S Engelse adel lijdt soms armoe C DE EUROPESE VERDEDIGINGS- GEMEENSCHAP THANS EEN FEIT DE TERREUR OP KOJE DUURT TEEDS NEGEN MAANDEN icutvs DINSDAG 27 MEI 1952 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Hard. werken om aan de kost te komen (Van. onze correspondent) LONDEN, Mei De redacteur van „Burke's Peerage" het lijvige handboek over de Engelse adelstand werd een paar weken geleden door Lord X opgebeld. „Mijnheer", zei de wanhopige edelman tegen de verbaasde journalist, „gebruikt u toch nooit myn titel als u naar me schrijft. Ik ben portier van een hotel, ik bezit geen rooie cent en ik woon ergens op een armoedig zolderkamertje. Myn leven zou ondragelijk worden als myn vrienden of buren er achter komen dat ik vqp adel ben". Het geval van Lord X staat niet op zichzelf. Tientallen Engelsen, die door het lot der geboorte een adellijke titel hebben verworven, moeten tegenwoordig hard werken om aan de kost te komen. En, erger nog: ze moeten baantjes accepteren, welke eigenlijk ver beneden hun stand liggen. De 22-jarige Lord Louth b.v. oefent het beroep van strandfotograaf op een van de Kanaal-eilanden uit. Lord Glenercliy, de erfgenaam van de graaf van Braedelbane, bespeelt een doedelzak in de pantomine „Sleeping Beauty", tervvjjl Lord Kilbracken verslaggever bij een Zondagsblad is. De als men het zo-mag noemen diepst gezonken „peer" is wel Lord Stradbroke. Zijn dochter, Lady Marye Kous, boent en wrijft de trappen van een gToot Londens kantoorgebouw De waarheid is dat de Engelse aristocratie sinds de eerste wereld oorlog aan 't degeneren en vervallen is. Tot 1914 toe was de Britse adel nog onwrikbaar aan zijn landerijen, zijn kapitalen en zijn tradities vast geklonken. Hij werd op zeer demo cratische wijze gerecruteerd uit elke door L. VAN BRUGGEN J nieuwe klas:-" beroep of ras die/dat eer en aanzien had gewonnen. Dis raeli, de bekwame joodse politicus, die het tot minister-president bracht, kreeg de titel van graaf en werd de „squire" van Hughenden. Peel en Gladstone waren de zonen van ba ronnen, die in de tijd. van de indu striële revolutie van kleine midden standers tot -efórtuneerde fabrieks directeuren waren gerezen. W. H. Smith's boekwinkels. Will's tabaks fabrieken en Coats' katoenweverijen, ze hebben alle Lords aan het Hoger huis afgeleverd. De nieuw gecreëerde adel leefde hetzelfde leven als de oude adel. Zijn vertegenwoordigers behoorden tot de zelfde stand als de Percy's, de Stanley's en de Courtenay's, wier stambomen teru^aan tot de feudale leenheren, en ze genoten ook het zelfde sociale aanzien. De oorlog van '14-'18 en de bloed loze revolutie van de twintiger ja ren hebben hier een eerste grote ver-, andering in gebracht. De rigoureuze belastingen deden de goed belegde fortuinen als sneeuw voor de zon verdwijnen. En vooral voor bezitters van onroerende goederen worden ze een haast ondragelijke last. Niettegenstaande dit wist de over grote meerderheid van de „peers" het hoofd tot 1939 boven water te houden. De gebeurtenissen van de laatste jaren: oorlog, algemene ver arming en het steeds maar weer vas ter aandraaien der belastingschroe- ven hebben de Britse adel echter tot zekere ondergang °-^oemd. VERGANE GLORIE De markiezin van Bath heeft nog niet zo lang geleden de vergane glo rie van Longleat, het erfgoed harer vaderen, beschreven. Veertig jaar geleden zo zeide ze, waren er nog 43 bedienden in het kasteel. Van daag is het buiten niet langer be woond. Het is voor het publiek open gesteld. Bezoekers, die tegen beta ling van 1.25 per hoofd door gehei me gangen, langs kunstschatten en door spookkamers worden gevoerd. Het voorbeeld van de mai-kiezin is door een groot aantal edellieden na gevolgd. Men spreekt tegenwoordig al van het „seizoen van kastelen en buitenhuizen", op dezelfde manier zoals men het over het touristen- of het sti-andseizoen heeft. De hertog van Marlborough doet er aan mee. de graaf van Salisbury en nog vele Toch is i zo I 270. De weg van Keulen, via Heerlen, Maastricht, Tongeren en Bavaai naar de Kanaalkust, markeerde in de vier de eeuw n. Chr. de uiterste grens van het Romeinse Rijk in het Noorden. De weg was voorzien van talrijke ver sterkte steunpunten, die het over schrijden van deze linie door onbe voegden kon beletten, talrijke wacht torens maakten een permanente be spieding van het omliggende gebied mogelijk en tenslotte waren er nog de garnizoenen die zich op elk moment van alarm langs de heirbaan konden spoeden om het betreden van Romeins gebied aan kwaadwilligen te ont zeggen. Het klinkt wellicht wat hard voor Nederlandse oren, doch bij deze weg eindigde niet alleen hei Romeinse Rijk, maar ook de cultuur. Alles wat ten Noorden van deze linie lag was wildernis, waarin zich geen enkel cen trum van beschaving bevond. Vond sten, die op aanwezigheid van Ro meinse cultuur uit deze tijd wijzen zijn in het Nederlands-Vlaamse gebied practisch niet aangetroffen. Nederland was in die dagen een vergeten, dras sige uithoek, schaars bewoond door delen van Germaanse stammendie hier een primitief bestaan leidden. Hoe anders was het aan de andere zijde van de grens, in Galliëwaar de bevolking reeds sedert de 2e eeuw vóór Chr. een hoge trap van bescha ving had bereikt! Wel hadden vele volken in de loop der eeuwen zich in dit gebied genesteld, doch zij waren zo gering in aantal in vergelijking tot de autochtone bevolking van dit gebied, dat zij, bijna zonder resten, werden geabsorbeerd. Na de verovering door de. Romeinen hebben de beiooners van deze streken na enkele eeuwen hun cultuur, instellingen en taal moeten opgeven voor die der overheersers. Hoe dit ook zij, achter de zoeven genoemde Noordelijke linie bevond zich een goed georganiseerde staat, waarvan de bewoners deel hadden aan veiligheid, bestuurszekerheid en cultuur. Het land was onderworpen aan een centrale organisatie, beheerd door een vaste administratie met een korps van ambtenaren. Het zgn. „vul- Qair latijn" waaruit later het Frans is voortgekomen, was hier de taal. Het is duidelijk dat de Noordelijke verdedigingslinie niet alleen een staatkundige scheiding bewerkstellig- de, maar tevens een culturele en een taalkundige. Want toen deze linie voor de druk der Germaanse stammen be zweek en de Franken het land. binnen stroomden, had dit niet tot gevolg dat men vergeve mij de term- het ciiltuurfront bezweek, doch luèl dat de Franken deel kregen aan de hier ge vestigde cultuur. Zij maakten de taal van het land tot de hunne, al hebben zij uiteraard op de vorming van die taal invloed uitgeoefend. Uiteraard zijn nog meer factoren in het spel ge weest, die t voortbestaan der Romeins- Germaanse taalhnie tot in onze tijd hebben bevorderd (o.a. het feit dat de kerkelijke bestuursindeling samenviel met de staatkundige) maar in grote trekken kan de scherpe scheiding van de Franse en Nederlandse taal in Bel gië ons op deze wijze begrijpelijk zijn. Minder begrijpelijk is echter het probleem van de verborgen schat, die ik 'met U zou willen opsporen, 'doch waarvoor mij momenteel de plaats ruimte ontbreekt. H. PéTlLLON. Phifiras verwacht verdere stijging van de omzet Overheid zal zich positief op televisie moeten instellen „Afgezien van de altyd bestaande mogelijkheid tot het optreden van ca lamiteiten, zien wij geen reden tot j pessimisme wat betreft de verdere gang van zaken in onze onderneming, j Door onze internationale ligging, onze voortdurende inspanning wat betreft het creëren van nieuwe pro ducten en nieuwe afzetgebieden en ons aanpassingsvermogen waar door, afgezien van de prijsbeweging, een verdere stijging van de omzet mag worden verwacht voelen wij ons sterk in de stryd voor continui- teit". Dit was de conclusie, waartoe ir. P. F. S. Otten kwam in de uit voerige rede, welke hij als voorzitter van het presidium namens de raad van bestuur der N.V. Philips' Gloei lampenfabrieken uitsprak bij de aan vang van de algemene jaarvergade ring te Eindhoven. Met het streven naar continuïteit als achtergrond, besprak de heer Ot ten ook enkele bijzondere risico's, welke het Philipsbedrijf daarbij nu eenmaal moet nemen. In de eerste plaats de televisie. Wij zien in de te levisie, zo verklaarde hij, grote mo gelijkheden, doch er is een „maar" aan verbonden. Televisie komt name- werking door het ter plaatse bestaan de bestel onontbeerlijk is zo po sitief mogelijk ten opzichte van de televisie is ingesteld. Brengt zij dit alsdan niet positief tot uiting en staat zij er aarzelend tegenover, dan wordt de introductie van de televisie op de lange baan geschoven en is er vooralsnog geen uitzicht op een bloei ende industrie. In de vacature, ontstaan door het overlijden van dr. A. F. Philips, is als commissaris gekozen dr. H. M. Hirschfeld te Den H&ag ,tot dusver regeringscommissaris in algemene dienst. andere mannen met klinkende namen Het openstellen van het familie-be zit is voor de meesten welhaast het enige middel geworden om de druk der tijden enigszins te verlichten. De creatie van nieuwe adel gaat intussen maar onverminderd door. Gedurende de zes jaar dat Labour aan het bewind is geweest (1945-51) hebben niet minder dan tachtig bur gers erfeljjke, adelijke titels ge kregen. Een groot gedeelte dezer nieuwe „peers" vakverenigings functionarissen die. hoe bekwaam ze ook mogen zijn absoluut bezitloos zrjn. Wat zal er dan gebeuren als Lord Citrine, Lord Crook, Lord Shepherd en Lord Kirkwood van deez' aarde scheiden? Zullen hun oudste zonen hen danken voor de ti tel ..My Lord", waarmee zij. hun kin deren, hun achi-"-1'1 zinkinderen etc. hun levenlanf zullen worden aange sproken Als de Engelse aristocrate niet tot een complete farce wil uitgroeien, dan zal de regering sDoedig maatregelen moeten nemen. Ze zalmoeten over gaan tot het gevenolijke titels zoals in uitzonderlijke -^vallen de Law Lords b.v i al gedaan wordt. Gaat ze door met het geven van er felijke titels dan zal de.tijd niet ver zijn dat een jongste bediende bij een directeur gesommeerd wordt met de ODmerking: ..Come on, yer lordship, the boss wants you!". Oost-Duitse maatregelen tegen Brünswijks mijnbedrijf Maandagmorgen heeft de Oost- Duitse volkspolitie de in de Sowjet- zöne gelegen aanvoerbedrjjven van de Brunswrjkse kolenmijnen bezet. Het werk in deze bedrijven werd gestaakt, waarop in de bedrijven en mijnen op West-Duits gebied het werk eveneens voor het grootste deel moest worden neergelegd. Ook de centrale van Harpke, die drievierde van haar ener gie aan de Sowjet-zóne levert is be zet. De telefoonverbinding met het Westen is verbroken. De mijndirectie is van mening, dat de centrale niet in bedrijf kan blijven zonder toevoer van kolen uit West-Duits gebied. Albert van Raalte wint conflict met AV.P O. Sinds April 1948 is de dirigent Al- bert van Raalte als gevolg van een conflict met de AVRO niet meer voor deze radio-omroep opgetreden. De heer Van Raalte had naar de mening van het AVRO-bestuur tijdens de zuiveringsprocedures verklaringen af gelegd ten laste van de heer W. Vogt. directeur van de AVRO, die naar de mening van deze omroep verder sa menwerken onmogelijk maakten. Een arbitragecommissie heeft thans de AVRO in het ongelijk gesteld. De commissie meent, dat de AVRO op onredelijke wijze tegenover de di rigent heeft gehandeld. De verkiezingen voor de nieuwe gemeenteraden en de nieuwe provinciale raden in Midden- en Zuid-Italïë. hebben een rustig verloop. Een kykje in een der stembureau* te Rome, waar twee nonnen juist haar stembiljet in de typisch gevormde stembussen deponeren. EUROPEES LEGER IN WORDING Frankrijk, Italië en W.-Duitsland leveren elk 12 divisies, België 2l/z en Nederland 2 Vandaag zal te Parys het verdrag voor de Europese Verdedigings gemeenschap door de vertegenwoordigers van de zes deelnemende landen worden ondertekend. Het verdrag geeft, aan deze landen een gezamenlijke land-, zee- en luchtmacht onder een gezamenlijke gtfnerale staf en één commando. Een aanval op één der leden van de E.V.G. zal worden be schouwd als een aanval op allen. Om te voorkomen, dat een toekomstige regering van een verenigd Duitsland zich uit de Verdedigingsgemeenschap zal terugtrekken cn een eigen leger zal opbouwen, hebben de Verenigde Staten en Engeland zich verbonden een dergelijke schending van het ver drag als een vijandelijke daad te beschouwen, welke tegenmaatregelen noodzakelijk maakt. te benoemen. De ministerraad bestaat uit zes le den. Elk een kabinetsminister uit eer der deelnemende landen. Deze raad, die het commissariaat controleert, zal verantwoordelijk zijn aan een as semblee voor het Europese leger, be staande uit 21 Duitsers, 21 Fransen, 21 Italianen, 10 Belgen, .10 Nederlan ders en 4 Luxemburgers. Zij zullen waarschijnlijk worden gekozen uit be- TOESTAND NOG STEEDS MET MEESTER Communistische Volksrechtbanken lieten gevangenen ter dood brengen Geallieerde autoriteiten hebben Maandag het een en ander meegedeeld over de terreur, die vurige communisten onder de tachtigduizend Noorde lijke krijgsgevangenen op het eiland Roje hebben uitgeoefend en die in September van het afgelopen jaar tot bloedige gevechten heeft geleid. Deze gegevens waren tot nu toe geheim en zij zijn daarom niet eerder openbaar gemaakt. Gevangenen, die tegen de wensen der communisten ingingen, wei-den door „volksgerechtshoven" ter dood veroordeeld en terecht gesteld, het geen door wurging of ophanging ge schiedde. Zo werden op 19 September j.l. in een bepaalde afdeling gevech ten geleverd. Hierbij en als gevolg van daarop volgende „terechtstellin gen, uitgevoerd op last der uit com munistische gevangenen samenge stelde „rechtbanken", zijn vijftien ge vangenen om het leven gekomen. 0 Maandag werd in Den Haag het 23e bibliotheekcongres geopend met de Jaar vergadering van de Centrale Vereniging van' Openbare Leeszalen en Bibliotheken. Dit congres wordt ook bijgewoond door leden van de Nederlandse vereniging van bibliothecarissen, die veertig jaar be staat. 0 In de nacht van Zaterdag op Zondag is ingebroken in een diamant slijperij te Amsterdam. Vier personen, die er van worden verdacht deze inbraak gepleegd te hebben, zijn door de poli- Aanzienlijke verbetering voor het verkeer Noord-Zuid NIEUW VERKEERSPLEIN NABIJ BREDA BINNENKORT IN GEBRUIK Naar de Toeristenbond A.N.WJ3. meldt, zal dezer dagen de aanleg van het verkeersplein in de Rijsbergseweg, onderdeel van de route Rotterdam Breda en gelegen op het punt waar de Rijksweg naar Antwerpen van deze weg aftakt, gereed komen. Reeds heeft de A.N.W.B. zijn be wegwijzering aan de hier tot stand gekomen verbetering aangepast, door het plaatsen van een viertal voorrich- tingsborden en acht richtingsborden voor het gemotoriseerde verkeer. Voorts zijn tien kleinmodel-richting- borden geplaatst ten behoeve van hel rijwielverkeer. Dit circulatieplein, dat een straal heeft van ongeveer 50 meter, betekent voor het zeer intensieve verkeer van boven de Moerdijk naar het Zuiden, dat op dit punt dikwijls moeilijkheden ondervond, een aanzienlijke verbete ring. tie aangehouden. 0 Bij het opgraven van een op Oudejaarsavond van 1944 bij Geleen neergestort Duits vliegtuig, heeft men het stoffelijk overschot van de piloot ontdekt. 0 Het „erefonds voor oud-ver pleegsters" heeft thans een kapitaal van f 75.000.0 De deelnemers aan het be- zinningscongres van de Snelverkeers-ont- houdersvereniging, die Maandag te Am sterdam bijeenkwamen voor de algeme ne jaarvergadering, hebben een motie aangenomen tegen een bieradvertentie, die op 17 Mei j.L in- de dagbladen is verschenen. 0 De Haagse recherche heeft de bekentenis in handen van een 35-ja- rige los werkman, die uit drie Haagse juwelierszaken horloges en sieraden ter waarde van ongeveer f 7000.heeft ge stolen. Twee anderen zijn aangehouden, als verdacht van medeplichtigheid. 0 Maandag zijn vijf P.T.T.-beambten ge arresteerd, die er van worden verdacht koper en lood te hebben gestolen, dat toebehoorde aan de P.T.T. 0 Een miniatuur-röntgenbuisje, het kleinste therapie-buisje, dat ooit werd ge construeerd. wordt thans in de Phïlips- laboratoria te Eindhoven beproefd. De haringvloot aan schot De haringvloot is aan schot. Maan dagmiddag tussen vier en vijf uur is op vrijwel ai le schepen de visvlag ge hesen. Nadat de schippers de aloude roep „op hoop van zegen" hadden doen horen, voeren de schepen achteruit de vleet in zee- Iedere logger heeft a) honderd meter netten in zee hangen. Als de netten volledig „afgerold" zijn hangen er 180 km- netten in de Noord zee. recte controle van'een commissariaat 1 de Raad van Europa. De voornaam- van negen man, door de regeringen I ste taak van de assemblée zal zijn 't onderzoeken en goedkeuren van de begroting voor het Europese leger. Het ligt voorts in de bedoeling, dat de assemblée een gron 'wet voor een verenigd Europa opste-c. DE OPBOUW. Voorzien wordt een Duitse bijdrage van 12 divisies, een Franse van 12, 'n Italiaanse van 12. een Belgische van 2 li:, een Nederlandse van 2 en een Luxemburgse van divisie. Op 1 Juli 1954 zouden deze divisies gereed zijn. De internationale divisies zullen worden' samengevoegd in Europese legercorpsen van drie of vier divi sies met niet meer dan twee natio naliteiten in een legercorps. Het corps komt onder een generale staf met of ficieren van de zes aan de E.V.G. deelnemende landen te staan. Voor de luchtmacht zal een nationale basis eenheid, semi-brigade genaamd, 74 jachtvliegtuigen of 48 transportvlieg tuigen of bommenwerpers of 38 nachtjagers omvatten. De vlootstryd krachten zullen by na niet worden samengesmolten. De nationale divisies zullen onge veer dertienduizend man sterk zijn. Hierin zullen verschillende wapens van de landstrijdkrachten organisch samenwerken, er zijn drie hoofdsoor ten van nationale divisies, namelijk infanterie-, pantser- en pantserbege- leidingsdivisies. HET DUITSE AANDEEL. Het Duitse legercontingent zal 253.000 man tellen. Het zui tot eind 1954 twaalf divisies omvatten Daar- by komen de staven, ondersteunings eenheden .bevoorradingseenheden en opleidingseenheden. De luchtmacht- eenheden van het Duitse contingent zullen 85.000 man tellen met 1859 vliegtuigen. De vlootstrijdkrachten van het Duitse contingent zullen 12.000 man tellen met vaartuigen van voorlopig hoogstens 1500 ton. De E.V.G. zal voorlopig een tactisch luchtwapen van ongeveer 5200 vlieg tuigen hebben. Het Engels zal voorlopig als hulp taal dienen. Op de troepênscholen zal de studie der talen der verschillende nationaliteiten voorgeschreven wor den. In het militaire protocol wordt voorzien in het onderricht in een ge meenschappelijke „gebarentaal" op de opleidingsscholen. Voor het com missariaat geldt als toetstaal het Frans. Voorts zal er een hof van justitie komen, dat waarschijnlijk in Den Haag zal zetelen. De wanordelijkheden begonnen in September j.l.. toen de wapenstil standsbesprekingen in Korea in een critïek stadium verkeerden. Er kan geen nauwkeurige schatting worden gemaakt van het aantal krijgsgevan genen, dat door medegevangenfen, op last der communistische leiders, vermoord. NOG STEEDS NIET ONDER CONTROLE Brigade-generaal Haydon Boatner, de Amerikaanse commandant van het krijgsgevangenkamp der geal lieerden op het eiland Koje heeft Maandag nog aan Britse versterkin gen op het eiland medegedeeld, dat hvj geen macht heeft over de 80.000 communistische gevangenen. Zwijgende Britse militairen be trokken de wacht onder gehoon en beledigingen van de communisten. Britse officieren verklaarden, dat zij gereed staan om elke order van Ge neraal Boatner in ontvangst te ne men. Tot dusver echter wisten de mi litairen niet precies wat er van hen verlangd werd. K.R.O.-reporter 14 dagen geschorst De K.R.O.-verslaggever Wim Jan sen is met ingang van heden veertien dagen geschorst. Deze schorsing is het antwoord van de K.R.O.-directie op het standpunt, dat de verslaggever in nam tijdens een reportage over het haringconflict. Gedurende de komen de veertien dagen zijn de verslagge ver alle werkzaamheden voor de K.R. O. verboden; dit met inhouding van het salaris. Beroep van C. de zong door Ged. Staten van Zuid-Holland afgewezen. In een openbare vergadering van Ged. Staten van Zuid-Holland is aan de orde geweest het beroep van C. de Jong te Amsterdam tegen de be slissing van de hoofdstembureaux in Zuid-Holland over de handhaving van diens naam op de candidatenlrjst van de K. N. P. Er werd ook nu beslist dat de naam op d? list gehandhaafd dient te worden. Solly Sachs weer gearresteerd De secretaris van de Zuid-Afrikaan- :e vakvereniging van arbeiders in de kledingindustrie, Sachs, is Maan dag voor de tweede maal in drie dagen tijds gearresteerd wegens over treding van een regeringsbevel om geen politieke bijeenkomsten bij te wonen. Zaterdag was Sachs onder borgstelling weer vrijgelaten. Maan dagmorgen moest hij in Johannes burg voor het gerecht verschijnen en werd hij opnieuw onder borgstelling op vrije voeten gesteld. Sachs begaf zich daarop naar het raadhuis in Johannesburg /waar zich ongeveer 3000 stakende arbeiders hadden verzameld. „Dit is een strijd om vrijheid en recht tegen fascisme", aldus ver klaarde Sachs voor het raadhuis. Bo ven aan de trappen van het raad huis staand verklaarde hij zijn rede, die hij Zaterdag had willen houden, te zullen uitspreken, tenzij de politie dit zou verhinderen. Voor hij zijn rede kon beginnen werd hij door zes politiemannen gearres teerd. Maandag waren alle fabrieken in Johannesburg, behalve de kantoren, tesloten. Het wereldgebeuren Duitsland, vrij Duitsland weer vrij en souvercin. tenminste bynaVolwaardig lid van de Europese defensiege meenschap en met twaalf divisies Duit se soldaten deelnemend aan het Euro pese leger. Dat is dc betekenis van de contractuele overeenkomsten tussen dc Westelijke Grote Drie en de bondsre gering te Bonn, welke gistermorgen plechtig werden ondertekend. Het is tegelijkertijd ook de prijs, die het Westen heeft moeten betalen om zich te verzekeren van de Duitse deelne ming in het defensieve front, dat het heeft moeten vormen om zich te be- veiligen tegen de steeds brutaler vor men aannemende Russische drang naar het Westen. De prijsWij geloven, dat inder daad deze term hier volkomen op zijn plaats is, want niemand kan toch aan nemen. dat de Westelijke mogendhe den zoveel haast zouden hebben ge maakt met het totstandbrengen van de overeenkomst van Bonn. wanneer zij de Duitsers niet dringend nodig hadden om hun defensie-systeem slui tend te maken. Zeker Frankrijk niet. dat in drie-kwart eeuw niet minder dan driemaal de Duitse vijand zijn bo dem geheel of gedeeltelijk heeft zien bezetten. In dit verband gezien, krij gen de woorden van de Franse minis ter van buitenlandse zaken, Robert Schuman. gesproken tijdens de onder tekeningsplechtigheid. wel een bijzon dere betekenis„Wij moeten leren vertrouwen in elkaar te hebben en on ze regeringen moeten leren samen te werken". Vertrouwen en samenwerking zijn de pijlers, waarop de overeen komst van Bonn is gebouwd, zo goed als zij óók de pijlers zijn, waarop het gehele gebouw van de West-Eu- ropese samenwerking en het streven naar het bereiken van een waarlijk Verenigd-Europa, dat zich alle moei lijkheden en tegenslagen ten spijt, toch steeds duidelijker begint af te te kenen, zijn gegrondvest. Bij het bereiken van de mijlpaal in de geschiedenis, die tot in lengte van dagen met de naam van Bonn verbon den zal blijven, komt ons onwillekeu rig een andere naam in herinnering Versailles. Het vredesverdrag van Versailles maakte weliswaar reeds één jaar na de beëindiging van de vijandelijkheden een einde aan de oorlogstoestand met Duitsland, maar de geest van dit verdrag- geheel overeenkomstig de geest van Clemen- ceau, aan wiens onverzoenlijke hou ding Europa het „dictaat" van Ver sailles voornamelijk te danken had was toch wel totaal anders dan die, welke nu uit de overeenkomst van Bonn tot ons spreekt. Aan Ver sailles hadden we tot zekere hoogte die ellendige ontwikkeling te danken, welke ten slotte leidde tot de ..Machts- uebemahme" door Hitier en de oorlog van 1940'45. De vermaarde Franse historicus Jacques Bainville had dit reeds voorspeld in zijn kort na „Versailles" verschenen boek ..Les conséquences politique» de la paix". dat nog steeds interessant en leerzaam genoeg is om het eens te herlezen. Wanneer wij ons thans afvragen, wat de politieke consequenties zullen zijn. van de „vrede", welke nu tussen Bonn en het Westen werd getekend, mogen we ook bij een opoervlakkige be schouwing gelukkig tot een andere conclusie komen dan Bainville dertig jaar geleden deed. Nztuurlijk zijn er nog al wat moei lijkheden geweest voor de zaak in Bonn in kannen en kruiken was. zowel uit Duitsland zelf, als van daarbuiten. Adenauer heeft de be zwaren in de kringen van zijn coalitie ten slotte kunnen overwinnen, maar die van de in hoofdzaak socialistische oppositie niet. Ook de bezwaren, welke de Franse regering te elfder ure nog te berde bracht toen zij Schuman met gebon den handen naar de slotbespreking in Bonn liet vertrekken, zijn uit de weg geruimd kunnen worden. Hei heeft ei- wel even om gespannen en buiten de conferentiezaal in Bonn sprak men Zaterdag en Zondag zelf van een „Franse afpersingspolitiek". Adenauer moest naar huis gestuurd worden om de Grote Drie Acheson, Eden en Schuman gelegenheid te geven entre-nous in nachtelijk beraad naar een oplossing der moeilijkbeden te zoeken. De oplossing is tenslotte gevonden en de ondertekening is Maandag een feit geworden. Duitsland is, behou dens een enkele restrictie, weer vrij en souverein en de belangrijkste zorg waarvoor de Westelijke verbondenen zich nu geplaatst zien. wordt veroor zaakt door de Russische reactie, wel ke ongetwijfeld weinig tegemoetko mend zal zijn. De Russen hebben in het jongste verleden al gedreigd met een Oost-Duits nationaal leger en met name voor West-Berlijn, dat door zijn ligging als enclave in de Russische be zettingszone nu eenmaal zeer kwets baar is, ziet de naaste toekomst er nogal somber uit. Zowel Bonn als dc Westelijke verbondenen hebben echter volledige steun toegezegd, wat er ook gebeuren moge. en wellicht kan dit Moskou weerhouden van al te scherpe maatregelen. EEN BOEKJE VOOR: UW TUIN De grote belangstelling, die het fraai verzorgde werkje „Snoeien van bomen en struiken" door G. Bleeker van de N.V. Uitgevers-Mij. „Kosmos" te Amsterdam, in brede kring geniet, is aanleiding geweest om er thans reeds de 5e druk van op de markt te brengen. De „Weten en Kurmen"- reeks, waarin het boekje verscheen, staat er borg voor, dat vakman en leek, doch vooral de laatste, in het boekje een keur van bruikbare ge gevens aan kan treffen, van veel be lang voor de juiste behandeling van bomen struiken in de tuin en op het erf. Een serie duidelijke tekeningen verlucht de tekst, welke de amateur tuinier ongetwijfeld zal helpen iets fraais van zijn tuin te maken. Bo vendien bevat het werkje een gede tailleerde lijst van in ons land voor komende struiken en bomen, met de bloeitijd en de te volgen snoeiwijze uitvoerig erbij vermeld.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1952 | | pagina 5