de naapllw smaak BEKENDE SCHOTSE DANSGROEP TREEDT IN MIDDELBURG OP Zeeuwse Almanak MIDDELBURGSE NIEUWE- EN KOORKERK VRIJWEL VOLTOOID VIJFDUIZEND MEISJES NAAR DE ZEEUWSE HOOFDSTAD TRANSPIRERENDE VOETEN 2 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT DINSDAG 27 MEI 1932 EEN ENGELSE WEEK Aantrekkelijk programma voor bezoek van sportsmen uit Folkestone samengesteld Een uit 16 jongens en meisjes bestaande, in Engeland vermaarde Schot se dansgroep, die vorig jaar veel succes behaalde op het Festival of Bri tain, een door drie meisjes en tvvee jongens gevormde doedelzakband en een volksdansgroep, die op het Festival-1953 te Hastings chyeerste prys behaalde, zullen deze zomer de sportsmen uit Folkestone op him reis naar Middelburg vergezellen en daar gedurende dc Engelse week enkele malen optreden. Voor de sportontmoeting is thans een aantrekkelijk en afwisse lend programma in grote lynen vastgesteld. Middelburg mag op 25 Juli bijna 200 gasten verwachten, sportmensen, of ficials en leiders en een erecomité van maar liefst 33 leden. Ook de burge meester van Folkestone, de heer J. Moncrieff en zijn echtgenote, zijn van de partij. De Middelburgse Advies commissie voor Sportaangelegenheden hoopt deze 200 mensen bij de burgers in de eerste plaats natuurlijk bij sport lieden, in te kwartieren. Het program ma is zodanig opgesteld, dat de gast heren niet de gehele dag met hun gas ten behoeven op te trekken. De Engelsen arriveren op Vrijdag 25 Juli en bij hun komst wordt een boodschap van Folkestone van de ge meentegrens af per estafette naar de Commissaris der Koningin overge- bracht. „Uit het VolkVoor het Volk" verzorgt 's avonds een feestprogram ma. Zaterdag is de officiële ontvangst en wordt een bezoek gebracht aan de Gentse tentoonstelling, 's Middags or ganiseert „Uit het Volk" weer festivi teiten en wordt een voetbalwedstrijd gespeeld tussen een Middelburgs elf tal en een sterk Folkestone-team, dat uitkomt in de tweede divisie, 's- Avonds na de binnenkomst van de deelnemers aan de Beneluxronde is er waarschijnlijk op de Markt een op treden van Trudi Noon's Full Troupe of Highland Dancers, de doedelzak band o.l.v. de bekende pijper majoor Nicolson en ae High Country Folk- dancers, terwijl zo mogelijk Medio- burgum de boerendansen van Morks zal uitvoeren. Zondags is er een Engelse kerk dienst en het middagprogramma ver meldt een cricketdemonstratie, ten niswedstrijden, een atletiekontmoe ting, werphengelen aan de kust, een demonstratie van de bij ons onbeken de bowlsport en een mixed hockey wedstrijd. VAREN, RIJDEN, SPORTEN. Maandag 28 Juli wordt een boot tocht naar Zierikzee gemaakt, heen over zee, terug via de Zandkreek, waarna Veere wordt bezocht en de vol gende dag wordt 'n rijtoer door de zak van Z.-Beveland georganiseerd met bezoek aan de oesterputten te Yerse- ke. 's Middags wordt in Goes een de monstatie-korfbalmatch gespeeld tus sen „Swift" en de rest van Zeeland, Fruitoogst 1952 begon GOEDE PRIJZEN VOOR DE EERSTE KRUISBESSEN Maandag zijn op de Goese en Ka- Eelse veiling de eerste partijen kruis- essen voor export geveild. De ge maakte prijzen zijn niet tegengeval len. In Goes werd f 61,20—63.00 en te Kapelle f54,60—64.50 per 100 kg. betaald. In vergelijking met vorig jaar, toen b.v. de eerste aanvoer te Kapelle f 82,5083,00 opbracht, is er dus wel een daling te constateren, doch gezien de gewijzigde exportmo gelijkheden naar Engeland welke ook thans weer de voornaamste af nemer is is men in fruitkwekers kringen toch tevrdeen. In Goes werd plm. 6 en te Kapelle ca. 13 ton voor leveling op heden aangegeven. Het gewicht en de maat van de kruisbessen schijnt niet tegen te val len. Overigens zal een mals regentje voor vele kwekers zeer welkom zijn, daar dit het gewicht van de bessen zeker gunstig zal beïnvloeden. Prof. dr. F. L. Polak bezocht Walcheren De directeur van het Bureau Werk gelegenheid in Den Haag. prof. dr. Fred. T - L. Polak, bracht een bezoek i Walcheren, waai' hij zich, voor gelicht door mr. A. J. van der Weel, voorzitter van de Herverkavelings commissie en ir. W. A. van der Werff, hoofd van het bureau Ruilverkave ling te Middelburg, op de hoogte stelde van de stand der herverkave lingswerkzaamheden. 't KAN VERKEREN Ge beschouwt het zo gemakkelijk als vanzelfsprekend tegenwoordig; die voortschrijdende mechanisatie, dat al- lerwege opklinken van het geluid van machines en motoren, die hand over hand de mens het werkuit de hand nemen. Per vliegtuig tegen de knopmade leest ge in uw krant en ge peinst wel licht slechts luttele seconden over dit bijna al weer gewoon geworden ver schijnsel, of misschien ook peinst ge er helemaal niet over. Maar de mens van een vijftigtal ja ren geleden heeft nooit durven dro men, dat hij, oj in ieder geval zijn nakomelingen nog eens vanuit de lucht van leer zouden trekken tegen die kleine diertjes, die het te velde staan de gewas zo stelselmatig kunnen on dermijnen. Dat er een ronkend mon ster laag over de velden zou scheren om dood en verderf te zaaien, opdat het gezaaide zou leven! Hetgeen nu dan toch maar van dag tot dag geschiedt in Zeeland en waar ge toch eigenlijk een enkele maal wel eens bij stil mocht staan. Per vliegtuig tegen de knopmade Tegen duizenden ktiopmade's en an der gedierte. Een vreedzame, welvaart brengende strijd, met behulp van dat eens zo zeer gevreesde wapen. 't Kan v.erkeren, heeft Breero al ge zegd, alsmede een voetbalwedstrijd Goes Folkestone. Woensdag maakt men een rondrit over Walcheren en meten de zwem mers in Aardenburg of Sas van Gent hun krachten, 's Avonds is er in het Schuttershof een „All-English-Night" met optreden van de Schotse en de volksdansers en een demonstratie mo dern dansen door een groep van de in Oost-Engeland beroemde Priory Hall School of Dancing, geleid door de in de danswereld bekende mej. Barbara Morley. Donderdag bezichtigen de gasten Middelburg en 's avonds worden in het Schuttershof tafeltenniswedstrij- ,den gespeeld. De gezamenlijke Middel burgse padvindersgroepen bieden een kampvuur aan. Vrijdag trekt men naar het waterwingebied Oranjezon en de dag wordt besloten met een afscheidswoord. Zaterdagmorgen vroeg keert het gezelschap naar Engeland terug. In die week zijn ook vele toeristen uit Folkestone te verwachten, die uiteraard zelf voor hun logies zorgen. Om de kosten van de organisatie der sportontmoeting te bestrijden heeft de Adviescommissie een verloting op touw gezet en is reeds met de ver koop van de loten begonnen. Ongeval in speeltuin te Goes Maandagnamiddag is' in de speeltuin in plan Oost te Goes het 4-jarig zoontje van de fam. K., bij het spelen op een caroussel met een beentje be kneld geraakt tussen het ijzerwerk naast de as. Nadat de tuinwachter en een omwonende het £naapje hadden bevrijd, moest het op advies van dok ter- Griep met een gebroken been naar een ziekenhuis worden vervoerd. Banketbakkers organiseren expositie in Zeeland De banketbakkers in Zeeland heb ben grote plannen. Dit jaar bestaat de afdeling Zeeland van de Ned. Ban ketbakkersvereniging vijftig jaar. In verband met dit jubileum werd in principe besloten dit najaar te Mid delburg een grote tentoonstelling te organiseren van banketbakkersproT ducten en brood. Het afdelingsbestuur nam reeds con tact op met de bakkersorganisaties. STICHTING VREDERUST. In de Maandag gehouden bestuurs vergadering van de Stichting „Vrede rust" te Bergen op Zoom werd af scheid genomen van de administra teur, de heer H. Leusink. die per 1 Juli a.s.. na een diensttijd van 35 jaar, de Stichting met pensioen gaat verla ten. Eind Juni zal nog een aparte af scheidsbijeenkomst worden gehouden. Als opvolger van de .heer Leusink is benoemd de heer C. Gillissen, thans adj.-administrateur van deze Stichting. Voorts werd de algemene vergade ring van de Vereniging tot Chr. Ver zorging van géestes- en zenuwzieken in Zeeland vastgesteld op Woensdag .16 Juli a.s. Blijde incomste van Koning Boudewijn De Commissaris der Koningin in Zeeland, jhr. mr. A. F. C. de Casem- broot, heeft Zaterdag officieel te Ant werpen de „blijde incomste" van Ko ning Boiidewjjn van België bijge woond als vertegenwoordiger van H. M. Koningin Juliana. Geëscorteerd door- rijkspolitie reed de Commissaris van Middelburg naar de Belgische grens, waar een Belgisch escorte zorgde voor het geleide naar Antwerpen. Tijdens het officiële diner, dat de stad Antwerpen aan Koning Boudewijn aanbood zat jhr. De Ca- sembroot naast de Koning. Pseudo-vogelpest breidt zich in Zeeland uit Nadat reeds in verscheidene plaat sen van West Zeeuwsch-Vlaanderen pseudo-vogelpest was geconstateerd onder het pluimvee, is thans de ziekte ook tot Biervliet doorgedrongen. Bij de landbouwers P. van Voore, J. Ver- aert en J. Adam moest de gehele pluimveestapel afgemaakt worden. Bij de pluimveehandelaar J. Bracke werd een groot aantal jonge hennen het slachtoffer. Dr. Kessten van de. veeartsenijkundige dienst bracht een bezoek aan Biervliet en pleegde over leg met het gemeentebestuur. Maat regelen werden getroffen om te trachten de piekte te localiseren. Er is een opholtgebod voor pluimvee uit gevaardigd en in de polders, waar de ziekte heerst, mogen ook de katten en de honden zich niet buitenshuis vertonen. Bij de gebrs Nelisse in de gemeen te Sint Annaland is onder de pluim veestapel pseudo-vogelpest geconsta teerd. Alle kippen werden afgemaakt. Er is een ophokverbod afgekondigd. HALF OCTOBER IN GEBRUIK Orgelkast en preekstoel voor Koorkerk op plaats van bestemming Het staat thans vast, dat de restauratie van de Nieuwe- en Koorkerk in Middelburg eind Augustus of begin September voltooid zal zijn. Naar alle waarschijnlijkheid worden beide prachtige kerkgebouwen, die fraaier zijn geworden dan zij vóór de verwoesting waren en die dan ook zonder enige twjjfel tot de voornaamste bezienswaardigheden van Middelburg zullen gaan behoren, ongeveer half October op plechtige wyze in gebruik geno- Dezer dagen arriveerde de preek stoel voor de Koorkerk. Dit gevaarte stond vroeger in de Amsterdamse Zuiderkerk, doch werd gesloopt, toen deze kerk buiten dienst werd gesteld. De op een hardstenen voetstuk rus tende preekstoel van fraai bewerkt hout wordt thans in de Koorkerk weer in elkaar gezet. Ook de orgel kast van het wereldvermaarde Nico- laï-orgel uit Utrecht is in Middelburg gearriveerd en achter in de kerk aan één der zijwanden opgehangen. Mo menteel is personeel van de firma Jacobs uit Leeuwarden bezig met de opbouw en de restauratie, welke in hoofdzaak bestaat uit het schoonma ken, vernieuwen en besnijden van het ornamentwerk. De kast met de twee sierlijke gothische spitsjes vormt een schoon element in deze indrukwek kende kerkruimte. Het instrument van het Nicolaï-or- gel wordt in Leiderdorp vernieuwd en uitgebreid, maar er is geen sprake van, dat het dit jaar gereed komt. EB Benoeming onderdirecteur bij Kon. Mij. „De Schelde" Naar wij vernemen is binnenkort de benoeming te verwachten van de heer G. N. van Ginkel tot onderdirec teur van de N.V. ..Koninklijke Maat schappij De Schelde" te Vlissingen. Dè heer Van Ginkel, die 44 jaar oud is, is thans chef van de admini stratieve afdeling der Nederlandse Spoorwegen té-Utrecht. r Daarvoor was hij werkzaam bij Philips te Eind hoven. Bij „De Schelde" zal hij belast worden met de administratie der, fi nanciële zaken. De heer Van Ginkel is M.T.S.-er (werktuigbouwkunde f. PERSONEELSMUTATIES P.Z.E.M. In April deden zich bij de N.V. Pro vinciale Zeeuwsche Electricitèits- Maatschappij te Middelburg de vol gende mutaties voor: aangesteld in vaste dienst als ingenieur le klas de heer J. M. Langebaerd, als hulpelec- triciën de heer B. de Looff en als ar beider voor bijzondere diensten de heer P. Verhage, bevorderd tót elec- triciën de heer W. P. Bezemer en op eigen verzoek eervol ontslag verleend de heer P. H. G .de Vries. BONDSDAG MEISJESVERENIGINGEN OP G.G. Mevr. prof. dr. v. d. Molen en prof. dr. Waterink zullen de deelneemsters toespreken Om en bij vijf duizend meisjes uit het gehele land zullen op tweede Pink sterdag en de Dinsdag daarop in Middelburg bijeenkomen voor het houden van de landelijke bondsdagen van de Bond van meisjesverenigingen op Gereformeerde grondslag. Vorig jaar werden deze dagen in Zwolle gehou den en toen werd besloten de volgende keer naar de Zeeuwse hoofdstad te trekken voor het eerst sinds 18 jaar. In 1934 werd namelijk ook in Middelburg vergaderd, doch toen was de bond nog niet zo groot- als thans, zodat de belangstelling destijds minder was dan nu wordt verwacht. Vijf duizend meisjes...... Vanzelf sprekend kost het een enorme voor bereiding om dergelijke dagen goed te doen verlopen, maar daar schort het in Middelburg- waarlijk niet aan. Een actief comité, samengesteld uit de besturen van de meisjesverenigin gen op G.G. te Middelburg is reeds maanden aan het werk om alles een vlot verloop te doen hebben. Wij von den een van deze volijverige dames, mej. M. P. Koole uit Middelburg, be reid om ons iets te vertellen van de plannen voor de komende dagen. De deelneemsters, waarvan een aantal reeds Zaterdag wordt ver wacht, worden ondergebracht in Mid delburg, Vlissingen en enkele dorpen en daarheen met bussen vervoerd. Maandag staan enkele uitstapjes op het programma, alsmede een bezoek o.a. aan de Abdijgebouwen, waarna er 's middags een ontvangst is van de afgevaardigden en het bondsbestuur in het jeugdgebouw aan de Singel straat. In de veilinghal van de veiling „Walchéren" is er vervolgens 's voor alle deelneemsters onder leiding avonds om 7 uur een bijeenkomst van mej. J. de Kam uit Middelburg, waar leden van de Middelburgse clubs met leden van de Middelburgse jongelingsverenigingen op G.G. een Zeeuws spel zullen opvoeren, dat door de heer P. van Damme, vroeger te Middelburg, werd geschreven onder de titel „Luctor et Emcrgó". De de cors werden verzorgd door de heer J. Nonnekes, terwijl de regie in han den is van mevrouw Van Kamer en de heer F. Huser. Voorts staan op het programma volksdansen in kleder dracht, koorzang, samenzang- enz. DINSDAG. De eigenlijke bondsdag vangt Dins dag aan met een huishoudelijke ver gadering onder leiding van mej. F. Jansen van Beek uit Utrecht. Deze vergadering wordt in de Hofpleinkerlc gehouden en begint om 10 uur. Om half elf vangen daarna de openbare bijeenkomsten aan, die op drie plaat sen tegelijk worden gehouden, name lijk in het Schuttershof de Noorder- kerk en de Hofpleinkerk, Tijdens de ze bijeenkomsten zal het woord ge voerd worden door o.a. mevrouw prof. dr. G. H. J. van der Molen en door prof. dr. J. Waterink, beiden van de Vrije Universiteit.Voorts staat een gemeenschappelijke koffie maaltijd op het programma, alsmede dagsluitingen in de drie bijeenkom sten door de plaatselijke Gerefor meerde predikanten. Het enthousiasme by de Middel burgse ontvangende meisjesvereni gingen is groot, zo vertelde mej. Koo le. Ook liier maken vele handen licht werk, zodat de organisatie een vlot verloop heeft. De regelingscommissie, waarvan mej. J. de Kam en mej. M. van Damme mede Bet „dagelijks be- stuur" vormen, heeft de medewerking van vele meisjes. En dat is gelukkig, want mede daardoor beloven deze da gen succesvol te worden. Oost-Viaanderen in Middelburg Manifestaties en ontmoetingssamenkomsten Naar wij vernemen zal tijdens de Oost-Vlaamse „veertiendaagse" te Middelburg een groot aantal mani festaties en ontmoelingssamenkomsten .worden gehouden. De 17e Juli wordt de dag der gemeentebesturen en er bestaan plannen voor een bezoek van de Belgische rijkswacht en marine op 18 Juli. Een dag later wordt in Mid delburg een grote rotary-meeting be legd. De 21e Juli wordt een echte volksfeestdag met een ontmoeting van de Zeeuwse en Oost-Vlaamse landbouwers, de opvoering van „Oost jubels" leen folkloristisch spel) dooi de Oostvlaamse boerenjeugd, een mu ziekfestival door de fanfares van Deinze en Aalst met resp. 80 en 90 muzikanten, een optocht van de ver maarde Vlaamse reuzen enz. Op '23 Juli brengt de St. Adelbergs- vereniging (de R. K. organisaties van leidinggevende intellectuelen) een bezoek aan Middelburg en de 25e Juli is de dag der juristen. Op de avond van de openingsdag. Zaterdag 12 Juli, geeft het Nationaal Orkest van België onder leiding van prof. Weemaels, professor aan het Ko ninklijk Muziekconservatorium te Gent een klassiek orkest. Het pro gramma vermeldt werken van Mo zart. Handel® J. S. Bach en de ze vende symphonie van Beethoven. De Gentse Oratoriumvereniging geeft op Donderdag 17 Juli een vocaal concert en het Nationaal Toneel van België voert op Dinsdag 22 Juli Sha kespeare's „De getemde feeks" op. Waterschap Het Vrije van Sluis Bij K. B. is aan P. J- F. van Hijfte te IJzendijke op zijn verzoek eervol ontslag verleend uit zijn functie van gezworene van het waterschap het Vrije, van Sluis. Wissekerke viert zijn 300-jarig bestaan De Oranjevereniging te Wisseker ke zal in veband met het 300-jarig bestaan van deze. gemeente een fees telijke herdenking organiseren. Het feest, dat op 4 en 5 Juli zal worden gevierd, zal uiteraard een enigszins historisch karakter dragen. Het voor lopige programma is reeds samenge steld. In de morgen van de vierde Juli zal er koraalmuziek worden uit gevoerd en er zal een speciale kerk dienst zijn, waarna het plaatselijk muziekgezelschap „Apollo" een rond gang door de gemeente zal maken. Bui-gemeester J. J. v. d Maas heeft zich bereid verklaard een rede te houden over het 300-jarig bestaan van Wissekerke. Verder zal er een optocht zijn met praalwagens, ver sierde fietsen, enz. Het programma voor de avond omvat o.a. een wieler wedstrijd, volksspelen, zang, concer ten door Apollo" en een accordeon vereniging en volksdansen. De 5e Juli zullen er kinderspelen worden gehou den en op die dag zullen ook de prij zen voor de optocht worden uitge reikt. Het optreden van een pijper korps en nogmaals een uitvoering van „Apollo" zullen het slot van het gevarieerde programma vormen. TELEFOONNET KIJKUIT WORDT VERENIGD MET HULST. Op 1 Juni a.s. wordt het telefoon net Kijkuit verenigd met het net Hulst, waardoor Kijkuit als zelfstan dig telefoonnet ophoudt te bestaan. De abonné's van Kijkuit zullen recht streeks op Hulst worden aangesloten. Men zal zich dan ook in de eerste tijd met een hulporgel moeten behelpen. Hetzelfde geldt voor de Nieuwe Kerk, waar de schitterende, rijk beschilder de en versierde orgelkast uit het Rijksmuseum te Amsterdam thans door een deskundige onder handen wordt genomen. Zoals bekend komt in deze kast een nieuw instrument, waarvan de bouw echter nog geruime tijd in beslag zal nemen. Wél worden tijdig in beide orgelkasten de front- nijpen aangebracht, zodat het aan zicht bij de opening van de kerkge bouwen niets meer te wensen zal overlaten. BANKEN EN LAMPEN. In Enkhuizen wordt druk gewerkt aan de eikenhouten banken voor de Nieuwe- en Koorkerk en de verzeke ring is gegeven, dat zij tijdig klaar zullen zijn, evenals de nieuwe preek stoel voor de Nieuwe Kerk, die door de fa. Coppoolse te Grijpskerke wordt vervaardigd. Het raamwerk voor het klankbord is reeds in de kerk aange bracht. De verlichting van beide kerken baart nu oolc geen zorgen meer. In de Koorkerk komen twee rijen lam pen, bestaande uit een klein arma tuur met vier armpjes en in dè Nieu we kerk komen acht grote, stijlvolle kronen te hangen. Zij worden dezer dagen afgeleverd en aan de inmiddels al opgehangen pendels bevestigd. Eenzelfdé kroon zal ook de z.g. troiiwkerk, de ruimte tussen Nieuwe- en Koorkerk, sieren. In de'Koorkerk heeft de uit 1585 daterende en uit dé voormalige West- monsterkerk afkomstige grafsteen weer een plaatsje tegen de wand ge- kregen. Werklieden zijn nog bezig met het oksaal, dat de koorkerk van de z.g. trouwkerk scheidt en waarop nog een houten balustrade zal worden gemaakt. Bi de laatstgenoemde ruim te, waar men diverse oude grafstenen in de vloer gemetseld ziet, is het fraaie monument voor de gebroeders Evertsen in oude glorie en opgeluis terd met een nieuwe gedenkplaat her bouwd. In dezelfde muur, waar tegen dit grafmonument is een toegang gemaakt gang van de Abdij. Ook het met een puntdak bekroon de uitbouwtje, dat als koster- en ver gaderkamertje dienst zal doen, is na genoeg voltooid. Achter de hiernaast gelegen kerkingang komt een groten deels uit glas-in-lood bestaande deur. DE SPITS VAN DE LANGE JAN. De klokken van dé Lange Jan, die nu nog binnen, ondér de toren, zijn opgesteld, worden binnenkort al vast naar boven gehesen. De restauratie van de torenspits vordert uitstekend. Vandaag begint men de peer te be kleden met de tevoren gereed ge maakte koperen platen, een werk, dat ongeveer een maand zal duren. Daar na worden de stijlen onder de peer bekleed. Men hoopt de bouw van de spits vóór de komende winter tot de bovenste balustrade te voltooien en de gehele torenrestautatie volgend jaar gereed te krijgen. ftüverietti le RUTRANEX HELPT AFDOENDE EN IS ONSCHADELIJK VRAAGT UW APOTHEEK EN DROGIST Negenjarig kind te Groede geraakte onder auto Maandagmorgen is bij het spelen in de Schuitvlotstraat te Groede het negenjarig zoontje van de familie Berckmoes in volle vaart tegen een passerende auto van de heer V. uit Groede gelopen. Het ventje werd te gen de grond gesmakt. Bij het eerste medisch onderzoek bleek, dat het kind waarschijnlijk de beide beentjes heeft gebroken. Het is in het Sint Anthoniusziekenhuis te Oostburg ter verpleging opgenomen. De politie stelt een onderzoek in naai de toedracht van het, ongeval, maar reeds kwam vast te'staan, dat de heer V. geen schuld treft. Herbouw poortgebouw Abdij Middelburg. De Rijksgebouwendienst besteedde onderhands aan het herbouwen van het poortgebouw in het Abdijcomplex te Middelburg. Er werd als volgt in geschreven: Gebr. de Bout, Best, f 93.000; Bit. Gew. Betonmij.. Breda, 91.400; fa. Van Hesewijk, Best, 89.900; Boele en Van Eesteren, Den Haag, 88.900; fa. Schuitemaker, Middelburg, 85.300; fa. Wouden berg, Utrecht, 82.800; C. v. d, Klip- pe, Vlissingen, 78.800; fa. Huur man, Delft, 78.750. Herbenoeming burgemeester van Cadzand en Retrenchement Bij Koninklijk besluit is herbe noemd tot burgemeester van Cadzand en Retranchement de heer J. A. Leen- houts. ADMINISTRATIEVE BELASTINGEN itf 1951. Verschenen is een bijblad van het Provinciaal Blad van Zeeland, bevat tende de administratieve beslissingen op bij de Kroon of Gedeputeerde Sta ten van Zeeland gedurende 1951 in gediende beroepschriften. WATERSCHAPSBENOEMING. Tot voorzitter van het bestuur der Waterkering; van het Calamiteuze Waterschap Walsoorden werd bij K. B. benoemd H. A. A. Baron Collot d'Escury. De veertarieven op de Westerschelde-veren Protest bij de ministerraad tegen voorgenomen verhoging De twee verenigingen van burge meesters, secretarissen en ontvan gers in Zw.-Vlaanderen hebben in onderling overleg een brief opgesteld, waarin geprotesteerd wordt tegen de voorgenomen weder-invoering van de tarieven voor dé veren op de Wester- schelde. Deze protest-brief zal ge adresseerd worden aan de minister president en vermoedelijk deze week worden verzonden. In de brief spreken beide vereni gingen er hun verbazing over uit, dat de minister van Verkeer en Water staat, de heer H. H. Wemmers, zon der enige voorbereiding of overleg zijn wensen openbaar heeft gemaakt. Aanvankelijk had men de indruk, dat tevoren overleg was gepleegd met het Provinciaal Bestuur van Zeeland, maar dit bleek niet het geval te zijn geweest. Men komt tot de conclusie, dat het schijnt of: „de tijd der Ge neraliteitslanden is teruggekeerd, met dit verschil, dat in die tijd aan Zeeland nog zeggenschap in 's lands bestel werd toegekend, die de provin cie nu, althans op dit punt, ontzegd is". Voorts wordt er o.m. op gewezen, dat de bewoners van Zeeuwsch- Vlaanderen in de tariefs-invoering een verdere achterstelling zien van hun geboortegrond bij de rest van Neder land. Evenals andere instanties reeds hebben gedaan, wordt ook in dit schrijven opgemerkt, dat b.v. de tun nel onder de Maas kosteloos kan wor den gebruikt en dat by de aanleg van tunnels onder Noordzeekanaal en IJ het punt „betaling" voor de toekomst niet in overweging wordt genomen. Met klem wordt dan ook verzocht de bestaande beperkte tarieven niet te verhogen of uit te breiden. Pieter Caiand herdacht te Rotterdam Hij werd te Zferikzee geboren Op 12 Juni a.s. zal het vijftig jaar •eleden zijn, dat te Wageningen over deed Pietèr Caiand, de schepper van fi_.r de-verbinding van Rotterdam met zee, de Nieuwe Waterweg. Ter nagedachtenis aan deze inge nieur die op 23 Juli 1826 te Zierikzee werd geboren en op 16 Juli 1845 tot adspirant-ingenieur werd benoemd, wordt van 26 Mei tot en met 14 Juni in de gemeente-bibliotheek te Rotter dam een Caland-tentoonstelling ge houden. Uit tal van rapporten, ge schriften en brieven wordt de bezoe ker het ontstaan van de Nieuwe Wa terweg geschetst en wat daarmee sa menhing. Zo is er bijvoorbeeld te zien het dagboek, dat van het werk werd bijgehouden en waarvan de eerste bladzijde door Caiand zelf werd ge schreven. Verder een proces-verbaal, opgemaakt ter gelegenheid van het steken van de eerste spade op 31 Oc tober 1866. alsmede de pen, waarmee Caiand het document tekende. Het ;dpor. Mesdag geschilderde zee? gezicht, daE hem in 1892 door inge zetenen van Rotterdam, Vlaardingen en Maassluis als huldeblijk werd aan geboden, vond eveneens een plaats op aeze expositie. G.S. verwerpen beroep van Kamercandidaat De heer C. de Jong uit Amsterdam, die nummer drie staat op de candida- tenlijst van de Kath. Nat. Party (lijst- Welter) voor de a.s. Kamerverkiezin gen, heeft, zoals gemeld, gepoogd zich alsnog terug te trekken en ging, toen dat niet meer kon worden toe gestaan, ondermeer bij het College van Gedeputeerde Staten van Zee land in beroep. Wij vernemen thans, dat dit College dit beroep heeft ver worpen. Polder Walcheren heeft lening-problemen Op 26 April j.l. werd het dagelijks bestuur van de Polder Walcheren ge machtigd om ter dekking van de kos ten van voorzieningen aan strand hoofden op het Zuiderstrand van de Noordwatering één of meer geldle ningen van ten hoogste f 600.000 aan te gaan tegen zodanige rente en op zodanige andere voorwaarden als bin nen het kader van het rentegamma der regering toelaatbaar zullen zijn. Dit besluit werd inmiddels door Ged. Staten goedgekeurd. Toen dit besluit door de algemene Poldervergadering werd genomen, deelde de voorzitter mede, dat lenin gen met z.g. voorfinanciering niet zouden worden geaccepteerd, daar dan de zekerheid van een lening op - lange termijn zou worden gemist. In middels is het dagelijks bestuur ge bleken, dat leningen met de Boeren leenbanken slechts met voorfinancie ring gesloten kunnen worden. De no dige voorbereidingen zyn reeds ge troffen om binnenkort wederom de versterking van drie strandhoofden uit .te voeren. De daartoe nodige gel den met de kosten van het vorig jaar reeds uitgevoerde werk, worden op rond f 400.000 geraamd. Ter dekking daarvan kan van de Stichting Vrede rust (zonder voorfinanciering) een tiedrag van f 100.000 ter leen worden verkregen, zodat nog f 300.000 op andere wijze zal zijn te dekken. Van de Boerenleenbanken bereikten het dagelijks bestuur tot dusver aanbie dingen tot een bedrag van f 360.000. Men staat nu voor het alternatief om hetzij de uitvoering van de ook door de Rijkswaterstaat urgent geachte versterking der strandhoofden ach terwege te laten, hetzij de aanbiedin gen van de Boerenleenbanken met 't daaraan verbonden bezwaar van de voorfinanciering, althans tot een be drag van f 300.000 te aanvaarden. Het dagelijks bestuur stelt de algemene vergadering voor, tot het laatste te besluiten. Hierover wordt Donderdag morgen a.s. in een spoedeisende bui tengewone vergadering beslist. EXCURSIE NAAR BRUGGE. Op tweede Pinksterdag en op „Pink sterdrie" brengt een aantal leden van de kerkeraad der Ned. Herv. gemeen te van Vlissingen met hun dames en een groep gemeenteleden een bezoek aan Brugge, waar zij door de kerke raad van de Hervormd-Evangelische gemeente worden ontvangen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1952 | | pagina 2