NIEUWS UIT ZEELAND Zwin Zijpe Sport en wedstrijden ZUID-BEVELAND KERKNIEUWS WISSEL BEVELANDEN DINSDAG 27 MEI 1952 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Woningnood in Zeeland zou minimaal zijn Procenten van de woningbehoefte Verschenen is het jaarverslag 1951 der Centrale Directie van de weder opbouw en volkshuisvesting. Wij ont vingen een uittreksel uit: dat verslag. Er komt in dat verslag 'n becijfering voor, waaruit blijkt, dat naar de me ning van de centrale directie de pro vincie Zeeland vrijwel geen woningte kort meer kent. Men heeft het woningtekort vast gesteld in procenten van de woning behoefte. Op 1 Januari 1952 was dit percentage voor geheel Nederland Goes 8,8 (voorgaand jaar 10,6). Voor Lim burg was het percentage het hoogst met 11,8, voor Zeeland was het bene den de 1 gedaald, voor Friesland 2,1, voor Groningen 3,8 en zo ver-vol gens opklimmend tot 11 voor Utrecht. Voor wat Zeeland betreft ontlenen wij aan dit lijstje nog, dat op 31 Mei 1947 het percentage woningtekort 7,5 zou zijn geweest en dat het op 1 Ja nuari 1950 reeds gedaald was tot 2,6. Wij tekenen hierbij aan, dat de be rekende percentages gelden voor Zeeland als geheel en dat er dus in Zeeland afzonderlijke gemeenten kunnen zijn, waar wel woningnood heerst, maar wier nood niet tot uit drukking kon komen in de provincia le cijfers. LEDENVERGADERING INTER-SCALDES. Zaterdagavond hield de Motor- en Autoclub Inter-Scaldes te Goes een bijzondere ledenvergadering, waarin afscheid werd genomen van de secre taris, de heer R. K. v. d. Riet uit Kruiningen, die binnenkort naar Cu rasao vertrekt. De voorzitter, de heer A. W. Levering, prees de verdiensten van de scheidende secretaris, die in de korte tijd van het bestaan van In ter-Scaldes een geweldige hoeveelheid werk met groot enthousiasme heeft verzet. Hij zegde de heer v. d. Riet een herinneringsgeschenk toe. dat hem op de valreep zal worden over handigd. Mevrouw v. d. Riet werd in de bloemetjes gezet. Mevrouw De Dreu werd benoemd tot secretaresse. In de hierdoor ont stane vacature werd tot bestuurslid gekozen de heer D. Lansen te Goes. De wedstrijdcommissie werd nog aangevuld met de heer P. Schrijver uit Goes. ONDERLINGE FRUITTELERS HAGELVER ZEKERING. Dezer dagen hield de Onderlinge Fruittelers Hagelverzekering Mij. een buitengewone ledenvergadering te Goes. Deze bijeenkomst was speciaal be legd voor de adspirant-leden ter na dere uiteenzetting van de voorwaar den en tarieven. In zijn openingswoord betoogde de voorzitter, de heer C. Sanderse, dat het verzekeren tegen hagelschade steeds groter belangstelling gaat ge nieten in fruittelers-kringen, hetgeen ook bleek uit de goede opkomst. Na een uiteenzetting over de voor waarden en tarieven werden de richt lijnen, inzake de te verzekeren kg. prijzen voor de oogst 1952 besproken. Besloten werd, dat de aangfiten nog vóór 1 Juni a.s. zullen worden in gediend. De mogelijkheid tot wijzi ging van de aangifte werd openge steld tot 15 Juli a.s., terwijl tot dat tijdstip nog gelegenheid zal bestaan om als lid toe te treden. Ter vergadering konden 20 nieuwe leden worden ingeschreven. KIND TE WATER. Maandag kwam het vierjarig zoontje van de familie M. van het P. Jasper- seplein te Goes tijdens het spelen in het kanaal bij de gasfabriek terecht. Een der omwonenden, de stoker van de gasfabriek A. Paauwe, sprong ge kleed te water en wist het kind juist op tijd te redden. Borssele HENGELWEDSTRIJD. De hengelclub „Op hoop van Ze gen" te Borssele organiseerde aan de Noordnol haar eerste plaatselijke hengelwedstrijd. Door een twaalftal hengelsportenthousiasten werd een aanzienlijke hoeveelheid paling ge vangen. Bij de senioren behaalde de heer C. de Krijger de eerste, de heer A. Walhout de tweede en de heer J. Dortmond de derde prijs. Bij de junio ren behaalde A. Witte de eerste prijs. Voor de wedstrijd bestond grote be langstelling. Kruiningen WEDVLUCHT. De postduivenhoudersvereniging „Krui ningen" nam met 63 duiven deel aan een wedvlucht uit Mons. Onderstaande eige naren behaalden met hun duiven de vol gende prijzen 1, C. Sonke: 2. G. Ver sluis: 3 en 4 J. Wisse; 5. J. A. Beuzen- berg: 6. M. J. Ie Clercq; 7. A. v. d. Wee- Ie; 8. H. v. Nieuwenhuijzen, 9 en 10; A. Steenpoorte. Kapelle WEDVLUCHT „O.W.T.B." De postduivenhoudersvereniging „O.W. T.B." te Kapelle organiseerde een wed vlucht op Pont St. Maxence, afstand 260 km. Voor deze vlucht werden 69 duiven ingekorfd. Snelheid eerste duif 1107.40 meter per minuut. De volgende eigenaren behaalden met him duiven een prijs: 1 M. de Waard; 2 en 10 W. C. Hundersmarck; 3 en 11 A. van Driel; 4 C. Hundersmarck; 5 F. K. Kramer; 6 en 12 P. Glas; 7 P. Hengst dijk; 8, 16 en 17 J. v. d. Weijde; 9 en 15 B. Ridderhof; 13 A. Blok en 14 P. Buüer. FILMS IN ZEELAND Reprise van Op hoop van zegen Op hoop van zegen, een Nederland se film van Alex Benno. Het Grand-theater te Goes brengt deze oude, overbekende Nederlandse film nog eens terug. Deze primitieve verfilming van Heyermans tendenz- stuk is nog de moeite waard, omdat men daardoor nog één keer de be treurde Esther de Boer-van Rrjk in de rol van Kniertje kan zien spelen. Frits van Dongen (tegenwoordig Philip Dom in Hollywood) speelt haar zoon Geert, Jan van Ees naar zoon Barend, die niet naar zee wil, Willem v. d. Veer is de boze reder Bos en verder ziet men oude beken den als Annie Verhulst, Aaf Bouber, Matthieu van Eysden, Cissy van Ben- nekom, Miep v. d. Berg en Sophie de Vries. Hetzelfde theater brengt in sDeciale voorstellingen een uitsteken de reportage van het koninklijk be zoek aan de V. S. en aan de Neder landse emigranten in Canada. RAAD WEMFLD1NGE Annuïteitslening aangegaan. De raad van Wemeldinge kwam in spoedeisende vergadering bijeen on der voorzitterschap van burgemeester C. N. F. v. Sas. Medegedeeld werd, dat in de natio nale woningbouwlening tot een. be drag van f 7150 is ingeschreven met voorkeur vopr de woningbouw in deze gemeente. Eveneens werd bekend ge maakt, dat het rapport over de straat verlichting nog niet aan de raadsleden in circulatie is gegeven, daar nog wij ziging van het modelcontract van de PZEM kan worden verwacht. De voorzitter deelde mede, dat het doel van deze vergadering was een schrijven te bespreken van de N.V Bank voor Ned. Gemeenten, waarin aan de gemeente een annuïteitslening ten bedrage van f 81.638 wordt aange boden met een looptijd van 25 jaar te gen 4 pet. ten behoeve van de bouw der 9 gemeente-woningen aan de ver lengde Prinses Julianastraat. B. en W stelden voor met genoemde Bank een lening aan te gaan, waartoe werd be sloten. Een voorstel werd aangenomen om een bedrag van f 328 toe te staan voor het aanbrengen van verduiste ringsmiddelen in een der lokalen van de openbare lagere school met het oog op eventuele filmvoorstellingen. Politierechter Middelburg DIEFSTAL EN MISHANDELING. Voor de politierechter te Middel burg moesten zich de navolgende per sonen verantwoorden: Regelmatig, meestal eenmaal per week, zag C. M. H., landbouwers knecht te Wissekerke, kans bij de winkelier de L., een pakje shag weg te nemen. Hoeveel pakjes hij in totaal had weggenomen, kon verd. moeilijk schatten, misschien 10, misschien 15 pakjes; hg kon het onmogelijk zeg gen. Naar het merk keek verd. nooit, als het maar tabak was. Een van zijn vriendjes had hem een tip gegeven en zodoende kwam verd. die graag een cigaretje roolct, op het idee ooi eens een pakje tabak te gaan gappen en van lieverlede is dit erger gewor den. 2 weken gevangenisstraf voor waardelijk met 2 jaar proeftijd en onder toezichtstelling, luidde het von nis. P. J. S., los-werkman te Goes, had samen met een ander verschillende malen stukken loden en zinken pijp van dakgoten afgetrokken. Dit lood verkochten zij en deelden deop brengst samen. De zaak tegen de an dere verd. is reeds afgedaan. S. werd veroordeeld tot 12 weken gevangenis straf, waai-van 2 weken onvoorwaar delijk en 10 weken voorwaardelijk. 3 jaar proeftijd en onder toezichtstel ling van de R.K. reclasseringsvereni- ging. De handelingen van C. J., los-werk man te Goes, houden verband met de feiten gepleegd door S. Samen met zijn zwager S. de vorige verdachte reed hij in de omgeving van Wol- faartsdrjk. Ze zagen ijzeren paaltjes staan, die S. uit de grond trok en op een bakfiets laadde. Wegens heling werd hij veroordeeld tot f 20 boete of 10 dagen hechtenis. A. W. de S., landarbeider te Wis sekerke had een 6-jarige knaap mishandeld. De jongen haa, toen hij bezig was een goot schoon te maken, wat vuil terug in de goot gegooid. De S. had zich toen zo kwaad gemaakt op het ventje, dat hij met een spade naar het manneke gooide en hem1 een flinke snede op zijn achterhoofd be zorgde. De dokter moest de wond met drie krammetjes hechten. Verd. bekende het feit. Het was niet zijn bedoeling om de jongen een gat in zijn hoofd te gooien, wel wilde hij de jongen raken, maar zo erg als het hu geworden is, was niet zijn bedoe ling. f 15 of 10 dagen hechtenis. KERMISRUZDE. L. P., parlevinker te Hansweert, had de opperwachtmeester der Rijks politie mishandeld. Op de laatste ker misdag te Hansweert was er ruzie ofitstaan in een café en werd de orde en rust ernstig gestoord. Het was nodig de zaal te ontruimen. De verd. P., ziende, dat de politie ging ingrij pen, gaf de opper een klap met de vuist tegen het gezicht. Toen de op per gebruik wilde maken van ae gummistok, belette de vrouw van P. dlt, zeggende', „je moet Leen niet slaan". De opper bloedde behoorlijk uit de wond en zijn uniform vertoon de verschillende bloedvlekken. Nadat het de politie gelukt was de verdachte te arresteren, was deze brutaal en onverschillig. Hg kon zich niet herinneren de opper een klap te hebben gegeven. Dat zou zijn vrouw wel gedaan hebben. Door de politierechter werd P. ver oordeeld tot 2 weken gevangenisstraf met betaling van f4 dokterskosten van de opper. W. C. C., los-werkman te Goes, had enige stukken zink weggenomen, d. w.z. hij had de stukken in een juten zak gedaan en de zak tegen een loods gezet. Toen de eigenaar plotseling ten tonele verscheen, nam C. de benen. Nu kan hij één week uitrusten in het Huis van Bewaring. WEDVLUCHT „DE POSTDUIF". De postduivenhoudersvereniging „De Postduif te Wemeldinge hield een wed vlucht uit Mons, een afstand van 118 lem met 44 duiven. De prijzen werden als volgt verdeeld 1 en 9 M. Schouten; 2 en 11 M. Pieterse; 3 en 7 P. Oixdeman; 4 en 6 M. Jeremiasse; 5 en 8 P. C. Vuijk; 10 Th. Visser. Waarde WEDVLUCHT. Te Waarde organiseerde de postduiven houdersvereniging „De Schddevliegers' een wedvlucht uit St. Maxense. De snel heid van de eerste duif bedroeg 1200 me ter per minuut. De uitslag luidde: 1, 2. 7 en 8 P. Sonke; 3 en 6 A. P. de Leeuw; 4 W. Krijnsen; 5 gebrs. Blauwkamer. Krabbendijke WEDVLUCHT. De postduivenhoudersvereniging „De Scheldeduif" te Krabbendijke nam deel aan de wedvlucht uit Pont St Maxence. een afstand van 259 km. Onderstaande ei genaren behaalden met hun duiven de volgende prijzen: H. A. Breker, 1; J. A. van Langevelde, 2, 6 en S: J. C. v. d. Vrede, 3 en 7; gebroeders Minnaard, 4: M. Augustijn, 5; J. J. Tramper, 8 en 10. WALCHEREN Middelburg ERECOMITé SPORT- UITWISSELING. In verband met het aanstaande be zoek van de sportmensen uit Folke stone aan Middelburg, is een ere- comité gevormd, waarvan burge meester Bolkestein het ere-voorzit- terschap heeft aanvaard. Voorzitter is de heer D. A Huysse, secretaresse mej. J. G> Vermeulen, vice-voorzitter de heer R. van Roo, penningmeester de heer J .van der Linden en tweede secretaris de heer J. Parent. In het erecomité hebben voorts zit ting willen nemen de heren jhr. mr. A. F. C. de Casembroot, Commissa ris der Koningin, mr. J. M. Pilaar, Griffier der Staten, J. W Kögeler, L. J. Geers, L. J. van 't Westende en A.# J. Berenpas, wethouders, J. Ph. Koe-" ne, gemeente-secretaris, majoor W. H. van Ballegoyen de Jong, districts commandant' Rijkspolitie, M. A. Re- neman, commissaris van politie, ma joor J. Potteboom, garnizoenscom mandant, C. Lijnzaad, directeur Stichting Zeeland, dr. B. D. H. Tei legen, voorzitter Zeeuwsch Genoot schap der Wetenschappen, G. Ballin- tijn, vice-voorzitter Zeeuwse Journa listen Kring, mr. M. A. Terwoert, voorzitter Handelsbelang, mr. J. A. Dumon Tak, voorzitter V.V.V., W. J. Heijboer, voorzitter gem commissie voor de sportvelden, A. J. W. Mathns- sen, directeur Gemeentewerken, als mede twee vertegenwoordigers van alle bij de Adviescommissie voor Sportaangelegenheden aangesloten sportverenigingen. Burgerlijke Stand YERSEKE. Ondertrouwd: C. Timmerman, 20 j. en J. H. Paauwe, 18 j. Bevallen: J. J. DuinkerkeMurre, d. 'S HEER ARENDSKERKE. Bevallen: E. MoerdijkMurre, z.: J. Geelhoed—de Gelder. z.; M. M. de Jonge Oostdljk, z.: T. de Vos—Wiskerke. z.; M. RiemensOverwijk, d.; C. op 't Hof Lokerse, d.; C. MulderWiskerke, d.; H. Pietersde Jonge, d.; L. BrusketJoppe, d.; N. C. van Schaik—Wondergem, d.; S. de Kok—de Kok, z. Getrouwd: W. J. Rijk. 29 j. en J. de Winter, 30 j.; D. P. van den Dries, 29 j. en C. de Winter, 27 j.; C. Vader. 30 j. en C. op 't Hof, 26 j.; A Rijk, 30 j. en M. Vermue, 28 j.; L. J. Rijk, 29 j. en C. J. Vermue. 33 j. Overleden: J. Kamp, 90 j.. wed. van J. Schipper: J. M. Meeuwse. 44 j.; P. Job- sen, 76 j., echtg. van J. C. de Visser; P. de Waard, 79 j.F wed. van J. v. d. Meer. ELLEWOUTSDIJK. Bevallen: M. J. Remijnse—Oele, z. Ondertrouwd: A. A. Huijzen, 47 j. i G. F. Vereecken, 43 j. DE KOMENDE RODEKRUISACTIE. In de filmzaal van het P.Z.E.M.-ge- bouw te Middelburg kwamen Maan dagavond de medewerkers en -werk sters aan de komende Rodekruisactie bijeen. Na een openingswoord van ir. T. Michielsen vertelde dokter Reijerse iets over de belangrijke taken, die het Rode Kruis vervult. Hij wees er ook op van hoeveel belang het is. dat ieder iets afweet van E.HB.O.-beginselen. Na de pauze gaf de heer C. W. Visser aan de a.s. collectanten en collectrlces nuttige tips. Besloten werd met de vertoning van een oorlogsfilm. He denavond is er opnieuw een bijeen komst, waar men allen verwacht, die aan de komende actie kunnen en wil len meehelpen. CONCERT IN HUIS VAN BEWARING. Het Middelburgs Mannenkoor geeft Vrijdag a.s. een concert in het Huis van Bewaring: Viissingen STEIGER STORTTE IN. Met veel geraas stortte bij een bouwwerk aan de Clyverstraat te Viissingen een gedeelte van een stei ger in. Het voorval, dat uiteraard nogal wat mensen op dg been bracht, liep buitengewoon goed af. Op de steiger bevonden zich geen werklie den en een kleine jongen die even te voren nog onder de steiger was door gelopen kwam met de schrik vrg. C.II.U. VROUWENGROEP. De afdeling Viissingen van Christ. Hist- Vrouwengroepen hield haar laatste vergadering van het seizoen. Voor de pauze werden enige huishou delijke zaken besproken, terwijl na de pauze de heer Sanderse een zeer in teressante rede hield over de vraag „Waarom Christelijk Historisch". Tot slot werden enige vragen door de spreker beantwoord en de vergadering met dankgebed besloten. DOOR DE EEUWEN TROUW. Op de Oude Markt te Viissingen werd een openluchtvergadering ge houden door de Stichting „Door de eeuwen trouw". Er werden films ver toond over Ambon en Saparoea; een Ambonese band bracht liedjes van Ambon ten gehore. Als spreker trad op de heer Joh. van Hulzen uit Zeist, hoofdbestuurslid van „Door de eeu- wèn trouw". Zijn rede was een pro test tegen het onrecht, dat de Neder landse regering de Ambonezen heeft aangedaan. Haar beloften aan de Ambonezen kwam de regering niet na en zg leverde het eiland Ambon zonder meer uit aan de Repoeblik Indonesia. Spr richtte ook het woord tot de aanwezige Ambonezen en wees hen op de vertroosting, die geput kan worden uit de 42ste Psalm. E.H.B.O-DIPLOMA'S. Maandagavond hebben te Viissin gen 11 dames en heren examen ge daan ter verkrijging van 't eenheids diploma E.H.B.O. Vier dames en ze ven heren slaagden te weten, de da mes; C Klein. M. Meijer, C. Spanjer, J. J. M. Zweedijk en de heren P Lin- denherg, A. J. Luteijn, H. B. Siegers, J. van Splunder, C. Verboven, H. Ver meulen en J. de Wijze. Examinator was dokter Frumau van Middelburg. WIELRENNEN Mensenzee begroette Wiin van Est Wim van Est kwam Maandagmid dag thuis na zijn glorieuze overwin ning in de monsterrit Bordeaux—Pa rijs. De Dorpsstraat in St. Willibrord leek op een mensenzee. De begroeting thuis was allerhartelijkst, maar kort, want Wim kwam al spoedig handen te kort om alle gelukwensen in ont vangst te nemen. Van Est zeide, dat het een zeer zware rit was geweest cn dat bij zich geheel had moeten ge ven om te winnen, want de tegenstand van de Fransen was zeer zwaar. Tevens deelde hij Pellenaars mede, dat hij zich gaarne candidaat stelt voor het team, dat ons land dit jaar in de Ronde van Frankrijk zal vertegen woordigen. Hij had in Parijs ook met directeur Goddet gesproken, waarbij men het erover eens was, dat Wim waarschijnlijk in de Tour zal starten. Marktberichten VEILING MIDDELBURG. 26 Mei. Oude aardappelen: Koopmans blauwe 10—10.70; Meerlanders 8.20—9.10; Bintjes 8.50—10.90. Nieuwe aardappelen: grote 36—44; drie lingen 32—39; kriel 30—38. Fruit: Aardbeien: Mad. Lefeber 1.32— 1.80: Dutch Evern 1—1.75: Rode bessen per doos 47; Braml. SeedL grof 3647; Saint Remy 4042. Groenten: Sla 2—8; Bloemkool A 32— 55; idem B 20—38; idem C 16—30: idem D *9—24: Komkommers A 43—14; Idem B 3440: idem C 26—35: idem D 24; Bospeen 29—60; Boskroot 1642; Bosradijs 10—12; Bosrammenas 68: Andijvie 43—62: Spi nazie 30-54; Rabarber 11—19; Postelein 36—46; Spitskool 31; Prei 8—10. VISMIJN VEERE. 26 Mei. Export garnalen 1517 kg.: 60; Handels garnalen 1483 kg.: 4352; Schar 1115 lig.: 16—37; Bot 318 kg.: 32—40; Schol 661 kg.: 24—37; Wijting 48 kg.: 16—17; Middel tong 27 kg.: 60—1.44; Rog 124 kg.: 19—32; Visiever 3 kg.: 1.37; Ongesorteer de vis 10 kg.: 16. VISMIJN BRESKENS. Week 18—24 Mei. 2472 kg. bot 49—16; 1874 schar 60—17; 31 schol 56—20 351 tong 1.47—97, 1 griet 1.03; 16 rog 44—30 en 31 kg. onverkocht: 7882 kg. exportgarnalen 93—60; 1610 handelsgarnalen 69—60. VEILING KAPELLE. 26 Mei. Export veiling: kruisbessen 54.60 —64.50. Kleine veiling: aardbeien Mad. Lefe ber A 0.99—1.32; idem B 0.78—0.98; afwij kend f 0.62; Dutch Everne A 1.31—1.40. Kersen: Friihste der Markt B 0.74. Groenten: aardappelen 10; spinazie 27 —40; sjalotten 20—25; kropsla 5—7 per krop; tomatenplanten 23 per stuk. VEILING ZUID-BEVELAND. Maandag 26 Mei. Grote veiling: Kruis bessen 61.20—63, per 100 kg. Kleine veiling: Aardbeien 110190, per 100 kg. Groenten: Bloemkool A 35; idem B 22 —29; idem C en D 9—19; Kropsla 6—9.50. alles per 100 stuks. Spinazie 3040; Poste. lein 43: Groene sjalotten 16—17; Rabar ber 9—15, alles per 100 kg.; Radijs 1011; Kroten 41. beide per 100 bos. GEREF. KERKEN. Beroepen te HornhuizenKlooster buren: T. Sybesma, candidaat te Tju- chem; te Marrum: J. P. Schouten te Niezijl; te Pingjum en Zurig: J. Melse candidaat te Oostkapelle; te Nunspeet: D. Visch te Emmen; te Westmaas: A. Vos, candidaat te Voorburg. Bedankt voor Pernis: A. C. Scherpe- nisse te Oolgensplaat voor Winscho ten: N. Hazenberg te Siddeburen; voor Maassluis: J. Ribberinck te Heerde. CHR. GEREF. GEMEENTE. Bedankt voor Ede: M. Baan te Dordrecht. GEREF. GEMEENTEN. Beroepen te Nieuw-Bejjerland: M. Blok te Rotterdam-Centrum. Op Dinsdagavond 27 Mei zal in de Geref. Gemeente te St. Philipsland voorgaan, ds. Rijksen uit Middelburg. VAN TOT Voor het Vakdiploma beroepsvervoer ders langs de weg, slaagden bij dit exa men te Den Haag afgenomen, de heren Th. Cambier en P. Roest, beiden uit Breskens. Op toren en Ned. Herv. kerk te Ga- pinge zijn verschillende nieuwe bliksem afleiders geplaatst. Ter gelegenheid van zijn 50-jarig ju bileum als agent van de beetwortelsuiker, fabriek te Sas van Gent bracht de Kon. muziekvereniging „Aardenburgse Fanfa ren" te Aardenburg de heer L. M. Blon- deel een klinkende serenade. Maandag 2 Juni a.s. (2e Pinksterdag!, zal het echtpaar Th. Rijcliaert en M. RijckaertBracke te IJzendijke zijn 65- jarige echtvereniging herdenken. Voor het examen voor apthekers- assitente slaagde te Leiden mej. L. van Es uit Koudekerke. Vrgdag 30 Mei a.s. hoopt het echt paar Jac. van PoortvlietDen Engelsman te St Annaland de dag te herdenken, waarop het voor 50 jaar in de echt ver bonden werd. De algemeene jaarvergadering van de veilingsvereniging St Annaland en om streken is bepaald op Vrijdag 6 Juni a.s. Het zwemschip te Viissingen wordt Vrijdag 30 Mei a.s. te 7 uur 's avonds of ficieel voor de zwemmers opengesteld. Om 8 uur des avonds houdt de Vrijw. Reddingsbrigade haar jaarvergadering in Hotel Dekker te Viissingen. Van de aangevoerde 24 paarden voor Stamboekkeuringen, gehouden te Tholen te St Maartensdijk werden Gloria en Gerda van Blijendaal van de landbou wer J. F. Brooijmans In het stamboek op genomen. Aan de heer H. de Gucht onderdirec teur van de Kon. Sted. Harmonie te Hulst werd een serenade gebracht in ver band met het behalen van een eerste prijs met het gezelschap van Lamswaar- de op het Bondsconceurs te Roosendaal. Maandagavond heeft de burgemeester van 's Gravenpolder, de heer J. D. Jan sen aan de ondercommandant van1 de brandweer, de heer P. Kopmels een me. daille met oorkonde uitgereikt, in ver band met het feit dat deze 25 jaar aan de vrijwillige brandweer in deze gemeen te verbonden is. De collecte ten bate van de inrichtin gen „Sonnevanck" en „Zonnegloren" heeft in de gemeente Poortvliet f 80.50 opgebracht Door enkele nagekomen giften is de totaal-opbrengst van de collecte ten bate van de t.b.c-hestrijding in de gemeente St. Plüllpsland f 207,35 geworden. Tot notabelen in de Ned. Herv. Kerk te Renesse werden bij een gehouden stemming gcliezen, de heer A de Ruiter en mr. G. F. Luhsingh-Tonckens. Het fanfarekorps „Luctor et Emergo" te Renesse bracht aan het echtpaar S. Meerhof ter gelegenheid van zijn 25-ja rig huwelijksfeest een serenade. De bazar, die de „Mr. Bakkergroep" van de Nederlandse padvindersvereniging te Zierlkzee organiseerde, heeft f 560 op gebracht. Op Vrijdag 30 Mei zal in het consisto rie-gebouw van de Ned. Herv. Kerk te Wolfaartsdijk ds. de Roos uit 's Heer Hendrikskinderen voor de plaatselijke af deling van de Jonge Kerk spreken over „Het Heilig Huwelijk". De heer P. de Graaf te Sirjansland plukte dezer dagen de eerste aardbeien van de koude grond. De muziekvereniging „Willen is Kun nen" te Blggekerke gaf onder leiding van de heer Joh. Wijkhuis een geslaagd con cert op het dorpsplein. KERKVERVOLGING IN CHINA Op een algemene vergadering van prot. kerken in de Ver. Staten werd rapport uitgebracht over de situatie, waarin thans de zending en de missie in China verkeren. Voordat de com munisten aan het bewind kwamen, waren er in het Hemelse Rijk onge veer 4200 r.k. missionarissen en plm. 4000 prot. zendelingen werkzaam, die alle uit het buitenland afkomstig wa ren; van dezen kwamen 450 ri. en 2535 prot. uit de V. S-, wat betekende, dat Amerika, voor meer dan een der de deel het gehele werk der christelij ke zending en missie droeg. Alleen, van deze Amerikaanse zendelingen en missionarissen zijn er na troebelen van de laatste vijf jaar maar 193 over gebleven (153 r.k. en 40 prot.) en de ze leven dan nog onder voortdurende vrijheidsbeperkingen (32 in gevan genschap. 25 met huis-arrest. 130 be lemmerd in hun bewegingsvrijheid of onder verbod staande om het land te verlaten). Al de anderen hebben vroe ger of later dit zendingsveld moeten verlaten. Diplomatieke bemiddeling om de achtergeblevenen ter hulp te komen heeft tot dusver weinig ge baat- In het rapport wordt vastgesteld, dat zending en missie in de 150 jaar van hun werkzaamheid in China nog nooit zulle een gevaarlijke en uitzicht loze situatie hebben meegemaakt. De haat tegen de buitenlandse zendings arbeiders wordt onder het Chinese volk systematisch opgewekt en aange wakkerd.. processen en beschuldigin gen van wreedheid en andere misdrij ven (spionnage en moord op zieken huispatiënten) zijn veelvuldig. De communisten hebben daarbij telkens gebruik gemaakt van de nationalisti sche gevoelens der Chinezen. In hoe verre de christelijke kerken in China zelf deze verdrijving en vervolging van buitenlandse zendingsarbeiders ondersteunen, is onduidelijk; hun ver zet is in elk geval maar uiterst zwak en in de r. k. groepering bestaat er een neiging zich van Rome los te ma ken en een nationale kerk op te rich ten. BENOEMING LID GEN. SYNODE NED. HERV. KERK. In de Maandag te Middelburg ge houden vergadering van de classis Walcheren aer Ned. Herv. Kerk werd als primus-lid van de Generale Sy node in de vacature-ds. J. C. Sickesz gekozen ds. W. B. A. Smits van Mid delburg NED. HERV. KERK. Beroepen te Kampen: J. D. Kleyne te Rotterdam. Aangenomen naar ValkenburgHo- moet: K. Warmoltz te Aalst; Bedankt voor Sleeuwijk: W. J. Hat- tinga te Vuur en en Dalen. Ds. A. J. v. d. Hans, predikant te Hansweert, heeft het beroep naar de Ned. Herv. kerk te Enkhuizen aange nomen. ATHLETIEK Zeeuwse athletiekploeg voor Warmond De Zeeuwse athletiekploeg, welke Tweede Pinksterdag aan de trialmeet te Warmond zal deelnemen, is als volgt samengesteld: Dames: 100 m: L. Minderhoud (Dc Zeeuwen) en A. Plompen (EMM) hoogspringen: T. Haagdonk (Hellas) en W. Cijsouw (Marathon); vèrsprin- Ïen: W. Cgsouw en L. Minderhoud; x 100 m: W. Cijsouw, L. Minder houd, "A. Plompen en E. Wegman (De Zeeuwen). Heren: 100 m: J. B. Johannissc (Hellas) en B. Bos (EMM); 400 m: F. A. Helmich (Marathon) en J. Booy (Marathon); 1500 m: D. Haak (Marathon) en A. Billus (De Zeeu wen) 3000 m: P. W. v. Acker (Mara thon) en G. W. Dobbelaere (Mara thon) 4 x 100 m: G. de Feber (Mara thon), F. A. Helmich, J. B. Johannis- se en B. Bos: 4 x 1500 m: G. W. Dob belaere, J. Booy, A. Billius, D. Haak; hoogspringen: J. B. Johannisse cn J. Bogaert (Hellas); vèrspringen: G. de Feber en J. B. Johannisse; hink-stap- sprong: J. B. Johannisse en J. Bo- Jaert; kogelstoten: M. Grootjans en Bogaert; discuswerpen: M. Groot jans en J. Bogaert; polshoog: J. de Looff (EMM) en H. Izebout (EMM). KORFBAL UITSLAGEN. De uitslagen van de Zaterdag voor de Z.K.B. gespeelde wedstrijden wa ren: le klasse: TjobaVlos 84; Swift Togo 6—1; Seolto—SSS 6—2. 2e klasse: Eendracht—Vitesse 1—6; Swift in—De Poel 1—3- 3e klasse A; KVLBKC 0-6; Storm vogels—TOP 25; Zuidwesters Swift IV 0—1. 3e klasse C: Scampolo HElto 0 5; DiosScampolo Hl 91. 3e klasse D: WKV—Tjoba II 2—3: Olympia IIElto II 51; SSS IIVZ OD 0—2. Adspiranten A: Swift ADe Poel 2 1. Adspiranten B: Zuidwesters—Ani mo B 0—2; VKV—Alias 1—0 Swift- snelSwift-vlug 4L 3e klasse B: VKV II—AKC 1—3; Madjoe ISwift VI 180. Waar zijn onze schepen Alpherat 25 Mei v. New Orleans n. Ncd. Arendskerk 26 Mei vm. te Cadiz. Alchiba 25 Mei v. Montev. n. Paranagua. Friesland 26 Mei te Belawan Dell. Hector 25 Mei nam. te Nordenham. Heemskerk 26 Mei vm. te Genua. Kertosona 26 Mel v. Aden a. Djeddah. Limburg 25 Mei te Suez. Prins W. van Oranje 26 Mei te Bremen. Veendam 26 Mei te Southampton. Waterman 25 Mei te Rotterdam. Alblasserdijk 25 Mei te Londen. Amsteldijk 25 Mei te Hamburg. Amstelslad 25 Mei te Makassar. Arkeldijk 26 Mei te New York. Baarn 26 Mei te Caldera. Boreas 25 n.m. te Napels. Boschfontein 25-26 Mei te Amsterdam. Bali 25 Mei te Londen. Boskoop 25 Mei te Talara. Barito 28 Mei te Makassar. Baud 24 Mei v. Ambon n. Makassar. Ba wean 25 Mei te Surabaja. Castor 26 Mei te Punta Cardon. Delft 25 Mei v. Port of Spain n. Curacao. Dalerdljk 25 Mei te Antwerpen. Elmina 25 te Pointe Noire. Eendracht 25 Mei te Bremen. Garoet 24 Mei te Boston (mass.). Gooiland 25 Mei te Amsterdam. Gaasterkerk 25 Mei te Hamburg. Gaasterland 26 Mei te Las Palmas. Grootelcerk 26 Mei te Cochin. Heelsum 25 Mei te New Orleans. Helicon 26 Mei te Port Au Prince. Hecuba 26 Mei te New York. Hydra 25 Mei te Hamburg. Hestia 24 Mei te Aruba. Hermes 25 Mei v. Georgetown n. Bolivar. Iris 26 Mei te Alicante. Indrapoera 26 Mei te Aden. Hos 25 Mei te Cap Haitien. Jupiter n. A'dam 26 Mei te Belfast. Japara (KPM) 26 Mei te Menado. Java 26 Mei te Genua. Kota Baroe 25 Mei n.m. te Belawan. Klipfontein 26 Mei te Kaapstad. Kedoe 26 Mei te Port Said. Larenberg 25 Mei n.m. te Freetown. Luna 26 Mei te Amsterdam. Leopoldskerk 26 Mei te Amsterdam. Loenerkerk 25 Mel v. Genua n. Calcutta. Laagkerk 25 Mel v. Karatsji n. Bombay. Lawak 26 Mei te Cebu. Mataram 26 Mei te Bahrein. Musi 26 Mei te Paaang. Marken 26 Mei te Belawan. Noordwijk 24 Mei te Huelva. Nestor 25 Mei te Antwerpen. Nieuw Holland 26 Mei te Makassar. Oberon 26 Mei te Ciud Trujillo. Oranjefontein 25 Mei te Hamburg. Rijnland 24 Mei te Sao Francisco do Sul Ruys 26 Mei te Manilla. Sumartra n. A'dam 26 Mei te Genua. Siberoet 26 Mei te Padang. Sommelsdijk 26 Mei te Mobile. Theseus 26 Mei te Oran. Tabian 25 Mei v. Baltim. n. New Orleans. Tjipondok 25 Mei te Surabaja. Tarakan 26 Mei te Tjilatjap. Tawali 26 Mei te Djakarta. Van Heutz 25 Mei te Zanzibar. Van Outhoorn 25 Md te Ceram. Van Riemsdijk 25 Mei te Surabaja. Winterswijk 26 Mei te Lissabon. Waterland 26Mei v.C St. Vine. n. B. Airer IJssel 25 Mei te Bacha Quero. Zuiderkruis 26 Mei te Surabaja. Nagekomen advertentie. Heden overleed, na een geduldig gedragen lijden, nog onverwachts, onze beste Behuwdbroe- der, Oom, Neef en Huisgenoot JACOB DE NOOIJER in de leeftijd van 53 jaar. Familie L. DE NOOIJER. RIA. K. MARIJS. Wed. LE CLERCQ— DE NOOIJER en Kinderen. Viissingen, 25 Mei 1952

Provinciale Zeeuwse Courant | 1952 | | pagina 9