NIEUWS UIT ZEELAND Sport en wedstrijden WALCHEREN KERKNIEUWS DINSDAG 27 MEI 1952 PROVINCIALE ZEEUWSE 00ÜRANT Woningnood in Zeeland zou minimaal zijn Procenten van de woningbehoefte Verschenen ïs het jaarverslag 1951 der Centrale Directie van de weder opbouw en volkshuisvesting. Wij ont vingen een uittreksel uit dat verslag. Er komt in dat verslag 'n becijfering voor, waaruit blijkt, dat naar de me ning van de centrale directie de pro vincie Zeeland vrijwel geen woningte kort meer kent. Men heeft het woningtekort vast gesteld in procenten van de woning behoefte. Op 1 Januari 1952 was dit percentage voor geheel Nederland 8,8 (voorgaand jaar 10,6). Voor Lim-1 Vlissfnaen burg was het percentage het hoogst I y met 11,8, voor Zeeland was het bene den de 1 gedaald, voor Friesland 2,1, voor Groningen 3,8 en zo vervol gens opklimmend tot 11 voor Utrecht. 1 Voor wat Zeeland betreft ontlenen wij aan dit lijstje nog, dat op 31 Mei 1947 het percentage woningtekort 7,5 zou zijn geweest en dat het op 1 Ja nuari 1950 reeds gedaald was tot 2,6. Wij tekenen hierbij aan, dat de be rekende percentages gelden voor Zeeland als geheel en dat er dus in Zeeland afzonderlijke gemeenten kunnen zijn, waar wel woningnood heerst, lïtaar wier nood niet tot uit drukking kon komen in de provincia le cijfers. Middelburg DE KOMENDE RODEKRUISACTIE. In de filmzaal van het P.Z.E-M.-ge- bouw te Middelburg kwamen Maan dagavond de medewerkers en -werk sters aan de komende Rodekruisactie bijeen. Na een openingswoord van ir. T. Michielsen vertelde dokter Reijerse iets over de belangrijke taken, die het Rode Kruis vervult. Hij wees er ook op van hoeveel belang het is, dat ieder iets afweet van E.H.B.O.-beginselen Na de pauze gaf de heer C. W. Visser aan de a.s. collectanten en collectrices nuttige tips. Besloten werd met de vertoning van een oorlogsfilm. He denavond is er opnieuw een bijeen komst, waar men allen verwacht die aan de komende actie kunnen en wil len meehelpen. Veekeuringen op Walcheren Ook in Nieuw- en St. Joosland, Kle- verskerke en Gapinge, werden de voor- jaarspremiekeurlngen van stieren en vrouwelijk vee gehouden. NIEUW EN ST. JOOSLAND. Stieren: Jiana's Julius. Wed. S. Janse en Zn., Ie prijsklasse; Adrie, Jac. Franc - ke, le prijsklasse; le kalfskoeien: 1. Mi na, D. A. v. Nieuwehhuyze, 79 pt., prjjs Eiland Walcheren, medaille kring ZLM; 2. Nora, C. A. Polderdijk, 78 pt; 3. Gre- tha, Jac. Francke, 77 pt.; 4. Zwartje, idem. 76'/2 pt.; 5. Geertje 6, wed. Janse en Zn., 77 pt.; 6. Ankje, Jac. Francke, 75V2 pt.; 2e kalfskoeien: Anna, P. A Kodde, 70 pt.; 3e kalfskoeien: 1. Dirkje 7, Wed. S. Janse en Zn., 00 pt.; 2. Jets- ke, P. de Visser, 79 pt.; 3. Gretha, E. Verlare, 78 pt,; 4. Moortje. Jac. Francke, 78 pt.; 5. Emma, P. A. Kodde, 77 pt.; 4e kalfskoeien: 1. Laura, Wed. S. Janse en Zn.. 81 pt., prijs coop, melkfabriek: 2. Ineke, P. de Visser, 79 pt.; 3. Annie. Jac. Francke, 76^2 pt.; oudere koeien- Geertje 5. Wed. S. Janse en Zn., 78',2 pt. De koeien Dirkje 7 en Geertje 5 van de Wed. S. Janse en Zn. en Ineke van P. de Visser behaalden een prijs, be schikbaar gesteld door de melkcontröle- vereniging voor de heste productiekoeien. KLEVERSKERKE. Stieren: Arnold, J. Polderdijk, le prijs klasse; le kalfskoeien; 1. Bontje, Gez. Kluyfhout, 80 pt., medaille kring ZLM: 2. Elza, W. Corré, 78 pt.; 3. Blanca, J. H. Janse. 78 pt.; 4. Boukje, C. Cornelisse. 76 pt.: 5. Lazina 10,, Gez. Kluyfhout 75 pt.; 6. Sietska, J. A. Maas. 75 pt; 2e kalfskoeien: 1. Emma, W. Corré, 79 pt.; 2. Jantje 2. Chr. Dekker, 78',è pt.: 3. Wietske, J. H. Janse, 78 pt., prijs con- trölevereniging; 4. Corrie, Gez. Kluyf- hoüt, 77 pt; 3e kalfskoeien: 1. Emma, Chr. Dekker, 80 pt.; 2. Marijke, J. H. Janse, 79 pt.; 3. Bertha 3, Chr. Dekker, 781/2 pt.; 4. Rika, Gez. Kluyfhout. 77 pt. 5. Suus, C. Cornelisse, 77 pt.; 6. Emma, Gez. Kluyfhout, 75 pt., prijs contrölever- eniging. Oudere koeien I. Tine, J. H. Janse, 82 pt., prijs coöp. melkfabriek: 2. Lena 5, Chr. Dekker. 80 pt; prijs Eiland Walcheren; 3. Jetske 2. W.'Corré. 78 pt.; 4. Anna 2, Chr. Dek ker, 78 pt.; 5. Bontje, idem, 78 pt.; 6. Nellie, C. Cornelisse, 78 pt.; 7. Fietje, idem, 78 pt.; 8. Roosje, W. Corré, 77 pt.; kalfsvaarzen: 1. Lena 7, Chr. Dek ker; 2. Boukje, idem; 3. Melis 2, Gez. Kluyfhout. GAPINGE. Grote aanvoer van beste kwaliteit, Stieren: Ulker Adema 8, Stierenvereni ging Gapinge, 83 pt., le prijs; le kalfs koeien' 1. Jantje 5, C. Langebeeke, 81 pt; 2. Bontje, M. Goedbloed. 80 pt; 3. Emma 2, A. P. Wouters. 79 pt; 4. Ida, A, Wattel, 78«.i pt; 5. Bertha, J. Pouwer, 78 pt.; 6. Pietje 4, C. Waltel, 78 pt.-, 7. Johanna 20, Wed. J. Looise. 77 pt.; 8. Kolummen, J. Pouwer, 77 pt.; 9. Marietje, A. Wattel. 76 pt.; -2e kalfs koeien-; 1. Pukkie 20. J. Louwerse, 80 pt; 2. Elza, C. Langebeeke. 79 pt.; 3. Diana, W. Louwerse, 78 pt.; 4. Juliana 16, id. 78 pt; 5. Juliana, B. Arendse, 78 pt.: 6. Nora 2, P. de Buck, 77>/2 pt.; 7. Moortje. J. Francke. 77>/a pt.; 8. Duifje 12, A. P. Wouters. 77>/2 pt.; 9. Pietje 3, C. Wattel. 77 pt.; 3e kalfskoeien: 1. Lena 23, C. Langebeeke, 84 pt; 2. Jacoba 6. wed. J. Looise. 82 pt; 3.' Horst 94. J. A. Vos. 80 pt; 4. Juliana, P. de Buck, 79 pt.; 5. Grietje 291, Jac. Wattel. 78 pt; 6. Jo hanna 32. J. Aarnoutse, 78 pt; 7. Alida. Wed. J. Looise, 78 pt.: 8. Sietske, J. Lou werse. 78 pt.; 9. Starre. A. Wattel, 77 pt.; 10. Zwartje, M. Goedbloed, 77 pt.; 11. Trui, C. Wattel, 77 pt.; 12. Theba 41. M. Goedbloed, 77 pt; 11. Trui, C. Wattel, 77 pt.; 12. Theba 41, M. Goedbloed, 77 pt; 13, Nora 1, P. de Buck, 76 pt.; 4e kalfskoeien: 1. Nellie, P. de Buck, 80 pt.; 2. Dora, J. Louwerse, 79 pt.; 3. Dina, W. Louwerse, 78 pt; 5e kalfskoeien: 1. Bontje, Jac. Wattel, 83 pt.; 2. Betje, id.. 82 pt.; 3. Janke 25, J. Lampert, 81',2 pt.; 4. Rinkje 26. Jac. Wattel, 81 pt.; 5. Luts- ke 9. J. Lampert, 80 pt.; 6. Jantje 22, P de Buck, 79 pt.; 7. Juliana 14, W. Lou werse, 79 pt.; 8. Jantje 94, J. A. Vos, 78 pt; 9. Hoekstra, J. Pouwer, 77 pt.; 10. Wietske 10, P. de Buck, 77 pt.; oudere koeien: 1. Jantje 6, J. Lampert, 82 pt. 2. De Goede, B. Arendse, 82 pt.; 3. Nel lie. J. Francke, 80 pt., 4. Sul. idem 79 pt; 5. Boerlnne 9, J. Louwerse, 79 pt,; 6. Pietje 2, C. Wattel, 79 pt.; 7. Atje 7, J. A. Vos. 78 pt.; 8. Sjoerdje's Athleet, J. Louwerse, 78 pt; kalfsvaarzen: 1. Ma rie, P. de Buck; 2. Emma 9, Jac. Wattel; 3. Wietske 7. J. Aarnoutse; 4. Cathrien J. A. Vos: 5. Willie, M. Arendse; 6. De Goede 3, B. Arendse; 7. Betsie, J. Francke; 8. Grietje 292, Jac. Wattel; jongvee: 1. Paula, J. Francke; 2. Dora idem; 3. Juliana 2, B. Arendse, ERECOMITé SPORT- UITWISSELING. In verband met het aanstaande be zoek van de sportmensen ult Folke stone aan Middelburg, is een ere- comité gevormd, waarvan burge meester Bolkestein het ere-voorzit- terschap 'heeft aanvaard. Vooj-zitter is de heer D. A. Huysse, secretaresse mej. J. C. Vermeulen, vice-voorzitter de heer R. van Roo, penningmeester de heer J .van der Linden en tweede secretaris de heer J. Parent. In het erecomité hebben voorts zit ting willen nemen de heren jhr. mr. A. F. C. de Casembroot, Commissa ris der Koningin, mr. J. M. Pilaar, Griffier der Staten, J. W Kögeler, L. J. Geers, L. J. van 't Westenae en A. J. Berenpas. wethouders, J. Ph. Koe ne, gemeente-secretaris, majoor W. H. van Ballegoyen de Jong, districts commandant Rijkspolitie, M. A. Re- neman, commissaris van politie, ma joor J. Potteboom, garnizoenscom mandant, C. Lijnzaad, directeur Stichting Zeeland, dr. B. D. H. Tei legen, voorzitter Zeeuwsch Genoot schap der Wetenschappen, G. Ballin- tijn, vice-voorzitter Zeeuwse Journa listen Kling, mr. M. A. Terwoert, voorzitter Handelsbelang, mr. J. A. Dumon Tak, voorzitter V.V.V., W. J. Herjboer, voorzitter gem commissie voor de sportvelden, A. J. W. Mathijs- sen, directeur Gemeentewerken, als mede twee vertegenwoordigers van alle brj de Adviescommissie voor Sportaangelegenheden aangesloten sportverenigingen. BIJBELTENTOONSTELLING. De plaatselijke afdeling van het Ned. Bijbelgenootschap organiseert van 13 tot 18 October a.s. in Middel burg een grote bijbeltentoonstelling. HOUT UIT ZWEDEN. Aan de Rouaanse kaai te Middel burg meerde de coaster „Vecht" uit Winschoten met een lading hout uit Zweden. CONCERT IN HUIS VAN BEWARING. Het Middelburgs Mannenkoor geeft Vrijdag a.s. een concert in het Huis van Bewaring. WEDVLUCHT „ZEEL AN DIA". De postduivenhoudersvereniging „Zee- landia" te Middelburg nam met een aantal duiven deel aan een wedvlucht van Pont St. Maxence (F.), de afstand bedraagt 256 km. Onderstaande eigenaren behaal den met hun duiven de volgende prijzen: A. Hooftman 1. 8 en 9: L. van Geel 2 en 6; J. Kuijs 3; P. van Sabben 4 en 7; G. Verburg 5; J. Kraamer 10. De postduivenhoudersvereniging „Zee- landia" te Middelburg, nam deel aan een wedvlucht van Corbeil (F), een afstand van 330 km. Onderstaande eigenaren be haalden met hun duiven de volgende prijzen: 1 en 4 J. de Buck; 2. L. van Geel; 3. en 6. A. Hooftman; 5. J. Damman; 7. J. Kuijs; 8. J. Kraamer; 9. P. van Sab ben; 10. Chr. de Graaf. De postduivenhoudersvereniging „De Telegraaf" te Middelburg hield twee wed vluchten. De uitslag van de vlucht uit Neufvilles (afstand 110 km.) luidde: 1, 2. 9 en 10 S. Kodde, Veere; 3. A. v. Hooft, Veere; 5 en 7 R. Dirven, Middel burg; 6 C. Pouwer, Veere; 8 J. Sturm. Veere. Eerste duif 1377 m. per minuut, laatste 1269 per minuut. Er waren 221 dui ven in concours. De uitslag van de vlucht uit Mons (af stand 118 km.) luidde: 1 en 3 J. Stórm: 2 en 10 S. Kodde; 4. J. Cujé; 5. W. M. Walraven; 6. P. J. Pijnen; 7 C. Pouwer; 8 Klaaijssen; 9 Iz. Scheijbeler. Snelheid eemte duif 1190 m, per minuut, laatste per minuut. Er waren 266 duiven in concours. TWEE GELE KANARIES. Aan het politiebureau te Middelburg zijn als gevonden aangegeven de volgen de voorwerpen, welke aldaar zijn terug te verkrijgen: tabakszak, zwart gehaakte da meshandschoen, binnenwerk met wijzer plaat van polshorloge, dop van benzine tank van auto, rozenkrans, rubberzadel, glacé dameshandschoen, motorbril, bruine bal, zakmesje, armband, linker bruine da meshandschoen, twee ballen voor tafel tennis, e,kleurde kindermuts, pakje ne gatieven, speelgoedhondje, 2 rijwielsleu teltjes, herenrijwiel, postidentiteitskaart. windjack, spaarbrlefje en twee kwitan ties, hondenpenning no. 0278, herenrijwiel, kinderarmband, kinderportemonnaie, wit te gymnastiekschoen. Tekenschrift, kleine kindersok, bruine linker herenschoen, contactsleutel, paar gehaakte dameshand schoenen. Bij particulieren zijn de volgende voor werpen in bewaring (adressen bur. van politie): zwarte vulpen „Parker"; gele shawl; kindertasje met inhoud; dop van benzinetank; ring met 3 sleutels; grijze herenpantalon; goud ringetje met steen; sleutei no. G. M. 9116; bruin schoolétui: vulpotlood; rode kinderdportemonnaie; gummi herenregenjas; blauw kinderjasje; schoolschrift en boekje; snoer parels; fo totoestel: plastic damestas met inhoud; jongensjas: meisjesjas met capuchon-, ge haakte dameshandschoen; grijze wollen das; zwarte kinderschoen; grijze dames- portemonnale; kinderportemnnaie; zonne bril; herenpolshorloge; bedevaarthan gertje „Lourdes"; twee foto's; paar witte kindersokken; mondorgel; combinatie tang: duimstok: bruine vulpen: gele ka narie; gele kanarie; zilveren kettinkje: eetlepel; zonnebril; witte gymnastiek schoen. STEIGER STORTTE IN. Met veel geraas stortte bij een bouwwerk aan de Clyverstraat te Vlissingen een gedeelte van een stei ger in. Het voorval, dat uiteraard nogal wat mensen op de been bracht, liep buitengewoon goed af. Op de steiger bevonden zich geen werklie den en een kleine jongen die even te voren nog onder de steiger was door gelopen kwam met de schrik vrij. Domburg DE RAAD VERGADERT. De gemeenteraad van Do- komt Donderdagavond a.s. om in openbare vergadering bijeen. C.H.U. VROUWENGROEP. De afdeling Vlissingen van Christ Hist. Vrouwengroepen hield haar laatste vergadering van het seizoen. Voor de pauze werden enige huishou delijke zaken besproken, terwijl na de pauze de heer Sanderse een zeer in teressante rede hield over de vraag „Waarom Christelijk Historisch". Tot slot werden enige vragen door de spreker beantwoord en de vergadering met dankgebed besloten. E.H.B.O-DIPLOMA'S. Maandagavond hebben te Vlissin- fen 11 dames en heren examen ge- aan ter verkrijging van 't eenheids diploma EJLB.O. Vier dames en ze ven heren slaagden te tveten, de da mes: C Klein, M. Meijer, C. Spanjer, J. J. M. Zweedijk en de heren P Lin- denberg, A. J. Luteijn, H. B. Siegers, J. van Splunder, C. Verboven, H. Ver meulen en J. de Wjjze. Examinator was dokter Framau van Middelburg. MIJN VROUW VERLANGT SALARIS. De toneelgroep van „De Schelde" personeelsvereniging besloot Zater dagavond in liet Scheldekwartier te Vlissingen het seizoen met de opvoe ring van het vrolijk spel in drie be drijven van Wim Dupont. „Mijn vrouw verlangt salaris" waarmede de groep de talrijke aanwezigen een kostelijke avond heeft bezorgd. De situaties in dit dol-komische 'stuk waren vaak van dien aard, dat - de lach minutenlang door de zaal daver de. Vooral het optreden van „De Neus", een gewezen matroos van de wilde vaart, die als butlei fungeerde, verwekte af en toe eén storm van vrolijkheid. Het stuk handelt om twee echtparen, waarvan de dames ,,in staking zijn. Zij eisen boven het huishoudgela een toelage die zij voor zich zelf willen gebruiken. De „slachtoffers" van deze staking zgn de heren Hans Evertharl en zijn vriend Pierre Zondervan, die zich in het huishouden eerst trachten te redden maar als dat niet lukt, hun toevlucht nemen tot het engageren van een oude zeeroo. die de bijnaam van „De Neus" draagt. Om de sta king te breken wordt ook de hulp in geroepen van Hans Everthart's se cretaresse, die b(j het plotseling ver schenen van een erfoom met zijn vriend, doo- Everhart voorgesteld wordt als zijr vrouw. Als ook de oom en de vriend hun spelletje mede gaan spelen zijn de verwikkelingen niet var. de lucht, maar het slot is toch dat dc dames hun zin krijgen. De toneelavond werd beslocer, met een gezellig sa menzijn. OOGST VAN DE STRAAT. De commissaris van politie te Vlissin gen maakt bekend, dat in het tijdvak van 14 Mei tot en met 21 Mei de volgende voorwerpen als gevonden aan zijn bu reau zijn gedeponeerd: zakagenda, étui met zandlopertje, kam, vervoerbewijs D. U.W., step, baby-schoentje, heienrijwiel, bril in koker en een sleuteltje. Inlichtingen zijn te verkrijgen aan het politiebureau omtrent de volgende ge vonden voorwerpen: ligstoel, snelbinder, windjack, actetas. vulpen, 'babymutsje, kinderportemonnaie met inhoud, witte turnschoen, zwembroek met baddoek, portemonnaie met rozenkrans, bal. kous, sehroefdop' van auto, fluwelen windjack, hoofddoek, hondenriem, ballpointpen, kinderschoentje, onderbroekje, gebloemd broekje en blouse, bruine kinderschoen tjes met kousjes, armband, bril met bol le glazen, dasspeld, halskettinkje met hangertjes, plastic damesregenjas, kin derjasje. portemonnaie met inhoud, bro che (bo'erenknopen-), huissleutel, kinder fietsje. dekzeil, ballpointpen, damespols horloge en een damesportemonnaie met inhoud. DOOR DE EEUWEN TROUW. Op de Oude Markt te Vlissingen werd een openluchtvergadering ge houden door de Stichting „Door de eeuwen trouw". Er werden films ver toond over Ambon en Saparoea; een Ambonese band bracht liedjes van Ambon ten gehore. Als spreker trad op de heer Joh. van Hulzen uit Zeist, hoofdbestuurslid van „Door de eeu wen trouw". Zijn rede was een pro test tegen het onrecht, dat de Neder landse regering de Ambonezen heeft aangedaan. Haar beloften aan de Ambonezen kwam de -egering niet na en zij leverde het eiland Ambon zonder meer uit aan de Repoeblik Indonesia. Spr. richtte ook het woord tot dc aanwezige Ambonezen en wees hen op de vertroosting, die geput kan worden uit de 42ste Psalm. Grijpskerke SAMENSTELLING STEMBUREAU. Het stembureau voor de a s. Tweede Kamerverkiezingen te Grijpskerke is als volgt samengesteld: burgemeester H. U. Bouwman, voorzitter; wethou der A. Geschiere Jz., plaatsvervangend voorzitter; leden J. C. Cevaal en P. Ton; plaatsvervangende leden. J. A. Sanderse en A. Francke. Koudekerke SAMENSTELLING STEMBUREAUX. In de gemeente Koudekerke zijn de stembureaux voor de komende Ka merverkiezingen samengesteld als volgt: stembureau I: burgemeester J. L. Dregmans, voorzitter; J. de Kroo en P. Flipse, leden; W. Ovaa en Jac. Simonse, plaatsvervangende le den. Stembureau II: J. Jasperse, voor zitter, K. van gparrentak en J. Vos, leden, J. W. Christiaansen en A. de Lange, plaatsvervangende leden. Nieuw- en St. Joosland AANBESTEDING Namens de heer Chr. Janse te Nieuw- en Si. Joosland besteedde de architect J. A. de Bruyne te Goes Zaterdagmorgen in café „De rode leeuw" te Nieuw- en St. Joosland ir. het openbaar aan de bouw van een woonhuis op een terrein, gelegen in de Mortierpolder te Nieuw- en Sint Joosland. De volgende inschrijvingen kwamen binnen:/ A. Geuze, Middel burg, f 22.283: fa. A. Poelman en Zn., Ritthem f 21.950; H. van Leer dam. Nieuw- en St. Joosland, f 21,576 A. Blankenburg. Nieuwdorp, f 20.950: J. de Kam, Nieuw- en St. Joosland f 20.750; A. Geense, Middelburg, f 20.500; L. Peters, 's Heerenhoek, f 20.830; J. F. Hopmans, Goes, f 20.452. Het werk werd aan laatst genoemde gegund. Aagtekerke VERGADERING GEZINSVERZORGING. Met het doel te komen tot de op richting van een plaatselijke afdeling werd te Aagtekerke een vergadering gehouden van de stichting gezinsver zorging ten plattelande dider voor zitterschap van de loco-burgemees ter, de heer J. Melse. Als spreekster in deze vergadering trad op, mej. Westera uit Middelburg, die op vlot te wijze het werk en het doel van de stichting uiteen zette. SAMENSTELLING STEMBUREAU. De samenstelling van het stembu reau voor de a.s. Kamerverkiezingen te Aagtekerke is als volgt: burge meester J. Bosselaar, voorzitter; wethouders J. Melse en P. de Visser, leden. WIELRENNEN Mensenzee begroette Wim van Est Wim van Est kwam Maandagmid dag thuis na zijn glorieuze overwin ning in de monsterrit BordeauxPa rijs. De Dorpsstraat in St. Willibrord leek op een mensenzee. De begroeting thuis was allerhartelijkst, maar kort. want Wim kwam al spoedig handen te kort om alle gelukwensen in ont vangst te nemen. Van Est zeide, dat het een zeer zware rit was geweest en dat hij zich geheel had moeten ge ven om te winnen, want de tegenstand van -de Fransen was zeer zwaar. Tevtens deelde hij Pellenaars mede dat hij zich gaarne candidaat steltvoor het team, dat ons land dit jaar in de Ronde van Frankrijk zal vertegen woordigen. Hij had in Parijs ook met directeur Goddet gesproken, waarbij men het erover eens was. dat Wim waarschijnlijk in de Tour zal starten FILMS IN ZEELAND -Marika Rökk zingt en danst. De vrouw van mijn dromen (Die Frau meiner Traume), een Duitse film van Georg Jacoby. Marika Rökk speelt, zingt en danst de hoofdrol in deze vlotte revuefilm. Aan het begin van het verhaal leren wij haar kennen als een „ster", die het theaterleven beu is en er stille tjes van door gaat. Het wordt een vlucht met hindernissen; na tal van complicaties belandt zy in het ver blijf van twee ingenieurs en het wekt geen verwondering, dat zij aan het slot van de film, na opnieuw triom- ohen in een grote revue te hebben gevierd, een naar men mag aanne men gelukkige toekomst tegemoet gaat met de ingenieur, die aanvanke lijk niets van haar wilde weten. Grete Weiser, Georg Alexander en Wolf gang Lükschy spelen de andere rol len in dit muzikale niemendalletje. (Alhambra, Vlissingen). Hetzelfde theater brengt in speciale voorstel lingen een uitstekende reportage van het koninklijk bezoek aan de V. S. en aan de Nederlandse emigranten in Canada. Marktberichten VEILING MIDDELBURG. 26 Mei. Oude aardappelen: Koopmans blauwe 10—10.70; Meerlanders 8.20—9.10; Bintjes 8.50—10.90. Nieuwe aardappelen: grote 3644; drie lingen 32—39; kriel 30—30. Groenten: Sla 28: Bloemkool A 32 55; idem B 2638; idem C 16—30; idem dV-24; Komkommers A 4344; idem B 34—40; idem C 26—35; idem D 24; Bospeen 23—60; Boskroot 16—42; Bosradijs 10—12; Bosrammenas 68; Andijvie 4362; Spi nazie 30—54; Rabarber 11—19; Postelein 36-46; Spitskool 31; Prei 8—10. VISMIJN VEERE. 26 Mei. Export garnalen 1517 kg.: Handels garnalen 1483 kg.: 43—52; Schar 1115 kg.: 16—37; Bot 318 kg.: 32—40; Schol 661 kg.: 24—37; Wijting 48 kg.: 16—17; Middel tong 27 kg.: 60—1.44; Rog 124 kg. 1932; Visiever 3 kg.: 1.37; Ongesorteer de vis 10 kg.: 16. ATHLETIEK Zeeuwse athletiekploeg voor Warmond De Zeeuwse athletiekploeg, welke Tweede Pinksterdag aan dc trialmeet te Warmond zal deelnemen, is als volgt samengesteld: Dames: 100 m: L. Mindcrhoud (De Zeeuwen) en A. Plompen (EMM); hoogspringen: T. Haasdonk (Hellas) en W. Cijsouw (Marathon); vèrsprin- fen: W. C(jsouw en L. Minderhoud; x 100 m: W. Cysouw.L. Minder houd. A. Plompen en E. Wijgman (De Zeeuwen). Heren: 100 m: J. B. Johannlsse (Hellas) en B. Bos (EMM); 400 m: F. A. Helmich (Marathon) en J. Booy (Marathon); 1500 m: D. Haak (Marathon) en A. Bilius (De Zeeu wen); 3000 ra: P. W. v. Acker (Mara thon) en G. W. Dobbelaere (Mara thon) 4 x 100 m: G. de Feber (Mara thon), F. A. Helmich, J. B. Johannis- se en B. Bos; 4 x 1500 m: G. W. Dob belaere, J. Booy, A- Billius, D. Haak; hoogspringen: J. B. Johannisse en J. Bogaert (Hellas); vèrspringen: G. de Feber en J. B. Johannisse; nink-stap- sprong: J. B. Johannisse en J. Bo- Jaert; kogelstoten: M. Grootjans en Bogaert; discuswerpen: M. Groot jans en J. Bogaert; polshoog: J. de Looff (EMM) en H. Izebout (EMM). KORFBAL UITSLAGEN. De uitslagen van de Zaterdag voor de Z.K.B. gespeelde wedstrijden wa ren: le klasse: TjobaVios 8—4; Swift— Togo 6—1; SeoltoSSS 6—2. 2e klasse: EendrachtVitesse 16; Swift HI—De Poel 1—3. 3e klasse A: KVLBKC 0—6; Storm vogels—TOP 25; Zuidwesters— Swift IV 0—1. 3e klasse C: Scampolo IIElto 0 5; Dios—Scampolo 131 91. 3e klasse D: WKV—Tjoba H 2—3; Olympia IIElto II 51; SSS IIVZ OD 0-2. Adspiranten A: Swift ADe Poel 2 -1. Adspiranten B: ZuidwestersAni mo B 0—2; VKV—Alias 1—0 Swift- snel—Swift-vlug 4—1. 3e klasse B: VKV H-AKC 1—3; Madjoe I—Swift VI 18—0. GEREF. KERKEN. Beroepen te HornhuizenKlooster buren: T. Syhesma, candidaat te Tju- chem; te Marrum: J. P. Schouten te Niezijl; te Pingjum en Zurig: J. Melse candidaat te Oostkapelle; te Nunspeet: D. Visch te Emmen; te Westmaas: A. Vos, candidaat te Voorburg. Bedankt voor Pernis: A. C. Scherpe- nisse te Oolgensplaat voor Winscho ten: N. Hazenberg te Siddeburen; voor Maassluis: J. Ribberinck te Heerde. CHR. GEREF. GEMEENTE. Bedankt voor Ede: M. Baan te Dordrecht. GEREF. GEMEENTEN. Beroepen te Nieuw-Beijerland: M. Blok te Rotterdam-Centrum. Op Dinsdagavond 27 Mei zal in de Geref. Gemeente te St. Philipsland voorgaan, ds. Rijksen uit Middelburg. Voor het Vakdiploma beroepsvervoer ders langs de weg. slaagden bij dit exa men te Den Haag afgenomen, de heren Th. Cambier en P. Roest, beiden uit Breskens. Op toren en Ned. Herv. kerk te Ga pinge zijn verschillende nieuwe bliksem afleiders geplaatst. Voor het examen voor apthekers- assitente slaagde te Leiden mej. L. van Es uit Koudekerke. Het zwemschip te Vlissingen wordt Vrijdag 30 Mei a.s. te 7 uur 's avonds of- ficieel voor de zwemmers opengesteld. Om 8 uur des avonds houdt de Vrijw. Reddingsbrigade haar jaarvergadering in Hotel Dekker te Vlissingen. Westkapelle SAMENSTELLING STEMBUREAUX. De samenstelling van de stembu reaux voor de Tweede Kamerverkie zingen is te Westkapelle als volgt; Stembureau I: voorzitter de heer M. Tydeman; leden de heren H. van Rooyen en K. Minderhoud; plv. lid de heer W. Westerbeke. Stembureau IIvoorzitter de heer W. Gabriëlse; leden de heren P. Lievense en H. Cij souw; plv. lid de heer H. Wouters. Veere SAMENSTELLING STEMBUREAU De samenstelling van het stembu reau te Veere is ais volgt: leden: de heren J. Bakker en D. Kasse Dz.; plaatsvervangende leden: J. A. A. Mol, P. Houterman en S. Kodde. De voorzitter van het stembureau is de I burgemeester van Veere, jhr. L F. 1 den Beer Poortugael. Aan de heer H. de Gucht onderdirec teur van de Kon. Sted. Harmonie te Hulst werd een serenade gebracht in ver band met het behalen van een eerste prijs met het gezelschap van Lamswaar- de op het Bondsconceuvs te Roosendaal. Maandagavond heeft de burgemeester van 's Gravenpolder, de heer J. D. Ja«r sen aan de ondercommandant van de brandweer, de heer P. Kopmels een me daille met oorkonde uitgereikt, in ver band met het feit dat deze 25 jaar aan de vrijwillige brandweer in deze gemeen te verbonden is. De collecte ten bate van de inrichtin gen „Sonnevanck" en „Zonnegloren" heeft in de gemeente Poortvliet 80.50 opgebracht. Door enkele nagekomen giften is de totaal-opbrengst van de collecte ten bate van de t.b.c-bestrijding in de gemeente St. Philipsland f 207.35 geworden. Tot notabelen in de Ned. Herv. Kerk te Renesse werden bij een gehouden stemming gekezen. de heer A. de Ruiter en mr. G. F. Lunsingh-Tonckens. Het fanfarekorps .Xuctor et Emergo" te Renesso bracht aan het echtpaar S. Meerhof ter gelegenheid van zijn 25-ja- rig huwelijksfeest een serenade. De bazar, die de „Mr. Bakker groep van de Nederlandse padvindersvereniging te Zierlkzee organiseerde, heeft f 560 op gebracht Op Vrijdag 30 Mei zal In het consisto rie-gebouw van de Ned. Herv. Kerk te Wolf aartsdijk ds. de Roos uit 's Heer Hendrikskinderen voor de plaatselijke af deling van de Jonge Kerk soreken over .Het Heilig Huwelijk". De muziekvereniging „Willen is Kun nen" te Biggekerke gaf onder leiding van de heer Joh. Wijkhuis een geslaagd con cert op het dorpsplein. KERKVERVOLGING IN CHINA. Op een algemene vergadering van prot. kerken in de Ver. Staten werd rapport uitgebracht over de situatie, waarin thans de zending en de missie in China verkeren. Voordat de com munisten aan het bewind kwamen, waren er in het Hemelse Rijk onge veer 4200 r.k. missionarissen en plm. 4000 prot zendelingen werkzaam, die alle uit het buitenland afkomstig wa ren; van dezen kwamen 450 rJt. en 2535 prot. uit de V. S.t wat betekende, dat Amerika, voor meer dan een der de deel het gehele werk der christelij ke zending en missie 'droeg. Alleen, van deze Amerikaanse zendelingen en missionarissen zijn er na troebelen van de laatste vijf jaar maar 193 over gebleven (153 r.k. en 40 prot) en de ze leven dan-nog onder voortdurende vrijheidsbeperkingen (32 in gevan genschap, 25 met huis-arrest. 130 be lemmerd in hun bewegingsvrijheid of onder verbod staande om het land te verlaten). Al de anderen hebben vroe ger of later dit zendingsveld moeten verlaten. Diplomatieke bemiddeling om de achtergeblevenen ter hulp te komen heeft tot dusver weinig ge baat In het rapport wordt vastgesteld, dat zending en missie in de 150 jaar van hun werkzaamheid in China nog nooit zulk een gevaarlijke en uitzicht loze situatie hebben meegemaakt. De haat tegen de buitenlandse zendings arbeiders wordt onder het Chinese volk systematisch opgewekt en aange wakkerd.. processen en beschuldigin gen van wreedheid en andere misdrij ven (spionnage en moord op zieken huispatiënten) zijn veelvuldig. De communisten hebben daarbij telkens gebruik gemaakt van de nationalisti sche gevoelens der Chinezen. In hoe verre de christelijke kerken in China zelf deze verdrijving en vervolging van buitenlandse zendingsarbeiders ondersteunen, is onduidelijk; hun ver zet is in elk geval maar uiterst zwak en in de r. k. groepering bestaat er een neiging zich van Rome los te ma ken en een nationale kerk op te rich ten. BENOEMING LID GEN. SYNODE NED. HERV. KERK. In de Maandag te Middelburg ge houden vergadering van de classis Walcheren der Ned. Herv. Kerk werd als primus-lid van de Generale Sy node in de vacature-ds. J. C. Sickesz gekozen ds. W. B. A. Smits van Mid delburg NED. HERV. KERK. Beroepen te Kampen: J. D. Kleyne te Rotterdam- Aangenomen naar Valkenburg-Ho- moet: K. Warmoltz te Aalst; Bedankt voor Sleeuwijk: W. J. Hat- tinga te Vuuren en Dalen. Ds. A. J. v. d. Hans, predikant te Hansweert, heeft het beroep naar de Ned. Herv. kerk te Enkhuizen aange nomen. Waar zijn onze schepen Alpherat 25 Mel v. New Orleans n. Ned. Arendskerk 26 Mei vm. te Cadiz. Alchiba 25 Mei v. Montev. n. Paranagua. Friesland 26 Mei te Belawan Dcli. Hector 25 Mei nam. te Nordenham. Heemskerk 26 Mei vm. te Genua. Kertosona 26 Mei v. Aden n. Djeddah, Limburg 25 Mei te Suez. Prins w. van Oranje 26 Mei te Bremen. Veen dam 26 Mei te Southampton. Waterman 25 Mei te Rotterdam. Alblasserdijk 25 Mei te Londen. Amsleldijk 25 Mei te Hamburg. Amstelstad 23 Mei te Makassar. Arkeldijk 26 Mei te New York. Baarn 26 Mei te Caldera. Boreas 25 n.m. te Napels. Boschfontein 25-26 Mei te Amsterdam. Bali 25 Mei te Londen. Boskoop 25 Mei te Talara. Barito 26 Mei te Makassar. Baud 24 Mei v. Ambon n. Makassar. Bawean 25 Mei te Surabaja. Castor 26 Mei te Punta Cardon. Delft 25 Mei v. Port of Spain n. Curacao. Daleröijk 25 Mei te Antwerpen. Elmina 25 te Pointe Noire. Eendracht 25 Mei te Bremen. Gaxoet 24 Mei te Boston (mass.). Gooiland 25 Mei te Amsterdam. Gaasterkerk 25 Mei te Hamburg. Gaasterland 26 Mei te Las Palmas. Grootekerk 26 Mei te Cochin. Heèlsum 25 }Ae\ te New Orleans. Helicon 26 Mei te Port Au Prince. Hecuba 26 Mei te New York. Hydra 25 Mei te Hamburg. Hestia 24 Mei te Aruba. Hermes 25 Mei v. Georgetown n. Bolivar. Iris 26 Mei to Alicante. Indrapoera 26 Mei te Aden. Ilos 25 Mei te-Cap Haitien. Jupiter n. A'dam 26 Mei te Belfast. Japara (KPM) 26 Mei te Menado. Java 26 Mei te Genua. Kota Baroe 25 Mei mm. te Belawan. Klipfontein 26 Mei te Kaapstad. Kedoe 26 Mei te Port Said. Laxenberg 25 Mei n.m. te Freetown. Luna 26 Mei te Amsterdam. Leopoldskerk 26 Mei te Amsterdam. Loenerkerk 25 Mei v. Genua n. Calcutta. Laagkerk 25 Mei v. Karatsji n. Bombay. Lawak 26 Mei te Cebu. Mataram 26 Mei te Bahrein. Musi 26 Mei te Padang. Marken 2S Mei te Belawan. Noordwijk 24 Mei te Huelva. Nestor 25 Mei te Antwerpen. Nieuw Holland 26 Mei te Makassar. Oberon 26 Mei te Ciud Trujillo. Oranjefontein 25 Mei te Hamburg. Rijnland 24 Mei te Sao Francisco do SuL Ruys 26 Mei te Manilla. Sumartra n. A'dam 26 Mei te Genua. Siberoet 26 Mei te Padang. Sommeisdijk 26 Mei te Mobile. Theseus 26 Mei te Oran. Tabian 25 Mei v. Baltim. n. New Orleans. Tjipondok 25 Mei te Surabaja. Tarakan 26 Mei te Tjiiatjap. Tawali 26 Mei te Djakarta. Van Heutz 25 Mei te Zanzibar. Van -Outhoorn 2S Mei te Ceram. Van Riemsdijk 25 Mei te Surabaja. Winterswijk 26 Mcl te Lissabon. Waterland 26Mei v.C St Vine. n. B. Aires IJssel 25 Mei te Bacha Quero. Zuiderkruis 26 Mei te Surabaja. Nagekomen advertentie. Heden overleed, na een geduldig gedragen lyden. nog onverwachts, onze Leste Behuwdbroe- der, Oom, Neef en Huisgenoot JACOB DE NOOIJER in de leeftijd van 53 jaar. Familie L. DE NOOIJER. RIA. K. MARIJS. Wed. LE CLERCQ DE NOOIJER en Kinderen. Vlissingen, 2-5 Mei 1952

Provinciale Zeeuwse Courant | 1952 | | pagina 7