Vrijwel volledige souvereiniteit voor West-Duitsland KAPPIE en Het eiland &port en wedstrijden HET FINANCIËLE HART VAN NEDERLAND KLOPT NIET MEER PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT DINSDAG 27 MEI 1952 TEKST VAN DE CONVENTIE VAN BONN Gemeenschappelijk doel: een vrij en verenigd Duitsland en vrede! De contractuele overeenkomsten tussen de Ver. Staten, Engeland en Frankryk enerzijds en West-Duitsland anderzijds, welke gisteren in Bonn werden getekend, geven de Bondsrepubliek vrywel volledige souvereiniteit ten aanzien van haar binnen- en buitenlandse politiek. Het bezettingssla- tuut komt t© vervallen, de organen van de drie lioge commissies worden opgeheven en de bezettingstroepen krijgen de status van beveiligings- strydkrachten, West-Duitsland en de Westelijke „Grote Drie" zuilen nor male diplomatieke betrekkingen onderhouden, waarbij zij wederzijds door ambassadeurs worden vertegenwoordigd. De drie Westelyke mogendhe den behouden nog slechts enigè, duidelijk omlijnde rechtén in de Bonds republiek, welke samenhangen met de bijzondere positie van Duitsland. Bovenbedoelde rechten hebben be-1 trekking op de volgende onderwer pen: a) de legering van strijdkrach ten in het gebied der Bondsrepubliek en de bescherming van de veiligheid van deze strijdkrachten; b) Berlijn: c) Duitsland als geheel, met inbegrip van de hereniging van de beide de len en het sluiten van een vredesver drag. De contractuele overeenkomsten bestaan uit het zg. algemene ver drag, vier nevenverdragen nL het troepenverdrag, het financiële ver drag, het arbitrageverdrag en het overgangsverdrag en het statuut voor Berlijn. In het algemene verdrag bevesti gen de Westelyke mogendheden en de Bondsrepubliek de nieuwe ver houding tot elkaar. Eerstgenoemden garanderen de veiligheid van West- Duitsland en Berlijn en zeggen de Bondsrepubliek op het gebied van de buitenlandse politiek, in het bijzonder daar, waar zij niet zelf vertegen woordigd is, steun toe. De Bondsre publiek verplicht zich op haar beurt haar buitenlandse politiek in over eenstemming met de beginselen van de Ver. Naties en de Raad van Eu ropa te voeren. Alle vier landen verklaren, dat het hun gemeenschappelijk doel is, een vrij, verenigd Duitsland tot stand te brengen en hiermee een vredesver drag te bereiken. In het troepenverdrag worden de rechtsgronden voor de legering van geallieerde strijdkrachten op Duitse bodem genoemd. Het financiële ver drag regelt de wijze, waarop de West-Duitse financiële bijdrage aan de West-Europese verdediging zal worden gebruikt. Het arbitrageverdrag bepaalt, dat een Hof van Arbitrage zal worden ingesteld, waarop de regeringen in geval van een meningsverschil een beroep kunnen doen. Dit hof zal be staan uit drie vertegenwoordigers van de Westelyke mogendheden, drie van West-Duitsland en drie neutrale leden. Het overgangsverdrag regelt de vervanging van de bezettingswetge ving door Duitse wetten. Hierbij is o.a. vastgesteld, dat door de gealli eerden opgestelde programma's moe ten worden uitgevoerd. Dit betekent o.m., dat een Duitse anti-kartelwet moet worden uitgevaardigd, dat de ontmanteling van de kolenmijnen, de jjzer- en staalindustrie, en van de „I.G.-Farbeg" moet worden voltooid en dat de Duitse buitenlandse schul den erkend blijven. STEUN VOOR BERLIJN. In het statuut voor Berlijn zegt de bondsregering Berlijn steun toe. De drie Westelijke mogendheden verkla ren hetzelfde, terwijl het geallieerde stadsbestuur wordt toegezegd, dat de rechten, die de geallieerden zich in Berlijn voorbehouden, tot het uiterste beperkt zullen worden. Het gehele stelsel van verdragen moet, zoals bekend, door de parle menten van de vier betrokken landen worden bekrachtigd. In OP VOET VAN GELIJKHEID, de preambule op de verdragen wordt als gemeenschappelijke doel stelling genoemd, dat de bondsrepu bliek op voet van gelijkheid in de Eu ropese gemeenschap wordt opgeno men, wélke weer als onderdeel van de zich ontwikkelende Atlantische gemeenschap kan worden gezien. Het bezettingsstatuut wordt, als onver enigbaar met deze doelstelling, afge schaft. Bepaald wordt, dat de beveiligings troepen in de volgende gevallen in actie zullen komen: 1) bij een aanval op het grondgebied van de bondsre publiek of Berlijn; 2) bij subversieve actie ter verstoring van de democra tische orde; 3) bij ernstige versto ring van de openbare orde en veilig heid. De drie Westelijke mogendheden kunnen de noodtoestand afkondigen, indien er ernstig gevaar bestaat, dat een der bovengenoemde gevallen zich zal voordoen, doch dan alleen ingeval de Bondsrepubliek, noch dè Europese Verdedigingsgemeenschap de toe stand meester kunnen worden. De Westelijke mogendheden mogen bij een noodtoestand slechts die maatre gelen treffen, welkë voor de handha ving of het herstel van de orde, of voor de veiligheid van de strijdkrach ten noodzakelijk zijn. De Bondsrepubliek verplicht zich Beiers premier verzocht minister om af te treden. Premier Ehard van Beieren heeft zijn minister van justitie, dr. Josef Müller, verzocht onmiddellijk af te treden, omdat hij geweigerd heeft volledig samen te werken met een parlementscommissie, die een onder zoek instelt naar de relaties tussen Müller en enige personen, die be schuldigd worden van fraude op gro te schaal. De commissie van onderzoek moet uitmaken of dr. Müller geld heeft ontvangen van rabbi Aaron Ohren- stein, die beschuldigd wordt van fraude ten nadele van de staat. ADENAUER: Eindelijk...... te voldoen aan alle vérbintenissen, die voor het voormalige Duitse rijk uit de restitutie-procédure ontstaan zijn en nog ontstaan, tot een totaal van anderhalf milliard Deutsche Mark, ook de verbintenissen in West- Berlijn. Het vraagstuk der Duitse herstel- bepalingen zal eerst bij het sluiten van een vredesverdrag definitief wor den geregeld. De drie Westerse mo gendheden verplichten zich nimmer te zullen eisen dat herstelbetalingen uit de lopende Duitse productie zul len moeten worden voldaan. De West- Duitse regering verklaart zich te zullen schikken in alle maatregelen, die de drie Westerse mogendheden tegen het Duitse kapitaal in het bui tenland hebben genomen of zullen ne men in verband met haar aanspra ken op. Duitse herstelbetalingen. De Bondsrepubliek verplicht zich de slachtoffers van het nauonaal-so- cialisme schadeloos te stellen. De Bondsregering verplicht zich verder tot restitutie naar buiten. Al le zaken, die tijdens de Duitse bezet ting in een 'gebied door opvordering of gedwongen onteigening zijn ver kregen, moeten teruggegeven wor- Er bestaat geen restitutieplicht wanneer de- betrokken zaken op grond van een normale handelszaak tegen vergoeding verkregen zijn. DE LUCHTVAART. Volgens het overgangsverdrag wordt alle buitenlandse luchtvaart maatschappijen voor een overgangs tijd van twee jaren toegestaan haar bedrijf in de huidige' omvang voort te zetten, tenzij voordien een tweezijdige overeenkomst gesloten is. Door twee zijdige overeenkomsten zal verder het internationale burgerluchtver- keer in de Bondsrepubliek geregeld worden. Bij het sluiten van die over eenkomsten heeft de Bondsrepubliek volledige vrijheid; zij mag Duitse luchtvaartmaatschappijen oprichten, vliegtuigen bezitten èn piloten en technisch personeel opleiden. FINANCIËLE BIJDRAGE VAN WE ST-DUITSEAND. West-Duitsland zal de eerste zes maanden na het einde van de bezet ting 551 millioen Mark moeten beta len voor het onderhoud van geallieer de troepen in Duitsland. De volgende I drie maanden zal het 319 millioen I Mark betalen. De totale maandelijkse verdedigingsbijdrage van West- I Duitsland tot 30 Juni 1953 zal 850 millioen Mark bedragen. Het verschil I is bestemd voor de opbouw van Duit- se strijdkrachten in het Europese le ger. West-Duitslands geldelijke bij drage tot de defensie na 30 Juni 1953 zal worden bepaald door onderhande lingen met de N.A.T.O. Hierbij zal ook worden vastgesteld hoe groot de geldelijke steun van West-Duitsland aan in West-Duitsland vreemde troepen zal zijn. Het bier is vrij in Helsinki Tot nu toe kon men in Fin land alleen een glas bier be stellen en krijgen, indien er ook voedsel bij werd genuttigd. De wet is thans door het Finse parlement gewijzigd, dit met het oog op de Olympische Spelen. Bezoekers aan de Spe len zullen dus een glas bier kunnen bestellen, zonder dat er voedsel bij genuttigd behoeft te worden. Verrekening gelden van zeelieden. Enige tijd geleden heeft het Twee de Kamerlid Van der Zaal (A.R.) vragen gesteld over de verrekening van gelden, die aan vrouwen van zeelieden uitgekeerd zijn tijdens de oorlog Deze uitkeringen zijn destijds verricht door illegale organisaties, o.a. op grond van een ministeriële radiorede over radio-Oranje op 17 April 1941. Er waren door de rege ring in Londen maatregelen getrof fen, zodat de buitengaats vertoeven de zeelieden gelden in Londen konden storten die later met de uitkeringen konden worden verrekend. Een aan tal zeelieden heeft echter van deze mogelijkheid geen gebruik gemaakt, zodat zij thans nog aansprakelijk zijn voor de bewuste uitkeringen. De minister heeft thans aan de heer Van der Zaal uitdrukkelijk medege deeld, dat niet kan worden toege staan, dat bedoelde categorie zee lieden zich aan haar verplichtingen onttrekt. Echter wordt rekening ge houden met alle omstandigheden van de betrokkenen en in bijzonder moeilijke gevallen zal advies worden ingewonnen van een commissie. Er is weer meer benzine Zaterdag zijn alle beperkingen op het verbruik van benzine, paraffine en stookolie in de Ver. Staten opgeheven, in verband met het hervatten van het werk door 35.000 van de 90.000 staken de arbeiders in de olie-industrie. Vlieg- tuigbenzïne zal echter nog steeds niet gebruikt mogen worden voor sport- of pleziervluchten- Nu de voorziening van vliegtuigben- zine toch weer wat ruimer is gewor den, is de K.L.M. in staat twee retour diensten meer uit te voeren op een tweetal lijnen over de Atlantische Oceaan, te weten een dienst naar New York en een naar Curasao via Montreal. GYMNASTIEK Bondsknotsoefening te Middelburg In verband met het 30ste Bonds- feest van het K.N.G.V. welke van 31 Mei t.m. 2 Juni a.s. te Den Haag wordt gehouden, werd Zaterdagavond op het gemeentelijk sporterrein aan de Nadorst te Middelburg een massa le bondsknotsoefening gehouden, waaraan werd deelgenomen door de gymnastiekverenigingen Achilles, Wilhelmina, Medioburgum allen uit Middelburg, V.T.V. en L.O. uit Vlis- singen, Volharding (Goes), Sparta (Krabbendijkc) en VIOZ (Yerseke) Van de 150 dames, wélke werden ver wacht, waren er slechts 75 versche nen. Hiervan bleek maar een klein percentage de oefening te beheersen. De verrichtingen van een der groe pen maakten .bovendien een romme lige indruk. Er is wel vast komen te staan, dat geen grote Zeeuwse groep op liet Bondsfeest met deze oefening zal deelnemen. SCHAKEN TERNEUZEN—DE PION. De gedetailleerde uitslagen van de promotieschaakwedstrijd tussen Ter- neuzen en De Pion om een plaats in de 2e klasse van de KNSB luiden als volgt: De Pion (Rotterdam)Ter- neuzen: J. Mahutte—M. Quakke- laar Yz—YzM. Groot—G. J. v. Hal- sema 01; A. v. BaarenG. den Decker 01; J. FranxP. v. d. San- de 10; A. MakenschijnA. Stad houders 10; J. WiemerA. v. d. Staal 10; G- KleijnG. Tichelman 10; R. RoodzantJ. v. d. Staal afgebr.; J. Kremer—G. Dijselinelt 0— 1; A. WillingaH. Voorhans 10 De stand van de afgebroken partij tussen Roodzant en J. v. d. Staal is zoals bekend ter arbitrage opge zonden. VOETBAL Vlissingen-oombinatie sterker dan E.M.M* Zondagavond speelde EMM een vriendschappelijke voetbalwedstrijd tegen een sterke Vlissingen-combina- tie. Ondanks het feit, dat de Vlissin- gers technisch sterker waren, gaf EMM zeer goed partij. Aan beide zijden werd hard gewerkt. Voor de rust wist Vlissingen een 20 voor sprong te nemen door doelpunten van Clarisse na goed voorbereidend werk van Noya. Na de rust verzette EMM de ba kens en wist spoedig gelyk te maken door P. Brasser, die zrjn oude vorm weer te pakken had. Vlissingen was het met deze stand nog lang niet eens en vooral Noya en Clarisse stichtten herhaaldelijk verwarring in de EMM-gelederen. In het laatste kwartier verschalkte Noya doelman Heijkoop nog tweemaal. WALCHERSE SCHEIDSRECHTERS VERLOREN. De consequenties van een uitspraak. (Van onze economische medewerker). De Effectenbeurs is in staking gegaan, een unicum in de gesclüedenis van dit eeuwenoude bedryf. Er kunnen geen fondsen meer worden gekocht of verkocht, er worden geen noteringen opgemaakt. Het financiële hart van Nederland klopt niet meer. De aanleiding tot de sluiting is, zoals reeds gemeld, een uitspraak in hoger beroep inzake een effectenherstel-affaire. Een gedepossedeerde (dat is dus iemand, wiens eigendom door de Duitse bezetters geroofd werd) had een procedure aanhangig gemaakt tegen de tegenwoordige houder van een zyner effecten, die hy destijds by „Liro" een der Duitse roof- instanfies liad moeten inleveren. In eerste instantie kreeg de tegen woordige houder gelijk. Hy had het stuk te goeder trouw in regelmatig beursverkeer verwofven. Maar in hoger beroep kreeg de tegenwoordige houder ongelijk. De koper had het effect gekocht bij een commission- nair, die „adres-Liro" geaccepteerd had en daardoor was twijfel aan de goede trouw ontstaan. Wat wil dat precies zeggen? In dien een commlssionnair of een ban- Itier voor zijn cliënt effecten moet kopen in een gesloten hoek (waar dus kopers en verkopers niet recht streeks met elkaar in contact ko men, doch waar slechts één notering wordt opgemaakt) dan wordt de af faire opgegeven aan de hoekman. Na afloop van de beurs „geeft de hoekman adres" dat wil zeggen, hij zegt aan zijn koper, door wie het stuk geleverd wordt. In het onderhavige geval kreeg de kopende firma als tegenpartij „Liro" op. En nu komt de ellende van het geval: Ook al zou de koper gevreesd hebben, dat hij te maken zou krijgen met gestolen goed over het alge meen betrof hel hier fondsen, die onze landgenoten hadden moéten in leveren dan kón hy het adres niet weigeren. WantLiro was toegelaten als lid van de Effecten beurs en volgens de Beursreglemen- ten mag een lid het „adres" van een ander lid niet weigeren, SCHADELOOSSTELLING Wat dan zal men vragen moeten onze toch reeds zo zwaar ge dupeerde Joodse landgenoten dan niet. schadeloos gesteld worden? Natuurlijk en dat is een lichtpunt in de Effectenrechtsherstelaf faire, daarover zijn óók de Beursleden en de tegenwoordige houders het eens. Die schadeloosstelling moet worden uitgekeerd. Maai* nu komt de controverse. De praetijk-mensen zeggen, dat morgen aan den dag de uitkering kan ge schieden. Uit wat er in de Liro-boe- del gevonden is kan 60 a 70 van de vorderingen worden betaald. Dan heeft men de beschikking over de zo genaamde „manco's" die dus nooit zijn geclaimd en velen willen het na de oorlog gestichte waarborg fonds van de Vereniging voor de Ef fectenhandel als aanvulling gebrui ken om de degepossedeerden tot 100 te kunnen uitkeren. De theoretici, die tot nu toe aan het langste einde hebben getrokken, menen dat het recht zijn loop moet hebben, al zou de hele Effectenhandel op losse schroeven komen en willen het Rechtsherstel efect voor effect uitzoeken. Experts hebben uitgerekend, dat indien dit gebeurt, er inclusief de te verwachten regres-procedures dan ongeveer 110.000 zaken nog behan deld moeten worden hetgeen wil zeg gen, dat iedere belanghebbende dood en begraven is, vóór uitgevochten is, wie uiteindelijk gelijk heeft (Nadruk verboden.) Hoofdbestuur van Kon. Wilhelmina fonds. In het hoofdbestuur van het Ko ningin Wilhelminafonds, dat tijdens een algemene ledenvergadering te Amsterdam opnieuw werd samenge steld, heeft ook zitting mr. P. H. W. F. Tellegen, burgemeester van Ter- neuzen. Zaterdag speelden de Walcherse scheidsrechters, die binnenkort aan een voetbaltournooi in Zeeuwsch Vlaanderen zullen deelnemen, te Sou burg een oefenwedstrijd tegen de ve teranen van RCS. Deze aardige wed strijd, welke werd geleid door de ve teraan-scheidsrechter Van Nimwegen uit Nieuwland, eindigde in een 3- overwinning voor RCS. Na afloop volgde een gezellig sa menzijn, waar heel wat voetballers latijn te beluisteren viel. MOTORSPORT Landelijke motorrijders competitie. Reeds geruime tijd be-stonden er bij de Kon. Ned. Motorrijdersvereni- gihg plannen om te komen tot een competitie tussen alle aangesloten clubs. Ongeveer twee maanden ge leden werd een commissie benoemd, die op zeer korte termijn een regle ment voor deze landelijke competitie samenstelde. In de Vrijdag jl. ge houden hoofdbestuursvergadering van de KNMV werd besloten deze nog dit seizoen te doen houden. In iedere provincie zullen drie rit ten worden verreden, namelijk een kaartleesrit bij, dag, een oiiënterings- rit bij dag en een oriënteringsrit bij duisternis. Uit deze competitie kun nen een provinciale solo-kampioen en provinciale kampioensclub uit te voorschijn komen. De kampioenen uit alle provincies zullen aan het eind van de competitie deelnemen aan een rit om het kampioenschap van Ne derland. MOTOR ORIËNTATIERIT. Door de motor en automobielclub de Westhoek uit Fynaart werd Za terdagmiddag een oriëntatierit gere den welke mee telde voor de Brabant- Zeeland competitie. r vertrokken een 40-tal deelne mers. De rit had een lengte van plm. 83 km. en was uitgezet door West- Brabant. Bij de solo rijders was het de Tho- lenaar J. Blaas die de beste resulta ten wist te boeken evenals zyn club genoot de Beukelaar, By de autorij ders moest P. Overbeeke genoegen nemen met de tweede plaats, hij wist gelijk met C. v. Dis uit Fynaart met 8 strafpunten binnen te komen doch lootte toen de tweede plaats. De uitslagen zyn: Solo: 1. J. Blaas, Tholen, 9 straf punten; 2. J. Rooms, Kruisland, 15 strafpunten; 3. J. de Beukelaar, Tho len, 36 strafpunten. Duo rijders: 1. Jochems, Kruisland, 11 strafpunten; 2. Rooms, Kruisland, 14 strafpunten; 3. W. Dam, Roosen daal, 52 strafpunten. Auto's: 1. C. v. "Dis, Fijnaai't, 8 strafpunten; 2. P. Overbeeke, Tholen, 8 strafpunten; 3. C. Duine, Tholen 10 strafpunten. DAMMEN D.I.D. sneuvelde in de demi-finale. De Vlissingse Damvereniging D.I.D. speelde te Rotterdam voor de demi finale clubkampioens'chap van Ne derland tegen de bekende Rotter damse damclub Constant waarin on der meer uitkomen W. Roozenburg (broer van de wereldkampioen) en de blinde dammeestei* A. M. Olsen. De Vlissingse spelers weerden zich goed, doch konden een nederlaag niet voorkomen. De gedetailleerde uitslag luidt: Constant IVlissingen I 128. W. RoozenburgJoh. de Smet 1 1; J. v. d. Doe—W. Heydra 1—1; W. F. TromerL. Goedbloed 20; G. F. v. LeeuwenO. Helllnga 2— 0; G. de WachtW. Cijsouw 20; A. Gorree Jr.I. Porrey 02; J. BullerP. Maas 11; J- v. Geer- lingG. Luwema 20; N. de Haas L. Labruyère 02; A. M. Olsen P. v. Belzen 1—1. Nog geen beslissing in het damkampioenschap v,an Zeeland. Der traditiegetrouw zal ook dit jaar de beslissing over de bovenste plaats eerst in de laatste ronde val len, daar de ontmoeting uit de 9e ronde tussen Strooband en Rijkse die op fraaie wijze de leiding heb ben in remise is geëindigd. De par tij had een spannend verloop, doch werd, na afgebroken te zijn in een voor Strooband iets gunstiger stel ling zonder verder spelen remise gegeven. Blom won op uitstekende wijze van de Smet en reduceerde hierdoor zijn achterstand tot slechts 2 punten, zo dat hij dank zij een flinke eindspurt met nog 2 partyen te spelen nog een theoretische kans heeft. De Jonge en Sinke behielden hun kans om bij de bovenste zes spelers te eindigen, door respectievelijk van Goedbloed en Boogaard te winnen. De uitslagen waren: De JongeGoedbloed 20; Sinke Boogaard 20; Blomde Smet 2 0; StroobandRijkse 11. EERSTE KLASSE. In de wedstrijd om het kampioen schap der eerste klasse is de span ning zeer toegenomen, omdat de Vlieger van Brasser verloor, zodat Corstanje, die van den Engelsman won, in puntenaantal met hem gelijk kwam. De uitslagen waren: Op 't HofWalraven 20; de VosGan seman (reglementair) 20; v. d. VoordeMeerman 02; den Engels manCorstanje 02; de Vlieger Brasser 02. De stand is nu 1 en 2 H. de Vlie ger en N. Corstanje, Vlissingen elk 13 punten uit 9 partgen; 3 C. P. de Vos, Middelburg, 12 uit 9; 4 P. Bras ser, Kleverskerke, 10 (uit 9); 5 G. v. d. Voorde, Vlissingen 10 (uit 9); 6 J. op 't Hof, Kapelle, 9 (uit 8); 7 H. Meerman Middelburg, 8 (uit 8)8 C. v. Overloop, Kapelle, 7 (uit 8); 9 A. Walraven, Middelburg, 6 (uit 9); 10 C. den Engelsman, Ber gen op Zoom, 5 (uit 9); 11 N. Val kier, Vlissngen 4 (uit 6)12 J. Gan seman, Kapelle, 4 (uit 9). TENNIS LUDO ET EMERGO II— KRUININGEN I 1—7. De uitslag van de te Oostburg ge speelde wedstrijd Ludo et Emergo IE Kruiningen I is: D.E. mevr. F. Malcorpsmevr. E. Krug 16 26; mej. Tj. Hoorweg—mej. C. Boogert 6—8, 5—7. H.E.: S. C. LaurensJ. R. Earth 16, 06; J. Cramer Jr.J. Buijze 3—6, 5—7. G.D.: mevr. Malcorps en J. Cra- er Jr. tegen mevr. Krug en J. Buij- i 1—6, 64, 36; mej. N. Hoor weg en P. v. d. Plas tegen mei. C. Boogert en W. de Groof 26, 63. 6—4. D.D.: mevr. Malcorps en mej. N. Hoorweg tegen mevr. Krug en mej. Boogert 46, 16. H.D.: P. v. d. Plas en S. C. Lau rens tegen J. Buijze en J. R. Barth 1—6, 1—6. 21. De vreemde kapi tein rende weg, zonder zich nog om de veld wachter te bekommeren, die mee had willen zoe ken naar die schurken. Hij holde rechtstreeks naar de herberg, want hij had er zo'n idee van, dat hij daar zyn pas-aan genomen bemanning zou vinden. Maar toen hij binnenstapte, zag hij hen niet meer. „Waar zijn ze?" vroeg hij, buiten adem. „Die twee sufferds, die je aangenomen had vroegen de zeelieden, die ér nog waren. „Die zijn als makke schapen met hun oude kapitein mee gegaan en er was ook nog zo'n opgeblazen vent met een zwarte snor by!" De kapitein had ge noeg gehoord. Hij rende de herberg weer uit en holde naar de havenkant. Hy dacht, dat de „Kraak" daar nog zou liggen, maar ook daar zat hij naast, want de „Kraak" bevond zich al een eind verder in de haven en was bezig zee te kiezen. De kapitein stampvoette van woede, toen hy het schip in de verte zag. „Dat schip gaat ergens heen, waar ik heen had moeten gaan!" riep hy. „Ik heb het geheimzinnige ge praat van die dikker t, die me vastbond, wel begrepen!" Ontstemming in Tweede Kamer Critiek op Beheersinstituut De door de regering gevolgde ge dragslijn ten aanzien van de Algeme ne Rekenkamer en haar critiek op het beleid van het Nederlands Be heersinstituut van 1945 t.m. 1949 heeft in de Tweede Kamer unaniem grote ontstemming verwekt. De indruk werd gevestigd, dat men aan het departement van Justitie niet gediend is geweest van de rol der Al gemene Rekenkamer. Verzet daarte gen in lijdende of in andere vorm komt-* naar de mening van de Tweede Kamer goeddeels overeen met verzet tegen haar zelf in de uitoefening van haar grondwettelijke rechten. De Algemene Rekenkamer heeft haar arbeid steeds nauwkeurig en met grote' deskundigheid verricht en verzet op ambtelijk niveau tegen aan bevelingen der Rekenkamer heeft enige jaren doen verloren gaan, waar door ^gebreken aan het beheer der vermogens veel langer zijn blijven voortbestaan dan anders het geval was geweest. Het was de Kamerleden niet duide lijk, waarom als regel moet worden aangenomen, dat van de beheerders en bestuurders, die te grote honoraria hebben ontvangen, niet een gedeelte zou kunnen worden teruggevorderd. Algemeen vroeg men zich af, wie verantwoordelijk is voor beheer en beleid van het Ned. Beheersinstituut. De volgende categorische vragen werden de minister van Justitie ge steld: a. Hoe was het toezicht en de con trole sinds 1945 geregeld, in het bij zonder op de vermogens van derden, die door of namens het Beheersinsti tuut werden beheerd Hoe luidden de opdrachten, die daartoe aan over- heids en particuliere instanties wa ren verstrekt? b. Welke rapporten zijn in het bij zonder door deze ambtelijke instan ties uitgebracht en tot welke conclu sies kwamen deze? c. Welke maatregelen heeft de mi nister van Justitie naar aanleiding van deze conclusies genomen? Onder de vele overige vragen, wel ke de Kamer de minister van Justitie stelt, zyn deze: Hoeveel gevallen van fraude (ver duisteringen, diefstal) der beheerders hebben zich voorgedaan? Om welke bedragen ging het daarbij Zyn deze teruggevorderd c.q. terugbetaald Zjjn de betrokken wanbeheerders ver oordeeld? Een overzicht met nauw keurige gegevens zou door de Twee de Kamer op prijs worden gesteld.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1952 | | pagina 6