalm, iets teruglopende pr.; graskalveren aanv. iets ruimer, handel lui, niet geheel prijs houdend. Er komt een bijenmarkt in Goes Bijentelers vergaderden Binnenkort zal tc Goes wederom een bijenmarkt van zwermen georga. niseertl worden door dc aid. X. en Z.. Bevel and van de Vereniging tot be vordering der bijenteelt in Nederland. Dit besluit werd genoméh op de Dinsdagmorgen in „de Prins van Oranje te Goes gehouden algemene ledenvergadering. In zijn openings woord moest de nieuwe voorzitter, de heer J. A. van Willigen uit Goes con stateren, dat het afgelopen jaar een zeer slecht bijenjaar is geweest. De honingopbrengst was gering, terwijl de honingprijzen laag waren. De on kosten zijn daarentegen hoger, zodat verschillende liefhebbers overwegen hun bijenvolken sterk in te krimpen of geheel op te ruimen. Van het hoofdbestuur te Wagenin- gen was een schrijven ontvangen waarin het plan werd geopperd, maatregelen te nemen o.a. door het aanstellen van spuitwachten, om te voorkomen, dat de bijen ten offer vallen aan de bespuiting van de fruitbomen e.d. met giftige bestrij dingsmiddelen. De vergadering acht te dergelijke maatregelen practisch niet uitvoerbaar. Hierbij werd er o.a. op gewezen, dat tijdens de bespuiting van het koolzaad in de Sloepolder de bijenvolken door de imkers werden vastgehouden. Toen daarop de bijen enkele dagen later weer vrij konden rondvliegen, zyn toch vele bijen nog vergiftigd, zodat o.m. de Tilburgse imkers met sterk gedunde volken naar Brabant moesten terugkeren. De rekening van de penningmees ter, de heer S. Dekker uit 's Heer Hendrikskinderen gaf een batig- sal do van 396.65 aan. Het aantal leden liep terug van 269 tot 220, doordat verschillenden zonder vooraf te heb ben bedankt, weigerden hun contri butie te voldoen. Betreurd werd dat weinig jonge leden tot de vereniging toetreden, een verschijnsel dat overi gens landelijk is. Nadat de heer A. J. van Willigen verslag had uitgebracht over de alge mene ledenvergadering te Utrecht, kwam een bestuursvoorstel aan de orde tot het maken van een excursie. Op 21 Augustus a.s. wordt een im kersdag te Breda gehouden, terwijl in Juli in de Antwerpse Dierentuin een internationale bijententoonstelling wordt georganiseerd. Zo mogelijk wil men beide excursies laten doorgaan. Onder de leden zal hierover een schriftelijke enquête worden gehou den. Na afhandeling van dit huishoude lijke gedeelte hield de heer A. J. van Willigen, assistent by de voorlich tingsdienst bijenteelt, een lezing over het maken van kunstzwermen, terwijl nog een interessante film over het leven van de bij werd vertoond. VAN TOT De heer C. Geuze te Sclierpenisse slaagde te Dordrecht met lof voor het diploma V.M.T.O. werktuigkunde. De opbrengst van de N.C.A.-collecte voor dc z.g. Blauwe week te Colijosplaat was f 26.65. Op haar verzoek is aan mej. W. J. der Peijl met ingang van 1 Juni 1952 eervol ontslag verleend als typiste ter secretarie van Kortgene. De zangvereniging „Zuiderstemmen" te Hansweert hield een bazar ten bate het décor- en costuumfonds. Er wa ren talrijke attracties met aardige prij- De bazar trok ongeveer 1200 bezoe kers. De collecte voor de sanatoria „Sonne- vanclc" en „Zonnegloren" heeft te Wol- faartsdijk f 400.opgebracht. De 50 ton metende schooltjalk „De Gerlache" uit Antwerpen bracht tijdens een oefentocht op de Zeeuwse wateren tweedaags bezoek aan Tholen. Bij de verkiezing voor de kerkvoogdij der Ned. Herv. Gem. te Eikerzee werd ae heer AL Gaanderse herkozen. In de va cature L. Kristelijn werd gekozen, de heer \V. J. de Vrieze. Op 31 Mei a.s. viert het echtpaar J. H. Klooster—P. Kloosier-Wissekerke in .Huize Weltevreden" te Ellewoutsdijk zijn 55-jarig huwelijksfeest. De opbrengst van de collecte ten bate van de stichting 19401945 te 's Heer Arendskerke is f 309.30. Daarbij komen itog Ue giften van 17 contribuanten. De jaarlijkse Rode-Kruiscollecte zal te St. Annaland worden gehouden van 26 Mei tot 8 Juni a.s. Op Vrijdag 30 Mei a.s. viert hei echt paar J. van Poortvliet—E. van Engels man te St, Annaland zijn 50-jarig huwe lijksfeest. De collecte voor de oorlogsgravenstich ting bracht te Aardenbui'fe f 62.88 op. De muziekvereniging M.V.K. te St. Maartensdijk organiseert op Zaterdag 31 Mei en op Maandag en Dinsdag 2 en 3 Juni een bazai-, ten bate van het instru mentenfonds. Voor de rlngrijderij welke op 3 JuiH a.s. te Oottkapelle zal worden gehouden hebben zich reeds 25 deelnemers ge meld. Op Dinsdag 3 Juni a.s. zal het echt paar L. Baljé—C. Francois te Middelburg zijn 60-jarig huwelijksfeest vieren. Te Nieuwerkerk bracht de collecte voor de sanatoria „Sonnevanck" en „Zon negloren" i 55.56 op. zakken haver, toebehorende aan de Staat, van Middelburg naar Westka pelle moest vervoeren, had enkele zakken weggenomen en dc inhoud voor een dubbeltje per kilo aan zijn collega S. B. te Oostkapelle ver kocht. Verdachte R. verklaarde tot zyn daad te zyn gekomen, omdat hij een dag tevoren zyn portemonnaic was kwijt geraakt en daardoor zon der geld zat. Hy werd veroordeeld tot f 60 of 30 dagen. B., die de haver no dig had voor zijn varkens, kreeg een zelfde boete. Een boete van f25 of 10 dagen hechtenis was weggelegd voor de 19- jarige bouwkundig tekenaar F. W. te Vlissingen. Hij had een houten balk, die aan een aannemer toebehoorde, weggenomen. FLES BIER SNEUVELDE. De Vlissingsc metselaar L. D., ver keerde onder invloed van sterke drank toen hy op 14 April op zijn fiets over de Nieuwe Vlissingsc weg te Souburg reed. Hij fietste met een behoorlijke snelheid achter 'n vracht auto aan en botste tegen dc laadbak, toen het voertuig op bevel van de po litie plotseling stopte. Het gevolg was een valpartij en enkele verwon dingen aan het gelaat, tenvijl een fles bier, die D. in zijn zak had. sneuvel de. Na de ontnuchtering gaf verd. toe, inderdaad teveel te hebben ge dronken: naar raming twintig glazen bier! Bii verstek wem hij thans ver oordeeld tot f 40 of 20 dagen. Diie weken gevangenisstraf werd geëist tegen de opkoper P. L. tc Vlis singen, die een hoeveelheid lood had gekocht, waarvan hy zou hebben ge weten, dat deze van diefstal afkom stig was. Verdachte ontkende dit laat ste, doch werd veroordeeld tot één maand voorwaardelijk met twee jaar proeftijd. De landbouwersknecht J. v. d. M., uit Kamperland, en de D.U.W.-arbei- der M. J. T. uit Oudenbosch, die dron ken op hun fiets hadden gereden, werden resp. veroordeeld tot f60 en f 40 boete, de D.U.W.-arbeider A. J. v. L., die in het kamp te Biggekerke het colbertjasje van één zijner col lega's had gestolen, tot f 25 boete. Advertentie U suit 's morgens „kiplekker" uit bed springen. Elke da* moet uw lever een liter gal In uw ingewanden doen atromen. andera verteert uw voedsel niet, het bederft. U raakt verstopt, wordt humeurig en loorn. Neem dc plantaardige CARTER'S LEVEHPILLKTJES om die liter gal op te wekken en uw spijsvertering en stoelgang op natuurlijke wij zo te regelen. Een plantaardig zacht middel, onover troffen om do gal te doen atromen. Eist Carterie Levcrpilletjes. Vrijzinnige jeugd zal confereren te Bergen op Zoom. Van Zaterdag 31 Mei tot en met Maandag 2 Juni a.s. zal op het kam peer centrum Uit en Thuis nabij Ber gen op Zoom een Pinkster Conferen tie gehouden worden door de Vrijzin nig Christelijke Jeugd Centrale. Deze conferentie is speciaal voor leden van de jeugd gemeenschap, de zgn. J.G.'s en van de Jongeren Bond, de zgn. J.B.'s uit Zeeland en Bra bant. Men verwacht een kleine tachtig bezoekers van 16 tot 25 jaar. De leiding berust bij dc heer Fller- man uit Middelburg, die het geeste lijke gedeelte onder zijn hoede heeft. Kamp-commandant is de heer Th, Thalen uit Bergen op Zoom. Zater dags om 5 uur zal het kamp officieel geopend worden door de heer Flier- man en is er gelegenheid om onder ling kennissen te maken. Zondagsmorgens zal de heer Flier- man zijn Pinksteipreek houden. In de middag zal een groot spel worden opgevoerd. Het verdere gedeelte van deze dag zal gevuld worden aan spe len en volksdansen, een bont pro gramma van muziek, dans en zang. 's Avonds zal er een groot kamp vuur worden ontstoken. 's Maandags zal men nog een ge zellige bijeenkomst houden, een tocht in de mooie omgeving gaan maken, terwijl om 5 uur het kamp weer met enige plechtigheid zal worden geslo ten. Aansluitend aan deze Pinkster Conferentie zal er een week later op 7 en 8 Juni a.s. nog een byeenkomst op Uit en Thuis gehouden worden, dan voor de „Vrije Vogels", de jonge ren en meisjes van 1215 jaar uit Brabant en Zeeland. Dit zal een gro te kampdag worden en men verwacht een 130 tot 150 bezoekers. Als naam voor deze bijeenkomst was gekozen „De Zomer trek". De leiding van deze dagen is weer in handen van de heren Flierman en Thalen, maar de rollen zijn dan omge keerd. De heer Thalen uit Bergen op Zoom zal dan hoofdleider zijn en het geestelijke gedeelte voor zijn reke ning nemen, terwijl de heer Flierman uit Middelburg kampcommandant is. WIELRENNEN WIELERKOERS HULST. De uitslag van de rit voor ama teurs over 90 km. was: 1. P. Maas, Pindorp: 2. A. Borreman, HogerheS- de; 3. J. van Osta, Oudenbosch; 4. W. Verhoeven, Overachic; 5. J. Ko ning, Breda; 6. P. v. d. Linden, Hel mond; 7. Gerrit Saelens, Selzaete; 8. P. de Bruin, Roosendaal; 9. H. Schoenmaker, Blerick; 10. C. Pay- mans. Tilburg. D ekoers voor nieuwelingen over 40 km. had tot uitslag: 1. P. v. d. Lijke, Groede; 2. J. Opstals, Belfelt: 3. C. Keeper, Roosendaal; 4. A. vah Beers, Vhssingen; 5. J. van Baard wijk, Vlijmen; 6. J. Loven, Steenber gen; 7. P. Filippius, Eindhoven.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1952 | | pagina 17