PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT De gele zonnekindertjes worden uit de Zeeuwse weiden verdreven Maandag werd „Conventie van Bonn" door ministers ondertekend DE BILT OPNIEUW TWEE ARRESTATIES IN DE ZAAK HARJ0N0 MINISTER STIKKER TREEDT AF ALS VOORZITTER VAN O.E.E.S. Vandaag 195e Jaargang No. 124 Dagblad uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie F. van de Velde en F. B. den Boer. Adj. W de Pagter. Hoofdred. G. Ballintijn. PI verv.: W. Leertouwer en H. A. Bosshardt. ABONNEMENTSPRIJS 44 ct. per week. f 5.45 p. kw., fr. p. p. f 5.70 per kw. Losse nummers 10 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Dinsdag 27 Mei 1952 ADVERTENTIEPRIJS 22 ct. per mm. Minimum p. advertentie f 3.— Ing. mededelingen driemaal tarief. Klcino advertenties (max. 8 regels) van 1—5 regels I L—Iedere regel meer 20 cent. „Brieven of adres Bureau van dit Blad" 25 cent meer. Giro nr. 359300 P.Z.C. Middelburg. Bur. Vlissingen Walstr. 58—60, teL 2355 4 lijnen (b.g.g. 2861 of 2160). M'burg Londense Kaal 29, teL 2077 en 2924; Goes L. Vorststr. 63, tel. 2475 (b.g.g. 2228); Oostburg: Flnlandstraat 2, telef. 16, Terneuzen; Brouwerljgtr. 2; Zlerikzee: N. Bogcrdstr, C 160, tel. 26. STEMMING IN WEST-DUITSLAND VERDEELD Er was geen spoor van feestvertoon te merken „De Conventie van Bonn" het 400 pagina's tellende verdrag met West- Dnitsland is Maandagochtend om half elf door de ministers van buiten landse zaken ondertekend tijdens een sobere plechtigheid in de zaal van de Daitse Bondsraad. Minister Eden was de eerste, die zyn handtekening onder het algemene verdrag zette; hij werd gevolgd door Schuman en Acheson, terwijl Ade nauer als laatste zijn hand tekening plaatste. Daarna begon, onder het voortdurend tikken der blitzlampen, de lange procedure van de onder tekening van de hij het verdrag behorende conventies. Zestig handteke ningen moesten in totaal de overeenkomsten en de daarbij behorende schriftelijke interpretaties bekrachtigen. De witte wanden van de zaal wa ren slechts met twee grote gobelins en rijen paarse hortensia's gesierd. De ministers, hun voornaamste advi seurs en de hoge commissarissen had den plaats genomen aan een lange wit beklede tafel in het midden van de zaal. Tegenover hen stond een cordon van fotografen opgesteld, ach ter hen en langs de zijwanden zaten en stonden ministers, vertegenwoor digers der regeringspartijen, enkele vertegenwoordigers der Duitse lan den, de beambten die negen maanden lang aan de verdragen hebben ge werkt en groepen vertegenwoordi gers van het openbare leven. GEEN FEESTVERTOON. Buiten het Bondshuis was van de plechtigheid niet veel te merken. ^Er was in de West-Duitse hoofdstad geen spoor van feestelyk vertoon en er werd hoegenaamd niet gevlagd. In een druilerige regen stonden slechts kleine groepen mensen voor 't Bonds huis het gaan en komen der hoge be zoekers gaide te slaan. De voor Maandagavond voorziene fakkeloptocht tot viering van de Duitse souvereiniteit, is van het pro gram geschrapt nadat bekend gewor den was, dat een tegendemonstratie op touw was gezet. Slechts twee der Duitse landen heb ben aan minister Lelir's order -om de officiële gebouwen te bevlaggen, ge volg gegeven: Noord-Rijn-Westfalen en Rijnland-Palts, waar de chi-iste- lijlce partij de meerderheid heeft. Als belangrijk symptoom van de stemming wordt beschouwd, dat de (socialistische) president en de vice- presidenten van de Bondsraad lieten weten, dat zy „geen tijd" hadden om de ondertekeningsplechtigheid bij te wonen. TOESPRAKEN. Na de ondertekening van het ver drag hebben de vier ministers het woord gericht tot vierhonderd jour nalisten, die in Bonn waren samen gekomen. Dr. Adenauer zeide: „Wij zijn nu vry om in Europa te kunnen Oost-Duitsland neemt maatregelen aan zonegrens Duizenden Oost-Berlijners hebben Maandag deelgenomen aan betogin gen langs de grens tussen Oost- en West-Berlijn. De politie van het Wes telijk stadsdeel voerde versterkingen aan om een eventuele inval het hoofd te kunnen bieden. Het hoofd van de Oost-Duitse voor lichtingsdienst. Eisler, heeft Maan dag meegedeeld, dat Oost-Duitsland maatregelen zal treffen om „het bin nendringen van spionnen, saboteurs en agenten der Ver. Staten" te voor komen. Eisler verklaarde van mening te. zijn, dat de gevaren van West-Duitse zijde door het ondertekenen van de conventie van Bonn zijn vergroot. Wesf-Duits!and zonder kranten De West-Duitse vakvereniging van drukkers heeft haar leden opgeroe pen om te beginnen met vandaag twee dagen te staken uit protest te gen 't wetsontwerp op de medezeggen schap van arbeiders. Als de staking doorgaat, zullen er Woensdag en Donderdag in West-Duitsland en West-Berlijn geen kranten verschij nen. De vakvereniging is tegen het wets ontwerp omdat zij arbeiders en di recties geen gelijke rechten geeft. In Hannover, Oberhausen en Neu renberg zijn Maandag grote betogin gen gehouden tegen het wetsontwerp. In verscheidene bedrijven werd een één uursproteststaking gehouden. West-Berlijn krijgt dezelfde bevoegdheden als Bonn De Westerse verbondenen hebben West-Berlijn Maandag bevoegdheden verstrekt, die overeenkomen met de aan Bonn verstrekte. De drie Wes terse geallieerde bevelhebbers van Berlijn hebben, kort na het onderte kenen der contractuele overeenkom sten, medegedeeld het West-Berlijnse stadsbestuur „zoveel vrijheid te zul len geven, als slechts verenigbaar is met de speciale toestand in Berlijn". De Westerse verbondenen behou den het recht „die maatregelen te ne men, die noodzakelijk kunnen zijn om htm internationale verplichtingen na te komen, de openbare orde te hand haven en de status en veiligheid van West-Berlijn en zijn economie, han del en verbindingen te verzekeren. medewerken aan ons doel: een nieuw Europa scheppen". Minister Acheson verklaarde: „Zo lang niet alle Duitsers in Oost en West in vrijheid zyn verenigd, is ons doel niet bereikt. Mijn regering is vast besloten naar dit doel te blijven streven". „Onze samenwerking kan slechts op vertrouwen berusten. Wij moeten trachten uit onze betrekkingen alles uit te schakelen, wat tot nieuw wan trouwen kan leiden", aldus Schuman. Eden tenslotte kenschetste het ver drag als een mijlpaal op een lange weg, die geen ander doel heeft dan „verdediging en veiligheid". De vier ministers begaven zich des middags naar Parijs om daar van daag het met het Duitse verdrag ver bonden vei'drag inzake de Europese Verdedigings-gemeenschap te teke nen. Ten minste 187 West-Berlyners, die in dienst waren van de onder Sowjet- Reacties De officiële nieuwsdienst van de West-Duitse sociaal-demo cratische (oppositie) partij heeft de dag van ondertekening van de „Conventie van Bonn" een zwarte dag voor Duitsland" ge noemd. De uiterst rechtse „Socialisti sche Rijkspartij" noemt de ver dragen „erger dan het vredes- dictaat van Versailles. De con venties houden het gevaar voor een burgeroorlog tussen Oost en West-Duitsland in." Een commentator van radio- Moskou verklaarde o.m., dat de Sowjet-Unie het recht van het afsluiten van verdragen slechts aan een regering van geheel Duitsland toekent. De ,flew York Times" schrijft: Wij betreden allen een gevaar lijke weg. maar het is er een, welke gevolgd moet worden. Er is in werkelijkheid geen keus." „Het Israëlische parlement heeft Maandagavond zijn bijeen komst gedurende 5 minuten verdaagd uit protest tegen de ondertekening van de verdra gen. beheer staande Oost-Duitse spoorwe gen, zijn ontslagen, omdat er „na de ondertekening der verdragen bij de Oost-Duitse spoorwegen geen plaats is voor West-Berlijners". L.O.O.I.S. ZOU ER NIETS MEE TE MAKEN HEBBEN Nog geen aanwijsbaar verband tussen moordaanslag en af faire-Westerling Opnieuw zyn twee personen, verdacht van medeplichtigheid aan de aan slag op overste Harjono, Indonesisch militair-attaché, in hechtenis ge nomen. Het zijn de 48-jarige garagehouder W. J. S. en de 55-jarige L. J. A., zonder beroep, woonachtig te Den Haag. De pistolen, waarmee de aanslag werd gepleegd, zijn bij A. en S. thuis gevonden. De Zaterdag gearresteerde stucadoor C. A. van Delden, heeft erkend, dat hy zijn be middeling heeft verleend bij het verschaffen van vuurwapenen aan Pot en Colson. Een van deze laatsten heeft volgens de politie een volledige bekentenis afgelegd. De pistolen zouden afkomstig zyn van S. en A. Na de aanslag hebben Pot en Colson de pistolen by Van Delden teruggebracht. S. en A. hebben na de oorlog gastvrijheid van Van Delden genoten. Volgens voorlopige inzichten van de politie zijn enige der gearresteer den wel leden van de, overigens klei ne van een andere organisatie afge scheiden „Landelijke Organisatie van Oud-Illegale Strijders". Voorts verklaarde men van de zijde van de politie de indruk te hebben, dat de van de aanslag verdachte Pot en Colson deel uitmaken van een „knokploeg". Voorts werd van politie-zijde ver klaard, dat men tot dusverre geen enkel direct aanwijsbaar verband tussen de aanslag op overste Harjono en de affaire-Westerling heeft kun nen vinden. Overste Harjono heeft Maandag morgen het ziekenhuis kunnen verla ten. VERKLARING BESTUUR T -O-OJ-S. De heer E. G. van Rangelrooij, be stuurslid van de Landelijke Organi satie van Oud-Illegale Strijders deel de mede, dat deze organisatie er prijs op stelt, te verklaren, dat zij als or ganisatie met deze aanslag niets uit staande heeft en evenmin kan aan nemen, dat deze iets met de zaak- Westerling te maken heeft. Wel zal de organisatie alles in het werk stel len, om langs wettelijke weg te be reiken, dat haar leden spoedig in vrij heid worden gesteld. De twee perso nen, die volgens de berichten de aan slag hebben gepleegd, maken, aldus deze verklaring, geen deel uit van de L.O.O.I.S. Desgevraagd deelde de heer Van Rangelrooij mede, dat behalve de heer Van Delden, voorzitter van de L.O.O.I.S., nog twee leden werden ge arresteerd. REACTIES. De dagbladen te Djakarta reageer den algemeen op het bericht over de arrestaties in verband met de aan slag op overste Harjono. Het Moham medaanse blad „Adabi" hoopt, dat 't complot spoedig ontmaskerd zal zyn, Vierde dag zonder handel op de effectenbeurs Sinds Vrijdag j.l. is er in de beurs- crisis geen verandering gekomen. Al thans is niets naar buiten uitgelekt van hetgeen achter de schermen be sproken wordt. Het was dan ook zon der enige nadere informatie over de toestand, dat de beursbezoekers elkaar Maandag weer ontmoetten. Men wist te vertellen, dat het geschil Maandag onderwerp van bespreking heeft ge vormd in de ministerraad en men hoopt dat hierover vanavönd in de le denvergadering iets kan worden me degedeeld. opdat de gemoederen »an het Indo nesische volk kunnen worden gekal meerd. Het nieuwe blad van Yamin, „Mini bar Indonesia'' meent ,dat terugroe ping van Soesanto en opzegging van de Unie nu wenselyk is, aangezien be wezen is dat de levens en eigendom men van Indonesiërs in Nederland on veilig zijn. Het blad noemt de aanslag op Harjono schending van de Indone sische souvereiniteit. Bloederige operaties door „techniker" Gebitten pasten nooit. De kantonrechter te Delft heeft de tandtechniker J. van W. en diens vrouw G. D. M. uit Delft wegens on bevoegde uitoefening van de tand heelkunde tot zware geldboeten ver oordeeld. Een verbalisant had een patiënt aangetroffen, die na de nar cose versaft in zijn stoel hing, terwijl zijn kleren met bloed bevlekt waren. Een nader onderzoek leerde, dat Van W. zijn tangen, alvorens ze voor een volgend slachtoffer te gebruiken, niet desinfecteerde, doch slechts met koud water afspoelde. Het was een zeldzaamheid, wan neer de door het echtpaar afgelever de gebitten pasten. Hiervan was het gevolg, dat de patiënten blaren en ontstekingen in de mond kregen. Wanneer zij in verband daarmee te rugkwamen, werden de blaren door geprikt en met jodium behandeld. Aan deze „tandheelkundige inrich ting"- was een arts verbonden om de narcose te geven. Deze man was evenwel voor de duur van het leven de bevoegdheid om de geneeskunde uiferte oefenen ontzegd. De ambtenaar van 'liet O.M. eiste tegen Van W., die reeds eerder voor een dergelyk geval werd veroordeeld, zes maal de maximum boete, d.w.z. zesmaal 300.of zesmaal 30 dagen hechtenis. De eis tegen de vrouw luidde zevenmaal 250. subsidiair ze venmaal 25 dagen hechtenis. De von nissen van de kantonrechter waren conform deze eisen. Vliegveld voor Texel Op Texel is Zaterdagmiddag het vliegveld Texel door de directeur van de Rijksluchtvaartdienst, de heer J. W. F. Backer, in tegenwoordigheid van vele autoriteiten, heropend. Dit vliegveld komt in beheer bij de op te richten N.V. Vliegveld Texel, waarin rijk en provincie voor respec tievelijk 40 en 15 zullen deelnemen, terwijl 45 ten laste van de gemeen te Texel zal komen. Het nieuwe veld, dat 90 H.A. om vat, is tweemaal zo groot als het oorspronkelijke, dat door de Duitsers werd vernield. Francois Menthon voorzitter van de Raad van Europa Politici van vijftien landen, verte genwoordigd in de consultatieve ver gadering van de Raad van Europa zijn Maandag in Straatsburg bijeengeko men ter bespreking van de plannen tot vereniging van Europa. De ver gadering koos Francois de Menthon, parlementslid voor de Franse volks republieken, tot voorzitter. Bij de derde stemming kreeg hij 57 stemmen, de Noorse socialist Finn Moe 30 en de Britse conservatief Ro bert Boothby 29. De socialistische afgevaardigden hadden besloten Moe te steunen in plaats van de Nederlandse socialisti sche afgevaardigde Van de Kieft. Algemene Emigratie- Centrale opgericht In Den Haag is de stichting Alge mene Emigratie-Centrale opgericht, welke de samenbundeling is van een twaalftal organisaties van algemeen karakter, die op emigratiegebied werkzaam zijn, waaronder de Her vormde Emigratie Commissie, het Kon. Ned. Landbouwcomité en de Ned. Bond van Plattelandsvrouwen. Het doel van de stichting is het behartigen van de economische, soci ale en culturele belangen van emi granten. AMBTSTERMIJN LOOPT IN JULI AF Hij zal zich niet opnieuw candidaat stellen Naar het A.N.P. van bevoegde zijde vernam, zal minister Stikker aftre den als voorzitter van de Organisatie voor Europese Economische Samen werking (O.E.E.S.). In Straatsbyrg verklaarde minister Stikker op een vraag van een ver slaggever, dat hy zich niet opnieuw candidaat voor het voorzitterschap zal stellen. Hy wilde geen verder commentaar leveren. Minister Stikker is twee jaar voor- I vertoet als vertegenwoordiger van de O P P <3 j. nn zitter van de O.E.E.S. geweest. Zijn ambtstermijn loopt in Juli af. Toen hij Maandag het jaarlijkse rapport van de O.E.E.S. indiende bij de consultatieve vergadering van de Raad van Europa, zeide hij: „Of schoon het waarschijnlijk de laatste keer zal zijn, dat ik in uw midden Westerling weer- voor de rechtbank De Amsterdamse rechtbank heeft Maandag in raadkamer voor de tweede maal de beroepzaak behan deld betreffende de eventuele in be- waringstelling van Westerling. Wes terling was vergezeld van zijn advo caat, mr. A. G. Veldhuis. De behan deling duurde nog geen kwartier en er viel geen onmiddellijke beslissing. Westerling werd ter zitting niet ge vangen genomen. De officier van Jus titie, mr. A. Reigersma, persisteerde bij zijn els tot in bewaringstelling. Zoals bekend had mr. Knottenbelt, de rechter-commissaris, geen termen aanwezig geacht om Westerling in hechtenis te nemen, een beslissing, waartegen mr. Reigersma beroep aantekende. De rechtbank was toen van oordeel, dat de beschikking van mr. Knottenbelt juridisch niet juist gesteld was, waarna dë officier cas satie aantekende. De Hoge Raad be sliste toen, dat de beschikking wel aan de juridische eisen voldeed. commissie van ministers van de O.E. E.S., aangezien binnen enkele weken in Nederland een nieuw ministerie zal worden benoemd en deze rede der halve mijn persoonlijke zwanenzang zal kunnen 2ijn, is deze boodschap ze- ker niet de laatste welke de O.E.E.S. tot U zal richten". In zijn toespraak wees mr. Stikker voorts op de noodzakelijkheid, dat de moeilijkheden in de Europese Beta lingsunie worden overwonnen door maatregelen op lange termijn. Direc te maatregelen kunnen helaas geen blijvende oplossing tot stand brengen. Het gaat om het verkrijgen van een werkelijk gezonde economische ver houding tussen Europa en het conti nent van Noord-Amerika. In hét jaarrapport wordt o.m. ge constateerd, dat de maatregelen in verband met de financiële moeilijk heden werden genomen, in Nederland en België einde 1951 resultaat zijn gaan afwerpen. Voor Frankrijk en Groot-Brittannië kwamen zij echter iets te laat. omdat de speculatie haap rol reeds had gespeeld. In Straatsburg verklaarde minis ter Stikker dat hij zichzelf niet op nieuw candidaat voor het voorzitter schap zal stellen. Hij wilde geen ver der commentaar leveren. Minister Stikker is twee jaar voor zitter van de O.E.E.S. geweest. Zijn ambtstermijn loopt in Juli af. DE OPERATIE „BOTERBLOEM" Liefelijk onkruid is schadelijk Het lied van de boterbloem zal binnenkort uitgezongen zyn in Zeeland. Wat hebben de verzenmakers en -maaksters in de loop der eeuwen ge profiteerd van dat bloempje. Alleen het vergeet-my-nietje en de klaproos stonden hoger genoteerd op de gedichtenmarkt. De weilanden met het prachtige, gele boterbloemenldeed in de zomer en de kinderen, die onder leiding van pa boterbloemen plukten om moeder thuis met een „veldbouquet" te verrassen, was er sappiger tafreel denk baar voor onze rijmelaars Maar sappig was het niet voor de koeien, die zorgvuldig de boterbloemen vermeden om de onaangename smaak en sappig was het ook niet voor de veehouders, die over de boterbloemen spraken als een schadelijk onkruid. De boer moet thans uit zyn weiland halen wat er in zit en hy kan zich niet langer de dichterlijke weelde veroorloven het gras te laten verdrin gen door de boterbloemen. De leuze van Goebbels: „Kanon nen of boter" wordt door de boer ge wijzigd in „Bloemen of boter". En de boer kiest de boter. Nog kan men dit jaar vooral op Zuid-Beveland de weilanden overdekt zien met de boterbloempjes, maar mensen, die het weten kunnen ver zekeren, dat dit het laatste jaar zal zijn. Wel zal de boterbloem niet zo zeld zaam worden, dat men bij een plaat je aan de kinderen moet vertellen: „Dat was nu de vroegere boter bloem", maar met de gele velden zal het afgelopen zijn. Zuid Beveland heeft ongeveer 9000 h.a. grasland en het is juist daar, dat men de meeste boterbloemen vindt. Zo erg, dat men van veraf gezien, koolzaadvelden in bloei meent te zien staan. In niet minder dan zestig pro cent van deze weiden beloopt de scha de door de boterbloemen méér dan tien procent. Vele boeren kunnen dus tien procent méér vee houden of aan merkelijk meer wintei-voer winnen, wanneer zij de onkruiden, waarvan de boterbloemen en de distels de voor naamste zijn, chemisch bestrijden met M.C.P.A.-houdende middelen. Er wordt dan een aanzienlijke opper vlakte aan grasland gewonnen. DEMONSTRATIES. Vorig jaar heeft de rijkslanabouw- voorlichtingsdienst langs de grote verkeerswegen een aantal kleine de monstratieveldjes aangelegd. De bo terbloemen en anGu-e onkruiden wer den daar met de groeistof bespoten, met het gevolg, uat de onkruiden zichzelf „kapot" groeiden. Aanvan kelijk wilde men ook dit jaar derge lijke demonstratieveldjes aanleggen, doch de resultaten waren in 1951 zo goed, dat vele boeren hetzelfde jaar er nog toe overgingen om deze be strijding in het groot toe te passen. De voorlichtingsdienst ziet daarom geen aanleiding meer om de demon straties voort te zetten. De kosten van het bespuiten be dragen f 30.per h.a. Men kan de bespuiting rustig doen geschieden terwijl het vee in de wei loopt, want het ondervindt er geen nadeel van. Ook het gras in de weide lijdt niet van deze bespuiting. Wel moet men oppassen, dat de groeistoffen niet in boomgaarden of andere gevoelige ge wassen terecht komen, want daar kunnen de gevolgen funest zijn. GROEN ALS GRAS De natuurliefhebbers zullen het wellicht betreuren dat door de mo derne cultuur weer een stuk natuur schoon verloren gaat. Dit is echter maar ten dele waar. De assistenten van de rijkslandbouwvoorlichtings- dienst, ijverig geholpen door de loon- sproeiers, heDben zich thans volledig op de bestryding van de boterbloe men geworpen en naar het zich laat aanzien, zullen zij deze strijd glans rijk winnen. Het resultaat zal echter zijn dat er weilanden komen, waarin men gedurende een groot deel van het jaar zal kunnen genieten van de mooie groene kleur van het jonge ;ras. Voor de natuurliefhebber aan ie ene kant dus een verlies, waar aan de andere zijde een winst tegenover staat. |...is het 100 jaar geleden, dat Koning Willem III op het te genwoordige Rembrandtplein het standbeeld van Rembrandt onthulde. Prins Rernhard brengt een werkbezoek aan ümkrg Prins Bernhard is Maandag in Maastricht aangekomen voor een werkbezoek aan Limburg. Na de be groeting door een aantal provinciale autoriteiten, hield dr. H. Roemen, di recteur van het Economisch technolo gisch instituut te Maastricht een in leiding over de economische en sociale aspecten van Limburg. Hij merkte hierbij op, dat de snelle aanwas van de Limburgse bevolking het noodza kelijk zal maken, het industrialisa tieproces te intensiveren. Limburg zal binnen 25 jaar van 760.000 zielen groeien tot 1 millioen inwoners. Prins Bernhard informeerde naar de huidige belangstelling voor het la ger technisch onderwijs en mgr. dr. J. Hanssen, bisschop-coadjuto, van Roer mond gaf een korte uiteenzetting over het emigratievraagstuk, waarin de prins een levendige belangstelling stelde. Tot slot werd nog gesproken over de electrische energievoorzie ning in Limburg en over verkeers- vraagstukken. VERWACHTt ONSTANDVASTIG WEER. Veel bewolking met later af en toe lichte regen of motregen. Matige tot vrij krachtige wind tussen West en Noordwest. Weinig verandering in temperatuur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1952 | | pagina 1