NIEUWS UIT ZEELAND Zioin Zijpe ZUm-REVELAND GOESE VAKSCHOOLMEISJES DEMONSTREERDEN JURKJES GEKNOEID MET HET GEWICHT WISSEL BEVELANDEN WOENSDAG 28 MEI 1952 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Residentie-orkest naar Oostburg Concert op 15 November a.s. Naar wij vernemen zal op Zater dagavond 15 November te Oostburg, onuer auspiciën van dc plaatselijke gemeenschap aldaar het Residentie orkest een concert geven in het Oost- burgse Ledeltheater. Het ligt in de bedoeling, dat dit concert gedirigeerd wordt door Willem van Otterloo. Met de organisatie van dit concert, waarvoor thans reeds grote belang stelling bestaat, wil de plaatselijke gemeenschap er mede op wijzen, dat Zeeuwsch-Vlaanderen cultureel tot Nederland behoort en dat men ook in dit Zuidelijk gelegen deel van ons land aan deze cultuur deel heeft. Het is de bedoeling, dat het orkest na afloop van zijn optreden nog des avonds naar Den Haag vertrekt. Bij de financiering van een en ander wordt uitgegaan van een entreeprijs van i'ond vijf gulden. El Mabrouk naar Zeeland Hans Harting, de Zeeuwse Amster dammer heeft op verzoek van de districtsvoorzitter van Zeeland con tact gelegd in het buitenland voor deelname van bekende athleten aan een nieuwe wedstrijd in Zeeland. De kans is groot, dat eind Juni begin Juli de Franse Marokkaan El Mabrouk. 1500 m.-loper voor Helsinki, naar Zee land komt om Harting partij te ge ven. Getracht wordt ook Reiff hier heen te krijgen en enkele bekende Gantoise-lopers. De wedstrijd zal dan gehouden worden in W. Z.Vlaanderen, namelijk te Oostburg op een Woens dag- of Zaterdagavond. AANDEELHOUDERS VERGADERING N.V. ZEEBAD DOMBURG. Dinsdagmiddag werd in hotel „De Burg" te Middelburg de algemene vergadering van aandeelhouders der N.V. Zeebad Domburg gehouden. De aftredende commissaris, de heer F. Sprenger, werd herkozen. De jaar stukken werden goedgekeurd. RAAD WOLFAARTSDIJK Filmprojector voor de scholen De raad van de gemeente Wolfaarts- dijk kwam in openbare vergadering bijeen, onder voorzitterschap van bur gemeester S- A. N. van Oeveren. Men besloot allereerst tot aanschaffing van een filmprojector voor de scholen. Te gen stemde de heer W. C. J. Bos- schaart (S.G.). De verbouwing van het badhuis werd voor de somma van f 8575 ge gund aan C. Sinke. Het badhuis zal zes douchecellen en een badkuip be vatten. Het subsidie voor de Vereni ging voor E.H.B.O. werd verhoogd tot f 100.Op een verzoek van SIMAVI om subsidie werd afwijzend beschikt. Er werd geen adhaesie betuigd aan een adres van de gemeente St. Maar tensdijk over verhoging van de pro vinciale bijdrage voor krankzinnigen- zorg. Aan het gemeentepersoneel werd een voorschot op de vacantietoeslag toegekend- De tijdelijke uitkering bij werkloosheid van gemeente-ambtena ren zal de gemeente voor eigen re kening nemen. Na de rondvraag, welke niets ople verde werd de vergadering gesloten. JAARVERGADERING TAVENU De vereniging Tavenu te Wolfaarts- dijk hield in het verenigingsgebouw haar algemene jaarvergadering on der voorzitterschap van de heer A. M. Boot. Uit het verslag van de se cretaris, de heer M. de Vos, bleek, dat er in het afgelopen jaar door verschillende verenigingen een dank baar gebruik van het Tavenu-gebouw is gemaakt. De leerlingen van de la gere scholen gebruiken het gebouw voor hun gymnastiekoefeningen. Het jaarverslag van de penningmeester vermeldde een klein batig saldo. De heren M. Janse en N. Molhoek wer den als bestuursleden hei-kozen. SCHEEPVAART DOOR IIET KANAAL VAN ZUID-BEVELAND Cem 2, Joelle. Dalmatia. Wilting. Hispa- nia, Pauwels. Butania 2. Poelle. Telegraaf 21, Vendeville. Telegraaf 12, De Jonge. Alcyone, Nötzel. Vertrouwen, Kamps. Te legraaf 19, Kieviet. Telegraaf 5, Staal. Edelweiss 1, Melsen. Rijswijk, Sprong- Telegraaf XI, Huibrechts, Leendert Pie- ter, Van1 Groezen. W. van Driel 45, v. d. Pluym, allen naar Rotterdam. Albatros, Verbist. Stad Amsterdam 1, Merrelaar. Stad Amsterdam 10, Sponselee. Stad Am sterdam 4, Schouwenaar. Stad Amsterdam 12, Zaal. Amstel 6, Schreuders, allen naar Amsterdam. Voor den Tijd, Kornet. Nieuwe Zorg, Hoogendoorn. Adriana. Ruitenberg, allen naar Werkendam. Am bulant, De Waal, naar Den Bosch. Anny. Hellebosch, naar Zutfen, Vertrouwen, De Korte, naar Spijck. Gerdi, De Bot, naar Dordrecht. Ubangi, Govaert, naar Maas. sluis. Maria, Van Denderen, naar Schie dam. Volkerak. Diepeveen, naar Zwijn- drecht. Leentje, Van Yzerlooy, naar Geertruidenberg. Wilhelmina, Marcus, naar Onderdenaam. Risico, Schouwstra. naar Ondcrdendasn. Jo, Van Leeuwen, naar Alblasserdam. Horizon, Balk, naar Aalborg. Pennland, Carron, naar Kerk- driel. Elisabeth, Den Boer, naar Delft, Azolla, De Leeuw van Wenen, naar Am sterdam. Anjo, Van Vessem. Janna Cor nelia, Schouten. Dei Kassia, Vilin. Oxia, Muth. Sani 1. Temmermans. Stelvio, Mer- tens. Rijn Schelde 19, Vergauwen. Caspia, Schoolmeester, allen naar Duitsland. Be- rensina, Kaan. Veronica, Bauwens, beiden naar Basel. Cem 4, Joele. Sambria, Maas dam. Porta, De Petter. Trevisia, Puijlaert. Vinotra XI, Carpentier. Stad Amsterdam 3, Durinck. Batavia, v. d. Brink. Emma, Janssen. Francisca, Muller. Rijn Schelde 4. Beekmans. Vertrouwen, Kielen. Deo Ralias, Rensen. 'Maria, Hoogendoorn. Cherles, Van Leeuwen. Cornelia, De Witte. Anna, Kint. Paul, De Roover. Labor, Wendt. Ingona, Broeders. Salf 2, Meijer. Maria, Broeken. Res Nova, Hoogendoorn. Rio, Ruitenberg. Jannigje, Dupre. Ja- coba, De Vries. Anna, Van Gent. Onder neming, Kleine. Albatros, De Waal. Olie vos 5, Henkes. Contact, De Ruyter. Pro serpina, Van Reenen. Adjea, Van Groe zen. Hendrika Johanna, Kriesels. Rita, Römer. Rhenus 147, Koch. Geran, Ver steeg. Han Kurier 1, Hielscher. Avontuur, Visser. Navexmotor 3, Van Heygen. Pie- ter de Hoogh, De Gelder. Hanlel 95, Van Ooyen. Chateau Vignaeu, Wimmer. Airoio, Brabants. Valeriana, Peters. Dakota, Schott. 2 Gebroeders, Van Leeuwen. Sil- vermeeuw, v. d. Kaap. Telegraaf 20, Sinon. Telegraaf 8, Lindhout Telegraaf 17, Snoek. Amstel 8; Heyboer. Raab Kar- cher 102, Klapdar. Rabiusa, Feenstra. Corrïe, Emans. Amstel 9, v. d. Ree. Toi ler 5, Van Geest. Poolster 2, Borms. Markstein, Jacob. Maria, Kauffeld. Ex press 62, Pliilipp. Monique, Ruitenberg. Badus, Hartog. Elodie, Van Zanten. Zeel. Luister 2, Dane. Adriana, Faasse. Juran- con, Holle. Sanara 117, Reuther. Avize, MahL Cathalina, Van Fialen. Corjo, Van Dijlce. Express 40, Huvermann. Wilcor, Van Meel. Bastina Adriana, Visser. Elize Maria, Kreeft. En Avant, Rook. Vertrou wen, Koster. Hageland, Eerkens. Leonie, Verhagen, allen naar België. Ovezande VERGADERING INGELANDEN In de vergadering van ingelanden van het Waterschap Ovezand, werd de rekening over l951/'52 vastge steld op 26.860.91 in ontvangsten en op 22.541.17 in uitgaven en de begroting voor 1952/'53 op 30.651.89 in ontvangsten en uitgaven met een post onvoorzien van 1393.33. Het dijkgeschot voor de schotbare gron den werd bepaald op 21 per ha. en voor de vronen op 14.per ha.; de gebouwde eigendommen zullen worden aangeslagen a 6.3 van de belastbare opbrengst. De heer L. de Winter werd herbenoemd als lid van de Dijkraad. Daar het bestuur niet is geslaag in het aangaan van een geldlening, nodig voor het teren van de Groene- dijk en ook de ingelanden hiervoor geen oplossing aan de hand konden doen, werd het bestuur verzocht als nog te trachten een geldlening tegen het van overheidswege vastgestelde percentage aan te gaan Mocht dit niet lukken, dan zal het teren van de Groenedijk niet door kunnen gaan. Ingevolge een schrijven van de Zeeuwse Polder- en Waterschaps- bond, werd besloten een eventuele poldergeldenverzekering aan te gaan met de N.V. Nat. Borg Mij. te Am sterdam. Bij de rondvraag werd nog gewezen op een noodzakelijke z-epara- tie aan de duiker onder de Haagdijk en het verwijderen van takkebossen aan de Hollestelleweg. Hieraan zal de nodige aandacht worden besteed. Nieuwdorp FEESTAVOND OPENING VERENIGINGSGEBOUW. Te Nieuwdorp werd ter gelegen heid van de opening van het, vereni gingsgebouw aan genodigden een feestavond aangeboden waarbij o.a. B. en W. van 's Heer Arendskerke, de gemeenteraad en de besturen van alle plaatselijke verenigingen aanwe zig waren. De bijeenkomst werd ge opend door burgemeester A. A. Elen- baas die na een korte toespraak het woord gaf aan de heer I. W. Bakker. Deze dankte namens alle verenigin gen en namens het publiek van Nieu- werkerk B. en W. voor hun welwil lende medewerking bij het totstand- brengen van het fraaie gebouw. Vervolgens werd begonnen met de afwerking van een feestelijk pro gramma. Er was muziek door het plaatselijk bandje „De Notenkrakers" en er werd een aardig toneelstuk op gevoerd, getiteld „Liefde om de ijs- least". Vooral het toneelspel viel hij de aanwezigen zeer in de smaak. Na afloop dankte de burgemeester alle medewerkers aan deze geslaagde uit voering en mochten de dames bloe men in ontvangst nemen. Ook de tweede uitvoering de volgende avond was buitengewoon geslaagd. Marktberichten VEILING ZUID-BEVELAND. 27 Mei. Grote veiling: Kruisbessen 60.85 62, per 100 kg. Kleine veiling: Aardbeien A 110160: idem B 90—95; Jonathan 6162: Goud- reineticn 5455; St. Rcray 29—36, alles per 100 kg. Groenten: Bloemkool A 55; idem B 34 42; idem C 1429; Kropsla A 6—8.50; idem B '2.50—5.50; Komkommers A 35—39; idem B 31—35; idem C 26—29, alles per 100 stuks; Spinazie 3238: Peulen 170190; Groene Sjalotten 1617; Rabarber 14— 15; Uien (stek) 13—14; Nieuwe Aardap pelen 54; idem drielingen 48, alles per 100 kg.; Bospeen 50; Radijs 12, beide per 100 bos. E1ERNOTERING GOES. 27 Mei. Prijs voor verse kippeneieren f 2.13 per kg. Voor vuilschalige en gewassen eieren wordt 2 cl. per stuk minder uitbetaald. Bericht- eierhandelaren: kipeieren 11 ct.; ganseieren 20 ct.; eendeieren 9 ct.; kalkoeneieren 20 ct. VEILING KAPELLE. 27 Mei. Exportveiling: Kruisbessen 57.30 -59.30. VEILING KRABBENDIJKE. 27 Mei. Exportveiling: Aardbeien 71— 1.12; Kruisbessen 55.4055.80. VISMIJN TE VEERE. 27 Mei. Export garnalen 705 kg.: 60; Handels garnalen 2270 kg.: 40—45; Schar 865 kg.: 16—30; Bot 183 kg.: 28—35; Schol 1500 kg.: 16—31: Middel tong 36 kg.: 80— 1.32; Rog 83 kg.: 17—32; Visiever kg.: 1.05; Ongesorteerde vis 52 kg.: 16—26. VEILING ZUID-HOLL. EILANDEN. Fruit: Aardbeien 24—62 per doos; idem 1.09 per kg.; Perziken 11—29 per stuk. Aardappelen grote 37—39; poters 36— 40; kriel 24—28, alles per kg. Groenten: Andijvie 3549; Bloemkool I 26—57; idem II 18—46; Komkommers 29—33; kroten 16—21; Postelein 35; Bos peen 42—58; Waspeen 40—59; Rabarber 7.10—9.10, per 100 kg.; Radijs 8.00—10.30, per 100 bos; Selderij 10.7013.10, per 100 kg.: Sjalotten 19—26; Stoofsla 10—12; Spi nazie 2746; Tomaten A, B, C 1.602.05. alles per kg. per stuk of per bos; Sla I 2.00-6.10, per 100 stuks. Dit jaar geen „braderie" in Vlissingen In een Dinsdagavond gehouden ver gadering heeft de Middenstands-Cen trale te Vlissingen besloten tijdens de a.s. l'eestwcek ter gelegenheid van het 60-jarig bestaan der V.V.V.-VUssïngcn gécn „braderie" te organiseren. Na een uiteenzetting door de heer H. Pezie uit Almelo, organisator van o.m. de braderie te Zaandam, kwam men tot de conclusie, dat het organi seren van zulk een onderneming tege lijkertijd met de V.V.V.-festiviteiten voor de braderie funest zou zijn. Wel zal er naar gestreefd worden om zo veel mogelijk de winkels op te fleu ren door gevel versieringen e.d. en om een étalagewedstrijd te houden. Voor het inrichten van een „winkeliers- markt" op de Oude Markt bestond weinig animo en een reclameoptocht zal niet worden gehouden. In principe besloot men te trachten volgend jaar te komen tot de organi satie van een braderie, mede in ver band met de lange tijd van voorbe reiding, die zulk een evenement vergt. Tevoren gaf de heer Pezie een uitvoe rige beschouwing over het ontstaan en de werkwijze van een braderie, die met aandacht werd gevolgd. De voor zitter van de Middenstands Centrale, de heer H. Groenauwe, leidde deze vergadering. Wemeldinge VERGADERING AJK. KIESVERENIGING Maandagavond vergaderde de A. R.-kiesvereniging onaer voorzitter schap van de heer J. Hoogerheide in de Chr School te Wemelainge. De voorzitter heette de aanwezigen welkom en gaf vervolgens de secre taris gelegenheid zijn verslag uit te brengen over de vergadering van de Kamercentrale te Middelburg. Daar na werd gesproken over de propagan da voor de a.s. verkiezing en de werk zaamheden daaraan verbonden. Dit werd na gehouden bespreking in alle opzichten geregeld. De stichting Zee land lokte nogal een diepgaande be spreking uit. De vergadering, die ma tig bezocht was, werd door de heer K. J. Dominicus met dankzegging ge sloten. s Heer Arendskerke WEDVLUCHT. De postduivenhoudersvereniging „De Sportvogel" te 's Heer Arends kerke hield een wedvlucht van uit Quievrain. Onderstaande eigenaren behaalden de volgende prijzen 1. en 4. W Meulbroek; 2, 3 en 5 M. Been hakker; 6 D de Voogd; 7 en 8 J. Paauwe. De heer N. van Antwerpen kreeg een troostprijs. Het kwade geweten cn de belastingen. In totaal werd by diverse ontvan- fers van belastingen in de provincie eeland een bedrag aan gewetens- geld gestort van 3080,35. Hiervan kwam j' 1.107 uit Goes, 1.200 uit Middelburg en 773.35 uit Zierikzee. Ondersteuning van behoeftige krankzinnigen Het Suppletiefonds „Draagt El kanders Lasten" tot ondersteuning van behoeftige krankzinningen in de stichting „Vrederust", kwam Dins dagmiddag in zaal-Bus traan te Goes in ledenvergaderingbijeen, onder voorzitterschap van de heer K. J. Dominicus uit Wemeldinge. Medede ling was ontvangen van de konink lijke goedkeuring op de gewgzigde statuten. De rekening van de secre taris-penningmeester, de heer P. Kes- teloo uit Serooskerke gaf een nade lig saldo van 270.93 aan, voorname lijk ontstaan door de kosten van de hernieuwde kon. goedkeuring op de statuten. In het jaarverslag werd op gemerkt, dat het tekort in het lopen de jaar nog zal toenemen als gevolg van de verhoogde steunverlening. Het ledental van het fonds bedraagt thans 1000. In het afgelopen jaar werd 1820 aan steun uitgekeerd. Met dankbaarheid zag de secretaris penningmeester terug op het afge lopen boekjaar, waarin God Zijn ze gen aan het werk van het fonds niet heeft onthouden. By de bestuursverkiezing werden de aftredende heren Jac. d. Hamer, Ter- neuzen, ds. W. Oosthoek, Westkapel- le en P. de Regt, Axel, herkozen, In de commissie tot nazien van de reke ning '52 werd benoemd de heer A. Bosselaar, Aagtekerke. Tijdens de rondvraag ontspon zich nog een nuttige gedachtenwisseling, welke zal bijdragen tot een vruchtba re samenwerking tussen de Vereni ging tot Chr. Verzorging van geestes- en zenuwzieken in Zeeland en het suppletiefonds. Voorts werd gewezen op de zeer zware financiële lasten, welke de families van verpleegden, vooral in de kleinere gemeenten, vaak hebben te dragen. Scheepvaartberichten Vlissingen aangekomen 26 Mei: Deneb van Antwerpen. Gepasseerd naar Antwerpen 26 Mei: Martini van Requada; Merak N van Whi tehaven: 27 Mei: Alblreo van Bremen. Vlissingen vertrokken 26 Mei: Lydia naar Santander; Hispania naar Gothen burg. Middelburg vertrokken 22 Mei Vecht naar Dordrecht. Gepasseerd van Antwerpen 26 Mei: Marinus V naar Alca; Nestor naar Rot terdam; 27 Mei: Ponto naar Stockholm. BIJZONDERE OPENBARE LES Opleiding voor a.s. leraressen In de Goese Vakschool voor meisjes paradeerden Dinsdagmiddag een aantal jeugdige mannequins" over een plankier om de talrijke bezoek sters een show van lenlte, vlotte jurkjes e.d. te tonen. Alles leek op een echte modeshow, doch met dat verschil, dat bier niet de vaak onbetaalbare „dernier cri de Paris" werd getoond, doch werkstukken, die de meisjes zélf op de vakschool liadden vervaardigd. Deze attractie vormde een onderdeel van de jaarlijkse openbare les. Ook nu was er weer een goede be langstelling, vooral van de zgde der ouders, die hier konden zien hoe hun kinderen in de geheimen van de ver schillende huishoudelijke vakken wor den ingewijd. Doch tegelijk werd ge toond hoe de meisjes, na het door lopen van de zes klassen der lagere school, hun verdere theoretisch on derwijs ontvangen in de normale schoolvakken. Hierbij wordt echter minder vastgehouden aan het gewo ne klassikale onderwijs, terwijl ook de leerstof meer is toegepast aan de praktijk voor de toekomstige huis vrouw. TE WEINIG RUIMTE. Wat echter ook vele bezoeksters opnieuw moet zijn opgevallen is, dat in dit op het oog zo ruime gebouw, wel zeer met de ruimte moet worden gewoekerd. Alle tien beschikbare lo kalen zijn bezet, terwijl voor de open bare les nog aan drie klassen vrijaf gegeven moest worden. Dit probleem is dan ook wel een der grootste zor gen, waarmee de directrice, mej. W. C. Weststeijn met haar staf te kam pen heeft. In slechts tien jaar tijd is het aantal leerlingen verdubbeld tot 255, daarbij nog niet gerekend de leerlingen van de verschillende avond cursussen. Dè vele extra-beslomme ringen, verbonden aan de indeling van het lesrooster om alle leerlingente kunnen huisvesten, worden echter voor lief genomen, daar de houw van een nieuwe school thans in het nabije verschiet ligt. De bouwgrond is reeds aangewezen, terwijl de architect, ir. Roosenburgh uit Den Haag inmid dels is aangesteld. UITBREIDING LEERPLAN. Binnen afzienbare tijd zal het ruimteprobleem dus tot het verleden TENNIS MLTC HI—GOESSE SLA RAAK 7—1. De gedetailleerde uitslagen van de tenniswedstrijd MLTC mGoese Sla Raak, luiden als volgt Herenenkelspel; N. Koers w. v. C. Mol 75, 6—2, A. J. Haag w.v. A. L. Kampman, 61, 62. Dames enkelspel: Mevr- W. Koers w.v. mevr. L. Mol, 119, 64. mevr. J. Wolthers w. v. mevr. R. Kampman, 7—5, 6—1. Gemengd dubbelspel: mevr. W. Koers en N. Koers w.v. mevr. L. Mol en C. Mol 6—0, 6—0, mevr- J. Wol thers en A. J. Haag w.v. mevr. R. Kampman en A. Henderikx 61. 86. Herendubbelspel; N. Koers en A. J. Haag w. v. A. Henderikx, A. L. Kamp man 6—2, 61. Dames dubbelspel; mevr. W. Koers en mevr. J. Wolthers, verl. v. mevr. L. Mol en mevr. R. Kampman, 2—6, 3 6 behoren, doch intussen wordt ijverig voortgegaan aan de uitbreiding van het leerplan. Met ingang van 1 Sep tember zal nl. op veler verzoek be gonnen worden met een opleiding voor lerares in de naaldvakken (akte Na). Het ruimtegebrek zal tijdelijk worden opgelost door de lessen voor het merendeel in de avonduren te ge ven. Bij het landbouwhuishoudonderwijs e.d. tobt men momenteel met een groot tekort aan bevoegde leerkrach ten in de naaldvakken. Een opleiding tot lerares buiten de provincie brengt hoge kosten met zich mee, zodat tot dusver weinig meisjes uit Zeeland hiertoe konden overgaan. Door deze nieuwe opleiding zal dit wel zeer ver- gcmakkclgkt worden. Voor de drie jarige opleiding, waaraan meisjes kunnen deelnemen met tenminste Mulo-diploma A en een jaar vor mingsklasse, dan wel hiervoor nog studeren, blijkt zich reeds een 12-tal te hebben aangemeld. De opleiding zal in handen zgn van een nieuw be noemde leerkracht, mej. J. H. Spie renburg uit Boxtel en mej. A. Waal wijk. lerares paedagogiek. POLITIERECHTER MIDDELBURG Opkoper bedroog firma, waaraan hij oud ijzer leverde De Politierechter te Middelburg veroordeelde Dinwlag dc Middelburgse opkoper D. B., die door bedrog een firma te Middelburg ongeveer vgt ton oud ijzer te weinig had geleverd, conform de «dn tot een maand ge vangenisstraf. De firma kocht van B. geregeld dc door deze opkoper verzamelde oude metalen op. Verdachte gaf iedere keer als ztfn geladen wagen op een weegbrug werd gereden, dc weger op, dat dit voertuig leeg 625 kg. woog. hetgeen dan op het weegbriefje werd genoteerd. In werkelijkheid woog de wagen echter 856 kg., zodat B. voor iedere door hem geleverde lading oud yzer te veel kreeg uitbetaald Twin tig keer ging dit goed, maar de 21e keer kreeg de koper argwaan en het de ledige wagen wegen, waarbij het bedrog aan het licht kwam. De los werkman P. H. F., te Mid delburg, die tijdens een huiselijke on enigheid zyn echtgenote had mishan deld, werd veroordeeld tot f 40 of 20 dagen. Een zelfde boete, alsmede zes weken gevangenisstraf voorwaarde- iyk met twee jaar proeftyd. was dc straf voor de Middelburgse chauffeur A. de V., die had gezien, dat men op het bedrijf van W. D. aan de Seis- weg aar. het dorsen was en in de nachteiyke uren twee zakken met in totaal 120 kg mais stal. Tegen deze verdachte, die verklaarde, dat hij be hoefte had gehad aan varkensvoer, eiste de Officier zes weken voorwaar delijk. Een andere chauffeur, J. R., te Westkapelle, die in opdracht van zyn baas per vrachtauto een groot aantal Er komt een bijeronarkt m Goes Bijentelers vergaderden Binnenkort zal te Goes wederom een byeiunarkt van zwermen georga niseerd worden door de afd. N. en Z.. Beveland van de Vereniging tot be vordering der byenteelfc in Nederland. Dit besluit werd genomen op de Dinsdagmorgen in „de Prins van Oranje" te Goes gehouden algemene ledenvergadering. In zgn openings woord moest de nieuwe voorzitter, de heer J. A. van Willigen uit Goes con stateren, dat het afgelopen jaar een zeer slecht bijenjaar is geweest. De honmgopbrengst was gering, terwijl de honingprijzen laag waren. De on kosten zijn daarentegen hoger, zodat verschillende liefhebbers overwegen hun bijenvolken sterk in te krimpen of geheel op te ruimen. Van het hoofdbestuur te Wagenin- gen was een schrgven ontvangen waarin het plan werd geopperd, maatregelen te nemen o.a. door het aanstellen van spuitwachten, om te voorkomen, dat de bgen ten offer vallen aan de bespuiting van de fruitbomen e.d. met giftige bestrij dingsmiddelen. De vergadering acht te dergelijke maatregelen practisch niet uitvoerbaar. Hierbij werd er o.a. op gewezen, dat tijdens de bespuiting van het koolzaad in de Sloepolder de bijenvolken door de imkers werden vastgehouden. Toen daarop de bijen enkele dagen later weer vrij konden rondvliegen, zijn toch vele bijen nog vergiftigd, zodat o.m. de Tilburgse imkers met sterk gedunde volken naar Brabant moesten terugkeren. De rekening van de penningmees ter, de heer S. Dekker uit 's Heer Hendrikskinderen gaf een batig sal do van 396.65 aan. Het aantal leden liep terug van 269 tot 220, doordat verschillenden zonder vooraf te heb ben bedankt, weigerden hun contri butie te voldoen. Betreurd werd dat weinig jonge leden tot de vereniging toetreden, een verschijnsel dat overi gens landelgk is. Nadat de heer A. J. van Willigen verslag had uitgebracht over de alge mene ledenvergadering te Utrecht, kwam een bestuursvoorstel aan de orde tot het maken van een excursie. Op 21 Augustus a.s. wordt een im kersdag te Breda gehouden, terwijl in Juli in de Antwerpse Dierentuin een internationale bijententoonstelling wordt georganiseerd. Zo mogelijk wil men beide excursies laten doorgaan. Onder de leden zal hierover een schriftelijke enquête worden gehou den. Na afhandeling van dit huishoude lijke gedeelte hield de heer A. J. van Willigen, assistent bg de voorlich tingsdienst bijenteelt, een lezing over het maken van kunstzwermen, terwgl nog een interessante film over het leven van de bij werd vertoond. zakken haver, toebehorende aan de staat, van Middelburg naar Westka pelle moest vervoeren, had enkele zakken weggenomen en dc inhoud voor een dubbeltje per kilo aan zijn collega S. B. te Oostkapelle ver kocht. Verdachte R, verklaarde tot zijn daad te zgn gekomen, omdat hij een dag tevoren zgn nortemonnaie was kwyt geraakt en daardoor zon der geld zat. Hy werd veroordeeld tot f 60 of 30 dagen. B., die dc haver no dig had voor zijn varkens, kreeg een zelfde boete. Een boete van f25 of 10 dagen hechtenis was weggelegd voor de 19- jarigc bouwkundig tekenaar F. W. tc Vlissingen. Hg had een houten balk, die aan -een aannemer toebehoorde, weggenomen. FLES BIER SNEUVELDE. De Vlissingse metselaar L. D., ver keerde onder invloed van sterke drank toen hg op 14 April op zijn fiets over de Nieuwe Vlissingse weg te Souburg reed. Hij fietste met een behoorlijke snelheid achter 'n vracht auto aan en botste tegen de laadbak, toen het voertuig op bevel van de po litie plotseling stopte. Het gevolg was een valpartij en enkele verwon dingen aan het gelaat, terwgl een fles bier, die D. in zgn zak had, sneuvel de. Na de ontnuchtering gaf verd. toe, inderdaad teveel te hebben ge dronken: naar raming twintig glazen bier! Ey verstek werd hij thans ver oordeeld tot f 40 of 20 dagen. Drie weken gevangenisstraf werd geëist tegen de opkoper P. L. te Vlis singen, die een hoeveelheid lood had gekocht, waarvan hg zou hebben ge weten, dat deze van diefstal afkom stig was. Verdachte ontkende dit laat ste, doch werd veroordeeld tot één maand voorwaardelgk met twee jaar proeftijd. De landbouwersknecht J. v. d. M., uit Kamperland, en de D.U.W.-arbei- der M. J. T. uit Oudenbosch, die dron ken op him fiets hadden gereden, werden resp. veroordeeld tot f60 en f40 boete, de D.U.W.-arbelder A. J. v. L., die in het kamp te Biggekerke het colbertjasje van één zijner col lega's had gestolen, tot f 25 boete. Advertentie VAN TOT De heer C. Geuze te Scherpenlsse slaagde te Dordrecht met lof voor het diploma V.M.T.O. werktuigkunde. De opbrengst van de N.C.A.-collecte voor. de z.g. Blauwe week te Cohjnsplaat was 26.65. Op haar verzoek is aan mej. W. J. van der Peijl met ingang van 1 Juni 1952 eervol ontslag verleend als typiste ter secretarie van Kortgene. De zangvereniging „Zuiderstemmcn" te Hanswcert hield een bazar ten bate van het décor- en costuumfonds. Er wa ren talrijke attracties met aardige pry- zerr. De bazar trok ongeveer 1200 bezoe kers. De collecte voor de sanatoria „Sonne- vanck" en „Zonnegloren" heeft te Wol- faartsdijk f 400.— opgebracht De 50 ton metende .schooltjalk „De Gerlache" uit Antwerpen bracht tijdens een oefentocht op* de Zeeuwse wateren een tweedaags bezoek aan Tholen. Bij de verkiezing voor de kerkvoogdij der Ned. Herv. Gem. te Eikerzee werd de heer M. Gaanderse herkozen. In de va cature L. Kristelijn werd gekozen, de heer W. J. de Vrieze. Op 31 Mei a.s. viert het echtpaar J. H. Klooster—P. Klooster-Wissekerke Jn „Huize Weltevreden" te EUewoutsdijk zijn 55-jarig huwelijksfeest. De opbrengst van do collecte ten bate van de stichting 1940—1945 tc 's Heer Arendskerke is 309.30. Daarbij komen nog de giften van 17 contribuanten. De jaarlijkse Rcde-Kruiscollecte zal to St. Annaland worden gehouden van 26 Mei tot 8 Juni a.s. Op Vrijdag 30 Mei a.s. viert het echt paar J. van Poortvliet—E. van Engels man te St, Annaland zijn 50-jarlg huwe lijksfeest. De collecte voor de oorlogsgravenstich ting bracht te Aardenburg f 62.88 op. De muziekvereniging M.V.K. te St. Maartensdijk organiseert op Zaterdag 31 Mei en op Maandag en Dinsdag 2 en 3 Juni een bazar, ten bate van het instru mentenfonds. Voor de ringrijderij welke op 3 Juni a.s. te Oostkapelle zal worden gehouden hebben zich reeds 25 deelnemers ge meld. Op Dinsdag 3 Juni a.s. zal het echt paar L. Baljé—C. Francois te Middelburg zijn 60-jarig huwelijksfeest vieren. Te Nieuwerkerk bracht de collecte voor de sanatoria „Sonnevanck" en „Zon negloren" t 55.56 o- WEK DE GAL IN UW LEVER OP U lult 'o morgens „kiplekker" uit bod springen. Elke dag moet uw lever een liter gal ln uw ingewanden doen stromen, anders verteert uw voedsel niet. het bederft. U raakt verstopt, wordt humeurig en loom. Neem de plantaardige CARTER'S LEVERPILLETJES om die liter gal op te wekken cn uw spijsvertering en stoelgang op natuurlijke wijze te regelen. Een plantaardig zacht middel, onover troffen om de gal te doen stromen. Eist Carter's Leverpilietjes. Vrijzinnige jeugd zal conlereren te Bergen op Zoom. Van Zaterdag 31 Mei tot en met Maandag 2 Juni a.s. zal op het kam peer centrum Uit en Thuis nabg Ber gen op Zoom een Pinkster Conferen tie gehouden worden door de Vrijzin nig Christelijke Jeugd Centrale. Deze conferentie is speciaal voor leden van de jeugd gemeenschap, de zgn. J.G.'s en van de Jongeren Bond, de zgn. J.B.'s uit Zeeland en Bra bant, Men venvacht een kleine tachtig bezoekers van 16 tot 25 jaar. De leiding berust bij de heer Flier- man uit Middelburg, die het geestc-- Igke gedeelte onder zijn hoede heeft. Kamp-commandant is de heer Th. Thalen uit Bergen op Zoom. Zater dags om 5 uur zal het kamp officieel geopend worden door de heer Flicr- man en is er gelegenheid om onder ling kennissen te maken. Zondagsmorgens zal de heer Flier- man zijn Pinksterpreek houden. In de middag zal een groot spel worden opgevoerd. Het verdere gedeelte van deze dag zal gevuld worden aan spe len en volksdansen, een bont pro gramma van muziek, dans en zang. 's Avonds zal er een groot kamp vuur worden ontstoken. 's Maandags zal men nog een ge zellige bgeenkomst houden, een tocht in de mooie omgeving gaan maken, terwijl om 5 uur het kamp weer met enige plechtigheid zal worden geslo ten. Aansluitend aan deze Pinkster Conferentie zal er een week later op 7 en 8 Juni a.s nog een bijeenkomst op Uit en Thuis gehouden worden, dan voor de „Vrge Vogels", de jonge ren en meisjes van 1215 jaar uit Brabant en Zeeland. Dit zal een gro te kampdag worden en men verwacht een 130 tot 150 bezoekers. Als naam voor deze bgeenkomst was gekozen „De Zomertrek". De leiding van deze dagen is weer in handen van de heren Flierman en Thalen, maar de rollen zgn dan omge keerd. De heer Thalen uit Bergen op Zoom zal dan hoofdleider zijn en het geestelgke gedeelte voor zijn reke ning nemen, terwgl de heer Flierman uit Middelburg kampcommandant is. WIELRENNEN WIELERKOERS HULST. De uitslag van de rit voor ama teurs over 90 km. was: L P. Maas, Pindorp; 2. A. Borreman, Hogerhei- de; 3. J. van Osta, Oudenbosch; 4. W. Verhoeven, Overschie; 5. J. Ko ning, Breda: 6. P. v. d. Linden, Hel mond; 7. Gerrit Saelens, Selzaete; 8. P. de Bruin, Roosendaal; 9. H. Schoenmaker, Blerick; 10. C. Pay- mans, Tilburg. D ekoers voor nieuwelingen over 40 km. had tot uitslag: 1. P, v. d. Lijke, Groede; 2. J. Opstals, BelfeJt; 3. C. Keeper, Roosendaal; 4. A. van Beers, Vlissingen; 5. J. van Baard wijk, Vlijmen; 6. J. Loyen. Steenber gen; 7. P. Filippius, Eindhoven. 4.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1952 | | pagina 13