NIEUWS UIT ZEELAND Zwin Zijpe ZEEUWSCH-VIAANIWN AAN 21 LEERUNGEN KON HET DIPLOMA WORDEN UITGEREIKT GEKNOEID MET HET GEWICHT WEK DE GAL IN UW LEVER OP Wissel Zeeuws-Vlaanderen WOENSDAG 28 MEI 1952 PROV1NC1 ALE ZEEUWSE OOURAUT Residentie-orkest naar Oostburg Concert op 15 November a.s. Naar wU vernemen zal op Zater dagavond 15 November te Oostburg, onder auspiciën van de plaatselijke gemeenschap aldaar, het Residentie orkest een concert geven in het Oost- burgse Ledeltheater. Het ligt in de bedoeling, dat dit concert gedirigeerd wordt door Willem van Otterloo. Met de organisatie van dit concert, waarvoor thans reeds grote belang stelling bestaat, wil de plaatselijke gemeenschap er mede op wijzen, dat Zeeuwsch-Vlaanderen cultureel tot Nederland behoort en dat men ook in dit Zuidelijk gelegen deel van ons -land aan deze cultuur deel heeft. Het is de bedoeling, dat het orkest na afloop van zijn optreden nog des avonds naar Den Haag vertrekt. By de financiering van een en ander wordt uitgegaan van een entreeprijs van rond vijf gulden. EI Mabrouk naar Zeeland Hans Harting, de Zeeuwse Amster dammer heeft op verzoek van de districtsvoorzitter van Zeeland con tact gelegd in het buitenland voor deelname van bekende athleten aan een nieuwe wedstrijd in Zeeland. De kans is groot, dat eind Juni begin Juli de Franse Marokkaan El Mabrouk. 1500 m.-loper voor Helsinki, naar Zee land komt om Harting partij te ge ven. Getracht wordt ook Reiff hier heen te krijgen en enkele bekende Gantoise-lopers. De wedstrijd zal dan gehouden worden in W. Z.Vlaanderen, namelijk te Oostburg op een Woens dag- of Zaterdagavond. AANDEELHOUDERS VERGADERING N.V. ZEEBAD DOMBURG. Dinsdagmiddag werd in hotel „De Burg" te Middelburg de algemene vergadering van aandeelhouders der N.V. Zeebad Domburg gehouden. De aftredende commissaris, de heer F. Sprenger, werd herkozen. De jaar stukken werden goedgekeurd. Terneuzen Onteigening van gronden voor industrieterrein Nu aan de gemeenteraad te Terneu zen voorstellen zyn voorgelegd tot onteigening van diverse percelen grond nabij de Baandijk ten behoeve van een terrein voor de vestiging van kleinindustrie is daarop een toelich ting verschenen waaruit ondermeer het volgende blijkt: Het terzake ontworpen plan be staat uit het maken van een indus trieweg van het stationemplacement (Stationsweg-) naar het havengebied met aan weerszijden de mogelijkheid tot het vestigen van industrieën. In verband met de smalle, bochtige Baandijk dient deze weg tevens ter betere ontsluiting van de kanaalha ven. De aanleg is dan ook in belang van de Rijkswaterstaat. Aan deze dienst is gevraagd om een bijdrage in de kosten van de weg. Een verkla ring van de hoofdingenieur van de Rijkswaterstaat bevestigt, dat deze weg voor de ontwikkeling van de ka naalhaven van belang is. De weg heeft twee uitlopen. Dc ene uitloop vormt een directe verbinding met de kom en het achterland en is daarom uit verkeerstechnisch oogpunt van belang. De tweede uitloop geeft een directe verbinding met het spoorweg emplacement. Met de consulent voor grond- en pachtzaken in Zeeland is voor de vaststelling van het uitbrei dingsplan overeenstemming verkre gen, teneinde de cultuurgronden zo veel mogelijk te ontzien. Aangezien het ontworpen project de gemeente op grote financiële offers komt te staan is een beroep gedaan op de mi nister van Economische zaken om fiy nanciële medewerking te verkrijgen. "Bij -beschikking van 19 November 1951 heeft deze bewindsman de ge meente een subsidie verleend van 90.000 in de aanlegkosten van een industrieterrein van 10 ha. Daar de minister overtuigd is, dat dit jroject voor het economisch her stel van het land van belang is was hij bereid in aanzienlijke mate bij te dragen in de onrendabele kosten van het bouwrijp maken van bedoeld ter rein. Teneinde de beschikking over bedoelde terreinen te verkrijgen werd mondeling zowel als schriftelijk on derhandelingen gevoerd met dé eige naren, welke slechts tot gedeeltelijk resultaat mochten leiden, in hoofd zaak omdat enerzijds de eigenaren geen genoegen kond ennemen met de geboden prijs, anderzijds omdat enke le eigenaren onder geen beding tot verkoop wensten over te gaan. Voor enige eigenaren heeft de gemeente raad reeds een besluit genomen tot aankoop. Met enige andere eigenaren heeft de gemeente reeds overeen stemming bereikt van de prijzen, maar naar het oordeel van het prij- zenbureau waren ze niet in overeen stemming met de norm gesteld in het vervreemdingsbesluit onroerende za ken zodat geen fiat kon worden ge geven. Onderhandelingen op de prijs- basis van het prrjzenbureau konden tot geen verder resultaat leiden. Ge zien het groot economisch belang voor de ontwikkeling van de gemeen te acht het gemeentebestuur 't nood zakelijk tot onteigening over te gaan. Sluis RIJWIELPAD VOLTOOID. Het rijwielpad langs de rijksweg van Sluis naar Draaibrug is thans geheel voltooid. De eens zo slechte weg van hobbelige „kinderhoofdjes" is herschapen in een uitstekende route, geheel aangepast aan het mo derne snelverkeer. De wielrijders hebben nu een veilig en ruim pad tot lnm beschikking, dat bovendien van de grote verkeersweg is afgescheiden door een strook vrije grond met be plantingen. Ook met het oog op het vreemdelingenverkeer betekent dit wel een zeer grote -verbetering. WEDVLUCHT „TOT WEERZIENS". De postduivenhoudersvereniging „Tot Weerziens" uit Sluis nam Donderdag met 54 duiven deel aan de prijsvlucht op Arras. De hoogste snelheid bedroeg 1050.7 meter per- minuut. De prijzeen wer den als volgt verdeeld: 1, B-P. de Smit; 2, 6 O. de Meijer; 3. 17 P. Rijkborst; 4. cl de Meijer; 5, 7 O. de Clerck; 9. P. Maen- hout; 10. W. du Fossé. Hulst JANSENIUS-LYCEUM VERLOOR. Het voetbalelftal van het Jansenius Lyceum te Hulst, schoolkampioen van Zeeland, speelde een wedstrijd tegen het St. Niklaase College, waar van kort geleden gewonnen werd. Nu leden de Jansenisten een 61 neder laag. Het St. Caeciliakoor uit St. Jansteen versloeg-het Jansenius Ly ceum met 4—3. JEEPCROSS. Te Hulst werd onlangs een motor club opgericht, waarvan het bestuur als volgt is samengesteld: Joh. Borg- steijn, voorzitter: P, Bosch, secreta ris; J. Morres, penningmeester en P. de Bruyn, lid. Zaterdag 5 Juli a.s. zal een jeepcross georganiseerd worden, waaraan o.a. zal deelnemen De Wil de, die reeds bij de laatste motorcross te Hulst zijn kunnen toonde. RAAD AXEL Geen sociale dienst Nieuwe leningen aangegaan De raad van Axel kwam in open bare vergadering bijeen onder leiding van burgemeester P. L. D. van Oeve- ren. Medegedeeld werd. dat in ver band met de nog talrijke aanvragen voor woningen circa 200 nog niet aan huiseigenaren kan worden toege staan hun panden te verhuren buiten de woningruimtecommissie om. Er zal een commissie ingesteld wor den, die toezicht zal houden op het re creatieoord en op de belangen van de hengelsportvereniging. Tegen het voorstel van de heer C van Bendegem (PvdA) om het onder zoek van de gemeentebegroting in af deling te doen geschieden, had het college van B. en W. geen bezwaar. In herstemming kwam het voorstel van de heer C. van Bendegem om een commissie te benoemen, die een on derzoek moet instellen naar de wen selijkheid van een sociale dienst. In vorige* vergadering staakten de stemmen hierover. Thans werd het voorstel met 6 tegen 7 stemmen ver-' worpen. Een verzoek van een ingezetene om een strook grond te mogen huren voor aanleg van een tennisbaan gaf aan leiding tot een principieel debat. De heer J- Pijpelink (AR) wenste aan de huur de voorwaarde te verbin den, dat niet zou worden getennist op Zondag. Enkele andere leden waren daar tegen.Het voorstel Pijpelink werd verworpen m?t 6 tegen 7 stemmen De' verhuur van het terrein werd daarna goedgekeurd. Aan de eigenaar van een winkel pand werd toegestaan een tank in de openbare weg aan te brengen. Het pand Noordstraat 23 werd verhuurd aan de landbouwvoorlichtingsdiensl. Afwijzend werd beschikt op een vc zoek tot het invoeren van een veror dening op de waakhond. Een vacantie- uitkering voor 1952 werd vastgesteld voor het gemeentepersoneel. Vastgesteld werd een uitkeringsver ordening en kindertoelageverordening voor de nieuwe werkloosheidswet. De raad betuigde geen instemming met een adres van de gemeente Sint Maartensdijk over provinciale verde ling van de kosten der krankzinnigen verpleging. Aan de vereniging Simavi werd geen subsidie toegekend. Voor verbetering van de wegbedek- king op de Graafjansdijk werd een lening van f 16.000.aangegaan. Het aandeel van de gemeente Axel in de nationale woningbouwleningen zal worden opgenomen. Een kasgeldlening van f 250.000. werd verlengd en een leningsbesluit van 4 Dec. j.l- werdvervangen door een nieuw besluit. De voorlopige bedragen voor he' o. en ulo ingevolge de l.o.-wet werden vastgesteld. Een zes-jarige lening al f 150.000.— tegen 3 pet. werd aangegaan, waarvan f 60.000.voor de jeugdherbergfinan ciering en f 50000 voor uitbreiding van het gasbuizennet is bestemd. Ook werd een lening van f 20.000. aangegaan tegen 4 pet. en op te ne men in Juli a.s- Bij de rondvraag werd geklaagd over de toestand van het kanaal b<" de Kanaalkade, over de overlast op wandelwegen in het plantsoen tijdens voetbalwedstrijden, over het ontbre ken van PvdA leden in het jeugdher- bergbestuur en gevraagd werd om verplaatsing van een brievenbus. Daarna begaf de raad zich in besloten zitting. Waterlandkerkje BESPROEIING GEWASSEN In Waterlandkerkje werd weer een besproeiing van gewassen vanuit de lucht uitgevoerd bij de heer M. Ver- brugge. Het geheel werd weer vlot afgewerkt. Deze besproeiing ge schiedt tegenwoordig op meer boerde rijen' en heeft algemeen de belangstel ling van de landbouwers. Ook de heer A. A. Buijclc liet enige velden met het vliegtuig besproeien. Als tankstation is ingeschakeld „De^Plaat", een zan derige vlakte nabij Bakkersdam. Door aanwezigheid van de Linieput is daar water in overvloed, terwijl het terrein geschikt is om te landen. GESLAAGDE BAZAR Donderdag (Hemelvaartsdag) en Zaterdag werd te Waterlandkerkje een geslaagde bazar gehouden ten bate van het herstel van de Ned. Herv. kerk. Beide dagen was de toe loop groot. Zaterdagavond was de trekking van de voor dit doel gehou den verloting ten overstaan van no taris J. Mijs te Oostburg. Er waren vele fraaie prijzen, waarvan de bromfiets wel de voornaamste was. Deze eerste prijs is gevallen in Vught. Een woord van lof komt bij deze bazar toe aan de organisatoren en vooral aan de vrouwenvereniging „Dient elkander door de liefde". Dr. J. Schouten sprak te Oostburg In het goedgevulde Ledeltheater te Oostburg sprak dr. J. Schouten voor de A.R. Kiesvereniging. De voorzitter van de centrale kiesvereniging Sluis, de heer A. I. Catsman uit Aarden burg, leidde de spreker in. De heer Schouten stelde vast, dat de huidige verkiezingen niet zo zeer gaan voor of tegen het huidige kabi net, maar over het naoorlogse beleid. Wat het huidige kabinet betreft, merkte spr. op, dat het volk niet het gevoel krijgt geregeerd te worden uit een zeer diepe overtuiging. Het ziet geen vaste lijn. Het geloof komt voor ae huidige regering zo min mogelijk ter sprake. Er moet in Nederland bij de huidige politieke constellatie altijd een coalitie-regering en dus een schipper-regering zijn. Deze coalitie draagt na de oorlog een ander karakter dan daarvoor. Wy hebben thans een Rooms-Rode coalitie. Deze coalitie kan de politiek niet uitheffen buiten de gewone plat vloerse verhoudingen. Sprekende over de Indonesische politiek zeide spr. dat de soevereiniteitsoverdracht niet ongedaan gemaakt kan worden. Die kous is af. Nederland heeft thans de plicht Nieuw Guinea in cultuur te brengen en ook een oplossing te zoeken voor dè Ambonezen in Nederland. Spr. noemde de algemene sociale politiek onvoldoende. Wat de woning- politiek betreft veroordeelde hij het bevriezen van de huishuren. Aan de eigenaars is een groot onrecht bedre ven. Spr. wees er op, dat men in alles moet leven onder de wet des Heren. De A.R. willen de toorts van het evangelie uitdragen. Na afloop van zijn rede beantwoord de spr. een aantal vragen. Biervliet KERKELIJK FEEST. De heer O. Buijsse afkomstig van Biervliet, die opldïding voor R.K. priester volgde, zal op 17 Juni zijn eerste H. Mis opdragen in de kerk van zijn geboorteplaats. Voor dit ker kelijk feest bestaat bij het R.K. deel van de bevolking grote belangstel ling. Oostburg ONGEVAL BIJ BOUWWERK Tijdens werkzaamheden aan het nieuwe pand van de heer W. van Veen, dierenarts te Oostburg viel één der arbeiders, de electricien P- de B. uit Sluis, van een hoogte van drie meter. Dokter Timmer uit Cadzand verleende'eerste hulp. Na verbonden te zijn kón de heer de B. zonder hulp huiswaarts keren. JAARVERGADERING C.B.T.B. AFD. WEST ZEEUWSCH- VLAANDEREN. De afdeling West Zeeuwsch-Vlaan deren van de C.B.T.B. hield Dinsdag in café De Vuyst te Oostburg haar jaarvergadering onder leiding van de heer Joh .de Feyter uit Schoondijkë. Na Schriftlezing uit Lucas 12 ging de voorzitter voor in gebed. In zijn ope ningswoord wees de voorzitter op de goede stand van de gewassen, on danks de slechte structuur van de grond bij de inzaai. De heer De Feyter deelde mede, dat de heer J. Dieleman uit Water- Het kwade geweten en de belastingen. In totaal werd bij diverse ontvan gers van belastingen in de provincie Zeeland een bedrag aan gewetens- geld gestort van 3080,35. Hiervan kwam 1.107 uit Goes, 1.200 uit Middelburg en 773.35 uit Zierikzee. Ondersteuning van behoeftige krankzinnigen Het Suppletiefonds „Draagt El kanders Lasten" tot ondersteuning van behoeftige krankzinningen in de stichting „Vrederust", kwam Dins dagmiddag in zaal-Bustraan te Goes in ledenvergadering bijeen, onder voorzitterschap van de heer K. J. Dominicus uit Wemeldinge, Medede ling was ontvangen van de konink lijke goedkeuring op de gewijzigde statuten. De rekening van de secre taris-penningmeester, de heer P. Kes- teloo uit Serooslcerke gaf een nade lig saldo van 270.93 aan, voorname lijk ontstaan door de kosten van dc hernieuwde kon. goedkeuring op de statuten. In het jaarverslag werd op gemerkt, dat het tekort in het lopen de jaar nog zal toenemen als gevolg van de verhoogde steunverlening. Het ledental van het fonds bedraagt thans 1000. In het afgelopen jaar werd 1820 aan steun uitgekeerd. Met dankbaarheid zag de secretaris penningmeester terug op het afge lopen boekjaar, waarin God Zijn ze- fen aan het werk van het fonds niet eeft onthouden. Bü de bestuursverkiezing werden de aftredende heren Jac. d. Hamer, Ter- neuzen, ds W. Oosthoek, Westkapel- le en P. de Regt, Axel, herkozen. In de commissie tot nazien van de reke ning '52 werd benoemd de heer A. Bosselaar, Aagtekerke. Tijdens de rondvraag ontspon zich nog'een nuttige gedachtenwissehng, welke zal bijdragen tot een vruchtba re samenwerking tussen de Vereni ging tot Chr. Verzorging van geestes- en zenuwzieken in Zeeland en het suppletiefonds. Voorts werd gewezen op de zeer zware financiële lasten, welke de families van verpleegden, vooral in de kleinere gemeenten, vaak hebben te dragen. landkèrkje heeft bedankt als lid van het provinciaal bestuur. In zijn plaats werd benoemd de heer Jac. Quaak uit Schoondijkë. De invulformuliercn voor de op 1 Juli ingaande wacht geld- en werkloosheidsverzekering werden aan de aanwezigen verstrekte In de plaats van de heer M. J. Quaak, die wegens zijn ouderdom bedankte als lid van de sociale sectie, afd. West Zeeuwsch-Vlaandeen van de Stichting voor de Landbouw, werd benoemd de heer F, Tazelaar uit Uzendijke. De heer H. Cappon uit Zuidzande. penningmeester der afde ling, bracht het financieel verslag uit, waaruit bleek, dat het afgelopen jaar financieel gunstig is geweest. Uit het jaarverslag van de secre taris. de heer J. Dieleman, bleek, dat het ledental zich in stijgende lijn be weegt en thans 120 bedraagt. We gens periodieke aftreding werden de aftredende leden E, Dekker uit Oost burg en H. A. Cappon uit Zuidzande herkozen. Na de pauze behandelde de heer De Bruyckere, assistent Rijksland- bomveonsulent. op bevatteylke wijze de mogelijkheden van de bestrijding van onkruid en insecten door be sproeien en verstuiven. Aan het slot van de vergadering werd nog mede gedeeld. dat de nrovinciale C.B.T.B.- vergadering 11 Juni a.s. te Sint Phi- lipsland zal worden gehouden. LAGERE LANDBOUWSCHOOL Openbare les te Schoondijkë Aan 21 leerlingen van de Lagere Landbouwschool tc Schoondyke ls Dinsdagmiddag, tijdens een openbare les, door de inspecteur van het lager landbouwonderwijs in Zeeuwsch-Vlaanderen, de heer L. van Dijk, het einddiploma uitgereikt, in tegenwoordigheid van de ouders der ge slaagden. De voorzitter van het schoolbestuur de heer F. A. van Rosevelt. burgemees ter van Schoondijkë. sprak een wel komstwoord en richtte zich tot de 10 leerlingen, die van de le naar de 2e klasse waren bevorderd. De directeur der school, de heer P. J. L. de Rijk. besprak vervolgens de resultaten van het schooljaar 1951-52 en reikte de •apporten uit. Eén leerling was niet tot een hogere klasse bevorderd; bij de tweede en derde klasse bedroegen deze aantallen respectievelijk: bevor derd 16 en 18; afgewezen 3. Aan de leerlingen vari dé derde klasse werd een aantal vragen ge steld over de onderwerpen planten teelt en erfelijkheidsleer, die over het algemeen vlot werden beantwoord. De 21 gediplomeerden werden door de heer De Rijk ondervraagd over de teelt van suikerbieteh en de ziektebe strijding bij dit gewas, waarna de heer Van Rosevelt zich met een toespraak tot de geslaagden wendde. Na hen ge feliciteerd te hebben, sprak de heer Van Rosevelt o.m. de hoop uit, dat de jongens van de opgedane kennis veel profijt zullen hebben- De heer De Rijk dankte hij voor diens werk, waarna de heer Van Dijk de diplo ma's uitreikte. In zijn toespraak kon de heer Van Dijk constateren, dat de leerlingen het onderwijs goed hadden gevolgd! hetgeen gebleken was uit de rapportcijfers. Spr. wenste de gediplo meerden geluk, evenals hun ouders en het bestuur van de school, waarna hij een terugblik wierp op de ontwikke ling van het landbouwonderwijs. Na mens de Vereniging van Oud-Leerlin gen overhandigde de heer Joh. le Clercq uit- Sluis de medaille van deze vereniging aan de leerling met het beste gemiddelde cijfer (een negen). Willem Cappon uit Cadzand. die op zijn beurt namens de leerlingen aan de heer De Rijk een stoffelijk blijk van waardering overhandigde en in dichtvorm dankte voor het genoten onderwijs. Na een afscheidswoord van de directeur aan zijn gewezen leer lingen, besloot de heer Van Rosevelt deze openbare einöles. DE GESLAAGDEN. Uit Biervliet: G. P. Boerjan. Th. P Boer jan, D. Fr. Dekker en P. H. Plad- det; uit Breskens: R. J. de Crook; uit Cadzand: W- Cappon; uit Eede: R. A. A. M. Blomme, H. L. E. M. Buzeijn, A. L. A. M. de Geeter, A. J. M. Nobus en G- Willems; uit Groede: D. J. Aar- noutse, E. G. Buysse. A. O. G. v. d. Hemel, A. J. de Smit. J. A. de Smit, Joh. L. van 't Westende; uit Oostbürg: A. I. Casteleijn en A. P. Luteijn en uit' Sluis: R. M. A. Braat en Th. C. M. v. d. Vijver. POLITIERECHTER MIDDELBURG Opkoper bedroog firma, waaraan hij oud ijzer leverde Do Politierechter tc Middelburg veroordeelde Dinsdag de Middelburgse opkoper D. B., die door bedrog een firma te Middelburg ongeveer vyf ton oud yz'cr te weinig had geleverd, conform de els tot een maand ge vangenisstraf. De firma kocht van B. geregeld dc door .deze opkoper verzamelde oude metalen op. verdachte gaf iedere keer als zyn geladen wagen op een weegbrug werd gereden, de weger op, dat dit voertuig leeg 625 kg. woog. hetgeen dan op het wecgbriefje werd genoteerd. In werkelijkheid woog de wagen echter 856 kg., zodat B. voor iedere door hem geleverde lading oud ijzer te veel kreeg uitbetaald Twin tig keer ging dit goed, maar de 21e keer kreeg de koper argwaan en liet de ledige wagen wegen, waarbij het bedrog aan het licht kwam. De los werkman P. H. F., te Mid delburg. die tydens een huiselijke on enigheid zyn echtgenote had mishan deld, werd veroordeeld tot f40 of 20 dagen. Een zelfde boete, alsmede zes weken gevangenisstraf voorwaarde lijk met twee jaar proeftijd, was de straf voor de Middelburgse chauffeur A. de V., die had gezien, dat men op het bedryf van W. D. aan de Seis- weg aan het dorsen was en in de nachtelijke uren twee zakken met in totaal 120 kg mais stal. Tegen deze verdachte, die verklaarde, dat hij be hoefte had gehad aan varkensvoer, eiste de Officier zes weken voorwaar delijk. Een andere chauffeur. J. R„ te Westkapelle, die in opdracht van zijn baas per vrachtauto een groot aantal Er komt een bijenmarkt in Goes Bijentelers vergaderden Binnenkort zal te Goes wederom een bgenmarkt van zwermen georga- niseerd worden door de afd. N. en Z.- Beveland van de Vereniging tot be vordering der bijenteelt :n Nederland. Dit besluit werd genomen op de Dinsdagmorgen in „de Prins van Oranje" te Goes gehouden algemene ledenvergadering. In zyn openings woord moest de nieuwe voorzitter, de heer J. A. van Willigen uit Goes con stateren, dat het afgelopen jaar een zeer slecht byenjaar is geweest. De homngopbrengst was gering, terwijl de honingprijzen laag waren. De on kosten zijn daarentegen hoger, zodat verschillende liefhebbers overwegen hun bijenvolken sterk in te krimpen of geheel op te ruimen. Van net hoofdbestuur te Wagenin- gen was een schrijven ontvangen waarin het plan werd geopperd, maatregelen te nemen o.a, door het aanstellen van spuitwachten, om te voorkomen, dat de bijen ten offer vallen aan de bespui ling van de fruitbomen e.d. met giftige bestrij dingsmiddelen. De vergadering acht te dergelijke maatregelen practisch niet uitvoerbaar. Hierbij werd er o.a. op gewezen, dat tijdens de bespuiting van het koolzaad in de Sloepolder de bijenvolken door de imkers werden vastgehouden. Toen daarop de bijen enkele dagen later weer vi'ij konden rondvliegen, zijn toch vele bijen nog vergiftigd, zodat o.m. de Tilburgse imkers met ster-k gedunde volken naar Brabant moesten terugkeren. De rekening van de penningmees ter, de heer S. Dekker uit 's Heer Hendrikskinderen gaf een batig sal do van 396.65 aan. Het aantal leden liep terug van 269 tot 220, doordat verschillenden zonder vooraf te heb ben bedankt, weigerden hun contri butie te voldoen. Betreurd werd dat weinig jonge leden tot de vereniging toetreden, een verschijnsel dat overi gens landelijk is. Nadat de heer A. J. van Willigen verslag had uitgebracht over de alge mene ledenvergadering te Utrecht, kwam een bestuursvooi'stel -aan de orde tot het maken van een excursie. Op 21 Augustus a.s. wordt een im kersdag te Breda gehouden, terwijl in Juli in de Antwerpse Dierentuin een internationale bijententoonstelling wordt georganiseerd. Zo mogelijk wil men beide excursies laten doorgaan. Onder de leden zal hierover een schriftelijke enquête worden gehou den. Na afhandeling van dit huishoude lijke gedeelte hield de heer A. J. van Willigen, assistent bij de voorlich tingsdienst bijenteelt, een lezing over het maken van kunstzwermen, terwijl nog een interessante film over liet leven van de bij werd vertoond. zakken haver, toebehorende u; Staat, van Middelburg naar We. pclle moest vervoeren, had en:, .c zakken weggenomen en dc inhoud voor een dubbeltje per kilo aan zijn collega S. B. tc Oostkapellc ver kocht. Verdachte R, verklaarde tot zijn daad tc zyn gekomen, omdat hij een dag tevoren zyn portemonnaie was kwijt geraakt en daardoor zon der geld zat. Hy werd veroordeeld tot f 60 of 30 dagen. B., die dc haver no dig had voor zijn varkens, kreeg een zelfde boete. Een boete van f 25 of 10 dagen hechtenis was weggelegd voor de 19- jarige bouwkundig tekenaar F. W. te Vlissingen. Hij had een houten balk, die aan een aannemer toebehoorde, weggenomen. FLES BIER SNEUVELDE. De Vlissingse metselaar L. D.. ver keerde onder invloed van sterke drank toen hy op 14 April op zyn fiets over de Nieuwe Vlissingse weg te Souburg reed. Hij fietste met een behoorlijke snelheid achter 'n vracht auto aan en botste tegen de laadbak, toen het voertuig op bevel van de po litie plotseling stopte. Het gevolg was een valparty en enkele verwon dingen aan het gelaat, terwyi een fles bier, dié D. in zijn zak had, sneuvel de. Na de ontnuchtering gaf verd. toe, inderdaad teveel te hebben ge dronken: naar raming twintig glazen bier! Bij verstek werd hy thans ver oordeeld tot f 40 of 20 dagen. Drie weken gevangenisstraf werd geëist tegen de opkoper P. L. te Vlis singen, die een hoeveelheid lood had gekocht, waarvan hij zou hebben ge weten, dat deze van diefstal afkom stig was. Verdachte ontkende dit laat ste. doch werd veroordeeld tot één maand voorwaardelyk met twee jaar proeftijd. De Jandbouwersknecht J. v. d. M., uit Kamperland, en de D.U.W.-arbeï- der M. J. T. uit Oudenbosch, die dron ken op hun flets hadden gereden, werden resp. veroordeeld tot f60 en f40 boete, dc D.U.W.-arbeider A. J. v. L., die in het kamp te Biggekerke het colbertjasje van één zijner col lega's had gestolen, tot f 25 boete. Advertentie VAN TOT De heer C. Geuze -te Scherpenlsse slaagde te Dordrecht met lof voor het diploma V.M.T.O. werktuigkunde. De opbrengst van de N.C.A.-collecte voor de z.g. Blauwe Week te Colijnsplaat v/as f 26.65. Op haar verzoek is aan mej. W. J. van der Peijl met ingang van 1 Juni 1952 eervol ontslag verleend als typiste ter secretarie van Kortgene. De zangvereniging „Zuiderstemmen" te Hansweert hield een bazar ten bate van het décor- en eostuumfonds. Er wa ren talrijke attracties met aardige prij zen. De bazar trok ongeveer 1200 bezoe kers. De collecte voor de sanatoria „Sbnne- vanck" en „Zonnegloren" heeft te Wol. faartsdljk f 400.— opgebracht. De 50 ton metende schooltjalk „De Gerlache" uit Antwerpen bracht tijdens een oefentocht op de Zeeuwse wateren een tweedaags bezoek aan Tholen. Bij de verkiezing voor de kerkvoogdij der Ned.' Herv. Gem. te Eikerzee werd de heer M. Gaanderse herkozen. In de va cature L. Kristelijn werd gekozen, de heer W. J. de Vrieze. Op 31 Mei a.s. viert het echtpaar J. H. 1 Klooster—P. Klooster-'Wissekerke in „Huize Weltevreden" te Ellewoutsdijk zijn 55-jarig huwelijksfeest. De opbrengst van de collecte ten bate van de stichting 19401945 te 's Heer Arendskerke is f 309.30. Daarbij komen nog de giften van 17 contribuanten. De jaarlijkse Rode-Kruiscollecte zal te St. Annaland worden gehouden van 26 Mei tot 8 Juni a.s. Op Vrijdag 30 Mei a.s. viert het echt paar J. van PoortvlietE. van Engels man te St. Annaland zijn 50-jarig huwe lijksfeest. De collecte voo* de oorlogsgravenstich ting bracht te Aardenburg f 62.83 op. De muziekvereniging M.V.K. te St. Maartensdijk organiseert op Zaterdag 31 Mei en op Maandag en Dinsdag 2 en 3 Juni een bazar, ten bate van het instru mentenfonds. Voor de ringrijderij welke op 3 Juni a.s. te OostkapeUe zal worden gehouden hebben zich reeds 25 deelnemers ge meld. Op Dinsdag 3 Juni a.s. zal het echt paar L. Bal jéC. Francois te Middelburg zijn 60-jarig huwelijksfeest vieren. Te Nieuwerkerk bracht de collecte ivoor de sanatoria „Sonnevanck" en „Zon- 'negioren" f 55.56 op. U zult V morgens „kiplekker" uit bed springen. Elke dag moet uw lever een liter gal li» uw ingewanden doen stromen, andere verteert uw voedsel niet, het bederft. U raakt verstopt, wordt humeurig en loom. Neem de plantaardige CARTER'S L15VERPILLET.TES om die liter gal op te wekken en uw spijsvertering en stoelgang op natuurlijke wijze te regelen. Een plantaardig zacht middel, onover troffen om de gal te doen stromen. Eist Carter's Leverpilletjes. Vrijzinnige jeugd zal confereren te Bergen op Zoom. Van Zaterdag 31 Mei tot en met Maandag 2 Juni a.s.^al op het kanf- peer centrum Uit en Thuis nabij Ber gen op Zoom een Pinkster Conferen tie gehouden worden door de Vrijzin nig Christelijke Jeugd Centrale. Deze conferentie is speciaal voor leden van de jeugd gemeenschap, de zgn. J.G.'s en van de Jongeren Bond. de zgn. J.B.'s uit Zeeland en Bra bant. Men verwacht een kleine tachtig bezoekers van 16 tot 25 jaar. De leiding berust by de heer Flier- man uit Middelburg, die het geeste- lyke gedeelte onder zyn hoede heeft. Kamp-commandant is de heer Th. Thalen uit Bergen op Zoom. Zater dags om 5 uur zal het kamp officieel geopend worden door de heer Flier- man en is er gelegenheid om onder ling kennissen te maken. Zondagsmorgens zal de heer Fliér- man zijn Pinksterpreek houden. In de middag zal een gTOOt spel worden opgevoerd. Het verdere gedeelte van déze dag zal gevuld worden aan spe len en volksdansen, een bont pro gramma van muziek, dans en zang. 's Avonds zal er een groot kamp vuur worden ontstoken. Maandags zal men nog een ge zellige bijeenkomst houden, een tocht in de mooie omgeving gaan maken, terwijl om 5 uur het kamp weer met enige plechtigheid zal worden geslo ten. Aansluitend aan deze Pinkster Conferentie zal er een week later op 7 en 8 Juni a.s. nog een byeenkomst op Uit en Thuis gehouden worden, dan voor de „Vrije Vogels", de jonge ren en meisjes van 1215 jaar uit Brabant en Zeeland. Dit zal een gro te kampdag worden en men verwacht een 130 tot 150 bezoekers. Als naam voor deze byeenkomst was gekozen ,,De Zomertrek". De leiding van deze dagen is weer in handen van de heren Flierman en Thalen, maar de rollen zyn dan omge keerd. De heer Thalen uit Bergen op Zoom zal dan hoofdleider zijn en het gcestelyke gedeelte voor zyn reke ning nemen, terwijl de heer Flierman uit Middelburg kampcommandant is. WIELRENNEN WIELERKOERS HULST. De uitslag van de rit voor ama teurs over 90 km. was: 1. P. Maas, Pindorp; 2. A. Borreman, Hogerhei- de; 3. J. van Osta, Oudenbosch; 4. W. Verhoeven, Overschic; 5. J. Ko ning, Breda: 6. P. v. d. Linden, Hel mond; 7. Gerrit Saelens, Selzaete; 8. P. de Bruin, Roosendaal; 9. H. Schoenmaker, Blerick; 10. C. Pay- mans, Tilburg. D ekoers voor nieuwelingen over 40 km. had tot uitslag: 1. P. v. d. Lyke. Groede; 2.- J. Opstals, Belfelt; 3. C. Keeper, Roosendaal; 4. A. van Beers, Vlissingen; o. J. van Baard - wijk, Vlijmen: 6. J. Loyen, Steenber- gen; 7. P. Filippius, Eindhoven.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1952 | | pagina 15